Aleksandra Piłat wyróżniona w I Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych

31 stycznia 2021 roku w kościele pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach odbył się Finał konkursu organizowanego przez Osiedlowy Klub Kultury KSM „Miniatura” w Kielcach, w którym online wzięło udział 100 wykonawców. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu piosenki o charakterze świątecznym, kolędy lub pastorałki oraz nagraniu wykonania przez uczestnika i opublikowanie go na kanale youtube. Solistkę Aleksandrę Piłat do konkursu przygotowała Dorota Marcinkowska. Jury po wysłuchaniu 100 zakwalifikowanych do konkursu uczestników postanowiło przyznać 18 nagród. Finał konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów odbył się z udziałem naszej uczennicy klasy I Aleksandry Piłat, która została wyróżniona w I kategorii wiekowej: soliści od 5 – do 10 lat. Gratulujemy!!

Pożegnanie Sz. P. Cecylii Korban

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Sz. P. Cecylii Korban – wspaniałej poetki, twórczyni ludowej, gawędziarki, pieśniarki i wikliniarki z Nidy. Była wielką przyjaciółką naszej szkoły. Wskazówki udzielane przez nią naszemu zespołowi folklorystycznemu były bezcenne. Pieśń skomponowana i napisana przez Sz. P. Panią Cecylię znalazła się w repertuarze Małych Wolanecek. Rękodzieło – kosze, wazony z wikliny przekazane przez artystkę zawsze będą nam ją przypominać. Zapamiętamy, jak wspaniałą, ciepłą osobą była Pani Cecylia, z jakim humorem mówiła o sobie i swoich wierszach. Niezwykła twórczość ludowa Śp. Cecylii Korban pozostanie z nami na zawsze. Przejmujące słowa z jej wiersza „Pożegnanie” stały się smutną rzeczywistością.

„Żegnajcie, żegnajcie drogie koleżanki

Z wami pozostawiam te moje piosenki

Śpiewajcie, gadajcie, niech Wam przypomina

Była zawsze z Wami, teraz już jej nie ma…”

My również żegnamy. Dziękujemy! Zapraszamy do obejrzenia wspomnienia, które jest naszym podziękowaniem dla naszej serdecznej przyjaciółki Śp. Cecylii Korban.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć wspomnienie o Śp. Cecylii Korban

Małe Wolanecki nagrodzone w konkursie muzycznym

Małe Wolanecki z okazji Dnia Matki wzięły udział w konkursie muzycznym „Dla Ciebie Mamo” organizowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach. Celem konkursu było przygotowanie nagrania video z własnym wykonaniem dowolnej polskiej piosenki, której słowa odnoszą się do matki. Dziewczęta w składzie Antonina Piłat, Nadia Pańszczyk, Natalia Tutak, Gabriela Paluch, Alicja Buśluk, Antonina Śnioch, Aleksandra Piłat pod opieką Doroty Marcinkowskiej zaśpiewały utwór z własnego repertuaru „Śpiwom jo se śpiwom”. Podczas nagrania konkursowego Małym Wolaneckom towarzyszyła seniorka Pani Krystyna Piłat. Dziewczęta zachwyciły swym śpiewem jury otrzymując I miejsce w kategorii zespół ludowy i nagrodę pieniężną.

Marcelina Gawior wyróżniona w Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej

19–20 czerwca 2021 r. w Baranowie Sandomierskim w województwie Podkarpackim odbył się XXVII Ogólnopolski Festiwal Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej pt.: „DZIECKO W FOLKLORZE” w wersji hybrydowej. Festiwal ma na celu ochronę i popularyzację zanikających gatunków folkloru słownego i muzycznego oraz inspirowanie osób dorosłych kultywujących tradycję ludową do aktywnego przekazywania młodemu pokoleniu kultury ojców. Warunkiem konkursowym było przygotowanie ściśle określonych regulaminem utworów i nagranie prezentacji.

Solistka zespołu „Małe Wolanecki” Marcelina Gawior zaśpiewała utwór o tematyce obyczajowej oraz kołysankę. Spośród 46 znakomitych prezentacji Jury oceniając dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz biorąc pod uwagę wartości etnograficzne, wykonawcze i artystyczne przyznało Marcelinie Gawior wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

Chałupkowe Garcynki z udziałem Małych Wolanecek

25 lipca 2021 r. odbył się Festyn Chałupkowe Garcynki. Wydarzenie, które jest organizowane od 23 lat, ściąga do niewielkiej miejscowości garncarzy, artystów, zespoły folklorystyczne oraz turystów i miłośników sztuki rękodzielniczej. Małe Wolanecki u boku innych zespołów folklorystycznych zaśpiewały 3 utwory wzbudzając wielki zachwyt publiczności.

