Aktualności

 

 

 

Noc Świętojańska w Morawicy

 

W niedzielę 23 czerwca przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach Nocy Świętojańskiej w Morawicy. W uroczystym korowodzie spod Centrum Samorządowego w Morawicy uczestniczyli: Pani Dyrektor Monika Pabian, dzieci z ludowego zespołu śpiewaczego „Małe Wolanecki” oraz ich rodzice i opiekunowie. Następnie na scenie nad zalewem wystąpił zespół „Małe Wolanecki” w składzie: Gabriela Ślusarczyk, Julia Wojtaś, Emilia Domagała, Wiktoria Gubała, Natalia Piątek, Alicja Buśluk, Aleksandra Piłat, Julia Ślusarczyk, Gabriela Paluch, Alan Krzemiński i Antoni Piłat. Dzieci wspólnie zaśpiewały piosenki: „Świci miesiąc świci”, „Sama jo se sama”, „Kupił mi Jaś chustkę”, a Antoni Piłat solo wykonał utwór pt.: „Saloł kunik saloł”. Podczas koncertu wystąpiły także solistki z klasy czwartej. Aleksandra Piłat zaprezentowała utwór „Julia i ja”, a Alicja Buśluk zaśpiewała piosenkę pt.: „Konwalie”.

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

 

W piątek 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. O 9.00 w kościele parafialnym w Dębskiej Woli rozpoczęła się Msza święta, podczas której uczniowie, nauczyciele i rodzice dziękowali za kończący się rok szkolny. W dalszej części uroczystości, która odbyła się w szkole, wzięli udział: Sekretarz Miasta i Gminy Morawica Pani Anna Kowalska oraz towarzyszący jej przedstawiciele amerykańskiej delegacji LLoyd Halverson, wieloletni zarządca partnerskiego miasta Camas w stanie Washington wraz z małżonką Ulrike Halverson, ksiądz proboszcz Henryk Terpiński, była wychowawczyni klasy ósmej Pani Urszula Zemsta oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Na początku uroczystości Pani Dyrektor Monika Pabian przywitała zebranych. Kolejno nastąpiło wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego oraz przekazanie przez ósmoklasistów sztandaru młodszym kolegom i koleżankom. Następnie dzieci z zerówki przedstawiły program artystyczny na zakończenie przedszkola przygotowany pod kierunkiem Pani Ewy Gondek. Kolejno tegoroczni absolwenci podziękowali nauczycielom, rodzicom i młodszym koleżankom i kolegom, prezentując słowno-muzyczny program przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Pani Urszuli Młynarczyk i Pani Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk. Absolwenci z rąk Pani Sekretarz Anny Kowalskiej otrzymali listy gratulacyjne. Następnie Pani Dyrektor Monika Pabian wręczyła najlepszym uczniom świadectwa i nagrody książkowe. Pani Sekretarz Anna Kowalska wręczyła stypendia uczennicom Alicji Buśluk, Antoninie Śnioch i Zuzannie Adamiec, które uzyskały najwyższe średnie ocen w szkole oraz wyróżniły się innymi osiągnieciami. Na koniec uroczystości Pani Dyrektor Monika Pabian w imieniu nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły podziękowała za pracę pedagogiczną Pani Ewie Gondek oraz za pełnienie funkcji konserwatora szkoły Panu Adamowi Ziębickiemu, którzy odchodzą na zasłużoną emeryturę. Podziękowaniom towarzyszyły serdeczne życzenia, gratulacje oraz kwiaty. Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

 

 

Rajd

 

17 czerwca klasa II z wychowawcą – p. A. Kędzior oraz psycholog – p. M. Stachurą wyruszyła na pieszy rajd do Zbrzy. Droga była bardzo przyjemna, pełna radości, pięknych widoków leśnych, smacznych poziomek. Celem wędrówki było podwórko jednej z uczennic. Korzystając z gościnności pani Sylwii Kędzior zjedliśmy smaczne kiełbaski i lody. Odpoczęliśmy w otoczeniu drzew, na hamakach i huśtawkach. Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy rodzicom za gościnę i poczęstunek.

 

 

Spacer do domu patrona

 

17 czerwca uczniowie klasy czwartej i klasy ósmej wraz z wychowawczyniami p. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk i p. Urszulą Młynarczyk odwiedzili okolice domu patrona naszej szkoły Jakuba Szelesta. Wyjście było też okazją do sprawdzenia umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz poziomu wiedzy o patronie szkoły. Uczniowie w grupach czytali tekst informacyjny na temat miejscowości Dębska Wola i Jakuba Szelesta, a następnie wykonywali test wiedzy. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie z zadaniem. Wyjście zachęciło dzieci do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Włączyliśmy się tym samym do organizowanej w szkole akcji „Zdrowe Dni” oraz Programu Szkoły Promującej Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

 

 

Podsumowanie innowacji „Matematyka w historii”

 

Od początku lutego do 13 czerwca uczniowie klasy 4 mieli okazję wziąć udział w innowacji pn. „Matematyka w historii”. Uczniowie pod kierunkiem p. Urszuli Młynarczyk oraz p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą różnych systemów liczbowych. Ćwiczyli też praktyczne umiejętności mierzenia długości krzywej za pomocą nitki. Korzystali ze skali oraz podziałki liniowej. Poznali dawne jednostki miary. Zbudowali zamek z brył. Ćwiczyli określanie wieku. Poznali najsławniejszych starożytnych matematyków. Dodatkowo poznali program Canva, a także samodzielnie układali zadania matematyczne.

