Apel w rocznicę powstania Szarych Szeregów

 

27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i w rocznicę powstania Szarych Szeregów, odbył się w naszej szkole apel, podczas którego Dyrektor p. I. Bisaga odczytała list Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego skierowany do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. W swoim liście minister przypomniał o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie.

Pani Dyrektor nawiązała tutaj do reaktywowanej w naszej szkole 27 września 2019 roku, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, drużyny harcerskiej. Właśnie w rocznicę powstania Szarych Szeregów odbyła się jej pierwsza zbiórka. Pani Dyrektor pogratulowała młodym harcerzom oraz zachęciła uczniów do wstąpienia w szeregi odradzającej się drużyny, której opiekunem jest p. Dagmara Wojciechowska-Buśluk.

 

 

Rajd pieszy i harcerska noc w szkole

 

14 października członkowie szkolnej drużyny harcerskiej wraz z opiekunem p. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wybrali się na rajd pieszy na Baranią Górę, czyli na najwyższe wzniesienie w gminie w Paśmie Zbrzańskim, do kapliczki św. Tekli. Podczas drogi śpiewaliśmy piosenki harcerskie m.in. ,,Stokrotkę”, zatrzymaliśmy się przy krzyżach z elementami czołgów z czasów II wojny światowej oraz podziwialiśmy krajobrazy. Na szczycie przy kapliczce poznaliśmy historię św. Tekli oraz legendę o niej, a także uporządkowaliśmy to miejsce. Kolejno wędrowaliśmy fragmentem drogi leśnej na Chmielowice, którą dotarliśmy do kapliczki św. Huberta. Stamtąd drogą leśną wracaliśmy do szkoły, zbierając po drodze śmieci. 18 października dwudziestu jeden naszych nowych harcerzy z opiekunem drużyny Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wzięło udział w harcerskiej nocy w szkole. Tego dnia do naszej szkoły przybyło około osiemdziesięciu harcerzy z drużyn należących do kieleckiego hufca. Wśród nich były zuchy, drużyny harcerskie i starszoharcerskie. Dzięki życzliwości naszych gości mogliśmy podpatrzeć jak działa profesjonalna drużyna harcerska oraz jak harcerze spędzają czas na biwaku. Nasi harcerze na wzór doświadczonych kolegów dostali pierwsze zadania jak przygotowanie kolacji i sprzątanie po niej, uporządkowanie miejsca noclegu, przestrzegania ciszy nocnej. Goście zaprosili nas na kominek, czyli wieczorne spotkanie drużyn, wspólne śpiewanie, zabawy, zapalenie światełka jedności oraz przekazanie iskierki przyjaźni. Jesteśmy bardzo wdzięczni kadrze biwaku za wspaniałe spotkanie i nowe doświadczenia oraz p. Dyrektor i p. Annie Bąk za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu harcerskiej nocy w szkole.

 

 

Święto Niepodległości

 

8 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęliśmy o godz. 11.11 odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy VIIb deklamowali wiersze patriotyczne, a historyczny aspekt tego ważnego dla każdego Polaka dnia przedstawiła p. M. Pacholec, która przygotowała na tę okazję prezentację multimedialną. Dzieci przygotowane przez p. W. Domagałę zaprezentowały taniec z flagą, a potem wszyscy odśpiewali znane i lubiane pieśni patriotyczne. Prym wiedli tego dnia harcerze przygotowani przez p. D. Wojciechowską-Buśluk.

 

 

Wspólnie uczciliśmy Święto Niepodległości

 

8 listopada o godz. 17.00 do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. M. Dziewięcki z żoną, regionalista i pisarz p. S. Kędzior, Kierownik Działu Zaopatrzenia Kopalni Wapienia „Morawica” p. S. Nowak, Dyrektor SCK w Morawicy p. T. Badowska, p. H. Kuta, mieszkańcy Dębskiej Woli, rodzice, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Przybyłych gości przywitała serdecznie Dyrektor naszej placówki p. I. Bisaga. Tego dnia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, całości dopełniła krótka prezentacja multimedialna ukazująca zmagania Polaków w drodze do niepodległości. Następnie wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali wiązankę pieśni patriotycznych, z których każda poprzedzona była informacją na temat jej powstania i historii. Rodzice oraz nauczyciele organizujący uroczystość zadbali o pyszne ciasto. Niezwykłą oprawę uroczystości zapewniła p. A. Jasiorowska, która zadbała o muzykę na żywo. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, wspólne świętowanie i życzliwość w stosunku do naszej placówki.

 

 

Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości

 

11 listopada w gminnych obchodach 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę licznie wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. W uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym w Morawicy uczestniczyli: p. Dyrektor Irena Bisaga, przedstawiciele nauczycieli, rodziców, uczniów, harcerze oraz członkowie zespołu Małe Wolanecki w strojach ludowych. Wszyscy wzięli udział w barwnym korowodzie niepodległościowym, który prowadziły poczty sztandarowe. Kolejno delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”. W popołudniowej części artystycznej nasi uczniowie pod kierunkiem p. Wioletty Domagały przedstawili taniec patriotyczny. Małe Wolanecki przygotowane przez p. Dorotę Marcinkowską oraz nasze harcerki zaśpiewały pieśni patriotyczne i recytowały wiersze.

