Witaj szkoło!

Jak co roku nowy rok szkolny zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Minutą ciszy oddano hołd ofiarom II wojny światowej. Pani Dyrektor przywitała licznie przybyłych rodziców i uczniów. Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

Śladami lokalnej historii

Wyjątkowa lekcja patriotyzmu była udziałem uczniów kl. IVa i IVb, które wraz z wychowawczyniami i nauczycielem historii wybrali się w dniu 8 września 2016 r. do Zbrzy pod pomnik upamiętniający epizod wojenny. Po wysłuchaniu krótkiej informacji na temat wydarzeń z 1944 roku uczniowie zapalili znicz pamięci oddając hołd tym, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Z wizytą w Bibliotece Publiczno–Szkolnej w Dębskiej Woli

Klasa IVa, która dopiero rozpoczęła naukę w naszej szkole wybrała się z nauczycielką j. polskiego na zajęcia biblioteczne do sąsiadującej ze szkołą biblioteki. W czasie lekcji uczniowie zapoznali się z zasadami i czasem pracy biblioteki, dowiedzieli się, co to jest katalog i jak z niego korzystać, zwiedzili dostępne czytelnikom pomieszczenia biblioteki i zapoznali się z jej ofertą.

Ogólnopolski projekt edukacyjny „BohaterON – włącz historię”

Powstanie warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedna z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem wartości, takich jak patriotyzm, wolność. Powstańcy warszawscy, których jest coraz mniej, zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. „BohaterON – włącz historię” to ogólnopolski projekt patriotyczny, którego celem jest upamiętnienie, uhonorowanie żyjących uczestników powstania. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję wysyłając imienne kartki do sześciu powstańców warszawskich. W ten sposób wykazaliśmy się patriotyczną postawą i złożyliśmy podziękowanie wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

Wycieczka do Stajni Dialog w Brudzowie

16 września klasa IVb wraz z wychowawczynią p. M. Graczak wybrała się na niecodzienną wyprawę. Swoje podwoje otworzyła przed nami Stajnia Dialog w Brudzowie, a jej właścicielka pani Ewa Ignacak–Krupa przyjęła nas serdecznie wprowadzając uczniów w niezwykły świat końskich spraw. Dzieci uczyły się jazdy konnej, czyściły i myły konie, dziewczynki zadbały o fryzury na końskich grzywach i ogonach. U pani Ewy żyje mnóstwo zwierząt, z którymi dzieci bawiły się dowoli. Serce wszystkim skradł źrebaczek, a Cytryna i Gwiazdka wygrały plebiscyt na najmilsze koniki w całym świecie. Dużo wrażeń dostarczył nam długi spacer po lesie w towarzystwie kucyków Kasi i Lusi. Czas wykorzystaliśmy również na gry i zabawy, wycieczkę na plac zabaw. Udany dzień dopełniło ognisko, z którego oprócz dzieci cieszyły się pieski pani Ewy. To był wspaniały dzień, żal tylko, że konie nie mogły wrócić z nami. Mamy nadzieję, że jeszcze je odwiedzimy. Serdecznie dziękujemy pani Ewie za gościnę i cierpliwość nie tylko do koni.

Sprzątanie świata

16 września nasza szkoła włączyła się do ogólnoświatowej akcji pod hasłem: Sprzątanie świata. Celem akcji jest sprzątanie zaśmieconych miejsc, jak również różne działania edukacyjne, zwiększające świadomość ekologiczną, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Barwy mojej Ojczyzny

Uczniowie klas IVa, IVb, V wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod hasłem: Barwy mojej Ojczyzny w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Była to niecodzienna lekcja patriotyzmu, wartości takich jak honor, szacunek do symboli narodowych. Nasi uczniowie zwiedzili również wystawy stałe w Ośrodku oraz dawne więzienie.

Program „Wzorowa łazienka 2016”

 

Nasza szkoła bierze udział w programie „Wzorowa Łazienka 2016” prowadzonym przez markę „Domestos” przeznaczonym dla szkół podstawowych. Celem naszym jest zdobycie nagrody głównej, a jest nią remont łazienki szkolnej. Na stronie konkursu będą zamieszczane prace naszych dzieci – ich wymarzone łazienki. Prosimy o głosowanie codziennie do 30.11.2016r. na naszą szkołę przez stronę www.wzorowalazienka.pl: Wybierz: Głosuj; Wybierz: Oddaj głos; wybierz: województwo – świętokrzyskie; miejscowość – Morawica; szkoła – Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli; kliknij: Pokaż galerię; Pojawi się nazwa naszej szkoły oraz obrazek z łazienką. W prawym górnym rogu obrazka jest ręka. Kliknij na nią; Po kliknięciu na rękę pojawi się pytanie o sposób głosowania: Głosuj przez e-mail lub Głosuj przez FB; Jeżeli wybierzesz głosowanie przez e-mail – to pamiętaj, aby zalogować się na swoje konto pocztowe i kliknąć w link znajdujący się w wiadomości od wzorowej łazienki. Pamiętajcie: Każdy głos jest ważny! Głosujcie codziennie! Koniec głosowania 30.11.2016r.

Dzień Przedszkolaka w przedszkolu

W piątek 23 września przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Dębskiej Woli uroczyście świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci z pewną nuta nieśmiałości przełamywały tremę recytując wiersze i śpiewając piosenki pierwszy raz przed tak liczną widownią. Dumnie prezentując się przed kolegami ze starszych klas, rodzicami oraz gościem – zastępcą wójta – Panem Marcinem Dziewięckim czuły, że to naprawdę ich święto. Za odwagę nagrodzone zostały upominkiem przywiezionym przez przybyłego gościa oraz dyplomem przedszkolaka wręczanym wraz z Panią dyrektor Ireną Bisaga. Po części artystycznej na wszystkich uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców.

III spartakiada lekkoatletyczna

24.09.2016 na stadionie Moravii odbyła się trzecia spartakiada lekkoatletyczna. Rywalizacja odbyła się w czterech kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa przedszkolaków, uczniowie klas I-III, IV-VI oraz rodzice. Wielu rodziców przyjechało kibicować swoim pociechom. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy złoty medal, na amatorów sportu czekał poczęstunek, a przede wszystkim miła atmosfera i zdrowa rywalizacja. Mimo niezbyt przyjemnej pogody zabawa była wspaniała. Największymi sukcesami mogą pochwalić się: Kamil Mrozicki, Lena Mrozicka, Małgorzata Kubicka, Kinga Sęk, a z rodziców Emilia Mrozicka i Joanna Wojda. Osoby te zajęły miejsca na podium i otrzymały puchary. Gratulujemy i dziękujemy rodzicom za udział w spartakiadzie.

Przedszkolni kucharze

29 września dzieci przyniosły do przedszkola warzywa – pomidory, ogórki, paprykę, sałatę, zrobiły pyszne i zdrowe kanapki, które szybko znikły z ich talerzyków. Przedszkolni kucharze w pięknych fartuszkach wiedzą, że warzywa są bardzo zdrowe i zachęcają wszystkich do ich spożywania.

Nocowanie w szkole klas III i V

W dniu 30.09.2016 uczniowie klas III i V rozpoczęli swoją niecodzienną przygodę ze szkołą. W piątek po lekcjach  uczniowie stawili się w szkole wyposażeni w prowiant i śpiwory. Klasowe imprezy rozpoczęły się od wspólnego ogniska dzieci i rodziców. Były zawody sportowe dzieci i rodziców, rozgrywki  w piłkę nożną i piłkę ręczną, pieczenie kiełbasek. Po zmierzchu przenieśliśmy się do szkoły, gdzie uczniowie wspólnie z rodzicami rozegrali mecz w piłkę ręczną. Była dyskoteka, wspólne nocne śpiewanie i bitwa na poduszki. W sobotni poranek po samodzielnie przygotowanym śniadaniu uczniowie we wspaniałych nastrojach rozjechali się do domów. Serdeczne podziękowania za pracę wniesioną w organizację klasowego spotkania dla rodziców.

 

 

Pani Jesień w przedszkolu

3 października do naszego przedszkola zawitała Pani Jesień, przyniosła duży kosz jesiennych darów – warzywa, owoce, orzechy, kasztany i żołędzie. Pokazała dzieciom także wiele kolorowych liści, poczęstowała pokrojonymi warzywami i owocami, opowiedziała o jesiennej pogodzie i zadawała zagadki. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok!

„Pierwszaki – Zdrowo i bezpiecznie do szkoły”

11 października pierwszoklasiści brali udział w akcji „Pierwszaki – Zdrowo i bezpiecznie do szkoły” przeprowadzonej w Galerii Korona Kielce. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim przekazanie dzieciom najistotniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. W groteskowy sposób pierwszoklasistą ukazane zostały problemy życia codziennego z jakimi mogą borykać się na co dzień. Podczas spotkania odbyła się prelekcja pielęgniarki, ratownika PCK, policjanta i strażaka. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone do Multikina na bajkę oraz wspólne zdjęcie klasowe w bawialni Happy Land, które zobaczymy 3 grudnia w dodatku Echa Dnia.

Dzień Edukacji Narodowej

To wyjątkowe dla całej społeczności szkolnej święto miało w tym roku wyjątkowo miły charakter: były wiersze, koncert życzeń, uśmiechy i kwiaty. Odwiedziła nas w tym roku Pani Sekretarz Anna Kowalska, by przekazać życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz Przewodnicząca Rady Rodziców pani Renata Motyka ze słodką niespodzianką.

Jabłka i marchewka dla wszystkich uczniów

Kolejny rok nasza szkoła dzięki Agencji Rynku Rolnego w dniu 17 października pozyskała dla uczniów marchewkę, a 20 października pozyskała jabłka. Jest to już trzeci rok owocnej współpracy z ARR. Dziękujemy panu Grzegorzowi Grzybowskiemu za rozładunek marchewki i jabłek własnym sprzętem.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” w Kielcach

21 października, na zaproszenie nauczyciela historii p. M. Pacholec, do naszej szkoły przyjechali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” w Kielcach. Założyciel i prezes stowarzyszenia p. Dionizy Krawczyński opowiadał o działalności żołnierzy Armii Krajowej na ziemi świętokrzyskiej podczas II wojny światowej. Uczniowie poznali umundurowanie i uzbrojenie 27 pułku ułanów, których barw ma prawo używać SRH „Jodła”. Spotkanie było bardzo ciekawe, na długo zostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

Klasa II w leśniczówce w Bilczy

Naszym dzielnym drugoklasistom nie straszny deszcz ani zimno, razem z wychowawcą i rodzicami wyruszyli tropić tajemnice przyrody. Dzięki panu leśniczemu uczniowie poznali niezwykły świat mieszkańców lasu. Na spragnionych przygód uczniów klasy II czekał również smaczny poczęstunek.

Jesienne porządki oddziału przedszkolnego

Wspólna praca to dobra zabawa, o tym przekonali się uczniowie zerówki, którzy razem z wychowawczynią panią E. Gondek porządkowali teren przed szkołą grabiąc piękne, jesienne liście.

III Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych Gminy Morawica „Roztańczone Puzzle III”

W dniu 23.10.2016 roku dwie uczennice klasy VI Kornelia Kiełbus i Kinga Sęk uczestniczyły w III Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych Gminy Morawica „Roztańczone Puzzle” w Bilczy. Uczennice wystąpiły jako duet i w swojej kategorii – duet klas IV-VI szkoły podstawowej – wywalczyły I miejsce. Gratulacje!!!

Spotkanie edukacyjne „Między nami kobietkami”

W dniu 24.10.2016r. odbyło się spotkanie edukacyjne „Między nami kobietkami”. Było to spotkanie edukacyjne dla uczennic klas V i VI nt. „Co musicie wiedzieć o okresie dojrzewania.”

Wyjazd na grób patrona szkoły

„Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

szum gałęzi, listopadów przemijanie.

Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,

by mowę wieków usłyszeć

One mówią...”

(R. Bergiel „Bezimienne groby”)

Od 2004 roku, kiedy Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli zaczęła z dumą nosić imię Jakuba Szelesta, wyjazdy na grób naszego patrona stały się tradycją. Każdego roku tuż przed 1 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele pod duchowym przewodnictwem księdza proboszcz H. Terpińskiego wybierają się na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany jest Jakub Szelest wraz z małżonką Józefą. Stojąc przy mogile patrona szkoły – zasłużonego dla naszej społeczności lokalnej działacza, nauczyciela, kierownika szkoły, żołnierza AK, patrioty utwierdzamy się w przekonaniu, że wybór Jakuba Szelesta na naszego patrona był właściwą decyzją. To postać, która życie najlepiej oddaje wychowawcze ideały naszej placówki: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jak co roku złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy się wspólnie, wspomnieliśmy w modlitwie również tych, którzy walczyli, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. W tym niezwykłym spotkaniu towarzyszył nam proboszcz parafii Brzeziny ksiądz Józef Knap, na którego zaproszenie udaliśmy się do kościoła, gdzie mieliśmy okazję poznać historię kościoła w Brzezinach, który był kiedyś naszym kościołem parafialnym. To tu służył do mszy nasz patron Jakub Szelest, tu przychodzili na msze nasi pradziadkowie. Ksiądz Knap opowiedział nam również o relikwii bł. Ks. M. Sopoćko. Nasze coroczne spotkania w miejscu pochówku J. Szelesta to dla nas żywa lekcja patriotyzmu, która wprowadza nas w nastrój zadumy nad życiem, wartością wolności, powinnością wobec Polski i naszej małej Ojczyzny.

Ślubowanie Pierwszaków

27 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszaków. Do społeczności szkolnej dołączyło 14 uczniów klasy pierwszej prowadzonych przez wychowawcę p. A. Kędzior. Dzieci zaprezentowały wyjątkowy program artystyczny, po którym nastąpił akt ślubowania. Pasowania na uczniów dokonał pan z-ca Wójta Marcin Dziewięcki wraz z panią Dyrektor. Wielką radość wśród pierwszaków wywołało wręczenie prezentów przez pana Wójta i przedstawicieli wszystkich klas. Uroczystość ślubowania zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Światowy Dzień Postaci z Bajek

4 listopada w naszym przedszkolu (w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – projekt Czytające Przedszkola) obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu do przedszkola zawitały kolorowe, bajkowe postacie. Podziwialiśmy nawzajem swoje piękne stroje, czytaliśmy bajki, wybieraliśmy swoją ulubiona bajkową postać, rozwiązywaliśmy bajkowe zagadki i zjedliśmy przepyszny poczęstunek od naszych wspaniałych rodziców.

Warsztaty w Centrum Nauki Leonarda da Vinci

4 listopada uczniowie klas: IVa, IVb, V uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Ekodzieciaki” w Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Zajęcia dotyczyły następujących tematów: „Z natury wzięte”, „Woda – ciecz o niezwykłych właściwościach”, „Gleba – żywiciel przyrody” i miały na celu kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody, środowiska naturalnego. Warsztaty obfitowały w doświadczenia i eksperymenty, uczniowie wykonali własnoręcznie krem i sól do kąpieli. Dzieci zwiedziły również interaktywną wystawę – „Człowiek – najwspanialsza maszyna”. W przerwie zajęć uczniowie otrzymały od organizatorów projektu smaczny i zdrowy poczęstunek.

Występ Małych Wolanecek

6 listopada szkolny zespół folklorystyczny Małe Wolanecki wystąpił w Centrum Samorządowym w Morawicy na spotkaniu z cyklu „Ludzie stąd” poświęconym Tomaszowi i Feliksie Gajdom z Dębskiej Woli. Nasze uczennice, przygotowane przez p. A. Jasiorowską, zaprezentowały kilka pieśni ludowych autorstwa F. Gajdy i H. Szelestowej. Spotkanie to było okazją do poznania historii utalentowanego autora wycinanek, poety, popularyzatora twórczości ludowej T. Gajdy i jego małżonki Feliksy – pieśniarki, autorki piosenek ludowych.

Wycieczka do Fabryki Bombek Choinkowych

8 listopada uczniowie klas I – III wybrali się do Fabryki Bombek „Decora” w Miechowie w celu poznania procesu tworzenia szklanych ozdób choinkowych. Dzieci miły okazję nie tylko zwiedzić całą Fabrykę, ale również podejrzeć pracę ludzi podczas tworzenia bombki począwszy od szklanej rurki aż po gotowy, sklepowy produkt. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i bliskich. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.

Święto Niepodległości

Uroczysty nastrój, poczet sztandarowy, biel i czerwień, wiersze i piosenki – tak po krótce można opisać obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. Po wprowadzeniu pocztu, odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” pani M. Pacholec przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą naszej historii, a następnie klasa IVb przygotowana przez wych. p. M. Graczak zaprezentowała wiązankę pieśni i wierszy patriotycznych. Obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości uświetniła swoim występem W. Rogowska z klasy VI.

Spotkanie z p. Tomaszem Dudkiem – żołnierzem 6 Batalionu Desantowo-Szturmowego w Gliwicach

Zbliżające się Święto Niepodległości było okazją do spotkania z p. Tomaszem Dudkiem – żołnierzem 6 Batalionu Desantowo-Szturmowego w Gliwicach, które odbyło się 09.11.2016. Pan Tomasz opowiadał przedszkolakom jak trudna i ważna jest praca żołnierza. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju, w której uczestniczył również p. Tomasz. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały umundurowanie, wyposażenie żołnierza oraz przywiezione pamiątki z misji z Afganistanu. Dzieci chętnie przymierzały wojskowe nakrycia głowy – hełm, beret, maskę przeciwgazową oraz kamizelkę kuloodporną. Dziękujemy panu Tomaszowi za bardzo ciekawe spotkanie w naszym przedszkolu.

Nasza Szkoła bierze udział w projekcie „Śladami pamięci – uczeń/nauczyciel badaczami historii”

Projekt „Śladami pamięci – uczeń/nauczyciel badaczami historii”, którego organizatorem jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, IPN Delegatura w Kielcach, ma na celu wzbudzenie zainteresowania historią naszego regionu i kraju wśród uczniów szkół województwa świętokrzyskiego oraz wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli. Ważnym elementem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych związanych z otwartością, tolerancją i współpracą. W ramach przedsięwzięcia szkolny koordynator projektu p. M. Graczak 18 października wzięła udział w konferencji w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Po wyłonieniu grupy projektowej w składzie: A. Ciechanowska, M. Litwin, A. Śnioch, A. Wojciechowska z klasy IVb, uczennice wraz z p. Graczak wzięły udział w spotkaniu warsztatowym dla uczniów i nauczycieli w siedzibie ŚCDN. Nasza grupa projektowa przygotuje do kwietnia 2017r. szkolny projekt pt.: „Sprawiedliwi z regionu świętokrzyskiego”. Powyższym działaniom towarzyszyć będzie wystawa „Samarytanie z Markowej” dotycząca rodziny Ulmów zamordowanej za pomoc Żydom. Przy okazji wyjazdu na warsztaty uczennice udały się pod dawna synagogę w Kielcach, by oddać hołd Polakom odznaczonym medalem Sprawiedliwi wśród narodów świata.

Występ Małych Wolanecek podczas Dni Otwartych Centrum Samorządowego w Morawicy

13 listopada podczas drugiego dnia obchodzonych z dużym rozmachem Dni Otwartych Centrum Samorządowego w Morawicy wystąpił nasz szklony zespół folklorystyczny prowadzony przez p. A. Jasiorowską. Występ Małych Wolanecek spotkał się z dużym uznaniem ze strony publiczności.

Wycieczka do Fabryki Bombek w Miechowie

14.11.2016r. klasy V i VI uczestniczyli w warsztatach plastycznych zorganizowanych w zakładzie produkującym ozdoby choinkowe „Decora” w Miechowie. Zajęcia zostały połączone ze zwiedzaniem zakładu, w którym wszystkie szklane ozdoby choinkowe są robione i ozdabiane ręcznie. I nie jest to wcale łatwa praca. Dzieci poznały cały proces powstawania ozdób choinkowych, od projektowania, formowania, srebrzenia i misternego ozdabiania aż do specjalistycznego pakowania. Swoje bombki uczniowie wykonywali pod czujnym okiem pracowników zakładu. Takie malowanie własnej bombki dla każdego dziecka było fascynujące.

Porcja zdrowia dla każdego ucznia

Dbając o wszechstronny rozwój dzieci z naszej szkoły 15 listopada znów udało się nam pozyskać jabłka dla naszych podopiecznych, a wszystko dzięki współpracy z Agencją Rynku Rolnego i zaangażowaniu p. dyr. I. Bisagi.

Projekt „Edukacja Globalna”

Nasza szkoła jako jedna z 10 szkół w województwie świętokrzyskim przystąpiła do realizacji projektu „Edukacja Globalna. Liderzy Edukacji na rzecz rozwoju” 355/2016/M1, współfinansowanym z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP 2016.

 

Edukacja globalna ma przybliżyć społeczeństwu zagadnienia dotyczące sytuacji uboższych krajów, przyczyny problemów współczesnego świata i wyzwania z tym związane, pokazywać wzajemne zależności między Polakami a mieszkańcami krajów rozwijających się.

Edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem oraz włączenia się w proces budowania w świecie społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

W naszej szkole rozpoczynamy przygodę z edukacją globalną. Przybliżając dzieciom kulturę Azji, Afryki, i Ameryki Południowej i Środkowej, pragniemy ukazywać różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata, a przez to – pobudzać do solidarności międzyludzkiej już od najmłodszych lat.

Będziemy realizować wiele działań. Pierwszym z nich jest Tydzień Edukacji Globalnej – 16 listopada – 20 listopada 2016r. Każdy nauczyciel przeprowadzi zajęcia, które wprowadzą w tematykę edukacji globalnej. Wkrótce naszą szkołę odwiedzi wolontariusz pani Marta Kostulska.

O dalszych przedsięwzięciach i efektach naszych działań będziemy informować na stronie szkoły.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach:

https://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/polska_pomoc/edukacja_globalna/

http://www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/pl/a/Projekt-EG-3552016M1

https://www.polskapomoc.gov.pl/Edukacja,globalna,1603.html

 

          

 

  

 

Temat zajęć z wolontariuszem panią Martą Kostulską – „Jak to, co kupujemy wpływa na świat”

Klasa 4a integruje się na wycieczce w Siedlcach

Konkurs na własnoręcznie wykonaną książeczkę

W listopadzie w naszym przedszkolu, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – Projekt Czytające Przedszkola, odbył się konkurs na własnoręcznie wykonaną książeczkę. Piękne, kolorowe prace wykonało dziewiętnaścioro dzieci. Książeczki można oglądać na wystawce przy wejściu do przedszkola. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz nagrodę. Gratulujemy!

Wycieczka klas czwartych do Fabryki Bombek „Decora” w Miechowie

16 listopada obie klasy czwarte wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek „Decora” w Miechowie. Wiele radości sprawiła dzieciom możliwość samodzielnego ozdobienia bombek. Uczniowie z ciekawością zapoznali się z etapami pracy nad bombkami. Wycieczkę zakończyły zakupy w sklepie firmowym, gdzie wszyscy nabyli przepiękne ręcznie robione bombki.

Andrzejki

24 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Humory dopisywały i zabawa była wspaniała.

Lekcja historii w OMPiO w Kielcach

24 listopada 2016r. uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Józef Piłsudski, czyn legionowy” w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Zajęcia poprzedzone były zwiedzaniem ekspozycji muzealnej w OMPiO.

Spotkanie z panią Ireną Kiełbus

29 listopada na zaproszenie p. J. Ślusarczyk i p. A. Todorowskiej naszą szkołę odwiedziła była uczennica patrona szkoły – J. Szelesta pani Irena Kiełbus. W spotkaniu uczestniczyły klasy I, IVa, IVb, VI. Nasz gość opowiedział uczniom o J. Szeleście, jego działalności w środowisku lokalnym, nauce i życiu w czasach II wojny światowej. Społeczność szkolna serdecznie dziękuje p. I. Kiełbus za kolejne odwiedziny i niezwykłą lekcję historii.

Przedszkolaki w WDK’u

29 listopada reprezentacyjna grupa przedszkolna, w składzie Gabriela Paluch – solistka oraz dziewczęta tańczące: Ola Gąsior, Marysia Dziewięcka, Gosia Pakuła oraz siostry Amelia i Nikola Sołtys wzięły udział w III Festiwalu Piosenki Przyrodniczej dla Przedszkolaków w Kielcach. Po raz kolejny dziewczęta przełamywały swą nieśmiałość występując na prawdziwej scenie przed ogromną widownią. Swoim występem wzbudziły aplauz widowni oraz wywalczyły cenne nagrody dla przedszkola. Rodzicom za wsparcie, pomoc i obecność bardzoooooo dziękujemy;-)

Mikołajkowy wyjazd do kina

 5 grudnia klasy IVa, IVb, V, VI wybrały się na poruszający film „Za niebieskimi drzwiami”. W kinie uczniowie spotkali Mikołaja, który hojnie rozdawał słodycze nie tylko tym grzecznym dzieciom.

Mikołajkowy Turniej Sportowy

6 grudnia pierwszaki realizując projekt „Mały Mistrz” zaprosili do wspólnej zabawy kolegów i koleżanki z klasy II. Podczas tego spotkania uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych mikołajkowych konkurencjach wymagających szybkości, zwinności, precyzji, a także logicznego myślenia. Turniej był wspaniałą zabawą propagującą aktywność ruchową, której towarzyszyły niesamowite emocje. Na zakończenie sportowych zmagań dzieci otrzymały upominki. Pierwszaki w ostatnim czasie w ramach projektu „Mały Mistrz” uczyły się także polki, pod okiem tancerki, pani Agnieszki Adamczyk oraz spotkały się z panem Wojtkiem Pieczabą, Mistrzem Polski w Kulturystyce.

III edycja gminnego konkursu wiedzy o profilaktyce

9 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół w Brzezinach odbył się Konkurs Wiedzy o Profilaktyce. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V: M. Konopka, P. Skuciński, M. Szewczyk i K. Zimoch. Uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania, układali z liter lub sylab hasła dotyczące zdrowia. Największe emocje były podczas rozwiązywania kalamburów. Drużyna z naszej szkoły spisała się bardzo dobrze i zajęła III miejsce. Gratulujemy!

Świąteczne pyszności klasy IVb

Klasa IVb wraz z wych. p. M. Graczak postanowiła przedświąteczny czas wykorzystać na pieczenie słodkich przysmaków. Niezwykłą radość sprawiła uczniom możliwość samodzielnego przygotowania ciasteczek i babeczek. Zapał i energia małych cukierników przyniosły bardzo smaczne efekty. Po zadowolonych minach widać, że nawet w kuchni można się świetnie bawić, a przy tym nauczyć cierpliwości, pracy w grupie i kreatywności.

Spektakl historyczny „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”

W dniu 16 grudnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl historyczny „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”, zaprezentowany przez przedstawicieli Agencji widowisk historycznych „Arkona”. Aktorzy przybliżyli kulturę dawnych Słowian. Program przedstawienia zawierał scenki historyczne z pokazami walk wojów średniowiecznych. Uczniowie mieli też możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów używanych w Polsce pierwszych Piastów. Spektakl w przystępnej formie przypomniał i utrwalił wiedzę historyczną uczniów dotyczącą epoki średniowiecza.

Spotkanie wigilijne w I klasie

20 grudnia w klasie I odbyło się popołudniowe spotkanie wigilijne z udziałem rodziców. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym dzięki przepięknym dekoracjom sali oraz występom pierwszoklasistów. Dzieci z radością prezentowały i odgrywały swoje role ogłaszając o narodzinach Dzieciątka w przygotowanych ,,Jasełkach”. Cudowny występ dzieci był wprowadzeniem do wspólnego kolędowania, składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem.

Wigilii czas, czas miłości…

21 grudnia społeczność naszej szkoły spotkała się na wspólnej Wigilii. Nie zabrakło również szanownych gości: Wójta Gminy Morawica p. M. Burasa, radnego p. M. Jędrzejczyka, księdza proboszcza z Obic, Przew. Rady rodziców p. R. Motyki, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola p. R. Dziewięckiej, rodziców. Wszystkich wzruszyły przepiękne jasełka przygotowane przez p. katechetkę J. Ślusarczyk. Uczniowie zaprezentowali swoje talentu muzyczne i wokalne. Po odczytaniu przez p. Dyrektor I. Bisagę fragmentu Pisma Świętego wszyscy złożyli sobie życzenia.

Małe Wolanecki na koncertach z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Morawicy

Dwa koncerty już za nami, w Morawicy i Obicach. Zapraszamy na dwa kolejne – w Radomicach i Bilczy! Mimo zimna udało się nam pięknie zaśpiewać. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy byli oraz Rodziców, którzy tak bardzo nam pomagają!

Popołudniowe Kolędowanie w Przedszkolu

10 stycznia społeczność przedszkolna spotkała się popołudniową porą w bardzo licznym gronie na wspólnym kolędowaniu. W role świętej rodziny wcielili się najmłodsi artyści. Podczas występów przedszkolaków rodzice wtórowali śpiewem znanych kolęd. W tym dniu nie zabrakło również smakołyków przyniesionych przez rodziców. Za obecność w ważnym dla maluchów dniu oraz wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy. Jesteście drodzy rodzice jak zwykle niezawodni;-)

My się zimy nie boimy!!

13 stycznia klasa I w ramach projektu „Mały Mistrz” poznawała sporty zimowe. Tym razem były to sanki. Niezapomnianych wrażeń dzieciom dostarczył kulig zorganizowany dzięki współpracy wychowawcy z rodzicami oraz zaprzyjaźnionymi osobami. Dziękujemy Kornelowi Klimczakowi za nieodpłatne udostępnienie auta;-)

Korzystamy z uroków zimy

O tym, że ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, to samo zdrowie nie trzeba przekonywać uczniów klasy IVb, którzy wspaniale bawili się 13 stycznia podczas kuligu.

Przedszkolaki dla WOŚP

15 stycznia dziewczynki z zespołu „Little Shock” z przedszkola zaprezentowały się w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy podczas 25 finału WOŚP. Dziewczynki zatańczyły układ z szarfą do piosenki „Hallelujah” oraz zaśpiewały pastorałkę „Skrzypi wóz”.

Wieczór wigilijny z rodzicami w klasie IVa

Uczniowie klasy IVa przygotowali przedstawienie o Bożym Narodzeniu w języku angielskim pt.: „Christmas Story”. Wszystkich rodziców i panią Dyrektor przywitał prowadzący Bartek Stępień. Narratorami byli: Wiktoria Babiarska, Igor Pajączkowski i Ernest Mróz. Maryję i Józefa zagrali Dominika Sułkowska i Paweł Cesarinni Nanni. W rolę aniołów wcieliły się Karolina Babiarska i Kinga Żądło. Natomiast role pasterzy powędrowały do Igora Tarkowskiego, Filipa Szymoniaka i Bartosza Szymoniaka i Damiana Fabjana. Realistyczną rolę 3 królów odegrali Kacper Skuciński, Paweł Wieczorek i Maksymilian Wieczorek. Role gospodarzy odegrali Dominik Baran, Oskar Orliński i Sebastian Woźniczko. Po przedstawieniu wszyscy składali sobie świąteczne życzenia i wspólnie częstowali się pysznościami przygotowanymi przez rodziców. Klimat przedstawienia, miła atmosfera rodzinna na długo zostaną wszystkim w pamięci. Serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu spotkania i przybycie. Wychowawca klasy IVa.

Razem dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Pierwszy raz w naszej gminie i po raz 25 w Polsce zagrała WOŚP. Aktywnie włączyliśmy się w to wyjątkowe wydarzenie, nasi uczniowie zaprezentowali się na scenie Samorządowego Centrum Kultury, brali udział w warsztatach plastycznych.

Spektakl „Cicho” Maliny Prześlugi z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie

19 stycznia uczniowie klas IV–VI obejrzeli spektakl „Cicho” Maliny Prześlugi z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Przedstawienie zostało wyemitowane w ramach Internetowego Teatru TV, dzięki któremu uczniowie bez wychodzenia ze swojej szkoły mogą oglądać ciekawe spektakle. „Cicho” to przedstawienie, w którym bohaterowie zaczerpnięci z wierzeń słowiańskich przeplatają się z próbą pokazania całkiem niebłahego problemu, jakim jest mierzenie się ze smutkiem i własną samotnością. Mieszkańcy lasu – chochliki, strzygi i wiedźmy spotykają się z kimś, czego do tej pory nie znały – małą, milczącą dziewczynką.... Spektakl stara się poruszyć wątek, który może być szczególnie istotne w procesie wychowawczym: tematykę pokonywania smutku.

Ostatni koncert Małych Wolanecek i orkiestry

Po raz kolejny odbył się koncert naszego zespołu folklorystycznego i Orkiestry Dętej z Morawicy. 22 stycznia w kościele w Bilczy odbył się ostatni w tym roku wspólny koncert. Jak zawsze występ cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Dziękujemy rodzicom naszych małych artystek za pomoc w organizacji dojazdów na koncerty, umożliwienie dziewczynkom udziału w próbach i koncertach.

Dzień Babci i Dziadka

23 stycznia gościliśmy w naszej szkole wspaniałych gości: Babcie i Dziadziusiów uczniów. Dzieci występowały z pełnym zaangażowaniem, każdy chciał jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności i talent przed tą wyjątkową publicznością. Licznie przybyli goście gromkimi brawami nagradzali artystyczne popisy swych wnucząt. Po występach nasi seniorzy zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem.

Bezpieczne ferie zimowe

25 stycznia uczniowie naszej szkoły spotkali się z p. W. Nowakiem pracownikiem Straży Miejskiej w Morawicy, aby porozmawiać na temat bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznych zabaw zimowych, prawidłowego korzystania z uroków zimy. Uczniowie oprócz cennych wskazówek otrzymali również od przedstawiciela Straży Miejskiej opaski odblaskowe. Życzymy naszym uczniom wspaniałych zabaw na śniegu, zdrowego i bezpiecznego odpoczynku.

Zabawa choinkowa

Jak każdego roku tuż przed zakończeniem I semestru odbywa się w naszej szkole bal. 26 stycznia tej tradycji stało się zadość. Do zabawy zachęcały skoczne rytmy, barwne stroje i radość ze zbliżających się ferii. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji poczęstunku dla uczniów.

Zimowe spotkanie klasy III

28 stycznia klasa III z wychowawczynią i rodzicami cieszyła się urokami śnieżnej zimy. Wspólny kulig, ognisko, zabawy na śniegu i miła atmosfera – tak bawili się uczniowie klasy III dzięki inicjatywie i pomysłowości p. M. Stawiarz.

Innowacja pedagogiczna – przyroda po angielsku

Innowacja pedagogiczna – przyroda po angielsku – plik pdf image002

Ferie z atrakcjami

Jak każdego roku w naszej szkole nauczyciele pełnili dyżury organizując dla uczniów atrakcyjne zajęcia. Aby odciągnąć dzieci od komputerów, nauczyciele przygotowali zajęcia sportowe i mimo remontu w szkole sala gimnastyczna była cały czas do dyspozycji amatorów sportu. 8 lutego 42 uczniów wzięło udział w wyjeździe do kina na film „Sing”. Po seansie uczniowie udali się do Biura Wystaw Artystycznych na zajęcia z origami, by doskonalić pochodzącą z Chin sztukę składania papieru. Powstały barwne motyle, skaczące żabki i ruszające skrzydłami nietoperze. Starsi uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Kielc.

„Światełko dla Armii Krajowej”

14 lutego 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli włączyli się do akcji „Światełko dla Armii Krajowej” upamiętniającej heroizm niezłomnych żołnierzy AK. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii p. M. Pacholec zapalili znicz pod pomnikiem we Zbrzy poświęconym tzw. epizodowi zbrzańskiemu. Akcja ta ma szczególny wymiar dla naszej szkoły, ponieważ patronem naszej placówki jest żołnierz AK – Jakub Szelest pseud. Wilk.

Wyjątkowi goście – przedstawiciele Związku Sybiraków: p. Halina Rutecka i p. Rajmund Pastuszko

17 lutego zawitali do naszej szkoły na zaproszenie p. M. Pacholec wyjątkowi goście – przedstawiciele Związku Sybiraków: p. Halina Rutecka i p. Rajmund Pastuszko – wykładowca akademicki, wiceprezydent Kielc w latach 80. i pracownik Urzędu Wojewódzkiego w latach 1984-2002. Spotkanie to dało uczniom możliwość poznania tragicznej historii Polaków wywiezionych na Syberię.  Sybiracy to grupa szczególna, bo w szczególny sposób doświadczona przez historię najnowszą. Mianem tym określa się przede wszystkim mieszkańców wschodnich terenów dzisiejszej Polski oraz dawnych Kresów, którzy jako pierwsi padli ofiarą sowieckich represji po 17 września 1939 roku. Na Syberii, w Kazachstanie i w dziesiątkach innych azjatyckich republik znalazły się wówczas setki tysięcy Polaków. Wywożono całe rodziny – mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Polacy wyrwani nagle ze snu w środku nocy, zmuszeni do spakowania w kilka chwil całego swojego dobytku, wyrzuceni z domów, pakowani następnie byli do wagonów towarowych. Potem wielotygodniowa podróż na wschód, w ścisku, w urągających godności warunkach sanitarnych, często niemal zupełnie bez jedzenia i picia, w siarczystym mrozie. Wielu umierało z głodu lub zamarzało podczas drogi. Ci, którzy przeżyli, zamykani byli w obozach NKWD lub po prostu wyrzucano ich gdzieś pośrodku kazachskiego czy kirgiskiego stepu. Zesłani na Syberię i do Kazachstanu doświadczyli nieludzkiej poniewierki, ciężkich robót, dziesiątkowani przez głód i choroby. Zmuszani byli do pracy ponad siły przy wyrębie lasów, budowie kanałów, w kopalniach. Za katorżniczą pracę nie otrzymywali wynagrodzenia. Wielu z nich zostało tam na zawsze, niektórym udało się wydostać i wrócić do Ojczyzny. Historia Sybiraków jest opowieścią o smutku, cierpieniu i śmierci, ale jest elementem naszej historii, historii naszego narodu. Obowiązkiem każdego Polaka jest poznanie jej i oddanie hołdu ludziom, którzy w tych nieludzkich warunkach pozostali, jak mówiła nam w czasie spotkania p. Rutecka – „Polakami, chrześcijanami, a przede wszystkim ludźmi”. Nie ma cenniejszej godziny wychowawczej niż ta,  jaką odbyli nasi uczniowie podczas rozmowy z Sybirakami. Nikt nie potrafi z takim szacunkiem mówić o Polsce, rodzinie, chlebie, wartości życia jak p. Rutecka i p. Pastuszko. Społeczność Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli jeszcze raz serdecznie dziękuje za to wartościowe spotkanie gościom i organizatorce p. M. Pacholec.

Dzień Kota w przedszkolu

17 lutego w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji dzieci przyniosły swoje ulubione kotki – maskotki, ubrały kocie uszka, bawiły się w kocie zabawy – „Kot i myszki”, „Wlazł kotek na płotek”, śpiewały piosenki o kotkach, kolorowały obrazki, piły mleko naśladując kotki. Przeczytaliśmy też bajkę „Kot w butach” oraz zainscenizowaliśmy „Chorego kotka”. Dzieci przyniosły do przedszkola karmę dla kotów, którą przekażemy dla zwierzaków ze Schroniska w Dyminach.

Konkurs plastyczny „Moja Polska”

Uczniowie klas I-VI wzięli udział w konkursie plastycznym na temat „Moja Polska” ogłoszonym przez p. M. Pacholec. Celem konkursu było uzmysłowienie dzieciom piękna naszej ojczyzny oraz utrwalenie znajomości naszych symboli narodowych. Najładniejsze prace wykonali: Kinga Zimoch (kl. V), Joanna Graczak (kl. III), Aleksandra Śnioch (kl. IVb), Agata Wojciechowska (kl. IVb), Dominika Fąfara (kl. VI) oraz Magda Szewczyk (kl. V).

Wycieczka na spektakl „O przygodach Sindbada Żeglarza” do Centrum Biznesu Exbud oraz do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach

17 lutego 2017 r. klasy 0, I, II, III wybrały się na przedstawienie o „Przygodach Sindbada Żeglarza” do Centrum Biznesu Exbud oraz na inspirującą lekcję biblioteczną w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach. Spektakl oparty na baśni Bolesława Leśmiana zabrał najmłodszych widzów w podróż w fantastyczne i nieznane krainy. Oprawa muzyczna, efekty specjalne, wspaniała gra aktorska wywołały wśród widowni lawinę żywych emocji. Niezapomniana zaś lekcja biblioteczna „Z Senegalu muzyka płynie” wprowadziła uczniów do edukacji o kulturze Afryki ze szczególnym uwzględnieniem muzyki opartej na tradycyjnych rytmach i instrumentach Senegalu. Mali czytelnicy obejrzeli przejmującą bajkę o „Demonce, kobiecie i ptaku”, wykonali własne maski afrykańskie i odtańczyli żywiołowy taniec wojownika w rytm bębnów afrykańskich. Pełni niezapomnianych wrażeń z tak niecodziennej lekcji bibliotecznej mali uczniowie bezpiecznie powrócili do szkoły.

Wizyta w Muzeum Diecezjalnym i warsztaty w ŚCDN

Uczennice klasy IVb z wychowawczynią biorą udział w projekcie „Śladami pamięci”. W ramach działań projektowych 22 lutego wybrały się do Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, by obejrzeć wystawę organizowana z okazji Dni Judaizmu w Kielcach i poświęconą Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. W tym samym dniu odbyły się drugie warsztaty w ŚCDN dla uczniów i nauczycieli uczestniczących w projekcie. Po interesującym wykładzie p. E. Kołomańskiej był czas na ustalenie efektu finalnego projektu, czyli w wypadku naszej grupy filmu o Andrzeju Machulu z Nowego Stawu koło Łagowa, który w czasie wojny ukrywał Żydów. Tę niezwykłą historię opowiedział koordynatorce projektu p. J. Sławski z Łagowa.

Konkurs historyczny pod hasłem „Wokół Józefa Wybickiego i hymnu polskiego”

Hymn Polski pod nazwą „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” powstał w 1797 roku w miejscowości Reggio Emilia we Włoszech. Jej autorem był Józef Wybicki, natomiast nie ma pewności kto skomponował muzykę. Szybko zyskał on popularność wśród polskich legionistów. Znana już jako „Mazurek Dąbrowskiego”, pieśń towarzyszyła polskim żołnierzom podczas walk o wolną Ojczyznę. Hymn Polski w obecnym brzmieniu został ustanowiony 26 lutego 1927 roku. Dnia 22 lutego 2017 r., w 220 rocznicę powstania hymnu, uczniowie klas IV-VI przystąpili do konkursu historycznego pod hasłem „Wokół Józefa Wybickiego i hymnu polskiego”. Odpowiadali na szereg pytań dotyczących znajomości naszego hymnu oraz życiorysu Józefa Wybickiego. Największą wiedzą wykazała się Wiktoria Rogowska z klasy VI oraz Magdalena Litwin z klasy IVb. Serdecznie gratulujemy!

Warsztaty w Geoparku

22 lutego uczniowie klas IVa, IVb i V odwiedzili Centrum Geoedukacji, jest  to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Mali pasjonaci przyrody zwiedzili Galerii Ziemi wraz z wirtualną jaskinią, odbyli „Podróż do wnętrza Ziemi” – Kapsułą Symulatorem 5D oraz uczestniczyli w zajęciach geoedukacyjnych: klasy czwarte – szlifowanie skał, klasa piąta w warsztatach „Skąd przybyliśmy, dokąd zmierzamy”.

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

O tym jak ważna każda sekunda, kiedy ratujemy ludzkie życie przekonywał uczniów klasy III. IVb i V ratownik medyczny p. Krzysztof Lech, który przybył do naszej szkoły 23 lutego na zaproszenie p. M. Graczak – szkolnego koordynatora ds. udzielania pierwszej pomocy. Dzieci bardzo chętnie próbowały swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy, bardzo pomocne były przy tym fantomy oraz koledzy z klasy, którzy cierpliwie pozwalali układać się w pozycji bocznej bezpiecznej. Bardzo dziękujemy p. K. Lechowi za cenna lekcję i poświęcony nam czas.

Śladami dwóch kultur – z wizytą w Chmielniku

Nasza szkoła włączyła się do realizacji projektu „Śladami pamięci”, w ramach którego uczniowie klasy III i IVb wybrali się do Ośrodka edukacyjno-muzealnego „Świętokrzyski sztetl”. Była to okazja do poznania kultury, tradycji żydowskich, odwiedzenia cmentarza żydowskiego. Multimedialny sztetl dostarczył uczniom wielu wrażeń, z entuzjazmem zostały przyjęte żydowskie bajki, ale przede wszystkim była to dla wszystkich lekcja tolerancji i szacunku wobec wyznawców innej religii. Pogoda nam dopisała, więc z przyjemnością pospacerowaliśmy po Chmielniku – mieście dwóch kultur.

Święto Kobiet

8 marca odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Kobiet, pan W. Terech przygotował barwne widowisko pełne tańca, wierszy i piosenek, wszystko to z myślą o małych i dużych kobietach z naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy.

Apel podsumowujący konkurs plastyczny „Moja Polska” i konkurs wiedzowy na temat hymnu państwowego i jego twórcy

10 marca p. M. Pacholec zorganizowała apel, podczas którego nagrodziła zwycięzców konkursów mających na celu krzewienie uczuć patriotycznych, rozbudzanie świadomości narodowej i dumy z bycia Polakami. Wyróżnione osoby otrzymały nagrody ufundowane przez p. Pacholec. Gratulujemy zwycięzcom.

Tydzień Kultury Języka Polskiego

W ramach tego ważnego dla wszystkich miłośników języka polskiego święta odbyło się w naszej szkole wiele ciekawych wydarzeń. W poniedziałek 13 marca klasa IVb z wychowawczynią udała się do szkolnej biblioteki na zajęcia biblioteczne poświęconej ulubionym książkom, wszak hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa: „Czytam, więc błądzę mądrze”. Uczniowie odczytywali fragmenty ulubionych lektur, rozmawiali na temat tego, co warto przeczytać. Na koniec sprawdzili swoje umiejętności językowe rozwiązując łamigłówki i rebusy frazeologiczne przygotowane przez wychowawczynie p. M. Graczak.

Spotkanie ze strażakami OSP Dębska Wola

13 marca przyjechali do naszej szkoły przedstawiciele OSP Dębska Wola, aby opowiedzieć o swojej działalności, uzmysłowić uczniom, jak możemy przeciwdziałać pożarom. Uczniom najbardziej przypadła do gustu przejażdżka wozem strażackim oraz możliwość wypróbowania sprzętu gaśniczego. Miło nam, że niemal wszyscy przybyli strażacy to nasi absolwenci. Przypominamy o naborze do młodzieżowych drużyn strażackich.

Spotkanie z poetką i rzeźbiarką p. D. Mostowiec

O swojej pasji artystycznej, przygodzie z poezją i zamiłowaniu do rzeźbienia opowiedziała uczniom kl. IVb i V mieszkanka Dębskiej Woli p. D. Mostowiec. Spotkanie z artystką odbyło się w ramach Tygodnia Kultury Języka Polskiego 15 marca w Bibliotece Publiczno-Szkolnej. Uczniowie byli pod wrażeniem talentu i skromności p. Mostowiec. Dziękujemy serdecznie p. bibliotekarce K. Rabiej za zorganizowanie tego spotkania.

Owocna współpraca z Agencją Rynku Rolnego

Już kolejny raz Pani Dyrektor dzięki współpracy z Agencją Rynku Rolnego pozyskała jabłka dla naszych uczniów. Każdemu uczniowi przydadzą się witaminy na wiosnę. Na zdrowie.

Przedstawienie kukiełkowe „Królewna Śnieżka”

Pani Dyrektor I. Bisaga przygotowała dla uczniów niezwykłą niespodziankę i zaprosiła 16 marca do naszej szkoły teatrzyk ze sztuką „Królewna Śnieżka”. Uczniom bardzo się podobały lalki występujące w przedstawieniu, oprawa muzyczna sztuki i efekty specjalne. Baśniowa atmosfera z pewnością zachęciła dzieci do poznawania niezwykłego świata literatury i rozwijania pasji czytelniczych.

Wyjazd edukacyjny w ramach Tygodnia Kultury Języka Polskiego

17 marca klasy V i VI wybrały się na zajęcia edukacyjne do Kielc. Klasa V w celu rozwijania kompetencji czytelniczych uczestniczyła w warsztatach „Gry paragrafowe” zorganizowane przez Muzeum Zabawy i Zabawek. Klasa VI udała się do Apteki Wyobraźni, by doskonalić techniki zapamiętywania oraz współpracy w grupie. Następnie obie klasy odwiedziły Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego i uczestniczyły w zajęciach rozwijających pasję czytelniczą „Czytam, więc jestem”, dzień zakończyła gra terenowa poświęcona życiu i twórczości S. Żeromskiego. Te niecodzienne lekcje polskiego bardzo się podobały naszym uczniom. Tegoroczny Tydzień Kultury Języka Polskiego był wyjątkowo udany i atrakcyjny dla uczniów.

Promujemy czytelnictwo

Hasło „Czytam, więc błądzę mądrze” przyświecało akcji czytelniczej zorganizowanej przez bibliotekę szkolną. We współpracy z wychowawcami klas i nauczycielami przedmiotów promowaliśmy czytelnictwo poprzez debatę o wszechstronnym wpływie czytania na rozwój intelektualny młodego człowieka. Głośno odczytaliśmy fragmenty różnych książek; tych wybranych przez nauczycieli, polecanych przez bibliotekarzy i ulubionych książek uczniów. Miejmy nadzieję, że ta akcja czytelnicza spowoduje częstsze błądzenie naszych młodych czytelników między półkami szkolnej biblioteki. Z pewnością bowiem będzie to mądre błądzenie. Do zobaczenia w bibliotece!

Witaj wiosno!

21 marca przywitaliśmy wiosnę, sposobów na uczczenie jej przybycia było wiele: od wiosennych zdrowych sałatek, zielone stroje, wesołe karaoke i zabawy grupowe, po palenie marzanny przez naszych najmłodszych uczniów, którzy przy pomocy wspólnie śpiewanych piosenek odpędzali zimę, by następnie udać się na poszukiwania oznak wiosny.

Andrzej Machul – zapomniany sprawiedliwy

 

Dobiegła końca nasza  praca nad projektem „Śladami pamięci”. W grupie projektowej pod kierunkiem p. M. Graczak pracowały uczennice klasy IVb: Agata Ciechanowska, Magdalena Litwin, Aleksandra Śnioch, Agata Wojciechowska. Dziewczynki przez kilka miesięcy zmagały się z niełatwym tematem pomocy udzielanej przez Polaków Żydom w czasie II wojny światowej. Konferencja dla nauczyciela koordynującego pracę zespołu, dwa warsztaty dla uczniów i nauczyciela, samodzielna lektura, wizyty w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Chmielniku, Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, spacer pod dawną synagogę w Kielcach i pomnik „Sprawiedliwych wśród narodów świata”, spotkanie ze świadkiem wojennych wydarzeń panem Janem Sławskim z Łagowa, to nasze działania projektowe. Najważniejszym efektem projektu było stworzenie filmu dotyczącego historii Andrzeja Machula ukrywającego w czasie wojny Żydów w swoim gospodarstwie w Nowym Stawie koło Łagowa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego dokumentu.

 

Kliknij w ikonę, aby obejrzeć film: 

 

8 maja uczestniczki projektu wraz z p. M. Graczak w nagrodę za pracę nad projektem wyjeżdżają do warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Biskup M. Florczyk z wizytą w naszej szkole

30 marca zawitał do naszej placówki biskup M. Florczyk, którego przywitali licznie zebrani rodzice, burmistrz M. Buras, uczniowie, nauczyciele. Nad programem artystycznym czuwała p. katechetka J. Ślusarczyk oraz ks. H. Terpiński. Podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym. Ksiądz biskup po obejrzeniu części artystycznej rozmawiał z uczniami, następnie udał się na spotkanie z nauczycielami.

Rekolekcje wielkopostne

3 i 4 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w rekolekcjach wiekopostnych, w czasie których społeczność naszej szkoły wybrała się na drogę krzyżową do Morawicy.

Spotkanie uczniów klasy V i VI z panią Anną Łakomiec

7 kwietnia 2017 roku odbyło się spotkanie uczniów klasy V i VI z panią Anną Łakomiec, prezesem Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”. Na początku spotkania pani prezes przedstawiła historię powstania Stowarzyszenia, które zrzesza dzieci, wnuków i krewnych polskich oficerów, policjantów, pracowników służb mundurowych zamordowanych na rozkaz Stalina wiosną 1940 roku i pochowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Kuropatach, Bykowni i innych nieznanych miejscach. Następnie pani Anna Łakomiec opowiedziała o zawiłych losach swojej rodziny, której przyszło żyć podczas tragicznych wydarzeń drugiej wojny światowej. Podczas spotkania uczniowie mogli obejrzeć pamiątki rodzinne, a wśród nich między innymi zdjęcia członków rodziny, albumy rodzinne. Ta wyjątkowa lekcja historii została zorganizowana przez wychowawcę klasy V – panią W. Domagałę oraz nauczycielkę historii p. M. Pacholec.

Uroczyste podsumowanie projektu „Śladami pamięci”

11 kwietnia w delegaturze IPN w Kielcach odbyło się podsumowanie projektu, nad którym uczennice klasy IVb pod kierunkiem p. M. Graczak pracowały kilka miesięcy. Każda z 28 szkół uczestniczących w projekcie zaprezentowała finalne efekty swoich działań. Uczennice biorące udział w projekcie otrzymały pamiątkowe nagrody i dyplomy. Miło nam było spotkać wśród uczestników podsumowania projektu córkę p. H. Szelest – pieśniarki z Dębskiej Woli i bliską krewną patrona naszej szkoły J. Szelesta.

Warsztaty klas czwartych w Energetycznym Centrum Nauki

12 kwietnia klasy czwarte z wychowawczyniami wybrały się zgłębiać tajemnice nauki i elektryczności do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Wiele radości sprawiło uczniom budowanie obwodów elektrycznych, doświadczenia fizyczne, kino 3D na temat odnawialnych źródeł energii. Warsztaty pobudzały w uczestnikach ciekawość świata, kreatywność, były też okazją do wspólnej nauki poprzez zabawę.

Wielkanoc w Polsce i w Anglii

Klasy czwarte spotkały się tuż przed Wielkanocą, by w ramach zajęć integracyjnych poznać polskie i angielskie tradycje wielkanocne. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat symboliki pokarmów święconych w Wielką Sobotę, tradycji ludowych i zwyczajów panujących w Anglii. Nie zabrakło okazji do sympatycznej zabawy i rywalizacji.

Przedszkolny konkurs na własnoręcznie wykonaną pisankę

Przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki wzięły udział w konkursie na własnoręcznie wykonaną pisankę. Prace wykonało 14 dzieci. Kolorowe pisanki wykonane były różnymi technikami, dzieci włożyły w nie mnóstwo pracy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Konkurs na najładniejszą pisankę i kartkę wielkanocną

12 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie zorganizowanego przez p. W. Domagałę konkursu na najpiękniejsze pisanki oraz przeprowadzonego przez p. A. Todorowską konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną z życzeniami po angielsku. Gratulujemy zwycięzcom i organizatorkom.

