Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 dla klas I–VIII odbędzie się 1 września 2020r. o godzinie 9.00 na placu szkolnym. Punkt Przedszkolny zapraszamy o godz. 10.00. W przypadku złych warunków pogodowych, spotkanie zespołów klasowych z wychowawcami odbędzie się w wyznaczonych salach.

Dla uczniów poszczególnych klas wyznaczone są osobne wejścia:

 

a)         Oddział Przedszkolny, kl. 0, kl. IV – wejście drzwiami na łącznik do sali gimnastycznej

b)         kl. I i kl. II – wejście drzwiami dawnej „zerówki”

c)         kl. III, kl. V-VIII – wejście drzwiami do szatni

 

W trosce o bezpieczeństwo bardzo prosimy, aby wszyscy uczniowie byli wyposażeni w maseczki bądź inną osłonę ust i nosa.

W związku z panującą sytuacją epidemiczną w kraju zwracamy się do Państwa z prośbą, aby w miarę możliwości zapewnić osobisty dowóz dzieci do szkoły.

Uczniowie, którzy skorzystają z dowozu szkolnego czekają na wyznaczonych przystankach o godz. 8.30. Proszeni są o zakrywanie nosa i ust podczas transportu.

Wszelkie podejmowane działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim uczniom.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

Tradycyjnie 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną spotkaliśmy się od razu w szkole, gdzie czekał na wszystkich uczniów ksiądz H. Terpiński, by zainaugurować nowy rok szkolny wspólną modlitwą. Pani Dyrektor przywitała serdecznie uczniów i rodziców, a następnie omówiła zebranym wytyczne i procedury bezpieczeństwa obowiązujące w naszej placówce. Rok szkolny 2020/2021 z pewnością będzie olbrzymim wyzwaniem dla społeczności szkolnej, dlatego pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, odpowiedzialności za siebie i innych. Wszystkim uczniom, a zwłaszcza uczniom klasy I i IV, życzymy zdrowia, wspaniałych ocen, pasji, dzięki której zdobędziecie wiedzę i rozwiniecie zainteresowania.

 

 

Narodowe Czytanie „Balladyny” J. Słowackiego w naszej szkole

 

Chętni uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w dziewiątej edycji Narodowego Czytania. W tym roku fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego – wybitnego dzieła polskiego romantyzmu, czytane przez naszych zdolnych uczniów znalazły się na portalu Facebook Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy. Malownicze otoczenie naszej szkoły stało się tłem dla opowieści o dwóch siostrach, uczniowie zaś chętnie zostali aktorami, scenarzystami i reżyserami. W akcję czytania włączyła się również pani Ewelina Kostecka – nauczyciel katecheta. Twórcza inwencja przyniosła wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania wiele satysfakcji. Ponownie połączyło nas przekonanie o doniosłości dzieł naszych polskich pisarzy.

 

 

Mistrzostwa Szkół Podstawowych w zapasach dzieci i młodziczek w Stargardzie Szczecińskim 04-05.09.2020

 

Młodziczki: medal Dziewięcka Anna – kat. 42kg, V lokaty: Bukowska Julia – kat. 46kg, Szewczyk Wiktoria – kat. 66kg.

 

 

Odkryj swój prawdziwy talent – Dzień Kropki w przedszkolu

 

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli „Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent. Dzień Kropki stał się inspiracją do kreatywnej lekcji w grupie przedszkolaków. Dzięki współpracy p. Anny Piwowarskiej z p. Anną Rabiej odkrywaliśmy swoje talenty, wysłuchaliśmy opowiadania o dziewczynce Vashtii, tworzyliśmy kropki w wymiarze 3D. To ostatnie wyzwanie technologiczne przyniosło najwięcej zabawy, nie tylko najmłodszym…

 

 

Z technologią i ekologią w bibliotece szkolnej

 

O szacunku i ochronie zwierząt w kreatywny sposób rozmawialiśmy podczas lekcji bibliotecznej w klasie pierwszej. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak dzieci i dorośli mogą dbać o zwierzęta, co mogą zrobić dla ich dobrego samopoczucia. Następnie sięgnęliśmy do bibliotecznych zbiorów, aby tam wspólnie podziwiać piękno zwierząt, które są wolne i szczęśliwe. Każdy z uczniów wybrał zwierzę do samodzielnego kolorowania. Aplikacja wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości pozwoliła uczniom ożywić pokolorowany obrazek. Biblioteczne zabawy z ekologią i technologią sprawiły pierwszakom wiele radości.

 

 

Dzień Przedszkolaka

 

21 września obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Przedszkolaka. Dzieci z grupy młodszej i starszej zaśpiewały piękne piosenki i powiedziały wiersze. Bawiły się i tańczyły z balonami oraz otrzymały pamiątkowe medale. Rodzice zapewnili dzieciom pyszny poczęstunek. Wszystkim naszym Przedszkolakom życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i wiele radości!

 

 

Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych

 

 

Nasza szkoła uczestniczy w kolejnym międzynarodowym projekcie pod tytułem:

 

Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych.

Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej.

Akronim: shareEU

Program EUROPA DLA OBYWATELI.

KOMPONENT 1: PAMIĘĆ O PRZESZŁOŚCI EUROPY

Cele i zadania projektu:

Przyczynianie się do zrozumienia przez obywateli Unii, jej historii i różnorodności.

Podnoszenie świadomości na temat pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, jakim jest promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i rozwoju sieci.

Upamiętnienie głównych historycznych punktów zwrotnych w najnowszej historii Europy – 15 lat rozszerzenia UE na Europę Środkową i Wschodnią.

Społeczeństwo obywatelskie i uczestnictwo obywatelskie w reżimach totalitarnych.

Szkolnym koordynatorem projektu jest p. M. Graczak, która będzie realizowała projekt z klasą VIIIb.

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl/ - kliknij tutaj, aby otworzyć link

Innowacja programowo-metodyczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Uczniowie z klas I-III naszej szkoły wezmą udział w projekcie czytelniczym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, który ma zasięg międzynarodowy. Wprowadzana w roku szkolnym 2020/21 innowacja czytelnicza opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Projekt jest zgodny z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021. Udział w projekcie będzie wspaniałą okazją do rozwijania kompetencji kluczowych u naszych uczniów; kreatywności, krytycznego myślenia, kierowania emocjami, inicjatywności.

 

Głośne czytanie i spotkanie z autorką książek. Relacja z naszej biblioteki na portalu Biblioteki Szkolne Online

 

Klasy I-III aktywnie włączyły się w Dzień Głośnego Czytania. Akcja była doskonałym momentem do zainaugurowania wśród najmłodszych czytelników międzynarodowego projektu Czytam z Klasą lekturki spod chmurki. Przewodniczką po projekcie czytelniczym została chmurka Tosia. Dzieci własnoręcznie pomalowały okładki swych lekturników, które przydadzą się na dalszym etapie projektu. Nauczyciele wychowawcy klas oraz koordynujący akcją – Anna Piwowarska głośno odczytali opowiadanie „Zguba”, które napisała pani Renata Piątkowska. Potem mieliśmy wspaniałą okazję do spotkania online z tą wspaniałą autorką książek dla dzieci i laureatką Orderu Uśmiechu. Mamy wielką nadzieję, że czytelnicze wyzwania podjęte podczas Dnia Głośnego Czytania przyczynią się do tego, że wszyscy najmłodsi uczniowie pokochają książki, aktywne słuchanie i zgłębianie się w lekturach.

Relacja z naszej szkolnej biblioteki znalazła się również na portalu Biblioteki Szkolne Online (kliknij w link poniżej)

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć relację z portalu Biblioteki Szkolne Online

 

 

„TO(działa)MY!” – projekt edukacyjno-społeczny UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska

 

Nasz szkoła w roku szkolnym 2020/2021 weźmie udział w projekcie edukacyjno-społecznym „TO(działa)MY”, który jest szansą dla uczniów na rozwijanie umiejętności i kompetencji niezbędnych we współczesnym świecie. Tworzy on dla młodych ludzi przestrzeń do działania w obszarach, które są dla nich ważne i interesujące.

Cele projektu:

* kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży,

* zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzeby swojego najbliższego otoczenia,

* budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z ekologią, zdrowiem i edukacją.

W projekcie wezmą udział uczniowie z klas VI-VIII, szkolnym koordynatorem projektu jest p. D. Wojciechowska-Buśluk.

Dodatkowe informacje oraz film na temat projektu są dostępne na stronach:

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/to-dziala-my

https://youtu.be/bVDefrUQi9w

 

Etno Świętokrzyskie 2020

 

26 września w Opatowie odbył się finał konkursu Etno Świętokrzyskie pod patronatem posła na Sejm RP Bartłomieja Dorywalskiego i starosty powiatu opatowskiego Tomasza Stańka. Konkurs Etno Świętokrzyskie zorganizowany został przez Fundację Świętokrzyską i składał się z trzech kategorii: muzyki ludowej, rękodzieła artystycznego oraz konkursu kulinarnego. Zespół „Małe Wolanecki” zachwycił organizatorów i przybyłych gości piosenkami śpiewanymi gwarą, za co został wyróżniony w kategorii muzyka ludowa. Z racji organizowanego konkursu zespół przygotował wraz z opiekunem panią Dorotą Marcinkowską nagranie jednego utworu z repertuaru. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc przy realizacji nagrania, a zwłaszcza Państwu Kopeć z Dębskiej Woli oraz Państwu Sutowicz z Chmielowic za udostępnienie ciekawych, klimatycznych miejsc do zdjęć, a także seniorce pani Krystynie Piłat serdeczne podziękowania za udział w nagraniu.

 

 kliknij tutaj, aby odtworzyć film

 

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

2 października obchodziliśmy w naszej szkole X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do akcji rozpoczęły się w poniedziałek. Uczennice klasy IV poinformowali uczniów w szkole, że w piątek 02.10.2020r  wraz ze swoim nauczycielem matematyki będą prowadzić akcję. Prosili ich, aby przez cały tydzieńpowtarzali  tabliczkę mnożenia i przygotowywali się do egzaminów. W tym roku ze względu na pandemię, uczniowie odbywali tylko egzaminy pisemne z tabliczki mnożenia przeprowadzane przez Komisje Egzaminacyjne, a nauczyciele i dorośli byli odpytywani przez Patrol Egzaminacyjny. Wszyscy, którzy zdali egzaminy otrzymywali certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorem lokalnym był nauczyciel matematyki – W. Domagała.

 

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć Licencję Organizatora Lokalnego akcji X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Kliknij tutaj, aby otworzyć Podziękowanie dla Dyrektora

Kliknij tutaj, aby otworzyć Podziękowanie dla koordynatora

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji składamy najlepsze życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom naszej szkoły. Do życzeń dołączamy niespodziankę przygotowaną przez klasę VI pod kierunkiem p. D. Wojciechowskiej-Buśluk, z pomocą p. A. Jasiorowskiej, p. A. Bąk oraz Rodziców. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

 

 

 

 kliknij tutaj, aby odtworzyć film

 

Wielka Akcja Zbiórki Książek 2020 w naszej szkole

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w akcji Wielkiej Zbiórki Książek. Publikacje zostaną przekazane szpitalom, domom dziecka, domom seniora, hospicjom, centrom aktywności lokalnej, ośrodkom dla osób w kryzysie bezdomności i innym placówkom pomocowym. Akcję zbierania lektur zorganizowaną przez bibliotekę szkolną przerwała sytuacja epidemiczna. Udało nam się jednak w krótkim czasie pozyskać wiele wspaniałych woluminów, które dla wspomnianych placówek pełnią funkcję terapeutyczną, wspierają proces oswajania emocji i budują relację z drugim człowiekiem. Cenne dary przekazaliśmy do punktu AVIVA w Kielcach, która jest partnerem fundacji Zaczytani koordynującej akcję. Jeszcze raz dziękujemy ofiarodawcom za okazane serce w tak trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

 

Poniżej znajdują się linki do pobrania dyplomów dla:

 

*        dyplom dla Anny Rabiej

*        dyplom dla Joanny Graczak

*        dyplom dla Małgorzaty Graczak

*        dyplom dla Marty Oczachowskiej

*        dyplom dla Norberta Wrony

 

Wkrótce Święto Niepodległości

 

Już niebawem, 11 listopada świętować będziemy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej ważnej dla każdego Polaka okazji zachęcamy do włączenie się do obchodów święta i wzięcia udziału w następujących konkursach szkolnych:

- konkurs plastyczny pod hasłem „Barwy mojej Ojczyzny”, czekamy na Wasze prace, wykonane w dowolnej technice (np. farby, kredki, kolaż), w formacie A4 lub A3, adresat: wszyscy uczniowie i przedszkolaki, termin 6 listopada, zdjęcie pracy należy przesłać na adres: gosialec@vp.pl;

- konkurs wiedzy „Droga Polaków do Niepodległości”, klasy IV-VIII zostaną  zapoznane na lekcji historii z prezentacją multimedialną dotyczącą odzyskania niepodległości, a następnie chętni uczniowie przystąpią do testu wiedzy (szczegółowe informacje zostaną udzielone na lekcji historii);

- konkurs recytatorski „Dla Ciebie, Polsko!” – (klasy IV-VIII) przygotuj recytację wiersza o treści patriotycznej, nagraj filmik i wyślij go na adres m-graczak@wp.pl, pamiętajcie o stroju odświętnym. Wykaz wierszy do recytacji zostanie przekazany Wam na lekcjach języka polskiego;

- konkurs „11 listopada – Ja też świętuję” – ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w naszym kraju, nie możemy się gromadzić, by wspólnie uczcić odzyskania niepodległości przez nasz kraj, dlatego zachęcamy do świętowania we własnym domu, z rodziną: wywieście flagę lub wykonajcie kotylion w barwach narodowych, a następnie przyślijcie zdjęcie flagi na Waszym domu lub Wasze zdjęcie z przypiętym, samodzielnie wykonanym kotylionem.

