Wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

13 stycznia podczas 27 finału WOŚP nasi uczniowie wystąpili na scenie Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy. Naszą szkołę reprezentował zespół folklorystyczny Małe Wolanecki, zespoły taneczne oraz soliści: Kinga Sęk, Aleksandra Śnioch, Antonina Piłat, Antonina Drozdowska, Sylwia Bisaga.

Dzień Babci i Dziadka z humorem i przytupem

Wyjątkowy charakter miały w tym roku w naszej szkole obchody Dnia Babci i Dziadka. Na zaproszenie pani dyrektor I. Bisagi przybyli do naszej szkoły członkowie zespołu folklorystycznego Wiśliczanie, którzy zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności wiązankę pieśni i tańców ludowych, a następnie ludowy zwyczaj  kolędowania. Barwne stroje, skoczna muzyka wesoło, wspaniały poczęstunek przygotowany przez rodziców powodowały, że humory dopisywały, a do tańca włączali się kolejni goście. Krótki występ przygotował też dla seniorów nasz szkolny zespół Małe Wolanecki. Życzenia Babciom i Dziadziusiom złożył Burmistrz p. M. Buras. Wśród przybyłych gości nie zabrakło również lokalnych stowarzyszeń i przyjaciół naszej szkoły.

    

Rajd pieszy „Tożsamość i Pamięć” – Kliszów z udziałem naszych „Małych Wolanecek”

27 września 2019r. delegacja z naszej szkoły na czele z zespołem „Małe Wolanecki” wyruszyła z Kliszowa na coroczny rajd pieszy „Tożsamość i Pamięć”, organizowany na pamiątkę bitwy, którą stoczono w 1702 roku w Kliszowie – największej bitwy na Ponidziu. Uroczystość rozpoczęła się krótką lekcją historii, którą przybliżył uczestnikom pan Bogdan Skrobisz oraz zapaleniem zniczy pamięci przy obelisku, który upamiętnia to wydarzenie. Następnie grupy wyruszyły do Kasztelanii w Kijach, gdzie odbyło się wiele atrakcji. Na miejscu na uczestników czekała wyśmienita grochówka KASZTELAŃSKA oraz gorąca herbata. Nasz zespół „Małe Wolanecki” debiutował na kasztelańskiej scenie budząc zachwyt wszystkich uczestników rajdu. Po uroczystościach odbyła się wyśmienita zabawa przy muzyce, podczas której dziewczęta z naszego zespołu zawładnęły sceną.

Cykliczne spotkania Wolanecek

Od listopada bieżącego roku dziewczęta z zespołu „Małe Wolanecki” cyklicznie spotykają się z najstarszymi „Wolaneckami” panią Krystyną Piłat i Marią Żebrowską, by przybliżać i kultywować naszą rodzimą gwarę oraz wspólnie spędzać czas na śpiewaniu.

Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości

11 listopada w gminnych obchodach 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę licznie wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. W uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym w Morawicy uczestniczyli: p. Dyrektor Irena Bisaga, przedstawiciele nauczycieli, rodziców, uczniów, harcerze oraz członkowie zespołu Małe Wolanecki w strojach ludowych. Wszyscy wzięli udział w barwnym korowodzie niepodległościowym, który prowadziły poczty sztandarowe. Kolejno delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”. W popołudniowej części artystycznej nasi uczniowie pod kierunkiem p. Wioletty Domagały przedstawili taniec patriotyczny. Małe Wolanecki przygotowane przez p. Dorotę Marcinkowską oraz nasze harcerki zaśpiewały pieśni patriotyczne i recytowały wiersze.

Więcej informacji na stronach:

Miasta i Gminy Morawica: kliknij tutaj

Miasta i Gminy Morawica: kliknij tutaj

Echo Dnia: kliknij tutaj

Występ „Małych Wolanecek” przed szczególną widownią – pacjentami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach

21 listopada 2019r. Zespół „Małe Wolanecki” pod opieką pań: Jolanty Ślusarczyk, Małgorzaty Stawiarz i Doroty Marcinkowskiej gościnnie wystąpił przed szczególną widownią – pacjentami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Dziewczęta zaprezentowały utwory z własnego repertuaru oraz utwory patriotyczne. Był to niezwykły występ zarówno dla nas jak i naszej widowni, która z radością w oczach włączyła się do wspólnego śpiewania. Czas spędzony w Hospicjum był wyjątkowy. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie oraz radość ze wspólnego śpiewania!!

Wizyta kombatanta – pana Stanisława Śmietany

21 listopada na zaproszenie p. Anny Piwowarskiej i p. Leszka Więckowskiego gościliśmy ostatniego żyjącego na ziemi morawickiej kombatanta – pana Stanisława Śmietanę. Klasa szósta uroczyście przywitała szanownego gościa; były patriotyczne wiersze i występy Małych Wolanecek. Drużyna harcerska na cześć Pana porucznika założyła oficjalne umundurowanie. Dziewczynki z klasy trzeciej również przyłączyły się do występów poprzez zaśpiewanie pieśni patriotycznej. Podczas niezwykłej lekcji historii nie zabrakło rozmów o dramatycznych losach mieszkańców naszej małej Ojczyzny w okresie drugiej wojny światowej. Zaangażowanie uczniów, podniosła atmosfera wywarły duże wrażenie na naszym gościu. Dziękujemy Panu Stanisławowi Śmietanie za wizytę i przybliżenie naszym uczniom historycznych wydarzeń sprzed lat.

XII edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach

7 grudnia zespół „Małe Wolanecki” wystąpił podczas XII edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach w składzie: Joanna Graczak, Agata Siekiera, Wiktoria Kucharska, Karina Krajkowska, Antosia Piłat, Marcelina Gawior, Natalia Tutak i Gabrysia Paluch. Dziewczęta prezentowały dawne pastorałki: „W tej kolędzie” i „Śliczna Panienka”.

Świąteczne malowanie pierniczków

Tuż przed samymi świętami najmłodsze dziewczęta z zespołu ochoczo zabrały się za malowanie pierniczków. Podśpiewując kolędy i pastorałki dekorowały rozmaitymi posypkami pierniki, które bardzo szybko znikały ze stołu.