Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

 

Nowy rok szkolny tradycyjnie rozpoczęliśmy mszą św. sprawowaną przez ks. H. Terpińskiego, w kościele w Dębskiej Woli. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie p. Dyrektor I. Bisaga przywitała uczniów życząc im sukcesów, zdrowia i wytrwałości w nowym roku szkolnym.

 

 

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała”

 

 

W roku szkolnym 2021/22 nasze przedszkole będzie realizowało Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała”. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkami polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2021/22.

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz poznanie historii, architektury i przyrody swojego regionu.

 

Narodowe Czytanie 2021

 

Uczennice naszej szkoły pod opieką p. D. Wojciechowskiej-Buśluk wzięły udział w dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania, akcji organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku cała Polska, w tym Gmina Morawica, czytała „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. W urokliwej scenerii parku SCK, na świeżym powietrzu zebrało się wielu miłośników literatury, by posłuchać utworu Zapolskiej.

 

 

 

Pamiętamy o Westerplatczykach

 

7 września b.r. delegacja naszej szkoły wzięła udział w Uroczystościach upamiętniających żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kieleckiej katedrze. Potem przed Wojewódzkim Domem Kultury odczytano apel pamięci żołnierzy i złożono kwiaty przed tablicą Obrońców Westerplatte. W uroczystościach wzięły udział Poczty Sztandarowe ze Szkół Podstawowych oraz harcerze.

 

 

Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

 

Nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM za rok szkolny 2020/2021. W ramach programu nasi uczniowie wzięli udział w profilaktycznych działaniach związanych z tematyką Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, czyli zdrowego odżywiania, ruchu na świeżym powietrzu, wystrzegania się używek, unikania nadmiernego opalania się. Ponadto w minionym roku szkolnym klasy IV-VIII oraz nauczyciele wzięli udział w spotkaniach z panią Jadwigą Zapałą, specjalistą ds. promocji zdrowia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W obecnym roku szkolnym szkoła również dołączy do programu. Koordynatorem działań jest p. D. Wojciechowska-Buśluk.

 

 

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek”

 

 

Wycieczka do Grodu Pędzików w Siedlcach

 

10 września uczniowie klas I, II i III wraz z wychowawcami odwiedzili Gród Pędzików w Siedlcach. Była to bardzo ciekawa lekcja historii w średniowiecznym grodzie. Uczniowie wysłuchali  wykładu z historii oręża, obejrzeli ciekawe eksponaty, uczestniczyli w pokazie strzelectwa z armat i krótkiej lekcji strzelania z łuku. Na terenie Grodu wesoło spędzili czas na placu zabaw oraz zintegrowali się podczas wspólnego ogniska.

 

 

Ognisko integracyjne klasy V

 

W dniu 13.09.2021 klasa V z wychowawcą zorganizowała ognisko. Uczniowie radośnie spędzili czas przy pieczeniu kiełbasek i ziemniaków.

 

 

Dzień Przedszkolaka

 

20 września w naszym przedszkolu odbyła się piękna i wesoła uroczystość – Dzień Przedszkolaka. Na uroczystości gościliśmy Pana Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Mariana Burasa, Panią Dyrektor Irenę Bisaga oraz Księdza Henryka Terpińskiego. Dzieci zaśpiewały, zatańczyły oraz wyrecytowały wiersze. Po występach przedszkolaki otrzymały upominki od Pana Burmistrza. Przedszkolakom życzymy dużo uśmiechu każdego dnia oraz wielu radosnych i miłych chwil w przedszkolu. Dziękujemy gościom za miłą wizytę, a rodzicom za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

 

 

Sprzątamy świat

 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. Hasło tegoroczne kampanii „Myślę, więc nie śmiecę” zachęca do świadomej postawy ekologicznej, ograniczenia wytwarzanych odpadów. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami sprzątając plac szkolny i teren wokół szkoły udowodnili, że troska o naszą planetę nie jest im obca.

 

 

Ognisko integracyjne klasy IV

 

Korzystając z pięknej pogody uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią p. A. Todorowską spędzili czas na ognisku klasowym. Była to okazja do wspólnej zabawy, integracji i aktywności na świeżym powietrzu.

 

 

Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu

 

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania naszym maluszkom czytały Panie Bibliotekarki – Pani Ania Piwowarska z Biblioteki Szkolnej oraz Pani Marzena Olchawa z Biblioteki Publicznej. Dziękujemy serdecznie za miłe spotkanie.

 

 

Spartakiada lekkoatletyczna

 

25 września na stadionie Moravii odbyła się VII Spartakiada lekkoatletyczna. Nasi uczniowie, przedszkolaki, reprezentanci rodziców wzięli w niej udział, zdobywając medale. Sportowe emocje udzielały się również kibicującym rodzicom. Gratulujemy przedszkolakom, uczniom, rodzicom wspaniałej rywalizacji i sukcesów sportowych. Poniżej prezentujemy wyniki naszych miłośników sportu:

 

Bieg na 40m DZIEWCZYNKI 5-6 lat

1. miejsce Julia Paluch (Dębska Wola), czas 8.24

 

Bieg na 40m CHŁOPCY 5-6 lat

1. miejsce Błażej Gawior (Dębska Wola), czas 7.40

 

Bieg na 100m DZIEWCZYNKI I-III

1. miejsce Gabriela Paluch (Dębska Wola), czas 15.20

 

Sztafeta DZIECI I–III (1 okrążenie)

Dębska Wola, czas 1.10,58 – 3 miejsce

 

Sztafeta DZIECI IV–VI (1 okrążenie)

Dębska Wola, czas 1.03,11 – 3 miejsce

 

Bieg na 100m DZIEWCZYNY klasy VII-VIII

Małgorzata Kubicka (Dębska Wola) miejsce 2. czas 14.61

 

Bieg na 100m RODZICE MĘŻCZYŹNI

Michał Graczak (Dębska Wola), czas 14.01 3 miejsce

 

Więcej informacji oraz zdjęć można zobaczyć na stronie Miasta i Gminy Morawica:

https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=1&artykul=4499&akcja=artykul

 

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

 

W dniach 22-26 września w naszej gminie miała miejsce ogólnoeuropejska akcja mająca na celu pobudzenie i uczynienie widocznymi działań, projektów i wydarzeń promujących zrównoważony rozwój. W ramach tych działań, na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Pana Mariana Burasa, uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w ciekawym spotkaniu w Kinie za Rogiem. Uczniowie obejrzeli film na temat zmian i rozwoju naszej gminy. Następnie ósmoklasiści mieli możliwość rozmowy z Panem Burmistrzem na temat ważnych dla każdego mieszkańca gminy kwestii: ekologii, planowanych inwestycji.

Więcej informacji i zdjęć na stronie: https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=1&artykul=4508&akcja=artykul

 

 

Kartka dla Powstańca

 

Nasza szkoła kolejny raz włączyła się do ogólnopolskiej akcji BohaterON, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły własnoręcznie przygotowali kartki dla Powstańców Warszawskich, aby podziękować im za poświęcenie, odwagę i walkę o wolną Polskę. Akcję koordynowała nauczycielka historii p. M. Pacholec.

 

 

Spotkanie uczniów z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku

 

Określenie kompetencji i predyspozycji zawodowych w klasie VII-VIII oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem związanym z pandemią w klasach I-VI było tematem inspirujących zajęć z Paniami: Jolantą Grusiecką i Dorotą Stojanowską – psychologiem oraz pedagogiem z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku.

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Chętni uczniowie oraz nauczyciele głośno czytali książki; począwszy od tych będących klasyką literatury dla dzieci, po te, które wskazali sami uczniowie, jako interesujące i oddziałujące na ich wyobraźnię. Inicjatywa Dnia Głośnego Czytania powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką tego wydarzenia wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

 

 

Wycieczka do kina klas IV i V

 

W dniu 29.09.2021 uczniowie z klas IV i V pod opieką p. M. Graczak, p. A. Todorowskiej i p. W. Domagała uczestniczyli w wycieczce do Kina Helios w Kielcach, aby obejrzeć film pt. „Czarny młyn”. Film opowiadał o grupie przyjaciół mieszkających w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczyło z cudem. Kiedy mimo ostrzeżeń weszli na zakazany teren Czarnego Młyna, ich wakacje zmieniły się nie do poznania. Po zakończonym seansie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i udaliśmy się do autobusu. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. To był bardzo udany dzień.

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2021

 

 

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

1 października 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do akcji rozpoczęły się w poniedziałek. Uczniowie klasy IV poinformowali uczniów w szkole, że w piątek 01.10.2021 r. wraz ze swoim nauczycielem matematyki będą prowadzić akcję „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Prosili, aby przez cały tydzień powtarzali tabliczkę mnożenia i przygotowywali się do egzaminów. Rozwiesili również na korytarzu kartki z przykładami tabliczki mnożenia. Uczniowie odbywali egzaminy pisemne z tabliczki mnożenia przeprowadzane przez Komisje Egzaminacyjne, a nauczycieli i dorosłych odpytywał Patrol Egzaminacyjny. Uczniowie, nauczyciele i dorośli chętnie przystępowali do egzaminów. Wszyscy, którzy zdali egzaminy otrzymywali certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia i balonik. W akcję włączyli się nauczyciele klas 0-3, którzy w klasach składali sówki lub malowali sówki. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorem lokalnym był nauczyciel matematyki – W. Domagała.

 

 

Projekt „EKO-SZKOŁA”

 

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy V wezmą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „EKO-SZKOŁA”, w ramach którego zrealizują szereg działań, by poszerzać swoją wiedzę i świadomość z zakresu ekologii.

 

„EKO – SZKOŁA” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będę dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia.

 

Główne cele projektu „EKO-SZKOŁA” to:

 

1. Nadanie problemowi degradacji środowiska właściwej rangi w odbiorze społecznym oraz wywołanie dyskusji na temat jej skutków dla przyszłych pokoleń;

2. Uświadomienie każdej osobie, że jej mądre decyzje i działania w życiu codziennym, mają wpływ na stan środowiska przyrodniczego;

3. Poszerzanie wiedzy uczniów/przedszkolaków o tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji degradacji środowiska dla życia i zdrowia organizmów, które w nim występują;

4. Pobudzanie uczniów do aktywnego działania na rzecz środowiska, dzięki udziałowi w akcjach, imprezach i innych działaniach proekologicznych, co daje im poczucie posiadania osobistego wpływu na zmiany w stanie środowiska;

5. Kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, aby poprzez zmiany własnych nawyków, przeciwdziałać degradacji środowiska w środowisku lokalnym, kraju, a także i na świecie;

6. Poznawanie środowiska lokalnego, w tym miejsc objętych ochroną (np. parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody) oraz lokalizację pomników przyrody w najbliższej okolicy, co pozwala uczniowi zachwycić się pięknem otaczającej przyrody, a także wyzwolić refleksję o konieczności jej ochrony;

7. Nawiązanie współpracy z uczniami i nauczycielami z całej Polski, w celu promowaniu postaw proekologicznych;

8. Przygotowanie e-booka zwiększającego wiedzę uczniów o ważne zagadnienia związane z edukacją ekologiczną;

9. Poszerzenie zagadnień z podstawy programowej z przyrody, biologii, geografii i chemii;

10. Realizacja punktu 6 „Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.”, zawartego w Podstawowych kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 ogłoszonych przez MEiN;

 

Zapraszamy uczniów zainteresowanych ekologią, rodziców i nauczycieli do udziału w działaniach projektowych.

Koordynatorki projektu:

W. Domagała

M. Graczak

 

#SadziMY i My

 

W ramach Akcji #sadziMY oraz zbliżającego się Światowego Dnia Drzewa uczniowie klasy 8 upamiętnili ostatni już rok nauki w szkole i posadzili własne drzewo w obecności pracowników Nadleśnictwa Daleszyce rozpoczynając tym samym świadome żegnanie się ze szkołą podstawową. Dąb, któremu ósmoklasiści nadali imię „Stanisław” został wyhodowany w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie na terenie Nadleśnictwa Daleszyce. Jest to największa i najnowocześniejsza w naszym kraju szkółka leśna o czym opowiadała p. B. Harabin. W krótkiej prelekcji uczniowie dowiedzieli się również wielu ważnych informacji związanych z życiem lasu oraz poznali z bliska bobra i jeża.