 

Najlepsze prace zostaną nagrodzone ocenami z języka polskiego i historii, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają wzorowe oceny cząstkowe z zachowania.

Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na publikację na stronie szkoły przysłanych zdjęć prac, filmików.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach, szczegółowe informacje u organizatorek: M. Pacholec, M. Graczak.

 

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek” w naszym przedszkolu

 

W naszym przedszkolu realizujemy Międzynarodowy Projekt Czytelniczy – „Magiczna Moc Bajek” – w pierwszym etapie – w październiku – zrobiliśmy maskotkę – Kociak Łobuziak, która towarzyszy nam w czytaniu, nauczyliśmy się projektowej piosenki, przeczytaliśmy książkę o dobrym zachowaniu i magicznych słowach – „Bon czy Ton” Grzegorza Kasdepke, używaliśmy magicznych słów – proszę, przepraszam, dziękuję oraz obejrzeliśmy dobranockę z dawnych lat – „Miś Uszatek”. Czytamy też dzieciom codziennie książeczki. Zachęcamy do czytania bajek także w domu.

 

 

 

 

 

Wizyty na grobie patrona

 

W tym roku sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na to, aby, zgodnie z tradycją, wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wybrali się wspólnie na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany jest nasz patron Jakub Szelest wraz z małżonką. Mimo to przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas, Samorządu Uczniowskiego Klas oraz harcerze z 1 DH w Dębskiej Woli indywidualnie odwiedzali grób Jakuba Szelesta. W dniach poprzedzającym Uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie wraz z opiekunami lub rodzicami, zachowując zasady bezpieczeństwa, uporządkowali pomnik, złożyli kwiaty, zapalili znicze, ofiarowali modlitwę za naszego patrona.

 

 

I Międzynarodowa edycja „Przerwy na czytanie” w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli

 

Trudna sytuacja pandemiczna nie zdołała powstrzymać nas przed...czytaniem! Od najmłodszych przedszkolaczków, poprzez klasy 0, I, II, III czytających w szkole, aż po klasy IV-VIII, które czytały zdalnie. Nauczyciele, wychowawcy, chętni uczniowie wzięli udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie – bcie rekordu w czytaniu na przerwie. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. 190 osób w naszej szkole biło zaszczytny rekord czytając głośno „Piotrusia Pana”, „Akademię Pana Kleksa”, „Mojego przyjaciela, psa”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Drzewo do samego nieba”, „Samotni.pl”, „W pustyni i w puszczy”, „Historię kobiet” i wiele innych porywających tytułów. Mimo fizycznego dystansu i odległości – połączyły nas ciekawe opowieści na kartach książek. Kolejny raz przekonaliśmy się, że czytanie zbliża i porusza!

 

 

Podsumowanie konkursu plastycznego „Barwy mojej Ojczyzny”

 

Konkurs „Barwy mojej Ojczyzny”, ogłoszony z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów postaw patriotycznych, szacunku wobec symboli narodowych, uświadomienie, jak piękne są barwy naszej Ojczyzny. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą zarówno jeśli chodzi o interpretację tematu, jak i różnorodność technik plastycznych. Wykonane prace prezentują wysoki poziom artystyczny.

Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych:

klasy 0-III i przedszkole; klasy 4-8.

W kategorii klasy 0-III i przedszkole – 1. miejsce zajęli: Ala Buśluk (kl. 1.), Szymon Cieślikiewicz (przedszkole), Gabrysia Paluch (kl. 2.), Miłosz Wrona (kl. „0”).

Wyróżniono prace: Julii Paluch (przedszkole) i Norberta Wrony (przedszkole).

W kategorii klasy 4-81. miejsce zajęli: Julia Bukowska (kl. 8b), Joanna Graczak (kl. 7), Marcelina Gawior (kl. 4), Krystian Grzybowski (kl. 5), Aleksandra Śnioch (kl. 8b), 2. miejsce: Agata Ciechanowska (kl. 8b), Kacper Cieślikiewicz (kl. 4), Agata Siekiera (kl. 7), Jakub Siekiera (kl. 4), Krzysztof Skuciński (kl. 5), Agata Wojciechowska (kl. 8b), Bartłomiej Wojciechowski (kl. 4), Jakub Wojciechowski (kl. 5).

Piękną pracę – kotylion w barwach biało-czerwonych wykonała Martyna Mrozicka (kl. 4), natomiast Mateusz Dudek (kl. 4) wspaniale zaprezentował się na tle barw Ojczystych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursach.

Organizatorzy: Małgorzata Graczak, Małgorzata Pacholec.

 

 

102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

 

11 listopada br. będziemy obchodzić 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Drogę Polaków do wolnej Polski przedstawia prezentacja pt. „Droga Polaków do niepodległości”, na którą serdecznie zapraszam.

Kliknij tutaj, aby otworzyć prezentację pt. „Droga Polaków do niepodległości”

Małgorzata Pacholec

 

Konkurs recytatorski „Dla Ciebie, Polsko!”

 

Z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się konkurs recytatorski dla klas IV-VIII pod hasłem „Dla Ciebie, Polsko!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i nagraniu recytacji wiersza o treści patriotycznej. Na konkurs nadesłano dziewięć filmów z recytacjami utworów patriotycznych. Wśród uczestników konkursu prym wiodła klasa czwarta, która zgłosiła największą ilość prac.

I miejsce w konkursie recytatorskim „Dla Ciebie, Polsko!” zajęli następujący uczniowie:

Agata Siekiera – klasa VII, Kacper Cieślikiewicz – klasa IV, Mateusz Dudek – klasa IV, Martyna Mrozicka – klasa IV.

II miejsce:

Marcelina Gawior – klasa IV, Jakub Siekiera – klasa IV, Bartłomiej Wojciechowski – klasa IV, Jakub Wojciechowski – klasa IV.

Wyróżnienie:

Antoni Bukowski – klasa IV.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałej patriotycznej postawy, talentu i zaangażowania.

Organizatorki: Małgorzata Graczak, Małgorzata Pacholec.

 

   

 

   

 

  

 

Do hymnu…

 

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu” i 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na ograniczenia wynikajace ze stanu epidemii klasy I-VIII zaśpiewały hymn „online”, natomiast przedszkole i klasa 0 w swojej grupie.

 

PRZEDSZKOLE I KLASA 0

 

 

 

 

KLASA I

 

 

KLASA II

 

 

 

KLASA IV

 

 

KLASA V

 

 

KLASA VI

 

 

Klasa VII

 

 

KLASA VIIIA

 

 

KLASA VIIIB

 

 

„Niepodległa do hymnu”

 

11 listopada w Święto Niepodległości o godzinie 12.00 harcerze z 1 DH w Dębskiej Woli spotkali się na wirtualnej zbiórce, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Podobnie jak Polacy w całym kraju wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Udziałem w akcji wpisaliśmy się w działania Hufca Kielce-Powiat.

 

 

Podziękowanie za udział w akcji „Szkoła do hymnu”

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Cieszę się, że tak wielu uczniów i nauczycieli uczciło w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości.

W tegorocznej akcji wzięło udział 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

 

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom – kliknij tutaj, aby otworzyć dyplom

 

Z poważaniem

Anna Ostrowska

Rzecznik Prasowy MEN

 

Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki Z Rakiem

 

Nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM za rok szkolny 2019/2020. Program Szkoły Promującej Europejski Kodeks Walki z Rakiem realizowaliśmy w minionym roku szkolnym podczas ZDROWYCH DNI, czyli dni bez słodyczy, słodkich napojów, niezdrowych przekąsek, z długą przerwą na świeżym powietrzu. Ponadto szkolny koordynator programu Dagmara Wojciechowska-Buśluk przeprowadziła spotkanie informacyjne dla rodziców na temat zdrowego trybu życia. Również nauczyciele i wychowawcy organizowali różne zajęcia, konkursy, pogadanki oraz wspólnie z uczniami analizowali treść komiksu „Kodeks Zdrowego Życia”.

 

Kliknij tutaj, aby pobrać: CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM

 

Kliknij tutaj, aby pobrać: komiks dla dzieci pt. „Kodeks Zdrowego życia”

 

Kliknij tutaj, aby pobrać: komiks dla młodzieży pt. „Kodeks Zdrowego życia”

 

Jesień w kadrze klasy 8b

 

Uczniowie klasy 8b w ramach godziny wychowawczej wykonywali fotografie jesieni. Zadaniem uczniów było przygotowanie zdjęć krajobrazu lub detalu jesiennego. Wśród prac dominują te prezentujące złotą polską jesień, ale nie zabrakło również deszczowych ujęć. Oto najciekawsze z nich, wszystkie zdjęcia można obejrzeć w krótkiej animacji zamieszczonej poniżej.

 

 

 

Sukces zespołu „Małe Wolanecki”

 

23 listopada br. szkolny zespół „Małe Wolanecki” zajął zaszczytne 2 miejsce w konkursie Dziecięca Estrada Folkloru zorganizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wysłuchały historii powstania tej lubianej przez wszystkich maskotki, opowiedziały o swoich ukochanych misiach, śpiewały misiowe piosenki, kolorowały misie oraz pozowały w misiowej foto – budce do wesołych zdjęć.

 

 

„Zdrowo, smacznie, kolorowo!”

 

Klasa IV na godzinie z wychowawcą rozmawiała na temat zdrowego odżywiania się. Okazało się, że uczniowie starają się dbać o swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną i spożywanie posiłków bogatych w warzywa i owoce. Przygotowali również w czasie lekcji zdrowe posiłki. Królowały owocowe sałatki, sałatki warzywne, koktajle owocowe, owocowe szaszłyki, pankejki z owocami i musem malinowym, kanapki a nawet pojawiło się spaghetti ze szpinakiem. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje popisowe dania a rodzice czuwali nad ich bezpieczeństwem.

 

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć Piramidę zdrowia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

 

Klasa VIII b realizuje projekt #shareEU

 

Celem projektu jest przede wszystkim przyczynianie się do zrozumienia przez obywateli Unii, jej historii i różnorodności. Podnoszenie świadomości na temat pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, jakim jest promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i rozwoju sieci.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego jedynego w swoim rodzaju partnerstwa gospodarczego i politycznego między 27 krajami europejskimi jakim jest Unia Europejska, uczniowie klasy VIII b skorzystali podczas godziny wychowawczej z kącika edukacyjnego na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/poland/home_pl.

Strona ta zawiera gry, informacje o konkursach oraz interaktywne ćwiczenia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Zawierają one wiele ciekawych informacji na temat UE. Z materiałów można korzystać zarówno w szkole, jak i w domu. Strona zawiera też informacje o studiach i wolontariacie za granicą.

Taka wiedza z pewnością przyda się uczniom realizującym projekt #shareEU w realizacji głównego zadania projektowego: w najbliższej okolicy, na terenie naszej gminy odnajdziemy i sfotografujemy inwestycje zrealizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Od 2004r. w Polsce dofinansowanie uzyskało około 200 tys. projektów, które znacząco podniosły jakość życia Polaków, przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorstw, poprawy infrastruktury, edukacji i wielu innych dziedzin. Więcej na temat projektu #shareEU można znaleźć tutaj:

https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl – kliknij tutaj, aby otworzyć link

 

 

Andrzejkowa zabawa w przedszkolu

 

Młodsze i starsze przedszkolaki świetnie się bawiły podczas zabawy andrzejkowej. Wesołe, tańce, konkursy i zabawy wywoływały szerokie uśmiechy na ich buziach. Dzieci zjadły też pyszny poczęstunek zapewniony przez Rodziców. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tej wesołej zabawy.

 

 

Dzień Górnika

 

4 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Górnika. Rozmawialiśmy o tym trudnym zawodzie, oglądaliśmy kawałki węgla i soli, zdjęcia i filmiki z kopalni. Podziwiamy górników za ich trud i życzymy wszystkiego dobrego.

 

 

„Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”

 

05.12.2020r. Aby poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia został ogłoszony przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych konkurs plastyczny pod nazwą: „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”, w którym to wzięli udział nasi uczniowie. Tematem przewodnim było wykonanie ozdoby świątecznej z motywem wojskowym. Jury w składzie Iwona Wójcik – Kurowska, Angelika Wojewoda i Krzysztof Ziółkowski spośród 119 nadesłanych prac wybrali najpiękniejsze. W zaszczytnym składzie zdolnych młodych artystów z terenu naszego województwa znalazła się uczennica klasy 7 Emilia Buśluk otrzymując wyróżnienie w kategorii ozdoba świąteczna dzieci w wieku 12 – 15 lat.

 

 

Wizyta Świętego Mikołaja

 

7 grudnia odwiedził przedszkolaków wspaniały gość – Święty Mikołaj, wręczył dzieciom upominki, w zamian dzieci zaśpiewały mu mikołajkowe piosenki. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego wesołego dnia.

 

 

Lekcja z ekspertem na temat Unii Europejskiej

 

7 grudnia klasa 8b, biorąca udział w projekcie #shareEU uczestniczyła w lekcji online z p. Karoliną Plutką z kieleckiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct. Spotkanie odbyło się na platformie szkolnej i dało możliwość porozmawiania się z ekspertem w dziedzinie Unii Europejskiej. Nasz gość przedstawił uczniom prezentację multimedialną na temat międzynarodowej wspólnoty 27 krajów, do której od 2004 r. należy również Polska. Uczniowie po obejrzeniu prezentacji mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie na temat instytucji, funduszy unijnych, ciekawostek na temat państw członkowskich.

Serdecznie dziękujemy p. K. Plutce za ciekawe zajęcia.

