Rozpoczęcie roku szkolnego

W poniedziałek 2 września 2013 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli zainaugurowała rok szkolny 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez księdza proboszcza Henryka Terpińskiego w kościele w Dębskiej Woli, w której wzięli udział uczniowie, rodzice, dyrekcja szkoły, nauczyciele i wychowawcy. Następnie zebrani udali się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor mgr Irena Bisaga w oficjalnym przemówieniu serdecznie wszystkich powitała, złożyła życzenia sukcesów w nowym roku szkolnym. Szczególnie ciepło zaprosiła w szeregi społeczności szkolnej pierwszoklasistów oraz czwartoklasistów. W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Morawica Marian Buras, który podkreślił edukacyjną, opiekuńczą, a przede wszystkim wychowawczą rolę szkoły. Potem uczniowie wszystkich klas udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami, którzy przedstawili im plan zajęć oraz omówili sprawy organizacyjne. Nie obyło się bez wspomnień oraz pełnych humoru rozmów w wakacyjnej jeszcze atmosferze, bo już jutro, tak na serio, pełną parą: "Witaj szkoło!”

Dlaczego nadchodzi jesień?

6 września naszą szkołę odwiedziła pracownica Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pani Ewelina Baran, która omówiła cykl zmian pór roku w przyrodzie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I–VI.

 

 

Ognisko integracyjne klas czwartych

Klasy IVa i IVb spotkały się 13 września na ognisku integracyjnym. Pogoda dopisała, a kiełbaski i ziemniaki smakowały wyśmienicie. Humory dopisywały zwłaszcza, że spotkanie zakończył mecz piłki nożnej.

Sprzątanie Świata

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, była to okazja do zadbania o nasze środowisko i rozwijanie zainteresowań ekologicznych.

Święto Drzewa

9 października z okazji Święta Drzewa naszą szkołę odwiedził Pan Paweł Kosin z Nadleśnictwa w Daleszycach, który przedstawił uczniom klas IV–VI prezentację multimedialną o gatunkach drzew rosnących w Polsce. Spotkanie zakończył konkurs dla uczniów, a nagrody w postaci sadzonek dębów ucieszyły zwycięzców.

Ognisko klas V i VIb

9 października, korzystając z piękniej pogody, klasy V i VIb wzięły udział w ognisku, nie zabrakło pysznych kiełbasek, zabawy i rozgrywek sportowych.

Dzień Edukacji Narodowej

11 października w naszej szkole  odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: zastępca wójta pan Marcin Dziewięcki, emerytowane nauczycielki pani Zuzanna Cieślikiewicz, pani Elżbieta Waligóra, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Renata Motyka, rodzice. Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Na początek głos zabrała pani dyrektor Irena Bisaga, która złożyła życzenia nauczycielom, pracownikom oświaty i emerytom. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty, pamiątkowe upominki i słowa uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom. W tym roku nagrodę Wójta Gminy Morawica otrzymali: pani Irena Bisaga i pan Leszek Więckowski. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były wiersze, piosenki, a nawet tańce w wykonaniu szkolnego zespołu.

Z wizytą w Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem „Historia zapisana w glinie” uczniowie klasy VIb wraz z p. M. Graczak odwiedzili 15 października Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, gdzie poznali proces wydobywania, przygotowywania gliny, wyrobu, zdobienia i wypalania naczyń, figurek glinianych. Wiele serca okazał nam kustosz pan Józef Głuszek, który opowiedział nam o swojej rodzinie związanej z garncarstwem, zaprezentował eksponaty zgromadzone w muzeum. Następnie uczniowie mieli możliwość podziwiać przy pracy panią Elżbietę Klimczak wielokrotnie nagradzaną artystkę wywodzącą się z rodziny Sowińskich silnie związanej z garncarstwem. Każdy z uczestników projektu miał możliwość samodzielnej pracy na kole garncarskim, ale i stworzenia własnej rzeźby. Kto wie może spotkanie to zaowocuje nowym talentem.

Wycieczka do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie

Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z prężnie działającym Stowarzyszeniem Dobrych Inicjatyw ZBRZA, efektem czego są liczne projekty edukacyjne, wycieczki. W ramach tego współdziałania 16 października uczniowie klas Vb, VIa i VIb wybrali się na spektakl  „Aladyn” do teatru Roma. Ta  niezwykle barwna, rozśpiewana, wzbogacona wieloma efektami specjalnymi historia ubogiego Aladyna zakochanego w księżniczce podobała się wszystkim uczniom. Korzystając z pobytu w stolicy uczestnicy wycieczki zwiedzili w Warszawie Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskim Przedmieściem udali się pod Pałac Prezydencki, kościół św. Anny. Niezwykłe wrażenie wywarły na uczniach grające ławki z muzyką Szopena oraz pomnik Małego Powstańca. Następnie uczniowie obejrzeli Zamek Królewski i starówkę z pomnikiem Syrenki. Dziękujemy pani Annie Sitek prezes Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw ZBRZA za ten wspaniały wyjazd.

 

Zajęcia z astronomii i teatr cieni

18 października samorząd uczniowski oraz uczniowie klasy IVa wzięli udział w niecodziennych zajęciach. Pod okiem pracownika Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego w Kielcach p. Karola Szarego obejrzeli prezentację dotyczącą naszego układu słonecznego, a następnie wykonali zegary słoneczne. Ciekawym pomysłem był teatr cieni – uczniowie do wylosowanych postaci tworzyli własny scenariusz i prezentowali go pozostałym grupom. Następnego dnia rano wszyscy sprawdzili godzinę na zegarach słonecznych, najdokładniejszy okazał się zegar Aleksandry Kołek.

   

Ognisko klas Va i VIa

22 października klasy Va i VIa razem z wychowawczyniami przygotowały sobie ognisko. Wyjątkowo ciepły dzień sprawił, że ognisko było bardzo udane. Po skosztowaniu kiełbasek wszyscy chętnie wzięli udział w rozgrywkach sportowych.

„Święto Pieczonego Ziemniaka” w przedszkolu

23 października w przedszkolu odbył się piknik pod hasłem „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Tego dnia radość dzieci była ogromna, bowiem atrakcji było co nie miara. Wspólne biesiadowanie rozpoczęto pieczeniem kiełbasek. Po raz pierwszy przedszkolaki mogły samodzielnie upiec sobie kiełbaskę przy ognisku co sprawiło im dużo radości. Pogoda spisała się na medal dzięki czemu przedszkolaki mogły hasać bez przeszkód na świeżym powietrzu. Atmosfera świętowania była wspaniała, dzięki pomocy rodziców mogliśmy upiec ziemniaki w ognisku, a później smacznie je zjeść. ZIEMNIAK, jak na organizatora przystało towarzyszył dzieciom niemal cały czas i nie tylko przy ognisku. Przedszkolaki musiały się zmierzyć w kilku „ziemniaczanych konkurencjach”, takich jak sadzenie i zbieranie ziemniaków, wyścigi, czy też stemplowanie.

Wycieczka do Teatru Groteska w Krakowie

Kolejny raz dzięki Stowarzyszeniu Dobrych Inicjatyw ZBRZA uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w ciekawym przedsięwzięciu – 23 października  klasy IVa, IVb oraz Va wybrały się do Krakowa na  przedstawienie „Przygody Odyseusza” w Teatrze Groteska. Następnie uczniowie zwiedzili wystawę „Szuflada Szymborskiej”. A potem przyszedł czas na spacer po dawnej stolicy i zakup pamiątek.

Lekcja tolerancji, szacunku do przodków i patriotyzmu

Istotnym elementem pracy naszej szkoły jest dbałość o wychowanie, krzewienie wśród uczniów właściwych postaw, dlatego też klasy IVa, Va, VIa wybrały się na niezwykłe lekcje do Kielc. Klasy IVa i Va uczestniczyły w zajęciach na temat tolerancji i tradycji Święta Zmarłych w różnych krajach w Muzeum Dialogu Kultur. Natomiast klasa VIa w Ośrodku Myśli Patriotycznej pogłębiała wiedzę na temat województwa świętokrzyskiego – naszej małej ojczyzny.

Cyrk OBIMBOLANDO

25 października do naszej szkoły przybył cyrk. Występ artystek szczególnie spodobał się klasą najmłodszym, chociaż i klasa VIb wyjątkowo aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu.

Ślubowanie klasy pierwszej

29 października zgodnie z tradycją odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. To niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawczyni p. A. Kędzior oraz rodziców. Aktu pasowania na ucznia dokonał p. Wójt M. Buras. Uczniowie otrzymali pamiątkowy Akt pasowania na ucznia, drobne upominki od zaproszonych gości i starszych kolegów. Po głównej uroczystości odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Przed maluchami wiele trudu w osiąganiu wiedzy. Życzymy wiele radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w szkole.

Kwiaty i znicze dla patrona szkoły

Jak każdego roku wszyscy uczniowie wraz z p. Dyrektor, księdzem proboszczem, nauczycielami udali się na grób J. Szelesta – patrona naszej szkoły. Po krótkiej modlitwie i wspomnieniu tak ważnej dla społeczności naszej szkoły postaci J. Szelesta przedstawiciele klas zapalili znicze, złożyli kwiaty. Odwiedziliśmy również grób Ignacego Skowrona, by wyrazić nasz szacunek i pamięć wobec obrońcy Westerplatte.

Wizyta policjanta z KMP w Kielcach

07 listopada gościliśmy w naszej szkole policjanta z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach pana sierż. sztab. Mariusza Bednarskiego. Celem spotkania było:

- wzbudzanie pozytywnego stosunku do pracy policjanta,

- zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze,

- uświadomienie dzieciom konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,

- uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osoby obcej dorosłej.

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Podczas przeprowadzonej scenki dowiedziały się pod jaki numer telefonu należy zadzwonić w sytuacji zagrożenia oraz jak powinna przebiegać taka rozmowa.

W trakcie spotkania dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda kierowanie ruchem drogowym przez policjanta, dodatkowo omówione zostały podstawowe gesty i sygnały. Scenka, w której udział wzięły dzieci, opowiadała historię o misiu, który podróżował w samochodzie bez fotelika i zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ogromną radość wzbudziła scenka, w której to chłopiec odgrywał rolę policjanta i miał za zadanie kierować ruchem. Dzięki pomocy i podpowiedzi pana policjanta udało się uniknąć kolizji, nie było to łatwe zadanie jak się wydawało.

Gość ostrzegał także przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Poradził jak należy się bronić podczas napaści. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.

Lekcja ta będzie miała zapewne wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta i znaczenie jego pracy dla społeczeństwa.

Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z uczniami naszej szkoły. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!! ;)

Święto Niepodległości

8 listopada miała miejsce uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez klasę VIa wraz z wychowawczynią p. M. Pacholec.

Klasa VIb realizuje pod kierunkiem p. M. Graczak projekt „Historia zapisana w glinie”

Pani M. Graczak z powodzeniem wzięła udział w konkursie na projekt na zajęcia artystyczne w szkole – „Kulthurra” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, dzięki czemu uczestniczyła w szkoleniu w Warszawie, a uczniowie z klasy VIb mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z animacji poklatkowej z panem Tomaszem Solichem z Fundacji Osiem Życzeń. Trzy dni spędzone z panem Tomkiem były bardzo pracowite, dzieci wykonały 1642 zdjęcia, przygotowały rekwizyty, napisały scenariusz filmu, rejestrowały dźwięk na potrzeby filmu. Spotkanie zakończył wspólny posiłek. Już wkrótce będzie można zobaczyć efekty pracy uczniów.

Niezwykła wystawa fotografii

17 listopada miała miejsce w naszej szkole wyjątkowa uroczystość – wystawa zdjęć uczniów naszej szkoły, którzy pod kierunkiem p. M. Graczak fotografowali najpiękniejsze zakątki miejscowości znajdujących się w obwodzie naszej szkoły. Na spotkaniu gościliśmy p. M. Burasa Wójta Gminy Morawica wraz z małżonką, zastępcę Wójta p. M. Dziewięckiego, p. T. Badawską, księdza H. Terpińskiego, rodziców i uczniów biorących udział w projekcie. W niezwykłej scenerii, wśród wielu zapalonych świec i przy pięknej muzyce goście obejrzeli prezentację multimedialną fotografii uczniów, by następnie podziwiać zdjęcia umieszczone na sztalugach. Mali artyści otrzymali słodkie upominki. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Klaudii Hendel i Magdy Chołuj. Wystawa „Zamknąć chwile w fotografii” odbyła się dzięki finansowemu wsparciu i pomocy p. A. Sitek ze Stowarzyszenia dobrych inicjatyw ZBRZA. Dziękujemy bardzo pani Ani i wielu osobom, które pomagały przy organizacji wernisażu. Wystawę można oglądać w naszej szkole do końca tygodnia.

Kilka zdjęć z wystawy „Zamknąć chwile w fotografii”

Dla tych, którzy nie mieli okazji podziwiać prac uczniów prezentujemy niewielką część zdjęć.

 

 V EDYCJA PROJEKTU                                           

„OTWARTA TWOJA KARIERA”

POD HASŁEM „ODKRYJ TALENTY SWOJEGO DZIECKA”

Nasza szkoła przystąpiła do projektu, którego ideą jest uwrażliwienie uczniów na  potrzebę właściwego zaplanowania swojej przyszłości zawodowej.

W ramach projektu realizowane były następujące działania:

I. Udział szkolnego koordynatora Pani Wioletty Domagała w warsztatach metodycznych w ŚCDN w Kielcach w dniu 08.10.2013.

II. Uczniowie klas 0-VI uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez szkolnego koordynatora projektu w ramach zajęć komputerowych, plastyki i informatyki oraz wychowania przedszkolnego. Zajęcia na temat jak wykorzystać swoje talenty i wybrać odpowiedni zawód w dniach 15.10-30.10.2013.

III. Zajęcia warsztatowe klasy 0 z Panią Ewą Gondek – nauczycielem klasy „0” współpracującym z koordynatorem szkolnym na temat talentów potrzebnych w różnych zawodach w dniu 22.10.2013.

IV. Spotkanie z artystami cyrkowymi – cyrk OBIMBOLADO. Uczniowie mogli sami spróbować na czym polega praca artysty cyrkowego biorąc bezpośredni udział w przedstawieniu w dniu 25.10.2013.

V. Spotkanie zorganizowane przez Panią Ewę Gondek dla uczniów klasy „0” z nauczycielem Panią Małgorzatą Graczak – rodzicem uczennicy. Na spotkaniu pani opowiadała o talentach, umiejętnościach potrzebnych w zawodzie nauczyciela. Uczniowie wcielali się w rolę nauczycieli i nauczycielek w dniu 28.10.2013.

VI. Spotkanie z pielęgniarką Panią Elżbietą Adamską z Ośrodka Zdrowia w Dębskiej Woli, która przybliżała uczniom klas V zawód pielęgniarki, jego trudy, radości, talenty potrzebne do wykonywania zawodu w dniu 28.10.2013.

VII. Wizyta w Bibliotece Publicznej w Dębskiej Woli w dniu 15.11.2013 – spotkanie z bibliotekarką Panią Krystyną Rabiej. Uczniowie mogli zobaczyć na czym polega zawód bibliotekarki, jakie umiejętności musi posiadać osoba pracująca w bibliotece, jak wypełnia się dokumenty biblioteczne.

VIII. Konkurs szkolny pod hasłem „Odkrywam swoje talenty!” – konkurs plastyczny dla klas 0-III.

IX. Konkurs szkolny pod hasłem „Kim będę w przyszłości?” dla klas IV-VI w kategoriach: praca plastyczna, praca graficzna, film, opowiadanie.

X. Wystawa prac na szkolnym korytarzu dostępna dla uczniów i odwiedzających szkołę rodziców.

XI. Podsumowanie projektu – uroczysty apel, ogłoszenie wyników konkursów, rozdanie słodkich upominków.

XII. Informacja o projekcie oraz działaniach w ramach projektu na stronie internetowej szkoły: www.spdebskawola.pl

Prace uczniów zostały sfotografowane i przesłane do ŚCDN w Kielcach i utworzą ZaMeK 2013, czyli Zawodoznawczą Mediotekę Kariery i będą dołączone do zasobów z poprzednich edycji OTK.

Spotkanie z panem Stanisławem Śmietaną

15 listopada gościliśmy w szkole kombatanta pana Stanisława Śmietanę, który opowiadał uczniom o partyzantce, swojej działalności w AK. „Walczyliśmy o niepodległość i wolność Polski, o to, żeby żyło nam się lepiej. Polska powinna być Polską” – słowa pan Śmietany na długo pozostaną w naszej pamięci. Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani Dyrektor Ireny Bisagi.

Andrzejki

28 listopada miał miejsce w naszej szkole bal andrzejkowy, były wróżby, lanie wosku, a nawet ciasteczka z wróżbą.

Górnik z Kopalni Dolomitu „Lafarge” w Radkowicach

4 grudnia 2013r. w naszym przedszkolu gościliśmy górnika z Kopalni Dolomitu „Lafarge” w Radkowicach, pana Janusza Bukowskiego. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Dzieci również na ten dzień przygotowały z paniami górnicze czapeczki. Jednak miały okazję przyjrzeć się z bliska prawdziwej czapce górniczej, szpadzie, kordzikowi i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania.

Pan górnik zaczął spotkanie od omówienia stroju galowego. Uroczysty strój górniczy jest czarny, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka zwana czako posiada z przodu godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Są to nieodłączne atrybuty górnika potrzebne mu na co dzień w pracy. Pióropusz zdobiący czapkę, symbolizuje miotełkę do czyszczenia otworów strzałkowych. A kolor pióropusza, jest uzależniony od rangi górnika. Biały pióropusz noszą sztygarzy, inżynierowie, zielony- dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz posiadają zwykli górnicy, natomiast czerwone – członkowie orkiestry górniczej. Dowiedziały się również jakie jest pochodzenie nazwy Święta Górniczego – Barbórki. Wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane przez miłego gościa cukierkami.

 

Górnik wziął świder do ręki, a ja życzenia mu składam;

Niech kamień będzie miękki, jak słodka czekolada.

Górnik ma dziś barbórkę a ja zaśpiewam mu ładnie,

Górnicza czapka z piórkiem niech w tańcu ci nie spadnie.

Dziękujemy za wizytę!

Mikołajkowe niespodzianki

Jak wieść niesie Mikołaj wszystko widzi. Z pewnością bardzo grzeczne w tym roku były klasy IVa, Va i Vb, ponieważ Mikołaj zaprosił je do kina na film „Kraina lodu”. Najsłodszą klasą jest klasa VIa, gdyż jej uczniowie w prezencie otrzymali pyszny tort. Mikołaj odwiedził też młodsze klasy. Czyżby tylko VIb zasłużyła na rózgę? Pewnie Mikołaj podrzuci im coś pod choinkę.

Spotkanie z policjantem panem st. asp. Dariuszem Górskim

 

W dniu 13 grudnia 2013r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI z dzielnicowym panem st. asp. Dariuszem Górskim na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów w szkole, poruszania się po drodze i spędzania czasu w okresie zimowej przerwy świątecznej. Szczególną uwagę zwrócono  na „Bezpieczeństwo w sieci” czyli bezpieczne korzystanie z sieci Internet oraz możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym (korzystanie z portali, komunikatorów, zakupy przez internet itp.)

Wirtualny festiwal KULTHURRA

19 grudnia klasa VI b realizująca pojekt „Historia zapisana w glinie” w ramach programu Kulthurra wzięła udział w internetowych zmaganiach konkursowych. Był test wiedzy o filmie, animacji poklatkowej i teatrze. Uczniom najbardziej przypadły do gustu zadania praktyczne: utwór muzyczny wykonany przez klasę na małych instrumentach, interpretacja obrazu Edwarda Hoppera „Ludzie w słońcu”.

Konkurs dla klas V – „STROIK ŚWIĄTECZNY”

W czasie przedświątecznym uczniowie klas V uczestniczyli w konkursie „Stroik Świąteczny”. Przygotowali bardzo piękne stroiki świąteczne. Wszyscy z dumą pozowali do zdjęć ze swoimi pracami. Komisja miała bardzo trudny wybór. Po burzliwych naradach ... w dniu 19.12.2013r. wyłoniono najlepsze prace i wręczono drobne nagrody :

I.                   Katarzyna Adamiec

II.                Gabriela Szewczyk

III.             Paweł Koźbiał, Monika Kucharska.

Wyróżnienia: Natalia Wacek, Jakub Kozłowski, Marta Domagała, Aleksandra Smolarczyk, Tomasz Graczak, Dawid Dudek, Roksana Święcicka.

Uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia 20 grudnia odbyła się uroczysta akademia. W pięknej scenerii zebrani goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie obejrzeli niezwykłe przedstawienie przygotowane przez panią katechetkę Jolantę Ślusarczyk. W serdecznej atmosferze wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

PROJEKT „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013”

Celem projektu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy uczniów i ich rodziców na temat możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym.

Zadaniem szkoły zgłaszającej udział w projekcie było:

1. Przesłanie formularza zgłoszenia szkoły do Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli .

2. Udział szkolnego koordynatora w Konferencji.

3. Zorganizowanie spotkania funkcjonariusza policji z uczniami klas IV-VI na tematy związane z cyberprzemocą, cyberprzestępczością oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich.

4. Przeprowadzenie przez nauczycieli zajęć komputerowych  i informatyki lekcji w klasach IV- VI dotyczących:

- bezpiecznego korzystania z sieci Internet,

- możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu

- publicznym, społecznym i gospodarczym

Przystąpienie do udziału w projekcie „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013” umożliwiło naszym uczniom wzięcie udziału w konkursie na prezentację w kategorii szkoły podstawowe. Uczniowie przygotowywali indywidualnie prezentację dla swoich i innych członków rodziny na temat efektywnego i bezpiecznego wykorzystania szerokopasmowego łącza do Internetu w życiu codziennym. Na etap wojewódzki przekazano prace uczniów: Weroniki Gajek kl. VIa i Magdaleny Szczerba kl. VIa

Koordynatorem działań była p. Wioletta Domagała.

Konkurs „Stwórzmy razem lepszy Internet”

 

logos 1

logo III ŚDBI

logowsepinm

 

 

 

 

W RAMACH OBCHODÓW III ŚWIĘTOKRZYSKIEGO DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU nasza szkoła bierze udział w konkursie „Stwórzmy razem lepszy Internet”

Konkurs organizowany jest w dwóch etapach (szkolny oraz wojewódzki). Organizatorami Konkursu Stwórzmy razem lepszy InternetSamorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Celem konkursu jest: promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi formami przekazu oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, motywowanie szkół do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań informatycznych uczniów, upowszechnianie idei poszanowania praw autorskich i ochrony danych osobowych w sieci.

W kategorii – dla uczniów dla szkół podstawowych – temat zadań: Do czego wykorzystuję Internet?

- Uczniowie klas IV-VI wykonują komiks (za pomocą dowolnych programów komputerowych) lub plakat w programie graficznym PAINT

- Uczniowie klas I-III wykonują rysunek w programie graficznym PAINT

Prace konkursowe muszą być oryginalne i nie mogą zawierać elementów chronionych prawami autorskimi.

W etapie szkolnym wyłoniono najlepsze prace, które przekazano na etap wojewódzki konkursu: Paweł Koźbiał kl. Va, Arleta Kaczor kl. VIb i Katarzyna Polewczak kl. Va.

Uroczyste podsumowanie projektu „Historia zapisana w glinie”

17 stycznia w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Historia zapisana w glinie” dotyczącego Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach realizowanego przez klasę VIb pod kierunkiem pani M. Graczak w ramach programu edukacji kulturalnej KULTHURRA. Program ten jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt to okazja do poznania historii małej ojczyzny. To podróż do korzeni, sięgnięcie do tradycji i ukłon w kierunku tych, którzy nadal zajmują się garncarstwem. W ramach projektu pani M. Graczak uczestniczyła w trzydniowej konferencji w Warszawie. Natomiast biorący udział w projekcje uczniowie klasy VI b odwiedzili Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, razem z panią E. Klimczak lepili z gliny i pracowali na kole garncarskim. Brali udział w warsztatach twórczych dotyczących animacji poklatkowej z panem Tomaszem Solichem z Fundacji Osiem Życzeń, podczas których stworzyli film eksperymentalny. Wynikiem prac nad projektem było również nakręcenie filmu promującego Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, dokumentacja fotograficzna warsztatu i prac pani Elżbiety Klimczak. Efekty działań uczniów podczas podsumowania projektu podziwiali zaproszeni goście: sekretarz Urzędu Gminy Morawica pani Anna Kowalska, pani Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, dyrektor Zespołu Szkół w Obicach pan Jerzy Węgrzyn, kustosz Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach pan Józef Głuszek, rzeźbiarka pani Elżbieta Klimczak, rodzice uczniów klasy VIb, nauczyciele i uczniowie szkoły w Dębskiej Woli. Spotkanie obfitowało w liczne atrakcje dla gości: przedstawienie „Dzień na Olimpie” w wykonaniu uczestników projektu, ogromna gra planszowa oparta na fabule filmu uczniów oraz poczęstunek. Najważniejszym punktem podsumowania była prezentacja filmu wykonanego techniką animacji poklatkowej. Zapraszamy do obejrzenia filmu „Historia zapisana w glinie” autorstwa klasy VIb.

 

Dzień babci i dziadka

21 stycznia do naszej szkoły zawitali niecodzienni goście, z obecności których cieszyli się wszyscy uczniowie. Swoje święto obchodzili u nas dziadkowie i babcie z dumą oglądając swoje wnuczęta na scenie. Wiele radości sprawiły przybyłym występy przedszkolaków, klasy 0, I, II, III oraz klas starszych.

Zabawa choinkowa

Pierwszy semestr roku szkolnego zakończył się wspaniałą zabawą choinkową w dniu 30 stycznia. Do tańca zachęcał didżej pan Tomasz Korban, a o pyszny poczęstunek zadbały mamy z Rady Rodziców.

Ferie na sportowo

W pierwszym tygodniu ferii odbyły się w naszej szkole zajęcia sportowe. Pod opieką dyżurujących nauczycieli uczniowie grali w piłkę nożną i ręczną.

Lekcja biblioteczna i edukacja patriotyczna w Ośrodku Myśli Patriotycznej w Kielcach

Klasy IVa i IVb wybrały się 27 lutego z paniami M. Kotarbą i M. Graczak do Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach, by podpatrzeć jak funkcjonuje czytelnia i biblioteka. Wart zapamiętania był spacer w gąszczu wysokich na kilka metrów półek z książkami czy olbrzymi atlas świata, którego jedna osoba nie udźwignie. Następnie klasy udały się do Ośrodka Myśli Patriotycznej, gdzie zwiedziły dawne więzienie, zapoznały się z ważniejszymi wydarzeniami historycznymi Kielecczyzny, a na koniec wirtualny Mieszko opowiedział dzieciom o województwie świętokrzyskim.

Święto Kobiet

Jak każdego roku Panowie uczący w naszej szkole oraz uczniowie nie zapomnieli o Dniu Kobiet, był uroczysty apel, kwiaty i życzenia. Kochani mężczyźni jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Akcja „Uwolnij książkę dla malucha”

Nasza szkoła brała udział w zbiórce książek dla dzieci przebywających w buskim szpitalu. Koordynatorkami akcji były p. M. Kotarba – bibliotekarka oraz p. M. Graczak – opiekun Samorządu Szkolnego.

Tydzień Kultury Języka Polskiego

Jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy święto naszej rodzinnej mowy. Była to okazja do wykazania się różnymi talentami, ale i do świadomej dbałości o piękno wypowiedzi ustnych i pisemnych.

W poniedziałek 10.03.2014 odbył się szkolny konkurs kaligrafii dla klas I – IV. Mistrzowie pięknego pisma w poszczególnych klasach to:

Aleksandra Śnioch – klasa I

Bartosz Wach – klasa II

Milena Życzkowska – klasa III

Sandra Kasperek – klasa IVa

Daniel Dziewięcki – klasa IVb

Szczególne gratulacje za wyjątkowo estetyczne pismo należą się klasie II i jej wychowawcy panu W. Terechowi.

We wtorek 11.03.2014 miał miejsce turniej klas VI „Słowo za słowem”, jednym punktem zwyciężyła klasa VIa.

W konkursie  plastycznym „Przysłowia jak malowane” zwyciężył Radosław Babiarski – klasa VIa.

Środa 12.03.2014 obfitowała w wiele atrakcji: konkurs pięknego czytania dla klas IV – najlepsza okazała się Aleksandra Kołek – klasa IVa. Klasa Vb wzięła udział w spotkaniu z poetką B. Skórą.

W czwartek 13.03.2014 uczniowie klas Va, VIa, VIb uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach pod hasłem „Rok w przysłowiach” z okazji roku O. Kolberga. W tym roku przypada również 150 rocznica urodzin S. Żeromskiego z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w grze terenowej poświęconej pisarzowi. Wyposażeni w instrukcje wyruszyli w teren, by poszerzać wiedzę o Żeromskim.

W piątek 14.03.2014 – potyczki teatralne klas V – „Legenda o powstaniu Kielc”- pod takim hasłem klasy przygotowały swoje interpretacje legendy prezentując się szkolnej publiczności w barwnych strojach. Tego dnia miało miejsce podsumowanie Tygodnia Kultury Języka Polskiego – najlepsi otrzymali dyplomy. Warto dodać, że przez cały tydzień najmłodsi uczniowie mieli możliwość wysłuchania ciekawych bajek czytanych przez panią dyrektor I. Bisagę i panią E. Gondek.

Spotkanie z panią Ireną Kiełbus

 18 marca gościła w naszej szkole uczennica naszego patrona pani Irena Kiełbus, która na zaproszenie pani katechetki J. Ślusarczyk opowiedziała klasom czwartym o J. Szeleście, nauce przed wojną.

