Udział w wojewódzkich uroczystościach na cześć obrońców Westerplatte

 

7 września poczet sztandarowy naszej szkoły oraz przedstawiciele 1 DH z Dębskiej Woli pod opieką p. Agnieszki Todorowskiej i p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk wzięli udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte. Nasi uczniowie wraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych, instytucji oraz młodzieży z innych szkół z całego województwa i mieszkańców miasta wzięli udział w Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego zamontowana jest tablica Obrońcom Westerplatte, gdzie został złożone wieńce oraz oddana została salwa honorowa na cześć Westerplatczyków.

 

 

Artykuł i fotorelacja z tego wydarzenia:

https://kielce.naszemiasto.pl/w-kielcach-pamietano-o-bohaterach-z-westerplatte-z-regionu/ar/c1-8984521

 

Odnowienie liter na płycie nagrobnej patrona szkoły

 

18 października przedstawiciele klasy VIII oraz 1 Drużyny Harcerskiej w Dębskiej Woli pod opieką p. D. Wojciechowskiej-Buśluk uporządkowali grób patrona naszej szkoły Jakuba Szelesta i jego małżonki oraz odnowili pozłacane litery na płytach nagrobnych.

 

 

Udział 1 DH z Dębskiej Woli w Biegu Harcerskim „Szlakiem Wybranieckich”

 

22 października 1 Drużyna Harcerska z Dębskiej Woli wzięła udział w Biegu Harcerskim „Szlakiem Wybranieckich” w gminie Daleszyce. W tym wydarzeniu wzięło w nim udział prawie 250 zuchów i harcerzy z Hufca Kielce – Powiat. Na stracie każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, a w nim między innymi znaczek pamiątkowy. Trasa prowadziła spod Szkoły Podstawowej w Daleszycach, przez rynek, gdzie oglądaliśmy liczne pomniki. Następnie niebieski szlak prowadził nas przez piękne jesienne lasy, aż do pomnika Barabasza, dowódcy Oddziału „Wybranieccy”. Rajd zakończył się ogniskiem oraz apelem, podczas którego otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz upominek dla drużyny.

 

 

Koncert zespołu „Małe Wolanecki” dla pacjentów Hospicjum

 

10 listopada szkolny zespół „Małe Wolanecki” wraz z delegacją harcerzy pod opieką Marcinkowskiej Doroty i Jolanty Ślusarczyk wystąpił w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości z repertuarem patriotycznym i ludowym. Dla pacjentów dzieci ze świetlicy środowiskowej w Dębskiej Woli przygotowali również poczęstunek w postaci owoców.

 

 

Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości

 

11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w miejsko-gminnych obchodach Święta Niepodległości w Morawicy. Uczniowie starszych klas godnie reprezentowali społeczność szkolną w poczcie sztandarowym podczas uroczystej Mszy świętej oraz przemarszu patriotycznego korowodu spod kościoła pod pomnik Bohaterom Walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę, gdzie przedstawiciele 1 DH w Dębskiej Woli złożyli kwiaty. W uroczystościach wzięła udział także p. Dyrektor Irena Bisaga oraz nauczyciele.

 

 

Udział 1 DH w Święcie Hufca Kielce – Powiat

 

19 listopada 2022 r. 1 Drużyna Harcerska „Szelesty” z Dębskiej Woli wzięła udział w obchodach 17. rocznicy nadania Hufcowi Kielce – Powiat imienia hm. Edmunda Massalskiego. Z tej okazji odbyła się gra miejska, w której brało udział prawie 300 harcerzy z drużyn z terenu powiatu kieleckiego. Jej start i meta znajdowały się przy Pomniku Czynu Legionowego w Kielcach. Na starcie uczestnicy otrzymali mapę, znicz, zdjęcia pięciu pomników ważnych dla harcerzy i związanych z historią Kielc, znaczek pamiątkowy oraz poczęstunek. Podczas gry miejskiej odwiedziliśmy m. in. grób bohatera naszego Hufca, hm. Edmunda Massalskiego, gdzie poznaliśmy informacje o nim. Byliśmy także na Cmentarzu Partyzanckim, tam wykonywaliśmy zadania dotyczące młodego bohatera, Wojtka Szczepaniaka i zapaliliśmy znicz. Zwiedziliśmy także Rezerwat Przyrody Kadzielnia i oddaliśmy hołd poległym harcerzom na Skwerze Szarych Szeregów. Mieliśmy też czas na zwiedzanie miasta. Na zakończenie Święta Hufca odbył się uroczysty apel pożegnalny, podczas którego otrzymaliśmy dyplom i upominki dla drużyny.

