Aktualności

 

 

Mamy nowy Samorząd Uczniowski

 

Przedstawiciele Samorządów Klasowych w demokratyczny sposób, poprzez tajne głosowanie, wybrali nowy Samorząd Uczniowski. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Zuzanna Adamiec z kl. VIII, a jej Zastępcą Marcelina Gawior z kl. VIII. Funkcję Skarbników sprawują uczennice kl. VIII: Alicja Wojda i Martyna Mrozicka, Sekretarzami zostały uczennice kl. VII: Blanka Siadkowska i Nikola Piasecka. Do grona Samorządu Uczniowskiego weszli również: Nadia Pańszczyk, Adam Motyka, Tomasz Bisaga, Aleksander Kupisz. Pani Dyrektor M. Pabian spotkała się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, życząc im oraz p. A. Todorowskiej, która od wielu lat sprawuje opiekę nad Samorządem, owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

„W czas złotej jesieni to święto przypada...” – pod takich hasłem, 15 października, odbyła się tegoroczna akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wydarzenie to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona  z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego w dniu 14 października 1773 roku. Obecnie święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności wobec nauczycieli, pracowników obsługi. Z tego powodu uczniowie klas III, IV, V i VII zaprezentowali wzruszający program artystyczny, aby wierszem i piosenką podziękować za trud wkładany w nauczanie, wychowanie i opiekę. Życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły, na ręce Dyrektor p. M. Pabian, złożył Burmistrz p. M. Buras, życząc im wytrwałości, zdrowia i satysfakcji z pracy. Serdeczne życzenia skierowali do nauczycieli emerytowani pracownicy szkoły: p. I. Bisaga i ksiądz H. Terpiński oraz Przewodnicząca Rady Rodziców p. R. Motyka.

Akademię przygotowały panie: A. Kędzior, M. Graczak, U. Młynarczyk, o oprawę muzyczną zadbała p. A. Jasiorowska.

 

 

Projekt Krokus

 

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w międzynarodowym projekcie realizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja, które od wielu lat jest polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanym przez Holocaust Education Trust Ireland. Projekt Krokus to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, której celem jest upamiętnienie ponad 1,5 miliona dziecięcych ofiar Holokaustu. W ramach projektu uczniowie klasy IV i VIII, 11 października, wzięli udział w lekcji historii na temat tragicznego losu dzieci żydowskich podczas II wojny światowej, przeprowadzonej przez p. M. Pacholec. Niebawem uczestnicy projektu zasadzą przed szkołą cebulki żółtych krokusów, które zakwitają na wiosnę, upamiętniając dziecięce ofiary Holokaustu. Jest to niestandardowa lekcja historii, w czasie której uczniowie zapoznają się z tematyką Holokaustu, a także uczą się jak przeciwdziałać nietolerancji i dyskryminacji.

 

 

Wycieczka do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach

 

Dnia 7 października 2024 r. klasa „0” oraz młodsza grupa przedszkolna wybrali się na wycieczkę do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na przedstawienie teatralne pt.: „Śpiąca Królewna”. Był to spektakl przygotowany przez Teatr Polski Kultura. Inscenizacja baśni była wzbogacona tradycyjną scenografią oraz pięknymi postaciami w strojach minionej epoki. Piękna gra aktorska, dekoracje i stroje dopełniły całości. Miłym zaskoczeniem dla dzieci było zaangażowanie ich do przedstawienia poprzez dialogi. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a wysoki poziom oprawy muzycznej stworzył niepowtarzalny nastrój. Przedstawienie teatralne bardzo podobało się dzieciom o czym świadczyły radosne uśmiechy i gromkie brawa. Wróciliśmy do szkoły pełni pozytywnych wrażeń.

 

 

Wycieczka klas VI, VII, VIII do Kina Helios z okazji Dnia Chłopaka

 

W dniu 04.10.2024 r. uczniowie klas VI, VII, VIII pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Kina Helios w Kielcach. W sali „dream” obejrzeli film  animowany „Transformers: Początek”, który opowiada o przyjaźni między Optimusem Prime a Megatronem, która przerodziła się we wrogość. Była to też okazja do integracji uczniów i wzmacniania więzi koleżeńskiej.

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

 

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły witają jesień integracyjnymi, klasowymi ogniskami, by wspólnie cieszyć się ostatnimi ciepłymi dniami, wesołymi zabawami na świeżym powietrzu oraz pysznościami z ogniska.

 

 

Dzień Chłopaka w naszej szkole

 

30 września swoje święto mieli wszyscy mali i duzi chłopcy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski poprosił uczniów i uczennice o założenie krawatu lub muchy, stąd też na szkolnych korytarzach można było spotkać wielu eleganckich młodych mężczyzn.

Wszystkim chłopakom i Panom nauczycielom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.

 

 

Uroczystość patriotyczna we Zbrzy

 

29 września społeczność naszej szkoły brała udział w upamiętnieniu 80. rocznicy epizodu wojennego we Zbrzy. Wydarzenie rozpoczął uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, w tym pocztu naszej szkoły, pod pomnik, będący dziękczynieniem za uratowanie mieszkańców wsi Zbrza przed pacyfikacją. Pani Dyrektor M. Pabian wraz z uczennicami złożyła kwiaty, a harcerze złożyli symboliczny znicz pamięci. Następnie rozpoczęła się msza św., a po niej głos zabrał Zastępca Burmistrza Gminy Morawica p. M. Dziewięcki oraz inicjator uroczystości i świadek wydarzeń z 1944 r. p. S. Kędzior. Wydarzenie uświetniły występy naszych uczniów: klasy III przygotowanej przez p. A. Kędzior, Aleksandry Piłat z klasy V, uczniów, recytujących poezję patriotyczną, przygotowanych przez p. M. Graczak oraz szkolnego zespołu folklorystycznego pod opieką p. A. Jasiorowskiej. To była niecodzienna lekcja patriotyzmu.

 

 

Nasza szkoła realizuje „Program dla szkół” (owoce i warzywa oraz produkty mleczne)