pusta linia
Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli
pusta linia

 

 

Aktualności

 

 

 

Z wielką radością zapraszamy całą społeczność szkolną oraz miłośników historii na uroczystość podsumowania projektu „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”.

 

Program uroczystości „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”:

 

1. Autorski film „Gra o Niepodległość”.

Jedną z atrakcji uroczystości będzie autorski film nakręcony w szkole „Gra o Niepodległość”. Widzowie zanurzą się w opowieści o odwadze, poświęceniu i miłości do Ojczyzny, która na zawsze odmieniła życie pułkownika Franciszka Tomsy Zapolskiego oraz Jacka Miziury i Stanisława Radwana z Łabędziowa.

 

2. Występy artystyczne.

Po filmie, scena należeć będzie do uczniów i rodziców ze Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli. Występy artystyczne przeniosą nas w czasie poprzez wzruszające historie zapisane w listach sprzed lat.

 

3. Podsumowanie historycznego projektu pancernego w krótkich ujęciach.

 

4.Premiera autorskiej gry wirtualnej.

Jednym z elementów uroczystości będzie prezentacja wystawy edukacyjnej „Bitwa Pancerna w Gminie Morawica”. To wybrane screeny z escape roomu online, który pozwala zrozumieć dramatyczną historię regionu.

 

5. Prezentacja wojennych artefaktów.

Kulminacyjnym punktem programu będzie prezentacja wojennych artefaktów z czasów bitwy pancernej w regionie, prowadzona przez Szanownego Gościa, Pana Konrada Maja. Jego opowieści o historycznych artefaktach z pól bitewnych przeniosą nas w czasy wojennej zawieruchy w naszej okolicy.

 

6. Słodki poczęstunek, kawa, herbata dla wszystkich zgromadzonych miłośników historii naszego regionu.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej uroczystości, aby wspólnie uczcić naszą lokalną historię i dziedzictwo.

 

Dyrektor Szkoły im. J. Szelesta w Dębskiej Woli p. Monika Pabian

Koordynator projektu i wychowawca kl. V p. Anna Piwowarska

Wychowawca klasy IV p. Dagmara Wojciechowska-Buśluk

 

Dzień Mamy i Taty

 

„Mama i tata, najpiękniejsze słowa świata” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akademia, na którą licznie przybyli rodzice naszych przedszkolaków i uczniów. Miłych gości powitała p. Dyrektor M. Pabian, która złożyła przybyłym życzenia i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego. Przedszkole oraz klasy 1-3 z wychowawcami pięknie zaprezentowały wiersze, okolicznościowe piosenki oraz tańce. Na koniec klasa 2, pod kierunkiem p. A. Kędzior przedstawiła niezwykle barwny spektakl pt.: „Kot w butach”.

Wszystkim rodzicom jeszcze raz życzymy zdrowia, spełnienia marzeń i pociechy z dzieci.

 

 

„Małe Wolanecki” zaśpiewały w Samorządowym Centrum Kultury z okazji Dnia Matki

 

25 maja, na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, do Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy licznie przybyły Mamy z terenu naszej gminy, by wspólnie celebrować swoje święto. W tym bardzo miłym wydarzeniu wziął również nasz szkolny zespół folklorystyczny, który zaprezentował wiązankę piosenek ludowych oraz dwa współczesne utwory. Muzyczna niespodzianka „Małych Wolanecek” spotkała się z sympatycznym przyjęciem publiczności.

 

 

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”

 

23 maja klasy IV i V uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Wczesnym rankiem, uczniowie wraz z wychowawcami Anną Piwowarską i Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wyruszyli w podróż, aby odkrywać bogatą historię i kulturę naszej stolicy.

Pierwszym przystankiem była wizyta w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie młodzi historycy mieli okazję zobaczyć z bliska eksponaty z różnych epok, od średniowiecznych zbroi po eksponaty z drugiej wojny światowej. To była prawdziwa lekcja historii na żywo!

Następnie, pod opieką przewodnika spacerowaliśmy po Starym Mieście, Rynku, Placu Zamkowym, gdzie mogliśmy poczuć ducha dawnej Warszawy. Podziwialiśmy Bazylikę Archikatedralną Św. Jana Chrzciciela, gdzie uchwalono Konstytucję 3 maja, przystanęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Nie mogło zabraknąć również wizyty przy pomniku Małego Powstańca, który przypomniał wszystkim o bohaterstwie najmłodszych mieszkańców miasta w czasie powstania warszawskiego.

Smaczny obiad w urokliwej restauracji „Literatka” na ul. Krakowskie Przedmieście pozwolił zregenerować siły i wyruszyć w dalą podróż po Warszawie.

Kulminacyjnym punktem wycieczki był wjazd na XXX-te piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą Warszawę.

Dzięki hojności Fundacji Szkoła z Klasą, która wsparła finansowo naszą podróż, mogliśmy kolejny raz uczestniczyć w lekcji historii w terenie.

 

 

Próbna ewakuacja

 

Aby dbać o bezpieczeństwo naszych uczniów, utrwalać prawidłowe zachowania w razie zagrożeń, w dniu 20 maja została przeprowadzona, pod kierunkiem p. W. Terecha, próbna ewakuacji uczniów i pracowników szkoły. Chociaż były to ćwiczenia, uczniowie zachowali wszelkie procedury, kierując się wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi na boisko szkolne.

 

Nasza szkoła realizuje „Program dla szkół” (owoce i warzywa oraz produkty mleczne)