 

 

IV Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

 

22 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. To ważne wydarzenie patronatem swoim objęło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz Urząd Miasta i Gminy Morawica. W konkursie wzięli udział soliści i zespoły ze szkół w Brzezinach, Dębskiej Woli, Lisowie, Morawicy, Nidzie, Obicach, Radomicach, Woli Morawickiej. W szkole w Dębskiej Woli zagościło ponad stu utalentowanych artystów wraz z opiekunami. W jury konkursu zasiedli: pani mjr Sylwia Marczak reprezentująca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, pani dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy Hanna Kuta oraz kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy pan Paweł Czekaj. Przybyłych na konkurs gości powitała pani dyrektor Irena Bisaga, a w klimat konkursu wprowadziła pani Magdalena Jaśkowska swoim wierszem pt. „Moja Polska Walcząca”. Tym patriotycznym akcentem rozpoczęliśmy przesłuchania około trzydziestu pieśni i piosenek konkursowych w kategoriach wiekowych kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII. Prezentacje artystów poprowadziła koordynator konkursu pani Aleksandra Jasiorowska. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, poziom przygotowania prezentowanych utworów był bardzo wysoki. Słychać było nie tylko śpiew, ale również zabrzmiały instrumenty takie jak gitara czy akordeon. Patriotyczny klimat konkursu utrzymali harcerze 1 Drużyny Harcerskiej „Szelesty” z Dębskiej Woli, prezentując krotką historię drogi do odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę oraz odpowiadając na pytanie: czym jest współczesny patriotyzm? Po wspaniałych występach konkursowych goście obejrzeli „Taniec z flagą” w wykonaniu uczennic klas I-III ze szkoły w Dębskiej Woli uczęszczających na zajęcia taneczne. Po ich występie i ogłoszeniu wyników Burmistrz Miasta i Gminy Morawica pan Marian Buras wręczył ufundowane przez siebie nagrody. Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim sponsorom konkursu wśród których byli także: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Pomysłodawcy konkursu są wdzięczni wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za przygotowanie wspaniałych pieśni i piosenek oraz stworzenie tak doniosłej patriotycznej atmosfery.

 

 

Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat w Dębskiej Woli

 

W dniach 24-26 lutego 2023 r. w naszej szkole odbył się pierwszy od czasu pandemii Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat. W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 harcerzy. Współorganizatorem biwaku obok komendy Hufca Kielce-Powiat na czele z phm. Olgą Zawodnik-Purtak była 1 DH „Szelesty” z Dębskiej Woli wraz z drużynową dh. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk. W naszej szkole gościło 12 drużyn z powiatu kieleckiego. W czasie biwaku poza wspólną integracją drużyny wykonywały zadania grupowe, wzięły udział w grze terenowej współtworzonej przez naszych harcerzy, podczas której odwiedzili dom patrona szkoły Jakuba Szelesta oraz słup św. Tekli na Baraniej Górze. W sobotę wszystkie drużyny uczestniczyły we wspólnym uroczystym kominku, podczas którego świętowaliśmy Dzień Myśli Braterskiej. W tym wydarzeniu wzięli udział wszyscy harcerscy i zuchowi drużynowi z hufca, a także Pani Dyrektor naszej szkoły Irena Bisaga.

 

Biwak harcerzy z powiatu kieleckiego. Wręczono ważne wyróżnienia instruktorom – artykuł w „Echu Dnia” – kliknij, aby otworzyć

 

Hufiec ZHP Kielce-Powiat – profil na Facebooku – kliknij, aby otworzyć

 

 

Udział 1 Drużyny Harcerskiej z Dębskiej Woli w Rajdzie Świętego Jerzego

 

22 kwietnia 2023 r. 1 Drużyna Harcerska z Dębskiej Woli pod opieką drużynowej Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk oraz p. Martyny Śnioch wzięła udział w Rajdzie Świętego Jerzego w gminie Raków. Na trasie z miejscowości Bardo na plac przed szkołą w Szumsku szło łącznie 350 osób. Po drodze czekały na nas punkty kontrolne, na których sprawdziliśmy się w zagadkach i rebusach poświęconych harcerstwu, ale również Ludmile Stefanowskiej, ps. Zjawa, bohaterce Armii Krajowej, zamordowanej w czasie niemieckiej obławy na partyzanckie obozowisko na Wykusie w październiku 1943 roku. Bardzo podobał nam się punkt kontrolny zlokalizowany w ruinach zamku górnego w Rembowie. Tam musieliśmy znaleźć skarb ukryty w skrzyni. Zakończenie rajdu odbyło się na boisku przy szkole w Szumsku. Poprowadziła je phm. Olga Zawodnik-Purtak, Komendantka Hufca Kielce-Powiat. Wcześniej na wszystkich czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek. W czasie podsumowania otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz apteczki pierwszej pomocy. Wręczał je wszystkim drużynom wójt gminy Raków Damian Szpak.