Dzień Wiosny

Niezwykle wesoło została powitana w naszej szkole wiosna: był konkurs na najpiękniejszą panią wiosnę, wiosenny pejzaż, Marzannę. Klasy prezentowały przedstawienia, wiersze i piosenki o wiośnie. Na koniec uczniowie rywalizowali w biegu żabki, bociana, pająka i mrówki. Bardzo podobała się wszystkim gra terenowa przygotowana przez panią W. Domagałę, której finałem było palenie symbolu odchodzącej zimy.

Spotkanie z panem Tadeuszem Ślusarczykiem

25 marca odbyło się spotkanie z panem Tadeuszem Ślusarczykiem.

„WIOSENNY TURNIEJ SPORTOWY”

27 marca w naszej szkole odbył się „WIOSENNY TURNIEJ SPORTOWY”. Do udziału w tym spotkaniu zaproszono mamy przedszkolaków oraz dziewczęta ze starszych klas. Ideą turnieju było zachęcenie rodziców jak i młodzieży szkolnej do podjęcia wspólnej aktywności fizycznej oraz propagowanie zdrowego stylu życia. To niezwykłe spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor, życząc obu drużyną „powodzenia”. Najpierw rozegrano pasjonujący mecz piłki siatkowej, zaś później piłki ręcznej. Mamy udowodniły, że mimo wszystko nadal są w świetnej formie i nie mają sobie równych. Oba mecze sędziował pan Leszek Więckowski, a z trybun dopingowały przedszkolaki. Dziękujemy ;-)

„Podziel się posiłkiem”

4 i 5 kwietnia, na terenie Gminy Morawica została przeprowadzona Wielkanocna Zbiórka Żywności „Podziel się posiłkiem” zorganizowana przez Bank Żywności w Kielcach oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy. W akcji wzięła również nasza szkoła wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego. Podczas dwudniowej zbiórki zebrano 1255,96kg żywności, którą Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy przekaże dla najbardziej potrzebujących rodzin z terenu gminy Morawica, w szczególności dla rodzin wielodzietnych.

Wojewódzka Dziecięca Estrada Folkloru w Kielcach

W dniu 6 kwietnia zespół ludowy „Małe Wolanecki” wystąpił w Wojewódzkiej Dziecięcej Estradzie Folkloru w Kielcach, gdzie zajął III miejsce.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA. Z tej okazji w przedszkolu zorganizowano różne działania mające na celu przybliżenie dzieciom tematyki zdrowotnej oraz zachęcanie do zdrowego stylu życia. Przedszkolaki starały się udowodnić, że warto zdrowo się odżywiać i należy pamiętać o umiarze w jedzeniu za pomocą przedstawienia pt.: „Chory kotek”. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci brały również udział w „zdrowym quizie” przeprowadzonym przez pielęgniarkę, panią Agnieszkę Matuszewską oraz wykonały pod fachowym okiem – piramidę zdrowego odżywiania. Na zakończenie miłego spotkanie uczestników czekała zdrowa przekąska – owocowe szaszłyki.

WŁOSKI DZIEŃ w przedszkolu

Acapulco, L Italiano, Felicita, Volare i inne hity włoskiej muzyki można było usłyszeć już od rana 8 kwietnia w naszym przedszkolu. W tym dniu „wybraliśmy się” do pięknej, słonecznej Italii. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z położeniem Włoch oraz flagą. Przedszkolaki oczarowane włoskim językiem bardzo chętnie uczyły się „6 magicznych słów: BUONGIORNO, CIAO, ARRIVEDERCI, PREGO, GRAZIE, A DOMANI. Zaczarowane przez swoje panie we włoskich kucharzy miały możliwość przyrządzenia wyśmienitej pizzy. Oczywiście poznały również inne przysmaki włoskiej kuchni, ale najbardziej podobały się im różne kształty makaronów, jakże lubianych przez Włochów.

Arrivederci Italia!!!

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

Dnia 9 kwietnia klasy VIa, VIb, Va wybrały się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Na początek zwiedzali ekspozycję muzealną zaaranżowaną na XIX wieczną bibliotekę. Spacer w przeszłość uczniowie odbyli z Tadeuszem Kościuszką, Józefem Piłsudskim i innymi Polakami związanymi z Kielecczyzną, którzy walczyli o niepodległość. Następnie obejrzeli wystawę poświęconą II wojnie światowej, a potem zwiedzili podziemia, w których funkcjonowało więzienie kieleckie. Po zwiedzeniu muzeum uczniowie wzięli udział w warsztatach historycznych nt.: „Jak zmieniały się granice Polski od I zaboru do końca II wojny światowej”. Zajęcia były ciekawą lekcją historii, uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zadnia, a następnie prezentowali wyniki swojej pracy na tablicy interaktywnej. Wyjazd do OMPiO zorganizowały panie W. Domagała i M. Pacholec.

Konkurs na najładniejszą Palmę Wielkanocną

W dniu 10 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą Palmę Wielkanocną, gdzie w kategorii 0-III:

I m-ce Anna Dziewięcka z oddziału przedszkolnego

II m-ce Emilia Buśluk z oddziału przedszkolnego

III m-ce Karolina Dudek z klasy III.

W kategorii IV-VI:

I m-ce Sebastian Wojsa z klasy VIa

II m-ce Matylda Siudak z klasy IVa

III m-ce Natalia Fąfara z klasy IVa i Laura Święcicka z klasy Vb.

Organizatorzy, którzy ufundowali nagrody to: ks. H. Terpiński, M. Kotarba, J. Ślusarczyk.

Rekolekcje wielkopostne

Czas modlitwy, wyciszenia, zastanowienia się nad swoim postępowaniem – było to możliwe dzięki udziałowi społeczności naszej szkoły w rekolekcjach, podczas których uczestniczyliśmy między innymi w drodze krzyżowej na Kalwarii Świętokrzyskiej.

Dęby Katyńskie

W dniach 11, 15 i 16 kwietnia uczniowie z klas 4, 5 i 6 wraz z paniami W. Domagałą i M. Pacholec udali się pod Dęby Katyńskie. Wysłuchali pogadanki nauczyciela historii na temat zbrodni katyńskiej. Następnie wybrani uczniowie recytowali wiersz „Katyń”, odczytali fragmenty listów i pamiętników żołnierzy polskich zamordowanych wiosną 1940r. Minutą ciszy oddaliśmy hołd pomordowanym Polakom.

Konkurs Monte Cassino

Apel pamięci o ofiarach Katynia

Gry bez prądu – popołudnie z Samorządem Uczniowskim

25 kwietnia Samorząd Uczniowski pod opieką p. M. Graczak zorganizował zajęcia integracyjne, rozwijające umiejętność działań zespołowych pod hasłem „Gry bez prądu”, w spotkaniu uczestniczyło ponad trzydzieścioro dzieci z klas II –VI.

Święty Jan Paweł II

Wyjście do Zbrzy

Wiwat Maj, Trzeci Maj

Niezwykłą oprawę i atmosferę miała akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Piękne dekoracje, wzruszająca prezentacja multimedialna, wspaniała recytacja i pieśni patriotyczne przygotowane przez uczniów pod kierunkiem pań M. Kotarby i A. Piwowarskiej pozwoliły uczestnikom spotkania na przeżycie podniosłych chwil.

Święto Ziemi

Jak każdego roku uroczyście świętowaliśmy Dzień Ziemi, oprócz okolicznościowej akademii, przygotowanej przez klasy Vb i VIb pod kierunkiem p. B. Zawisły i U. Zemsty, odbyło się również sprzątanie terenu wokół szkoły i najbliższej okolicy. Wspólnie dbamy o czystość naszej planety.

Przedszkolaki z wizytą u strażaków

9 maja przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Chałupkach. Podczas tego spotkania dzieci wysłuchały mnóstwo ciekawostek o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się również, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz utrwaliły numery alarmowe – 998, 112 pod nadzorem zawodowego strażaka – Piotra Polewczaka. Ponadto zwiedziły remizę strażacką, w której to zaprezentowane zostały im stroje strażackie i hełmy, które dzieci chętnie przymierzały. Ogromny entuzjazm wzbudziły samochody strażackie, do których przedszkolaki mogły wsiąść i przyjrzeć się ich wyposażeniu. Dodatkową atrakcją była dla przedszkolaków możliwość usłyszenia sygnałów, których używają strażacy oraz przejazd wozem strażackim. Przedszkolaki mogły również z pomocą strażaków (z dwóch jednostek) sprawdzić sprzęt do gaszenia pożarów. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały za miłe i gorące przyjęcie. A ponieważ niedawno odbył się Dzień Strażaka odśpiewały dzielnym strażakom „Sto lat” i wręczyły tort. Wizyta umożliwiła dzieciom poznanie zawodu strażaka, i zapewne nie jeden przedszkolak, będzie marzył o tym by zostać strażakiem.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do OSP Chałupki oraz przeprowadzenie zajęć, a także za transport strażakowi Mirosławowi Piłat z OSP Dębska Wola.

Wizyta w Bibliotece

12 maja dzieci z przedszkola wybrały się do Biblioteki Publiczno–Szkolnej w Dębskiej Woli, gdzie zapoznały się z księgozbiorem biblioteki, oglądały ulubione książeczki, zobaczyły jak małe oraz jak duże i ciężkie mogą być książki, rozwiązywały bajkowe zagadki, dowiedziały się od pani bibliotekarki jak zostać czytelnikiem Biblioteki oraz jak wypożycza się książki.. Dzieci wysłuchały też bajki „Kotek Wędrowniczek”, napisanej przez Pana Tomasza Szematowicza specjalnie dla przedszkolaków. W podziękowaniu zaśpiewały piosenkę „Kotek Puszek”. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali książeczki z wklejoną informacją o godzinach otwarcia Biblioteki a także słodki poczęstunek. Dziękujemy pani Krysi Rabiej za serdeczne przyjęcie oraz panu Tomkowi za specjalnie dla nas napisaną, bardzo ciekawą bajkę.

Warsztaty umiejętności społecznych klasy IVa

 Klasa IVa wraz z wychowawczynią uczestniczyła w dwudniowych warsztatach mających na celu wypracowanie zasad obowiązujących w klasie, integrację i uwrażliwienie na drugiego człowieka. Zajęcia odbyły się w hostelu „Lubrzanka” w Mąchocicach Kapitulnych przy finansowym i merytorycznym wsparciu Pani Anny Sitek z ze Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Zbrza”. Nawet deszcz nie popsuł uczestnikom wyjazdu dobrej zabawy.

Dzień Mamy i Taty w oddziale przedszkolnym

Pani Ewa Gondek przegotowała dla rodziców klasy 0 niezwykłą niespodziankę z okazji Dnia Mamy i Taty. Były sportowe, pełne emocji zmagania, w których rywalizowali rodzice z dziećmi. Wszystkie maluchy dzielnie walczyły biegając w butach rodziców, ścigając się w workach, a nawet na plecach rodziców. Również tatusiowie stanęli w szranki w wyścigu z żonami na plecach. Zabawy, śmiechu było bardzo dużo, na wszystkich czekał słodki poczęstunek i drobne upominki ufundowane przez pana J. Jaworskiego. Gratulujemy Pani Ewie świetnego pomysłu na piątkowe popołudnie z rodzicami.

Święto Rodziców

Wyjątkowo kolorową, rozśpiewaną i sympatyczną oprawę miał w tym roku Dzień Mamy i Taty. Były wiersze, piosenki, tańce, przedstawienie „Czerwony Kapturek” w wykonaniu klasy I oraz słodki poczęstunek dla rodziców.

Dzień Dziecka

Święto Dzieci niestety przebiegło pod znakiem deszczu, ale to nie krzyżowało naszym milusińskim szyków. Od rana w szkole panowała miła atmosfera zabawy, rozegrane zostały mecze piłki ręcznej i siatkowej, w których zmierzyli się rodzice z dziećmi, nauczyciele z rodzicami i równoległe klasy ze sobą. Najwięcej emocji wzbudziły rozgrywki w dwa ognie, bo przecież nie codziennie można zagrać w jednej drużynie z Panią Dyrektor czy nauczycielami. Przedszkole, odział przedszkolny i klasy I –III spędziły ten dzień na wesołych zabawach w bawialni, grając w gry planszowe. Na wszystkie dzieci czekały lody i kiełbaski z grilla.