 

 

Jubileusz 20-lecia nadania SP w Dębskiej Woli imienia Jakuba Szelesta

 

Dnia 7 czerwca 2024 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli obchodziła jubileusz 20-lecia nadania szkole imienia nauczyciela, wychowawcy, działacza społecznego, założyciela OSP, dowódcy oddziału AK, wielkiego patrioty – Jakuba Szelesta.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego oraz powitaniem licznie przybyłych gości. Obchody jubileuszu swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Pan Marian Buras, Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, Pani Hanna Kuta, emerytowana Dyrektor SP w Dębskiej Woli, Pani Irena Bisaga, Ks. Henryk Terpiński, reprezentacja Kopalni Wapienia w Morawicy, emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, były uczeń patrona szkoły, Pan Tadeusz Ślusarczyk, radny Pan Łukasz Wojda oraz Rada Rodziców. Pani Dyrektor Monika Pabian powitała przybyłych gości i podkreśliła rolę patrona w życiu społeczności szkolnej. Część artystyczna, którą poprowadził nauczyciel szkoły, Pan Waldemar Terech, rozpoczęła się występem klasy drugiej przygotowanej przez Panią Agnieszkę Kędzior. Głównym punktem programu było przedstawienie pt. „Listy Jakubowe” autorstwa Pani Małgorzaty Graczak. Spektakl, nawiązujący formą do korespondencji matki z synem, przybliżył zebranym postawę życiową i dokonania Jakuba Szelesta. Patron szkoły zapisał się w pamięci mieszkańców jako wspaniały człowiek, propagator ziołolecznictwa, pszczelarstwa, prawy Polak i patriota. W rolę Szelesta wcielili się uczeń Adam Motyka i jego tata, Zbigniew Motyka. Postać matki patrona odegrała nauczycielka, Pani Dagmara Wojciechowska-Buśluk. Spektakl uzupełniły nastrojowe piosenki w wykonaniu uczennic szkoły oraz zespołu folklorystycznego „Małe Wolanecki”. Po przedstawieniu zebrani obejrzeli wzruszającą, przygotowaną przez Panią Wiolettę Domagałę, prezentację multimedialną, podsumowującą minione 20 lat.

Następnie Pani Dyrektor Monika Pabian zaprezentowała przygotowane z okazji obchodów jubileuszu logo szkoły, którego autorem jest absolwent SP w Dębskiej Woli, Pan Tomasz Graczak. Logo Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli to graficzny symbol, służący podkreśleniu indywidualnego charakteru placówki. Ma ono formę koła, w które wpisana jest nazwa szkoły. Po prawej stronie znajduje się liść dębu, będący nawiązaniem do nazwy miejscowości. Liść wieńczy stalówka – symbol kreatywności, talentu i wytrwałości. Kolor zielony zastosowany w logu, to symbol nadziei, harmonii oraz zieleni otaczającej szkołę. To zapowiedź życia, które wyda owoc, tak jak nauka i wychowanie w szkole ma przynieść owoc w postaci mądrego, dobrego człowieka – absolwenta szkoły.

W końcowej części spotkania gratulacje i życzenia społeczności szkolnej złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Pan Marian Buras, w imieniu Kopalni Wapienia w Morawicy, Pani Aneta Baran, a także Pani Irena Bisaga.

Na uroczystości nie zabrakło również jubileuszowego tortu, ufundowanego przez Pana Piotra Polewczaka, Państwa Anitę i Sebastiana Cieślikiewiczów, Krystynę Dziewięcką oraz szkolną Radę Rodziców. Podczas słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez rodziców, przybyli goście dzielili się wrażeniami z wydarzenia oraz wspomnieniami związanymi ze szkołą, mieli również możliwość upamiętnienia swojej obecności poprzez złożenie wpisów w księdze pamiątkowej.

Był to niezapomniany dla społeczności szkolnej dzień. Dostarczył uczniom, gronu pedagogicznemu i gościom nie tylko wzruszeń i wielu pozytywnych emocji, ale przede wszystkim przypomniał, jakimi wartościami powinniśmy się kierować, przypomniał, że istotą życia każdego człowieka jest pozostawienie cząstki siebie w postaci dobra ofiarowanego innym. Taką cząstkę pozostawił z pewnością w szkole i w Dębskiej Woli patron szkoły – Jakub Szelest.

 

 

Zmierz się z historią! Gra edukacyjna, która powstała w ramach projektu „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”

 

 

Uwaga: gra wyłącznie na laptopy z dostępem do Internetu. Autorzy gry: uczniowie klasy V wraz z koordynatorem projektu Anną Piwowarską.

 

Gra „Bitwa pancerna w gminie Morawica” – kliknij tutaj w link i zmierz się z przeszłością!

 

Przedszkole otrzymało wsparcie finansowe z Unii Europejskiej – czytaj więcej

Nasza szkoła realizuje „Program dla szkół” (owoce i warzywa oraz produkty mleczne)