Witaj szkoło!

 

1 września, uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli, rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023. Kolejna część uroczystości odbyła się już w szkole, gdzie licznie zgromadzili się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Nowy rok szkolny to wyzwanie, zwłaszcza dla uczniów klasy pierwszej i czwartej, którzy zostali ciepło przywitani przez p. Dyrektor I. Bisagę. Pani Dyrektor wspomniała o wydarzeniach z września 1939, odnosząc się do postaci naszego patrona J. Szelesta, uczestnika walk o wolną Polskę. Jak zawsze w ważnych chwilach z życia szkoły towarzyszył nam poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły. Po części oficjalnej uczniowie z wychowawcami udali się do klas na krótkie spotkanie.

Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości i sukcesów w nowym roku szkolnym.

 

 

Udział w Narodowym Czytaniu w SCK w Morawicy

 

3 września 2022 r. przedstawiciele uczniów naszej szkoły pod opieką p. D. Wojciechowskiej-Buśluk po raz kolejny wzięli udział w Narodowym Czytaniu w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia były czytane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Nasze uczennice: Antonina Drozdowska, Sylwia Bisaga oraz Klaudia Skrzyniarz zaprezentowały dwa utwory: „Do przyjaciół” oraz „To lubię”.

 

 

Udział w wojewódzkich uroczystościach na cześć obrońców Westerplatte

 

7 września poczet sztandarowy naszej szkoły oraz przedstawiciele 1 DH z Dębskiej Woli pod opieką p. Agnieszki Todorowskiej i p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk wzięli udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte. Nasi uczniowie wraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych, instytucji oraz młodzieży z innych szkół z całego województwa i mieszkańców miasta wzięli udział w Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego zamontowana jest tablica Obrońcom Westerplatte, gdzie został złożone wieńce oraz oddana została salwa honorowa na cześć Westerplatczyków.

 

 

Artykuł i fotorelacja z tego wydarzenia:

https://kielce.naszemiasto.pl/w-kielcach-pamietano-o-bohaterach-z-westerplatte-z-regionu/ar/c1-8984521

 

Profilaktyka uzależnień w klasie VIII

 

16 września uczniowie klasy VIII wzięli udział w spotkaniu ze specjalistą psychoterapii uzależnień p. K. Dziewięckim, absolwentem naszej szkoły, a obecnie rodzicem naszego ucznia. Okres dojrzewania to szczególny czas, dlatego warto wspierać młodzież w ich rozwoju, zapobiegać negatywnemu zachowaniu. Ta niecodzienna lekcja wychowawcza dała uczniom możliwość rozmowy z ekspertem na trudne tematy. Dziękujemy p. K. Dziewięckiemu za kolejne ciekawe zajęcia, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

 

 

Sprzątamy świat

 

W dniach 16-18 września przypadał 29. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało: „Wszystkie śmieci są nasze”. Nasza szkoła jak każdego roku wzięła udział w tej akcji, sprzątając teren Dębskiej Woli i Zbrzy.

 

 

Apel przed Europejskim Dniem Języków Obcych

 

Europejski Dzień Języków Obcych został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Nasza szkoła, z inicjatywy nauczycielki j. angielskiego, p. A. Jasiorowskiej, weźmie w tym roku udział w tym święcie. Na zorganizowanym 16 września apelu szkolnym przedstawiciele klas wylosowali kraje, aby przygotować na dzień 26 września prezentację danego kraju i jego języka narodowego.

 

 

Dzień Przedszkolaka

 

21 września w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Przedszkolaka, na którym gościliśmy Pana Burmistrza Mariana Burasa oraz Panią Dyrektor Irenę Bisagę. Dzieci młodsze i starsze zaśpiewały piosenki i otrzymały upominki od Pana Burmistrza oraz od Rodziców. Dziękujemy Radzie Rodiców za pomoc w organizacji tego pięknego wydarzenia.

 

 

Europejski Dzień Języków

 

Już niebawem będziemy świętować Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie klasy ósmej „wyczarowali” na lekcji informatyki Wieżę Eiffla. Wszystko to za sprawą pisaków 3D zakupionych w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Bawili się przy tym świetnie.

 

 

Lekcje europejskie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych

 

22 września odbyły się lekcje dla klasy VI i VII, poprowadziła je p. M. Zawierucha z Europe Direct Kielce. To już kolejne eurolekcje dla naszych uczniów, a to dzięki nawiązanej w ubiegłym roku współpracy z Europe Direct Kielce. Nasi  uczniowie zgłębili swoją wiedzę o UE, wartościach, symbolach, instytucjach, inicjatywach dla młodych ludzi a także o bieżących wydarzeniach. Dowiedzieli się też, kto zapoczątkował Europejski Dzień Języków Obcych, jakimi językami posługują się mieszkańcy EU. Uczestnicy zajęć otrzymali publikacje na temat Unii Europejskiej.

 

 

Spartakiada Lekkoatletyczna z naszym udziałem

 

W sobotę 24 września na Stadionie Miejsko-Gminnym w Brzezinach odbyła się VIII Spartakiada Lekkoatletyczna. Startowali w niej przedszkolaki, uczniowie klas I-III i IV-VIII oraz rodzice. Uczestnicy zmierzyli się w konkurencjach biegowych na różnych dystansach oraz w sztafecie. Uroczystego otwarcia VIII Spartakiady dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, pan Marian Buras. Największym sukcesem może pochwalić się Julia Paluch z zerówki, która zajęła II miejsce oraz nasi niezawodni rodzice, którzy również stawali na podium. Jednak, niezależnie od zajętego miejsca, zwycięzcami są wszyscy, którzy brali udział w Spartakiadzie. Turniej ma na celu popularyzować sport wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a także stwarzać okazję do rodzinnego i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Po raz kolejny Spartakiada okazała się miłym sposobem zdrowej rywalizacji oraz integracji międzypokoleniowej. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Słowa szczególnego uznania kierujemy w stronę rodziców za tak liczny udział, ogromną wolę walki i wielkie zaangażowanie.

 

 

Europejski Dzień Języków Obcych

 

26 września odbył się w naszej szkole apel podsumowujący tydzień przygotowań do zaprezentowania wylosowanych przez klasy krajów. Niezwykle barwnie wyglądały w tym dniu korytarze szkolne i sala gimnastyczna, bowiem uczniowie z pełnym zaangażowaniem podeszli do zadania, przygotowując stroje, poczęstunek charakterystyczny dla danego państwa, była muzyka i taniec, a nawet krótkie prezentacje i powitania w języku narodowym przedstawianego kraju. To wydarzenie odbyło się z inicjatywy nauczycielek języków obcych: p. A. Jasiorowskiej i N. Zugaj.

 

 

Wycieczka do Oblęgorka

 

27 września klasy IV-VIII wraz z wychowawcami wzięły udział w wycieczce do Oblęgorka. Po dojechaniu na miejsce przeszliśmy ścieżką edukacyjną, na której poznaliśmy wiele ciekawostek przyrodniczych oraz mogliśmy wziąć udział w interesujących doświadczeniach. Następnie zwiedziliśmy pałacyk laureata literackiej Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza, odwiedzając poszczególne pomieszczenia, w których mieszkał i tworzył pisarz. Uczestniczyliśmy też w ciekawych lekcjach muzealnych na temat jego utworów „W pustyni i w puszczy” oraz „Quo vadis”.

 

 

Oblęgorek w obiektywie uczniów

 

W czasie wycieczki do Oblęgorka uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać fotoreportaż wykorzystując aparat zakupiony w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Zadanie wykonywali z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem.

 

 

Efektem tych starań są przepiękne fotografie, do których obejrzenia zapraszamy – (kliknij w link poniżej).

 

 

Certyfikat Szkoły Promującej Europejski Kodeks Walki z Rakiem

 

Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Europejski Kodeks Waki z Rakiem za rok 2021/2022. W ramach programu „Szkoły Promującej Europejski Kodeks Walki z Rakiem” realizowaliśmy wiele zadań, których celem była profilaktyka nowotworów, dbanie o zdrowy tryb życia, unikanie używek oraz właściwe odżywianie. Wśród nich były pogadanki, spotkania z dietetykiem, projekty, zajęcia na świeżym powietrzu. W kolejnym roku szkolnym nasza szkoła również włączy się swoimi działaniami do programu, a jego koordynatorem jest p. D. Wojciechowska-Buśluk.

 

 

Dzień Chłopaka w przedszkolu

 

30 września świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Z tej okazji odbyły się wesołe zabawy oraz pyszny poczęstunek. Dzieci otrzymały także drobne upominki. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu

 

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom odbył się w przedszkolu Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytała nam Pani dyrektor Irena Bisaga, Pani Małgorzata Stawiarz, Pani Anna Piwowarska oraz Pani Magdalena Jaśkowska – mama Frania. Dziękujemy.

 

 

Noc bibliotek

 

Chętni uczniowie z klasy IV pod opieką Anny Piwowarskiej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Nocy bibliotek”, którą zorganizowało Samorządowe Centrum Kultury i Biblioteki w Morawicy. Nasi czytelnicy zmierzyli się z łamańcami językowymi, ułożyli książkowe domino, odgadywali, jakie powieści powiązane były z tajemniczymi rekwizytami. Wszystko to w radosnej atmosferze oraz w towarzystwie Pipi Pończoszanki, Ani z Zielonego Wzgórza oraz innych postaci literackich. Podsumowaniem wieczornych zabaw były pamiątkowe dyplomy i upominki, które uczniom wręczył Pan Burmistrz Marian Buras.

 

 

Podróże małe i duże

 

Z okazji Dnia Chłopaka nasi uczniowie wybrali się w podróż dookoła świata. Chłopcy odwiedzili charakterystyczne miejsca w Europie, natomiast dziewczynki wyleciały za Ocean. W sesji wykorzystany został green screen zakupiony w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

UWAGA KONKURS DLA KLAS 1-6:

Jakie miejsca odwiedziły dzieci? Proszę o wymienienie nazw wszystkich krajów. Odpowiedzi na kartkach można oddać do pani Urszuli Młynarczyk do dnia 12.10.2022.

 

 

Indywidualne biegi przełajowe

 

W sobotę 1 października 2022 roku na boisku przy naszej szkole odbyły się pierwsze Miejsko-Gminne Zawody Sportowe – Indywidualne Biegi Przełajowe. Zawody wznowiono po 2,5-letniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Uczniowie klas IV–VIII ze szkół z terenu naszej gminy, na nowo mieli możliwość rywalizowania w konkurencjach biegowych. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie tym, którzy zajęli miejsca na podium. Wszystkim naszym sportowcom życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Dzień Chłopaka w kinie

 

03.10.2022 uczniowie z klasy VI z okazji Dnia Chłopaka uczestniczyli w wycieczce do Kina Helios w Kielcach pod opieką p. W. Domagały i p. M. Graczak. Obejrzeli film przygodowy „Tedi i szmaragdowa tablica”, którego bohater jest archeologiem. Kiedy Tedi niechcący niszczy egipski sarkofag, ściąga na siebie i swoich przyjaciół klątwę. Wraz z Sarą przemierzy pół świata, aby odwrócić klątwę Szmaragdowej Tablicy i uratować Mumię, Jeffa i Belzoniego. Po seansie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęce.

 

 

Martwa natura w obiektywie

 

Na lekcji plastyki (03.10.2022) z p. M Pacholec uczniowie wykorzystując aparat zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” fotografowali martwą naturę. Próbując pokazać ją z różnej perspektywy, ukazać nietypowy kadr, światłocień…

 

 

Odkrywamy nowe pasje (robótki na drutach)

 

Na lekcji techniki (04.10.2022) z p. W. Domagałą uczniowie klasy V próbowali odkryć nowe pasje. Tym razem były to robótki na drutach. Czy ja w ogóle nadaję się do robienia drutach? – padały pytania. Zdecydowania tak!!! Dzieci poznały podstawy robienia na drutach i prawidłowego ułożenia dłoni. Wykorzystując druty i włóczkę zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” wykonali pierwsze ściegi.

 

 

Ognisko integracyjne klasy V

 

6 października klasa V wraz z wychowawczynią p. A. Todorowską spędziła godzinę wychowawczą przy ognisku, gdzie wesoło się bawili i integrowali. Pogoda i humory dopisywały.

 

 

Klasy VI-VIII odwiedziły grób Jakuba Szelesta

 

07.10.2022r. klasa VI z wychowawcą odwiedziła grób patrona szkoły Jakuba Szelesta na cmentarzu w Brzezinach. Uczniowie uporządkowali miejsce spoczynku patrona. Odwiedzili również grób majora Ignacego Skowrona obrońcy Westerplatte, który też spoczywa na tym cmentarzu. Tego samego dnia również klasy VII i VIII z wychowawcami odwiedziły grób naszego patrona. Uczniowie tych klas zapalili znicze i pomodlili się w intencji śp. Jakuba Szelesta i jego żony.

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

Jak co roku w pierwszy piątek października świętowaliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klasy 7 nawet w czasie wizyty u dentysty znaleźli czas na sprawdzenie swoich umiejętności w grze bingo matematyczne.

