Rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024

 

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy tradycyjnie mszą świętą w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. Ksiądz H. Terpiński przywitał uczniów, rodziców, nauczycieli oraz byłą Dyrektor p. I. Bisagę i obecną Dyrektor p. M. Pabian. Po mszy pani Dyrektor I. Bisaga podziękowała zebranym za wiele lat wspólnej pracy, wyrażając nadzieję na kontynuację tradycji rozpoczynania i kończenia roku szkolnego mszą św. Na sali gimnastycznej społeczność szkolną powitała p. Dyrektor M. Pabian, która zapoznała uczniów z wychowawcami, zwracając uwagę na kwestię bezpieczeństwa jako priorytetową w nowym roku szkolnym. Pani Dyrektor przedstawiła koncepcję pracy szkoły w oparciu o tradycję i nowoczesność. Podkreśliła chęć współpracy z Radą Rodziców oraz nauczycielami w trosce o dobro uczniów. Na koniec pani Dyrektor życzyła podopiecznym wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

 

 

Lekcja Historii Małej Ojczyzny

 

7 września uczniowie klas VII i VIII, pod opieką nauczycielki historii p. M. Pacholec, p. W. Domagały, p. M. Graczak i p. M. Stachury, wybrali się pieszo do Zbrzy pod pomnik upamiętniający epizod wojenny z 1944 roku. Na miejscu uczestnicy spaceru edukacyjnego zapoznali się z informacjami na temat wojennych wydarzeń związanych z tym terenem, czyli niedoszłą pacyfikacją Zbrzy. Zajęcia te stały się okazją do utrwalenia zasad właściwego zachowania w miejscach pamięci narodowej.

 

 

Narodowe Czytanie 2023

 

 

9 września, w zabytkowym Parku Dworskim w Morawicy, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, które zostało zorganizowane przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotekę w Morawicy. Honorowym patronatem wydarzenie objął Burmistrz Miasta i Gminy Morawica – Marian Buras. Na Spotaknie przybyli licznie miłośnicy literatury pięknej, by wspólnie odczytać fragmenty „Nad Niemnem”, Elizy Orzeszkowej. Autorka w tej powieści ukazuje jak szlachta i chłopi z miejscowości Korczyn nad Niemnem mierzą się z nową rzeczywistością po powstaniu styczniowym w 1863r. Jak co roku w tej niecodziennej żywej lekcji jezyka polskiego, kultury i tradycji wzięli aktywny udział uczniowie naszej szkoły: M. Gawior, J. Siekiera z klasy VII, B. Siadkowska z klasy VI, którzy pod opieką p. M. Graczak wspaniale odczytali fragment utworu E. Orzeszkowej, dajac wyraz wysokiej kultury osobistej.

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

 

13 września odbyły się w naszej szkole tradycyjne ogniska integracyjne. Klasy IV-VII pod opieką p. wychowawczyń wykorzystały wspaniałą pogodę, aby jeszcze nacieszyć się słońcem, zjeść samodzielnie usmażoną kielbaskę, porozmawiać i miło spędzic czas.

 

 

Przygotowania do Europejskiego Dnia Języków Obcych

 

Nasza szkoła, z inicjatywy nauczycielki j. angielskiego p. A. Jasiorowskiej i p. S. Ciszyńskiej, uczącej j. niemieckiego, weźmie kolejny raz udział w Europejskim Dniu Języków Obcych. Święto to  zostało ogłoszone przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Na zorganizowanym 13 września apelu szkolnym przedstawiciele klas wylosowali kraje, aby przygotować na dzień 26 września prezentację danego kraju i jego języka narodowego.

 

 

Klasa II zaprzyjaźniła się z Zippim

 

 

14 września do klasy II przybył niezwykły gość – patyczak Zippi, który będzie towarzyszył dzieciom przez cały cykl realizacji programu, podczas 24 spotkań, ale również na co dzień w czasie nauki i zabawy, a nawet będzie odwiedzał uczniów w ich domach. Podczas realizacji programu rozwijane będą umiejętności psychospołeczne dzieci, gdyz program „Przyjaciele Zippiego” uczy radzenia sobie z trudnościami, doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Zajęcia promujące zdrowie emocjonalne dzieci poprowadzi p. M. Graczak, która posiada uprawnienia do relizacji tego programu wraz z wych. klasy II p. A. Kędzior.

 

 

Dzień Przedszkolaka

 

20 września odbyła się w naszym przedszkolu wspaniała uroczystość – Dzień Przedszkolaka. Pani Dyrektor Monika Pabian przywitała przedszkolaków i gości, złożyła dzieciom miłe życzenia oraz poczęstowała słodkościami. Odwiedził nas również Pan Marian Buras Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, z wesołymi życzeniami wręczył dzieciom  upominki – kolorowe książeczki. Dzieci młodsze i starsze wystąpiły z piosenkami, tańcami i wierszami. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji tej pięknej uroczystości.

 

 

 

 

Posprzątaliśmy Świat

 

Po raz 30. ludzie na całym świeci przyłączyli się do akcji Sprzątania Świata. Hasło tegorocznego działania to: „Sprzątanie świata łączy ludzi”, co w pełni oddaje społeczną istotę tego międzynarodowego święta ekologii, do którego chętnie włączyli się również uczniowie naszej szkoły. Brawo Wy!

 

 

Wycieczka do Stadniny Koni w Brudzowie

 

W dniu 22 września 2023 r. uczniowie klasy 2 i 3 ze swoimi wychowawcami – p. A. Kędzior i W. Terechem odwiedzili Stadninę Koni „Stajnia Dialog” w Brudzowie. Uczniowie zwiedzili stajnie, skorzystali z przejażdżki na koniach. Niecodzienną atrakcją było obejrzenie pracy kowala, który gościł wtedy w stadninie. Uwieńczeniem wizyty było wspaniałe ognisko z kiełbaskami. Pogoda była wspaniała, wycieczka ciekawa i udana.

 

 

Spartakiada lekkoatletyczna

 

W sobotę, 23 września na miejsko-gminnym stadionie odbyła się IX edycja Spartakiady Lekkoatletycznej z udziałem naszych uczniów i rodziców.

Uczestników Spartakiady przywitał włodarz Miasta i Gminy Morawica Pan Marian Buras słowami: „Spartakiada co roku wzbudza ogrom sportowych emocji połączonych z dobrą zabawą. Poprzez organizację zawodów pokazujemy jak ważna w naszej gminie jest aktywność fizyczna. Spartakiada to również dobra okazja do rywalizacji i porównania swoich umiejętności pomiędzy uczniami i ich rodzicami.”

W Spartakiadzie rywalizowano na dystansach 40 m, 60 m, 100 m, 200 m oraz w sztafetach w zależności od kategorii wiekowej uczestników. Mimo niesprzyjającej aury – było chłodno i deszczowo – zawodników do walki humorystycznie zagrzewał prowadzący Spartakiadę pan Damian Woźnik dzięki czemu uczestnicy z uśmiechem na twarzy i determinacją walczyli o miejsca na podium. Wszyscy biorący udział w Spartakiadzie otrzymali pamiątkowe medale, zaś najlepsi – puchary, wśród których znaleźli się nasi uczniowie:

Nadia Pańszczyk – III miejsce

Martyna Mrozicka – III miejsce

Gabriela Paluch – II miejsce

Julia Paluch – III miejsce

Sztafeta Ani Kubickiej, Gabrieli Paluch, Kamila Mrozickiego, Piotra Stachury – II miejsce

Rodzic Magdalena Paduch – III miejsce

Jednak, niezależnie od zajętego miejsca, zwycięzcami niewątpliwie są wszyscy uczestnicy Spartakiady. Bowiem głównym jej celem jest wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

 

 

Europejski Dzień Języków – lekcje z p. M. Zawieruchą z Europe Direct Kielce

 

Europejski Dzień Języków jest obchodzony w całej Europie 26 września. To międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Z okazji tego święta 26 września 2023 r. klasy IV i VI uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z p. M. Zawieruchą z Europe Direct Kielce. Celem lekcji było zwrócenie uwagi na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy i zachęcenie do ich nauki.

Uczniowie, biorący udział w spotkaniu, otrzymali szereg publikacji na temat EU, szkolną bibiotekę zasiliły również pozycje w języku ukraińskim. Serdecznie dziękujemy p. M. Zawierusze za przybycie do naszej szkoły, ciekawe lekcje i książki.