 

 

Warsztaty plastyczne w ramach projektu #shareEU

 

8 grudnia 2020r., z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego, odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne pod tytułem: „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie #shareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”.

Warsztaty plastyczne to kolejne działanie w ramach projektu #shareEU, w którym bierze udział klasa 8b z wychowawczynią. Poprowadziły je dwie edukatorki ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach: Pani Maria Bednarska oraz Pani dr Aleksandra Potocka-Kuc. W warsztatach wzięli udział nauczyciele i uczniowi klasy 8b, była to wspaniała okazja do integracji, oderwania się od pracy zdalnej przy komputerze, poszerzenia wiedzy na temat państw członkowskich UE i rozwinięcia uzdolnień plastycznych

Pracę i efekty spotkania można podziwiać na poniższych zdjęciach.

 

 

Podsumowanie projektu #shareEU

 

Klasa VIIIb z wychowawczynią p. M. Graczak realizowała projekt „Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej” #shareEU, zorganizowany przez Powiat kielecki w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz europejskimi uniwersytetami z Włoch (Universita Degli Studi Dell’Aquila, L’Aquila) i Słowacji (Univerzita Mateja Bela, Bańska Bystrzyca).

Projekt ma przyczynić się do lepszego zrozumienia demokratycznych procesów społecznych zachodzących w Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest stworzenie ponadnarodowej debaty i refleksji na temat działań związanych z kształtowaniem obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach posttotalitarnych.

 

Więcej o celach i zadaniach projektu tutaj: https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl

 

Klasa VIIIb w ramach projektu, uczestniczyła z grupą nauczycieli w zajęciach warsztatowych pod nazwą „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie #shareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej dzięki lekcji online z przedstawicielką kieleckiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct p. K. Plutką. Dużo dowiedzieli się na temat funduszy unijnych, co pomogło im w przygotowaniu głównego zadania projektowego, czyli prezentacji multimedialnej na temat wykorzystania tych funduszy w Gminie Morawica. Uczniowie w swojej najbliższej okolicy szukali informacji o inwestycjach wspartych dotacjami z Unii. Rozmawiali z mieszkańcami gminy, z uwagą odnosili się do tablic informacyjnych dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy. Bardzo cenne okazały się informacje pozyskane od pracowników Urzędu Miasta i Gminy Morawica. Na podstawienie zebranych danych powstała prezentacja, przedstawiająca część działań sfinansowanych dzięki funduszom unijnym.

 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją – kliknij tutaj, aby otworzyć

 

 

Podsumowanie I międzynarodowej edycji V ogólnopolskiej akcji Przerwy na Czytanie 2020

 

W tegorocznej akcji Przerwy na Czytanie wzięło udział 874 placówek oświatowych z Polski i ze świata. W X 2020r. 149 851 osób czytało na przerwie. Akcja była realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej nasza szkolna społeczność również wzięła udział w biciu tego zaszczytnego rekordu. Otrzymaliśmy właśnie podziękowania od organizatora akcji. Ponadto na stronie Biblioteki szkolne online promującej działalność bibliotek szkolnych i pracę nauczycieli bibliotekarzy znalazła się relacja z naszego czytelniczego wyzwania jako przykład dobrych praktyk upowszechniających czytelnictwo. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom i uczniom, którzy wzięli udział w naszej bibliotecznej próbie sił.

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć stronę Biblioteki szkolne online

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć DYPLOM ZA UDZIAŁ W I MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI PRZERWY NA CZYTANIE 2020

 

Pierwszy, jesienny moduł projektu CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki zakończony

 

Innowacja pedagogiczna w naszej szkole ma na celu rozbudzić wyobraźnię literacką uczniów, sprawić, by lektura kojarzyła się z czymś fajnym, zintegrować zespól klasowy, rozwinąć aktywność czytelniczą, poruszyć ważne kwestie związane z ochroną środowiska. Pierwszy moduł jesienny, mimo przeszkód epidemicznych, można uznać za zakończony. Uczniowie z klas I-III dzielnie uczestniczyli w wielu działaniach w ramach działań projektowych. Mamy nadzieję, że zbliżający się moduł zimowy również przyniesie naszym uczniom wiele niezapomnianych wrażeń. Jakie wyzwania towarzyszyły naszym milusińskim podczas jesiennej edycji? O tym można przekonać się oglądając prezentację. Innowację koordynuje A. Piwowarska, nad realizacją projektu czuwają wychowawcy klas I-III – M. Stawiarz, A. Kędzior, W. Terech. Wszystkie zespoły za zaangażowanie otrzymały podziękowania od głównego organizatora międzynarodowego projektu CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki.

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć POTWIERDZENIE realizacji modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW dla klasy I

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć POTWIERDZENIE realizacji modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW dla klasy II

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć POTWIERDZENIE realizacji modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW dla klasy III

 

 

„Elektroniczna Kartka Bożonarodzeniowa”

 

 

Zapraszamy do konkursu uczniów klas IV-VIII. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

a) klasy IV-VI

b) klasy VII-VIII

Prace powinny nawiązywać tematycznie do religijnych symboli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia (np. szopka, aniołowie, itp.) Autorskie prace muszą być wykonane w dowolnym programie graficznym i  nie mogą zawierać żadnych gotowych elementów cudzego autorstwa.

Plik powinien być zapisany: EKB_ klasa _imię_ nazwisko (przykład: EKB_IV_Jan_Kowalski).

Przy ocenie prac pod uwagę będzie brana: zgodność z tematyką konkursu, wartość artystyczna , pomysłowość i kreatywność uczniów.

 

Prace należy przesłać na adres: wiolalec@vp.pl do dnia 18.12.2020r.

Organizatorzy: Wioletta Domagała, Urszula Młynarczyk

 

Świąteczne konkursy matematyczne

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji chcemy zaprosić Was do udziału w matematycznych konkursach bożonarodzeniowych.

 

1. „Świąteczne zadanie matematyczne” – dla uczniów klas IV-VIII

Konkurs dla wszystkich uczniów klas IV-VIII. Wystarczy ułożyć zadanie, w treści nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia i przesłać w terminie do 18 grudnia 2020r. Pamiętaj, żeby do treści zadania dołączyć jego rozwiązanie, aby nie trzeba było się głowić „co autor miał na myśli…”. Prace konkursowe muszą być pracami własnymi, niepublikowanymi wcześniej. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę.

2. Matematyczna „Świąteczna Krzyżówka” – dla uczniów klas IV-VIII

Konkurs polega na ułożeniu krzyżówki, której rozwiązaniem będzie hasło związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Hasłami do krzyżówki mają być dowolne pojęcia matematyczne. Prace mogą być wykonane dowolną techniką na kartce formatu A4. Należy oddać dwie prace: jedną krzyżówkę pustą, a drugą rozwiązaną wraz z hasłem głównym. Prace należy przesłać w terminie do 18.12.2020r. Prace konkursowe muszą być pracami własnymi, niepublikowanymi wcześniej. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę.

3. Matematyczna „Świąteczna Kartka” – dla uczniów klas IV-VIII

Konkurs polega na wykonaniu kartki świątecznej tematycznie związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Kartkę wykonujemy w formacie A5 (kartka z bloku złożona na pół), ale do wykonania obrazów świątecznych na niej należy wykorzystać wycięte z papieru figury geometryczne płaskie (trójkąty, kwadraty, prostokąty, trapezy, koła, równoległoboki itp) różnej wielkości i różnego koloru. To z nich układamy obrazy. Prace należy przesłać w terminie do 18.12.2020r. Prace konkursowe muszą być pracami własnymi. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę.

 

Przy ocenie pracy pod uwagę brana będzie: zgodność pracy z tematyką konkursu, poprawność merytoryczna, oryginalność i pomysłowość, jakość i estetyka wykonania.

 

Prosimy przy wysyłaniu e-maila w temacie wpisać nazwę konkursu.

No to wszystkie myślące głowy – do roboty!

 

Wszystkie prace przesyłamy na adres: wiolalec@vp.pl w nieprzekraczalnym terminie do 18.12.2020r.

Organizatorzy: Wioletta Domagała, Urszula Młynarczyk

 

„STOPY OGRZANE MIŁOŚCIĄ”, „ŻYCZĘ CI”

 

„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,

lecz przez to czym dzieli się z innymi...”

Jan Paweł II

 

Szkolne Koło Caritas działające przy naszej szkole oraz biblioteka szkolna włączyły się do akcji organizowanych przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu w Kielcach: „STOPY OGRZANE MIŁOŚCIĄ” oraz „ŻYCZĘ CI”. W ramach akcji trwających w naszej szkole od 13 listopada do 11 grudnia zebraliśmy 100 par ciepłych skarpet, które dostarczyliśmy do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Skarpetami zostaną obdarowani bezdomni na święta Bożego Narodzenia. Zebraliśmy również 36 pięknych kartek własnoręcznie wykonanych i podpisanych przez dzieci klas od I do IV. Kartki trafią do Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie, wrażliwość, życzliwość i bezinteresowną chęć czynienia dobra.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam obfitości łask Bożych oraz radosnych przeżyć płynących z narodzin Dzieciątka.

 

Opiekunowie i członkowie SKC oraz nauczyciele biblioteki

 

 

Boże Narodzenie 2020

 

Klasa II wraz z wychowawcą Agnieszką Kędzior składa całej szkolnej społeczności życzenia zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2021. Obyśmy jak najszybciej powrócili do szkoły.

W tych trudnych warunkach zdalnego nauczania  przygotowaliśmy film, niech choć trochę odda klimat Bożego Narodzenia. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia.

 

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia...

 

Pomimo tego, że nie jesteśmy razem w szkole, jesteśmy ze sobą podczas zajęć dydaktycznych zdalnych, uczniowie poszczególnych klas i ich rodzice kontaktują się na bieżąco z wychowawcami i nauczycielami. Dziś szczególnie, także podczas tych spotkań „wszyscy wszystkim ślą życzenia”. Życzymy Pani Dyrektor, Nauczycielom, Pracownikom naszej szkoły, wspaniałym Dzieciom i ich Rodzicom, wszystkim Naszym Przyjaciołom zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz błogosławieństwa Bożego i wszelkiego dobra w 2021 roku! Do życzeń dołączamy film poetycko-muzyczny z udziałem naszych uczniów i przedszkolaków przygotowany pod kierunkiem księdza Henryka Terpińskiego, p. Eweliny Kosteckiej i p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk.

 

 

Życzenia świąteczne

 

Szanowna Pani Dyrektor, Kochani Nauczyciele,

niestety nie możemy złożyć Państwu życzeń osobiście, dlatego przesyłamy je za pośrednictwem tej strony. Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się w szkole.

 

 

 

 

Z wyrazami szacunku

Samorząd Uczniowski

 

Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice!

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny,

dużo zdrowia, cierpliwości dla aktualnej rzeczywistości,

pogody ducha, szczęśliwszego Nowego Roku 2021

życzy dyrektor szkoły Irena Bisaga

 

Elektroniczna Kartka Bożonarodzeniowa – wyniki

 

Konkurs polegał na wykonaniu elektronicznej kartki świątecznej w dowolnym programie graficznym, która powinna nawiązywać tematycznie do religijnych symboli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia (np. szopka, aniołowie, itp.). Komisja konkursowa otrzymała wiele kartek i miała ogromne trudności z wyborem najładniejszych prac. Po wielu konsultacjach wyróżniła i nagrodziła prace:

I. Kacper Cieślikiewicz (7), Alicja Wojda, Filip Woźniak

II. Martyna Mrozicka, Nadia Pańszczyk, Antoni Bukowski

III. Mikołaj Ślusarczyk, Bartosz Ślusarczyk

Wyróżnienie: Jakub Siekiera, Mateusz Dudek

 

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie oraz serdecznie gratulujemy!

 

 

Świąteczne Matematyczne Konkursy Bożonarodzeniowe – podsumowanie

 

Święta Bożego Narodzenia były okazją do ogłoszenia konkursów matematycznych oraz pokazania, że święta to nie tylko magia, ale i matematyka. Uczniowie wykonali piękne kartki, ułożyli ciekawe świąteczne zadania matematyczne i krzyżówki z hasłem. Komisja konkursowa wybrała laureatów po wielu burzliwych naradach:

 

„Matematyczna Kartka Świąteczna”

I miejsce: Marcelina Gawior kl IV, Filip Woźniak Kl. VIIIb

II miejsce: Bartłomiej Kaczor kl. IV, Anna Dziewięcka kl. VI

III miejsce: Agata Ciechanowska kl. VIIIb

 

Świąteczna Krzyżówka Matematyczna – kategoria klasy IV-VI

I miejsce: Martyna Mrozicka kl. IV, Anna Dziewięcka kl. VI

II miejsce: Cieślikiewicz Kacper (7) kl. IV

 

Świąteczna Krzyżówka Matematyczna – kategoria klasy VII-VIII

I miejsce: Magdalena Litwin kl. VIIIb

II miejsce: Filip Woźniak kl. VIIIb

III miejsce: Agata Wojciechowska kl. VIIIb

 

Świąteczne Zadanie Matematyczne:

I miejsce: Śnioch Aleksandra kl. VIIIb, Graczak Joanna kl. VII, Chodakowski Dawid kl. VIIIb, Kacper Cieślikiewicz (7) kl. IV

II miejsce: Julia Bukowska kl. VIIIb, Filip Woźniak kl. VIIIb, Magdalena Litwin kl. VIIIb

III miejsce: Agata Wojciechowska kl. VIIIb

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach matematycznych. Wszystkim gratulujemy!!!