 

 

Ognisko integracyjne klasy IV

 

W słoneczny, październikowy dzień klasa IV spędziła miłe chwile na świeżym powietrzu. Pyszna kiełbaska pieczona nad ogniskiem, przeciąganie liny, rozmowy, wspólne żarty były szansą do rozluźnienia szkolnej atmosfery i pogłębienia klasowych więzi.

 

 

Eko III klasa

 

Klasa III dba o ekologię, pod kierunkiem wychowawczyni p. M. Stawiarz uczniowie przygotowali torby wielokrotnego użytku z materiału, które przyozdobili pięknymi rysunkami.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

11 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Okolicznościowe wiersze i piosenki były wyrazem sympatii, wdzięczności i szacunku uczniów wobec pracowników szkoły. Pani Dyrektor wręczyła wyróżniającym się nauczycielom i obsłudze nagrody.

Życzenia pracownikom szkoły złożył Burmistrz Miasta i Gminy Morawica p. M. Buras oraz przedstawicielka Rady Rodziców p. M. Jaśkowska.

 

 

Europejski Uniwersytet Latający w naszej szkole

 

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie EUL, skierowanym do uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Realizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną orz zwiększenie wiedzy na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. Szkolnym koordynatorem programu jest p. M. Graczak.

12 października odbyła się w naszej szkole lekcja na temat wartości poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości oraz praw z nich wynikających. Zajęcia dla klasy 7, 8 i zainteresowanych tematyką UE uczniów klasy 6, przeprowadził prof. dr hab. Marcin Szewczyk – językoznawca, medioznawca, europeista, romolog, profesor nadzwyczajny, adiunkt w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W zajęciach wzięli również udział wychowawcy klas oraz p. M. Świderska z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Po krótkiej części wykładowej, młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach. Zajęcia przeprowadzone przez p. profesora M. Szewczyka były bardzo interesujące i bogate w informacje. Uczestnicy projektu otrzymali publikacje na temat UE.

Serdecznie dziękujemy CEO w Warszawie za kolejną owocną współpracę z naszą szkołą.

 

więcej o naszym udziale w

https://www.facebook.com/EuropejskiUniwersytetLatajacy/

 

 

Ognisko integracyjne klasy VI

 

13 października korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie klasy VI z wychowawcą zorganizowali ognisko na placu szkolnym. Wszyscy ze smakiem konsumowali upieczone przez siebie, chrupiące kiełbaski i chleb. Wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu było to okazją do spokojnego odpoczynku i zacieśnienia więzi w grupie.

 

 

Święto pieczonego ziemniaka w przedszkolu

 

18 października odbyło się w naszym przedszkolu wesołe święto pieczonego ziemniaka. Były zawody sportowe – zbieranie ziemniaków na czas, wyścigi w workach, slalom z ziemniakami, przeciąganie liny – Dzieci kontra Rodzice oraz smaczne kiełbaski z ogniska. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tej miłej uroczystości.

 

 

Odnowienie liter na płycie nagrobnej patrona szkoły

 

18 października przedstawiciele klasy VIII oraz 1 Drużyny Harcerskiej w Dębskiej Woli pod opieką p. D. Wojciechowskiej-Buśluk uporządkowali grób patrona naszej szkoły Jakuba Szelesta i jego małżonki oraz odnowili pozłacane litery na płytach nagrobnych.

 

 

„Małe Wolanecki” wystąpiły w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 

20 października szkolny zespół „Małe Wolanecki” pod opieką Doroty Marcinkowskiej wystąpił podczas eliminacji w 9. Świętokrzyskim Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Nasz zespół przywitał sam Koziołek Matołek wprawiając wszystkich w radosny nastrój. Wyniki eliminacji poznamy niebawem. Trzymamy zatem kciuki za wyniki naszych uczestników.

 

 

Lekcje o UE w klasie 8 i 4

 

20 października ponownie odwiedziła nas p. M. Zawierucha z Europe Direct w Kielcach, aby przybliżać uczniom klasy 8 i 4 tematykę Unii Europejskiej, jej instytucji, funduszy i symboli. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy naszej placówki z Punktem Europe Direct w Kielcach.

Informacje na temat lekcji można znaleźć na:

https://pl-pl.facebook.com/EDKielce/

 

 

Pierwsze spotkanie z Lego Spike

 

Na zajęciach informatyki 20 października uczniowie klasy 5 rozwijali swoją wyobraźnię oraz zmysł technologiczny budując pierwsze roboty z klocków Lego Spike. Uczniowie poznali zasady działania poszczególnych elementów zestawu zakupionego w ramach LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

 

 

„Małe Wolanecki” reprezentowały nasz region na Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Ciekotach

 

22 października zespół „Małe Wolanecki” wystąpił podczas eliminacji II Regionalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach organizowanych przez Wojewódzki Domu Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach. Konkurs skierowany był do solistów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w trzech kategoriach wiekowych: dzieci 10-15 lat, młodzież 15-20 lat oraz dorosłych powyżej 21 roku życia. Nasz zespół godnie reprezentował Miasto i Gminę Morawica śpiewając dwa utwory: „Po partyzancie dziewczyna płacze” i „Uwierz Polsko”.

 

 

Udział 1 DH z Dębskiej Woli w Biegu Harcerskim „Szlakiem Wybranieckich”

 

22 października 1 Drużyna Harcerska z Dębskiej Woli wzięła udział w Biegu Harcerskim „Szlakiem Wybranieckich” w gminie Daleszyce. W tym wydarzeniu wzięło w nim udział prawie 250 zuchów i harcerzy z Hufca Kielce – Powiat. Na stracie każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, a w nim między innymi znaczek pamiątkowy. Trasa prowadziła spod Szkoły Podstawowej w Daleszycach, przez rynek, gdzie oglądaliśmy liczne pomniki. Następnie niebieski szlak prowadził nas przez piękne jesienne lasy, aż do pomnika Barabasza, dowódcy Oddziału „Wybranieccy”. Rajd zakończył się ogniskiem oraz apelem, podczas którego otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz upominek dla drużyny.

 

 

Pokaz Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”

 

25 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z Grupą Artystyczną „Rekonstrukto” pt.: „Wrzesień 39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła Rzeczpospolita”. Uczniowie mieli możliwość poszerzyć wiedzę i rozwinąć zainteresowania historia Polski.

 

 

Zasadziliśmy krokusy upamiętniające dzieci – ofiary Holokaustu

 

Nasza szkoła drugi raz przystąpiła do projektu Krokus, którego celem jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wynikających z dyskryminacji, uprzedzeń, fanatyzmu, nietolerancji, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka.

28 października klasa VI zasadziła cebulki żółtych krokusów, aby wiosną zakwitły niosąc nadzieję, że wojna się już nigdy nie powtórzy, upamiętniając dzieci żydowskie, pomordowane w czasie II wojny światowej.

 

 

Ślubowanie klasy pierwszej

 

28 października uczniowie klasy pierwszej wstąpili w poczet społeczności szkolnej. Uroczystość rozpoczęła się polonezem zaprezentowanym przez rodziców i pierwszoklasistów. Przyrzeczenie uczniów odebrał Burmistrz p. M. Buras wraz z Dyrektor szkoły p. I. Bisagą. Uczniowie wspaniale wystąpili przed społecznością szkolną i rodzicami. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe upominki od gości, przedszkolaków i klas starszych. Rodzice zadbali, aby ten dzień zakończył się słodko, przygotowując pyszne ciasta.

 

 

„Artyści są wśród nas…”

 

„Artyści są wśród nas…” pod takim hasłem 28 października b.r. odbył się Gminny Konkurs Plastyczny organizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Brzezinach. W tegorocznej edycji konkursu młodzi twórcy skupili się na przedstawieniu martwej natury. Nieszablonowy klimat konkursu sprzyjał pracy twórczej. Przybyli delegaci z 6 szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Morawica zmagali się z tematem: Studium zwierząt w pracowni artystycznej. Rysując na sztalugach wśród utalentowanych rówieśników czuli się jak prawdziwi artyści. Interpretacji tematu dokonali w technice rysunkowej – ołówkiem, węglem i kredą. W ciągu trzech godzin powstały dzieła, które oceniła powołana komisja konkursowa. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Dziewięcka i Piotr Stachura. Mimo, iż nie udało się im wygrać konkursu, stworzyli piękne prace i nabyli nowych, ciekawych doświadczeń artystycznych.

 

 

Spotkanie modlitewne przy grobie naszego patrona

 

Zgodnie z tradycją naszej szkoły jak każdego roku wybralismy się 31 października na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany został patron naszej szkoły, Jakub Szelest z małżonką. Po odmówieniu modlitwy za patrona szkoły, poległych w obronie Ojczyzny i wszystkich zmarłych pochowanych na tym cmentarzu, wspominaliśmy postać J. Szelesta – nauczyciela, kierownika szkoły, żołnierza AK, działacza społecznego zasłużonego na Dębskiej Woli.Następnie przedstawiciele klas złożyli znicze na grobie patrona szkoły.

 

 

Pozyskaliśmy dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli uzyskała dofinansowanie zadania polegającego na rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa realizowanego w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości czytelniczych do bibliotek szkolnych i pedagogicznych” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Kwota 4000 zł pozyskana w ramach NPRCZ oraz 1000 zł z Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy pozwoli na zakup nowości wydawniczych, wyposażenia biblioteki szkolnej oraz sfinansowanie działań promujących czytelnictwo. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

 

 

104. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

 

10 listopada uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości, w tym ważnym dla każdego Polaka dniu spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by punktualnie o 11.11 zaśpiewać hymn państwowy. Następnie wierszem, pieśnią, niezwykłą multimedialną oprawą uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Wspomnieliśmy również postać naszego patrona J. Szelesta – uczestnika walk o wolną Polskę, wielkiego patrioty. Odświętny ubiór uczniów, biało-czerwone chorągiewki i kotyliony, dekoracja przygotowana przez p. D. Marcinkowską nadały akademii uroczystego charakteru. Nad całością czuwały przygotowujące uroczystość p. M. Pacholec i p. M. Graczak.

 

 

Aleksandra Piłat w gronie laureatów 9. Świętokrzyskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej

 

10 listopada w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oscara Kolberga w Kielcach odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczone zostały nagrody zwycięzcom 9. Świętokrzyskiego Konkursu Pieśni

i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Nasza uczennica – Aleksandra Piłat została wyróżniona piosenką „Sanitariuszka Małgorzatka”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Koncert zespołu „Małe Wolanecki” dla pacjentów Hospicjum

 

10 listopada szkolny zespół „Małe Wolanecki” wraz z delegacją harcerzy pod opieką Marcinkowskiej Doroty i Jolanty Ślusarczyk wystąpił w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości z repertuarem patriotycznym i ludowym. Dla pacjentów dzieci ze świetlicy środowiskowej w Dębskiej Woli przygotowali również poczęstunek w postaci owoców.

 

 

Nasi mali artyści nagrodzeni w konkursach o tematyce patriotycznej

 

11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości w Morawicy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego „Piękna Nasza Niepodległa” oraz literackiego „Liryki dla Niepodległej”. Wśród laureatów konkursów organizowanych przez Samorządowe Centrum Kultury i Biblioteki w Morawicy znaleźli się nasi uczniowie i rodzice. Jury w kategorii liryka przyznało: 2. Miejsce – ex aequo dla mamy z Rady Rodziców pani Magdaleny Jaśkowskiej za wiersz pt.: „Moja Polska Walcząca” oraz 3. Miejsce – ex aequo dla Aleksandry Piłat za wiersz pt. „Modlitwa”. Natomiast w konkursie plastycznym Gabriela Paluch otrzymała 3 miejsce. Gratulujemy sukcesów!

 

Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości

 

11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w miejsko-gminnych obchodach Święta Niepodległości w Morawicy. Uczniowie starszych klas godnie reprezentowali społeczność szkolną w poczcie sztandarowym podczas uroczystej Mszy świętej oraz przemarszu patriotycznego korowodu spod kościoła pod pomnik Bohaterom Walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę, gdzie przedstawiciele 1 DH w Dębskiej Woli złożyli kwiaty. W uroczystościach wzięła udział także p. Dyrektor Irena Bisaga oraz nauczyciele.