Dziękujemy leśnikom za udział w ważnym dla nas wydarzeniu klasowym oraz za wieloletnią współpracę ze szkołą wierząc, że zaowocuje ona miłością do lasu i świata przyrody!!

 

 

Bierzemy udział w projekcie #świętokrzyskieNIEhejtuje

Według badań, hejtu w Internecie doświadcza co czwarty jego użytkownik. Słowna agresja, poniżanie, upokarzanie, szykanowanie, ośmieszanie, obraźliwe memy czy grafiki na dobre zadomowiły się w naszym życiu. Musimy działać wspólnie: rodzice, nauczyciele oraz uczniowie. Nasza szkoła przystępuje do akcji #świętokrzyskieniehejtuje, aby promować pozytywne i świadome wyrażanie swojej opinii zarówno w Intrenecie jak i offline.

W każdej klasie zostaną przeprowadzone warsztaty na temat hejtu. Będziemy rozmawiać m.in. o skutkach negatywnego komentarza i jego wpływie na naszą samoocenę, o tym jak reagować, gdy doświadczamy hejtu oraz gdzie udać się po pomoc.

Inicjatorem akcji jest wojewoda Zbigniew Koniusz oraz Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach.

 

Klasa V – Ekoklasa

 

Klasa V, która realizuje w tym roku szkolnym projekt EKO-SZKOŁA przystąpiła do działań projektowych. Uczniowie wspólnie z wychowawczynią wzięli udział w Sprzątaniu Świata, porządkując teren drogi prowadzącej do lasu i las. Czyste środowisko, to zdrowe i bezpieczne miejsce, gdzie przyjemnie spędzamy czas, gdzie żyjemy. Pamiętajmy, że to, co bezmyślnie wyrzucimy stanowi zagrożenie dla mieszkańców lasu i dla nas ludzi.

 

 

Lekcje z ekspertem Team Europe

 

Na mocy porozumienia między naszą placówką a Europe Direct w Kielcach 6 października odbyły się lekcje z ekspertem Team Europe, poprowadził je p. Bartłomiej Zapala. W spotkaniu na temat dezinformacji, rozprzestrzenianiu się fali fake newsów i zagrożeń wynikających z publikacji nacechowanych nienawiścią treści, wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII. Uczestnicy lekcji otrzymali materiały na temat Unii Europejskiej, liczne publikacje i materiały edukacyjne otrzymała również nasza szkoła.

Serdecznie dziękujemy p. M. Zawierusze z Europe Direct w Kielcach za zorganizowanie lekcji, publikacje dla uczniów i szkoły.

Więcej ciekawych informacji, gier, zabaw i pomysłów na lekcje znajdziecie na stronie: https://europa.eu/learning-corner/home_pl

 

 

Ślubowanie klasy pierwszej

 

8 października – tę datę zapamiętają wszyscy uczniowie klasy I, ich rodzice i wychowawca. Tego dnia uczniowie klasy I, w obecności społeczności szkolnej, Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. M. Burasa, złożyli uroczyste ślubowanie. Pierwszaki zaprezentowały się wspaniale recytując wiersze, śpiewając, zachowując się jak przystało na ucznia, o co zadbał wychowawca – p. W. Terech. Wszystkim pierwszakom życzymy uśmiechu, wielu wspaniałych przyjaźni, radości w poznawaniu świata, cierpliwości w nauce.

 

 

Klasa V poznała rolę pszczół w przyrodzie

 

O tym, jak ważną rolę odgrywają w przyrodzie pszczoły dowiedzieli się uczniowie klasy V, którzy wzięli udział w niezwykłej lekcji ekologii w pasiece prowadzonej przez rodzinę Państwa Dziewięckich z Dębskiej Woli. Dzięki uprzejmości właścicieli pasieki, pasjonatów pszczelarstwa dzieci miały możliwość poznać budowę ula, posłuchać, na czym polega praca pszczelarza, a także spróbować pysznego miodu. Dziękujemy Państwu A. i K. Dziewięckim za wspaniałe przyjęcie i ciekawą lekcję przyrody na łonie natury.

 

 

Klasa V odwiedziła dom patrona szkoły

 

Korzystając z pięknej, jesiennej przyrody klasa V z wychowawczynią odwiedziła dom patrona naszej szkoły – Jakuba Szelesta, który znajduje się w Dębskiej Woli przy ulicy Szelestów. Była to okazja do wspomnienia postaci naszego patrona, roli jaką odegrał w rozwoju Dębskiej Woli.

 

 

Rajd harcerski

 

9 października harcerze z 1 Drużyny Harcerskiej z Dębskiej Woli pod opieką drużynowej Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk oraz dziewczynki z zespołu Małe Wolanecki pod opieką pani Doroty Marcinkowskiej wzięli udział w rajdzie pn. „Bieg Harcerski na Radostową i Wymyśloną” zorganizowany przez Hufiec Kielce-Powiat. Swój start i metę miał on na terenie Żeromszczyzny w Ciekotach. Zaopatrzeni w prowiant ruszyliśmy spod Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” i dworku Stefana Żeromskiego, bohatera Chorągwi Kieleckiej. Zdobyliśmy szczyt Radostowej i górę Wymyśloną. Na trasie mieliśmy do wykonania różne zadania, a na mecie na wszystkich czekało ognisko z kiełbaskami oraz dyplomy i nagrody dla drużyn. Po uroczystym apelu pożegnalnym zwiedziliśmy dworek Stefana Żeromskiego.

 

 

Noc Bibliotek 2021

 

9 października chętni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Nocy Bibliotek zorganizowanej przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotekę w Morawicy. Podczas niecodziennego wieczoru obejrzeliśmy film w Kinie za Rogiem, rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki kryminalne. Uzbrojeni w latarki i lupy – niczym prawdziwi detektywi poszukiwaliśmy zaginionych książek między labiryntami półek biblioteki w Morawicy. Łamanie tajemniczych kodów, moc nagród i niespodzianek, atmosfera detektywistycznego śledztwa – to wszystko sprawiło, że Noc Bibliotek miała w tym roku niepowtarzalny klimat.

 

 

Klasa IV w bibliotece

 

11 października uczniowie klasy IV, pod opieką nauczycielki języka polskiego p. M. Graczak, udali się na lekcję biblioteczną do znajdującej się obok szkoły biblioteki. W świat książek, pracy bibliotekarza wprowadziła dzieci bibliotekarka p. Marzena Olchawa. Serdecznie dziękujemy za to ciekawe spotkanie.

 

 

Zajęcia plastyczne inspirowane przyrodą

 

Klasa V, realizująca projekt EKO-SZKOŁA, w ramach działań projektowych wzięła udział w zajęciach plastycznych inspirowanych pięknem przyrody, jesiennych liści. Pod kierunkiem p. M. Pacholec dzieci stworzyły wspaniałe witrażowe drzewka, które w zimowe dni przywołają wspomnienia pięknej polskiej złotej jesieni.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

13 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym ważnym dla pracowników oświaty dniu nie zabrakło kwiatów, życzeń i piosenek. Podczas uroczystej akademii towarzyszyła nam Sekretarz Miasta i Gminy Morawica p. A. Kowalska, która życzyła nauczycielom i pracownikom obsługi wytrwałości, zdrowia i satysfakcji z pracy. Nie zabrakło miłych słów ze strony przedstawicielek Rady Rodziców: p. R. Motyki i p. E. Paluch.

Serdecznie dziękujemy za życzenia.

 

 

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy w naszym Przedszkolu – Magiczna Moc Bajek – Moduł I

 

W październiku Przedszkolaki wykonały zadania obowiązkowe z Modułu I Projektu Czytelniczego magiczna Moc Bajek: – To prawda, że jest inna niż my – wspólne określenie czym jest szacunek na podstawie książki Joanny Chmielewskiej Niebieska Niedźwiedzica, – Dzień Uśmiechu, – dobranocka – Reksio oraz zadania wprowadzające: kącik projektowy, maskotka – dżdżownica Misia oraz Dzieci nauczyły się projektowej piosenki. Czytały nam również w Dniu Głośnego Czytania Panie Bibliotekarki z naszych Bibliotek.

 

 

„Wybieraj Bezpieczną Żywność”

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach informuje o trwającej kampanii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod hasłem „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood.

Celem kampanii jest uświadomienie konsumentom jak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności odgrywa nauka, natomiast jej kluczowym przesłaniem jest zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na ten temat: https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

 

 

EKO-SZKOŁA

 

Klasa V, realizująca projekt EKO-SZKOŁA przygotowała piękne prace plastyczne z jesiennych liści prezentujące zwierzęta. Pomysłowość i kreatywność uczniów zaowocowała niezwykłymi dziełami.

 

 

Podziękowanie za udział w konkursie

 

Nasz uczeń, Oliwier Kiełbus z klasy VIII, który brał udział w konkursie plastycznym pn. „Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kielcach i Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne we Włoszczowie, otrzymał podziękowanie za pielęgnowanie pamięci o członkach Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Gratulujemy serdecznie.

 

 

Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy im. Tadeusza i Zygmunta Strusa w Siedlcach

 

23 października 2021r. na Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym im. Tadeusza i Zygmunta Strusa w Siedlcach nie mogło zabraknąć reprezentantów LKS Znicz Chęciny. W turnieju brali udział Młodzicy, Młodziczki i Kadetki. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIÌ – Anna Dziewięcka, która jako Młodziczka zajęła VIII miejsce w kat. 46 kg. Gratulujemy zawodnikom i zawodniczkom oraz trenerom.

 

Warsztaty w ramach projektu #świętokrzyskieNIEhejtuje

 

Hejt to zjawisko, które bardzo szybko rozpowszechnia się zarówno w sieci, jak i w realnej rzeczywistości. Warsztaty profilaktyczne przeprowadzone w klasach IV-VIII przez Annę Piwowarską były dobrą okazją, żeby porozmawiać o podłożu hejtu, o jego konsekwencjach, zarówno dla ofiar, jak i sprawców. Po projekcji krótkiego lecz wymownego filmu o hejcie dyskutowaliśmy o odczuciach, jakie towarzyszą ofierze przemocy. Promowaliśmy dobry przekaz – słowa, które niosą nadzieję, pokrzepienie, sprawiają, że przyjemniej żyć w szkolnej rzeczywistości. Wskazywaliśmy również skuteczne sposoby walki z hejtem.

Jeśli padłeś ofiarą bądź byłeś świadkiem poniżania, wyzywania – nie bój się reagować i zgłaszać takich przypadków. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od języka. Gorąco również zachęcamy rodziców uczniów do zapoznania się ze wskazówkami zawartymi na stronie: https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/niehejtuje/dla-nauczyciela-i-rodzi/20191,Dla-nauczyciela-i-rodzica.html.

Wspólnie możemy więcej!

Przydatne strony internetowe: www.zglosnienawisc.otwarta.org, www.mowanienawisci.info, www.hejtstop.pl.

 

 

Sukces zespołu „Małe Wolanecki”

 

W sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał Dziecięcej Estrady Folkloru z udziałem szkolnego zespołu „Małe Wolanecki”. W jury zasiedli: Edyta Bobryk – wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz pracownicy Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK – Alicja Trukszyn oraz Michał Stachurski. Jury oceniało poziom artystyczny występu, czyli czystość śpiewu, dykcję, technikę wykonania, interpretację, dobór repertuaru, a także zgodność etnologiczną z kulturą i tradycją regionu reprezentowanego przez wykonawcę przyznając tym samym „Małym Wolaneckom” I miejsce w kategorii zespół, natomiast w kategorii solista – I miejsce ex aequo Aleksandrze Piłat.