Zajęcia odbyły się w ramach współpracy naszej placówki z Punktem Europe Direct Kielce, z inicjatywy p. M. Graczak.

 

Relacja z lekcji na: https://pl-pl.facebook.com/EDKielce/

 

Więcej o działalności punktu EUROPE DIRECT Kielce: http://europedirect-kielce.szpp.eu/

 

 

Niezwykła podróż dookoła świata

 

W niezwykłą podróż po wielu krajach świata zabrali nas 26 września uczniowie i przedszkolacy z okazji Europejskiego Dnia Języków. Każda grupa przygotowała informacje, dekoracje i poczęstunek nawiązujący do kultury wylosowanego wcześniej kraju. Po szkolnym korytarzu spacerowali w białych tunikach Grecy z klasy VI, wspaniale prezentowały się dziewczynki w sukniach do flamenco z klasy II, paryski szyk pokazały dziewczyny z klasy IV. Meksykanie z przedszkola i klasy 0 wspaniale bawili się w towarzystwie klasy I, która przygotowała zielone stroje nawiązujące do kultury Irlandii. Klasa VIII zaprezentowała Norwegię, VII zabrała wszystkich do Szkocji, a klasa III odwiedziła daleką Japonię. Miłośnicy włoskiej kultury i kuchni znaleźli coś dla siebie przy stanowisku klasy V. Nad całością tego wyjątkowo barwnego dnia czuwała organizatorka p. A. Jasiorowska.

 

Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym z programu „Laboratoria Przyszłości”

 

Świętokrzyska Gala Sportów Walki

 

28 września, pasjonaci judo, boksu i zapasów z naszej szkoły wzięli udział w Świętokrzyskiej Gali Sportów Walki, która odbyła się w Centrum Kulury i Sportu w Chęcinach. Była to okazja do treningu pod okiem specjalistów i spróbowania swoich sił w sportach walki. Gratulujemy uczniom sportowej postawy podczas rywalizacji i sukcesów.

 

 

Dzień Chłopaka w Kinie Helios w Kielcach

 

W dniu 28.09.2023 r. uczniowie klasy VII pod opieką p. W. Domagały i p. M. Graczak świętowali Dzień Chłopaka w Kinie Helios w Kielcach. Obejrzeli ciekawy film pt. „MEG 2: Głębia”. Wycieczka była okazją do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskiej.

 

Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym z programu „Laboratoria Przyszłości”

 

Dzień Chłopaka

 

Krawaty i muszki królowaływ naszej szkole podczas Dnia Chłopaka, gdyż ten element garderoby gwarantował brak odpytywania. Atmosfera tego święta była bardzo wesoła, a klasy świętowały wybierając się na wycieczkę do kina, pałaszując pyszną pizzę czy ciasto. Oczywiście nie zabrakło drobnych upominków dla naszych małych i dużych panów.

 

 

Indywidualne biegi przełajowe

 

30 września 2023 r. w naszej szkole odbyły się pierwsze zawody międzyszkolne Miasta i Gminy Morawica. W indywidualnych biegach przełajowych wzięli udział uczniowie klas IV-VIII z sześciu szkół podstawowych: Brzezin, Woli Morawickiej, Morawicy, Lisowa, Obic i Dębskiej Woli.

Zawody otworzyła dyrektor naszej szkoły– pani Monika Pabian, życząc biegaczom jak najlepszych wyników. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych nie zabrakło zaangażowania i zdrowej rywalizacji. Najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach wiekowych otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki. Sponsorem nagród był Urząd Miasta i Gminy w Morawicy.

Nasza delegacja spisała się znakomicie. Wśród najlepszych znalazły się:

Marlena Kumorowska – klasa IV – miejsce II

Gabriela Paluch – klasa V – miejsce II

Nadia Pańszczyk – klasa VII – miejsce I

Gratulujemy sukcesów!

 

 

Ogólnopolska akcja BohaterON

 

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji BohaterON. Akcja ma na celu upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwości społecznej. Uczniowie klas 5, 7 i 8 samodzielnie wykonali kartki dla uczestnika powstania warszawskiego – płk. Jerzego Zawadzkiego W ten sposób wyrazili swoją wdzięczność za bohaterstwo, odwagę i ogromne poświęcenie dla ojczyzny.

 

Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym z programu „Laboratoria Przyszłości”

 

Projekt StoryLab – laboratorium opowieści w klasie V

 

 

„StoryLab” to autorski projekt edukacyjny, który koncentruje się na rozwijaniu umiejętności tworzenia opowieści z wykorzystaniem aktywnych metod pracy z uczniem.

Główne cele projektu:

1. Promowanie kreatywności i wyobraźni poprzez zachęcanie uczestników do tworzenia własnych opowieści oraz wspólne rozwijanie projektów, co sprzyja rozwojowi wyobraźni.

2. Wspieranie umiejętności pracy w grupie poprzez wymianę pomysłów, współtworzenie projektów oraz budowanie relacji zespołowych.

3. Kształtowanie umiejętności tworzenia treści cyfrowych, w tym blogów i podcastów.

4. Budowanie wspólnoty literackiej i kultury czytelniczej w szkole poprzez wspólne tworzenie książki zawierającej opowieści uczniów.

Działania projektowe, z którymi zmierzą się uczniowie klasy piątej to:

Warsztaty z elementami storytellingu: Organizacja cyklu warsztatów, podczas których uczniowie będą uczyć się technik twórczego pisania. Wszystko to w oparciu o aktywne metody pracy: karty i kostki opowieści, stolikowe gry storytellingowe, storyboarding (przygotowanie ilustracji lub graficznych reprezentacji kluczowych momentów opowieści na planszach, co pomaga w zrozumieniu struktury narracji).

Tworzenie audiobooków: Zachęcanie uczniów do nagrywania audiobooków swoich opowieści, co pozwoli na rozwijanie ich umiejętności prezentacji i wyrażania siebie.

Tworzenie książki: Zachęcanie uczniów do wspólnego tworzenia książki zawierającej ich opowieści (lub jedną opowieść utworzoną podczas warsztatów). Książka będzie wydana i udostępniona w bibliotece szkolnej.

Kształtowanie kompetencji cyfrowych: zakładanie bloga, nagrywanie podcastów, obróbka cyfrowa i montaż krótkiego filmu. Wszystko po to, aby utrwalać opowieści uczniów oraz aktywizować ich do twórczej pracy.

 

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Anna Piwowarska.

 

Spotkanie ze Strażnikami Miejskimi

 

3 października gościliśmy w naszej szkoły pracowników Straży Miejskiej w Morawicy: p. B. Metrykę i W. Nowaka, którzy spotkali się z przedszkolakami i uczniami klas I-III, aby zapoznać najmłodszych z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, właściwego zachowania podczas spotkania z groźnymi zwierzętami. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w kontakcie z obcymi osobami, jak unikać zagroźeń w sieci oraz przypomniały sobie numery alarmowe. Spotkanie odbyło się z inicjatywy p. A. Bąk.

 

Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym z programu „Laboratoria Przyszłości”

 

Laboratoria Przyszłości. Wizualizer

 

Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” możemy wykorzystywać na lekcjach nowoczesne technologie. Przykładem może być wizualizer, który wspomaga proces dydaktyczny i urozmaica zajęcia.

 

 

Wycieczka do Jaskini Raj i na zamek w Chęcinach

 

3 października klasy IV, V i VI z wychowawcami zwiedziły Jaskinię Raj oraz Zamek Królewski w Chęcinach. Najpierw obejrzeliśmy wspaniałą wapienną jaskinię krasową. Podziwialiśmy w niej różnorodne formy naciekowe o oryginalnych kształtach: stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Kolejno podjechaliśmy pod zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku. Zwiedziliśmy dziedziniec zamku górnego i zamku dolnego oraz poznaliśmy jego historię. Przy wspaniałej pogodzie spacerowaliśmy i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

 

 

Dawno, dawno temu…czyli pierwsze warsztaty w ramach projektu StoryLab za nami!

 

Uczniowie klasy piątej zmierzyli się z pierwszym wyzwaniem tworzenia własnych opowieści w ramach projektu StoryLab. Korzystając z kart storytellingowych, które zaprojektowała wychowawczyni A. Piwowarska, uczniowie tworzyli fascynujące opowieści. Graficzne karty, przedstawiające różnorodne postacie i sceny, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia niezwykłych opowieści. Podczas burzy mózgów i wspólnych dyskusji w małych grupach, uczniowie aktywnie pracowali nad swoimi pomysłami, ucząc się zarówno kreatywności, jak i współpracy.

 

 

Zbiórka kasztanów zakończona

 

Kolejny raz zbieraliśmy kasztany dla dzików z Leśnictwa w Radomicach. Dzięki zaangażowaniu uczniów udało się zebrać kilka kartonów kasztanów, kolb kukurydzy. Zbiórkę przeprowadziły panie M. Graczak i W. Domagała.

 

 

Lekcje przyrody w przyszkolnym lesie

 

12 października klasa 0, która zebrała wiele darów lasu dla dzików, spotkała się z p. leśniczą B. Harabin, by poznać zwyczaje dzików i dowiedzieć się, czy dzik naprawdę jest dziki. Klasa II i IV udały się na zajęcia edukacji przyrodniczej do pobliskiego lasu, gdzie dzieci dowiedziały się wiele na temat pracy leśnika, roli lasu w przyrodzie, ekologii. Lekcje zakończyły się zabawami z wykorzystaniem elementów leśnych darów. Dziękujemy p. B. Harabin z Nadleśnictwa Daleszyce za ciekawe zajęcia i poświęcony nam czas. Zajęcia zorganizowała p. M. Graczak.

 

 

„Artyści są wśród nas…” – Gminny Konkurs Plastyczny z naszym udziałem

 

12 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach po raz szósty odbył się Gminny Konkurs Plastyczny pn. Artyści są wśród nas pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. Mariana Burasa.

W tegorocznej edycji konkursu naszą szkołę pod opieką pani Doroty Marcinkowskiej reprezentowały Marcelina Gawior i Martyna Mrozicka z klasy 7.

Utalentowane uczennice miały okazję twórczego wyrażenia siebie poprzez namalowanie akrylami na płótnie Martwej natury z kwiatami. Możliwość zaprezentowania umiejętności plastycznych dostarczyła wszystkim uczestnikom konkursu dużo satysfakcji z tworzenia oraz pozwoliła skonfrontować swój warsztat z kunsztem koleżanek z innych szkół.

Prace konkursowe oceniło jury w składzie: p. Hanna Kuta – przewodnicząca, p. Edyta Pietryka i p. Agnieszka Kowalczyk, mając na uwadze artyzm, oryginalność i kreatywność.

Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody oraz upominki, które zostały wręczone przez p. Burmistrza Mariana Burasa, p. Dyrektora Krzysztofa Kubickiego i p. Kierownik Hannę Kuta, a ufundowane przez gospodarza konkursu i Urząd Miasta i Gminy w Morawicy.

 

 

Warsztaty na temat cyberbezpieczeństwa w klasie VII

 

13 października, dzięki współpracy z Europe Direct w Kielcach, odbyły się w naszej szkole warsztaty o cyberbezpieczeństwie z p. L. Kowalską z RODOEXPERT. Uczniowie klasy VII rozmawiali podczas warsztatów o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych, prywatności, weryfikowaniu informacji w sieci. Uczyli się jak budować silne hasła i chronić swoją prywatność w sieci.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

4 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława II Augusta powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Właśnie z tej okazji 13 października 2023 r. zaszczycili nas swoją obecnością wyjątkowi goście: Pan Burmistrz M. Buras, nauczyciele emeryci, rodzice. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły, a następnie wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. Następnie głos zabrał Pan Burmistrz, który złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły, przekazując kwiaty na ręce Pani Dyrektor M. Pabian. Do życzeń dołączyli uczniowie, którzy zaprezentowali wspaniały program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. D. Wojciechowskiej-Buśluk, p. U. Młynarczyk, p. A. Kędzior. O wyjątkowe dekoracje zadbała p. D. Marcinkowska. Młodzi artyści w wielu ciepłych słowach docenili codzienny trud pracy nauczyciela oraz wyrazili swoją wdzięczność za poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Nie zabrakło Pani Przewodniczącej Rady Rodziców i przemiłych Mam, które kolejny rok życzyły pracownikom szkoły zdrowia, cierpliwości i spełnienia marzeń.

 

 

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w zapasach kobiet

 

14.10.2023 r. uczennica klasy 8, Antonina Drozdowska, zajęła III miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w zapasach kobiet w kategorii do 39 kg. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Autorski projekt edukacyjny „Emocje w pastelach”

 

 

Celem projektu „Emocje w Pastelach” jest rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych u najmłodszych dzieci. Poprzez kreatywne i terapeutyczne zajęcia, dzieci będą miały okazję zgłębiać swoje emocje, zdobywać umiejętności rozpoznawania uczuć u siebie i innych, a także budować zdrowe relacje społeczne.

Cele szczegółowe projektu:

1. Wspieranie rozwoju empatii i umiejętności rozumienia uczuć innych.

2. Uczenie dzieci wyrażania swoich emocji w sposób konstruktywny i bez przemocy.

3. Zwiększenie samoświadomości emocjonalnej dzieci.

4. Tworzenie bezpiecznej przestrzeni do wyrażania i dzielenia się emocjami.

5. Zachęcanie do kreatywnego wyrażania uczuć poprzez sztukę i wyrażanie siebie w twórczy sposób.

Metody pracy:

Projekt opiera się na kreatywnych i interaktywnych zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego i specjalnego – p. Annę Piwowarską i psychologa – p. M. Stachurę. Wykorzystane zostaną autorskie materiały, takie jak bajki terapeutyczne i malowanki, aby pomóc dzieciom zrozumieć i wyrazić swoje emocje w sposób dostosowany do ich wieku i potrzeb. Rozmowy o emocjach pomogą zrozumieć dzieciom swoje uczucia, nauczą, jak radzić sobie z nimi i nawiązywać zdrowe relacje z innymi.

 

Najmłodsi rozmawiają o lęku. Spotkanie z Misiem Pastelko

 

W ramach projektu „Emocje w pastelach”, najmłodsi uczestnicy mieli okazję zgłębić jedną z ważnych emocji – lęk. Pani psycholog, M. Stachura, i pedagog szkolny, A. Piwowarska, przeprowadziły zajęcia, które miały na celu pomóc dzieciom zrozumieć i pokonać strach. Dzieci wysłuchały autorskiej bajki o Misiu Pastelko, który nauczył się, jak radzić sobie z lękiem. Po bajce przyszedł czas na rozmowę. To była doskonała okazja, aby zrozumieć, że lęk to normalna emocja i można o niej rozmawiać. Na koniec zajęć przedszkolaki miały okazję pokolorować specjalną malowankę dedykowaną do tej lekcji. To była świetna okazja, aby wyrazić swoje uczucia i spędzić czas na twórczej aktywności.

 

 

Realizujemy projekt „Emocje w pastelach”. Warsztaty o uczuciach w odcieniach czerwieni, czyli o złości

 

W przedszkolu oraz w grupie zero odbyło się spotkanie, na którym dzieci miały okazję zgłębić ważną emocję – złość. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały autorskiej bajki o przygodach dinozaura Brutusa Brutalnego i o tym, jak nauczył się on kontrolować swoją złość. Po bajce przyszedł czas na rozmowę z p. psycholog M. Stachurą i p. pedagog A. Piwowarską. Dzieci mogły zadawać pytania i dzielić się swoimi refleksjami na temat złości. Potem na stole pojawiły się kolorowe kredki, a dzieci z zaangażowaniem malowały obrazki związane z historią Brutusa.

 

 

Wycieczka do Jaskini Raj i Parku Etnograficznego w Tokarni

 

18 października 2023 r. uczniowie klas VII i VIII z wychowawcami p. U. Młynarczyk i p. W. Domagałą zwiedzały Jaskinię Raj i Park Etnograficzny w Tokarni. Pierwsza na naszej trasie wycieczkowej była jedna  z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju Jaskinia Raj. Zachwycaliśmy się tu mnóstwem form naciekowych, m.in. stalaktytami, stalagmitami, stalagnatami, kolumnę naciekową zwaną „Pagodą”, kolumną naciekową o nazwie Harfa (prześwitującą po podświetleniu), licznymi skamieniałościami koralowców na ścianach, dnem pokrytym jeziorkami, misami martwicowymi i polami ryżowymi. Drugim na naszej trasie był Etnograficzny w Tokarni. Tu podziwialiśmy zachowane zabytki budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego kielecczyzny w warunkach zbliżonych do naturalnych.