Małe Wolanecki wyróżnione w Morawickim Talent Show

8 sierpnia 2021 r. Małe Wolanecki wystąpiły w Finałowym Koncercie Morawickiego Talent Show w Muszli Koncertowej w Morawicy. Dziewczęta w składzie: Antonina Piłat, Marcelina Gawior, Maria Dziewięcka, Gabriela Paluch, Aleksandra Piłat, Weronika Wiącek rywalizowały z 12 młodymi artystami z terenu miasta i gminy Morawica. Występy młodych artystów oceniała komisja, w składzie: Paweł Czekaj – kapelmistrz „Młodzieżowej Orkiestry Dętej Morawicy”, pochodząca z Bilczy wokalistka Daria Kierońska oraz Jerzy Gumuła – kierownik muzyczny „Zespołu Pieśni i Tańca Morawica”. Pod uwagę brany był dobór repertuaru, poziom wykonania oraz warsztat. Zespół śpiewał dwa utwory: „Kupił mi Jaś chustkę” i „Małe Wolanecki” i otrzymał wyróżnienie w tymże konkursie.

Sukces zespołu „Małe Wolanecki”

Zespół Małe Wolanecki zajął zaszczytne I miejsce w XXVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2021 organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach w województwie śląskim. Obok ludowych zespołów sztandarowych z terenu naszego powiatu „Małe Wolanecki” godnie reprezentowały Powiat Kielecki w tymże Przeglądzie. Dziewczęta w składzie Antonina Drozdowska, Marcelina Gawior, Gabriela Paluch, Nadia Pańszczyk, Aleksandra Piłat, Antonina Piłat, Antonina Śnioch zostały przygotowane zdalnie i spotkały się w szkole podczas nagrania konkursowego, które zdobyło aprobatę jury przyznając dziewczynkom I miejsce w kategorii Dziecięce zespoły śpiewacze a’cappella.

Podziękowali Bogu za plony, a rolnikom za ciężką pracę …

29 sierpnia w Morawicy odbyły się Dożynki Gminne. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie barwny korowód dożynkowy przemaszerował do muszli koncertowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Podczas obchodów miała miejsce wystawa płodów rolnych, odśpiewano wieńce dożynkowe, a czas zebranym gościom umilały występy Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy, Rodzinnej Kapeli Korbanów oraz zespołów Folklorystycznych z terenu Miasta i Gminy Morawica w tym Małych Wolanecek.

Rajd harcerski

9 października harcerze z 1 Drużyny Harcerskiej z Dębskiej Woli pod opieką drużynowej Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk oraz dziewczynki z zespołu Małe Wolanecki pod opieką pani Doroty Marcinkowskiej wzięli udział w rajdzie pn. „Bieg Harcerski na Radostową i Wymyśloną” zorganizowany przez Hufiec Kielce-Powiat. Swój start i metę miał on na terenie Żeromszczyzny w Ciekotach. Zaopatrzeni w prowiant ruszyliśmy spod Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” i dworku Stefana Żeromskiego, bohatera Chorągwi Kieleckiej. Zdobyliśmy szczyt Radostowej i górę Wymyśloną. Na trasie mieliśmy do wykonania różne zadania, a na mecie na wszystkich czekało ognisko z kiełbaskami oraz dyplomy i nagrody dla drużyn. Po uroczystym apelu pożegnalnym zwiedziliśmy dworek Stefana Żeromskiego.

Sukces zespołu „Małe Wolanecki”

W sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał Dziecięcej Estrady Folkloru z udziałem szkolnego zespołu „Małe Wolanecki”. W jury zasiedli: Edyta Bobryk – wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz pracownicy Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK – Alicja Trukszyn oraz Michał Stachurski. Jury oceniało poziom artystyczny występu, czyli czystość śpiewu, dykcję, technikę wykonania, interpretację, dobór repertuaru, a także zgodność etnologiczną z kulturą i tradycją regionu reprezentowanego przez wykonawcę przyznając tym samym „Małym Wolaneckom” I miejsce w kategorii zespół, natomiast w kategorii solista – I miejsce ex aequo Aleksandrze Piłat.

Organizatorami Dziecięcej Estrady Folkloru byli Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach.