Ogólnopolski projekt edukacyjny „BohaterON – włącz historię”

Powstanie warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedna z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem wartości, takich jak patriotyzm, wolność. Powstańcy warszawscy, których jest coraz mniej, zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. „BohaterON – włącz historię” to ogólnopolski projekt patriotyczny, którego celem jest upamiętnienie, uhonorowanie żyjących uczestników powstania. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję wysyłając imienne kartki do sześciu powstańców warszawskich. W ten sposób wykazaliśmy się patriotyczną postawą i złożyliśmy podziękowanie wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

Projekt edukacyjny „Patriotyzm jest w nas”

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii,

tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego.

Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...)

Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też

wielkim obowiązkiem.”

Jan Paweł II – „Pamięć i tożsamość”

Cele programu:

- kształtowanie patriotycznych postaw uczniów

- pogłębianie wiedzy o kraju ojczystym i jego historii

- kształtowanie postawy szacunku do kultury i tradycji polskiej, symboliki narodowej, postaci wielkich  Polaków, świąt państwowych, rocznic

- wzmocnienie identyfikacji z miejscem pochodzenia

- tworzenie sytuacji wyzwalających emocjonalny związek z krajem ojczystym przez uczestnictwo w spotkaniach, uroczystościach, konkursach

Termin realizacji:

- cały rok szkolny 2016/2017

- podsumowanie projektu – czerwiec 2017 rok

Formy realizacji:

- spotkania z ciekawymi ludźmi – świadkami historii

- wyjazdy do OMPiO w Kielcach – zwiedzanie muzeum, udział w zajęciach warsztatowych

- przygotowanie akademii z okazji świąt państwowych

- odwiedzanie miejsc pamięci narodowej w najbliższej okolicy

- organizowanie szkolnych konkursów: plastycznego, historycznego, wiedzy o gminie

- udział w gminnym konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym

Program skierowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli.

W bieżącym roku szkolnym zrealizowano następujące działania:

- wyjście uczniów klasy IVa i IVb do Zbrzy, pod pomnik upamiętniający epizod zbrzański z II wojny, zapalenie znicza

DSC07009

- udział w akcji „BohaterON-włącz historię”, wysłanie kartek do powstańców warszawskich

DSC07024

- wyjazd uczniów kl. IVa, IVb i V do OMPiO w Kielcach – zwiedzanie muzeum, udział w zajęciach warsztatowych nt. „Jaki znak Twój? Polskie symbole narodowe”

DSC07333

- wyjazd uczniów kl. VI do OMPiO w Kielcach, zwiedzanie muzeum, udział w zajęciach warsztatowych nt. „Józef Piłsudski, czyn legionowy w województwie świętokrzyskim”

DSC_0086_2

- spotkanie uczniów kl. I-VI z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”

DSC07674

Projekt „Edukacja Globalna”

 

Nasza szkoła jako jedna z 10 szkół w województwie świętokrzyskim przystąpiła do realizacji projektu „Edukacja Globalna. Liderzy Edukacji na rzecz rozwoju” 355/2016/M1, współfinansowanym z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP 2016.

 

Edukacja globalna ma przybliżyć społeczeństwu zagadnienia dotyczące sytuacji uboższych krajów, przyczyny problemów współczesnego świata i wyzwania z tym związane, pokazywać wzajemne zależności między Polakami a mieszkańcami krajów rozwijających się.

Edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem oraz włączenia się w proces budowania w świecie społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

W naszej szkole rozpoczynamy przygodę z edukacją globalną. Przybliżając dzieciom kulturę Azji, Afryki, i Ameryki Południowej i Środkowej, pragniemy ukazywać różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata, a przez to – pobudzać do solidarności międzyludzkiej już od najmłodszych lat.

Będziemy realizować wiele działań. Pierwszym z nich jest Tydzień Edukacji Globalnej – 16 listopada – 20 listopada 2016r. Każdy nauczyciel przeprowadzi zajęcia, które wprowadzą w tematykę edukacji globalnej. Wkrótce naszą szkołę odwiedzi wolontariusz pani Marta Kostulska.

O dalszych przedsięwzięciach i efektach naszych działań będziemy informować na stronie szkoły.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach:

https://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/polska_pomoc/edukacja_globalna/

http://www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/pl/a/Projekt-EG-3552016M1

https://www.polskapomoc.gov.pl/Edukacja,globalna,1603.html

 

          

 

  

 

Nasza Szkoła bierze udział w projekcie „Śladami pamięci – uczeń/nauczyciel badaczami historii”

Projekt „Śladami pamięci – uczeń/nauczyciel badaczami historii”, którego organizatorem jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, IPN Delegatura w Kielcach, ma na celu wzbudzenie zainteresowania historią naszego regionu i kraju wśród uczniów szkół województwa świętokrzyskiego oraz wzbogacenie warsztatu pracy nauczycieli. Ważnym elementem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych związanych z otwartością, tolerancją i współpracą. W ramach przedsięwzięcia szkolny koordynator projektu p. M. Graczak 18 października wzięła udział w konferencji w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Po wyłonieniu grupy projektowej w składzie: A. Ciechanowska, M. Litwin, A. Śnioch, A. Wojciechowska z klasy IVb, uczennice wraz z p. Graczak wzięły udział w spotkaniu warsztatowym dla uczniów i nauczycieli w siedzibie ŚCDN. Nasza grupa projektowa przygotuje do kwietnia 2017r. szkolny projekt pt.: „Sprawiedliwi z regionu świętokrzyskiego”. Powyższym działaniom towarzyszyć będzie wystawa „Samarytanie z Markowej” dotycząca rodziny Ulmów zamordowanej za pomoc Żydom. Przy okazji wyjazdu na warsztaty uczennice udały się pod dawna synagogę w Kielcach, by oddać hołd Polakom odznaczonym medalem Sprawiedliwi wśród narodów świata.

„Sztuka zaangażowania”

„Sztuka zaangażowania” to program rezydencji artystycznych w szkołach w małych miejscowościach organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie przy wsparciu artysty rezydenta zrealizują artystyczne działanie w przestrzeni publicznej prowokując zmianę społeczną w swoim otoczeniu.