 

Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

 

Młodsza grupa przedszkolna oraz starsza grupa „0” w Kinie za Rogiem

 

Dnia 18 października 2023 r. dzieci z młodszej grupy przedszkolnej oraz starszej grupy „0” udały się wraz z paniami do Kina za Rogiem na film animowany pt.: „O czym marzą zwierzęta”. Następnie wzięły udział w warsztatach plastyczno-bibliotecznych. Serdecznie dziękujemy pani Annie Kożuchowskiej i pani Sylwii Szewczyk z Samorządowego Centrum Kultury za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

 

 

Warsztaty z utalentowanym akwarelistą ks. Henrykiem Terpińskim

 

18 października 2023 r. uzdolnieni artystycznie uczniowie naszej szkoły spotkali się z akwarelistą księdzem Henrykiem Terpińskim, by poznać tajniki delikatnej i bardzo wymagającej sztuki malowania akwarelami. Młodzież podczas otwartej lekcji zapoznała się z warsztatem pracy, profesjonalnymi akcesoriami malarskimi, a także poznała techniki nakładania i mieszania kolorów. Ksiądz Henryk w trakcie wspólnego malowania zdradził uczniom jak uzyskać niezwykłe efekty prostymi metodami. Pod czujnym okiem doświadczonego artysty uczniowie malowali kwiaty, a na zakończenie warsztatów każdy otrzymał w prezencie od księdza Henryka profesjonalny pędzel do malowania akwarelami. To niezwykłe spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez panią Dorotę Marcinkowską artystycznego projektu „Otwarci na sztukę”.

 

 

Konkurs profilaktyczno-plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”

 

19.10.2023 r. rozstrzygnęliśmy szkolny konkurs profilaktyczno-plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły” dla klas 4-8. W konkursie przyznano następujące lokaty:

I miejsce: Łucja Rogowska, Julia Szewczyk, Aleksandra Piłat

II miejsce: Alicja Buśluk, Kacper Dziewięcki

III miejsce: Aleksandra Śnioch, Gabriela Paluch.

Wyróżnienia: Dominik Bugajski, Maria Jaśkowska, Radosław Dziewięcki, Alan Kępisty, Kacper Karendał, Gabriela Kaczor.

Wszyscy uczniowie otrzymali małe upominki. Gratulacje!!!

Organizatorzy konkursu: W. Domagała, L. Więckowski.

 

 

Warsztaty „Robótki ręczne – szydełkowanie, tkactwo, robótki na drutach”

 

W dniu 19.10.2023 r. odbyły się dwugodzinne warsztaty „Robótki ręczne – szydełkowanie, tkactwo, robótki na drutach” zorganizowane przez p. W Domagałę. W ramach zajęć uczniowie uczyli się szydełkować i robić na drutach. Pracowali na zajęciach z zapałem. Na zajęciach wykorzystano materiały zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” (druty, szydełka, włóczki, nożyki, nożyczki, kordonki).

 

 

Jesienne spotkania z przyrodą

 

19 października odbyło się niezwykle liryczne „Jesienne spotkanie z przyrodą”, zorganizowane przez klasę II pod kierunkiem wych. p. A. Kędzior. Wśród gości nie zabrakło p. Dyrektor M. Pabian, nauczycieli, a przede wszystkim licznie przybyłych rodziców. Po wspaniałym występie drugoklasistów, przyszedł czas na tańce, prace plastyczne z darów jesieni, zagadki i przygotowany przez rodziców poczęstunek.

 

 

Zawody międzyszkolne w piłce nożnej

 

W sobotę, 21 października 2023 r. odbyły się międzyszkolne zawody w piłce nożnej chłopców z klas VII-VIII na naszym boisku szkolnym. Do rywalizacji przystąpiło 5 szkół podstawowych z Brzezin, Bilczy, Morawicy, Obic i Dębskiej Woli.

Rozgrywki przeprowadzono systemem każdy z każdym. W polu grało 9 zawodników plus bramkarz. Drużyna naszych chłopców spisała się znakomicie wygrywając wszystkie mecze i tym samym uplasowała się na I miejscu. Zmaganiom sportowym sprzyjała również pogoda.

Naszym piłkarzom serdecznie gratulujemy zwycięstwa i wielkiego zaangażowania, które w dużym stopniu przyczyniło się do osiągnięcia sukcesu.

Końcowe wyniki zawodów:

I miejsce – Dębska Wola

II miejsce – Morawica

III miejsce – Bilcza

IV miejsce – Brzeziny

V miejsce – Obice

 

 

Rajd harcerski na Łysicę

 

21 października 1 Drużyna Harcerska „Szelesty” z Dębskiej Woli wzięła udział w imprezie Hufca Kielce-Powiat pod nazwą „Turystyka (nie tylko) dla przewodnika” w formie rajdu na terenie gminy Bodzentyn. Na początku trasy otrzymaliśmy słodki poczęstunek i pamiątkowy znaczek oraz mapę i wskazówki do zadań. Wyruszyliśmy z miejscowości Kakonin spod starej chaty i czerwonym szlakiem wędrowaliśmy na Łysicę. Po drodze zatrzymaliśmy się przy kapliczce św. Mikołaja oraz na skale Agaty. Poznaliśmy też legendarną historię powstania miejscowości Kakonin. Z Łysicy zeszliśmy do Świętej Katarzyny. Po drodze przy źródełku św. Franciszka czerpaliśmy do butelek wodę, która ma właściwości lecznicze dla oczu. W Świętej Katarzynie czekało na nas ognisko z pysznymi kiełbaskami, a całe wydarzenie zakończył uroczysty apel, podczas którego otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i nagrodę dla drużyny. Wróciliśmy bardzo zadowoleni, zwłaszcza, że pogoda na przekór wcześniejszym prognozom była wspaniała. Dziękujemy serdecznie za wsparcie w zorganizowaniu rajdu p. Dyrektor Monice Pabian oraz za opiekę i pomoc p. Dorocie Marcinkowskiej i p. Justynie Śnioch.

 

 

Robótki na drutach w klasie VI

 

W dniu 23.10.2023 r. uczniowie klasy VI na lekcji techniki z p. Leszkiem Więckowskim ćwiczyli dziergania na drutach. Korzystali z drutów i włóczki zakupionych z programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

 

Lekcje z wykorzystaniem robotów Photon

 

Klasy 4-6 na zajęciach informatyki, prowadzonych przez p. U. Młynarczyk, wykorzystywały roboty Photon. Korzystając z aplikacji PhotonEdu w funkcji Photon Blocks, uczniowie programowali roboty, wykazując się umiejętnościami planowania oraz mierzenia za pomocą linijki i kątomierza. Takie zajęcia to atrakcyjna dla uczniów, wykorzystująca treści programowe różnych przedmiotów, forma nauki. Na lekcjach wykorzystywano narzędzia zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

 

Przedstawienie muzyczne dla najmłodszych

 

25 października odział przedszkolny i klasy I-III odbyły niezwykłą podróż w magiczny świat baśni za sprawą przedstawienia teatralnego o królewnie i smoku. Niezwykły nastrój wprowadziła muzyka na żywo, która urozmaiciła przedstawienie i pozwoliła najmłodszym zapoznać się z instrumentami.

 

 

Projekt „Emocje w pastelach”. Kolor szary – jak radzić sobie ze smutkiem?

 

Podczas spotkania zorganizowanego w ramach projektu „Emocje w pastelach” dzieci z przedszkola oraz klasy 0 miały okazję wysłuchać fragmentu autorskiej bajki „Podróż w Krainę Utraty”. Opisuje ona Krainę Utraty jako miejsce, w którym smutek jest częstym towarzyszem. „Kraina ta zawiera w sobie różne rodzaje smutków dzieci, od tych związanych z prostymi codziennymi sprawami, takimi jak stracone zabawki czy deszczowy dzień, aż po te bardziej poważne, takie jak rozstanie rodziców, odejście ukochanego zwierzaka czy śmierć bliskiej osoby”.

Dzięki tej bajce i malowance dzieci mogły zrozumieć, że smutek jest naturalnym uczuciem, które może towarzyszyć im w różnych sytuacjach życiowych. Jednak ważne jest, że istnieją sposoby, aby radzić sobie ze smutkiem.