Organizatorami Dziecięcej Estrady Folkloru byli Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach.

 

 

Spotkanie z pracownikami Banku Żywności w Kielcach

 

26 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Banku Żywności w Kielcach zorganizowanym przez opiekunki Szkolnego Koła Caritas p. J. Ślusarczyk i p. M. Stawiarz. Podczas tej niecodziennej lekcji ekologii dzieci dowiedziały się wiele na temat marnowania jedzenia, skutków ekonomicznych, ekologicznych i społecznych tego zjawiska. W trosce o planetę należy świadomie kupować żywość najlepiej od lokalnych producentów. Podczas części warsztatowej dzieci miały możliwość spróbowania soku z produktów, które były pełnowartościowe i zdrowe.

 

 

Klasa V przygotowana na zimę

 

Klasa V, realizująca projekt EKO-SZKOŁA przygotowała karmniki dla ptaków, aby umieścić je w otoczeniu szkoły i wspólnie troszczyć się zimą o ptaki. Uczniowie wykonali karmniki z przygotowanych przez rodzica piątoklasisty materiałów. Samodzielne wykonywanie karmników, możliwość pomocy ptakom podczas zimy bardzo spodobały się uczniom klasy V, którzy z zaangażowaniem wypełnili kolejne działanie projektowe. Serdecznie dziękujemy p. Ł. Siekierze za wykonanie karmnika dla ptaków, przekazanie materiałów do budowy karmników.

 

 

#SzkołaPamięta

 

 

Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Akcja ta odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie klas I-III przygotowali prace plastyczne na temat tradycji świąt zadusznych. Uczniowie klasy II z wychowawczynią odwiedzili na cmentarzu w Brzezinach groby mieszkańców naszej gminy, którzy brali udział w walkach o wolną Polskę. Dzieci uporządkowały również grób patrona naszej szkoły Jakuba Szelesta. Zgodnie z tradycją szkoły społeczność naszej szkoły odwiedzi grób patrona szkoły tuż przed 1 listopada.

 

 

 

Wzięliśmy udział w akcji „Przerwa na czytanie”

 

Nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji jest:

          promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

          integracja środowiska lokalnego;

          pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

          zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

W 2020r. w akcji wzięło udział 149 851 osób z 874 placówek oświatowych z Polski (w tym nasza szkoła) i 17 ze świata, m.in. z Litwy, Kazachstanu, Portugalii, Czech, Francji. Honorowy Patronat nad akcją objęli: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

 

 

Cmentarz w Brzezinach

 

29 października, zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły, wybraliśmy się na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany został nasz patron J. Szelest wraz z małżonką. Jak co roku uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze, połączyli się w modlitwie za naszego patrona i wszystkich zmarłych pochowanych na tym cmentarzu. Jak co roku odwiedziliśmy również groby kombatantów.

 

 

Eurolekcje z EUROPA DIRECT Kielce

 

3 listopada gościła w naszej szkole p. M. Zawierucha z Europa Direct w Kielcach, która przeprowadziła lekcje na temat Unii Europejskiej dla klasy VI, III i II. Ciekawa forma zajęć, kompetencje i wiedza prowadzącej wywarły duże wrażenie na uczniach. Uczestnicy zajęć otrzymali publikacje na temat Unii Europejskiej.

Serdecznie dziękujemy p. M. Zawierusze za kolejne inspirujące spotkanie.

 

 

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 

Zbliża się 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zapraszam uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach:

- uczniowie klas 4-5: Wykonaj ilustrację do legendy o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie (technika wykonania dowolna, format A3);

- uczniowie klas 6-8: Wykonaj plakat „BOHATEROWIE NIEPODLEGŁOŚCI”. Praca ma przedstawiać jednego z bohaterów niepodległości: Tadeusza Kościuszkę, Piotra Wysockiego, Jana Henryka Dąbrowskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa lub Józefa Piłsudskiego (technika wykonania dowolna, format A3);

- uczniowie klas 4-8: Wykonaj plakat „Piękna nasza niepodległa Ojczyzna” (technika dowolna, format A3).

 

Na wykonanych plakatach powinien się znaleźć biało-czerwony motyw. Praca musi być wykonana indywidualnie, wyglądać estetycznie. Prace przekazane na konkurs powinny być pracami własnymi, wcześniej niepublikowanymi.

Prace należy przesyłać na pocztę w e-dzienniku lub na platformę MS Teams do dn. 10.11.2021r. Zachęcam do udziału w konkursie!

 

nauczyciel historii M. Pacholec

 

Uwaga konkurs!

 

Zapraszamy uczniów zainteresowanych fotografią, rodziców, nauczycieli, mieszkańców miejscowości należących do obwodu naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym: „Jesień w obiektywie”

Prace mogą prezentować trzy tematy:

1. Jesienny pejzaż.

2. Piękno jesieni ukryte w detalach (makro).

3. Zwierzęta.

Prace należy przesyłać do 10 listopada do p. M. Graczak lub p. W. Domagały – za pośrednictwem Messengera, platformy Teams, poczty elektronicznej.

Poniżej praca konkursowa ucznia klasy VI Jakuba Wojciechowskiego.

 

 

Udział w warsztatach „Jak reagujemy na dyskryminację i przemoc”

 

5 listopada klasy 7 i 8 wraz z wychowawcami wybrały się do Kielc na warsztaty pn. „Jak reagujemy na dyskryminację i przemoc” prowadzone przez przedstawiciela Stowarzyszenia Jana Karskiego w Kielcach. Podczas zajęć uczniowie poznali postać Jana Karskiego tajnego emisariusza podziemnego państwa polskiego w czasie II wojny światowej, który poinformował zachodnich przywódców o dokonującej się na polskich ziemiach zagładzie Żydów. Prowadzący warsztaty przybliżył też fakty związane z pogromem Żydów w Kielcach, który miał miejsce w obecnej siedzibie Stowarzyszenia Jana Karskiego. Po warsztatach udaliśmy się pod pomnik Jana Karskiego na ulicy Sienkiewicza w Kielcach oraz pomnik Menora, który jest symbolem pamięci o Żydach.

 

 

Przedszkolaki w „Kinie za Rogiem”

 

Dnia 8 listopada przedszkolaki wybrały się do „Kina za Rogiem” na bajkę pod tytułem: „Ups! Arka odpłynęła” następnie zwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Morawicy oraz zapoznały się z eksponatami różnych rękodzieł w pracowni plastycznej, o których ciekawie opowiedziała nam pani Hanna Kuta – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy.

 

 

Scenariusz innowacji „Historia jak żywa. Badacze regionu” wyróżniony przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie

 

Miło nam poinformować, że Narodowe Centrum Kultury w Warszawie przyznało wyróżnienie za scenariusz innowacji „Historia jak żywa. Badacze regionu”.  Instytucja NCK szukała inspiracji do ciekawych i nieszablonowych działań edukacyjnych dotyczących patriotyzmu, których nośnikiem jest sztuka. Scenariusz projektu napisany przez Annę Piwowarską, zrealizowany wspólnie z Dorotą Marcinkowską w zeszłym roku szkolnym zdaniem NCK zachęca Polaków do aktywnego poszukiwania efektywnych metod i sposobów patriotycznego wychowania, a także do inicjowania dialogu i rozmawiania o współczesnym patriotyzmie. Scenariusz innowacji „Historia jak żywa. Badacze regionu” znajdzie się w publikacji Barwy Wspólne vol. 2, stanowiącej zbiór propozycji na zajęcia edukacyjne. W Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbył się Zlot Laureatów Pomysłobrania, którzy uczestniczyli w interdyscyplinarnych warsztatach dotyczących rywalizacji oraz tworzenia wirtualnych escaperoomów. Efekty pracy laureatów już niebawem zostaną opublikowane na stronie internetowej NCK. Ponadto nasza szkoła pozyskała atrakcyjny pakiet edukacyjny, który ułatwi rozmowę z dziećmi i młodzieżą na temat patriotyzmu.

 

 

Warsztaty w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej #BarwyWspólne

 

W oparciu o zestaw innowacyjnych narzędzi edukacyjnych otrzymanych od Narodowego Centrum Kultury odbyła się pierwsza tura warsztatów, tym razem skierowanych do uczniów klas I-IV. Podczas zajęć inicjowaliśmy dyskusję na pytanie: Czy jestem i jakim jestem patriotą? Bez zbędnego patosu, poprzez zabawę rozmawialiśmy na temat wybranych wydarzeń z historii Polski, symboli narodowych i zagadnień ekologicznych. Dużym zainteresowaniem uczniów podczas warsztatów cieszyła się gra „Słowa wspólne”. Jest to zestaw kart związanych z polską kulturą, sztuką, geografią, tradycjami i symbolami narodowymi. Pieczątki oraz przypinki z orłami z lat, gdy Polska walczyła o niepodległość pozwoliły wprowadzić uczniów w świat wartości: patriotyzmu oraz ofiarności. Współpraca zespołowa zaowocowała powstaniem klasowych plakatów w barwach, które łączą wszystkich Polaków.

 

 

Zbiórka kasztanów

 

Zakończyliśmy zbiórkę kasztanów dla dzików, która odbyła się w ramach działań projektu EKO-SZKOŁA realizowanego przez klasę V. Kasztany zostały przekazane do Nadleśnictwa Daleszyce na ręce p. B. Harabin.

 

 

Lekcja przyrody w lesie

 

9 listopada klasa V w ramach projektu EKO-SZKOŁA spotkała się z p. B. Harabin z Nadleśnictwa w Daleszycach na niecodziennej lekcji przyrody w przyszkolnym lesie. Dzieci dowiedziały się wiele na temat rodzimych gatunków drzew, a p. Harabin jak zawsze zaplanowała dla uczniów szereg atrakcyjnych działań i podarowała drobne upominki od Nadleśnictwa. Serdecznie dziękujemy p. B. Harabin za kolejne odwiedziny i ciekawe zajęcia.

 

 

WIWAT POLSKA! WIWAT NIEPODLEGŁOŚĆ!

 

10 listopada świętowaliśmy w szkole 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Rozpoczęliśmy punktualnie o 11.11 od odśpiewania hymnu państwowego, włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. M. Pacholec i p. M. Graczak, o oprawę muzyczną uroczystości zadbała p. A. Jasiorowska.

 

 

Ósmoklasiści poznawali zabawy podwórkowe swoich dziadków…

 

12 listopada uczniowie klasy VIII realizując projekt „Młodzi w Akcji +” pod opieką wychowawcy zaprosili seniorów do wspólnej rozgrywki pod hasłem „Zabawy podwórkowe dawniej a dziś”. Spotkanie rozpoczęto grą terenową na placu szkolnym, w której znalazły się zadania do wykonania z okresu dzieciństwa seniorów i te współczesne. Uczestników spotkania podzielono na grupy mieszane. Każda z nich poruszała się zgodnie z otrzymaną mapką sytuacyjną i musiała wykonać różne zadania. Po zmaganiach terenowych na uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez ósmoklasistów oraz zabawy na sali gimnastycznej. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym gościom za przybycie i mile spędzony czas!

 

 

Czwartoklasiści wywołują do odpowiedzi starszych kolegów – konkurs informatyczno-polonistyczny

 

Na lekcji informatyki uczniowie klasy 4 poznali czcionki obrazkowe Webdings, Wingdings, Wingdings 2, Wingdings 3. Z wielką skrupulatnością przepisali fragment pewnej lektury, zastępując niektóre wyrazy obrazkami. Czy domyślasz się jaka to książka? Odpowiedzi można przesyłać do pani Urszuli Młynarczyk za pośrednictwem czatu na Teams. Laureatem zostanie pierwsza osoba, która poprawnie poda tytuł i autora książki, z której pochodzi poniższy fragment.

 

 

Bawimy się dalej.

Zachęcamy uczniów klas 4-8 do wykonania podobnej pracy. Fragment utworu literackiego należy przepisać w programie Microsoft Word. Powinien on zawierać czcionki obrazkowe, których nazwy wymieniono wyżej (zakładka Wstawianie -> Symbol). Należy przede wszystkim ukryć pod nimi nazwy własne, które zdradzałyby tytuł lektury. Pamiętajcie o zasadach pisania plików tekstowych, które zamieszczamy poniżej. Prace w postaci pliku Word można przesyłać za pośrednictwem czatu na Teams do pani Urszuli Młynarczyk lub na e-mail: u.mlynarczyk@spdebskawola.onmicrosoft.com dodając informację z jakiej lektury pochodzi fragment.

Termin – 26 listopada.

 

(Zasady pisania – kliknij tutaj, aby otworzyć Zasady pisania)

 

Cele konkursu:

* propagowanie poprawnej pisowni tekstów komputerowych

* rozwijanie kreatywności uczniów

* propagowanie czytelnictwa.

 

Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

 

 

 

Nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest częścią Polskiego Ładu. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w dwudniowym wyjeździe edukacyjnym do Dęblina, Lublina i Kazimierza Dolnego w dniach 18-19 listopada 2021r.

Uczestnicy wycieczki jako pierwsze zwiedzali z przewodnikiem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zapoznali się z historią lotnictwa i zgromadzonymi eksponatami. Kolekcja muzeum powstała na podstawie gromadzonych przez placówkę zbiorów techniki lotniczej. W swoich zbiorach muzeum posiada również unikatowe pamiątki i dary od byłych żołnierzy sił powietrznych oraz przekazy kolekcjonerskie. Następnie uczniowie udali się do Lublina, gdzie zwiedzili: Stare Miasto, Bramę Grodzką, Archikatedrę, Bazylikę o. Dominikanów, Trybunał Koronny, Nowy Ratusz, Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim. Zwiedzanie zwieńczone zostało wizytą w Ogrodzie Botanicznym UMCS, gdzie na uczestników wyjazdu czekał niezwykły pokaz świetlny. Gra świateł, wspaniałe dekoracje sprawiły, że Ogród Botaniczny miał wręcz bajkowy charakter. Po całodziennym zwiedzaniu uczniowie z paniami nauczycielkami udali się do Hotelu Impressa na obiadokolację i nocleg. Następnego dnia po pysznym śniadaniu uczestnicy wycieczki zwiedzali Kazimierz Dolny nad Wisłą. Wizytę w tym urokliwym mieście rozpoczął spacer bulwarem nadwiślańskim. Mimo niezbyt sprzyjającej aury udało się obejrzeć najpiękniejsze zakątki Kazimierza: Rynek z renesansowymi kamieniczkami, kościół farny, Mały Rynek, Synagogę, Górę Trzech Krzyży, ruiny zamku. Wycieczka zakończyła się obiadem, po którym pełni wrażeń uczestnicy wyjazdu spokojnie wrócili do domów.

 

 

Legenda o Morawce i powstaniu Morawicy

 

Uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w konkursie na napisanie legendy o dobrym smoku Morawce i powstaniu Morawicy. Organizatorką konkursu była p. M. Olchawa z Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Dębskiej Woli. Do konkursu włączyły się nauczycielki języka polskiego: p. M. Graczak i p. D. Wojciechowska-Buśluk, które przeprowadziły szkolny etap konkursu i wyłoniły najciekawsze prace. Następnie prace oceniła organizatorka konkursu p. M. Olchawa, by 24 listopada ogłosić zwyciężczynie tych literackich zmagań. Autorki najciekawszych legend to: Antonina Drozdowska z kl. 6, Klaudia Kubicka z kl.8, Joanna Graczak z kl. 8. Uczennice otrzymały upominki oraz oceny celujące z języka polskiego.

Serdecznie gratulujemy naszym literatkom.

 

 

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

 

Nasi uczniowie bardzo licznie biorą udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych, w tym roku szkolnym młodzież próbuje swoich sił w następujących konkursach:

Wojewódzki Konkurs z Języka Niemieckiego – Emilia Buśluk, Joanna Graczak – kl 8,

Wojewódzki Konkurs z Matematyki – Emilia Buśluk, Joanna Graczak – kl 8,

Wojewódzki Konkurs z Chemii – Aleksandra Litwin – kl. 8

Wojewódzki Konkurs z Geografii – Emilia Buśluk, Joanna Graczak, Aleksandra Litwin, Agata Siekiera – kl. 8

Wojewódzki Konkurs z Historii – Sylwia Bisaga – kl. 7

Wojewódzki Konkurs z Biologii – Oliwier Kiełbus, Klaudia Kubicka, Bartłomiej Wojda – kl. 8

Przed nami jeszcze konkurs z języka polskiego i języka angielskiego.

Miło nam poinformować, że mamy już pierwsze sukcesy, uczennica kl. 8 Joanna Graczak zakwalifikowała się do II etapu Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego.

Trzymamy kciuki za wszystkich naszych uczniów, wyniki kolejnych konkursów wkrótce ukażą się na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach.

 

 

Projekt Krokus

 

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do Projektu Krokus zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. Polskim koordynatorem projektu jest Żydowskie Muzeum Galicja. Krokus. Celem projektu Krokus jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wynikających z dyskryminacji, uprzedzeń, fanatyzmu, nietolerancji, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka.

W ramach działań projektowych uczniowie wzięli udział w zajęciach, podczas których poszerzyli wiedzę na temat Holokaustu, tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Następnie 25 listopada, wspólnie ze szkolnymi koordynatorkami projektu: p. M. Pacholec i p. M. Graczak, posadzili cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.

 

 

Zabawa andrzejkowa

 

Ze względu na pandemię skromniejszy charakter miała w tym roku zabawa andrzejkowa, która ograniczyła się do zabaw klasowych. Uczniowie chętnie wzięli udział w klasowych spotkaniach, wróżbach i poczęstunku.

 

 

Warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

 

Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania. Podczas warsztatów zorganizowanych przez Annę Piwowarską z okazji tego ważnego dnia rozmawialiśmy na temat stereotypów i niewidoczności osób z niepełnosprawnościami w naszej kulturze. Oglądaliśmy również film „Zobacz we mnie człowieka” i odpowiadaliśmy na szereg pytań, np. czy niepełnosprawność to bariera nie do pokonania dla współczesnego nastolatka? Jakie relacje nawiązują osoby w pełni sprawne z ludźmi niepełnosprawnymi? Niektóre klasy mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat osób z niepełnosprawnościami poprzez interaktywny Test Integracji. Dzięki niemu uczniowie dowiedzieli się, jak zachować się w konkretnych przypadkach wobec osób z rozmaitymi dysfunkcjami, jakich błędów unikać i jak realizować postawę solidarności zamiast nie zawsze konstruktywnego współczucia.

 

 

Mikołajki w kinie

 

W dniu 03.12.2021r. z okazji Mikołajek uczniowie klas IV i V uczestniczyli w wycieczce do Kina Helios w Kielcach na film „Wilk, lew i ja”. Obejrzeli pełną ciepła, przygód i wzruszeń opowieść o wielkiej przyjaźni między lwiątkiem, wilczkiem i ich opiekunką w otoczeniu tętniącej pięknem dziewiczej przyrody Kanady. Miłą niespodzianką było spotkanie ze Św. Mikołajem.

 

 

Kolejny sukces w konkursach przedmiotowych

 

Uczennica klasy VII, Sylwia Bisaga, zakwalifikowała się do drugiego etapu Konkursu z Historii. Serdeczne gratulacje.

 

Mikołajkowe warsztaty kulinarne

 

6 grudnia klasa 4, pod opieką wychowawczyni p. A. Todorowskiej, wybrała się na warsztaty kulinarne do Koralowej Pizzy w Morawicy, gdzie dzieci uczyły się przyrządzać pizzę. Była to okazja do integracji klasy, wspólnej zabawy, a przede wszystkim rozmowy o higienie przygotowywania posiłków, zasadach zachowania się przy stole.

 

 

Świąteczne przedstawienie

 

10 grudnia dzieci z przedszkola oraz klasy I obejrzały świąteczne przedstawienie zaprezentowane przez grupę artystyczną Patigo, a następnie spotkały się ze świętym Mikołajem, który podarował wszystkim wspaniałe prezenty.

 

 

„Jesień w obiektywie” – konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

 

W konkursie fotograficznym, zorganizowanym w ramach projektu EKO-SZKOŁA, wzięło udział 28 uczestników: 26 uczniów i 2 nauczycieli. Wysoki poziom artystyczny nadesłanych zdjęć sprawił, że organizatorki konkursu wyłoniły wielu zwycięzców:

1 miejsce w kategorii jesienny pejzaż:

Agata Siekiera, Bartłomiej Wojda, Maja Siniak, Klaudia Skrzyniarz, Maja Matuszewska, Jakub Siekiera, Mikołaj Ślusarczyk, Alicja Wojda, Bartłomiej Kaczor.

Wyróżnienie: Julia Adamiec.

1 miejsce w kategorii piękno jesieni ukryte w detalach:

Anna Dziewięcka, Jakub Wojciechowski, Mikołaj Strzeszkowski, Marcelina Gawior, Natalia Tutak, Zuzanna Adamiec, p. Anna Rabiej.

Wyróżnienie: Bartłomiej Wojciechowski.

1 miejsce w kategorii zwierzęta:

Joanna Graczak, Nadia Pańszczyk.

Gratulujemy autorom i autorkom wspaniałych prac.

 

 

Mikołajkowa „Paczka dla Zwierzaczka”

 

W naszej szkole dobyła się mikołajkowa zbiórka karmy dla schroniska bezdomnych zwierząt w Dyminach. Od 6 grudnia uczniowie klasy 8 zachęcali młodszych kolegów do włączenia się w akcję pomagania bezdomnym zwierzętom. Jednocześnie sami zrezygnowali z klasowych upominków i zebrali pieniądze w kwocie 376 zł, za które zakupiono karmę dla zwierzaków. Przewodnicząca klasy wraz z wychowawcą dostarczyły do Schroniska w Dyminach 2 wielkie kartony przysmaków dla czworonożnych przyjaciół oraz jeden karton z kocami i ręcznikami. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazałe serce i wsparcie szlachetnego gestu.

 

 

Mikołajki w 1 DH w Dębskiej Woli

 

Podczas dwóch kolejnych zbiórek 3 i 10 grudnia 1 DH w Dębskiej Woli obchodziła mikołajki oraz przygotowywała się do świąt. Poza upominkami przygotowanymi wzajemnie dla siebie harcerze otrzymali słodkie mikołajkowe upominki przygotowane przez drużynową. Ponadto podczas tych zbiórek przygotowaliśmy kartki świąteczne z życzeniami, które wyślemy do wszystkich drużyn w Hufcu Kielce-Powiat jako wyraz naszej pamięci i wzajemnej przyjaźni.

 

 

Bożonarodzeniowy Konkurs Matematyczny dla klas 5-8

 

Zapraszamy do udziału w konkursie matematycznym w formie kalendarza adwentowego. Codziennie uaktywnia się nowe okienko z zadaniem. Można liczyć też na miłe niespodzianki :). Zapisuj rozwiązania zadań z ich numerami na jednej kartce. Kartkę oddaj do swojego nauczyciela matematyki przed Świętami. Na najbardziej wytrwałych czeka nagroda.

Link do kalendarza znajduje się poniżej:

 

https://view.genial.ly/61a5398a4e74610dd9fdf3c4/interactive-content-matematyczny-kalendarz-adwentowy

 

Konkurs informatyczno-polonistyczny cd.

 

Fragment lektury, który zamieściliśmy ostatnio na stronie szkoły pochodzi oczywiście z książki pod tytułem „Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy. Dużym refleksem oraz wiedzą wykazał się Krystian Grzybowski z klasy VI i to on jako pierwszy przysłał poprawną odpowiedź.

 

Uczniowie klas starszych przygotowali podobne teksty. Z jakich książek pochodzą poniższe fragmenty? Numer fragmentu, tytuł i autora książki należy przesłać za pośrednictwem aplikacji Teams do pani Urszuli Młynarczyk.

 

 

 

 

 

Webinarium CEO w Warszawie: „Nasza planeta, nasza przyszłość – jak i dlaczego powinniśmy dbać o naszą planetę”

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli wzięli udział w spotkaniu online wprowadzającym do tematyki ochrony klimatu, które odbyło się we wtorek, 14 grudnia 2021, w godz. 12:30-14:00. Na to wydarzenie zostali oni zaproszeni przez p. M. Świderską, koordynatorkę programu Europejski Uniwersytet Latający, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Celem spotkania jest zwrócenie uwagi młodzieży na obecny kryzys, a także podniesienie świadomości na temat rangi działań lokalnych w zakresie ochrony środowiska. Spotkanie poprowadził Dominik Madej – aktywista klimatyczny, inicjator krakowskiego klimatycznego panelu obywatelskiego. Działa w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym (MSK) od 2019 roku i pracuje w organizacjach pozarządowych, które zajmują się ochroną środowiska.

 

 

Przedświąteczna wizyta harcerzy z 1 DH w Dębskiej Woli na grobie Jakuba Szelesta

 

17 grudnia w ostatnim dniu zajęć stacjonarnych przedstawiciele 1 DH w Dębskiej Woli wraz z drużynową dh. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wybrali się na grób patrona szkoły Jakuba Szelesta. Harcerze uporządkowali grób, zapalili znicze oraz ozdobili pomnik własnoręcznie przygotowanym stroikiem świątecznym.

 

 

Wigilia szkolna

 

17 grudnia, w pełnym reżimie sanitarnym, odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne. W tym szczególnym czasie, w oczekiwaniu na najpiękniejszy, rodzinny czas cudów, wzajemnego wybaczania i miłości, zebraliśmy się na wspólnej modlitwie, aby chociaż na chwilę poczuć wzajemną bliskość i życzliwość. Krótkie wydarzenie uświetniły występy uczniów.

 

 

Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice!

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny,

dużo zdrowia, cierpliwości dla aktualnej rzeczywistości,

pogody ducha, szczęśliwszego Nowego Roku 2022

życzy dyrektor szkoły Irena Bisaga

 

Warsztaty w ramach przeciwdziałania przemocy oraz agresji w szkole

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach przeciwdziałania przemocy oraz agresji, które przeprowadziła Anna Piwowarska. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, jakie są skutki omawianych niekorzystnych zjawisk, zarówno dla oprawcy, jak i ofiary, gdzie zwracać się o pomoc w kryzysowej sytuacji, jak reagować będąc świadkami trudnych wydarzeń. Obejrzeliśmy również bardzo wymowne przemówienie Nicka Vujicica o jego niepełnosprawności, braku akceptacji siebie oraz nękaniu przez rówieśników. Dziś ten mentor opowiada dzieciom i młodzieży o swoich doświadczeniach, aby przestrzec ich przed pochopnymi, przemocowymi zachowaniami.

 

 

IV Wojewódzki Konkurs z Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego – II etap

 

W dniu 11 stycznia odbył się II etap konkursu wojewódzkiego z języka niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych, w którym uczestniczyła uczennica klasy 8 – Joanna Graczak.

 

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

 

14 stycznia 2022r. – odbył się w naszym przedszkolu Dzień Babci i Dziadka.

 

 

           

 

Wirtualny salon sztuki oraz kalendarz inspirowany baśniami, czyli twórcza współpraca biblioteki oraz świetlicy szkolnej

 

 

Projekt „Kalendarz pełen baśni” koordynowany przez Annę Piwowarską oraz Dagmarę Wojciechowską-Buśluk pomaga rozwinąć kreatywność uczniów, odkrywa przyjemność tworzenia, pobudza wrażliwość artystyczną, a także uchyla wrota do bajkowej i baśniowej rzeczywistości wszystkim dzieciom. Podczas zajęć poznaliśmy klasykę baśni i bajek, tworzyliśmy baśniowe ilustracje. Uczestnicy projektu stali się projektantami barwnego kalendarza, zaś ich twórcze zmagania zawisły w wirtualnym salonie sztuki. Zapraszamy do zwiedzania galerii prac naszych artystów! W ostatnim saloniku wirtualnej wystawy znajduje się link do pustego szablonu kalendarza, zatem każdy uczeń może stać się współautorem własnej, niepowtarzalnej pracy. Niech będzie ona inspiracją do odkrywania świata baśni i bajek.

 

Wirtualny salon sztuki – kliknij w link i zwiedzaj!

 

Kuratorki wystawy: Anna Piwowarska i Dagmara Wojciechowska-Buśluk

 

 

„Dbam o zdrowie”

 

Uczniowie z klas I-III podczas stacjonarnych oraz zdalnych zajęć świetlicowych pod kierunkiem p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk wzięli udział w realizacji działań w ramach „Programu Szkoły Promującej Europejski Kodeks Walki z Rakiem” poprzez zajęcia tematycznie związane ze zdrowym trybem życia. Podczas tych spotkań uczniowie utrwalali zasady zdrowego odżywania oraz codziennej aktywności fizycznej, przedstawiali te zasady w formie pracy plastycznej. Do działań dołączyli się także uczniowie klasy II, którzy pod opieką p. Małgorzaty Stawiarz przygotowały piękny plakat promujący mycie owoców i warzyw przed jedzeniem. Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicy w ramach zajęć zdalnych z pomocą Rodziców nagrywali przygotowane wcześniej z nauczycielem recytacje krótkich wierszy o tematyce zdrowotnej. Mali aktorzy swoje występy urozmaicili wspaniałymi inscenizacjami. Z nagrań tych powstał film pt. „Dbam o zdrowie”. Zapraszamy do obejrzenia efektów tej pracy.

 

 

Konkurs informatyczno-polonistyczny

 

Gratulujemy uczniom, którzy odgadli z jakich książek pochodzą zaszyfrowane fragmenty lektur zamieszczone na naszej stronie. Były to:

1. „Chłopcy z placu broni” – Ferenc Molnár

3. „Mały książę” – Antoine de Saint-Exupéry

Oba fragmenty zostały odgadnięte przez Krystiana Grzybowskiego z klasy 6.

Fragment nr 4 pochodził z książki Érica-Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża”. Tutaj refleksem i wiedzą wykazał się uczeń klasy 8 – Bartłomiej Wojda.

Zagadka nr 2 przygotowana przez Emilię Buśluk pozostała nieodgadnięta. Był to oczywiście fragment książki „Szatan z siódmej klasy” autorstwa Kornela Makuszyńskiego.

 

Za nami Charytatywny Kiermasz Świąteczny

 

W grudniu w naszej szkole odbył się Charytatywny Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez 8 klasę pod opieką wychowawczyni Doroty Marcinkowskiej. W czasie kiermaszu można było nabyć pyszne ciasta, babeczki, pierniki, bombki i inne ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów, rodziców i dzieci ze świetlicy środowiskowej działającej przy naszej szkole.

Wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu oraz wspomogli naszą akcję charytatywną serdecznie dziękujemy. Dzięki naszej pracy i Waszej hojności udało się uzbierać kwotę w wysokości 1000 złotych, którą przekazano na rzecz Hospicjum im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

 

 

„Nawigacja w każdą pogodę” sposobem na pandemiczne wyzwania w naszej szkole

 

 

Nasza szkoła będzie uczestniczyć w inicjatywie profilaktycznej Nawigacja w każdą pogodę. Realizuje ona cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Jej zadaniem jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi (zasobów osobistych, rodzinnych i środowiskowych).

 

Projekt „Nawigacja w każdą pogodę” łączy w sobie:

• diagnozę środowiska szkolnego (uczniowie, rodzice, nauczyciele) za pomocą aplikacji internetowej,

• bezpośrednie oddziaływanie profilaktyczne skierowane do uczniów (poprzez wychowawców) uwzględniające wyniki badań diagnostycznych (minimum 5 zajęć),

• spotkanie informacyjne dla rady pedagogicznej (prowadzone przez szkolnego koordynatora NWKP),

• spotkanie informacyjne dla rodziców (prowadzone przez wychowawców).

 

Celem „Nawigacji w każdą pogodę” jest:

1. Zmotywowanie uczniów do ćwiczenia sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, w tym kryzysowych (m.in: akceptacja uczuć, kierowanie własnymi zachowaniami, szukanie wsparcia, dostrzeganie pozytywów, świadomość własnych celów życiowych, wspieranie innych).

2. Ułatwienie rodzicom i nauczycielom zrozumienia potrzeb młodzieży w różnych sytuacjach życiowych, w tym w sytuacjach kryzysowych.

3. Wzmocnienie przekonania rodziców i nauczycieli o kluczowym znaczeniu ich roli dla skutecznego wspierania kondycji psychicznej uczniów.

4. Poprawa klimatu wzajemnych relacji między uczniami, rodzicami i nauczycielami poprzez wzbudzenie wzajemnej empatii i poczucia solidarności w obliczu wspólnie przeżywanej sytuacji kryzysowej oraz poprzez konkretne i klarowne pokazanie, jak wiele dobra i wzajemnego wsparcia zachodzi między tymi grupami w szkole.

 

„Nawigacja w każdą” pogodę będzie realizowana w klasach 6-8, w klasach 4-5 pojawią się elementy profilaktyczne tego projektu.

 

Koordynator projektu: Anna Piwowarska

Realizacja: Wychowawcy klas

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu to zawsze wyjątkowy dzień. Z tej okazji nagraliśmy występ dla naszych kochanych Babć i Dziadziusiów i zapraszamy do obejrzenia filmiku jako dowodu pamięci i miłości bo:

BABCIA to ukochana osoba, która potrafi zrozumieć, przytuli, jeśli wnuki mają kłopoty, i wytłumaczy, że nie ma się czym martwić. To ona wciska w małą rączkę, to co najsmaczniejsze, ona potrafi cierpliwie wysłuchać zwierzeń i marzeń rodzących się w małych główkach. To Babcia najskuteczniej ukoi łzy.

DZIADZIUŚ – także daje wnuczkom swoją miłość. Chętnie opowiada o dawnych latach. Cieszy się, gdy uczy wnuki, jak postępować w życiu oraz cieszy się z ich sukcesów i pomaga, gdy coś się nie udaje.

 

 

Nasze uczennice wolontariuszkami WOŚP

 

Po raz drugi nasza szkoła włączyła się w działania WOŚP. W tym roku wolontariuszkami były uczennice klasy VIII: Emilia Buśluk, Joanna Graczak, Klaudia Kubicka, Agata Siekiera. Dziewczyny wykazały się wielką determinacją, zaangażowaniem zbierając łącznie sumę 3003,84 zł. Gratulujemy wspaniałej postawy.

 

 

Serce dla hospicjum

 

W naszej szkole zorganizowano po raz kolejny akcję „Serce dla hospicjum” w ramach Kampanii Pola Nadziei. Wolontariusze naszej szkoły rozprowadzali ciasteczka i babeczki przygotowane przez uczniów i Rodziców. Podczas akcji można było nabyć słodkości za symboliczną kwotę. Pieniądze zebrane podczas akcji zostały przekazane do Hospicjum. Bardzo dziękujemy za udział w tym wydarzeniu wszystkim zaangażowanym.

Opiekunowie SKC i SU

 

 

III Wojewódzki Konkurs z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego – II etap

 

10 lutego w naszej szkole odbył się II etap konkursu wojewódzkiego z historii dla szkół podstawowych, w którym uczestniczyła uczennica klasy 7 – Sylwia Bisaga.

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Państwowy Instytut Badawczy (NASK) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych i promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym.

Nasza szkoła od lat włącza się w obchody DBI. Zajęcia na temat bezpiecznego korzystania z internetu przeprowadzono w klasach I-VIII w ramach lekcji informatyki.

 

 

Młodzi w akcji +

 

image008

 

Ósmoklasiści zakończyli Ogólnopolski Program pn: „Młodzi w akcji +”, którego celem było zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia przez realizację projektów społecznych. Program Centrum Edukacji Obywatelskiej i Uniwersytetu SWPS – „MwA+” uczył młodych ludzi jak zaplanować i przeprowadzić działanie na rzecz swojej klasy, szkoły lub społeczności lokalnej. Udział w Programie był bezpłatny i niósł ze sobą wiele korzyści. Uczniowie w czasie jego trwania brali udział w licznych szkoleniach, w trakcie których planowali swoje działania na rzecz społeczności lokalnej, kursach internetowych, w których rozwijali swoje kompetencje liderskie i uczyli się jak dyskutować na trudne tematy oraz brali udział w inspirujących wykładach i webinariach.

Nasz 3 osobowy zespół uczniowski wybrał ścieżkę tematyczną pn. „Seniorzy”, zgodnie z którą stworzył własny projekt włączając do zadań całą ósmą klasę. Zgodnie z założeniami klasowego projektu: „Seniorzy wokół nas”, uczniowie pragnęli pokazać innym jak mocne potrafią być relacje młody/senior. Mimo różnicy wieku kontakt między przedstawicielami pokoleń jest niezwykle ważny, uczy młodych empatii, cierpliwości, którą emanują starsi oraz wrażliwości.

Uczniowie w trakcie trwania projektu zaplanowali i przeprowadzili cykl spotkań i działań na rzecz wzmocnienia kontaktu z seniorami. W październiku zaprosili do wspólnej Gry Terenowej seniorów z najbliższej okolicy. Zabawa ta pozwoliła wdrożyć do wspólnego działania, podejmowania wyzwań i rozwiązywania napotkanych trudności. Podczas poczęstunku uczniowie rozmawiali o tym, jak seniorzy postrzegają naszą okolicę, co chcieli by zmienić, albo czego im brakuje. W grudniu ósmoklasiści wspólnie ze świetlicą środowiskową przygotowali Charytatywny Kiermasz Świąteczny, którego dochód

w wysokości 1 tys. złotych przekazali na rzecz Hospicjum w Kielcach. W czasie trwania nauki zdalnej uczniowie zaprosili seniorów na spotkanie on – line, w którym rozmawiano o kuchni, o tym jak gotowano, co gotowano, i które potrawy królują do dziś na stołach. Doszło do wymiany przepisów i wspólnego kucharzenia. Podsumowując działania projektowe uczniowie stworzyli własny Reportaż. Ósmoklasiści wraz z wychowawcą Marcinkowską Dorotą pragną podziękować wszystkim seniorom, biorącym udział w projekcie. Za poświęcony wspólnie czas, miłą zabawę i za wzmocnienie naszych relacji serdecznie dziękujemy.

 

 

 

Pomoc dla Ukrainy

 

W naszej szkole odbyła się zbiórka żywności, środków higieny osobistej, materiałów opatrunkowych dla obywateli Ukrainy. Nasza pomoc trafiła już za granicę, dzięki koordynatorce tej akcji p. A. Jasiorowskiej, która osobiście dostarczyła zebrane dary na granicę z Ukrainą. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom za wsparcie zbiórki.

 

 

Występ Cyrku Szok

 

3 marca gościł w naszej szkole Cyrk Szok, który zaprezentował uczniom popisy akrobatyczne, żonglerkę, sztuczki magiczne. Występ artystów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów, którzy chętnie brali udział w zabawach wykazując duże umiejętności.

 

 

Morawica Ukrainie!

 

Morawica Ukrainie! pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole zbiórka pieniędzy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Nasi uczniowie zbierali pieniądze w szkole, pod okolicznymi sklepami i kościołem w Dębskiej Woli, aby wspomóc potrzebujących. Akcja została przeprowadzona w porozumieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Morawica, we współpracy z OSP. Serdecznie dziękujemy za wsparcie zbiórki.

 

 

Święto Kobiet w naszej szkole

 

8 marca w naszej szkole odbyła się przygotowana przez męską część grona i uczniów, akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Nie zabrakło okolicznościowych wierszy, piosenek, kwiatów, a przede wszystkim uśmiechów i miłych życzeń.

 

 

Lekcja europejska w klasie V

 

10 marca w naszej szkole odbyła się kolejna z cyklu lekcji na temat Unii Europejskiej z p. M. Zawieruchą z kieleckiego Punktu EUROPE DIRECT. Tym razem wiedzę na temat Unii Europejskiej, jej symboli, wartościach i przyszłości poszerzyła klasa V, której uczniowie otrzymali ciekawe materiały.

Dziękujemy p. M. Zawierusze za ponowne odwiedzenie naszej placówki, ciekawa lekcję i przekazane publikacje.

Informacje ze spotkania znajdziecie tutaj: https://pl-pl.facebook.com/EDKielce/

 

 

Sercem z Ukrainą – lekcje o radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz warsztaty życzliwości wobec społeczności ukraińskiej

 

 

Wojna to sytuacja absolutnie ekstremalna, zwłaszcza gdy ma miejsce tak blisko nas, w nowoczesnej Europie. Wychowawcy klas 0-VIII we współpracy z Anną Piwowarską  zorganizowali lekcje o radzeniu sobie z trudnymi emocjami związanymi z wojną w Ukrainie. Uczniowie poznali strategie radzenia sobie z sytuacją kryzysową, jakim jest konflikt zbrojny tuż za naszymi granicami. Rozmawialiśmy również o potrzebie pomocy oraz życzliwego wsparcia ukraińskiej społeczności, która szuka ratunku w Polsce. Podczas warsztatów poznaliśmy podstawowe zwroty w języku ukraińskim. Klasy młodsze chętnie wykonały karty z przyjaznym przekazem dla ukraińskich dzieci, z inicjatywy klasy szóstej powstał również plakat, który był uzupełnieniem wspólnych rozmów o sytuacji w Ukrainie.

 

Galeria ze wsparciem płynącym od naszych uczniów dla Ukrainy dostępna jest poniżej:

 

 

Podziękowania za wsparcie dla Ukrainy

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom: rodzicom, uczniom, nauczycielom, mieszkańcom okolicznych miejscowości za wsparcie zbiórki pieniężnej Morawica Ukrainie! Dzięki Waszym wielkim sercom naszym wolontariuszom z klasy VIII udało się zebrać 4711,33 zł, pieniądze zostały przekazane do Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy. Wielkie podziękowania kierujemy do strażaków OSP, którzy włączyli się do akcji.

 

Patroni roku 2022

 

 

Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022. Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, zdecydował o uhonorowaniu tych wybitnych postaci oraz epoki, która miała niepodważalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej.

 

Sylwetki patronów roku 2022

 

Maria Konopnicka – polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka, twórczyni literatury dziecięcej, która w swoich tekstach wyrażała sprzeciw wobec antypolskiej polityki zaborców. W uchwale sejmowej posłowie podkreślili także zasługi Konopnickiej w walce o prawa kobiet.

 

Maria Grzegorzewska – działaczka społeczna, naukowiec, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog. W swojej pracy Grzegorzewska kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”.

 

Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją. Była prekursorką kobiecych zespołów górskich.

 

Józef Mackiewicz – wybitny polski pisarz, publicysta, działacz emigracyjny. Był nieprzejednanym wrogiem totalitaryzmów, szczególnie komunizmu. W swoich reportażach ukazywał bezpowrotnie utracone Kresy Wschodnie wielkiej Rzeczypospolitej.

 

Ignacy Łukasiewicz  pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy.

 

Józef Wybicki – autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej. W 2022 r. będziemy obchodzić także 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

 

Rok 2022 to również rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

 

Wśród twórców polskiego romantyzmu byli m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Jan Matejko. Aleksander Fredro, Antoni Malczewski.

 

Moja praca – moja pasja. Wycieczka zawodoznawcza

 

Dnia 14.03.2022r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z wychowawcami p. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk, p. Dorotą Marcinkowską i nauczycielem doradztwa zawodowego p. Anną Bąk wybrali się, na wycieczkę do redakcji „Echo Dnia” oraz  rozgłośni Radia Kielce. Aby nabrać sił i móc zapamiętać wiele informacji, młodzież udała się na posiłek do pobliskiej restauracji McDonald's. Następnie  uczniowie zwiedzili siedzibę Radia i gazety „Echo Dnia” w tym studio emisyjne i koncertowe. Podczas rozmowy z pracownikami tych instytucji, młodzież poznała specyfikę pracy dziennikarza, redaktora, spikera, dzwiękowca a także historię powstania Radia. W trakcie pobytu uczniowie mogli zaobserwować nagranie audycji radiowej oraz spróbować swych sił i wcielić się w rolę dziennikarza relacjonującego aktualne wiadomości. Ponadto, dzięki uprzejmości pani Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach zwiedziliśmy pracownię artystyczną, podziwiając wspaniałe prace plastyczne absolwentów tej szkoły. Ósmoklasiści dowiedzieli się, jak wygląda harmonogram rekrutacji oraz jakie należy posiadać umiejętności i kompetencje, aby zostać uczniem tej placówki. Pełni miłych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, bezpiecznie wróciliśmy do naszej szkoły.

 

 

 

TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA 2022

 

Jak co roku nasza szkoła aktywnie uczestniczy w Tygodniu Kultury Języka. W ramach tego wydarzenia zapraszamy do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w następujących konkursach:

 

1. Konkurs znajomości lektur – zadanie konkursowe polega na rozpoznaniu tytułu lektury na podstawie jej fragmentu, cytaty zebrane zostały w dwie grupy wiekowe: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII, możecie podawać tytuły lektur, które już przeczytaliście. Na uczniów poszczególnych klas, którzy rozpoznają najwięcej lektur czeka nagroda – ocena cząstkowa z języka polskiego, pozytywna uwaga.

 

Cytaty znajdziecie pod tym linkiem – kliknij tutaj, abu otworzyć…

 

2. Konkurs na prezentację multimedialną przedstawiającą życiorys i twórczość wybranego przedstawiciela polskiego romantyzmu takich jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Jan Matejko, Aleksander Fredro, Antoni Malczewski.

 

Zadania konkursowe odsyłamy do 21 marca do nauczycielek języka polskiego.

 

M. Graczak, D. Wojciechowska-Buśluk

 

Warsztaty profilaktyczne „Antymina – nie daj się wysterować na minę”

 

15 marca klasy 6, 7 i 8 wzięły udział w programie profilaktyki uzależnień „Antymina – nie daj się wysterować na minę”. Zajęcia poprowadzili: Adam Piechula – organizator klubu dla młodzieży i studentów „The Gate” we Wrocławiu w ramach Stowarzyszenia Teen Challenge oraz Mirosław Kolczyk „Kolah” – artysta, muzyk, raper. Celem spotkania było dostarczenie informacji na temat uzależnień i substancji uzależniających, ich negatywnego wpływu na życie człowieka, a także prawnych i moralnych skutków stosowania ich, zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń płynących z patologicznych treści przekazywanych przez mass media oraz wskazanie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Prowadzący przedstawione treści ilustrowali historiami prawdziwych ludzi oraz wspaniale nawiązali kontakt z uczniami poprzez utwory muzyki rap, która bardzo czytelnie i wprost pozwala mówić na trudne tematy.

 

 

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2022

 

 

W dniu 17 marca 2022r. uczniowie klas III-VIII uczestniczyli w konkursie „Kangur Matematyczny 2022” w kategoriach : Maluch, Beniamin i Kadet.

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny organizowany jest przez Kangourou Sans Frontières z siedzibą w Paryżu oraz Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu a patronują Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Wioletta Domagała.

 

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” – eliminacje miejsko-gminne

 

W piątek 18 marca odbyły się miejsko-gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej Wiedzy Pożarniczej organizowany jest dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych, aby popularyzować wśród dzieci i młodzieży znajomość przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch kategoriach wiekowych.

W I grupie wiekowej (szkoły podstawowe I-IV):

Małgorzata Pakuła z klasy III – zajęła II miejsce

Jakub Strzeszkowski z klasy IV – zajął III miejsce.

W II grupie wiekowej (szkoły podstawowe klasy V-VIII):

Julia Szewczyk z klasy VIII – zajęła I miejsce

Bartłomiej Wojda z klasy VIII – zajął II miejsce.

Julia Szewczyk jako zwyciężczyni II grupy miejsko-gminnego turnieju zapewniła sobie prawo uczestnictwa w Turnieju na szczeblu powiatowym.

Gratulacje!

 

Turniej Wiedzy Pożarniczej – eliminacje miejsko-gminne – kliknij tutaj, aby otworzyć artykuł (strona Miasta i Gminy Morawica)

 

Solidaryzujemy się z osobami z zespołem Downa

 

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Z okazji tego dnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rozmowach z pedagogiem szkolnym na temat tego, jak pokazać akceptację i zrozumienie osobom z zespołem Downa. Część klas wykonała zakładki do książek z hasłami promującymi życzliwość, klasa III wraz z wychowawcą wzięła udział w skarpetkowym wyzwaniu, które niesie akceptację i zrozumienie dla osób z zespołem Downa. Drobne gesty mają znaczenie w naszej szkole oraz w społeczeństwie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

 

 

Wycieczka do Kina Helios w Kielcach klas IV-VIII

 

 

Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klas IV-VIII byli w na wycieczce w Kinie Helios w Kielcach na filmie przygodowym „Uncharted”.

 

 

Odpowiedzialność prawna nieletnich – spotkanie z panią policjant

 

23.03.2022r. w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w zajęciach z funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Kielcach – panią sierż. szt. Małgorzatą Perkowską-Kepas z działu prewencji. Podczas spotkania młodzież poznała zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jak wygląda ścieżka edukacyjna prowadząca do zawodu policjanta. Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącej pytania. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

 

 

Próbne egzaminy ósmoklasisty

 

Za nami próbne egzaminy klasy ósmej z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Dzięki nim uczniowie mieli okazję zapoznać się w praktyczny sposób z procedurami egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w całej Polsce pod koniec maja.

 

 

Echa Tygodnia Kultury Języka

 

W ramach Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole odbyły się konkursy, których celem była popularyzacja czytelnictwa oraz rozwijanie wiedzy na temat polskich twórców doby romantyzmu.

 

Pierwszy konkurs polegał na rozpoznawaniu tytułu lektury na podstawie jej fragmentu. W kategorii klas IV-VI zwyciężył Kacper Cieślikiewicz (Dębska Wola) z klasy V, w kategorii klas VII-VIII najlepsze okazały sie uczennice klasy VIII: Emilia Buślik i Klaudia Kubicka, drugie miejsce zajęły: Anna Dziewięcka z klasy VII oraz Joanna Graczak z klasy VIII.

 

W konkursie na prezentację multimedialną przedstawiającą życie i twórczość wybranego polskiego romantyka zwyciężyły: Natalia Brzozowska, Klaudia Kubicka, Joanna Graczak z klasy VIII.

 

Dla uświetnienia obchodów Tygodnia Kultury Języka klasa VII z wychowawczynią p. D. Wojciechowska-Buśluk przygotowała inscenizację „Świtezianki” A. Mickiewicza, klasa VIII przygotowała audiobooki ballad A. Mickiewicza: „Powrót taty”, „Pani Twardowska”.

 

 

 

 

Przedszkolaki – spotkanie z fizyką

 

We wtorek 22 marca nasze przedszkolaki wzięły udział w niecodziennych zajęciach. Dzieci dowiedziały się, dlaczego warto myć ręce mydłem i ile barwnika jest w cukierkach. Doświadczenia przeprowadzone przez panią Urszulę Młynarczyk najmłodsi obserowawli z wielkim zaciekawieniem, a także z zaangażowaniem wykonywali. To spotkanie z fizyką rozbudziło u dzieci zainteresowanie światem oraz miało charakter prozdrowotny.

Zapraszamy na fotorelację.

 

 

Webinarium „Jak i dlaczego powinniśmy dbać o naszą planetę?”

 

25 marca uczniowie klasy V, w ramach projektu Ekoszkoła, wzięli udział w webinarium zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, którego celem była edukacja ekologiczna. Spotkanie poprowadził Dominik Madej z Młodziezowego Strajku Klimatycznego.

 

 

Przedświąteczna wizyta na grobie Jakuba Szelesta

 

1 kwietnia mimo zimowej aury harcerze z 1 Drużyny Harcerskiej w Dębskiej Woli oraz przedstawiciele klasy 7 wraz z wychowawcą p. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wybrali się na cmentarz do Brzezin, aby uporządkować grób patrona szkoły Jakuba Szelesta. Po wspólnej modlitwie zapalili znicze i ozdobili pomnik kwiatami.

 

 

Rekolekcje wielkopostne

 

4 i 5 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. W poniedziałek 4 kwietnia tradycyjnie społeczność szkolna wzięła udział w drodze krzyżowej na Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy. O oprawę uroczstości zadabała klasa VIII pod kierunkiem p. katewchetki J. Ślusarczyk.

 

 

Niecodzienna lekcja fizyki

 

Czym jest powietrze? Który gaz jest szlachetny? Jak można stworzyć chmurę? Jakie właściwości ma ciekły azot? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczniowie 7 kwietnia podczas niezwykłego spotkania z nauką.

 

 

Dzień bez plecaka

 

8 kwietnia nasi uczniowie mogli wykazać się pomysłowością i kreatywnością pakując książki, zeszyty i przybory szkolne w przeróżne rzeczy. Nie zabrakło koszyków na zakupy, walizek, skrzynek na narzędzia, pudełek, poduszek, a nawet opon. To wesołe święto na stałe wpisze się w kalendarz szkolny, a to za sprawą Samorządu Szkolnego, który zaproponował to wydarzenie.

 

 

Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie!

 

 

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa

i drugiego człowieka.

Życzę, aby Święta Wielkanocne

przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech Zmartwychwstały Chrystus

napełni Was pokojem, nadzieją i wiarą,

niech da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...

 

Dyrektor Szkoły

Irena Bisaga

 

Warsztaty biblioteczne w ramach obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim

 

Uczniowie i uczennice klas 6-8 wzięli udział w warsztatach przybliżających dramatyczne wydarzenia powstania w getcie warszawskim. Klasa 6 obejrzała film „Będę pisać”, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Uczniowie klasy 7 zapoznali się z filmem stworzonym w stylistyce youtuberskiej „Muranów – Dzielnica Północna”. Klasa 8 obejrzała animację edukacyjną „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Zadaniem uczniów było również uporządkowanie historii Muranowa i dopasowanie na osi czasu fotografii miejsc związanych z wydarzeniami powstania w getcie warszawskim. Przypomnienie tamtych wydarzeń i dylematów może przyczynić się do kształtowania wrażliwości, poczucia odpowiedzialności i zwykłej ludzkiej solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia lub pomocy. Zajęcia zostały zorganizowane przez Annę Piwowarską przy współpracy z Centrum Edukacyjnym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

 

Kwiecień miesiącem świadomości autyzmu

 

Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie w kwietniu. W naszej szkole uczniowie klas 4-8 wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego – Annę Piwowarską. Zajęcia miały na celu podnoszenie świadomości w naszej społeczności szkolnej na temat autyzmu. Podczas warsztatów odbyły się projekcje filmów „Amazing things happen” oraz „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, przeprowadziliśmy rozmowy na temat specyfiki osób ze spektrum autyzmu, obejrzeliśmy prezentację ze znanymi osobami z tą neuroróżnorodnością. Klasa 4 wzięła udział w symbolicznym geście wsparcia osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin.

 

 

Preorientacja zawodowa w przedszkolu

 

W ramach realizowanego projektu „Piękna nasza Polska cała” przedszkolaki udały się do pobliskiego Muzeum Garncarstwa w Chałupkach. Poznały zawód garncarza oraz podziwiały piękne eksponaty wyrabiane z gliny. Podczas warsztatów dzieci wspólnie z panią Elżbietą Klimczak – artystką ludową, wykonały gliniane dzbanuszki, które następnie będą wypalane w piecu. Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia i miło spędzony czas.

 

 

1 Drużyna Harcerska „Szelesty” z Dębskiej Woli na rajdzie św. Jerzego

 

23 kwietnia 1 Drużyna Harcerska „Szelesty” z Dębskiej Woli wzięła udział w Rajdzie św. Jerzego organizowanym przez Hufiec Kielce-Powiat. W rajdzie łącznie wzięło udział około 200 harcerzy i zuchów. Na powitanie otrzymaliśmy od druhny Komendantki Olgi laskę, symbol drużyny Roku, słodki prowiant oraz pamiątkowy znaczek. Trasę rajdu rozpoczęliśmy w Białogonie, skąd czerwonym szlakiem udaliśmy się na Karczówkę w Kielcach. Po drodze wykonywaliśmy zadania otrzymane na stracie. Po zwiedzeniu kościoła na Karczówce i podziwianiu panoramy Kielc z tarasu widokowego ruszyliśmy dalej w kierunku Stadionu Leśnego. Tam czekało na nas ognisko i pyszne kiełbaski. Na mecie podczas uroczystego apelu otrzymaliśmy dyplom uczestnictwa w imprezie i nową grę dla drużyny. Na rajdzie po raz pierwszy byliśmy w nowych koszulkach drużyny, które udało się zakupić w ramach grantu z ZHP. Bardzo dziękujemy też za wsparcie i wszelką pomoc Rodzicom i Pani Dyrektor Irenie Bisadze.

 

 

Wiwat Maj! Trzeci Maj!

 

Pierwsza w Europie i druga na świecie. Odważna i nowoczesna. Taka była – uchwalona 231 lat temu Konstytucja 3 Maja. To właśnie jej uchwalenie świętowała społeczność naszej szkoły 29 kwietnia podczas uroczystego apelu przygotowanego przez nauczycielkę historii p. M. Pacholec. Uczniowie recytowali utwory patriotyczne, a okolicznościowe pieśni patriotyczne dopięły całości. Niezwykle uroczysta i wzruszająca była oprawa pieśni w postaci prezentacji multimedialnej przedstawiającej uroki naszej Ojczyzny. Podniosła atmosfera udzieliła się naszym uczniom, którzy odświętnie ubrani przygotowali się z tej okazji chorągiewki, kotyliony i okolicznościowe dekoracje klas.

 

 

Tydzień Bibliotek 2022 – „Biblioteka – świat w jednym miejscu”

 

Tydzień Bibliotek za nami! Nasi czytelnicy mieli niepowtarzalną okazję, aby wcielić się w rolę artystów, aktorów filmu reklamowego, animatorów oraz projektantów graficznych! Obchody rozpoczęliśmy od niecodziennego wyzwania – tygodniowego zadania dla uczniów, które polegało na zgodnym i zespołowym ułożeniu i zamalowaniu wielkoformatowego plakatu, który został zaprojektowany przez nauczyciela bibliotekarza. Najważniejszymi jednak autorami dzieła stali się sami czytelnicy, to dzięki nim każdy billboard stał się barwny i niepowtarzalny. Dzięki współpracy podjętej z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Wieruszowie rozpoczęliśmy również akcję „Biblioteczne podróże Koziołka Klemensa”. Sympatyczna maskotka wyruszyła w podróż po bibliotekach z całej Polski, aby w ten sposób przybliżyć najmłodszym ideę czytelnictwa. Podczas wielkiego święta książek i czytania sympatyczny Klemens promował książki w naszej szkolnej bibliotece. Chętni czytelnicy wzięli udział w kręceniu zabawnego filmu promującego czytelnictwo z udziałem maskotki z Wieruszowa, a także wykonywali zakładki do ulubionych książek. Po wpisaniu swych przygód w szkolnej bibliotece do dziennika podróży – Klemens wyruszył w dalszą podróż. My zaś pozostaliśmy pod wrażeniem dzielnego koziołka w czerwonych spodenkach oraz odkryliśmy, dlaczego „biblioteka to świat w jednym miejscu”. Akcję koordynowała Anna Piwowarska.

