Z wizytą w Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem „Historia zapisana w glinie” uczniowie klasy VIb wraz z p. M. Graczak odwiedzili 15 października Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, gdzie poznali proces wydobywania, przygotowywania gliny, wyrobu, zdobienia i wypalania naczyń, figurek glinianych. Wiele serca okazał nam kustosz pan Józef Głuszek, który opowiedział nam o swojej rodzinie związanej z garncarstwem, zaprezentował eksponaty zgromadzone w muzeum. Następnie uczniowie mieli możliwość podziwiać przy pracy panią Elżbietę Klimczak wielokrotnie nagradzaną artystkę wywodzącą się z rodziny Sowińskich silnie związanej z garncarstwem. Każdy z uczestników projektu miał możliwość samodzielnej pracy na kole garncarskim, ale i stworzenia własnej rzeźby. Kto wie może spotkanie to zaowocuje nowym talentem.

Wycieczka do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie

Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z prężnie działającym Stowarzyszeniem Dobrych Inicjatyw ZBRZA, efektem czego są liczne projekty edukacyjne, wycieczki. W ramach tego współdziałania 16 października uczniowie klas Vb, VIa i VIb wybrali się na spektakl  „Aladyn” do teatru Roma. Ta  niezwykle barwna, rozśpiewana, wzbogacona wieloma efektami specjalnymi historia ubogiego Aladyna zakochanego w księżniczce podobała się wszystkim uczniom. Korzystając z pobytu w stolicy uczestnicy wycieczki zwiedzili w Warszawie Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskim Przedmieściem udali się pod Pałac Prezydencki, kościół św. Anny. Niezwykłe wrażenie wywarły na uczniach grające ławki z muzyką Szopena oraz pomnik Małego Powstańca. Następnie uczniowie obejrzeli Zamek Królewski i starówkę z pomnikiem Syrenki. Dziękujemy pani Annie Sitek prezes Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw ZBRZA za ten wspaniały wyjazd.

 

Klasa VIb realizuje pod kierunkiem p. M. Graczak projekt „Historia zapisana w glinie”

Pani M. Graczak z powodzeniem wzięła udział w konkursie na projekt na zajęcia artystyczne w szkole – „Kulthurra” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, dzięki czemu uczestniczyła w szkoleniu w Warszawie, a uczniowie z klasy VIb mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z animacji poklatkowej z panem Tomaszem Solichem z Fundacji Osiem Życzeń. Trzy dni spędzone z panem Tomkiem były bardzo pracowite, dzieci wykonały 1642 zdjęcia, przygotowały rekwizyty, napisały scenariusz filmu, rejestrowały dźwięk na potrzeby filmu. Spotkanie zakończył wspólny posiłek. Już wkrótce będzie można zobaczyć efekty pracy uczniów.

Niezwykła wystawa fotografii

17 listopada miała miejsce w naszej szkole wyjątkowa uroczystość – wystawa zdjęć uczniów naszej szkoły, którzy pod kierunkiem p. M. Graczak fotografowali najpiękniejsze zakątki miejscowości znajdujących się w obwodzie naszej szkoły. Na spotkaniu gościliśmy p. M. Burasa Wójta Gminy Morawica wraz z małżonką, zastępcę Wójta p. M. Dziewięckiego, p. T. Badawską, księdza H. Terpińskiego, rodziców i uczniów biorących udział w projekcie. W niezwykłej scenerii, wśród wielu zapalonych świec i przy pięknej muzyce goście obejrzeli prezentację multimedialną fotografii uczniów, by następnie podziwiać zdjęcia umieszczone na sztalugach. Mali artyści otrzymali słodkie upominki. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Klaudii Hendel i Magdy Chołuj. Wystawa „Zamknąć chwile w fotografii” odbyła się dzięki finansowemu wsparciu i pomocy p. A. Sitek ze Stowarzyszenia dobrych inicjatyw ZBRZA. Dziękujemy bardzo pani Ani i wielu osobom, które pomagały przy organizacji wernisażu. Wystawę można oglądać w naszej szkole do końca tygodnia.

 

V EDYCJA PROJEKTU                                           

„OTWARTA TWOJA KARIERA”

POD HASŁEM „ODKRYJ TALENTY SWOJEGO DZIECKA”

Nasza szkoła przystąpiła do projektu, którego ideą jest uwrażliwienie uczniów na  potrzebę właściwego zaplanowania swojej przyszłości zawodowej.

W ramach projektu realizowane były następujące działania:

I. Udział szkolnego koordynatora Pani Wioletty Domagała w warsztatach metodycznych w ŚCDN w Kielcach w dniu 08.10.2013.

II. Uczniowie klas 0-VI uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez szkolnego koordynatora projektu w ramach zajęć komputerowych, plastyki i informatyki oraz wychowania przedszkolnego. Zajęcia na temat jak wykorzystać swoje talenty i wybrać odpowiedni zawód w dniach 15.10-30.10.2013.

III. Zajęcia warsztatowe klasy 0 z Panią Ewą Gondek – nauczycielem klasy „0” współpracującym z koordynatorem szkolnym na temat talentów potrzebnych w różnych zawodach w dniu 22.10.2013.

IV. Spotkanie z artystami cyrkowymi – cyrk OBIMBOLADO. Uczniowie mogli sami spróbować na czym polega praca artysty cyrkowego biorąc bezpośredni udział w przedstawieniu w dniu 25.10.2013.

V. Spotkanie zorganizowane przez Panią Ewę Gondek dla uczniów klasy „0” z nauczycielem Panią Małgorzatą Graczak – rodzicem uczennicy. Na spotkaniu pani opowiadała o talentach, umiejętnościach potrzebnych w zawodzie nauczyciela. Uczniowie wcielali się w rolę nauczycieli i nauczycielek w dniu 28.10.2013.

VI. Spotkanie z pielęgniarką Panią Elżbietą Adamską z Ośrodka Zdrowia w Dębskiej Woli, która przybliżała uczniom klas V zawód pielęgniarki, jego trudy, radości, talenty potrzebne do wykonywania zawodu w dniu 28.10.2013.

VII. Wizyta w Bibliotece Publicznej w Dębskiej Woli w dniu 15.11.2013 – spotkanie z bibliotekarką Panią Krystyną Rabiej. Uczniowie mogli zobaczyć na czym polega zawód bibliotekarki, jakie umiejętności musi posiadać osoba pracująca w bibliotece, jak wypełnia się dokumenty biblioteczne.

VIII. Konkurs szkolny pod hasłem „Odkrywam swoje talenty!” – konkurs plastyczny dla klas 0-III.

IX. Konkurs szkolny pod hasłem „Kim będę w przyszłości?” dla klas IV-VI w kategoriach: praca plastyczna, praca graficzna, film, opowiadanie.

X. Wystawa prac na szkolnym korytarzu dostępna dla uczniów i odwiedzających szkołę rodziców.

XI. Podsumowanie projektu – uroczysty apel, ogłoszenie wyników konkursów, rozdanie słodkich upominków.

XII. Informacja o projekcie oraz działaniach w ramach projektu na stronie internetowej szkoły: www.spdebskawola.pl

Prace uczniów zostały sfotografowane i przesłane do ŚCDN w Kielcach i utworzą ZaMeK 2013, czyli Zawodoznawczą Mediotekę Kariery i będą dołączone do zasobów z poprzednich edycji OTK.

PROJEKT „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013”

Celem projektu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zwiększenie poziomu wiedzy uczniów i ich rodziców na temat możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym.

Zadaniem szkoły zgłaszającej udział w projekcie było:

1. Przesłanie formularza zgłoszenia szkoły do Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli .

2. Udział szkolnego koordynatora w Konferencji.

3. Zorganizowanie spotkania funkcjonariusza policji z uczniami klas IV-VI na tematy związane z cyberprzemocą, cyberprzestępczością oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich.

4. Przeprowadzenie przez nauczycieli zajęć komputerowych  i informatyki lekcji w klasach IV- VI dotyczących:

- bezpiecznego korzystania z sieci Internet,

- możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu

- publicznym, społecznym i gospodarczym

Przystąpienie do udziału w projekcie „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013” umożliwiło naszym uczniom wzięcie udziału w konkursie na prezentację w kategorii szkoły podstawowe. Uczniowie przygotowywali indywidualnie prezentację dla swoich i innych członków rodziny na temat efektywnego i bezpiecznego wykorzystania szerokopasmowego łącza do Internetu w życiu codziennym. Na etap wojewódzki przekazano prace uczniów: Weroniki Gajek kl. VIa i Magdaleny Szczerba kl. VIa

Koordynatorem działań była p. Wioletta Domagała.

Uroczyste podsumowanie projektu „Historia zapisana w glinie”

17 stycznia w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Historia zapisana w glinie” dotyczącego Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach realizowanego przez klasę VIb pod kierunkiem pani M. Graczak w ramach programu edukacji kulturalnej KULTHURRA. Program ten jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt to okazja do poznania historii małej ojczyzny. To podróż do korzeni, sięgnięcie do tradycji i ukłon w kierunku tych, którzy nadal zajmują się garncarstwem. W ramach projektu pani M. Graczak uczestniczyła w trzydniowej konferencji w Warszawie. Natomiast biorący udział w projekcje uczniowie klasy VI b odwiedzili Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, razem z panią E. Klimczak lepili z gliny i pracowali na kole garncarskim. Brali udział w warsztatach twórczych dotyczących animacji poklatkowej z panem Tomaszem Solichem z Fundacji Osiem Życzeń, podczas których stworzyli film eksperymentalny. Wynikiem prac nad projektem było również nakręcenie filmu promującego Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, dokumentacja fotograficzna warsztatu i prac pani Elżbiety Klimczak. Efekty działań uczniów podczas podsumowania projektu podziwiali zaproszeni goście: sekretarz Urzędu Gminy Morawica pani Anna Kowalska, pani Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, dyrektor Zespołu Szkół w Obicach pan Jerzy Węgrzyn, kustosz Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach pan Józef Głuszek, rzeźbiarka pani Elżbieta Klimczak, rodzice uczniów klasy VIb, nauczyciele i uczniowie szkoły w Dębskiej Woli. Spotkanie obfitowało w liczne atrakcje dla gości: przedstawienie „Dzień na Olimpie” w wykonaniu uczestników projektu, ogromna gra planszowa oparta na fabule filmu uczniów oraz poczęstunek. Najważniejszym punktem podsumowania była prezentacja filmu wykonanego techniką animacji poklatkowej. Zapraszamy do obejrzenia filmu „Historia zapisana w glinie” autorstwa klasy VIb.

Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych w Warszawie

6 czerwca reprezentanci klasy VIb wraz z p. M. Graczak brali udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w Warszawie promując działania naszej szkoły związane z realizacją projektu „Historia zapisana w glinie” w ramach programu KULTHURRA. W prezentacji wzięło udział 80 szkół z całej Polski. Dziękujemy za wsparcie Urzędowi Gminy Morawica, który przekazał materiały promocyjne w postaci folderów, przewodników, gadżetów reklamowych naszej gminy, dzięki czemu nasze stanowisko było atrakcyjne dla zwiedzających.