Bajka, malowanka, rozmowy z p. pedagog A. Piwowarską i psycholog p. M. Stachurą pomogły dzieciom zrozumieć, że smutek jest częścią życia, ale można go przezwyciężyć poprzez otwartość na rozmowę i wsparcie ze strony innych. To ważna lekcja, która może pomóc dzieciom w rozwoju ich umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

 

 

Wielkie emocje w klasie piątej podczas warsztatów StoryLab!

 

Piątoklasistki i piątoklasiści prezentowali swoje kreatywne zdolności podczas warsztatów w ramach projektu StoryLab. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tworzeniu narracji za pomocą kostek i kart opowieści, co pobudzało ich wyobraźnię i pomagało rozwijać umiejętności narracyjne. Ale to nie wszystko! Dlaczego trzymać swoje opowieści tylko w głowie? Piątoklasiści nauczyli się zakładać blog literacki, dzięki którym opowieści trafią do szerszej publiczności. W klasie piątej było tak głośno, jak nigdy wcześniej, ale to dlatego, że wszyscy uczniowie byli tak zaabsorbowani tworzeniem swoich opowieści. To wspaniałe doświadczenie, kiedy nauka staje się tak ekscytująca! Warsztaty przeprowadziła Anna Piwowarska.

 

 

Wyjazd uczniów na Taneczne Mistrzostwa Świata w Kielcach

 

25 października 2023 r. uczniowie klas IV, V, VII, VIII pod opieką pani Anny Piwowarskiej, Wioletty Domagały i Doroty Marcinkowskiej obserwowali pełnych pasji i talentu tancerzy z całego świata rywalizujących w Hali Legionów w Kielcach na mistrzostwach IDO World Hip Hop, Popping, Hip Hop Battles and Breaking Championships. Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Paduch za ofiarowanie naszym uczniom darmowych biletów wstępu na tak prestiżowe wydarzenie!!

 

 

Jeżyki z włóczki

 

26 października w klasie drugiej odbyły się niecodzienne zajęcia techniczne. Pod kierunkiem mamy jednego z uczniów – pani Izy – pasjonatki robótek ręcznych – uczniowie wykonali jeżyki oraz pompony z włóczki. Dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Powstały wspaniałe, kolorowe jeżyki. Dziękujemy pani Izie i zapraszamy jeszcze.

 

 

Projekt Krokus

 

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w międzynarodowym projekcie realizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja, które od wielu lat jest polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanym przez Holocaust Education Trust Ireland. Projekt Krokus to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. Jej celem jest upamiętnienie ponad 1,5 miliona dziecięcych ofiar Holokaustu, a także pamięć o innych ofiarach zbrodni ludobójstwa. W ramach projektu uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów, które zakwitają na wiosnę. Jest to niestandardowa lekcja historii, w czasie której zapoznajemy się z tematyką Holokaustu, a także poruszamy kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczeń.

 

 

Ślubowanie klasy I

 

27 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klasy I. Wspaniale przygotowane, przez wych. p. M. Stawiarz, pierwszaki dumnie prezentowały wiersze i piosenki przed zebranymi rodzicami i społecznością szkolną. W tym ważnym dla nich dniu nie zabrakło szczególnych gości: Burmistrza p. M. Burasa, emerytowanych przedstawicieli Grona Pedagogicznego: p. I. Bisagi i ks. H. Terpińskiego. Przyjęci w poczet uczniów pierwszoklasiści otrzymali podarunki od gości i starszych klas, a po uroczystości czekał na nich poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Życzymy uczniom klasy I sukcesów w nauce, wspaniałych przyjaźni i ciekawości w poznawaniu świata.

 

 

Klasa VI poznała tradycje krajów anglojęzycznych

 

Nauka języka angielskiego to również poznawanie tradycji, świąt, zwyczajów krajów anglojęzycznych, stąd też niecodzienna lekcja, która odbyła się 31 października w klasie VI. Gry i zabawy przygotowane pod kierunkiem p. A. Todorowskiej pozwoliły uczniom ćwiczyć słownictwo, mówienie, spostrzegawczość. Dzieci wykonały również tradycyjne lampiony.

 

 

Odwiedziliśmy grób patrona szkoły

 

31 października społeczność naszej szkoły pod przewodnictwem p. Dyrektor M. Pabian i ks. H. Terpińskiego udała się na cmentarz w Brzezinach, gdzie spoczywa nasz patron J. Szelest z małżonką. O porządek wokół nagrobka J. Szelesta zadbali harcerze. Tradycją naszej szkoły stały się te coroczne wyjazdy, podczas których wspominamy postać patrona, modlimy się wspólnie, składamy kwiaty, zapalamy znicze.

 

 

Nowe technologie w służbie tradycji

 

W dniu 2.11.2023 r. uczniowie klas 7 i 8, pod opieką pani Urszuli Młynarczyk, mieli okazję tworzyć ozdoby bożonarodzeniowe przy pomocy pisaków 3D. Zostały one zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, który realizuje nasza szkoła. Zobaczcie efekty ich pracy.

 

 

Spotkanie z krawcową

 

W ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” odbyło się spotkanie i zajęcia plastyczne z Babcią naszej Laury Panią Jadwigą Roman. Pani Jadwiga uszyła z Dziećmi misia i zapoznała je z zawodem krawcowej. Dziękujemy za miłą wizytę.

 

 

Lekcja historii i tolerancji w ramach projektu Krokus

 

Nasza szkoła trzeci raz przystąpiła do projektu Krokus, którego celem jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wynikających z dyskryminacji, uprzedzeń, fanatyzmu, nietolerancji, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka. W ramach działań projektowych uczniowie klasy VII 3 listopada wzięli udział w zajęciach, podczas których poszerzyli wiedzę na temat Holokaustu, tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Lekcje przeprowadziła jedna z koordynatorek projektu p. M. Pacholec.

 

 

Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim

 

3 listopada 2023 roku uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Tam uczestniczyli w warsztatach „KTO O ZDROWIE DBA, TEN SZCZĘŚLIWE ŻYCIE MA”, podczas których dowiedzieli się wiele o bakteriach i wirusach oraz jak z nimi walczyć. Pod kierunkiem prowadzącej, samodzielnie wykonali płyn do dezynfekcji rąk.

Spacerując po Centrum oglądali wystawy o charakterze multimedialno- mechatronicznym:

- „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka

- „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno-przyrodniczych.

Wycieczka wzbudziła zainteresowanie dzieci, była bardzo udana.

 

 

Pierwsze spotkanie czwartoklasistów z klockami Lego Spike

 

W dniu 7.11.2023 r. na lekcji informatyki uczniowie klasy czwartej mieli okazję poznać możliwości klocków Lego Spike, które zostały zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

 

„Małe Wolanecki” finalistkami Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

 

W środę 8 listopada br. w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka odbył się „10. Świętokrzyski Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej”, którego organizatorem był Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

Naszą szkołę godnie reprezentował zespół „Małe Wolanceki” pod opieką Doroty Marcinkowskiej oraz solistki Marcelina Gawior i Aleksandra Piłat. Podczas przesłuchań konkursowych wykonawcy wprowadzili nas w nostalgiczne spotkanie muzyczne przypominające o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny. Jury konkursowe przysłuchiwało się nieszablonowym interpretacjom doskonale znanych pieśni i piosenek patriotycznych i wyłoniło najlepszych wykonawców, wśród których znalazł się zespół „Małe Wolanecki” w składzie Marcelina Gawior, Aleksandra Piłat, Antonina Śnioch, Alicja Buśluk, Julia Ślusarczyk przyznając im II miejsce w kategorii zespół. Aleksandra Piłat otrzymała III miejsce w kategorii solista. Wszystkim naszym wokalistom kibicowali uczniowie, którzy pod opieką pani Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk spędzili również bajkowe chwile w Centrum Koziołka Matołka.

 

 

Wystawa „Niepodległa”

 

Od 8 listopada można oglądać w naszej szkole wystawę poświęconą drodze Polski do niepodległości i wielkim patriotom, którzy przyczynili się do odzyskania upragnionej, wyczekiwanej aż 123 lata suwerenności. Wystawę, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowały dla społeczności szkolnej: p. W. Domagała, p. M. Graczak, p. M. Pacholec.