 

 

Stroiki i ozdoby świąteczne

 

Nasi uczniowie w czasie zajęć przygotowywali świąteczne ozdoby do dekoracji swoich domów. Stroiki – takie tradycyjne ze świerkowych i sosnowych gałązek, szyszek oraz bombek. Ozdoby świąteczne z papieru czy papierowe bombki na choinkę... Każdy uczeń mógł się wykazać wyobraźnią i zrobić własny, niepowtarzalny stroik czy papierową ozdobę.

 

 

Dzień Babci i Dziadziusia w Przedszkolu

 

22 stycznia obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo ważne święto – Dzień Babci i Dziadziusia, z tej okazji nagraliśmy występ dla naszych kochanych Babć i Dziadziusiów. Zapraszamy do obejrzenia filmiku oraz zdjęć. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadziusiom dużo zdrowia, radości i samych miłych dni.

 

 

 

Nasi uczniowie nagrodzeni w Konkursie na ozdobę bożonarodzeniową

 

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach rozstrzygnął grudniowy konkurs plastyczny zatytułowany „Bombka na choinkę”, w którym wzięli udział nasi uczniowie. Pomysłowością i zdolnościami plastycznymi wykazali się Gabriela Paluch z klasy II oraz Daniel Pabian z klasy VII, którzy samodzielnie wykonali ozdoby świąteczne i zyskali tym samym uznanie jury zdobywając cenne nagrody. Gratulujemy!!

 

 

Dzień Babci i Dziadziusia w Zerówce

 

25 stycznia obchodziliśmy w zeróweczce piękne święto – Dzień naszych kochanych Babć i Dziadziusiów. Babcia i dziadzio to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, tyle zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości dla dużych i małych problemów naszych dzieci. Dzieci to czują i wiedzą, dlatego chcą podziękować za wszystko i poprzez wiersze, piosenki i taniec wyrazić swoją miłość do Was. Zapraszamy do obejrzenia występu.

 

 

 

 

Aleksandra Piłat wyróżniona w kieleckim Konkursie Kolęd

 

31 stycznia w Kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kielcach odbył się Finałowy Koncert Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych, którego organizatorem był Osiedlowy Klub Kultury „Miniatura” w Kielcach. Jak zapewnia jury poziom konkursu był na bardzo wysokim poziomie. Do konkursu online zgłosiło się ponad 120 podmiotów wykonawczych prezentujących nagrania muzyczne wybranych utworów. Nasza uczennica klasy pierwszej Aleksandra Piłat pozytywnie przeszła eliminacje konkursowe i znalazła się w tym wyjątkowym gronie 18 uzdolnionych muzycznie laureatów konkursu i tym samym otrzymała wyróżnienie w kategorii wiekowej solistów od 5 do 10 lat wykonując utwór „Gore Gwiazda Jezusowi”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

 

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z udziałem naszych uczniów

 

Uczniowie klas ósmych naszej szkoły kwestowali 31 stycznia 2021r., podczas 29. Finału WOŚP. Zaopatrzeni w puszki i identyfikatory już od rana zbierali pieniądze na wsparcie laryngologii i otolaryngologii dziecięcej. Wolontariusze zachęcali do udziału w akcji uśmiechem, ciepłym sercem, a także lizakami. Cała zbiórka trwała do godziny 20.00. Zebrane pieniądze zostały przekazane przez wolontariuszy i ich rodziców do sztabu orkiestry w SCK w Morawicy.

 

 

„Każdy Świętym zostać może, pomyśl, co Ci w tym pomoże”

 

W grudniu 2020r. odbył się diecezjalny konkurs katechetyczny pod hasłem „Każdy Świętym zostać może, pomyśl, co Ci w tym pomoże”, organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach. Przewodnim tematem było przedstawienie co lub kto pomaga nam zostać świętym. Był on podzielony na dwie kategorie wiekowe, klasy od I do III miały wykonać pracę plastyczną dowolną techniką, klasy od IV do VIII pracę pisemną. Do konkursu zgłosili się uczniowie klas II, III, IV i VIII, wszyscy zostali nagrodzeni dyplomem. Łucja Rogowska klasa II, Paluch Gabriela klasa II, Blanka Siadkowska klasa III, Alicja Wojda klasa IV, Sebastian Woźniczko klasa VIII. Praca plastyczna Łucji Rogowskiej z II klasy została wyróżniona, za co otrzymała dodatkowo książkę „Polscy Patroni”. Wszystkim uczniom serdecznie gratuluję za zaangażowanie. Opiekun Ewelina Kostecka.

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

 

Nasza szkoła w styczniu br. otrzymała dyplom za udział w akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Do działań włączyły się klasy VI, VIIIa i VIIIb. Wszyscy Ci uczniowie 20 listopada 2020r. pamiętali o kolorze niebieskim w ubiorze i wystroju swoich miejsc nauki. W dniach sąsiadujących z tym dniem zmagali się w odpowiadaniu na pytania z Quizu Kahoot na trzech poziomach: „Wprowadzenie do praw dziecka”, „Dowiedz się więcej o prawach dziecka” oraz „Zostań ekspertem w zakresie praw dziecka”. Ponadto podczas zajęć wiedzy o społeczeństwie oraz zajęć z wychowawcą omawialiśmy plakat o prawach dziecka, a chętni uczniowie wykonali swoje projekty plakatów.

 

 

kliknij tutaj, aby pobrać Dyplom w pełnej jakości

 

 

kliknij tutaj, aby pobrać Plakat – Konwencja o Prawach Dziecka w pełnej jakości

 

 

kliknij tutaj, aby pobrać Plakat – plan lekcji z Prawami Dziecka w pełnej jakości

 

 

Aleksandra Litwin wyróżniona w konkursie fotograficznym

 

Kreatywnością i zmysłem estetycznym wykazała się uczennica klasy 7 zdobywając wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Blask Bożego Narodzenia” organizowanym przez Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach. Konkurs polegał na wykonaniu zdjęć ukazujących w ciekawej artystycznej formie świąteczne iluminacje w Kielcach. Spośród 53 nadesłanych i spełniających kryteria – zdjęcia Aleksandry Litwin zyskały uznanie jury i zostały wyróżnione w tymże konkursie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

 

 

Kolejny sukces wokalny Aleksandry Piłat

 

Uczennica klasy 1 Aleksandra Piłat wzięła udział w VI Stąporkowskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy Dziecinie”. Zachwyciła jury swym talentem wokalnym i śmiałością sceniczną otrzymując zaszczytne II miejsce w kategorii wiekowej do lat 9. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

 

 

Bal karnawałowy w Przedszkolu

 

11 lutego przedszkolaki świetnie bawiły się w swojej klasie na zabawie karnawałowej. Pięknie prezentowały się w bajkowych strojach. Ten wesoły czas umilił Dzieciom słodki poczęstunek zapewniony przez Rodziców, dziękujemy.

 

 

Europejski Uniwersytet Latający

 

Klasa VIIIb z wychowawczynią p. M. Graczak przystąpiła do projektu pod nazwą Europejski Uniwersytet Latający. To ogólnopolska akcja edukacyjna skierowana do uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Realizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Celem Europejskiego Uniwersytetu Latającego jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE.

Nasza szkoły otrzymała już od Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i CEO pakiet edukacyjny (dla szkoły) oraz publikacje dla uczestników spotkania. Niebawem praktyczna realizacja projektu.

 

 

Europejski Dzień Numeru Alarmowego

 

11 lutego w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego nasza szkoła wzięła udział w akcji edukacyjnej przygotowanej przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki wraz z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. Podczas zajęć stacjonarnych i zdalnych w tym dniu przedszkolaki i uczniowie uczyli się, jak prawidłowo wykorzystywać numer alarmowy 112, zapoznali się z prezentacją multimedialną na ten temat oraz tworzyli prace plastyczne. W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego uczniowie klas I-VIII zostali zaproszeni do udziału w konkursie pn. „112 zawsze w gotowości”.

 

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO „112 – ZAWSZE W GOTOWOŚCI”kliknij tutaj, aby otworzyć Regulamin Konkursu

 

Bal karnawałowy w klasie I

 

15 lutego klasa I pożegnała karnawał. Wszystkie dzieci świetnie bawiły się w swojej sali lekcyjnej. Pięknie prezentowały się w bajkowych strojach. Zabawę umilała super muzyka, przy której każdy indywidualnie mógł zaprezentować swoje umiejętności taneczne.

 

 

Dzień Myśli Braterskiej

 

22 lutego wszyscy harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Jest to dzień, w którym wysyłamy sobie życzenia i pozdrowienia. W ramach obchodów tego święta na zaproszenie drużynowej druhny Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk w uroczystej zdalnej zbiórce 1 DH w Dębskiej Woli w piątek 19.02.2021r. wzięła udział Komendant Hufca ZHP Kielce-Powiat phm. Olga Zawodnik-Purtak. Podczas bardzo owocnego spotkania harcerze rozmawiali o idei Dnia Myśli Braterskiej, dzielili się swoimi doświadczeniami, zadawali pytania druhnie Oldze, która jest także drużynową 50 DH z Brzezinek. Poza tym nasi harcerze zapoznawali się z przepisem na chlebek skautowy, wspólnie wiązali węzeł przyjaźni, zdobywali odznakę DMB. Z okazji DMB otrzymaliśmy życzenia od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Komendanta ZHP Chorągwi Kieleckiej hm. Tomasza Rejmera, Komendant Hufca Kielce-Powiat phm. Olgi Zawodnik-Purtak, zaprzyjaźnionych drużyn oraz naszych przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy i również pozdrawiamy! Czuwaj!

 

 

Lekcja na temat genezy i wartości Unii Europejskiej

 

18 lutego 2021r. uczniowie klasy VIIIb oraz zainteresowani tematyką Unii Europejskiej uczniowie klasy VII wzięli udział w lekcji online zorganizowanej w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego (EUL) poświęconej genezie i wartością Unii Europejskiej.

Spotkanie poprowadzili:

Piotr Kaczyński – Wykładowca Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej (EIPA) w Maastricht, członek Team Europe, grupy ekspertów przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Były pracownik w Parlamencie Europejskim Prowadził prace zespołu zajmującego się kwestiami instytucjonalnymi w brukselskim Centrum Studiów nad Polityką Europejską oraz w Instytucie Spraw Publicznych (ISP) w Warszawie.

Mateusz Konieczny – socjolog, animator, trener, specjalista ds. organizacji pozarządowych. W ramach programu Erasmus+ studiował na Freie Universität w Berlinie. Doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Założyciel Manufaktury Przyszłości – organizacji wspierającej młodych ludzi w kształtowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

W spotkaniu wzięła udział p. Magdalena Świderska – koordynator programu Europejski Uniwersytet Latający Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy.

Podczas tej niecodziennej lekcji nasi uczniowie dyskutowali na temat istotnych dla nich wartości, co stało się punktem wyjścia do omówienia wartości, na których opiera się Unia Europejska tj. poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.

Celem Europejskiego Uniwersytetu Latającego  jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększenie wiedzy na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE.

 

 

Sukces Wiktorii Szewczyk

 

6 marca 2021r. podczas Otwartych Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Zapasach Juniorek i Młodziczek nasza uczennica Wiktoria Szewczyk stanęła na podium, zdobywając brązowy medal w swojej kategorii wagowej. Wiktoria od kliku lat trenuje zapasy w LKS Znicz Chęciny. Serdecznie gratulujemy Wiktorii i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Sleevface, czyli ubierz się w książkę na Dzień Kobiet

 

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zaprasza wszystkich czytelników na wirtualną wystawę. Wielkie Polki z okładek książek zerkają ze znajomego korytarza, sali gimnastycznej, wejścia głównego do szkoły…Czy znacie te sławne kobiety? Wiecie kim są lub były? Na okładkach znajdziecie podpowiedź. Tylko jedna postać, która wirtualnie rozsiadła się w naszej bibliotece czytając jedną z naszych książek pozostaje anonimowa… Waszym zadaniem konkursowym jest dowiedzieć się, kim jest ta kobieta! Na odpowiedzi czekam w aplikacji Teams – napiszcie krótką odpowiedź na czacie. Pierwsze trzy osoby otrzymają nagrody książkowe.

Sleevface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała, przeważnie twarzy. Chodzi o takie wkomponowanie okładki, aby kontur zdjęcia z okładki i osoby pasowały do siebie. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu sfotografowanej okładki zechcecie sięgnąć po książkę, niekoniecznie tę ze zdjęcia. Niech wirtualna wystawa poprawi wszystkim humor, zwłaszcza kobietom!

 

Biblioteka szkolna

 

 

XXIX Tydzień Kultury Języka

 

(15 –20 marca 2021 r.)

Hasło tegorocznych obchodów: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.

Nasza szkoła jak każdego roku włącza się w obchody Tygodnia Kultury Języka. Wszystkich uczniów klas IV–VIII zapraszamy do wzięcia udziału w trzech zadaniach konkursowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Możecie wykonać dowolną liczbę zadań.  Na Wasze prace czekamy do niedzieli 21 marca.

 

TKJ Zadania konkursowe – kliknij tutaj, aby otworzyć Zadania

 

Cele ogólne Projektu:

- uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, - stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia

- przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej

- propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych

- kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.

 

M. Graczak

D. Wojciechowska-Buśluk

 

Zakończyliśmy moduł zimowy innowacji czytelniczej „Lekturki spod chmurki”

 

Lektura „Zaczarowana zagroda” stała się inspiracją do podjęcia wielu czytelniczych wyzwań w module zimowym dla klas I-III. Przeprowadziliśmy ekologiczne rozmowy o efekcie cieplarnianym, którego tragicznym skutkiem jest topnienie lodowców na dalekiej Antarktydzie. Najmłodsi uczniowie z przejęciem obserwowali na filmie edukacyjnym, jak potężne zmiany występują w naturalnym siedlisku pingwinów. Ciekawostki przyrodnicze związane z życiem tych ptaków podsumowaliśmy wykonując nietypową książkę, której okładką stał się…pingwin. Klasa III wykonała plakat zachęcający innych uczniów do przeczytania „Zaczarowanej zagrody”. Pierwszoklasiści zamienili swoją klasę w zimową krainę z czytanej lektury. Klasa II zaś podsumowała czytelnicze zmagania z lekturą poprzez szalone zabawy na śniegu. Wprowadzona w roku szkolnym 2020/21 innowacja czytelnicza opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych poprzez zaangażowanie uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji wideo podsumowującej moduł zimowy innowacji czytelniczej.

 

 

Przedszkolaki przywitały wiosnę

 

22 marca w przedszkolu przywitaliśmy nową porę roku – wiosnę. Z tej okazji zaśpiewaliśmy wiosenne piosenki, zasadziliśmy cebulki oraz zasialiśmy rzeżuchę. Zrobiliśmy też pannę Marzannę. Czas wiosenny się rozpoczął mamy nadzieję, że niedługo będzie ciepło i wszystko się zazieleni.

 

 

Palmy wielkanocne

 

Piękne palmy wielkanocne wykonane przez klasy I, II, III, IV i V.

 

 

Nasza szkoła wzięła udział w akcji #SkarpetkoweWyzwanie

 

#SkarpetkoweWyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby okazać solidarność z ludźmi z zespołem Downa oraz aby udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący. Wychowawcy i nauczyciele w naszej szkole propagowali postawę tolerancji i otwartości poprzez rozmowy z uczniami na temat sytuacji osób z zespołem Downa. Chętni uczniowie wzięli udział w akcji skarpetkowego wyzwania. Do akcji, w myśl zasady – kto się oswoi, ten się nie boi, dołączyły również  najmłodsze dzieci – przedszkolaki. Efektem wspólnej akcji jest plakat promujący Dzień Osób z zespołem Downa, na którym znalazły się zdjęcia kolorowych skarpetek naszych uczniów. Akcja przeprowadzona w naszej szkole miała na celu zwiększanie świadomości uczniów na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zapobieganie uprzedzeniom społecznym.

 

 

Spotkania profilaktyczne ze specjalistą ds. promocji zdrowia

 

W marcu br. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wzięli udział w spotkaniach online z p. Jadwigą Zapałą, specjalistą ds. promocji zdrowia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Pani Jadwiga interesującą prezentacją i ciekawymi informacjami na temat zdrowego trybu życia odpowiedziała na zaproszenie p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk, która jest koordynatorem Programu Szkoły Promującej Europejski Kodeks Walki z Rakiem w naszej szkole. Uczniowie i nauczyciele podczas tych spotkań uzyskali informacje na temat zdrowego stylu życia, właściwego odżywania oraz profilaktyki chorób nowotworowych.

 

 

TKJ – wyniki zadań konkursowych

 

W dniach 15-20 marca wszyscy uczniowie klas IV-VIII w ramach Tygodnia Kultury Języka mogli wziąć udział w trzech zadaniach konkursowych.

W pierwszym z nich zadaniem uczestników było ułożenie hasła lub wiersza zachęcającego do dbania o kulturę języka.

Zwycięzcą został Kacper Skuciński z kl. VIIIa.

 

Oto jego wiersz:

 

Nasza mowa polska

nie dla wszystkich taka prosta.

Jeden z trudniejszych języków na świecie,

nie wiem, czy o tym wiecie.

W czasach wojen sąsiedzi nam go zabrali,

Polacy w obronie za niego umierali.

Walcząc, nigdy się nie poddawali,

abyśmy poprawnie się nim dziś posługiwali.

 

Wyróżnienia otrzymali:

Kacper Artur Cieślikiewicz  kl. IV, Bartłomiej Kaczor kl. IV, Jakub Wojciechowski kl. IV, Sylwia Bisaga kl. VI, Oliwia Drozdowska kl. VI, Antonina Piłat kl. VI.

 

W zadaniu plastycznym uczestnicy wykonywali ilustrację przedstawiającą wybrany frazeologizm. W tej konkurencji zwyciężyli:

Wiktor Grzegorczyk kl. IV

Sebastian Woźniczko kl. VIIIa

Filip Woźniak kl. VIIIb

 

Wyróżnienia otrzymali:

Kacper Artur Cieślikiewicz kl. IV, Kacper Cieślikiewicz kl. IV, Bartłomiej Kaczor kl. IV, Maja Matuszewska kl. IV, Jakub Wojciechowski kl. V, Sylwia Bisaga kl. VI, Oliwia Drozdowska kl. VI, Anna Dziewięcka kl. VI, Jakub Dziewięcki kl. VI,  Antonina Piłat kl. VI.

 

Zwycięzcy otrzymują oceny celujące z języka polskiego, a osoby wyróżnione oceny bardzo dobre.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy!

M. Graczak, D. Wojciechowska-Buśluk

 

 

Warsztaty plastyczne z Biblioteką

 

26 marca przedszkolaki wraz z paniami Aniami i panią Paulinką wykonały palmy na Niedzielę Palmową według instrukcji bibliotekarki – Pani Marzeny Olchawy. Więcej informacji na stronie Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy - https://sck.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=4&dzialy=4&ref=1&schemat=&akcja=artykul&artykul=953

 

 

Program edukacyjny – „Mali artyści”

 

Klasa II realizuje program edukacyjny „Mali artyści”. Program ma na celu rozbudzać kreatywność uczniów, ćwiczyć pamięć, odwagę  i pewność siebie. Będzie to cykl wystąpień – wierszy i piosenek. Zadaniem uczniów jest nauka na pamięć oraz publiczna prezentacja wybranego utworu na podany temat.

W ramach programu „Mali artyści” pani Kędzior zorganizowała:

- 17.03.2021 – klasowy konkurs – „Poznajemy twórczość Doroty Gellner” – uczniowie prezentowali w klasie utwory Doroty Gellner, pani Kędzior przygotowała film i przedstawiła rodzicom

 

 

- 23.03.2021 – recytacja wierszy – „Wiosna w małej poezji'” – (online) rodzice nagrali wystąpienia dzieci – pani Kędzior przygotowała film

 

 

Projekt „Akademia Leśna”

 

Klasa II pod kierunkiem pani Agnieszki Kędzior realizuje projekt edukacyjny „Akademia Leśna. Jak tropić ślady w przyrodzie”. Jest to projekt organizowany przez Fundację- Uniwersytet Dzieci w Klasie. Realizacja polega na przeprowadzeniu zajęć w oparciu o gotowe scenariusze i własne pomysły. Podczas zajęć uczniowie odkrywają tajemnice leśnego ekosystemu, poszerzają wiedzę o znaczeniu lasu dla roślin, zwierząt i ludzi. Uczestniczą w wielu aktywnościach badawczych, także w terenie. Dzięki zajęciom rozwijają swoją naturalną ciekawość, wrażliwość na przyrodę, umiejętność krytycznego myślenia oraz kompetencje społeczne. Położenie lasu tuż za szkołą ułatwia zadanie. Spędzamy tam wiele czasu – ob.serwujemy, badamy, bawimy się.

Zrealizowaliśmy zajęcia:

Na rozgrzewkę:

1. Dlaczego strach jest nam potrzebny?

2. Jak trenować myślenie?

Zajęcia wokół lasu:

1. Czy grzyby rosną tylko w lesie?

2. Czy ptaki mają zęby?

3. Czy misia można spotkać w lesie?

4. Dlaczego buk ma gładką, a dąb spękaną skórę?

5. Jak tropić zwierzęta?

6. Czy istnieją drzewa starsze od dinozaurów?

 

 

Przedświąteczne wizyty na grobie Patrona

 

Przed Świętami Wielkanocnymi przedstawiciele 1 DH w Dębskiej Woli i Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami p. Dagmarą Wojciechowską – Buśluk, p. Agnieszką  Todorowską oraz Rodzicami odwiedzili grób Patrona naszej szkoły Jakuba Szelesta i jego małżonki na cmentarzu w Brzezinach. Zachowując zasady bezpieczeństwa podczas pandemii, w imieniu całej społeczności szkolnej pomodlili się, udekorowali pomnik kwiatami oraz zapalili znicze.

 

 

Konkurs wielkanocny

 

Cele konkursu:

- kultywowanie tradycji wielkanocnych

- rozwijanie wyobraźni plastycznej

- popularyzacja sztuki ludowej

W konkursie biorą udział prace indywidualne w kategoriach:

- stroik wielkanocny

- pisanka

- kartka świąteczna

Technika prac – dowolna.

Jury nie będzie brało pod uwagę prac kupionych lub w znacznej części zawierających elementy gotowe. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne prosimy przesyłać zdjęcia wykonanych prac. Na fotografie czekamy do 09 kwietnia 2021r., można je przesłać poprzez aplikację Teams do jury konkursu. Na laureatów trzech pierwszych miejsc czekają nagrody książkowe. Ponadto uczestnicy mogą liczyć na oceny celujące bądź bardzo dobre z techniki lub plastyki.

Jury konkursu zaprasza również najmłodszych do zabawy z kwizem wielkanocnym. Nagrodą w nim jest Wasza wiedza o tradycjach Świąt Wielkiej Nocy. Dobrej zabawy!

 

Klinij tutaj, aby otworzyć kwiz – Święta Wielkanocne

 

Jury konkursu: Anna Piwowarska, Wioletta Domagała, Dorota Marcinkowska.

 

Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci

 

 

2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto ma na celu rozpowszechnianie literatury dziecięcej oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. W związku z tym pięknem dniem czytelnicy szkolnej biblioteki z klas I-VI wzięli udział w konkursie. Zadanie polegało na rozpoznaniu pisarza, który widniał na plakacie promującym Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci. Serdecznie gratulujemy refleksu laureatom konkursu: Sylwii Bisadze z klasy VI, Jakubowi Siekierze z klasy IV oraz Blance Siadkowskiej z klasy III. Wszystkich uczniów zapraszamy do zabawy w wirtualny escape room w genially, który został skonstruowany w związku z Międzynarodowym Dniem Książek dla Dzieci. Dostępny jest on w zespołach bibliotecznych w Teams. Dobrej zabawy!

 

Biblioteka szkolna

 

Frohe Ostern! Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych powstał film, w którym uczniowie z klas IV-VI pod kierunkiem p. Natalii Zugaj zaprezentowali wiersze o tematyce wielkanocnej oraz życzenia świąteczne w języku niemieckim. Zapraszamy do obejrzenia.

 

 

 

Wielkanocne życzenia

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych klasa II pod kierunkiem p. Agnieszki Kędzior zrealizowała kolejny punkt projektu „Mali artyści” – Wielkanoc w poezji, piosence i sztuce. Film dedykujemy całej naszej szkolnej społeczności. Klasa II pragnie złożyć Wszystkim najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wszelkiej pomyślności, spokoju i radości.

 

 

Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie

 

 

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa

i drugiego człowieka.

Życzę, aby Święta Wielkanocne

przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech Zmartwychwstały Chrystus

napełni Was pokojem, nadzieją i wiarą,

niech da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...

 

Dyrektor Szkoły

Irena Bisaga

 

Spotkanie z metodykami ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach

 

29 marca br. na zaproszenie p. Anny Bąk – nauczyciela doradztwa zawodowego, odbyło się spotkanie online z p. Anetą Drypą – doradcą metodycznym oraz p. Małgorzatą Stachurą – trenerem i nauczycielem doradztwa zawodowego w szkole średniej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy VIIIa i VIIIb , p. Dyrektor Irena Bisaga i p. Dagmara Wojciechowska–Buśluk.

Uczniowie wysłuchali ciekawej prezentacji na temat ścieżek kształcenia ponadpodstawowego. Dowiedzieli się jak przebiega rekrutacja w poszczególnych typach szkół oraz na co należy zwrócić uwagę, podczas podejmowania decyzji, odnośnie wyboru szkoły ponadpodstawowej.

Pani Małgorzata Stachura udzieliła naszym przyszłym absolwentom cennych wskazówek, dotyczących możliwości uzyskania dodatkowych kompetencji i kwalifikacji w trakcie nauki w szkole ponadpodstawowej. Ponadto w ramach utrwalenia zdobytych informacji, uczniowie wykonywali ćwiczenia interaktywne przy użyciu aplikacji jamboard, wordwall oraz padlet.

Serdecznie dziękujemy paniom z ŚCDN za zaangażowanie i przekazanie bezcennych informacji naszym ósmoklasistom oraz p. Dyrektor Irenie Bisadze za obecność i życzliwość, a także p. Dagmarze Wojciechowskiej–Buśluk za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.

 

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 

2 kwietnia obchodzony jest na świecie Dzień Świadomości Autyzmu. Również nasze przedszkolaki dołączyły się do akcji ubierając się na niebiesko oraz rysując niebieskie serduszka.

 

 

Zadanie z okazji Pierwszego Dnia Wiosny – wiersz

 

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klas 4-8 mogli pochwalić się swoim kunsztem literackim. Zadanie polegało na napisaniu wiersza z użyciem słów: wiosna, lockdown oraz zdalne. Uczniowie ochoczo wzięli się do pracy! Jedno jest pewne, naszym uczniom nie są obce porównania i metafory, a także nie straszna im presja czasu. Przed nie lada wyzwaniem stanęła komisja konkursowa: p.Urszula Młynarczyk, p.Dagmara Wojciechowska-Buśluk oraz p.Małgorzata Graczak. W krótkim czasie powstały bowiem piękne wiersze. Najlepsze z nich, a okazało się, że jest ich niemało, zostały zebrane w tomiku poezji pod tytułem „no i przyszła wiosna...”. Jest on obrazem rzeczywistości otaczającej naszych podopiecznych w czasach pandemii.

Wszystkim LAUREATOM gratulujemy oraz zapraszamy do przeczytania tomiku!

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć tomik poezji pod tytułem „no i przyszła wiosna...”

 

W kwietniu świecimy na niebiesko! Włączyliśmy się w światową akcję solidaryzującą się z osobami ze spektrum autyzmu

 

Nasza szkolna społeczność wzięła udział w obchodach Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Poprzez rozmowy przygotowane przez zespół nauczycieli, obrazowe prezentacje, infografiki oraz filmy edukacyjne wspólnie budowaliśmy świadomość czym jest autyzm. Podsumowaniem tego przedsięwzięcia jest udział w akcji „Cała Polska na niebiesko”. Plakat „A – jak autyzm”, na którym umieściliśmy zdjęcia dłoni naszych uczniów promuje empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości osób ze spektrum autyzmu. Kolaż z fotografii naszej wspaniałej młodzieży symbolizuje to, jak ważna jest akceptacja różnorodności i odmienności rozwojowej. Poprzez media społecznościowe nagłośniliśmy naszą akcję dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddziału w Kielcach. W ten sposób chcieliśmy promować wsparcie naszych uczniów dla osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin.

 

 

Wirtualna wystawa naszych szkolnych artystów. Rozwiązanie konkursu wielkanocnego

 

Niełatwe zadanie stanęło przed jury w składzie: Anna Piwowarska, Wioletta Domagała, Dorota Marcinkowska. Wyłonienie zwycięzców w konkursie wielkanocnym okazało się bardzo trudne. Prace naszych uczniów zachwycają pomysłowością, estetyką wykonania oraz zmysłem plastycznym. Po długich naradach jury wyłoniło zwycięzców.

 

Miejsce I ex aequo

Paluch Gabriela – kl. II, Dziewięcka Laura – kl. III, Kaczor Bartek – kl. IV

Miejsce II ex aequo

Wojda Alicja – kl. IV, Ślusarczyk Julia – kl. I

Miejsce III ex aequo

Wojciechowski Jakub – kl. V, Kucharska Wiktoria – kl. VII, Dziewięcka Anna – kl. VI

 

Zwycięzcom gratulujemy, skontaktujemy się z nimi przez czat w aplikacji Teams.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie wielkanocnym gratulujemy wspaniałych prac, które tak bardzo nas zachwyciły! W nagrodę zapraszamy Was oraz całą szkolną społeczność do obejrzenia wirtualnego pokazu wielkanocnych wytworów. Na sztalugach we wnętrzach naszej szkoły; w bibliotece, na sali gimnastycznej, obok pokoju nauczycielskiego umieściliśmy dzieła naszych artystów.

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy!

 

 

„Witaj majowa Jutrzenko”

 

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszam uczniów klas 4-8 do udziału w następujących konkursach:

 

- Konkurs na plakat „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja” – plakat powinien być wykonany w dowolnym formacie, techniką plastyczną – farby plakatowe, akwarele, kredki świecowe, pastele lub wycinanka, wydzieranka. Plakat może być też wykonany w programie komputerowym (np. Paint). Na plakacie powinna znaleźć się flaga Polski lub biało-czerwony motyw.

 

- Konkurs recytatorski „Dzień 3 Maja w poezji” – przygotuj recytację dowolnego wiersza (wykaz wierszy poniżej) i nagraj filmik, a następnie prześlij na adres gosialec@vp.pl

Wykaz wierszy:

1. „Posłuchajcie” – kliknij tutaj, aby pobrać wiersz

2. „Dniu trzeci maja” – kliknij tutaj, aby pobrać wiersz

3. „Rocznica” – kliknij tutaj, aby pobrać wiersz

4. „Przystroiły się wiosennym kwieciem” – kliknij tutaj, aby pobrać wiersz

5. „Trzeci Maj” – kliknij tutaj, aby pobrać wiersz

 

- Konkurs na prezentację multimedialną nt. „Jak powstała Konstytucja 3 Maja” – prezentację należy wykonać w programie Power Point. Na maksymalnie 10 slajdach powinny znaleźć się informacje: przyczyny uchwalenia konstytucji, data uchwalenia, panujący monarcha, najważniejsze postanowienia konstytucji, wydarzenia, które nastąpiły po uchwaleniu konstytucji.

 

Prace konkursowe przesyłacie na adres: gosialec@vp.pl w terminie do 30.04.2021r.

 

Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Udział w konkursach jest dobrowolny.

 

Małgorzata Pacholec

 

„Ortografia na wesoło”

 

Klasa 2 pod kierunkiem p. Agnieszki Kędzior zrealizowała kolejny moduł klasowego projektu „Mali artyści”.

Zapraszamy do obejrzenia filmu – „Ortografia na wesoło”.

 

 

Pożegnanie Sz. P. Cecylii Korban

 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Sz. P. Cecylii Korban – wspaniałej poetki, twórczyni ludowej, gawędziarki, pieśniarki i wikliniarki z Nidy. Była wielką przyjaciółką naszej szkoły. Wskazówki udzielane przez nią naszemu zespołowi folklorystycznemu były bezcenne. Pieśń skomponowana i napisana przez Sz. P. Panią Cecylię znalazła się w repertuarze Małych Wolanecek. Rękodzieło – kosze, wazony z wikliny przekazane przez artystkę zawsze będą nam ją przypominać. Zapamiętamy, jak wspaniałą, ciepłą osobą była Pani Cecylia, z jakim humorem mówiła o sobie i swoich wierszach. Niezwykła twórczość ludowa Śp. Cecylii Korban pozostanie z nami na zawsze. Przejmujące słowa z jej wiersza „Pożegnanie” stały się smutną rzeczywistością.

„Żegnajcie, żegnajcie drogie koleżanki

Z wami pozostawiam te moje piosenki

Śpiewajcie, gadajcie, niech Wam przypomina

Była zawsze z Wami, teraz już jej nie ma…”

My również żegnamy. Dziękujemy! Zapraszamy do obejrzenia wspomnienia, które jest naszym podziękowaniem dla naszej serdecznej przyjaciółki Śp. Cecylii Korban.

 

Kliknij tutaj, aby obejrzeć wspomnienie o Śp. Cecylii Korban

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi

 

To wyjątkowe święto, które obchodzimy 22 kwietnia ma uświadamiać nam, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych  w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. To także dobry czas na zastanowienie czy nasze codzienne nawyki są przyjazne dla środowiska i co możemy w nich poprawić.

Jak dbać o naszą planetę?

1. Jedzmy mniej mięsa i mięsnych wyrobów. Masowe hodowle zwierząt przeznaczonych na ubój bardzo obciążają przyrodę naszej planety.

2. Kiedy tylko możemy, zamiast z samochodu korzystajmy z roweru lub poruszajmy się pieszo.

3. Przekazujmy używane, a niepotrzebne rzeczy innym. Mogą to być ubrania lub zabawki. Naprawiajmy zamiast wyrzucać. Twórzmy zamiast kupować.

4.Nośmy na zakupy własne pudełka i torby. Prośmy o niepakowanie zakupów internetowych w torebki foliowe. I oczywiście: starannie segregujmy śmieci.

5. Zakręcajmy kran podczas mycia zębów czy namydlania się pod prysznicem.

6. Sadźmy drzewa – ich liście oczyszczają powietrze, produkują tlen i zapewniają odpowiednią wilgotność. W upalne dni obniżają i stabilizują temperaturę powietrza.

Planeta to nasz skarb!

 

 

 

Dzień Ziemi w przedszkolu

 

22 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ziemi. Nauczyliśmy się jak segregować odpady by można było je przetworzyć i stworzyć z nich całkiem nowe rzeczy.

 

 

Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książek oraz Praw Autorskich w szkole oraz w przedszkolu

 

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W tym roku ze względów pandemicznych większość czytelników naszej szkolnej biblioteki mogło świętować to wspaniałe święto wirtualnie. Zabawa przygotowana dla drogich czytelników – interaktywna grafika w genially pozwoliła w ciekawy sposób zapoznać się z historią Dnia Książek. Świętowaliśmy również na naszym fanpage bibliotecznym – tam przygotowaliśmy plakat promujący to wspaniałe święto.

W przedszkolu również obchodziliśmy Dzień Książki – Pani Ania Piwowarska ze Szkolnej Biblioteki przeczytała nam książkę o Muminkach – za co bardzo dziękujemy. Rozmawialiśmy również o ulubionych książeczkach i o tym, że trzeba je szanować i o nie dbać. Przedszkolaki malowały farbami ilustrację do książki o Muminkach. Dzieci najbardziej polubiły Małą Mi oraz Muminka.

Zachęcamy wszystkich do czytania książek, to wspaniałe zajęcie rozwijające wyobraźnię.

 

 

Akcja „Żonkile” – współpraca biblioteki szkolnej oraz świetlicy z muzeum POLIN

 

Biblioteka szkolna oraz świetlica włączyły się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Dzięki współpracy z muzeum POLIN – dla każdej grupy wiekowej przygotowaliśmy specjalną ofertę zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. Zostały one dostosowane do wieku uczniów. Wyjątkowe premiery filmowe i literackie na kanale Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN udostępniliśmy dla każdego zespołu w Teams. Chętni uczniowie wsparli wirtualnie akcję pamięci o wydarzeniach powstania w getcie warszawskim żonkilem. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica wybuchu powstania. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żonkili.

 

 

 

„Polska – moja ojczyzna”

 

Klasa 2 wraz z wychowawcą – Agnieszką Kędzior – zapraszają do obejrzenia filmu „Polska – moja ojczyzna”, nagranego w ramach projektu „Mali artyści” z okazji majowych świąt. Uczniowie sami wybierali wiersze i piosenki, zaprezentowane w filmie. Niech wprowadzą Was w nastrój świętowania i odpoczynku.

Pozdrawiamy całą społeczność szkolną.

 

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku.

 

Flaga jest – obok godła – naszym najważniejszym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.

 

Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie 2 maja w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

 

 

Konstytucja 3 Maja

 

Na posiedzeniu Sejmu w dn. 27 listopada 2021 roku posłowie postanowili uczcić 230. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji ustanawiając rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

 

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu – myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.” – oświadczono.

 

3 maja1791 roku w Warszawie sejm Rzeczypospolitej przyjął Ustawę rządową, zwaną jako Konstytucja 3 maja.

 

Dokument ten regulujący podstawowe zasady ustroju państwa, uważany jest za drugą konstytucję w historii świata (po amerykańskiej, uchwalonej 4 lata wcześniej) i pierwszą w dziejach Europy (4 miesiące przed francuską). Przeforsowanie ustawy było kulminacją reformatorskiej działalności Sejmu Czteroletniego (Wielkiego), obradującego w latach: 1788-1792.

 

Konstytucję opracowywało wiele osób, wśród nich sam król Stanisław August Poniatowski i najwybitniejsi reformatorzy Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski.

 

Przyjęty dokument czynił Rzeczpospolitą dziedziczną monarchią konstytucyjną. Zniesiono główne fundamenty dawnego ustroju: wolną elekcję, liberum veto, konfederacje. Władzę, po śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, miał przejąć władca z dynastii (saskiej) Wettynów. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy, w skład której wchodziła władza ustawodawcza sprawowana przez dwuizbowy Sejm, składający się z senatu i izby poselskiej. Władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, składającą się z prymasa i pięciu ministrów mianowanych przez króla. Ponadto Konstytucja 3 maja zapowiadała reorganizację władzy sądowniczej. Sądy miały być całkowicie niezależne od dwóch pozostałych władz.

 

Chłopom obiecano opiekę państwa, a mieszczan zapewniono, że zostaną wprowadzone w życie wcześniejsze decyzje Sejmu Czteroletniego, zapowiadające dostęp do urzędów, prawo nabywania dóbr ziemskich i gwarancje nietykalności bez wyroku.

 

Aby czuwać nad bezpieczeństwem państwa wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy oraz ustanowiono podatki 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa.

 

Postanowienia ustawy majowej centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań.

 

Mimo, że Konstytucja 3 maja nie zdążyła wejść w życie, a jej uchwalenie faktycznie przyspieszyło upadek Rzeczypospolitej, akt ten okazał się jednym z najważniejszych w polskiej historii.

 

Małgorzata Pacholec

 

 

Święto Konstytucji 3 maja w przedszkolu

 

30 kwietnia obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 maja. Zaśpiewaliśmy hymn oraz powiedzieliśmy wiersze. Zapraszamy do obejrzenia występów grupy młodszej i starszej.

 

 

 

 

Zajęcia online „Lot w kosmos”

 

26 kwietnia w ramach dalszej współpracy naszej szkoły z Centrum Nauki i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach uczniowie klas V i VI wraz z p. Dyrektor Ireną Bisagą oraz wychowawcami p. Urszulą Młynarczyk i p. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wzięli udział w zdalnej lekcji pn. „Lot w kosmos”. Zajęcia poprowadziła Kinga Kruk, instruktorka świetlicy w Dąbrowie. Podczas zajęć poznaliśmy przestrzeń kosmiczną, przyjrzeliśmy się bliżej planetom, które wchodzą w skład układu słonecznego oraz dowiedzieliśmy się, co symbolizują i oznaczają poszczególne konfiguracje gwiezdne widoczne na niebie. Nie zabrakło też informacji o wyprawach człowieka w kosmos i o tym, jakie zwierzęta wzięły w nich udział.

 

 

1 DH z Dębskiej Woli na zajęciach o Japonii

 

23 kwietnia harcerze z 1 Drużyny Harcerskiej w Dębskiej Woli oraz jej sympatycy wzięli udział w zajęciach online na komunikatorze Zoom zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Zajęcia pn. „Japonia dla dociekliwych” poprowadziła Joanna Kwiecień, instruktorka świetlic w Barczy i Dolinie Marczakowej. Wspólnie czytaliśmy „Tokio” Taro Miura i fragmenty „Banzai”, z którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat „kraju wschodzącego słońca”. Używając japońskich „liter” napisaliśmy nazwę tego kraju, nauczyliśmy się kilku japońskich zwrotów. Rozmawialiśmy o święcie hanami, origami, sztuce parzenia herbaty, Samurajach, jujitsu i tradycyjnym stroju japońskim – kimono.

 

 

Sukcesy naszych uczennic w zapasach kobiet

 

W dniach 30.04-01.05.2021 Dzierżoniów II Puchar Polski Kadetek – uczennica kl. VIIIb Julia Bukowska zajęła V miejsce w kat. 46kg.

03.05.2021 – w Otwartych Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego i zarazem I Turnieju Ziemi Chęcińskiej uczennica kl. VIIIb – Wiktoria Szewczyk zajęła III miejsce w kat. 66kg. Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Innowacja pedagogiczna „Historia jak żywa. Badacze regionu”

 

Inspiracją do powstania projektu stała się barwna historia naszego regionu, bliskość obiektów architektonicznych o ciekawej przeszłości, bogactwo lokalnej kultury  i folkloru, który wyróżnia Dębską Wolę na tle gminy Morawica. To wszystko stanie się przedmiotem badań dla klasy siódmej. Uczniowie poprzez wywiad, sięganie do różnych źródeł historycznych, dokumentację fotograficzną zbadają przeszłość regionu, który zamieszkują. Wszystkie artefakty odnalezione przez badaczy regionu z klasy siódmej zostaną zamieszczone w filmie, który będzie podsumowaniem projektu. Poprzez działania projektowe uczniowie będą mogli wcielić się w rolę: dziennikarza, tropiciela śladów historycznych, grafika komputerowego, reżysera. Innowacyjność projektu :Historia jak żywa. Badacze regionu” polega na powiązaniu treści historycznych z nowoczesną technologią. Istotną częścią projektu będzie bowiem wdrażanie uczniów do projektowania graficznego, budowanie świadomości wizualnej dzięki kreatywnym i przyjaznym dla edukacji rozwiązaniom, które oferuje Canva dla oświaty.

Projekt „Historia jak żywa. Badacze regionu” jest zgodny z głównymi kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021:

- bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych

- działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.

Innowacja będzie koordynowana przez Annę Piwowarską i Dorotę Marcinkowską. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z projektem w formie plakatu oraz krótkiego filmu, który jest zaproszeniem do wspaniałej przygody, jakim może stać się odkrywanie śladów przeszłości Dębskiej Woli i jej najbliższej okolicy.

 

 

Link do filmowego zaproszenia do projektu – kliknij tutaj, aby otworzyć

 

Witamy w Gawronkach. Spotkanie ze Stefanem Żeromskim i jego twórczością

 

5 maja uczniowie klas ósmych wzięli udział w zajęciach online pod hasłem „Witamy w Gawronkach. O inspiracjach w „Syzyfowych pracach” zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Była to okazja do powtórzenia przed egzaminem kończącym szkołę podstawową informacji na temat Stefana Żeromskiego i jednej z lektur obowiązkowych „Syzyfowych prac”.

 

 

15 maja Dzień Rodziny

 

Międzynarodowy Dzień Rodzin obchodzony jest na całym świecie 15 maja. To właśnie datę 15 maja wybrało Zgromadzenie Ogólne ONZ, gdy 20 września 1993 roku ustanawiało to święto. Choć Międzynarodowy Dzień Rodziny ustanowiony został już 26 lat temu, wciąż jego ranga nie jest wystarczająco wysoka. Aby to zmienić, Fundacja Humanites organizuje co roku akcję „Dwie godziny dla rodziny” (w tym roku będzie to już 8. edycja). Polega ona na tym, że Fundacja zaprasza przedsiębiorstwa działające w Polsce, by tego jednego dnia w roku, 15 maja, skracały dzień pracy z 8 do 6 godzin, a 2 zaoszczędzone przez pracowników godziny by były wykorzystywane na wspólne spędzanie czasu z najbliższymi. Do akcji z roku na rok przyłącza się coraz więcej firm.

Międzynarodowy Dzień Rodzin oczywiście należy świętować wraz z rodziną najlepiej w aktywny sposób, najwięcej radości daje wspólna zabawa. Pomysłów na wspólne spędzenie czasu jest wiele – od chociażby wspólnego spaceru, czy wycieczki rowerowej. Tego dnia chwytamy za skakankę, piłkę, zośkę… Gramy w planszówki, karty, statki, „Państwa – miasta”…

Drodzy Rodzice, Uczniowie zapraszamy do podzielenia się z nami Waszymi sposobami na wspólne spędzanie czasu, wykonajcie fotografie Waszej rodziny wspólnie spędzającej czas, przyślijcie ją do wychowawcy Waszego dziecka, podzielcie się z nami Waszym szczęściem, a przede wszystkim cieszcie się sobą nie tylko 15 maja.

 

15.05.2019 Dzień Rodzin-Dwie godziny dla rodziny. - NSZZ Solidarność ENEA  Oddział Gorzów Wlkp.

 

Ślubowanie klasy pierwszej

 

10 maja 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej.

Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły zaprezentowali program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Najmłodsi ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor – Irena Bisaga dokonała aktu pasowania na uczniów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Morawica – Pana Mariana Burasa, rodziców i uczniów innych klas. Ze względu na obostrzenia sanitarne w uroczystości nie mogli wziąć udziału rodzice i inni goście. Poniżej zamieszczamy fotorelację z tego wydarzenia.

Kochani Pierwszoklasiści! Gratuluję występu i życzę Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

Wychowawca klasy I Małgorzata Stawiarz

 

 

Znajdziesz mnie w bibliotece! Moc atrakcji z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej szkole

 

Nasza szkolna społeczność aktywnie włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie pozytywne przesłanie; po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantannie w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury.

Pozytywne przesłanie towarzyszyło niecodziennej lekcji bibliotecznej w klasie zero. We współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną nauczyciel bibliotekarz zorganizował spotkanie online z Bibliusiem. Przedszkolaki uczestniczyły w wirtualnym spektaklu na żywo, z udziałem pary aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przewodnikiem po świecie książki „Mamy Mu” była para aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Beata Pszeniczna czytała fragmenty książki, a jej najaktywniejszym słuchaczem był Bibliuś – biblioteczna pacynka, którą ożywił Dawid Żłobiński.

Podczas Tygodnia Bibliotek odbyły się również lekcje biblioteczne przekornie motywujące do czytania. Rozmawialiśmy o tym, co dzięki książkom osiągnęli Bill Gates – twórca Microsoftu, Elon Musk – założyciel SpaceX. Argumenty, jak wzrost atrakcyjności, osiąganie lepszych perspektyw życiowych, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, to tylko niektóre z pozytywów regularnego sięgania po książki, które poruszaliśmy podczas zajęć.

Wreszcie wspaniała zabawa z przedszkolakami, które z wielkim zainteresowaniem wysłuchały książki o perypetiach „Krótkowzrocznej żyrafy”. Buszowanie między półkami szkolnej biblioteki i ważenie szkolnej encyklopedii, po to, aby stwierdzić, jak dużo wiedzy zawierają książki było nie lada atrakcją dla wspaniałych przedszkolaków. Na koniec nauczyciel bibliotekarz został obdarowany pięknym dyplomem od Pani Anny Rabiej z odciskami palców wszystkich maluchów.

Dla chętnych czytelników znalazły się również plakaty z hasłem „Czytaj książki, będziesz wielki. Znajdziesz mnie w bibliotece” zaprojektowane przez Annę Piwowarską. Wreszcie ćwiczenia kreatywności poprzez tworzenie abstrakcyjnych grafik. Wszystkie dzieła naszych małych – dużych artystów, dzięki internetowym gagom znalazły się w największych wirtualnych galeriach – w Melbourne oraz w Luwrze. Oficjalnie zatem podsumowujemy Tydzień Bibliotek zaproszeniem do obejrzenia pamiątkowych zdjęć oraz do galerii dzieł niezależnych (okazało się, że abstrakcja jest bardzo bliska naszym czytelnikom).

Znajdziemy się zatem w bibliotece! Do zobaczenia!

Anna Piwowarska

 

Wirtualna galeria prac czytelników – kliknij w link poniżej:

https://view.genial.ly/609d29249a39310dc8fe102f/presentation-galeria-sztuki-na-tydzien-bibliotek-w-debskiej-woli

 

 

Dzień Bibliotekarza w przedszkolu

 

Podczas Tygodnia Bibliotek Pani Ania Piwowarska ze szkolnej Biblioteki odwiedziła przedszkolaków i przeczytała im piękną książkę o żyrafie, opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała nam zakamarki biblioteki. Nasze przedszkolaki pomalowały plakaty z okazji Tygodnia Bibliotek, wykonały dla naszej kochanej Bibliotekarki Pani Ani dyplom oraz zaśpiewały piosenkę o motylach. Dziękujemy Pani Ani za miłą wizytę.

 

 

Pierwsze doświadczenia w ramach innowacji pedagogicznej „Historia jak żywa. Badacze regionu” za nami!

 

Inauguracja projektu skierowanego do klasy siódmej odbyła się we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach. Zajęcia „Pejzaż, czyli piękno Kielecczyzny” miały na celu zapoznać uczniów z pojęciami: perspektywa, kompozycja, światłocień w oparciu o obrazy J. Szermentowskiego, F. Kostrzewskiego. Wiedza ta pomoże uczniom w dalszej części działań projektowych w utrwaleniu w obiektywie ważnych dla Dębskiej Woli i Zbrzy obiektów architektonicznych.

Moduł projektu – „Historia jak żywa” pozwolił uczniom zapoznać się z ciekawostkami historycznymi dotyczącymi najbliższej okolicy. Poznaliśmy wiele interesujących faktów z życia mieszkańców Dębskiej Woli z XIX w., historię ważnych dla wsi miejsc i obiektów architektonicznych. Przejazd marszałka Piłsudskiego przez Morawicę w 1914 r., marsz śmierci mieszkańców Dębskiej Woli wraz z Żydami w 1942 r. – to tylko niektóre z ważnych wydarzeń z przeszłości, które poruszyliśmy podczas zajęć. W tym module wykorzystaliśmy technologię, która ożywia twarze na archiwalnych zdjęciach i tworzy realistyczne filmy wysokiej jakości. Historia jak żywa stanęła zatem z nami oko w oko! Jakub Szelest uśmiechnął się bowiem do każdego z nas.

Kolejny ważny etap innowacji polegał na podnoszeniu kompetencji cyfrowych uczniów; na budowaniu świadomości wizualnej dzięki kreatywnym i przyjaznym dla edukacji rozwiązaniom, które oferuje Canva dla oświaty. Efektem naszych graficznych działań stało się barwne CV Jakuba Szelesta.

Przed nami inny moduł projektu „Badacze regionu”, który polega na zbieraniu danych, dokumentacji fotograficznej, przeprowadzeniu wywiadów na temat ludzi, dzięki którym Dębska Wola jest bogatsza historycznie i kulturowo. Trzymamy kciuki za naszych szkolnych detektywów z klasy siódmej.

 

 

 

Jak pięknie się różnić? Warsztaty online w klasie piątej z Muzeum POLIN w Warszawie

 

Czy bardzo się między sobą różnimy? Co łączy wszystkich ludzi? Czy to dobrze, że się różnimy? Te ciekawe pytania padły podczas krótkiego, intensywnego spotkania z instruktorem z jednego z najciekawszych muzeów w Warszawie – Muzeum POLIN. W trakcie spotkania online uczniowie klasy piątej uczestniczyli w debacie, uczyli się krytycznego myślenia, wymieniali doświadczenia na temat m.in. trudności wynikających z nierówności i pomysłów na budowanie solidarności społecznej. Różnorodność i tolerancja wobec innych ludzi, przeciwdziałanie stereotypom to kluczowe zagadnienia, które w dyskusji poruszała klasa piąta. Spotkanie zorganizowano w ramach współpracy biblioteki szkolnej z Muzeum POLIN w Warszawie. Czytelnicy naszej szkolnej biblioteki dostali również podziękowania oraz pamiątkowy dyplom od organizatorów akcji Żonkile za aktywny udział w przedsięwzięciu upamiętniającym powstanie w getcie warszawskim.

 

Pamiątkowy dyplom od organizatorów akcji Żonkilekliknij tutaj, aby otworzyć

 

Podziękowania od organizatorów akcji Żonkile – kliknij tutaj, aby otworzyć

 

 

Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów za nami

 

25 maja uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu z języka polskiego, na wykonanie zadań mieli 120 minut. W kolejnych dniach przed uczniami egzamin z matematyki i języka angielskiego.

Ósmoklasistom życzymy powodzenia.

 

 

Dzień Matki

 

Z okazji Dnia Matki wszystkim Mamom życzymy zdrowia, radości, spełnienia marzeń, zadowolenia z pociech oraz wszelkiego dobra!

 

Życzy dyrektor szkoły Irena Bisaga, grono pedagogiczne oraz społeczność uczniowska

114AE138

Do życzeń dołączamy film przygotowany przez klasę 6 pod kierunkiem p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk.

 

 

Dzień Mamy i Taty w Przedszkolu

 

Dzieci z Grupy Młodszej i Starszej nagrały dla swoich Rodziców filmiki z występami. Zapraszamy do obejrzenia.

Wszystkiego najlepszego dla drogich Rodziców :)

 

 

 

 

 

 

 

Szalony Dzień Dziecka w klasie 2

 

Klasa 2 bardzo aktywnie spędziła Dzień Dziecka. 1 czerwca o godz. 9.00 uczniowie z wychowawcą – Agnieszką Kędzior wyruszyli na pieszy rajd. Wędrowaliśmy lasem, zatrzymaliśmy się pod figurką Świętej Tekli. Następnie udaliśmy się do Zbrzy, gdzie w miejscowym sklepie wszyscy zjedli lody, potem poszliśmy pod remizę w Zbrzy. Tam szaleliśmy na placu zabaw, uczniowie wysłuchali też opowieści o miejscowym pomniku. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się  na podwórku jednej z uczennic. Tam, korzystając z gościnności państwa Sołtysów, w otoczeniu przyrody i zwierząt odbyły się szaleństwa i zabawy. Zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla, które po tak aktywnym dniu smakowały znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni.

 

 

Atrakcje podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to coroczna akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Nie mogło zabraknąć tego pięknego święta w naszej szkole! Z tej okazji w ramach współpracy z Biblioteką Wojewódzką w Kielcach nauczyciel bibliotekarz zorganizował spotkanie, podczas którego aktorka Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, Pani Beata Pszeniczna odczytała fragment „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Klasa pierwsza spotkała się również online z autorką tej książki – Panią Justyną Bednarek. W klasach II i III o byciu dobrym głośno czytała Pani Dyrektor. Nieprzypadkowo były to „Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem” M. Strzałkowskiej. Hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Czytania Dzieciom brzmiało „Polscy autorzy na start!”. Najmłodsi czytelnicy wysłuchali „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Celem naszych czytelniczych zmagań było przekonanie dorosłych do codziennego czytania dzieciom. Czytanie bowiem jest dla dziecka kluczowym czynnikiem warunkującym jego sukces w życiu dorosłym.

 

 

Dzień Patrona Szkoły

 

8 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przygotowanej przez klasę 8b, p. M. Graczak oraz Samorząd Uczniowski grze terenowej „Jakub Szelest – nasz patron”. Podczas zabawy trzyosobowe zespoły reprezentujące klasy zmagały się z zadaniami, których celem było przybliżanie postaci naszego patrona. Wesoła forma i ciekawe zadania bardzo podobały się uczestnikom, którzy wspaniale poradzili sobie z grą terenową.

 

 

Leśna edukacja klas ósmych

 

9 czerwca klasy ósme uczestniczyły w lekcji ekologii z p. B. Harabin z Nadleśnictwa w Radomicach. Zajęcia odbyły się w lesie nieopodal szkoły, uczniowie mieli możliwość rozwijania wiedzy w praktyce: rozpoznawania drzew, poznali ich znaczenie dla środowiska i ludzi, dowiedzieli się na czym polega praca leśnika. Zajęcia zakończyła zabawa edukacyjna na temat łańcuchów pokarmowych środowiska leśnego. Młodzież otrzymała również zestawy upominkowe od Nadleśnictwa Daleszyce.

Bardzo dziękujemy p. B. Harabin za na kolejne ciekawe spotkanie.

 

 

Projekt „Apteczkę skompletować muszę, zostanę sanitariuszem”

 

1 Drużyna Harcerska w Dębskiej Woli zakończyła realizację pierwszego projektu wspieranego przez Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030 i Chorągiew Kielecką pn. „Apteczkę skompletować muszę, zostanę sanitariuszem”. Działania rozpoczęliśmy od zbiórki poświęconej zasadom kompletowania podręcznej apteczki turystycznej. Stworzyliśmy wspólnie listę materiałów opatrunkowych potrzebnych w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Kolejno wszyscy harcerze otrzymali mini apteczki z częściowym wyposażeniem

i sami mieli zadanie skompletowania pozostałych elementów i wykonania zdjęć przy okazji korzystania z nich w domu lub w szkole. Projekt zakończyliśmy profesjonalnym szkoleniem  z zakresu udzielania pierwszej pomocy poprowadzonym przez Panią Magdalenę Jaworską, która jest doświadczoną pielęgniarką. Pani Magdalena utrwaliła nam zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, które mogą zdarzyć się na zbiórce, podczas rajdu, w domu czy w szkole. Na zakończenie projektu wszyscy harcerze z drużyny zdobyli sprawność sanitariusza. Bardzo dziękujemy pani Magdalenie Jaworskiej oraz komendantce Hufca Kielce-Powiat Oldze Zawodnik-Purtak za wsparcie w realizacji projektu.

 

 

 

 

Wycieczka do mini zoo

 

09.06.2021 roku klasa druga odwiedziła Leśne Zacisze. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali zwierzęta, karmili i głaskali te, które wolno karmić. W nawiązaniu do omawianej lektury – Afryka Kazika – zwracaliśmy uwagę na zwierzęta pochodzące z Afryki. Potem dzieci poszalały na placu zabaw. To była bardzo udana i ciekawa lekcja przyrody.

 

 

Zajęcia pszczelarskie w naszej szkole

 

W dniu 16.06.2021r. naszą szkołę odwiedził mistrz pszczelarstwa – pan Tomasz Dyraga. Opowiedział nam o zwyczajach pszczół, ich wyglądzie a także o ich pożytecznym znaczeniu nie tylko dla człowieka ale i też dla przyrody.

Przedszkolaki i uczniowie klasy I, II, III dowiedziały się, że owady te, żyją w dużych rodzinach, jedzą nektar, pyłek kwiatowy i miód. Miały również okazję zobaczyć pszczoły w przyniesionym przez pszczelarza specjalnym, szklanym ulu oraz podziwiać wiele ciekawych eksponatów np. świece wykonane z pszczelego wosku. Pod koniec spotkania wszyscy spróbowali pysznego miodu i chętnie przymierzyli strój pszczelarza. Bardzo dziękujemy za te pouczające zajęcia, które na długo zapamiętamy.

 

 

Finał innowacji pedagogicznej „Historia jak żywa. Badacze regionu”. Nasza wspólna praca na srebrnym ekranie!

 

Projekt klasy siódmej dotyczący inspirującej historii najbliższej okolicy oraz ludzi, którzy wpłynęli na losy i kulturę Dębskiej Woli dobiegł końca. Celem innowacji pedagogicznej było kształtowanie w uczniach zainteresowania lokalną historią poprzez aktywne formy pracy oraz podnoszenie ich kompetencji cyfrowych.

Podczas ostatniego moduł projektu „Badacze regionu” uczniowie przeprowadzili wywiad na temat przeszłości najbliższej okolicy oraz sfotografowali ważne historycznie miejsca na naszym terenie.

Efektem działań uczniów jest wystawa szkolna oraz film. Obie formy ekspresji wychowanków dotyczą barwnej historii lokalnej.

Finał projektu „Historia jak żywa. Badacze regionu” odbył się w Kinie za Rogiem w Morawicy. Projekcja filmu, w którym wzięli udział uczniowie była wielką niespodzianką dla nich od koordynatorek innowacji. Słodki poczęstunek po seansie pozwolił zregenerować siły uczestnikom projektu, którzy wcześniej wzięli udział w rajdzie po okolicy, której przeszłość jest tak fascynująca.

Koordynatorki innowacji – Anna Piwowarska oraz Dorota Marcinkowska składają gorące podziękowania Pani Danieli Kowalskiej, której to praca zbiorowa „Morawica. Szkic do portretu gminy” stała się kopalnią wiedzy na temat historii Dębskiej Woli oraz Zbrzy. Niech motto projektu „Młodość patrzy często w przyszłość, bez pamięci o przeszłości będziesz jednak drzewem bez korzeni” zostanie z uczniami na długo.

 

Zaproszenie do projektu uczniów przez superagenta Jakuba Sz. – kliknij tutaj, aby obejrzeć zaproszenie

 

Film „Historia jak żywa. Badacze regionu” – zapraszamy do obejrzenia filmu – kliknij tutaj

 

 

Aleksandra Śnioch, uczennica kl. VIIIb, zdobyła I miejsce w I edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”

 

W konkursie udział wzięło 82 uczniów reprezentujących 33 szkoły z terenu województwa świętokrzyskiego. Do finału zakwalifikowało się 27 uczestników. Honorowy patronat nad konkursem objęli Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Celem konkursu było rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz promowanie postaw ekologicznych i popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu, a także uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne.

Konkurs podzielony był na trzy etapy. Zadaniem finałowym było zaprojektowanie i wykonanie ubioru z ekologicznych materiałów i tekstyliów, inspirowanego stylem lat 20-tych XX wieku. Nasza uczennica przygotowała strój „tancerki charlestona” – tańca, który zyskał niezwykłą popularność w latach 20. Do wykonania projektu Ola zastosowała folię, torebki śniadaniowe, oraz papierowe i plastikowe słomki. Poza przygotowaniem stroju, obowiązkiem każdego uczestnika było szczegółowe omówienie przygotowanego projektu oraz krótka autoprezentacja w języku niemieckim.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie:

– Pani dr Donata Wójcik – Wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

– Pan Ralph Arzt – Wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

– Pani Ewa Łukawska – projektantka mody

Za zdobycie tytułu laureata Ola otrzymała cenne nagrody – wpis na Świadectwie Ukończenia Szkoły, przyznanie 3 punktów, które zostaną doliczone przy rekrutacji do szkoły średniej, nagrody rzeczowe oraz dyplom.

W konkursie udział wzięły również Sylwia Bisaga z kl. VI, Joanna Graczak z kl. VII oraz Emilia Buśluk z kl.VII, które otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Uczennice przygotowywały się do konkursu pod okiem p. Natalii Zugaj.

Gratulujemy!

 

Dyplom dla Aleksandry Śnioch – kliknij tutaj, aby pobrać dyplom

 

 

Zakończyliśmy letni moduł innowacji czytelniczej „CZYTAM Z KLASĄ Lekturki spod chmurki”

 

Tegoroczna edycja projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” miała zasięg międzynarodowy i skierowana była do uczniów klas I-III. W module letnim nasi uczniowie czytali do wyboru: Afrykę Kazika lub Dzieci Pana Astronoma. Kreatywne wyzwania czytelnicze związane z przeczytanymi lekturami miały zachęcić najmłodszych czytelników do sięgania po książki. Lekcje pod chmurką z ulubioną lekturą, wycieczka do zoo w Leśnym Zaciszu, występy klasowe i prezentacja piosenki i układu choreograficznego o kosmosie – to tylko niektóre z ciekawych pomysłów, które realizowali z uczniami wychowawcy klas I-III oraz nauczyciel bibliotekarz. Mamy nadzieję, że realizowany w tym roku projekt zwiększył świadomość ekologiczną uczniów oraz skutecznie zachęcił ich do czytelnictwa. Niech wesoła relacja filmowa będzie miłą pamiątką dla wszystkich tych, którzy uczestniczyli w naszym projekcie z chmurką Tosią jako przewodniczką.

 

 

Uroczysta zbiórka 1 Drużyny Harcerskiej w Dębskiej Woli

 

21 czerwca odbyła się uroczysta zbiórka 1 Drużyny Harcerskiej w Dębskiej Woli. Gościli na niej phm. Olga Zawodnik-Purtak, Komendantka Hufca Kielce-Powiat i pwd. Krzysztof Miernik, Członek Komendy Hufca oraz Pani Dyrektor Irena Bisaga. Po uroczystym rozpoczęciu spotkania harcerze podzieleni na dwa zastępy wzięli udział w grze terenowej, której tematyką była treść Przyrzeczenia Harcerskiego. Następnie dziewczęta i chłopcy złożyli Przyrzeczenie Harcerskie i otrzymali krzyże harcerskie. Kolejną niespodzianką było ogłoszenie przez Komendantkę Hufca, że nasza drużyna zdobyła tytuł DRUŻYNY ROKU 2020/2021. Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. W części nieoficjalnej ze wspaniałymi Rodzicami harcerzy, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu spotkania, uczestniczyliśmy w ognisku i wspólnym poczęstunku. Czuwaj!!!

 

 

„O Złoty Laur św. Jana Pawła II”

 

Przewodnim tematem występu była recytacja wiersza mówiącego o miłości do Boga, na podstawie wiersza Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła, miłość mi wszystko rozwiązała”. Udział wzięło siedem uczennic z: 8 klasy Aleksandra Śnioch, Julia Bukowska, 6 klasy Anna Dziewięcka, Klaudia Skrzyniarz, 4 klasy Natalia Tutak, 2 klasy Anna Kubicka, Gabriela Paluch. Wszystkim uczennicom serdecznie gratuluję pięknych recytacji.

 

  

  

 

VI Piknik Rodzinny

 

23 czerwca odbył się po raz szósty Piknik Rodzinny. Dzięki staraniom p. Dyrektor, Rady Rodziców i wsparciu sponsorów udało się zorganizować wspaniałą zabawę dla naszych uczniów. Dmuchane zamki, tory przeszkód i byk prosto z rodeo zachęcały do zabawy. Ochotnicze Straże Pożarne ze Zbrzy i Chałupek zaprezentowały dzieciom wyposażenie wozów strażackich, a chętni mogli również odbyć krótka przejażdżkę takim wozem. Dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz wodę. Pogoda i humory dopisały, wszyscy wspaniale się bawili.

Na festynie zostało przygotowane stanowisko, gdzie można było skorzystać z okazji i wziąć udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań, co stanowiło ułatwienie dla okolicznych mieszkańców.

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

 

W piątek 25.06.2021 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Dębskiej Woli, którą odprawił ks. H. Terpiński. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie p. Dyrektor I. Bisaga wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, listy gratulacyjne dla rodziców oraz nagrody książkowe. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Morawica p. M. Buras wręczył stypendium Aleksandrze Śnioch z klasy VIIIb, która uzyskała średnią ocen 6.0, zajęła I miejsce w I Wojewódzkim Konkursie „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. Wszystkim uczniom gratulujemy wyników w nauce, uzyskania promocji do następnej klasy oraz życzymy wspaniałego i bezpiecznego odpoczynku.