Dzień patrona szkoły

5 czerwca 2014 roku minęło dziesięć lat od kiedy nasza szkoła nosi z dumą imię Jakuba Szelesta, z tej okazji opiekunki Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla klas IV –VI krzyżówkę dotyczącą naszej szkoły i patrona. Każda klasa przygotowała plakat: klasy IV zaprezentowały nasza szkołę sprzed lat, klasy V obecny budynek szkoły, a klasy VI przedstawiły wizję naszej placówki za 100 lat.

Wycieczka do Pińczowa i przejazd Ciuchcią Expres Ponidzie

5 czerwca dzieci z przedszkola, oddziału przedszkolnego i klas I-III wybrały się na wycieczkę do Pińczowa skąd odjechały ze stacji kolejki wąskotorowej ciuchcią Expres Ponidzie do Umianowic. W czasie przejazdu dzieci obserwowały przepiękną przyrodę Ponidzia. Po przyjeździe do Umianowic odbyło się ognisko z przepysznymi kiełbaskami oraz zabawy przy muzyce. Każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy konduktor wkładając czapkę kolejarza i zasiadając w ciuchci.

Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych w Warszawie

6 czerwca reprezentanci klasy VIb wraz z p. M. Graczak brali udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w Warszawie promując działania naszej szkoły związane z realizacją projektu „Historia zapisana w glinie” w ramach programu KULTHURRA. W prezentacji wzięło udział 80 szkół z całej Polski. Dziękujemy za wsparcie Urzędowi Gminy Morawica, który przekazał materiały promocyjne w postaci folderów, przewodników, gadżetów reklamowych naszej gminy, dzięki czemu nasze stanowisko było atrakcyjne dla zwiedzających.

Nietypowy prezent z okazji Dnia Dziecka dla przedszkolaków

17 czerwca w Punkcie Przedszkolnym w Dębskiej Woli rodzice sprawili miłą niespodziankę swym pociechom z przedszkola. Po raz pierwszy w historii szkoły na scenie przedszkolnej rodzice wystawili dla swych dzieci przedstawienie teatralne pt. „Królewna Śnieżka” z okazji minionego Dnia Dziecka. Prezent okazał się „strzałem w dziesiątkę” gdyż najmłodsi widzowie byli zachwyceni aktorską postawą swych rodziców i z zapartym tchem śledzili losy pięknej Śnieżki.

Rodzice niejednokrotnie udzielali się w życiu przedszkola. Jednak po raz pierwszy przełamali tremę i zgodzili się wcielić w ulubione postacie swych dzieci, wszystko po to, by sprawić przyjemność swym pociechom. W tajemnicy przygotowywali się do roli, tworzyli stroje, scenerię i zaparcie ćwiczyli swoje kwestie, by efekt ich pracy uwieńczył uśmiech dziecka. Mimo licznych obowiązków, pracy, braku czasu wolnego znaleźli na tyle w sobie mobilizacji i samozaparcia, by zrobić miłą niespodziankę najmłodszym.

Trud i wysiłek rodziców – aktorów został doceniony. Dzieci podczas spektaklu z zapartym tchem obserwowały bieg wydarzeń i przeżywały losy swoich ulubionych bohaterów. A na koniec nagrodziły swych rodziców gromkimi brawami. Zapytane przez panią Dyrektor Irenę Bisagę „Która postać podobała Wam się najbardziej?” odpowiadały jednogłośnie „Wszystkie”, nie straszna im nawet była czarownica, w którą wcieliła się nauczycielka. Rodzice po przedstawieniu stwierdzili, że „występ przed tak ważną publicznością to nie lada gradka i nie jednemu trzęsły się ręce, ale warto było”.

W przedstawieniu udział wzięli:

Joanna Wojda, Janusz Bukowski, Agnieszka Matuszewska, Roksana Adamiec, Ewelina Drozdowska, Emilia Mrozicka, Justyna Cieśla, Anna Dziewięcka, Karolina Ślusarczyk, Monika Tutak, Anita Cieślikiewicz, Dorota Marcinkowska i Anna Rabiej.

Serdecznie dziękujemy: rodzicom – aktorom za udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu, za ofiarowaną pomoc w zorganizowaniu spotkania z okazji Dnia Dziecka oraz kierujemy wyrazy wdzięczności wszystkim przybyłym gościom.

Spotkanie z panem Tadeuszem Ślusarczykiem

17 czerwca odbyło się spotkanie klas 0–III oraz Vb i VIb z panem Tadeuszem Ślusarczykiem – byłym uczniem J. Szelesta. Pan Ślusarczyk opowiedział dzieciom o naszym patronie, przybliżył im również czasy okupacji.

Z wizytą u strażaków ze Zbrzy

24 czerwca klasy 0, IVa, VIb i VIa wybrały się do remizy OSP we Zbrzy, by zapoznać się z odpowiedzialna pracą strażaka. W tajniki tego pięknego zawodu wprowadził nas pan Jan Szewczyk, który oprowadził dzieci po remizie, zademonstrował tankowanie wozu strażackiego. Najwięcej radości sprawiła uczniom przejażdżka wozem strażackim i obsługa węża z wodą. Po tej pouczającej lekcji uczestnicy wycieczki udali się pod figurę upamiętniającą epizod zbrzański z II wojny światowej, by zapalić znicz.

Zakończenie roku szkolnego

27 czerwca 2014r. o godz. 9:30 Mszą Św. w Kościele w Dębskiej Woli rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego w naszej szkole.

Uroczystość zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. W szkole Wójt Gminy M. Buras wręczył stypendium dla najlepszego absolwenta – Magdaleny Szczerby oraz nagrody dla uczestników konkursu plastycznego organizowanego przez Urząd Gminy. Pani dyrektor I. Bisaga pogratulowała najlepszym uczniom wyników w nauce przekazując im nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem. Klasy szóste pożegnały się krótkim programem artystycznym przekazując sztandar szkoły klasom piątym. Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji.