pusta linia
Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli
pusta linia

 

 

Aktualności

 

 

Przedszkolaki w bibliotece

 

23 kwietnia Przedszkolaki z grupy młodszej i starszej odwiedziły Bibliotekę Publiczno-Szkolną w Dębskiej Woli. W tym właśnie dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki. Przedszkolaki dowiedziały się, jakimi narzędziami dawniej autorzy pisali książki – piórem, maszyną do pisania oraz jak od wcześniejszych lat zmienił się wygląd książeczek dla dzieci. Dzieci pokolorowały też własne zakładki. Na koniec miłego spotkania dzieci otrzymały słodki upominek. Dziękujemy serdecznie Pani Sylwii Woźniak za ciekawą lekcję biblioteczną.

 

 

IV Gminny Festiwal Folklorystyczny w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli

 

Dnia 18-ego kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Festiwal Folklorystyczny pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wydarzenie, mające na celu kultywowanie ludowych tradycji naszego regionu oraz kształtowanie w dzieciach i młodzieży postawy szacunku wobec dziedzictwa kulturowego, objęli swym patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Morawica oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

Tegoroczna edycja Festiwalu obejmowała rywalizację uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach konkursowych. Były to: Pieśni i przyśpiewki ludowe; Recytacja wierszy napisanych gwarą przez poetów z regionu świętokrzyskiego; Praca plastyczna – ilustracja do wiersza „Miesiąc Maryi” Tomasza Gajdy z Dębskiej Woli.

Festiwal rozpoczął się od występu, niebiorącego udziału w konkursie, zespołu folklorystycznego „Małe Wolanecki” ze SP w Dębskiej Woli, który wykonał utwory: „Kupił mi Jaś chustkę” oraz „Sama jo se sama”. Następnie miały miejsce kolejne prezentacje uczestników, których zmagania oceniało jury pod przewodnictwem Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, Pani Hanny Kuty. W skład Komisji weszli także: Pani Dorota Mostowiec, Pani Bożena Śnioch, Pani Agata Korban oraz Pan Adam Szymkiewicz. Doskonałe przygotowanie uczniów, ich przepiękne barwne stroje regionalne, kunsztownie wykonana dekoracja nawiązująca do ludowych tradycji naszej Małej Ojczyzny oraz wystawa prac plac plastycznych nadesłanych na konkurs, sprawiły, że spotkanie stało się prawdziwym świętem folkloru. Miłą atmosferę zapewnił prowadzący festiwal Pan Waldemar Terech, który z właściwą sobie kulturą słowa, dowcipem i erudycją zapowiadał kolejnych wykonawców i czuwał nad porządkiem występów.

Gdy skończyły się prezentacje młodych artystów, jury udało się na naradę, a uczestnicy Festiwalu mogli się zintegrować podczas słodkiego poczęstunku.

Po przerwie nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród rzeczowych i dyplomów przez Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Pana Mariana Burasa, przewodniczącą jury, Panią Hannę Kutę oraz Panią Dyrektor, Monikę Pabian. Pan Burmistrz pogratulował uczniom, ich opiekunom i poinformował wszystkich, że dodatkową formą nagrody dla laureatów pierwszych miejsc będzie zaproszenie na warsztaty ceramiczne, które odbędą się w Muzeum Garncarstwa w Chałupkach.

 

Wyniki w poszczególnych kategoriach kształtują się następująco:

 

W konkursie recytatorskim:

w kategorii wiekowej klas IV – VI:

I miejsce – Aleksandra Piłat (SP Dębska Wola)

II miejsce – Natalia Jabczyk (SP Morawica)

III miejsce – Stanisław Ćwiek (SP Obice)

wyróżnienia: Julia Kwaśniewska (SP Bilcza), Julia Szczukiewicz (SP Brzeziny)

 

w kategorii wiekowej klas VII – VIII:

I miejsce – Antonina Drozdowska (SP Dębska Wola)