Więcej informacji na stronach:

Miasta i Gminy Morawica: kliknij tutaj

Miasta i Gminy Morawica: kliknij tutaj

Echo Dnia: kliknij tutaj

 

 

Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat „Bajda” w Mójczy

 

24 stycznia harcerze z I Próbnej DH w Dębskiej Woli pod opieką druhny Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk wyjechali na trzydniowy Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat ,,Bajda” do Mójczy. W pierwszym dniu wzięliśmy udział w apelu rozpoczynającym biwak oraz byliśmy uczestnikami świeczkowiska, podczas którego każda drużyna prezentowała zadanie przedbiwakowe. My opowiedzieliśmy o naszej miejscowości, zaprezentowaliśmy legendę o św. Tekli, której nazwę nosi kapliczka na Baraniej Górze. Zaśpiewaliśmy także piosenkę naszego zespołu Małe Wolanecki o naszej miejscowości. W nocy nasi harcerze wzięli udział w grze, którą prowadziły postaci z baśni i legend. Sobotę rozpoczęliśmy krótką poranną zaprawą, a później wszyscy uczestnicy biwaku zostali przydzieleni do patroli i wzięli udział w zajęciach. Były szyfry, węzły, musztra, samarytanka, znaki patrolowe i sprawności. Dla naszych harcerzy to wspaniała nauka i zabawa. Po obiedzie wzięliśmy udział w grze terenowej. Ubrani w kamizelki z latarkami i otrzymaną mapą wyruszyliśmy w poszukiwaniu świętego Graala. W drodze wykonywaliśmy różne zadania. Po kolacji wzięliśmy udział w świeczkowisku, podczas którego wysłuchaliśmy gawędy i poszczególne patrole prezentowały swoje zadania. Oczywiście nie zabrakło pląsów, piosenek, okrzyków harcerskich. W niedzielę po śniadaniu wzięliśmy udział w kolejnej grze terenowej, a na zakończenie odbył się uroczysty apel kończący biwak. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i bogaci o nowe doświadczeni harcerskie. Czuwaj!

 

 

Udział w akcji #zostańwdomu 1 DH w Dębskiej Woli

 

Nasza drużyna harcerska zakończyła okres próbny i od 1 kwietnia jesteśmy 1 Drużyną Harcerską z Dębskiej Woli w Hufcu ZHP Kielce – Powiat. My również włączyliśmy się do akcji #zostańwdomukliknij tutaj, aby otworzyć stronę na Facebooku. Wykonaliśmy swoje zdjęcia w mundurach, zebraliśmy je, a druhny Joanna i Antonina zadbały o ich obróbkę komputerową na potrzeby akcji. Mimo obecnej sytuacji nie przerwaliśmy naszych działań. Cały czas jesteśmy w kontakcie za pomocą komunikatora, a w środy o 16 odbywają się nasze zdalne zbiórki, podczas których harcerze realizują zadania z prób harcerskich, przygotowujemy się do złożenia przyrzeczenia, śpiewamy, rozmawiamy, planujemy. Czuwaj!

 

 

Dzień Niezapominajki w 1 DH w Dębskiej Woli

 

Dzień Niezapominajki obchodzony jest 15 maja. W tym dniu przypominamy o potrzebie ochrony przyrody, dbania o nią. Dodatkowo „Niezapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. Również harcerze 1 DH włączyli się w działania Hufca Kielce-Powiat. Podczas zbiórki harcerskiej zapoznaliśmy się z ideą święta, wykonaliśmy prace „Niezapominajki”, które będą nam przypominać o naszym spotkaniu, ubrani na niebiesko przesłaliśmy swoje zdjęcia drużynie i Hufcowi Kielce-Powiat z zapewnieniem, że nigdy o sobie nie zapomnimy. Zdalnie nagraliśmy wspólnie wiersz „Niezapominajki” Marii Konopnickiej, a w Dniu Niezapominajki przesyłamy harcerzom z drużyny, znajomym i przyjaciołom zapewnienie o pamięci, pozdrowienia, miłe słowa, komplementy. W tym dniu również indywidualnie lub z najbliższymi, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa podczas pandemii wychodzimy na zewnątrz, do swojego ogrodu, pobliskiego lasu, na polanę, rozglądamy się wokół, robimy zdjęcie przyrody, zbieramy śmieci, jeśli na takie napotkamy i szukamy…niezapominajek.

 

 

Święto Polskiej Niezapominajki” w GAK „Projektornia”-15.05.2019 r. niezapominajka http://wielki-czlowiek.pl/wp-content/uploads/2018/04/niezapominajki-300x300.png