 

 

Kim jest Patriota? Lekcje w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa o ważnych wartościach w klasach I-III

 

W ramach projektu „Drogowskazy. W książkach nasze wartości” klasy I-III uczestniczyły w lekcji dotyczącej tego, jak ważna jest przeszłość naszego regionu, kim jest współczesny patriota. Na podstawie wirtualnej gazety szkolnej „Kurier Jakuba” opracowanej przez klasę IV – uczniowie klas młodszych mieli okazję, żeby w atrakcyjny sposób przypomnieć sobie postać naszego patrona Jakuba Szelesta. Ciekawostki historyczne naszego regionu w oparciu o interaktywną prezentację przygotowaną przez Annę Piwowarską pokazały, że przeszłość naszej małej Ojczyzny jest ciekawa. Krótkie opowieści o sensacjach archeologicznych w pobliskiej Zbrzy, pradawnych mieszkańcach Jaskini Raj, przejeździe wojsk szwedzkich przez Dębską Wolę były wstępem do rozmowy o tym, że historia naszej małej Ojczyzny jest wielką wartością, która często kryje się na kartach ksiąg…

Lekcje zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

 

Biblioteczne warsztaty dziennikarskie w kl. IV w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

O ważnych wartościach, jak patriotyzm i pamięć o lokalnej historii rozmawiali uczniowie klasy IV pod kierunkiem Anny Piwowarskiej. Burza mózgów, dyskusja i praca w grupach miały zachęcić młodych ludzi do aktywności dziennikarskiej. Wywiad z patronem szkoły – Jakubem Szelestem, gazetka „Kurier Jakuba”, puzzle o tematyce patriotycznej, skłoniły młodych dziennikarzy do uważniejszego przyglądania się pasjonującej przeszłości swojej miejscowości i regionu.

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Drogowskazy.W książkach nasze wartości” i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

 

Szkolny projekt „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”

 

 

„Drogowskazy. W książkach nasze wartości” to projekt promujący czytelnictwo, patriotyzm, a także pamięć o lokalnej historii, szacunek dla autorytetów. Podczas projektu podejmiemy działania, które w atrakcyjny sposób przybliżą uczniom ważne wartości, które nigdy nie powinny zostać zapomniane. Postaramy się niesztampowo przypomnieć czytelnikom etyczne drogowskazy, które towarzyszyły patronowi szkoły – Jakubowi Szelestowi. Zakładając gazetkę „Kurier Szelesta” przeprowadzimy wywiad z patronem szkoły. Odpowiemy m.in. na niełatwe pytania: Czym dla współczesnej młodzieży jest patriotyzm? Gdzie szukać dziś autorytetów? Wykorzystamy TIK i elementy grywalizacji – wirtualne escape roomy jako skuteczne narzędzia do promowania historii naszego kraju. Przeprowadzimy akcję głośnego czytania w szkole promując tym samym wartościową literaturę. Wdrożymy Bookcrossing, który polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Wszyscy uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie na plakat, którego tematem będzie ulubiona książka i ważne wartości, które są w niej przedstawione. Podsumowaniem projektu będzie szkolna wystawa „Ale historia! Mój region. Moja Ojczyzna” oraz film promujący czytelnictwo „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki!” Koordynatorzy projektu: Anna Piwowarska i Małgorzata Stawiarz.

Projekt „Drogowskazy. W książkach nasze wartości” przeprowadzony zostanie ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Klasa czwarta zainicjowała akcję „Bookcrossing. Uwolnij książki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Czytanie jest ważne dla naszego rozwoju! O tym uczniowie klasy czwartej wiedzą doskonale, dlatego wraz z wychowawcą Anną Piwowarską  zainicjowali akcję bookcrossingu. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz szkolnego projektu „Drogowskazy. W książkach nasze wartości” promujemy akcję polegającą na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscu publicznym po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Mamy nadzieję, że społeczność szkolna chętnie weźmie udział w takiej promocji czytelnictwa, a książki, które zalegają zapomniane na półkach w domu zostaną uwolnione! Woluminy można przynieść do biblioteki szkolnej, zostaną one oznaczone, po czym znajdą się honorowe miejsce na szkolnej półce bookcrossingu. Zapraszamy do zabawy!

 

 

Ujęcia mistrzów – czyli pierwsze kroki filmowania…

 

Uczniowie klasy 7 na zajęciach plastyki (16.11.2022 r.) pod opieką pani Doroty Marcinkowskiej zmierzyli się z nowym wyzwaniem używając sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Filmowanie, bo o nim mowa, jak każde rzemiosło czy też sztuka, wymaga odpowiedniej techniki. Istnieje cały zbiór zasad oraz technik wykorzystywanych podczas filmowania, które próbowali poznać początkujący amatorzy kręcenia filmików z kasy 7.

 

 

Udział 1 DH w Święcie Hufca Kielce – Powiat

 

19 listopada 2022 r. 1 Drużyna Harcerska „Szelesty” z Dębskiej Woli wzięła udział w obchodach 17. rocznicy nadania Hufcowi Kielce – Powiat imienia hm. Edmunda Massalskiego. Z tej okazji odbyła się gra miejska, w której brało udział prawie 300 harcerzy z drużyn z terenu powiatu kieleckiego. Jej start i meta znajdowały się przy Pomniku Czynu Legionowego w Kielcach. Na starcie uczestnicy otrzymali mapę, znicz, zdjęcia pięciu pomników ważnych dla harcerzy i związanych z historią Kielc, znaczek pamiątkowy oraz poczęstunek. Podczas gry miejskiej odwiedziliśmy m. in. grób bohatera naszego Hufca, hm. Edmunda Massalskiego, gdzie poznaliśmy informacje o nim. Byliśmy także na Cmentarzu Partyzanckim, tam wykonywaliśmy zadania dotyczące młodego bohatera, Wojtka Szczepaniaka i zapaliliśmy znicz. Zwiedziliśmy także Rezerwat Przyrody Kadzielnia i oddaliśmy hołd poległym harcerzom na Skwerze Szarych Szeregów. Mieliśmy też czas na zwiedzanie miasta. Na zakończenie Święta Hufca odbył się uroczysty apel pożegnalny, podczas którego otrzymaliśmy dyplom i upominki dla drużyny.

 

 

Projekt profilaktyczno-wychowawczy „Young Power! Młodzi mają moc!”

 

Autorski program „Young Power! Młodzi mają moc!” realizowany w klasie ósmej to odpowiedź na potrzeby współczesnej młodzieży, która często przeżywa poważny kryzys autorytetów, doświadcza buntu wobec utartych norm i schematów. Projekt przeznaczony jest równocześnie dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia.

„Young Power! Młodzi mają moc!” zakłada aktywną pracę uczniów poprzez dyskusję sterowaną, trening umiejętności społecznych, elementy lekcji odwróconej oraz warsztaty artystyczne, które rozwijają zainteresowania współczesnej młodzieży.

Celem projektu jest promowanie pozytywnych zachowań społecznych, odpowiedzialności, umiejętności komunikowania się bez przemocy, uświadomienie znaczenia autorytetów w życiu człowieka. Uczniowie będą mieli możliwość poznania korzyści płynących z rozwijania własnych pasji i zainteresowań, poznamy fascynujących ludzi i nakręcimy teledysk do utworu „Hejter”.

Projekt jest inspirowany książką „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” J.Sucheckiej, a także długimi rozmowami z naszymi uczniami. Cytując fragment wspomnianej lektury – mamy wielkie przekonanie, że „aby robić fajne rzeczy, nie trzeba czekać, aż się dorośnie”.

Koordynatorki projektu: pedagog szkolny Anna Piwowarska i wychowawca klasy ósmej Dagmara Wojciechowska- Buśluk.

 

 

Idol czy autorytet? Warsztaty w klasie ósmej w ramach projektu „Young Power! Młodzi mają moc!”

 

Czy idol różni się od autorytetu? Na to niełatwe pytanie próbowała odpowiedzieć klasa ósma pod kierunkiem pedagoga szkolnego – Anny Piwowarskiej. Niecodzienna lekcja rozpoczęła się od …utworu muzycznego „Hejter”. Mr. Joker – idol wielu uczniów był świetnym pretekstem do rozmów o cechach, które imponują współczesnej młodzieży. Hart i pogoda ducha, walka o marzenia, mimo niepełnosprawności okazały się tym, co klasa ósma ceni w swoim ulubionym artyście. Kontrapunktem zajęć była postać żołnierza z kampanii wrześniowej 1939 r. i pozostawiona przez niego książeczka wojskowa. Czy taka postać może być autorytetem dla współczesnej młodzieży? Klasa ósma nie miała wątpliwości, że tak! Warsztaty zakończyły się fantazjami o spotkaniu z Mr . Jokerem…a przecież wiadomo, że nasze marzenia mają wielką moc!

 

 

Marzenia się spełniają! Spotkanie z Mr. Joker Pozytywny Szofer w ramach projektu „Young Power! Młodzi mają moc!”

 

Idol klasy ósmej przyjął zaproszenie na spotkanie w naszej szkole! Mr. Joker wywołał tym samym wielkie, nieskrywane emocje u swoich fanów. Rozmowy na żywo z artystą o marzeniach, pasjach, ważnych wartościach, autorytetach miały niepowtarzalny wymiar. Wspólne odśpiewanie hitów muzycznych przez młodzież i ich idola, zdjęcia, autografy wywołały wiele pozytywnych i niezapomnianych emocji. Młodzież z klasy ósmej zaczęła snuć marzenia o nakręceniu wraz z Mr. Joker teledysku do utworu „Hejter”. Kto wie, może i takie marzenia mają moc? Spotkanie z Mr. Joker w ramach projektu „Young Power! Młodzi mają moc!” zorganizowała pedagog szkolna – Anna Piwowarska.

 

 

IV Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

 

22 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. To ważne wydarzenie patronatem swoim objęło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz Urząd Miasta i Gminy Morawica. W konkursie wzięli udział soliści i zespoły ze szkół w Brzezinach, Dębskiej Woli, Lisowie, Morawicy, Nidzie, Obicach, Radomicach, Woli Morawickiej. W szkole w Dębskiej Woli zagościło ponad stu utalentowanych artystów wraz z opiekunami. W jury konkursu zasiedli: pani mjr Sylwia Marczak reprezentująca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, pani dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy Hanna Kuta oraz kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy pan Paweł Czekaj. Przybyłych na konkurs gości powitała pani dyrektor Irena Bisaga, a w klimat konkursu wprowadziła pani Magdalena Jaśkowska swoim wierszem pt. „Moja Polska Walcząca”. Tym patriotycznym akcentem rozpoczęliśmy przesłuchania około trzydziestu pieśni i piosenek konkursowych w kategoriach wiekowych kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII. Prezentacje artystów poprowadziła koordynator konkursu pani Aleksandra Jasiorowska. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, poziom przygotowania prezentowanych utworów był bardzo wysoki. Słychać było nie tylko śpiew, ale również zabrzmiały instrumenty takie jak gitara czy akordeon. Patriotyczny klimat konkursu utrzymali harcerze 1 Drużyny Harcerskiej „Szelesty” z Dębskiej Woli, prezentując krotką historię drogi do odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę oraz odpowiadając na pytanie: czym jest współczesny patriotyzm? Po wspaniałych występach konkursowych goście obejrzeli „Taniec z flagą” w wykonaniu uczennic klas I-III ze szkoły w Dębskiej Woli uczęszczających na zajęcia taneczne. Po ich występie i ogłoszeniu wyników Burmistrz Miasta i Gminy Morawica pan Marian Buras wręczył ufundowane przez siebie nagrody. Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim sponsorom konkursu wśród których byli także: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Pomysłodawcy konkursu są wdzięczni wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za przygotowanie wspaniałych pieśni i piosenek oraz stworzenie tak doniosłej patriotycznej atmosfery.

 

 

 

Szycie na filcu – czyli tańcowała igła z nitką…

 

Uczniowie klasy 7 na zajęciach plastyki (23.11.2022 r.) pod opieką pani Doroty Marcinkowskiej zmierzyli się z świątecznym wyzwaniem szycia ozdób choinkowych używając igieł i nici zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Siódmoklasiści sprawnie operując igłą i nitką tworzyli filcowe zawieszki na choinkę.

 

 

Kolejne działania w ramach projektu „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”

 

Wirtualne escape roomy były tematem listopadowych warsztatów w klasach V-VIII podczas realizacji projektu dofinansowanego w ramach NPRCZ. Pasjonująca historia naszego kraju stała się interaktywną przygodą dzięki niepowtarzalnej publikacji Narodowego Centrum Kultury. Elementy grywalizacji, szereg zagadek, konieczność wyostrzenia zmysłów i współpracy zespołowej, sprawiły, że historia odzyskania niepodległości przez Polskę stała się inspirującą i edukacyjną przygodą dla uczniów. We współpracy z Narodowym Centrum Kultury powstał pokój zagadek „Uratować ORP Błyskawicę” skonstruowany przez Annę Piwowarską wraz zespół edukatorów. Ten trudny escape room przeszli samodzielnie Jakub Dziewięcki i Sylwia Bisaga z kl. VIII, Martyna Mrozicka z kl.VI. Uczniowie zdobyli tym samym nagrody w postaci atlasów historycznych, które zostaną im przekazane podczas podsumowania projektu „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”.

 

Poznaj historię swojego kraju – wirtualne escape roomy utworzone we współpracy z NCK – kliknij tutaj, aby otworzyć link

 

 

„Robótki na drutach” w klasie III

 

W dniu 24.11.2022r. uczniowie klasy III z wychowawczynią  p. M. Stawiarz próbowali swoich sił w robótkach na drutach. Dzieci poznały podstawy robienia na drutach i prawidłowego ułożenia dłoni. Wykonali pierwsze ściegi wykorzystując druty i włóczkę zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

 

Andrzejki w przedszkolu

 

24 listopada odbyly się w naszej Szkole Andrzejki. Nasze przedszkolaki przebrane za bajkowe postacie uczestniczyly w zabawach i konkursach, tańczyły oraz zjadły pyszny poczęstunek.

 

 

Wycieczka klas IV i V do Centrum Geoedukacji w Kielcach

 

25 listopada 2022 r. klasy IV i V wraz z wychowawcami Agnieszką Todorowską i Anną Piwowarską wybrały się na wycieczkę do Centrum Geoedukacji w Kielcach. Uczniowie zmierzyli się z misją Chronos, podczas której wykazali się skutecznym zdobywaniem informacji o pradawnych formach życia. Świetna zabawa w kapsule czasu była jednocześnie okazją do poznania tajników ewolucji świata zwierzęcego. Wielkoformatowa gra edukacyjna przybliżyła fascynującą historię mieszkańców dewońskiego morza. Wizyta w Centrum Geoedukacji była świetnym wstępem do lepszego zrozumienia przez uczniów geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich.

 

 

Wycieczka do Centrum Geoedukacji w Kielcach

 

29 listopada 2022 r. klasy VI i VII pod opieką wychowawców p. W. Domagały i p. U. Młynarczyk uczestniczyły w wycieczce do Centrum Geoedukacji „Geonatura Kielce” w Kielcach. Uczniowie zwiedzali wystawę „Podwodna stacja badawcza CHRONOS” w formie gry terenowej – „Misja: CHRONOS”. Gra polegała na samodzielnym odnajdowaniu ukrytych na wystawie pytań oraz udzielaniu na nie poprawnych odpowiedzi. W kilkuosobowych grupach, mając do dyspozycji liczne stanowiska interaktywne, dioramy z modelami oraz okazy skał i skamieniałości, poznawali historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców. Seans w kinie – Kapsule Czasu był okazją do poznania ewolucji świata zwierzęcego. „GEO GIGA GRA”, czyli wielkoformatowa gra planszowa o tematyce geologicznej przedstawiła im najistotniejsze fakty i organizmy z geologicznej historii naszego regionu. W rozgrywce uczestniczyły kilkuosobowe zespoły, których zadaniem było wykonywanie zadań ukrytych na poszczególnych polach gry.

 

 

Okażmy serce potrzebującym dzieciom!

 

Przed naszą szkołą stanęło wielkie czerwone serce na plastikowe nakrętki. To doskonała inicjatywa, dzięki której dbamy o środowisko, segregując odpady, ale przede wszystkim pomagamy niepełnosprawnym dzieciom. Mała nakrętka może wiele zdziałać zwłaszcza, gdy zbierzemy ich dużo. Nakrętki przekazane odpowiednim instytucjom przyniosą realną pomoc chorym dzieciom. Zachęcamy społeczność naszej szkoły i mieszkańców Dębskiej Woli do zbiórki nakrętek.

 

 

Stacja lutownicza w klasie VI

 

W dniu 01.12.2022 r. uczniowie klasy VI na lekcji techniki zapoznali się z budową i zasadami działania stacji lutowniczej zakupionej w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Stacje lutownicze mają wiele zastosowań: lutowanie i wylutowywanie kondensatorów, oporników i tranzystorów elementów elektronicznych, kompletowanie płytek drukowanych, lutowanie kabli i drutów, tworzenie stabilnych połączeń w modelarstwie…

 

 

O języku żyrafy i szakala – warsztaty profilaktyczne w ramach projektu Young Power! Młodzi mają moc!

 

Słowa mają moc – to kolejny moduł profilaktyczny w ramach projektu realizowanego z klasą ósmą. W rozważaniach na temat porozumienia bez przemocy oparliśmy się o teorię Marshalla B. Rosenberga. Wyróżnił on style porozumiewania się, których symbolami są  szakal i żyrafa. Co oznaczają te zwierzęta w komunikacji? Jak sformułować wypowiedzi bez przemocy? Na te pytania klasa ósma poszukiwała odpowiedzi podczas praktycznych ćwiczeń z pedagogiem szkolnym – Anną Piwowarską.

 

 

Konkurs w ramach projektu czytelniczego „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”

 

 

Wykonaj plakat, którego tematem jest ulubiona książka i ważne wartości, które są w niej przedstawione. Technika prac dowolna. Na prace czekamy w dniach od 21. 11 do 04.12. 2022 r. (dwa tygodnie!) Prace przekaż do biblioteki szkolnej. Czekają nagrody!

 

Czytanie jest ważne! Nasze zmagania czytelnicze w ramach projektu „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”

 

Niesieni atmosferą spotkania z Mr. Jokerem w naszej szkole, klasy IV-VIII wzięły udział w niecodziennych warsztatach czytelniczych. Wstępem do nich była bowiem muzyka idola nastolatków i rozważania o jego niełatwej drodze do sukcesu. Następnie rozmawialiśmy na temat tego, czy warto jest marzyć, jak spełniać młodzieńcze sny, mimo przeciwności losu. Podsumowaniem czytelniczych spotkań było głośne odczytanie fragmentów książki „Young Power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. Poznaliśmy nastolatków, którzy mają zapał, energię, pomysły i wiarę w to, że to jak będzie wyglądał świat zależy od nich samych. Warsztaty przeprowadziła Anna Piwowarska. Klasy I-III pod kierunkiem M. Stawiarz czytały głośno fragmenty wybranych książek, których tematyka związana była z wiedzą na temat regionu, historii kraju.

Wszystkie propozycje czytelnicze wykorzystane w powyższych działaniach zostały nabyte w ramach rozwoju czytelnictwa realizowanego w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości czytelniczych do bibliotek szkolnych i pedagogicznych” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

 

 

Dyktando mikołajkowe 2022

 

Zapraszam uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w mikołajkowym konkursie ortograficznym, uzupełnijcie krótki tekst i odeślijcie za pośrednictwem poczty w edzienniku, na pięć pierwszych osób, które bezbłędnie uzupełnią dyktando czeka słodka nagroda.

Małgorzata Graczak

 

 

Dyktando mikołajkowe 2022 – kliknij tutaj, aby pobrać tekst

 

Klasowy Konkurs Mikołajkowy „Dyktando matematyczne”

 

W dniu 6 grudnia 2022 uczniowie klasy IV uczestniczyli w klasowym konkursie mikołajkowym „Dyktando matematyczne”. W czasie lekcji napisali niecodzienne dyktando. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Wyniki konkursu:

I miejsce: Piotr Stachura

II miejsce: Dominik Bugajski

III miejsce: Gabriel Sołtys, Aleksandra Gąsior, Wojciech Pytel

Gratulacje!!!

 

 

Szkolny Konkurs Matematyczny „Mikołajkowe zadania matematyczne” dla klas IV-VI

 

W dniach od 06.12.2022-12.12.2022 uczniowie klas IV-VI mieli możliwość uczestniczenia w szkolnym konkursie matematycznym „Mikołajkowe zadania matematyczne”. Do rozwiązania było siedem zadań tekstowych o Mikołaju. Wyniki konkursu:

Klasa IV:

I miejsce: Piotr Stachura

II miejsce: Alan Kępisty

Klasa V:

I miejsce: Laura Dziewięcka, Ksawery Kiełbus

Klasa VI:

I miejsce: Zuzanna Adamiec

II miejsce: Marcelina Gawior, Kacper Cieślikiewicz (7)

III miejsce: Jakub Siekiera, Maja Matuszewska

Wyróżnienia: Bartosz Ślusarczyk, Bartłomiej Kaczor

Gratulacje!!!

 

 

Mikołajkowe spotkanie z Lego Spike

 

6 grudnia uczniowie klasy 4 mieli okazję zbudować pojazdy wykorzystując do tego celu klocki Lego Spike zakupione w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Uczniowie wykonywali swoje zadanie z wielkim zaangażowaniem, poznając przy tym zasady działania klocków.

 

 

Historia książki, czyli lekcje biblioteczne w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Dębskiej Woli

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach bibliotecznych przeprowadzonych przez panią Marzenę Olchawę. Tematem zajęć była inspirująca historia książki; od piktogramów na ścianach jaskiń do czytników elektronicznych. W nawiązaniu do projektu szkolnego „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”, którego motywem są treści o przeszłości regionu, pani Marzena pokazała czytelnikom ciekawe książki historyczne. Następnie uczniowie poznali zasady funkcjonowania biblioteki. Składamy serdeczne podziękowania pani Marzenie Olchawie za mile spędzony czas, zaś uczniów zapraszamy do dalszej współpracy z biblioteką szkolną oraz z Biblioteką Publiczną w Dębskiej Woli.

 

 

Komiksowy zawrót głowy! Warsztaty z kreatywności i umiejętności społecznych w klasie czwartej

 

Uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem Anny Piwowarskiej uczyli się jak atrakcyjnie opowiedzieć historię oraz jak zaplanować i namalować komiks.Tematem przewodnim pracy projektowej była przyjażń i koleżeństwo. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności i kompetencji społecznych, kreatywnych, artystycznych. Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów były komiksy zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

 

Społeczność naszej szkoły dba o planetę

 

W dniach 05-09.12.2022 r. nasza szkoły włączyła się do akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, gromadząc zużuty sprzęt agd, telewizory, drukarki, baterie, by otoczenie było czyste i bezpieczne.

Dziękujemy rodzicom uczniów za aktywny udział i pomoc.

 

 

Uczniowie klas IV-VIII potrafią udzielić pierwszej pomocy

 

9 grudnia uczniowie klas starszych wzięli udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym p. Krzysztofem Lechem. Była to okazja, żeby zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a także by wypróbować na fantomach swoje umiejętności pod okiem specjalisty. Cenne rady i życzliwe podejście ratownika medycznego sprawiły, że spotkanie było bardzo udane. Zajęcia odbyły się z inicjatywy p. W. Domagały i p. M. Graczak.

 

 

Mikołajkowy wyjazd do kina klasy VI

 

14 grudnia klasa VI wybrała się pod opieką wychowawczyni do kina na film familijny, aby spędzić miło czas i nabrać umiejętności społecznych.

 

 

Wystawa „Ale historia! Nasz region – nasza Ojczyzna” w ramach projektu „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”

 

Inspirująca przeszłość naszej najbliższej okolicy stała się tematem wystawy szkolnej, która została zorganizowana przez Annę Piwowarską. Projekt „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”, w ramach którego powstała galeria, promuje zainteresowanie uczniów historią oraz literaturą o tej tematyce. Stacjonarna ekspozycja „Ale historia! Nasz region – nasza Ojczyzna” udostępniona została dla wszystkich zebranych podczas Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Następnie wystawa została przeznaczona dla wszystkich uczniów na szkolnym korytarzu. Dziś zapraszamy na wirtualną odsłonę ekspozycji. Zawiera ona tajemnicze zaproszenie…które zawsze jest aktualne! Miłych wrażeń!

 

Wirtualna wystawa „Ale historia! Nasz region – nasza Ojczyzna – kliknij w link

 

 

Wyniki konkursu „W książkach nasze wartości”

 

Tematem konkursu „W książkach nasze wartości” było artystyczne przestawienie ulubionej książki oraz wartości, które są w niej przedstawione. Jury w składzie: Anna Piwowarska i Małgorzata Stawiarz z przyjemnością ogłasza wyniki konkursu:

Pierwsze miejsce: Alicja Buśluk z kl. III i Łucja Rogowska z kl. IV

Drugie miejsce: Dominik Bugajski z kl. IV i Kacper Cieślikiewicz z kl. VI

Trzecie miejsce: Gabriela Paluch z kl. IV.

Wyróżnienia otrzymują: Antonina Śnioch – kl. III, Julia Ślusarczyk – kl. III, Radosław Dziewięcki – kl. III, Kumorowska Marlena – kl. III.

Nagrody powędrowały również w ręce pasjonatów historii, którzy przeszli wirtualny escape room „Uratować ORP Błyskawicę”. Są to: Sylwia Bisaga z kl. VIII, Jakub Dziewięcki z kl. VIII, i Martyna Mrozicka z kl. VI.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach, a zwycięzcom gratulujemy!

 

 

Filmowe podsumowanie projektu „Drogowskazy. W książkach nasze wartości”

 

Szkolny projekt „Drogowskazy. W książkach nasze wartości” przeprowadzony w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dobiegł końca! Dziękujemy wszystkim czytelnikom za aktywny udział w działaniach projektowych. Było ich wiele! Warsztaty dziennikarskie, historyczne, komiksowe, lekcje biblioteczne w Publicznej Bibliotece w Dębskiej Woli, założenie bookcrossingowej półki, akcje głośnego czytania fragmentów książek, udział w filmie promującym czytelnictwo i konkursie czytelniczym, wystawa o fascynującej przeszłości regionu. Mamy nadzieję, że nowości czytelnicze zakupione w ramach programu sprawią, że parafrazując tytuł naszego filmu „Wszystkie drogi poprowadzą Was do biblioteki”. Żegnamy się krótkim filmem, który pokazał, że nasi uczniowie są kreatywni i mają fantastyczne poczucie humoru! Do zobaczenia w bibliotece!

Anna Piwowarska i Małgorzata Stawiarz

Program Narodowy Program Rozwouju Czytelnictwa jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

 

Film „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki” – kliknij w link

 

Czas wigilijnych życzeń

 

22 grudnia odbyło się w naszej szkole uroczyste spotkanie opłatkowe z udziałem Burmistrza p. M. Burasa, przedstawicielek Rady Rodziców, uczniów i nauczycieli. O wyjątkowe dekoracje zadbał ksiądz H. Terpiński, a nad całością części artystycznej czuwała katechetka p. J. Ślusarczyk.

Życzymy społeczności szkolnej, aby wszystkie wypowiedziane tego dnia życzenia się spełniły, a 2023 rok przyniósł tylko to, co dobre.

 

 

Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice!

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny,

dużo zdrowia, cierpliwości dla aktualnej rzeczywistości,

pogody ducha, szczęśliwszego Nowego Roku 2023

życzy dyrektor szkoły Irena Bisaga

 

Pierwsze spotkanie z robotami Photon

 

Na początku stycznia uczniowie klas 4 i 5 mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi możliwościami robocików Photon, które zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie aktywnie brali udział w lekcjach informatyki łączac zabawę oraz naukę programowania.

 

 

Świąteczna paczka dla zwierzaczka – podsumowanie

 

Z inicjatywy harcerzy i świetlicy w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy i akcesoriów dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach pod nazwą „Świąteczna Paczka dla Zwierzaczka”. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do pomagania i aktywnego udziału w zbiórce. W dniach od 12 grudnia do 23 grudnia br. nasi uczniowie przynosili dary: suchą i mokrą karmę, środki czystości, koce oraz akcesoria: miski, smycze, zabawki. Dodatkowo podczas zajęć uczniowie klasy 7 pod opieką Doroty Marcinkowskiej przygotowali samodzielnie robione drapaki dla kotów. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane w okresie świątecznym potrzebującym czworonogom.

Cieszymy się, że tak wiele osób odpowiedziało na apel harcerzy i dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną i wzięło udział w świątecznej zbiórce. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest nam obojętny. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim za okazane serce. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

 

 

Podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole

 

Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli uzyskała dofinansowanie zadania polegającego na rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa realizowanego w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości czytelniczych do bibliotek szkolnych i pedagogicznych” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Kwota 4000 zł pozyskana w ramach NPRCZ oraz 1000 zł z Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy pozwoliła na zakup 251 nowości wydawniczych wpisanych do inwentarza głównego, ponadto zakupiono książki przeznaczone na promocję czytelnictwa, a także wyposażenie biblioteki szkolnej w lampkę biurkową.

W ramach NPRCZ przeprowadzono ogóloszkolny projekt „Drogowskazy. W książkach nasze wartości” promujący czytelnictwo, patriotyzm, a także pamięć o lokalnej historii, szacunek dla autorytetów. W projekcie uczestniczyło 130 uczniów naszej szkoły. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej bibliotece obfitował w wiele atrakcyjnych działań. Były to warsztaty dziennikarskie, historyczne, komiksowe, lekcje biblioteczne w Publicznej Bibliotece w Dębskiej Woli, współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II w Morawicy w ramach Nocy Bibliotek, założenie bookcrossingowej półki, akcje głośnego czytania fragmentów zakupionych książek, udział w filmie promującym czytelnictwo „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki”, konkursie czytelniczym, wystawa o fascynującej przeszłości regionu „Ale historia! Nasz region – nasza Ojczyzna”. Tym samym wzorcowo wypełniliśmy wszystkie wymagania zawarte we wniosku aplikacyjnym do NPRCZ.

Efektem działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest uaktualnienie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki, a tym samym zwiększenie poziomu jej atrakcyjności dla czytelników. Wymiernym efektem projektu jest wzrost czytelnictwa w porównaniu do ubiegłego roku o 12 %. Zanotowaliśmy 90 wypożyczeń nowości książkowych, które zostały zakupione w ramach programu.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

 

 

Koncert kolęd i pastorałek w Morawicy z udziałem Małych Wolanecek

 

6 stycznia w Święto Trzech Króli – odbył się Koncert kolęd i pastorałek w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy.

W koncercie wystąpili morawiccy artyści: zespoły folklorystyczne: Brudzowianki, Brzezinianki, Łabecanki, Drochowianie, Niedzianecki i Zaborzanki wspólnie pod kierownictwem Tomasza Korbana; Chór Parafialny „Cantabile”, Chór Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, Chór Nicolaus, Kabaret Jeszcze Nie Starszych Panów, Grupa Artystyczna Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”, Zespół Pieśni i Tańca Morawica, Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy oraz nasz szkolny zespół ludowy Małe Wolanecki.

W repertuarze występujących zespołów pojawiły się znane i mniej znane kolędy, oraz przekazywane z pokolenia na pokolenie polskie pastorałki. Koncert poprowadziła Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Biblioteki w Morawicy – Hanna Kuta.

 

 

Podsumowanie Charytatywnego Kiermaszu Świątecznego

 

W okresie bożonarodzeniowym w naszej szkole odbył się kolejny Charytatywny Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez świetlicę pod opieką p. Doroty Marcinkowskiej. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zaprezentowania i promowania efektów dziecięcej twórczości. Uczniowie samodzielnie na zajęciach świetlicowych i plastyki wykonywali różne ozdoby, które potem wystawiane były na kiermaszu. Pomysłowość i twórcza inwencja wykazane przy realizacji niejednej pracy wywoływały zachwyt i uznanie w oczach kupujących. Cały dochód ze sprzedaży świątecznych ozdób przeznaczany został na pomoc dla potrzebującej rodziny z naszej społeczności szkolnej.

Wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu oraz wspomogli naszą akcję charytatywną serdecznie dziękujemy. Dzięki naszej pracy i Waszej hojności udało się uzbierać kwotę w wysokości 960 złotych, którą przekazano dla potrzebującej rodziny z naszej społeczności szkolnej.

 

 

Spotkanie noworoczne klasy V

 

09.01.2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie, na którym klasa 5 zareprezentowala przedstawienie o Bożym Narodzeniu w języku angielskim przygotowane przez wychowawcę Agnieszkę Todorowską. Uczniowie wspaniale zaprezentowali się przed rodzicami i członkami rodzin,śpiewali kolędę i piosenki świąteczne. Po złożeniu życzeń noworocznych przez panią dyrektor i wychowawcę, rodzice klasy 5 zaprosili wszystkich uczestników na smaczny poczęstunek, podczas którego zebrani w miłej atmosferze podzielili się wrażeniami z występu małych artystów.

 

 

 

Zabawy z Photonami małych i dużych

 

W dniu 12.01 nauczyciele naszej szkoły zapoznali się z możliwościami robotów Photon. Szkolenie poprowadziła pani Urszula Młynarczyk. Nauczyciele z chęcią wykorzystali ich możliwości na swoich lekcjach. Na zdjęciach klasa druga wraz z wychowawcą Waldemarem Terechem. #LABORATORIA PRZYSZLOSCI

 

 

Szydełkowanie w klasie VI

 

Na lekcjach techniki w dniach 12 i 19 stycznia 2023r. uczniowie klasy VI stawiali swoje pierwsze kroki w szydełkowaniu. Niektórzy podczas zajęć stwierdzili, że to jest dla nich za trudne. Musieli  zatem uzbroić się w cierpliwość. Myślę, że z czasem posługiwanie się szydełkiem stanie się dla nich przyjemnością. Mimo trudności uczniowie nie poddawali się, tworząc swoje pierwsze bransoletki. Szydełka i kordonek zakupione w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”.

 

 

Warsztaty na ludową nutę

 

13 stycznia b.r. z inicjatywy pani Magdaleny Jaśkowskiej „Małe Wolanecki” wzięły udział w warsztatach rękodzieła w Gospodarstwie Agroturystycznym „Twórcza zagroda” w Brzezinach. Wspólnie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Artystów Ludowych i Miłośników Folkloru Drochowianie Małe Wolanecki spędziły miłe chwile ucząc się tworzyć kwiaty z bibuły. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego śpiewania, smakołyków oraz zabaw na świeżym powietrzu z ogniskiem i kiełbaskami. Celem warsztatów było przybliżenie folkloru oraz rozwijanie muzykalności i zainteresowania dzieci muzyką ludową. Była to wspaniała okazja, aby poznać bliżej zespół ludowy Drochowianie z naszej gminy i wymienić własne doświadczenia.

Serdecznie dziękujemy Pani Anecie za udostępnienie miejsca oraz przygotowanie atrakcji dla naszych Małych Wolanecek. Dziękujemy Pani Magdalenie Jaśkowskiej za zorganizowanie warsztatów i poczęstunku, natomiast Paniom z zespołu Drochowianie za miłą atmosferę i wspólnie spędzony czas.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

20 stycznia przedszkolaki zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. O przygotowanie wydarzenia zadbały panie: A. Bąk, A, Rabiej i M. Śnioch. Wiersze i piosenki prezentowane tego dnia były wyrazem miłości do zebranych gości. Na koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

23 stycznia odwiedzili naszą szkołę najmilsi seniorzy – Babcie i Dziadziusiowie uczniów naszej szkoły. Specjalnie dla nich występowali uczniowie klas I-III, którzy zaprezentowali wiersze i piosenki. Klasa I przygotowała przedstawienie „Królewna Gburka”, które spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Po akademii na miłych czekał słodki poczęstunek.

 

 

31. Finał WOŚP

 

29 stycznia nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w działania WOŚP. W tym roku wolontariuszami byli uczniowie klasy ósmej: Sylwia Bisaga, Oliwia Drozdowska, Antonina Piłat, Klaudia Skrzyniarz i Karol Tywoniuk. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem kwestowali, zbierając łącznie sumę 2409,66. Do działań WOŚP włączyła się również nasza uczennica Aleksandra Piłat, która pięknie zaśpiewała podczas 31. Finału w SCKiB w Morawicy. Dziękujemy wszystkim i gratulujemy wspaniałej postawy.

 

 

 

Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat w Dębskiej Woli

 

W dniach 24-26 lutego 2023 r. w naszej szkole odbył się pierwszy od czasu pandemii Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat. W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 harcerzy. Współorganizatorem biwaku obok komendy Hufca Kielce-Powiat na czele z phm. Olgą Zawodnik-Purtak była 1 DH „Szelesty” z Dębskiej Woli wraz z drużynową dh. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk. W naszej szkole gościło 12 drużyn z powiatu kieleckiego. W czasie biwaku poza wspólną integracją drużyny wykonywały zadania grupowe, wzięły udział w grze terenowej współtworzonej przez naszych harcerzy, podczas której odwiedzili dom patrona szkoły Jakuba Szelesta oraz słup św. Tekli na Baraniej Górze. W sobotę wszystkie drużyny uczestniczyły we wspólnym uroczystym kominku, podczas którego świętowaliśmy Dzień Myśli Braterskiej. W tym wydarzeniu wzięli udział wszyscy harcerscy i zuchowi drużynowi z hufca, a także Pani Dyrektor naszej szkoły Irena Bisaga.

 

Biwak harcerzy z powiatu kieleckiego. Wręczono ważne wyróżnienia instruktorom – artykuł w „Echu Dnia” – kliknij, aby otworzyć

 

Hufiec ZHP Kielce-Powiat – profil na Facebooku – kliknij, aby otworzyć

 

 

Turniej Gier i Zabaw w Bilczy

 

W sobotę 25 lutego 2023r. uczniowie klas I-IV pod opieką p. M. Stawiarz i p. W. Terecha uczestniczyli w gminnym Turnieju Gier i Zabaw na hali sportowej w Bilczy. W rywalizacji wzięły udział  szkoły z Dębskiej Woli, Obic, Brzezin, Morawicy, Woli Morawickiej i Bilczy. Konkurencje podzielone były na klasy. Każdą klasę reprezentowało 6 zawodników. Zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności w 4 konkurencjach.

Klasy 1 i 2:

1. Sztafeta 20m

2. Rzut woreczków do hula hop na trasie 20 m

3. Rzut woreczkiem do opony

4. Skok z piłką do siatkówki trzymana między nogami- na trasie 15m

Klasy 3 i 4:

1. Bieg z założeniem kółeczek ringo na pachołki , na trasie 20 m

2. Bieg pod plotkami z zabraniem piłki lekarskiej z opony samochodowej, na trasie 20m

3. Rzut ringo na materac

4. Skok w dal.

Konkurencjom towarzyszyły ogromne emocje. Każda szkoła otrzymała upominek.

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

W tym roku szkolnym z okazji DBI uczniowie klas 4 oraz 5 wzięli udział w interaktywnych zabawach, których tematyka dotyczyła bezpieczeństwa w Internecie oraz kulturalnego zachowania w wirtualnym świecie. W akcję właczyli się uczniowie klas 7 i 8, którzy przygotowali kolorowe lapbooki. Ozdobiły one szkolny korytarz i wzbudziły zainteresowanie młodszych kolegów. Starsze klasy wzięły też udział lekcji online pt.: „Jak odróżnić fake od newsa” przygotowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Koordynatorem tych działań była pani Urszula Młynarczyk.

 

 

 

Klasy IV-VI na spektaklu profilaktycznym „Złodziej Emocji”

 

Uczniowie klas IV-VI w dniu 07.03.2023r. pod opieką wychowawców: p. A. Piwowarskiej, p. A. Todorowskiej i p. W. Domagały wybrali się na spektakl profilaktyczny „Złodziej Emocji” wystawiany przez Teatr Króla Profilaktyka Edukacja. W sztuce przedstawiono różne oblicza przemocy. Pokazano, że nie tylko bicie i kopanie, ale także przemoc psychiczna może prowadzić do równie tragicznych skutków. Pamiętaj! O ile w teatrze wszystko można zmienić, tak w życiu nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu i zmienić naszych wyborów.

 

 

Święto Kobiet w naszej szkole

 

8 marca odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana pod kierunkiem p. W. Terecha. Tego dnia pięknie zaprezentowali się młodzi artyści i artystki, przygotowując wiersze, piosenki i tańce. Życzenia wszystkim dziewczynkom i kobietom złożył ksiądz katecheta H. Terpiński.

 

 

Rozwijamy swoje pasje – krosna tkackie

 

W dniu 9 marca 2023r. w ramach lekcji techniki uczniowie stawiali swoje pierwsze kroki w pracy na krosnach tkackich. Uczniowie dowiedzieli się co to są krosna i do czego służą, co to jest osnowa i wątek. Krosna zostały zakupione w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”.

 

 

Ksiądz Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta z wizytą w naszej szkole

 

W środę 15 marca w naszej szkole gościliśmy Księdza Biskupa pomocniczego naszej diecezji kieleckiej Andrzeja Kaletę. Znamienitego gościa powitała p. Dyrektor I. Bisaga, przedstawiciele Rady Rodziców, harcerze, szkolny zespół folklorystyczny Małe Wolanecki. Pani Dyrektor zaprezentowała działalność naszej szkoły, odnosząc sie do jej historii i postaci patrona szkoły Jakuba Szelesta, którego ideały wychowawcze tj. patriotyzm, pracowitość, wrażliwośc na drugiego człowieka, oddanie Bogu – staramy się kontynuować. Wizytę uświetniło przedstawienie „Rachunek Tomka”, przygotowane przez p. katechetkę J. Ślusarczyk oraz występ Małych Wolanecek. Pieśni religijne zaprezentowane przez szkolny zespół folkorystyczny, dekoracje przygotowane pod kierunkiem ks. H. Terpińskiego wprowadziły uroczysty nastrój. Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta skierował krótką przemowę do społeczności szkolnej odnosząc się do trudu kształtowania młodego człowieka. Na zakończenie wizyty ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym uroczystego błogosławieństwa, a nastepnie udał się na obiad z Gronem Pedagogicznym i Radą Rodziców. To wyjątkowe spotkanie na długo pozostanie w pamięci naszej społeczności szkolnej.

 

 

Świętokrzyska Giełda Szkół Ponadpodstawowych

 

Dnia 16 marca 2023r. klasa ósma wraz z p. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk i p. Anną Bąk udała się w ramach zajęć z doradztwa zawodowego do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach na Świętokrzyską Giełdę Szkół Ponadpodstawowych. Celem wyjazdu było umożliwienie przyszłym absolwentom dostępu do informacji o ofercie kształcenia dostępnej na terenie naszego województwa oraz ułatwienie podjęcia decyzji dotyczącej dalszej edukacji. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z wirtualną ofertą szkół a także zwiedzając stoiska wystawowe porozmawiać ze starszymi kolegami i nauczycielami prezentujących się placówek edukacyjnych.

 

 

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny 2023”

 

 

W dniu 16 marca 2023r. o godz. 9.00 uczniowie klas IV-VIII przystąpili do Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2023” w trzech kategoriach wiekowych: Maluch (klasy 3 i 4), Beniamin (klasy 5 i 6), Kadet (klasy 7 i 8). W konkursie uczestniczyło 12 uczniów. Teraz czekamy na wyniki. Szkolnym opiekunem konkursu była p. W. Domagała.

 

 

Projekt Krokus

 

Zakwitły krokusy zasadzone przed naszą szkołą jesienią przez uczniów klasy VI. Warto przypomnieć, że mają one upamiętniać dziecięce ofiary II wojny światowej i Holokaustu. PAMIĘTAMY.

 

 

XXXI TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

 

 

W dniach 13-17 marca obchodziliśmy w naszej szkole XXXI Tydzień Kultury Języka. Hasłem tegorocznego święta były słowa W. Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W ramach akcji uczniowie klasy VII i VIII wybrali się 14 marca na przedstawienie „Mały Książę”.

Uczniowie klasy I i III wzięli 16 marca udział w warsztatach plastyczno-literackich inspirowanych wierszem „Paweł i Gaweł” A. Fredry przygotowanych przez polonistkę p. M. Graczak oraz pedagog i bibliotekarkę p. A. Piwowarską.

Klasy IV-VIII brały udział w zmaganiach frazeologicznych i ortograficznych.

Najlepsi otrzymali oceny z języka polskiego.

Oto laureaci konkursów:

- konkurs ortograficzny:

klasa IV: D. Bugajski, G. Kaczor, W. Pytel

klasa V: B. Siadkowska, A. Kupisz, J. Strzeszkowski

klasa VI: M. Gawior, M. Mrozicka, K. Cieślikiewicz

klasa VII: K. Kotarowski, A. Drozdowska, J. Cieślikiewicz

klasa VIII: S. Bisaga, A. Dziewięcka, K. Skrzyniarz

- konkurs frazeologiczny:

klasa IV: P. Stachura, A. Kubicka, A. Gąsior

klasa V: O. Moskwa, B. Siadkowska, J. Strzeszkowski

klasa VI: J. Siekiera, G. Szewczyk, T. Bisaga

klasa VII: K. Kotarowski, M. Oczachowska, A. Dziewięcka

klasa VIII: S. Bisaga, K. Tywoniuk, P. Jaworski

Konkursy opracowały: p. M. Graczak, p. D. Wojciechowska-Buśluk.

 

 

Sukces szkolnego zespołu „Małe Wolanecki”

 

18 marca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się konkurs „Dziecięca Estrada Folkloru”, w którym wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca oraz soliści śpiewacy i soliści instrumentaliści z województwa świętokrzyskiego. Jury w składzie Edyta Bobryk – muzyk – z-ca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Jerzy Gumuła – muzyk – wieloletni kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK, Krzysztof Korban – muzyk – instruktor zespołów folklorystycznych, Agnieszka Adamczyk – choreograf – Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”, oceniało czystość śpiewu, dykcję, technikę wykonania, interpretację, dobór repertuaru, a także zgodność etnograficzną. Nasz zespół w składzie: Antonina Drozdowska, Marcelina Gawior, Natalia Tutak, Maria Jaśkowska, Anna Kubicka, Alicja Buśluk, Julia Ślusarczyk, Antonina Śnioch, Aleksandra Piłat, Wiktoria Gubała zajął zaszczytne II miejsce w kategorii zespół śpiewaczy. Natomiast Aleksandra Piłat II miejsce w kategorii soliści.

 

 

Spotkanie autorskie z Panią Dorotą Mostowiec

 

W przeddzień Światowego Dnia Poezji, 20 marca, klasa 7 wzięła udział w autorskim spotkaniu z pełną pasji i ciepła poetką i rzeźbiarką – Panią Dorotą Mostowiec. Po krótkim przedstawieniu znamienitego gościa, uczniowie odczytali wybrane wiersze, zadawali pytania dotyczące pisania poezji, rzeźbiarstwa. Spotkanie zorganizowała p. Marzena Olchawa i Anna Piwowarska.

 

 

Spotkanie z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Morawicy

 

24 marca 2023 r. z inicjatywy Pani Dyrektor Ireny Bisagi do naszej szkoły przybył Pan Bartosz Kruk Przewodniczący Rady Miejskiej w Morawicy. Nasz gość podczas spotkania z klasą ósmą poprowadzonego przez wychowawcę p. Dagmarę Wojciechowska-Buśluk w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie przybliżył młodzieży zasady wyboru oraz działania Rady Miejskiej w Morawicy. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania związane z funkcjonowaniem samorządu gminnego, udziału obywateli w wyborach organów gminy oraz zadaniami realizowanymi przez organy władzy w gminie.

 

 

Rekolekcje wielkopostne

 

27-28 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w rekolekcjach wielkopostnych. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe nie odbył się tradycyjny wyjazd na Kalwarię Świętokrzyską w Morawicy, droga krzyżowa została odprawiona w kościele parafialnym w Dębskiej Woli.

 

 

Wycieczka zawodoznawcza

 

Dnia 30 marca 2023r. uczniowie z klasy siódmej i ósmej wraz z p. Anną Bąk, p. Urszulą Młynarczyk, p. Magdaleną Jaśkowską wybrali się do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Uczniowie pod kierunkiem pani por. Cegły zwiedzili teren jednostki wojskowej, obejrzeli pojazdy wojskowe, broń oraz uposażenie żołnierza. Podczas pogadanki dowiedzieli się, iż podstawowym zadaniem centrum jest przygotowywanie żołnierzy do służby poza granicami kraju (Kosowo, Liban, Afganistan) oraz realizacja zadań związanych ze współpracą cywilno-wojskową. Ponadto poznali dokładną ścieżkę edukacyjną prowadzącą do służby wojskowej, a także umiejętności jakimi należy wykazać się podczas rekrutacji. Kolejnym punktem wycieczki była Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sandomierskiej. Uczniowie podczas spotkania z panią ppor. Beatą Gizowską zwiedzili budynek komendy, poznali jego wyposażenie oraz specyfikę pracy strażaka. Następnie obejrzeli nowoczesne wozy strażackie i ich zastosowanie. Nasi uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem przedstawionych profesji. Serdecznie dziękujemy panu płk. Adamowi Włoczewskiemu i panu mjr. Dawidowi Boroniowi z jednostki wojskowej oraz władzom jednostki gaśniczo – ratowniczej za zaproszenie nas i ukazanie pięknych wartości takich jak wrażliwość, altruizm oraz patriotyzm podczas służby drugiemu człowiekowi i ojczyznie. Bardzo dziękujemy także pani Magdalenie Jaśkowskiej – przedstawicielowi Rady Rodziców naszej szkoły za pomoc przy organizacji tej wycieczki, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie!

 

 

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa

i drugiego człowieka.

Życzę, aby Święta Wielkanocne

przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech Zmartwychwstały Chrystus

napełni Was pokojem, nadzieją i wiarą,

niech da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...

 

Dyrektor Szkoły

Irena Bisaga

 

Dęby katyńskie

 

13 kwietnia b.r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z p. M. Pacholec i p. M. Graczak udali się pod dęby katyńskie. Uczniowie wysłuchali pogadanki nauczyciela historii na temat zbrodni dokonanej przez NKWD na Polakach wiosną 1940 roku. Zamordowano wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1940 roku. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były grzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, w Charkowie i w Miednoje. Zbrodnia katyńska wpisuje się w tragiczne losy naszego narodu, dlatego powinniśmy pamiętać o tych wydarzeniach.

 

 

Wizyta na grobie patrona szkoły

 

13 kwietnia 2023 roku klasy III, VII i VIII wraz z wychowawcami odwiedziły cmentarz w Brzezinach, a tam grób naszego patrona Jakuba Szelesta i jego małżonki. Uczniowie pomodlili się oraz przypomnieli sobie kim był i jakie zasługi dla społeczności naszych miejscowości miał patron naszej szkoły.

 

 

„Pola Nadziei” 2022/2023

 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii „Pola Nadziei”. Z posadzonych jesienią na rabatach szkolnych cebulek wyrosły przepiękne kwiaty .W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16.04.2023r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ścięli wyhodowane żonkile i rozprowadzali je wśród parafian Dębskiej Woli. Zebrane z kwesty pieniądze zostaną przekazane na potrzeby Hospicjum Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. Opiekunowie i wolontariusze SKC.