II miejsce – Natalia Kasprzycka (SP Obice)

III miejsce – Monika Skóra (SP Brzeziny)

 

W konkursie pieśni i przyśpiewek ludowych:

w kategorii solista klas I – III:

I miejsce: Laura Ziółkowska (SP Morawica), Antoni Piłat (SP Dębska Wola)

II miejsce: Jakub Nowak (SP Brzeziny)

III miejsce: Gabriela Gil (SP Wola Morawicka), Julia Masternak (SP Obice)

 

w kategorii solista klas IV – VIII:

I miejsce: Alicja Buśluk (SP Dębska Wola), Antonina Drozdowska (SP Dębska Wola)

II miejsce: nie przyznano

III miejsce: Natalia Znój (SP Brzeziny)

wyróżnienia: Karolina Krawczyk (SP Morawica), Oliwia Kwapisz (SP Obice)

 

w kategorii zespół klas I – III:

I miejsce: SP Obice

II miejsce: SP Morawica

III miejsce: SP Dębska Wola

 

w kategorii zespół klas IV – VIII:

I miejsce: SP Morawica w piosence „Polka Drypciocha”

II miejsce: SP Brzeziny w utworze „Koroliki”

III miejsce: SP Obice w piosence „W moim ogródecku”

wyróżnienia: SP Obice w piosence „Zachodzi słoneczko”

 

W konkursie plastycznym:

w kategorii wiekowej klas IV – VI:

I miejsce – Maja Piwowarska (SP Obice), Antonina Śnioch (SP Dębska Wola)

II miejsce – Julia Ślusarczyk (SP Dębska Wola)

III miejsce – Kacper Babiarski (SP Obice)

wyróżnienia – Julia Szczukiewicz (SP Brzeziny), Nadia Tworek (SP Morawica), Przemysław Kubicki (SP Wola Morawicka)

 

w kategorii wiekowej klas VI – VIII:

I miejsce – Malwina Woźniak (SP Brzeziny)

II miejsce – Dominika Kumor (SP Obice)

III miejsce – Marcelina Gawior (SP Dębska Wola)

 

Na zakończenie spotkania Dyrektor SP w Dębskiej Woli, Monika Pabian, podziękowała Panu Burmistrzowi, Marianowi Burasowi, za ufundowanie nagród i poczęstunku dla uczestników Festiwalu, wyraziła również wdzięczność Muzeum Wsi Kieleckiej za upominki dla laureatów. Słowa podziękowania skierowała także do komisji konkursowej oraz do organizatorów Festiwalu: Pani Anny Bąk, Pani Małgorzaty Graczak i Pani Doroty Marcinkowskiej. Żegnając uczniów i nauczycieli, wyraziła nadzieję, że zechcą gościć w Szkole w Dębskiej Woli za rok, podczas kolejnej edycji Gminnego Festiwalu Folklorystycznego.

 

 

Moc opowieści w projekcie historycznym „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”

 

Uczestnicy projektu o bitwie pancernej w gminie Morawica wcielili się w role scenarzystów i tworzyli opowieść osadzoną w 1945 roku podczas tego historycznego starcia. Dzięki storytellingowym kartom graficznym i planerom opowieści przygotowanym przez koordynatorkę projektu, Annę Piwowarską, każdy mógł wnieść swój wkład i wspólnie tworzyć historię. Wymyślone motywy zdrady podczas wojny i wątki miłosne dodały emocji uczniowskim opowieściom. Przeniosły również uczestników warsztatów w świat tamtych czasów, ukazując im różne aspekty ludzkich losów.

 

 

Rajd św. Jerzego

 

W sobotę 13 kwietnia harcerze z 1 DH „Szelesty” z Dębskiej Woli wraz z drużynową Dagmarą Wojciechowską-Buśluk oraz panią Małgorzatą Stawiarz wzięli udział w corocznym hufcowym Rajdzie Świętego Jerzego. Tym razem wędrowaliśmy po gminie Łączna. Wzorem patrona skautów, świętego Jerzego, na początku wszyscy harcerze zostali pasowani na rycerzy, a potem musieli wykazać się szeregiem ważnych umiejętności, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Budowaliśmy broń do walki ze smokiem, strzelaliśmy z łuku do ruchomego celu, rozwiązywaliśmy zagadki logiczne i quiz historyczny. Podczas całego rajdu na trasie o długości 10 kilometrów podziwialiśmy też przepiękne widoki. Wędrowały z nami drużyny z Chmielnika, Kielc, Łącznej, Masłowa, Pierzchnicy, Samsonowa, Skorzeszyc, Szumska, Tumlina, Zagnańska. Po dotarciu na koniec trasy zjedliśmy pyszne kiełbaski oraz spotkaliśmy się ze znajomymi. Podczas apelu końcowego wszystkim harcerzom za udział w rajdzie dziękowały także hm. Olga Zawodnik-Purtak, Komendantka Hufca Kielce-Powiat oraz pani Jolanta Żaczek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej. Dziękujemy serdecznie pani dyrektor Monice Pabian oraz pani Małgorzacie Stawiarz za pomoc w organizacji rajdu.

To był bardzo udany dzień.

 

 

Lekcja upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej

 

W tym roku przypada 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz mija 80. lat od jej ujawnienia. 13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający prawie 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści. O odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Rosji, w lesie pod Katyniem, nieopodal Smoleńska w kwietniu 1943 roku poinformowali Niemcy. W ten sposób świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej.

Z tej okazji odbyła się w klasie VIII lekcja otwarta przygotowana przez p. M. Pacholec. Uczniowie obejrzeli prezentację, dotyczącą Zbrodni Katyńskiej, by następnie udać się pod cztery dęby posadzone obok szkoły w ramach akcji „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Tam uzupełniali karty pracy opracowane przez nauczycielkę.

Była to niecodzienna lekcja historii, pamięci o pomordowanych rodakach, a przede wszystkim lekcja patriotyzmu.

 

 

Podsumowanie Dni Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

 

Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Od tej pory świętowany jest on na całym świecie. W tym roku przypadał on na 6 lutego, jednak organizacja inicjatyw związanych z tak ważnym tematem może i powinna odbywać się przez cały rok.

W naszej szkole koordynatorem akcji była p. Urszula Młynarczyk, która na początek zaproponowała uczniom udział w szkolnej grze terenowej. Uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w lekcji online pt.: „Digital Welbeing – równowaga między online a offline”. Dotyczyła ona ważnego tematu uzależnienia od Internetu.

Klasa 5 i 6 miała możliwość wcielenia się w rolę ekspertów i opracowania wskazówek dla rozwiązania problemów, z którymi może spotkać się każde dziecko używające sieci na co dzień. W zaproponowanej lekcji informatyki nauczyciel wykorzystał metodę dramy. Ułożone dialogi uczniowie nagrali na roboty Photon, zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” i zaprezentowali klasie.

 

 

Międzyszkolne warsztaty profilaktyczne „Nałogom mówię – NIE”

 

7 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Obicach odbyła się XIX edycja międzyszkolnych warsztatów profilaktycznych „Nałogom mówię – NIE”. Do udziału w warsztatach zgłosiły się trzyosobowe zespoły ze szkół z Woli Morawickej, Morawicy, Brzezin, Bilczy, Lisowa i Obic. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy V: Kubicka Anna, Stachura Piotr i Pierzak Radek, którzy wraz z innymi uczestnikami wzięli udział w różnorodnych aktywnościach. Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji krótkich scenek profilaktycznych, które zostały odegrane przez uczniów. Następnie przyszedł czas na konkurencje sportowe, w których uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności. W dalszej części spotkania zespoły przystąpiły do zajęć warsztatowych, w których uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności oraz zdobywać nową wiedzę na temat uzależnień i zdrowego stylu życia.