 

 

Krótki film reklamowy w wykonaniu naszych drogich Czytelników – kliknij w link poniżej

 

„Zabierz flagę na majówkę”

 

Samorząd Szkolny wraz z opiekunem p. A. Todorowską zorganizował konkurs na fotografię prezentującą obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, najciekawsze prace przesłali: Laura Dziewięcka kl.4., Zuzanna Adamiec kl.5, Oliwia Piątek, Kacper Cieślikiewicz kl.5, Marcelina Gawior kl.5, Blanka Siadkowska kl.IV.

 

 

Za nami egzamin ósmoklasistów

 

Nasi ósmoklasiści przystąpili w dniach 24-26 maja do pierwszego w swoim życiu, ważnego egzaminu. W ciągu trzech dni zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wynik uzyskany przez uczniów będzie miał wpływ na przyjęcie do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Trzymamy kciuki za naszych uczniów, aby wyniki, które poznają 1 lipca, okazały się satysfakcjonujące.

 

 

Dla Mamy i Taty

 

27 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia na cześć rodziców naszych uczniów. Tego dnia odwiedziło nas wielu rodziców, by podziwiać wspaniałe występy swoich pociech. Po części oficjalnej na wszystkie mamusie i tatusiów czekał słodki poczęstunek.

 

 

II Gminy Konkurs Pieśni Patriotycznych

 

31 maja, po przerwie spowodowanej pandemią, odbył się w naszej szkole II Gminy Konkurs Pieśni Patriotycznych. Była to niezwykła okazja do poznawania i kultywowania polskich pieśni patriotycznych, a przez to budowania tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży. W jury konkursu zasiedli: p. Teresa Badowska – Zastępca Dyrektora SCK w Morawicy, p. Anna Urszula Woźniak – kpt. ZSRWN, Prezes Zarządu Koła Nr 1 im. „Korpusu Jodła” Okręgu Świętokrzyskiego ŚZŻAK, p. Barbara Ciastek – kustosz biblioteki z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, p. Marcin Radlica – plutonowy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. W zmaganiach konkursowych brały udział uczennice z trzech szkół podstawowych z naszej gminy: szkoły z Dębskiej Woli, Bilczy i Obic. Jury postanowiło uhonorować uczestniczki równorzędnymi pierwszymi miejscami. Serdecznie gratulujemy uczestniczkom i zapraszamy za rok.

 

 

Piknik Rodzinny

 

3 czerwca odbył się w naszej szkole 7. Piknik Rodzinny, na którym wspaniale bawiła się społeczność naszej szkoły. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, dzieci mogły korzystać z dmuchanych zjeżdżalni, zamku, toru przeszkód. Pogoda dopisała, a na uczniów czekało wiele słodkich niespodzianek w postaci waty cukrowej, pączków i lodów. To był wspaniały dzień.

 

 

Zakończyliśmy szkolny projekt profilaktyczny „Nawigacja w każdą pogodę”

 

Nasza szkoła uczestniczyła w inicjatywie profilaktycznej Nawigacja w każdą pogodę. Realizuje ona cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Jej zadaniem jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi wśród młodzieży.

Projekt „Nawigacja w każdą pogodę” łączył w sobie:

• diagnozę środowiska szkolnego (uczniów, rodziców, nauczycieli)

• bezpośrednie oddziaływanie profilaktyczne skierowane do uczniów (poprzez wychowawców) uwzględniające wyniki badań diagnostycznych

• spotkanie informacyjne dla rady pedagogicznej (prowadzone przez szkolnego koordynatora Nawigacji w każdą pogodę)

• spotkanie informacyjne dla rodziców (prowadzone przez wychowawców).

Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę została opracowana zgodnie z koncepcją 9 wskazówek radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. Jej istotą jest wsparcie młodzieży i całego środowiska rodzinnego oraz szkolnego, a także zmotywowanie do wyciągnięcia wniosków z sytuacji kryzysu w taki sposób, aby nie tylko nie pogłębiał on trudności na poziomie psychiki, ale też stał się okazją do pozytywnych przemian w życiu młodego człowieka. Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę (w skrócie NWKP) została opracowana przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (w skrócie IPZIN) w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Elementy tego projektu pojawiły się również w klasach młodszych. Warsztaty profilaktyczne w klasach VI-VIII prowadzili wychowawcy klas: Urszula Młynarczyk, Dagmara Wojciechowska-Buśluk i Dorota Marcinkowska. Koordynatorem projektu była Anna Piwowarska.

 

 

 

Dzień Patrona Szkoły

 

6 czerwca świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Tego dnia Samorząd Szkolny przygotował pod kierunkiem p. M. Graczak i p. A. Todorowskiej szereg atrakcji. Przedszkole, oddział 0, klasy I-II odwiedziły w szkole i przed nią miejsca, w których upamiętniliśmy Jakuba Szelesta. Na koniec dzieci kolorowały obrazki przedstawiające życie i działalność patrona szkoły. Klasy starsze więzły udział w grze terenowej opracowanej przez uczniów klasy ósmej. Celem gry było przybliżanie patrona szkoły, a zadania, z którymi zmagali się uczniowie pozwoliły im również dobrze się bawić.

 

 

„Żywy obraz” – inspiracją do twórczego działania

 

Żywy obraz, czyli tableau vivant – to rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę. Przed takim właśnie zadaniem stanęła młodzież z klas VI i VII w ramach lekcji plastyki z panią Dorotą Marcinkowską. Głównym celem zajęć metodą projektu było rozwijanie kreatywności i zdolności uczniów oraz zapoznanie ich z najbardziej znanymi dziełami malarstwa światowego. Nasi uczniowie wykazali się wielką wrażliwością i kreatywnością. Swoje dzieła tworzyli w plenerach lub we wnętrzach tak, aby możliwie najwierniej odtworzyć dzieła wielkich mistrzów.

 

 

Warsztaty profilaktyczne w Szkole Podstawowej w Obicach

 

7 czerwca reprezentantki naszej szkoły z klasy 7: Oliwia Drozdowska, Anna Dziewięcka i Klaudia Skrzyniarz, wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Nałogom mówię – NIE”, zorganizowanych w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej w Obicach. Uczennice, wraz z przedstawicielkami szkół w Lisowie i Obicach, wykonywały plakat promujący zdrowy tryb życia bez nałogów, rozszyfrowywały skróty, opisywały świat bez nałogów, układały cytaty o zdrowiu oraz brały udział w rywalizacji sportowej. Sympatyczna atmosfera, wspaniałe nagrody dla uczestników, słodki poczestunek, a przede wszystkim wiedza wyniesiona z warsztatów zachęcają do powiedzenia: do zobaczenia za rok na następnych warsztatach.

 

 

Konkurs „Przyroda w liryce” w Daleszycach

 

7 czerwca uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim „Przyroda w liryce” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Daleszyce. W konkursie wzięło udział ponad stu uczestników ze szkół z kilku gmin. Przedstawiciele klas I-VIII naszej szkoły pięknie prezentowali wiersze o tematyce związanej z przyrodą. Naszą szkołę godnie reprezentowali: w kategorii klas I-III – Aleksandra Piłat, Antonina Śnioch, Alicja Buśluk; w kategorii klas IV-VI: Jakub Strzeszkowski, Kacper Cieślikiewicz, Marcelina Gawior; w kategorii klas VII-VIII: Sylwia Bisaga, Antonina Piłat i Agata Siekiera. Wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Daleszyce. Do konkursu uczniów przygotowywały: p. Małgorzata Graczak, p. Małgorzata Stawiarz oraz p. Dagmara Wojciechowska-Buśluk.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wierszami, które recytowali nasi uczniowie podczas konkursu.

 

 

 

Spacer ścieżką przyrodniczo-historyczną w Cisowie

 

10 czerwca 1 Drużyna Harcerska z Dębskiej Woli oraz uczniowie klasy 7 wybrali się do Cisowa na teren Nadleśnictwa Daleszyce na Ścieżkę Przyrodniczo-Historyczną im. Wybranieckich. Po rezerwacie przyrody „Cisów” oprowadzała nas Pani Beata Harabin. Dowiedzieliśmy się wiele o tym, jak rozpoznawać różne gatunki drzew oraz o faunie i florze tego rezerwatu. Po spacerze ścieżką edukacyjną spędziliśmy miło czas przy ognisku. Dziękujemy serdecznie Pani Leśnik Beacie Harabin oraz Pani Dyrektor Irenie Bisadze i Pani Barbarze Wiącek za wsparcie i pomoc w przygotowaniu tej leśnej wyprawy.

 

 

Wycieczka klas IV-VIII po Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym

 

13 czerwca uczniowie klas starszych uczestniczyli w wycieczce po Ponidziu, podczas której obserwowali ciekawostki przyrodnicze. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Krzyżanowicach Średnich, w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, by potem pod opieką pracownicy parku udać się podziwiać niezwykła sosnę zwyczajną. To 100-letnie drzewo posiada niezwykły system korzeni, które wystają ponad 3 metry ponad poziom gruntu, co powoduje, że sosna ta jest nazywana sosną na szczudłach. Następnie udaliśmy się nad zalew do Gacek, by podziwiać florę i faunę oraz zajrzeć do znajdującej się nieopodal jaskini. Wycieczkę zakończył miły akcent – wizyta w Pińczowie i pyszne lody.

 

 

Konkurs „Bezpieczne wakacje na drodze!”

 

Zbliżają się wakacje, czas upragnionego i wymarzonego wypoczynku, czas zabawy, aktywności, podróży. Podczas wakacji musimy jednak pamiętać o przepisach ruchu drogowego będąc pieszym, rowerzystą czy pasażerem samochodu.

Uczniów klas I-VIII zapraszam do udziału w konkursie o bezpiecznym zachowaniu się na drodze w czasie wakacji.

Wszystkich chętnych zapraszam do wykonania pracy plastycznej dowolną techniką (kredkami, farbami, wydzieranka, wyklejanka, grafika komputerowa…)  w formacie A4 lub A3, o tym jak bezpiecznie zachowywać się na drodze podczas wakacji.

Pracę oddaj w szkole 20.06.2022 r. (najbliższy poniedziałek) do p. W. Domagały.

 

Rajd pieszy do Muzeum Garncarstwa w Chałupkach

 

20 czerwca 2022 uczniowie klas VI i VII pod opieką wychowawczyń, pani Urszuli Młynarczyk i pani Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk, uczestniczyli w rajdzie pieszym do Muzeum Garncarstwa w Chałupkach. Dzieci wzięły udział w ciekawej lekcji dotyczącej historii garncarstwa w naszym regionie. Mogły również podziwiać wyroby z gliny oraz proces ich powstawania. Na zakończenie każdy uczestnik rajdu mógł samodzielnie spróbować sił w tym, jak się okazuje, ciężkim i pracochłonnym fachu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się pod domem patrona szkoły – Jakuba Szelesta, tam przypomnieliśmy jego zasługi dla szkoły i społeczności lokalnej. Na terenie szkoły czekało już na nas ognisko. To był udany dzień!

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

 

W piątek, 24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Tradycyjnie rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. Pozostała część uroczystości odbyła się już w szkole. Pani Dyrektor I. Bisaga podziękowała społeczności szkolnej za pracę, życzliwość i sumienność, by następnie nagrodzić najpilniejszych uczniów nagrodami książkowymi. Nasi absolwenci pożegnali szkołę i nauczycieli wspaniałym programem artystycznym, kwiatami i pamiątkowymi fotografiami. Było wiele wzruszeń, łezka zakręciła się w oczach absolwentów, rodziców i nauczycieli. Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.