 

 

Udział 1 Drużyny Harcerskiej z Dębskiej Woli w Rajdzie Świętego Jerzego

 

22 kwietnia 2023 r. 1 Drużyna Harcerska z Dębskiej Woli pod opieką drużynowej Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk oraz p. Martyny Śnioch wzięła udział w Rajdzie Świętego Jerzego w gminie Raków. Na trasie z miejscowości Bardo na plac przed szkołą w Szumsku szło łącznie 350 osób. Po drodze czekały na nas punkty kontrolne, na których sprawdziliśmy się w zagadkach i rebusach poświęconych harcerstwu, ale również Ludmile Stefanowskiej, ps. Zjawa, bohaterce Armii Krajowej, zamordowanej w czasie niemieckiej obławy na partyzanckie obozowisko na Wykusie w październiku 1943 roku. Bardzo podobał nam się punkt kontrolny zlokalizowany w ruinach zamku górnego w Rembowie. Tam musieliśmy znaleźć skarb ukryty w skrzyni. Zakończenie rajdu odbyło się na boisku przy szkole w Szumsku. Poprowadziła je phm. Olga Zawodnik-Purtak, Komendantka Hufca Kielce-Powiat. Wcześniej na wszystkich czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek. W czasie podsumowania otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz apteczki pierwszej pomocy. Wręczał je wszystkim drużynom wójt gminy Raków Damian Szpak.

 

 

Spotkanie z żołnierzem

 

Dnia 25.04.2023r. gościliśmy w naszej szkole niezwykłego człowieka. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klasy VII spotkali się z panem majorem Krzysztofem Nowickim – żołnierzem pracującym w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach. Pan wojskowy w bardzo ciekawy sposób opowiedział na czym polega jego praca, czym zajmują się żołnierze oraz jak ważna i trudna jest ich służba dla Ojczyzny. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda służba wojskowa, zapoznali się z rodzajami sił zbrojnych w Polsce i wojskowymi stopniami. Bardzo dokładnie przedstawiono im etapy ścieżki kariery zawodowej. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali opowieści naszego gościa i zadawali wiele pytań. Dziękujemy Panu majorowi za niecodzienną lekcję historii, za czas poświęcony dzieciom i pokazanie, jak niezwykłym zawodem jest służba żołnierza.

 

 

III Festiwal Folklorystyczny „Cudze chwalicie, swego nie znacie” za nami

 

Sztuka ludowa jest skarbnicą wiedzy o regionie. Wierna tej tradycja Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli po raz trzeci zorganizowała Festiwal Folklorystyczny pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. To ważne wydarzenie patronatem swoim objęło Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Urząd Miasta i Gminy Morawica.

W tym roku z piosenkami ludowymi zmierzyli się  uczniowie ze szkół w Obicach, Brzezinach, Dębskiej Woli, Morawicy, Woli Morawickiej. W jury festiwalu zasiedli: pani Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy Hanna Kuta, pani Maria Żebrowska laureatka prestiżowej nagrody GRAND PRIX im. Haliny Szelestowej w 38. Finałowych Buskich Spotkaniach z Folklorem, pani Krystyna Piłat seniorka zespołu śpiewaczego Wolanecki. Nad organizacją i przebiegiem Festiwalu czuwały nauczycielki pani Dorota Marcinkowska i pani Anna Bąk.

W pięknej scenerii nawiązującej do ludowych motywów – bez żadnej tremy – zaprezentowali się w pięknych strojach młodzi artyści wykazując niezwykły talent wokalno-muzyczny. Prezentacje artystów poprowadzili uczniowie Mikołaj Strzeszkowski i Antonina Drozdowska. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Należy podkreślić, że dobór repertuaru z roku na rok jest coraz bardziej urozmaicony i zgodny etnologicznie za co należą się wielkie słowa uznania dla nauczycieli przygotowujących dzieci do konkursu. Festiwal uświetnił taneczny występ starszej grupy przedszkolnej przygotowanej przez panią Martynę Śnioch.

Główną ideą Festiwalu jest inspirowanie nauczycieli do aktywnego przekazywania młodemu pokoleniu kultury naszych ojców oraz kultywowania tradycji ludowych naszego regionu.

W tym roku organizator – Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli na czele z panią Dyrektor Ireną Bisaga – oprócz pucharów i dyplomów zorganizował wspólną wycieczkę do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni dla wszystkich uczestników Festiwalu, która odbyła się 19 maja br., a bilety wstępu ufundowała Rada Rodziców. Za sprawą przewodnik, pani Magdaleny Jaśkowskiej wycieczka po skansenie była niesamowitą podróżą w czasie przenoszącą nas do początku XX w. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wnętrza dawnych chat, ich wyposażenie, poznali działanie wiatraka, czy dawnych rolniczych narzędzi. Miłym akcentem było również spotkanie z aktorką teatralną i filmową, panią Anną Dymną, przygotowującą się do nowej roli. Podsumowaniem wycieczki było pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz wspólna zabawa na placu przy szkole w Dębskiej Woli.

Pomysłodawcy festiwalu są wdzięczni wszystkim opiekunom za przygotowanie i popularyzowanie wśród najmłodszych pieśni i przyśpiewki ludowych naszego regionu, promocję gwary jako rdzennej mowy, a także rozbudzania zainteresowania folklorem.

 

 

Wiwat Konstytucja! Wiwat 3 Maja!

 

28 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niezwykłą, podniosłą atmosferę stworzył tego dnia koncert Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy oraz film przygotowany przez uczniów klasy IV pod kierunkiem wychowawczyni p. A Piwowarskiej, ilustrujący historię powstania pierwszej w Europie Konstytucji. Następnie uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny, który spotkał się z życzliwym przyjęciem przedstawicieli Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, rodziców i społeczności szkolnej. Patriotyczna dekoracja sali dzięki staraniom p. Anny Rabiej, oprawa muzyczna w wykonaniu p. Aleksandry Jasiorowskiej podniosły walory artystyczne uroczystości szkolnej z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli wcielili się w rolę narratorów (kliknij w link poniżej)

 

 

 

Majowy konkurs Samorządu Uczniowskiego

 

Nasi uczniowie licznie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski i p. A. Todorowską. W ramach konkursu „Zabierz flagę na majówkę” uczniowie nadesłali swoje fotografie z flagą Polski, by w ten sposób uczcić przypadający 2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

 

 

Warsztaty profilaktyczne „Nałogom mówię – NIE!”

 

Dnia 8 maja 2023 roku wzięliśmy udział w międzyszkolnych warsztatach profilaktycznych „Nałogom mówię – NIE” w Szkole Podstawowej w Obicach. W warsztatach wzięły udział trzyosobowe zespoły ze szkoły w Dębskiej Woli, Woli Morawickiej, Morawicy, Brzezin, Bilczy i Obic. Naszą szkołę pod opieką pedagog szkolnej Anny Piwowarskiej reprezentował zespół z klasy czwartej: Anna Kubicka, Dominik Bugajski i Piotr Stachura. Warsztaty, które przeprowadziły p. Mirosława Piwowarska i p. Magdalena Zacharz, rozpoczęły się od prezentacji krótkich scenek profilaktycznych przygotowanych wcześniej przez uczniów. Następnie uczniowie sprawdzali się w konkurencjach sportowych, których celem było rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. W dalszej części zajęć warsztatowych uczniowie opracowali infografikę pod hasłem „Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu”. Następnie uczestnicy warsztatów układali cytaty prozdrowotne z rozsypanek wyrazowych. Na koniec uczestnicy układali niedokończone dialogi oraz rozpoznawali zachowania asertywne w myśl zasady „Jak oprzeć się namowom i nie stracić przyjaciół”. Zarówno warsztaty jak też rywalizacja sportowa odbywały się w duchu fair play, w miłej i przyjaznej atmosferze. Na koniec na uczestników czekała miła niespodzianka – wszyscy zostali uhonorowani indywidualnymi nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami dla szkoły.

 

 

Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci

 

10 maja 2023 uczniowie klas 4-7 odwiedzili Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim, gdzie mogli obejrzeć wiele ciekawych eksponatów oraz uczyć się poprzez doświadczenie. Następnie zwiedzili znajdujący się nieopodal Dwór Starostów Chęcinskich i wysłuchali ciekawej lekcji muzealnej. Korzystali też z wspaniałej pogody w ogrodach Centrum Nauki.

 

 

II Ogólnopolski Konkurs Językowo-Plastyczny DACHL-Märchen

 

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Ogólnopolskim Konkursie Językowo-Plastycznym DACHL-Märchen organizowanym przez PSNJN Oddział Warszawa, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 354 w Warszawie, Polsko-Niemiecką Szkołę Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie.

Zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu bajki autora z kraju niemieckojęzycznego obszaru językowego, czyli z Niemiec, Austrii, Szwajcarii lub Liechtensteinu. Konkurs odbywał się w II kategoriach wiekowych: dla klas I-IV oraz V-VIII.

Do etapu ogólnopolskiego wysłane zostały prace Łucji Rogowskiej z kl. IV oraz Oliwii Drozdowskiej z kl. VIII. Za udział w konkursie uczestnicy otrzymali upominki pozyskane z wydawnictwa PWN oraz ocenę celującą z języka niemieckiego.

Natalia Zugaj

 

 

Sukcesy sportowe uczniów z klasy czwartej

 

13 maja odbyły się w naszej szkole gminne zawody sportowe. Uczniowie z klasy czwartej zajęli:

II miejsce – drużyna dziewczynek

III miejsce – drużyna chłopców.

Najlepszym zawodnikiem zawodów został Wojciech Pytel z klasy IV, natomiast najlepszą zawodniczką okazała się Gabriela Paluch z klasy IV. W sportowych zmaganiach z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli ponadto: Maria Jaśkowska, Łucja Rogowska, Aleksandra Gąsior, Piotr Stachura, Kacper Szewczyk, Alan Kępisty, Michał Dudek.

Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy!

 

 

Za nami egzamin ósmoklasistów

 

W dniach 23-25 maja odbył się w naszej szkole egzamin klasy ósmej z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. To pierwszy ważny egzamin w życiu młodego człowieka i chociaż nie można go nie zdać, to jego wynik w dużej mierze zdecyduje o dostaniu się do wymarzonej szkoły. Wyniki egzaminu zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną online 3 lipca 2023r. w systemie ZIU o godz. 8:30. Odbiór zaświadczeń będzie możliwy 6 lipca w szkole.

Trzymamy kciuki za naszych ósmoklasistów, aby dostali się do upragnionej szkoły i powtórzyli sukces ubiegłorocznych ósmoklasistów, którzy z języka polskiego uzyskali najlepszy wynik w gminie.

 

 

Dla Mamy i Taty

 

26 maja odbyła się w naszej szkole niezwykle rodzinna uroczystość na cześć rodziców naszych uczniów. Jako pierwsze wystąpiły z wierszami i piosenkami przedszkolaki pod opieką p. A. Bąk i p. A. Rabiej. Klasa „0”, przygotowana przez wych. p. M. Śnioch, zaprezentowała się w bajkowym stylu, maluchy wcieliły się w postacie z baśni, by przekazać rodzicom życzenia. Klasa I pod opieką p. A. Kędzior uraczyła zebraną publiczność wspaniałym przedstawieniem „Czerwony Kapturek”. Klasa II z wych. W. Terechem przygotowała wiązankę wierszy i piosenki, a klasa III, pod kierunkiem p. M. Stawiarz, zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, który wzruszył rodziców. W świętowaniu tego dnia wzięli również uczniowie z klasy IV i V, w tym uzdolnione tanecznie uczennice. Po uroczystości na zebranych rodziców czekał słodki poczęstunek.

 

 

Planetarium

 

30 maja uczniowie naszej szkoły i przedszkola mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w planetarium zorganizowanych przez panią Urszulę Młynarczyk – nauczyciela fizyki. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentowane gwiazdozbiory oraz galaktyki, które tworzyły piękny, niecodzienny spektakl na pokaźnych rozmiarów kopule.

 

 

Sukces Łucji Rogowskiej – uczennicy klasy czwartej

 

Niezmiernie miło nam poinformować, że Łucja Rogowska – uczennica naszej szkoły zdobyła zaszczytne trzecie miejsce w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na szczeblu powiatowym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”, który został zorganizowany przez KRUS. Wielkie brawa dla Łucji, która konkurowała z 1500 uczestnikami konkursu!

 

 

 

Dzień Dziecka w naszej szkole

 

1 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka, w tym dniu wszyscy uczniowie wspaniale się bawili, a to za sprawą druhów z OSP w Dębskiej Woli, którzy zademonstrowali uczniom część swojej pracy, zaprosili do wozu strażackiego. Celować strumieniem wody do tarczy, każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak, a ponieważ pogoda dopisała, to zabawom z wodą i pianą nie było końca. Tego dnia odbyły się również rozgrywki sportowe w piłkę siatkową i nożną. Dzięki jednemu z rodziców na dzieci czekały pyszne lody. Część klas wybrała się na spacery po okolicy, a inni skorzystali z przygotowanego przez panie wychowawczynie grilla. Dobre humory dopisywały, a zabawa była znakomita.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne dziękuje druhom z Dębskiej Woli za poświęcony czas, ciekawe zajęcia edukacyjne dla naszych uczniów i serdeczność.

 

 

„Listy Jakubowe” – wspomnienie patrona naszej szkoły

 

7 czerwca społecznośc naszej szkoły świętowała Dzień Patrona Szkoły. Z okazji odbyło się przygotowane przez p. M. Graczak przedstawienie „Listy Jakubowe”, inspirowane życiem i działalnością naszego patrona Jakuba Szelesta.W realizację przedsięwięcia włączyli się nauczyciele, rodzice oraz uczniowie, by pokazać historię naszego patrona z nieco innej perspektywy. Całość uświetniły piosenki w wykonaniu: M. Gawior, G. Paluch, A. Piłat oraz zespołu Małe Wolanecki. Po uroczystości na aktorów i zebranych gości czekał słodki poczęstunek.

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniej uporządkowaną klasę

 

16 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie całorocznego konkursu na najładniej uporządkowaną klasę, organizowanego przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. A. Todorowskiej. W tym roku szkolnym wyróznienie otrzymały aż cztery klasy: II, III, V, VI, które zebrały identyczną liczbę punków za czystość w klasie, gazetki klasowe, ogólną dbałość o swoją klasę.

Gratulujemy wyróznionym klasom i ich wychowawcom.

 

 

Uroczystość upamiętniająca twórców ludowych z Dębskiej Woli

 

„Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje swojej przyszłości” – słowa Jana Pawła II, stały się inspiracją dla nauczycielek Doroty Marcinkowskiej i Anny Bąk do przygotowania uroczystości upamiętniającej twórców ludowych z Dębskiej Woli.

17 czerwca 2023 r. społeczność szkolna, mieszkańcy wsi oraz przybyli goście zgromadzili się w naszej szkole, by wspólnie uczcić pamięć nieżyjących już artystów ludowych naszej wioski. Wieczornica pn. „Ocalić od zapomnienia naszych twórców ludowych” poświęcona była głównie muzykom i śpiewaczką ludowym, które przyczyniły się do utworzenia szkolnego zespołu folklorystycznego „Małe Wolanecki”. Uroczystość uświetnili swoim przybyciem goście: rodziny wspomnianych artystów ludowych, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica pan Marcin Dziewięcki, Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy pani Hanna Kuta, utalentowany wszechstronnie ks. Henryk Terpiński, artystka Dorota Mostowiec z mężem, rzeźbiarz Kazimierz Furman, darczyńca stroju ludowego dla szkoły – Władysława Szewczyk, zasłużone Wolanecki – Maria Żebrowska i Krystyna Piłat.

Wieczornicę rozpoczęła Dyrektor – pani Irena Bisaga, która przywitała wszystkich zebranych gości. Następnie wspomnienia o „wielkich ludziach naszej małej ojczyzny” przywołali nauczyciele wspólnie z uczniami i absolwentami naszej szkoły. Przywołani pamięcią poprzez zdjęcia i autentyczne nagrania sprzed lat zostali: sławne na ziemi świętokrzyskiej śpiewaczki ludowe Halina Szelestowa, Feliksa Gajdowa, Maria Bisaga, Kapela Mieczysława Kucharskiego, Rodzinna Kapela Feliksa Korbana z Mieczysławem Litwinem oraz członkinie najstarszego w województwie świętokrzyskim zespołu śpiewaczego, założonego przez Halinę Szelestową „Wolanecki”: solistka Maria Bisaga śpiewająca w zespole od dawna, jeszcze za czasów Haliny Szelestowej i Feliksy Gajdowej, Władysława Dziewięcka, Feliksa Rysińska, Józefa Nowak i Wiesława Grudzień. Panie z zespołu „Wolanecki” były szczególnie związane z naszą szkołą, spotykały się z dziećmi, uczyły je gwary i starych pieśni dlatego dużo im zawdzięczamy i mamy moralny obowiązek pielęgnować o nich pamięć. Podziękowania składamy na ręce obecnych na imprezie członkiń zespołu „Wolanecki” – pani Marii Żebrowskiej, długoletniej kierowniczki zespołu, seniorki Krystyny Piłat zatroskanej o kontynuowanie ich śpiewu – pragniemy, aby panie były zadowolone z naszych dziecięcych śpiewów.

Przytoczono we wspomnieniach również innych twórców ludowych, w których obfituje Dębska Wola: znanego rzeźbiarza Józefa Piłata, gawędziarza i mistrza wycinanek ludowych Tomasza Gajdę, poetkę ludową Stefanię Pyczek, Ryszarda Grudnia z zespołem „Andrusy”, którzy występowali gościnnie w naszej szkole. Podczas wieczornicy na tle barwnej, ludowej scenografii można było również zobaczyć dzieła współczesnych, utalentowanych twórców: rzeźby pani Doroty Mostowiec – poetki, malarki, obrazy księdza Henryka Terpińskiego rzeźbiarza, poety, hafciarza, autora sztandaru z wizerunkiem Jakuba Szelesta – patrona Szkoły w Dębskiej Woli oraz rzeźbę „Rodzina” pana Kazimierza Furmana – autora płaskorzeźby „Drogi krzyżowej” znajdującej się w kościele w Dębskiej Woli.

Po prezentacji twórców ludowych spotkanie uświetnił występ szkolnego zespołu „Małe Wolanecki” przygotowanego przez jego opiekuna p. Dorotę Marcinkowską wykonujący utwory zespołu „Wolanecki”. Przybyli goście zachwyceni występem zgodnie potwierdzali, że zespół „Małe Wolanecki” godnie kultywuje śpiewacze tradycje ludowe Dębskiej Woli.

Rodak naszej ziemi Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica pan Marcin Dziewięcki pozytywnie ocenił uroczystość jako kultywowanie tradycji ludowych w Dębskiej Woli i działania patriotyczne szkoły.

Składamy gorące podziękowania wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom za zaangażowanie w przygotowania do uroczystości oraz obecność podczas tak ważnej uroczystości lokalnej.

 

 

Wielkie sukcesy drużyn strażackich z Dębskiej Woli

 

W niedzielę 18 czerwca na stadionie Morawii odbyły Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do rywalizacji stanęło 25 drużyn z terenu naszej gminy. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w następujących konkurencjach: sztafeta bojowa i ćwiczenia bojowe.

W klasyfikacji generalnej MDP dziewcząt I miejsce zajęła Dębska Wola w składzie: A. Drozdowska, S. Kubicka, N. Gawior, M. Oczachowska, A. Dziewięcka, W. Kucharska, M. Kubicka, A. Litwin, Z. Gawior, M. Saltorska.

W klasyfikacji generalnej MDP chłopców Dębska Wola zajęła III miejsce. Chłopcy wystartowali w składzie: A. Bukowski, O. Moskwa, K. Cieslikiewicz, J. Siekiera, A. Motyka, O. Kiełbus, Sz. Kucharski D. Pabian oraz A. Kubicka, K. Krajkowska.

W klasyfikacji generalnej OSP druhowie z Dębskiej Woli zajęli III miejsce.

Serdecznie gratulujemy drużynom z Dębskiej Woli, możemy sie pochwalić, że w zwycięskich składach jest wielu naszych aktualnych i byłych uczniów. Jesteście najlepsi!!!

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

 

W piątek 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Od 9.00 uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we Mszy świętej dziękczynnej odprawionej w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. W dalszej części uroczystości, która odbyła się w szkole, wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Morawica p. Marian Buras, Sekretarz Miasta i Gminy Morawica p. Anna Kowalska oraz przedstawicielka Referatu Oświaty Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy p. Anna Tkacz. Tegoroczni absolwenci podziękowali nauczycielom, rodzicom i młodszym koleżankom i kolegom, przedstawiając krótki program artystyczny. Następnie Pani Dyrektor Irena Bisaga wręczyła najpilniejszym uczniom świadectwa i nagrody książkowe, a Burmistrz Miasta i Gminy Morawica p. Marian Buras wręczył stypendium uczennicy Sylwii Bisaga, która uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole. Uwieńczeniem uroczystości było podziękowanie przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Morawica, nauczycieli, pozostałych pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów za wieloletnią pracę pedagogiczną i prowadzenie szkoły Pani Dyrektor Irenie Bisaga, a także za długoletnie pełnienie misji katechetycznej Księdzu Henrykowi Terpińskiemu. Podziękowaniom towarzyszyły serdeczne życzenia, gratulacje, wzruszenia, wspomnienia oraz kwiaty. Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

 

 

Pożegnanie odchodzącej z funkcji Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli Pani mgr Ireny Bisagi

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 przejdzie do historii naszej szkoły jako dzień pożegnania odchodzącej na emeryturę naszej zasłużonej Pani Dyrektor Ireny Bisagi. W Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli przepracowała 46 lat, w tym przez 33 lata piastowała stanowisko dyrektora.

Był to czas intensywnego rozwoju szkoły oraz jej unowocześniania. Przed laty był to niewielki budynek podworski przystosowany na potrzeby szkoły, z małą liczbą sal lekcyjnych i bez sanitariatów. Za kadencji Pani Dyrektor zostało dobudowane nowe skrzydło szkoły, przeprowadzono kapitalny remont starej części budynku oraz wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną. Szkoła została wyposażona w sprzęty szkolne, pomoce dydaktyczne, nowoczesną pracownię informatyczną oraz tablice interaktywne i laptopy w każdej sali lekcyjnej. Zmieniło się również otoczenie szkoły. Powstały nowoczesne boiska, park i place zabaw.

Dzięki staraniom Pani Dyrektor szkole nadano imię Jakuba Szelesta i sztandar. Odbywały się również spotkania z kombatantami i twórcami ludowymi. Z jej inicjatywy powstał zespół ludowy „Małe Wolanecki”, który reprezentuje szkołę na wielu konkursach i uroczystościach. W tym czasie pod zarządem dyrektor Ireny Bisagi została wybudowana i wyposażona Szkoła Filialna w Chmielowicach.

Przez wszystkie lata zarządzania placówkami Pani Dyrektor była doskonałym administratorem. Jej codzienna, mrówcza praca owocowała perfekcyjnym przygotowaniem szkoły do wszystkich wyzwań, jakie stawiało przed nią życie. Pani Dyrektor imponowała zawsze znajomością prawa, przepisów oświatowych, orientacją w kwestiach finansowych i socjalnych, praw pracowniczych czy ścieżek awansu nauczycielskiego. Ogromna wrażliwość, wyrozumiałość, życzliwość oraz autentyczna dobroć sprawiły, że szkoła stała się dla nas wszystkich niejako drugim domem. Pani Dyrektor zarażała nas swoją energią, chęcią do działania i niepoddawania się w sytuacjach wydawałoby się beznadziejnych zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Dziś możemy stwierdzić, że wszystkie cechy swojego charakteru w pełni wykorzystała, zostawiając szkołę rozbudowaną i nowoczesną.

Dziękujemy Pani Dyrektor za lata dobrej i owocnej współpracy, godną naśladowania postawę, serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników.

Życzymy Pani Dyrektor wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia, czasu na realizację własnych pasji i marzeń oraz wytchnienia po latach wytężonej pracy.

 

Grono Pedagogiczne i pracownicy obsługi

Szkoły Podstawowej

im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli

 

 

Ukochana Pani Dyrektor!

 

Przez 33 lata swojej służby dla szkoły była Pani dla niej przede wszystkim fundamentem. Dzięki Pani nasze dzieci mogą przychodzić do tak wspaniałego miejsca. Póki co jeszcze tego nie doceniają, ale za parę lat wracając myślami na pewno wspomną, że moja szkoła mieściła się w dworku zarządcy. Jednak rozbudowa szkoły to rzecz materialna. Przez lata pracy stworzyła Pani w tym dworku drugi dom. Każdy mógł przyjść, zapukać do drzwi gabinetu i nigdy nie został odesłany. Odkładała Pani wszelkie sprawy na bok, żeby odpowiednio zająć się gościem. Dziękujemy za tą gościnę .Tymi gośćmi byli nie tylko rodzice ale i dzieci. Nasze dzieci. Dla nas rodziców to bardzo ważne. My rodzice w szczególności dziękujemy za to, że wzięła Pani nasze dzieci pod swoje skrzydła. Dziękujemy za tą matczyną miłość dla każdego z dzieciaków bez względu na to czy grzeczny, czy też nie. Dziękujemy za wszystko, za wszystkie lata, miesiące, tygodnie i dni.

 

Rada Rodziców

Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli

 

Sierpniowe spotkanie z literaturą

 

17 sierpnia w pięknym otoczeniu naszej szkoły odbyło się niezwykłe wydarzenie literackie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Morawickiej. Spotkanie wspaniale poprowadziły pani B. Śnioch Prezes Towarzystwa oraz Pani Dyrektor I. Bisaga. Każdy miłosnik literatury mógł posłuchać fragmentów prozy i poezji, wybranych i zaprezentowanych przez zaproszonych gości. Jako pierwszy odczytał fragment utworu O. Tokarczyk „Księgi Jakubowe” Pan Burmistrz M. Buras, utwory Sapkowskiego przybliżył zebranym Zastępca Burmistrza Pan M. Dziewięcki. Wsród osób prezentujących swoje ulubione utwory nich nie zabrakło również naszych nauczycieli i nowej Pani Dyrektor M. Pabian. Spotkanie było też okazją do wspomnienia zasłużonej dla okolicy i niezwykle lubianej bibliotekarki P. K. Rabiej. Zebranym gościom czas umilał Chór Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej. Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili zebranych na pyszny poczęstunek na łonie przyrody.