Finał konkursu „Dziecięcej Estrady Folkloru – Kielce 2010”

W dniu 24 kwietnia 2010, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał konkursu „Dziecięcej Estrady Folkloru – Kielce 2010”. Na scenie w szranki stanęło dwudziestu najlepszych wykonawców – solistów oraz zespołów z województwa świętokrzyskiego. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazł się nasz zespół „Małe Wolanecki”, który zajął trzecie miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych. Impreza odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa oraz Przewodniczącego Powiatu Kieleckiego – Tomasza Lato.

Celem organizowanej od lat przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach imprezy jest rozbudzenie u dzieci zainteresowania regionalnymi tradycjami ludowymi. Dziecięce zespoły folklorystyczne mają za zadanie przedstawienie folkloru jako ciekawej formy edukacji. W konkursie mogą brać udział zespoły śpiewacze, szkolne zespoły teatralne oraz zespoły obrzędowe, które w swoim repertuarze prezentują śpiewki świętokrzyskie, a także ludowe obrzędy i zwyczaje naszego regionu. Podczas tegorocznego finału konkursu Dziecięcej Estrady Folkloru wszystkie zespoły śpiewacze, dziecięce zespoły pieśni i tańca, wokaliści i wokalistki zaprezentowały się na najwyższym poziomie. I nic w tym dziwnego, bo na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach stanęli najlepsi mali artyści województwa świętokrzyskiego, wyłonieni podczas wcześniejszych eliminacji. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, komu przyznać nagrody i wyróżnienia. I tak, po długich naradach postanowiono przyznać miejsce pierwsze w kategorii zespołów śpiewaczych dla „Działoszanek”. Na miejscu drugim uplasowały się „Małe Bielinianki” oraz „Świętokrzyskie Uśmiechy”, a miejsce trzecie zajęły „Małe Wolanecki”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały „Małe Łukowianki”. W kategorii zespołów pieśni i tańca I miejsce zdobył zespół „Ziemia Sandomierska”, II miejsce zdobyły grupy „Jodełki" oraz „Brzezina”, a III miejsce zajął zespół „Okrasa”. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano „Bławatkom”. W kategorii solistów śpiewaków I miejsce zajęła Małgorzata Kałuża, II miejsce zdobyła Marata Brzoza, a III przypadło Milenie Pawlik.

XX-lecie Samorządu Terytorialnego

29 maja 2010 obchodziliśmy XX-lecie Samorządu Terytorialnego. Występ „Małych Wolanecek uświetnił obchody tej uroczystości.

 

Konkurs ekologiczny

1 czerwca 2010 ogłoszono w gminie Morawica zwycięzców konkursu ekologicznego. EKOLUDEK to hasło rozstrzygniętego 14 maja konkursu ekologicznego. Konkurs przeznaczony był dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych. Prace konkursowe w wymaganym terminie złożyło 61 uczniów z następujących szkół: Morawica, Wola Morawicka, Dębska Wola, Lisów i Bilcza. Uczniowie wykonali wiele ciekawych prac plastycznych w różnej technice. Zgodnie z regulaminem kryterium oceny pracy była pomysłowość w wykonaniu portretu Ekoludka, który miał zachęcać do segregacji odpadów. Komisja konkursowa po obejrzeniu prac przyznała: III miejsce – Patrycji Barucha i Natalii Strójwąs z klasy VI, w związku z czym uczennice otrzymały nagrody: namioty. ODPADOWE CUDA to konkurs „śmieciowy” także dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Spośród 30 ciekawych prac przestrzennych wykonanych z wszelkiego rodzaju odpadów w różnej technice komisja konkursowa przyznała IV wyróżnienie – praca zbiorowa: Paulina Kępa i Martyna Drozdowska. Uczennice otrzymały następujące nagrody: piłki sportowe. Przybyłych na festyn gości zachwycił występ naszego zespołu „Małe Wolanecki”.

   

Dzień Patrona Szkoły

9.06.2010 jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji „Małe Wolanecki” zaśpiewały piosenkę autorstwa Pani Dyrektor poświęconą naszemu patronowi Jakubowi Szelestowi. Następnie odbył się konkurs wiedzy o patronie. Każda klasa brała również  udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Żyj zdrowo i bezpiecznie”. Ostatnim punktem programu były rozgrywki sportowe. Dzień patrona jak zawsze upłynął nam na dobrej zabawie.

Ogólnopolski Festiwal „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych” w Bukowsku

Zespół „Małe Wolanecki” pomimo wakacji chętnie prezentował swój dorobek artystyczny. W dniu 4 lipca 2010r. wyjechał po raz kolejny na XV Ogólnopolski Festiwal „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych” w Bukowsku (woj. podkarpackie). Zespół zdobył III miejsce w kategorii zespołów oraz wyróżnienie dla solistki Aleksandry Dziewięckiej.

VIII Zlot „Tożsamość i Pamięć”

W dniu 18.09.2010r. zespół szkolny „Małe Wolanecki” po raz kolejny wystąpił w VIII zlocie „Tożsamość i Pamięć” w Kliszowie.

Uroczystości upamiętniające rocznicę epizodów wojennych

W dniu 26.09.2010r. odbyły się w naszej szkole jak co roku uroczystości upamiętniające rocznicę epizodów wojennych w miejscowościach Zbrza i Dębska Wola. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele w Dębskiej Woli. Spotkanie to uświetnili kombatanci związani z wydarzeniami z tamtych lat. Ta niezwykła lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci. Uroczystość uświetniły dzieci z zespołu „Małe Wolanecki” i „Wolanecki”, gdzie śpiewały pieśni patriotyczne oraz regionalne.

            

Forum Funduszy Europejskich w Warszawie

W dniu 2.10.2010r. zespół folklorystyczny „Małe Wolanecki” dał koncert 20-sto minutowy na Forum Funduszy Europejskich w Warszawie.

     

Wdzięczni uczniowie

W dniu 13.10.2010r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Morawica pan Marian Buras, który wyróżnił panią Dyrektor Irenę Bisaga nagrodą Wójta Gminy Morawica. Akademię uświetniły występy uczniów, popisy wokalne Weroniki Śnioch z klasy IVb oraz Patrycji Kołek z klasy VIb, Adriana Piotrowicza i Piotra Skucińskiego uczniów VIa. Specjalnie dla nauczycieli i pracowników szkoły wystąpiły „Małe Wolanecki”, zagrał Konrad Grudzień z klasy IVb oraz Magda Kwas z klasy VIa.

            

Wigilia

22.12.2010r. odbyła się w naszej szkole uroczysta wigilia Bożego Narodzenia, którą uświetniły Jasełka. W roli aniołów wystąpiły dzieci z zespołu folklorystycznego „Małe Wolanecki”, które przepięknie zaśpiewały kolędy i pastorałki. Po przedstawieniu wszyscy składali sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Honorowym gościem był Wójt Gminy Morawica pan Marian Buras. Spotkanie odbyło się z licznym udziałem rodziców.