Dni Języka Angielskiego zorganizowane przez panią Agnieszkę Todorowską w dniach 7.04 – 12.04.17r.

Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom kultury krajów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, przybliżenie sposobu obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Ameryki, sprawdzenie wiedzy uczniów w konkursach z zakresu znajomości gramatyki, wiedzy o królewskiej rodzinie. Klasa III oglądała film pt. „Scooby- Doo i Potwór z Loch Ness”, zapoznała się na wesoło ze sposobem obchodzenia tych świąt w Wielkiej Brytanii, następnie wykonywała koszyczki wielkanocne z papieru. Chętni uczniowie klas III–VI brali udział w Ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego: Test Oxford Olimpiada Wiedzy Archimedes Lingua. Klasa IVa w celu integracji z klasą IVb przygotowała dla kolegów i koleżanek krótkie przedstawienie pt. „Happy Easter in Great Britain and in Poland” i piosenkę „Hot Cross buns”. Klasa IVa przygotowała historię o Hot Cross buns. Po przedstawieniu uczniowie brali udział w zabawach z jajkami na łyżkach, kto szybciej wytnie pisankę. Klasa VI i V rozegrała grupowy turniej wiedzy o rodzinie królewskiej oraz rozwiązywała krzyżówki. Uczniowie klas IV–VI brali udział w konkursie na najładniejsza kartkę świąteczną „Happy Easter” z życzeniami po angielsku: I miejsce Milena Życzkowska, II miejsce Kinga Zimoch, III miejsce Sebastian Woźniczko. Na zakończenie Dni Języka Angielskiego zorganizowano wyjazd do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach.

Tydzień Książki w przedszkolu

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki, dlatego w naszym przedszkolu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, Projekt – Czytające przedszkola, w ostatnim tygodniu kwietnia zorganizowaliśmy Tydzień Książki. W tym czasie dzieci przynosiły do przedszkola ulubione książeczki, które wspólnie czytaliśmy, czytała nam Pani dyrektor, nauczyciele – Pani Wiola Domagała, Pani Gosia Graczak oraz mama Gabrysi – Pani Ewelina Paluch. Czytali nam również uczniowie klasy IV. Od uczennic klas IV–VI, które uczestniczyły w konkursie piosenki, otrzymaliśmy wygraną przez nie książeczkę. Serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w naszej akcji.

77. rocznica zbrodni katyńskiej – spotkanie przy dębach katyńskich

25 kwietnia uczniowie klasy IVb i V wraz z nauczycielami spotkali się przy dębach katyńskich. Spotkanie to odbyło się w 7. rocznicę posadzenia czterech dębów dla upamiętnienia ofiar represji stalinowskich. Uczniowie wysłuchali pogadanki nauczyciela historii na temat zbrodni dokonanej na Polakach przez NKWD wiosną 1940 roku. Zbrodnia katyńska wpisuje się w tragiczne losy naszego narodu, dlatego powinniśmy pamiętać o tych wydarzeniach.

Sprawdzian trzecioklasistów

25 kwietnia uczniowie klasy trzeciej zmagali się ze sprawdzianem podsumowującym pierwszy etap edukacji. Życzymy trzecioklasistom jak najlepszych wyników.

226. rocznica Konstytucji 3 Maja

28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą regulującą ustrój Rzeczypospolitej Polskiej. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania w naszym kraju anarchii, nieładu, samowoli szlachty. Konstytucja wprowadzała dziedziczność tronu, ograniczała rolę szlachty, brała chłopów pod ochronę państwa, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, likwidowała zgubne dla kraju liberum veto. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie odbyła się część artystyczna – uczniowie klasy VI i V recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. W dalszej części uroczystości zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Wyjazd do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

8 maja uczestniczki projektu „Śladami przeszłości” z koordynatorem p. M. Graczak uczestniczyły w wyjeździe do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie organizowanym przez ŚCDN w Kielcach oraz IPN Delegatura w Kielcach.

Spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Morawica

8 maja 2017r. uczniowie klasy VI wzięli udział w debacie z Burmistrzem Miasta i Gminy Morawica mgr inż. Marianem Burasem. Na początku spotkania pan burmistrz przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą naszej gminy. W dalszej części debaty uczniowie zadawali panu burmistrzowi pytania dotyczące strategii rozwoju gminy i funkcjonowania gminy. Nie zabrakło pytań związanych z życiem codziennym w poszczególnych wsiach. Na wszystkie pytania uczniowie otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze.

III Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

10 maja 2017r. odbył się szkolny etap III Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Pytania opracowała nauczycielka historii p. M. Pacholec. Największą wiedzą na temat naszej gminy oraz funkcjonowania samorządu terytorialnego wykazały się uczennice: Wiktoria Rogowska (kl. VI), Aleksandra Wróbel (kl. VI) i Magda Szewczyk (kl. V). Wymienione uczennice wezmą udział w etapie gminnym konkursu, który odbędzie się w Morawicy.

Wizyta ks. W. Wiśniowskiego

W związku z wizytacją parafii, naszą szkołę odwiedził ks. Waldemar Wiśniowski, który pozytywnie odniósł się do pracy wychowawczej i katolickiego wychowania uczniów.

Uczniowie Rodzicom

26 maja z okazji dnia Matki i Dnia Ojca zawitali do nas najmilsi goście: Rodzice, którzy z dumą podziwiali występy artystyczne swoich pociech. Były wiersze, piosenki, tańce, popisy muzyczne oraz przedstawienie „Królewna Śnieżka” przygotowane przez p. A. Kędzior z klasą I. Po części artystycznej rodzice udali się na słodki poczęstunek.

Dzień Rodziny w przedszkolu

29 maja w Punkcie Przedszkolnym świętowano Dzień Rodziny. W tym dniu zgromadziła się rodzina przedszkolaków, by wspólnie świętować i wspierać się podczas niezwykłego programu artystycznego: dzieci – rodzicom, rodzice – dzieciom. Niewątpliwie największą niespodzianką był występ właśnie rodziców, którzy po raz kolejny pod opieką pań: Doroty Marcinkowskiej i Anny Rabiej przygotowali przedstawienie teatralne pt.: „Królewna Gbórka”. Przedszkolaki również tańczyły i śpiewały dla swych rodziców najpiękniej jak tylko potrafiły wzbudzając tym zachwyt swych najbliższych. Po występach nasi wychowankowie wręczyli swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty. Mamusie i tatusiowie wyraźnie wzruszeni nie kryli łezki radości w oku. Po emocjach teatralnych przyszedł czas na piknik. Na wszystkich czekała już słoneczna pogoda, zapach pieczonych kiełbasek i długi biesiadny stół na podwórku. Wspólnie, mile spędzony czas z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy rodzicom za obecność i pomoc w organizacji Dnia Rodziny!!!

Etap gminny III Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Dnia 31 maja 2017r. w Centrum Samorządowym w Morawicy odbył się III Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Wiktoria Rogowska, Aleksandra Wróbel oraz Magdalena Szewczyk. Uczestnicy odpowiadali na wiele pytań dotyczących samorządności w gminie. Najlepiej z pytaniami poradziła sobie Wiktoria Rogowska, która zajęła 1. miejsce w gminie, natomiast Ola Wróbel uplasowała się na 2. miejscu. Serdecznie gratulujemy!

Nie dla smogu!

Pod takim hasłem odbyły się zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Morawicy konkursy, których celem było zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza. W konkursie plastycznym I miejsce zajęła uczennica klasy III Joanna Graczak, również w konkursie na film w kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie osiągnęli najwyższy wynik. Grupa piątoklasistów przygotowana przez p. M. Graczak w składzie: Wiktor Banaszczyk, Jakub i Kacper Motyka, Małgorzata Konopka zajęła I miejsce, wygrała tablety oraz bilety na kręgle dla całej klasy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=HMpGoBcxLmA

Spotkanie z policjantem

1 czerwca odwiedził naszą szkołę przedstawiciel policji p. T. Krężołek, który wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa. Niebawem wakacje, dlatego przypomnieć sobie, jak dbać o bezpieczeństwo, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy.

Rajd pierwszaków

1 czerwca pierwszoklasiści z okazji Dnia Dziecka wybrali się na pieszy rajd w kierunku Zbrzy. Niezwykle fascynująca okazała się dla pierwszaków wyprawa przez las. Nie zabrakło też milej niespodzianki od wychowawcy – lodów dla ochłody i chwili relaksu na placu zabaw.

Dziecięca Sesja Rady Gminy

1 czerwca cztery przedstawicielki klasy szóstej: Wiktoria Rogowska, Dominika Fąfara, Emilia Świder, Aleksandra Wróbel uczestniczyły w V Dziecięcej Sesji Rady Gminy. Uczennice otrzymały nominacje na radnych, brały udział w wyborze na przewodniczącego Dziecięcej Rady. Zanim wybrano przewodniczącego Dziecięcej Rady,  sesję poprowadziła Emilia Świder. Uczestnicy sesji mogli sami przekonać się jak funkcjonuje samorząd, na czym polegają demokratyczne wybory. Dzieci w dniu swojego święta mogły podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przyszłości gminy. V Dziecięca Sesja Rady miała być nietypowym prezentem od władz gminy dla najlepszych uczniów.

