Warsztaty na temat cyberbezpieczeństwa w klasie VII

 

13 października, dzięki współpracy z Europe Direct w Kielcach, odbyły się w naszej szkole warsztaty o cyberbezpieczeństwie z p. L. Kowalską z RODOEXPERT. Uczniowie klasy VII rozmawiali podczas warsztatów o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych, prywatności, weryfikowaniu informacji w sieci. Uczyli się jak budować silne hasła i chronić swoją prywatność w sieci.

 

 

Europejski Dzień Języków – lekcje z p. M. Zawieruchą z Europe Direct Kielce

 

Europejski Dzień Języków jest obchodzony w całej Europie 26 września. To międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Z okazji tego święta 26 września 2023 r. klasy IV i VI uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z p. M. Zawieruchą z Europe Direct Kielce. Celem lekcji było zwrócenie uwagi na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy i zachęcenie do ich nauki.

Uczniowie, biorący udział w spotkaniu, otrzymali szereg publikacji na temat EU, szkolną bibiotekę zasiliły również pozycje w języku ukraińskim. Serdecznie dziękujemy p. M. Zawierusze za przybycie do naszej szkoły, ciekawe lekcje i książki.

Zajęcia odbyły się w ramach współpracy naszej placówki z Punktem Europe Direct Kielce, z inicjatywy p. M. Graczak.

 

Relacja z lekcji na: https://pl-pl.facebook.com/EDKielce/

 

Więcej o działalności punktu EUROPE DIRECT Kielce: http://europedirect-kielce.szpp.eu/

 

 

Lekcje o UE w klasie 8 i 4

 

20 października 2022r. ponownie odwiedziła nas p. M. Zawierucha z Europe Direct w Kielcach, aby przybliżać uczniom klasy 8 i 4 tematykę Unii Europejskiej, jej instytucji, funduszy i symboli. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy naszej placówki z Punktem Europe Direct w Kielcach.

Informacje na temat lekcji można znaleźć na:

https://pl-pl.facebook.com/EDKielce/

 

 

Europejski Uniwersytet Latający w naszej szkole

 

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie EUL, skierowanym do uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Realizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną orz zwiększenie wiedzy na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. Szkolnym koordynatorem programu jest p. M. Graczak.

12 października 2022r. odbyła się w naszej szkole lekcja na temat wartości poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości oraz praw z nich wynikających. Zajęcia dla klasy 7, 8 i zainteresowanych tematyką UE uczniów klasy 6, przeprowadził prof. dr hab. Marcin Szewczyk – językoznawca, medioznawca, europeista, romolog, profesor nadzwyczajny, adiunkt w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W zajęciach wzięli również udział wychowawcy klas oraz p. M. Świderska z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Po krótkiej części wykładowej, młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach. Zajęcia przeprowadzone przez p. profesora M. Szewczyka były bardzo interesujące i bogate w informacje. Uczestnicy projektu otrzymali publikacje na temat UE.

Serdecznie dziękujemy CEO w Warszawie za kolejną owocną współpracę z naszą szkołą.

 

więcej o naszym udziale w

https://www.facebook.com/EuropejskiUniwersytetLatajacy/

 

 

Europejski Dzień Języków Obcych

 

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, za nami pierwsze eurolekcje z klasą VI i VII. 22 września 2022r. kolejny raz zawitała do nas p. M. Zawierucha z Europe Direct Kielce, tym razem wspólnie świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie pogłębili swoja wiedzę na temat symboli, wartości, języków mieszkańców EU. Rozmawialiśmy o programach skierowanych do młodych obywateli, o potrzebie rozwijania umiejętności posługiwania się językami obcymi. Uczestnicy zajęć otrzymali publikacje i materiały na temat EU.

 

 

 

 

Nasza szkoła w roku szkolnym 2021/2022 rozpoczęła współpracę z Punktem EUROPE DIRECT w Kielcach, który jest członkiem sieci EUROPE DIRECT w Polsce, która z kolei jest częścią ogólnoeuropejskiej grupy ośrodków. Ośrodki przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu i zachęcają ich do udziału w debatach na temat przyszłości UE.

 

Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, punkt EUROPE DIRECT Kielce realizuje działania, których celem jest dostarczanie mieszkańcom Województwa Świętokrzyskiego rzetelnych informacji z zakresu wszystkich dziedzin działalności Unii Europejskiej (w tym integracji europejskiej, traktatów unijnych, rynku pracy w UE, możliwości korzystania ze szkoleń i stypendiów unijnych, podejmowania i kontynuowania edukacji w innych krajach europejskich). Działania Punktu skupiają się na promowaniu aktywnego obywatelstwa europejskiego oraz działaniach, których celem jest zwiększenie świadomości europejskiej wśród odbiorców naszych działań.

 

Oferta punktu EUROPE DIRECT Kielce skierowana jest również do szkół: lekcje, prezentacje, dyskusje dotyczące UE i publikacje Unii Europejskiej.

 

W ramach współpracy z punktem EUROPE DIRECT Kielce odbył się w naszej szkole cztery lekcje o tematyce europejskiej:

6 października 2021r. – klasy 7 i 8 – lekcje z ekspertem Team Europe na temat dezinformacji, rozprzestrzeniania się fali fake newsów i zagrożeń wynikających z publikacji nacechowanych treści.

3 listopada 2021r. – klasy 2,3 i 6 – lekcje na temat Unii Europejskiej i jej symboli.

 

Uczniowie biorący udział w zajęciach otrzymali szereg publikacji na temat UE. Szczegółowa relacja z lekcji na stronie szkoły oraz na https://pl-pl.facebook.com/EDKielce/

 

Więcej o działalności punktu EUROPE DIRECT Kielce:

 

http://europedirect-kielce.szpp.eu/

 

Wiele ciekawych informacji, gier, zabaw i pomysłów na lekcje znajdziecie na stronie: https://europa.eu/learning-corner/home_pl