III Piknik Rodzinny

3 czerwca przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się po raz trzeci w naszej szkole Piknik Rodzinny. Liczne atrakcje przyciągnęły całe rodziny. Wielką radość wśród dzieci wzbudziły dmuchane zjeżdżalnie, karuzela, suchy basen z piłeczkami, punkt malowania twarzy. Dzięki sponsorom przybyli goście mogli skosztować pysznej kiełbaski, na wielbicieli słodyczy czekały lody, pączki, ciasta. W rodzinnej atmosferze, przy muzyce na żywo bawiło się z nami ponad dwieście osób, a wśród nich wiceburmistrz p. M. Dziewięcki z rodziną. Tak wspaniała impreza mogła się odbyć dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób: Rady Rodziców z jej przewodniczącą p. R. Motyką, radnym p. M. Jędrzejczykowi i Ł. Wojdzie, Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola, Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu naszej szkoły. Wiele serca okazali pozyskani przez p. przewodniczącą R. Motykę sponsorzy, którzy odpowiedzieli na potrzeby naszej lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola uczestnicy pikniku mogli spróbować swoich sił w strzelaniu korzystając z paintballu. Rodzice przygotowali pyszne ciasta oraz dbali o obsługę tego niezwykłego święta. Piknik w naszej szkole był okazją do wspólnej zabawy, przyjemnego spędzenia czasu i integracji.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu III Pikniku Rodzinnego: p. R. Motyce, radnym Dębskiej Woli i Zbrzy, Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola, Rodzicom, sponsorom.

Czytelnicy na tropie, czyli warsztaty detektywistyczne w szkolnej bibliotece

Z niebanalnym programem i licznymi atrakcjami odbył się w naszej szkolnej bibliotece wieczór dla chętnych czytelników z klas młodszych. W ten sposób włączyliśmy się w akcję promowania czytelnictwa podczas wieczoru bibliotek pod hasłem ,,Czytanie porusza”. Warsztaty detektywistyczne inspirowane szwedzką serią ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” wymagały od małych czytelników kreatywności i bystrości umysłu. Ciekawostki kulturowe z dalekiej Szwecji, wspólne tworzenie mapy naszej miejscowości były wstępem do zabawy. Warsztat detektywa nie może się obyć bez rysopisu, było więc jego tworzenie. Mali czytelnicy wzorem najbystrzejszych detektywów łamali kod umieszczony na liścikach w klasie, na szkolnym korytarzu. List gratulacyjny w butelce ukryty w bibliotecznym zakamarku był nagrodą dla wytrwałych łamaczy kodów. Wieczór pełen wrażeń i emocji zakończył warsztat z tworzenia fabuły książki kryminalnej. Warto wspomnieć, że Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury.

Dzień Patrona Szkoły

5 czerwca 2004 roku nasza szkoła otrzymała imię Jakuba Szelesta – nauczyciela, kierownika szkoły, partyzanta, żołnierza AK, założyciela OSP w Dębskiej Woli, człowieka zasłużonego dla lokalnej społeczności. W tym roku obchody Dnia Patrona były wyjątkowo uroczyste za sprawą zaproszonego do naszej szkoły gościa p. J. Zawadzkiego, uczestnika powstania warszawskiego, żołnierza AK, który opowiedział o swoich wojennych doświadczeniach, przybliżył uczniom historię AK. Tego dnia organizatorki Dnia Patrona: p. M. Pacholec, p. W. Domagała oraz p. M. Graczak ogłosiły zwycięzców konkursów dotyczących naszego patrona: plastycznego, wiedzowego oraz konkursu na wiersz. Na koniec nauczycielka historii p. M. Pacholec dokonała podsumowania całorocznego autorskiego projektu „Patriotyzm jest w nas”, który obfitował w wydarzenia o charakterze patriotycznym, wyjazdy edukacyjne, spotkania ze świadkami historii naszej ojczyzny.

Wycieczka do ZOO – Leśne Zacisze

6 czerwca odbyła się wycieczka przedszkolaków do ZOO – Leśne Zacisze z okazji minionego Dnia Dziecka. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania szeroko rozbudowanego Zwierzyńca. Powodzeniem zwiedzających niewątpliwie cieszyły się sympatyczne surykatki oraz zebry. Na podsumowanie pobytu w tym atrakcyjnym miejscu dzieci z naszego przedszkola mogły do woli hasać na olbrzymim placu zabaw.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 4-10 czerwca nasze przedszkole uczestniczyło w XVI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, Projekt Czytające Przedszkole. Podczas tego wspaniałego tygodnia udaliśmy się do Biblioteki Publicznej i Szkolnej. Obejrzeliśmy zbiory bibliotek, wysłuchaliśmy bajek czytanych przez bibliotekarki – Panią Krysię Rabiej i Panią Anię Piwowarską oraz uczestniczyliśmy w wielu zabawach i konkursach zorganizowanych przez Panie bibliotekarki. W Tygodniu Czytania przeczytała nam też bajkę mama Gosi – Pani Ania Pakuła. Serdecznie dziękujemy!

„Cyrograf”

8 czerwca klasy czwarte uczestniczyły w przedstawieniu „Cyrograf” w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Bilety pozyskały wychowawczynie tych klas zgłaszając uczniów do udziału w Świętokrzyskich Dniach Kreatywnej i Aktywnej Edukacji zorganizowanych przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Dialogu Edukacyjnego. Przedstawienie oparte na legendach świętokrzyskich zachwyciło uczniów.

Bezpieczne wakacje

Na temat bezpieczeństwa podczas wakacji uczniowie rozmawiali 8 czerwca ze strażnikiem miejskim p. W. Nowakiem.

Wycieczka do Warszawy

12 czerwca uczniowie klas IV–VI wybrali się na wycieczkę do stolicy. Wspaniałe zabytki, urokliwe Łazienki, imponujący Stadion Narodowy – tak po krótce można opisać tę wyprawę. Wycieczka do Warszawy na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Wycieczka do Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno

Watykan, Niemcy a może USA dla każdego coś innego, czyli wycieczka do Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno. 13 czerwca uczniowie klas I–III oraz Odział Przedszkolny poznawali zabytki z całego świata w jednym, cudownym miejscu – w Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno. Naszą wycieczkę rozpoczynamy od miniatury placu Św. Piotra w Watykanie, który przedstawiony jest w skali 1:13, co daje pierwsze miejsce światowej listy pod względem wielkości wśród miniatur Watykanu. Co ciekawsze, na obelisku znajdującym się w centralnej części Placu św. Piotra umieszczone są relikwie drzewa Krzyża Świętego, które również spoczywają w klasztorze na Świętym Krzyżu oddalonym 20 km od Krajno-Zgórze. Cały czas pod stromą górę zachwycaliśmy się Krzywą Wieżą w Pizie, Wieżą Eiffla, Bramę Brandenburską, czy wodospadem Niagara, by na szczycie delektować się świetnym widokiem na Łysicę – najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. Równie mocnych wrażeń dostarczył dzieciom Park Rozrywki.

Pielgrzymka klasy III do Częstochowy

19 czerwca uczniowie klasy III, którzy przystąpili w tym roku do I Komunii Świętej w parafii M. B. Częstochowskiej w Dębskiej Woli, wybrali się z rodzicami, wychowawczynią p. M. Stawiarz, p. Dyrektor I. Bisagą i parafianami na pielgrzymkę do Częstochowy, by podziękować Jasnogórskiej Pani za dar przystąpienia do Sakramentu Komunii Św.

Wycieczka do bawialni

20 czerwca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do bawialni „Bajkowa Kraina” w Kielcach. Czekało tam na dzieci mnóstwo atrakcji – basen z kolorowymi kulkami, wspinaczka, duże auta, zabawy z chustą animacyjną, tańce, poczęstunek oraz mnóstwo baniek mydlanych – małych i bardzo dużych, w których zamknięci byli wszyscy po kolei. Przedszkolaki wspaniale się bawiły i za dobre zachowanie otrzymały pyszną nagrodę od Pań z bawialni. Wycieczka była bardzo udana.

Sukces W Konkursie Fotograficzno–Literackim

Nasze uczennice z powodzeniem wzięły udział w I Gminnym Konkursie Fotograficzno–Literackim. „Uchwyć obiektywem, namaluj słowem” zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Woli Morawickiej. W kategorii klas III–IV: II miejsce zajęła Emilia Buśluk z kl. III, III miejsce zajęła Julia Bukowska z kl. IVb. W kategorii klas V–VI: I miejsce zajęła Katarzyna Kozłowska z kl. V, II miejsce zajęła Emilia Świder z kl. VI. Gratulujemy sukcesu!

Poznajemy lokalną historię

21 czerwca klasa IVb z wychowawczynią p. M. Graczak wybrała się na spacer edukacyjny po Dębskiej Woli i Chałupkach. Naszym przewodnikiem był p. T. Ślusarczyk pamiętający czasy II wojny światowej były uczeń patrona szkoły. Pan Ślusarczyk oprowadził nas po miejscach działań wojennych, opowiedział o aktywności partyzanckiej Jakuba Szelesta. Dziękujemy p. Ślusarczykowi za cenne informacje i poświęcony nam czas.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Tradycyjnie mszą św. w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i stypendia. Wakacje powitaliśmy wesołymi występami naszych utalentowanych uczniów, którym życzymy miłego i bezpiecznego odpoczynku.