 

 

Mali patrioci z klasy 2

 

10 listopada 2023 roku w klasie 2 odbył się klasowy konkurs poezji i piosenki patriotycznej „Mały patriota”. Uczniowie prezentowali samodzielnie wybrane i przygotowane pod czujnym okiem rodziców wiersze i piosenki patriotyczne. Wychowawca klasy – Agnieszka Kędzior – wyraziła podziw i zadowolenie z występów. Wszystkie dzieci – nawet nieobecne przysłały nagrania, z których powstał filmik. Zachęcamy do obejrzenia.

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

 

Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Do 1937 r. było to święto wojskowe, a uroczystościom nadano rangę święta państwowego. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 r. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez p. A. Piwowarską i S. Ciszyńską. O dekoracje zadbała p. D. Marcinkowska, a o nagłośnienie p. W. Terech. Akademię rozpoczęła prelekcja filmu zrealizowanego przez uczniów pod kierunkiem p. A. Piwowarskiej, który dotyczył historii patriotów z terenu naszej gminy. W kolejnej części obchodów uczniowie zaprezentowali program artystyczny pod hasłem: „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. Święto Niepodległości miało w tym roku wyjątkowo uroczysty charakter.

 

 

Udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości

 

11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w miejsko-gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Morawicy. Uczniowie starszych klas godnie reprezentowali społeczność szkolną w poczcie sztandarowym podczas uroczystej Mszy świętej oraz przemarszu patriotycznego pochodu spod kościoła pod pomnik Bohaterom Walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę, gdzie przedstawicielki zespołu „Małe Wolanecki” złożyły kwiaty. W uroczystościach wzięli udział także harcerze z 1 DH „Szelesty” w Dębskiej Woli. W obchodach Święta Niepodległości uczestniczyła również p. Dyrektor Monika Pabian oraz nauczyciele.

 

 

Wizyta klasy 8 na cmentarzu w Brzezinach

 

Uczniowie klasy 8, zainspirowani filmem przygotowanym przez p. A. Piwowarską z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wybrali się z wychowawcą p. Urszulą Młynarczyk na cmentarz w Brzezinach, aby oddać cześć bohaterom poległym w czasie wojny. Odwiedzili groby Franciszka Thomsa-Zapolskiego, Stanisława Macieja Dębskiego ps. Radwan, Jacka Miziury. Tam zapalili znicze, a także odczytali krótkie biografie poległych. Na koniec udali się również na grób patrona szkoły Jakuba Szelesta. Była to niecodzienna lekcja lokalnej historii i patriotyzmu.

 

 

Inspirujące spotkanie uczniów klasy piątej z Panią Dorotą Mostowiec

 

Czy łatwo zostać twórcą, szczególnie w dziedzinie literatury, jak pani Dorota Mostowiec, autorka wierszy? To pytanie brzmiało w trakcie spotkania z uczniami klasy piątej w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Dębskiej Woli. Pani D. Mostowiec dzieliła się swoim doświadczeniem jako autorka wierszy i rzeźbiarka, inspirując młodych ludzi do rozwijania swojej kreatywności i pasji artystycznych. Spotkanie to było nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również do zainicjowania rozmowy na temat trudności i radości związanych z tworzeniem. Inspirująca, ciepła rozmowa, pełna ciekawostek i motywujących słów, przeplatana poezją pani D. Mostowiec z pewnością rozwinęła kreatywność uczniów, zainspirowała ich do wyrażania siebie poprzez sztukę. Spotkanie to było również cennym doświadczeniem uczniowskim w kontekście projektu StoryLab – laboratorium opowieści, realizowanego w klasie 5. Sesja autorska i czytelnicza została zorganizowana dzięki zaangażowaniu Pani Teresy Badowskiej – dyrektorowi Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Morawicy, pani Sylwii Woźniak – bibliotekarki z Biblioteki Szkolno-Publicznej w Dębskiej Woli oraz wychowawcy klasy piątej Anny Piwowarskiej.

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023

 

W dniu 17 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Przygotowania do akcji rozpoczęły się w poniedziałek. Przedstawiciele klasy IV poinformowali uczniów naszej szkoły o prowadzonej przez nich akcji – egzaminach z tabliczki mnożenia. Prosili, aby przez cały tydzień powtarzać tabliczkę mnożenia. Na szkolnym korytarzu umieścili plakaty promujące to wydarzenie. W dniu 17 listopada Komisje Egzaminacyjne i Patrole Egzaminacyjne złożone z uczniów klasy IV przeprowadzały egzaminy pisemne i ustne z tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Wszyscy chętnie przystępowali do egzaminów. Zdający po prawidłowym rozwiązaniu zadań otrzymywali certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. W klasach 4-8 w tym dniu przeprowadzone zostały lekcje z wykorzystaniem scenariuszy i materiałów przygotowanych przez organizatora. W akcję włączyli się nauczyciele klas 1-3, którzy w klasach przybliżyli akcję i malowali sówki. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorzy lokalni – nauczyciele matematyki: U. Młynarczyk, W. Domagała.

 

 

Zajęcia w ramach projektu „Emocje w pastelach”. Jaki kolor mają trudne emocje: wstyd oraz zazdrość?

 

Nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach z cyklu „Emocje w Pastelach”. Tym razem skupiliśmy się na zrozumieniu dwóch emocji: zazdrości i wstydu. Podczas warsztatów dzieci nie tylko malowały obrazy pełne kolorów, ale również wysłuchały autorskich bajek, dzięki którym mogły lepiej zrozumieć, co kryje się za trudnymi uczuciami. Podczas rozmów z pedagogiem szkolnym Anną Piwowarską i psychologiem Magdaleną Stachurą – maluchy dzieliły się swoimi przemyśleniami oraz uczyły się, jak konstruktywnie zarządzać emocjami.

 

 

Przedszkolaki w bibliotece

 

23 listopada dzieci z Oddziałów Przedszkolnych odwiedziły Bibliotekę Publiczno-Szkolną w Dębskiej Woli. Bibliotekarka Pani Sylwia Woźniak wprowadziła przedszkolaków w świat misiów, ponieważ właśnie zbliżał się Dzień Pluszowego Misia. Duże i małe misie czekały na dzieci wraz z ciekawymi misiowymi opowieściami i bajkami czytanymi przez Panią bibliotekarkę. Dzieci miały też do rozwiązania misiowe zagadki oraz otrzymały misiowe słodkości. Dziękujemy.

 

 

Konkurs fotograficzny „Barwy jesieni w obiektywie”

 

24 listopada został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Barwy jesieni w obiektywie”, zorganizowany przez p. W. Domagałę, p. M. Graczak, p. M. Pacholec. Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję wykazać się zdolnościami fotograficznymi, by zaprezentować piękno jesieni. Pierwsze miejsce zdobył B. Ślusarczyk z klasy VII, drugie miejsce zajęła M. Mrozicka z klasy VII, podium zamknęły zdjęcia J. Siekiery z klasy VII. Wśród wyróżnionych fotografii znalazły się prace: L. Dziewięckiej, A. Kępistego, G. Paluch, L. Mrozickiej, K. Pajączkowskiego, N. Pańszczyk. Młodzi fotografowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, kubki i czekolady ufundowane przez organizatorki konkursu. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursach szkolnych.

 

 

Spotkanie z wyobraźnią podczas zmagań z projektem StoryLab

 

Podczas ostatnich zajęć z wychowawcą – Anną Piwowarską, uczniowie klasy piątej eksplorowali sztukę opowiadania, używając kart opowieści i snując wspólną historię. Było to nie tylko kreatywne wyzwanie, ale także doskonała okazja do budowania silniejszych więzi między uczniami. Rozmowy o indywidulanych, twórczych zmaganiach okazały się inspirujące – uświadomiły nam, że możemy być świadkami rozkwitających talentów literackich wśród członków naszej społeczności szkolnej.

 

 

V Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w SP Dębskiej Woli

 

Dnia 27 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się V Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wydarzenie to, objęte patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, miało na celu promowanie talentów wokalnych uczniów, kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży; przybliżanie młodemu pokoleniu ojczystej historii zawartej w pieśniach i piosenkach, a także stworzenie okazji do integracji reprezentantów lokalnych szkół podstawowych.

W konkursie wzięli udział soliści i zespoły ze szkół w Brzezinach, Morawicy, Bilczy, Dębskiej Woli, Nidzie, Obicach oraz Woli Morawickiej. W szkole w Dębskiej Woli gościło około pięćdziesięciu utalentowanych muzycznie artystów wraz z opiekunami.

Występy wokalistów oceniała Komisja Konkursowa, której przewodniczyła Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, pani Hanna Kuta. W jury zasiadali także: muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, kapelmistrz Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy, pan Paweł Czekaj; instruktor ds. upowszechniania muzyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, członek Zespołu Pieśni i Tańca Morawica, pan Radosław Suliga; oraz przedstawiciel Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, kapitan Damian Kędzior.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych na konkurs uczestników, ich opiekunów oraz członków jury przez dyrektora SP w Dębskiej Woli, panią Monikę Pabian. Następnie miały miejsce prezentacje dwudziestu czterech pieśni i piosenek konkursowych w kategoriach wiekowych kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII. Występy artystów zapowiadali harcerze z I Drużyny Harcerskiej „Szelesty” w Dębskiej Woli. Wszyscy wokaliści zaprezentowali się wspaniale, zachwycali nie tylko talentem wokalnym, ale też oryginalną interpretacją sceniczną wybranych przez siebie utworów. Słuchacze mogli podziwiać nie tylko śpiew, ale również akompaniament instrumentów,  takich jak gitara czy skrzypce. Gdy zakończyły się występy konkursowe, jury udało się na obrady, natomiast goście zostali zaproszeni do obejrzenia tańca patriotycznego w wykonaniu uczennic klas II-III ze SP w Dębskiej Woli oraz na poczęstunek przygotowany dla uczestników rywalizacji i ich opiekunów.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na werdykt jury, który ogłosiła przewodnicząca komisji, pani Hanna Kuta. Zwycięzcy odebrali statuetki z rąk Sekretarz Miasta i Gminy Morawica, pani Anny Kowalskiej, natomiast wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i pamiątkowe kubki. Ogłoszenie wyników rozpoczęto od kategorii klas I-III, w której pierwsze miejsce zajęły ex aequo Julia Kaczor ze Szkoły Podstawowej w Obicach oraz Nikola Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Na drugim miejscu uplasował się zespół drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Morawicy, a trzecie miejsce zdobyła uczennica tej samej szkoły Laura Ziółkowska. W tym przedziale wiekowym Komisja Konkursowa przyznała także wyróżnienie dla Gabrieli Gil z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. W kategorii wiekowej klas IV-VI pierwsze miejsce przypadło Aleksandrze Piłat ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Drugie miejsce ex aequo zajęły Natalia Znój ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach oraz duet Klaudia Kiczor i Zuzanna Pyczek ze Szkoły Podstawowej w Bilczy. Na trzecim miejscu uplasował się zespół: Oliwia Kwapisz, Jan Pawlusek i Wiktor Sutowicz ze Szkoły Podstawowej w Obicach. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Alicja Buśluk ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli oraz Oliwia Golmento z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajął Tomasz Ochmanowski ze Szkoły Podstawowej w Bilczy. Na drugim miejscu uplasowała się Maja Szczykutowicz z zespołem z kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Morawicy. Trzecie miejsce zdobyła Antonina Drozdowska ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało Marcelinie Gawior ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Pana Mariana Burasa za ufundowanie nagród i poczęstunku dla uczestników konkursu. Jesteśmy wdzięczni Komisji Konkursowej za życzliwość, poświęcony czas i owocną współpracę. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom oraz ich Opiekunom za przygotowanie oryginalnego wykonania tradycyjnych pieśni oraz współczesnych wzruszających piosenek patriotycznych, które nawiązywały swą wymową do podniosłej atmosfery listopadowego Święta Niepodległości.

Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację konkursu: pani Małgorzacie Graczak, pani Urszuli Młynarczyk, pani Agnieszce Kędzior oraz harcerzom z 1 Drużyny Harcerskiej „Szelesty” w Dębskiej Woli.

 

Organizatorzy

- D. Wojciechowska-Buśluk i D. Marcinkowska.

 

 

Spotkanie z żołnierzem

 

27 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z żołnierzem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach – kapitanem Damianem Kędzior. Gość opowiadał o swojej pracy: zapoznał uczniów ze specyfiką pracy żołnierza, o umundurowaniu, opowiedział o pobycie na misjach zagranicznych. Uczniowie z ciekawością oglądali zdjęcia i słuchali opowieści.

 

 

Turniej zapaśniczy „Mata w każdej szkole”

 

28 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. L. Więckowskiego, wzięli udział w turnieju zapaśniczym „Mata w każdej szkole” zorganizowanym przez Fundację Andrzeja Suprona i Gminę i Miasto Chęciny. Celem turmnieju jest m.in. popularyzacja zapasów, promowanie zdrowego stylu zycia oraz idei Fair Play. Gratulacje dla naszym młodych adeptów zapasów.

 

 

Ogólnopolska kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży #FakeNoMore

 

 

Uczniowie klas 7 i 8 wraz z wychowawcami uczestniczyli w Ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #FakeNoMore. Głównym założeniem kampanii jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z praktycznymi narzędziami, które umożliwią im skuteczne rozpoznawanie, analizowanie i weryfikowanie informacji z serwisów społecznościowych, Internetu czy mediów. Dla dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego pierwsze spotkanie zatytułowane „Prywatność w sieci” odbyło się w środę, 29 listopada 2023 r. i poprowadził je Andrzej Rylski, starszy specjalista ds. projektów społecznych z działu profilaktyki cyberzagrożeń NASK. Prowadzący mówił o ochronie danych osobowych oraz socjotechnikach wykorzystywanych do oszukiwania internautów. Zasugerował  również, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z publicznie dostępnych sieci Wi-Fi. Wydarzenie swoim patronatem objęło Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Inicjatywę organizuje Centrum Edukacji Medialnej oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

 

Zabawa andrzejkowa w naszej szkole

 

30 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, na której nie zabrakło tradycyjnych wróżb, wesołych tańców i smacznego poczęstunku. W przyjemnej atmosferze bawili się wszyscy nasi podopieczni: od przedszkolaków do ósmoklasistów.

 

 

„Mali botanicy” z klasy V

 

Klasa V w ramach lekcji biologii wzięła udział w projekcie „Mali botanicy”, którego celem było zebranie, ususzenie, oznaczenie 20 roślin oraz przygotowanie zielnika. Uczniowie do końca listopada przynosili swoje prace, za które otrzymali oceny celujące.

 

 

Lekcje o zdrowiu w klasie siódmej

 

W ramach programu profilaktyczno-wychowawczego klasa 7 na lekcjach biologii poznawała zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia. Uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne na temat diety wegańskiej, diety wegetariańskiej, chorób cywilizacyjnych, chorób układu pokarmowego. Ponadto wzięli udział w konkursie plastycznym propagującym zdrowie pt.: „Piramida żywieniowa”. Najładniejsze prace zostały ocenione celująco i umieszczone na wystawce. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to: Jakub Siekiera, Julia Adamiec, Zuzanna Adamiec, Maja Matuszewska, Tomasz Bisaga, Nadia Pańszczyk, Marcelina Gawior, Kacper Cieślikiewicz.

 

 

Wizyta Mikołaja w przedszkolu

 

6 grudnia Mikołaj odwiedził nasze przedszkolaczki, przyniósł im cały wór prezentów. Dzieci powitały go wspaniałym występem. Radości i śmiechu było wiele, bo Mikołaj najwyraźniej wiedział, że w naszym przedszkolu są tylko grzeczne dzieci i miłe Panie. Dziękujemy Mikołaju i zapraszmy za rok.

 

 

 

Konkurs „Mikołajkowe dyktando matematyczne”

 

Konkurs mikołajkowy rozstrzygnięty! Uczniowie klas 5-7 w dniu 6 grudnia 2023 r. uczestniczyli w konkursie „Mikołajkowe dyktando matematyczne”, w którym wzięło udział 45 uczniów.

Wyniki konkursu:

Klasa 5:

I miejsce: Anna Kubicka

II miejsce: Piotr Stachura

III miejsce: Wojciech Pytel

Klasa 6:

I miejsce: Aleksander Kupisz

II miejsce: Blanka Siadkowska

III miejsce: Jakub Strzeszkowski, Nikola Piasecka

Klasa 7:

I miejsce: Alicja Wojda, Jakub Siekiera, Mikołaj Ślusarczyk

II miejsce: Zuzanna Adamiec, Oliwia Piątek, Marcelina Gawior, Tomasz Bisaga

III miejsce: Natalia Tutak, Bartosz Ślusarczyk, Martyna Mrozicka

 

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Wszystkim uczniom serdecznie gratuluję!!!

Organizatorem konkursu była p. W. Domagała.

 

 

Słodkie spotkanie z Zippim

 

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, dlatego klasa druga, która realizuje program profilaktyczny „Przyjaciele Zippiego” uczyła się współpracy w grupie podczas dekorowania czekoladowych babeczek. Dzieci wykazały się dużą cierpliwością i starannością pięknie ozdabiając wypieki. Zabawa była dosłownie pyszna.

 

 

Próbne egzaminy ósmoklasistów

 

5, 6 i 7 grudnia uczniowie klasy ósmej mieli okazję zmierzyć się z egzaminami z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Zapoznali się z procedurami obowiązującymi w ich czasie, a także ćwiczyli umiejętność planowania czasu pracy nad arkuszem.

 

 

Świąteczne dyktando

 

Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w świątecznym dyktandzie, które odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.10. Poniżej znajdziecie tekst, zapoznajcie się z nim i przygotujcie. Na najlepszych czekają nagrody niespodzianki.

 

Dyktandokliknij tutaj, aby otworzyć

 

Zaproszenie na SZKOLNY KONKURS ŚWIĄTECZNY: STROIKI I KARTKI ŚWIĄTECZNE!

 

 

Świąteczne pierniki w klasie II

 

13 grudnia 2023 r. uczniowie klasy II dekorowali przygotowane przez rodziców: panie – A. Ślusarczyk i K. Dudek świąteczne pierniki. Wyglądały pięknie i smakowały wybornie.

 

 

Spotkanie bożonarodzeniowe klasy II

 

14 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe z udziałem dzieci, rodziców i dziadków. Uczniowie zaprezentowali się podczas przedstawienia Jasełek „Mały Pastuszek i wielki Rozbójnik”. Po życzeniach i podzieleniu się opłatkiem wszyscy usiedli przy stole suto zastawionym smakołykami przygotowanymi przez rodziców. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze.

 

 

Wyjazd na spektakl „Balladyna”

 

15 grudnia uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej mieli okazję podziwiać na scenie kieleckiego EXBUD-u przedstawienie „Balladyna”. Widowisko zostało przygotowane przez młodych aktorów z krakowskieggo Teatru Nowego. Sztuka wywarła na młodych odbiorcach duże wrażenie. Uczniowie, pod opieką p. W. Domagały, p. M. Graczak i p. U. Młynarczyk, z uwagą śledzili losy bohaterów tragedii J. Słowackiego. Obejrzenie spektaklu było dla uczniów doskonałą okazją do utrwalenie przed egzaminem ósmoklasisty treści tej obowiązkowej lektury.

 

 

Konkurs na kartkę świąteczną „Wesołych Świąt po angielsku”

 

Klasy piąta, szósta i siódma wzięły udział konkursie z języka angielskiego na kartkę świąteczną „Wesołych Świąt po angielsku”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu kartki świątecznej z życzeniami po angielsku,by doskonalić umiejętności językowe i plastyczne. Efekty pracy uczniów można podziwiać na wystawie na korytarzu głównym. Autorzy kartek otrzymali oceny celujące i bardzo dobre za dodatkową pracę. Konkurs przygotowała p. A. Todorowska.

 

 

Świąteczne dyktando

 

18 grudnia poznaliśmy zwycięzców Świątecznego dyktanda, w którym wzięło udział 23 uczniów z klas 4-8. Pierwsze miejsce zajęła: M. Gawior z klasy 7 oraz A. Kupisz z klasy 6, na drugim miejscu uplasowała się Z. Adamiec z klasy 7, a trzecie miejce należało do A. Buśluk z klasy 4 i W. Pytel z klasy 5. Wyróżnie otrzymała A. Śnioch z klasy 4. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pozytywne uwagi z zachowania, słodki upominek, na najlepszych czekały również drobne upominki. Gratulujemy wyróżnionym, którzy wspaniale poradzili sobie z zawiłościami polskiej ortografii. Konkurs zorganizowała p. M. Graczak.

 

 

Święta pachnące igliwiem…

 

W dniu 18.12.2023 r. uczniowie klasy IV na lekcji techniki przygotowywali stroiki świąteczne na Boże Narodzenie według własnego pomysłu. Stroiki miały różne kształty i ozdabiane były wstążkami, sztucznymi kwiatami, gwiazdami betlejemskimi, jemiołą, bombkami choinkowymi, żywymi gałązkami świerku, jodły czy sosny. Uczniowie dumnie prezentowali swoje prace. Dzięki wykonanym stroikom ich mieszkania nabiorą odświętnej, uroczystej i radosnej atmosfery.

 

 

Konkurs „Mikołajkowy maraton matematyczny”

 

18 grudnia 2023 r. rozstrzygnięto mikołajkowy konkurs matematyczny. W konkursie „Mikołajkowy maraton matematyczny” uczestniczyli uczniowie z klas 4-8, którzy w 6 dni rozwiązali po 42 zadania matematyczne. Oto wyniki konkursu z podziałem na klasy:

Klasa 4:

I miejsce: Aleksandra Piłat

II miejsce: Gabriela Kubicka

Klasa 5:

I miejsce: Dominik Bugajski

II miejsce: Piotr Stachura

III miejsce: Alan Kępisty, Wojciech Pytel

Wyróżnienia: Gabriela Paluch, Aleksandra Gąsior, Anna Kubicka, Aleksandra Sołtys

Klasa 6:

I miejsce: Oliwier Grudzień

II miejsce: Jakub Strzeszkowski

III miejsce: Adam Motyka

Klasa 7:

I miejsce: Marcelina Gawior

II miejsce: Tomasz Bisaga

III miejsce: Kacper Cieślikiewicz (DW)

Klasa 8:

I miejsce: Mikołaj Strzeszkowski

 

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, przyrządy matematyczne i słodkie upominki. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!!!

Organizatorami konkursu były: W. Domagała, U. Młynarczyk.

 

 

Czym jeździ św. Mikołaj?

 

Okazuje się, że sanie to już przeżytek, a uczniowie klasy 4, 5 i 6 mają lepsze pomysły na pojazd dla św. Mikołaja. Wszystko za sprawą klocków Lego Spike, które pozwalaja na rozwijanie kreatywności i wyobraźni przestrzennej u młodych konstruktorów. To właśnie te, zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” pomoce uatrakcyjniły lekcje informatyki w dniu 18 i 19 grudnia. Zajęcia przeprowadziła p. U. Młynarczyk.

 

 

Wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja w Bałtowie

 

19 grudnia 2023 roku uczniowie klas I-III ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Bałtowa. Zwiedzili tam Wioskę Świętego Mikołaja, w której czekało na dzieci wiele atrakcji, min.: spotkanie z Mikołajem, zabawy w Chacie Świętego Mikołaja, dekorowanie pierników, żywa szopka, spotkanie z Elzą w Krainie Lodu. Wszyscy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni wrócili z wycieczki.

 

 

Nowe technologie w klasie VII

 

Na lekcji informatyki w dniu 19.12.2023 r. uczniowie klasy VII z nauczycielem p. W. Domagałą poznawali zasady działania drukarki 3D i wykorzystywały roboty Photon. Korzystając z aplikacji PhotonEdu uczniowie programowali roboty. Na lekcjach wykorzystywano narzędzia zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

 

Świąteczne warsztaty w klasie II – stroiki

 

21 grudnia 2023 r. odbyły się warsztaty, podczas których, pod kierunkiem pani W. Pabian uczniowie klasy II samodzielnie wykonali świąteczne stroiki. Pięknie wykonane prace ozdobią świąteczne stoły w rodzinnych domach dzieci.

 

 

Klasowe kolędowanie w klasie II

 

22 grudnia w klasie II odbył się koncert kolęd i pastorałek. Uczniowie na tle pięknej, świątecznej dekoracji prezentowali przygotowane kolędy i pastorałki, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

 

Poniżej link do filmu z przedświątecznych przygotowań w klasie II:

 

 

 

Spotkanie wigilijne w naszej szkole

 

22 grudnia był wyjątkowo wzruszjącym i uroczystym dniem w naszej szkole, bowiem społeczność naszej szkoły i zaproszeni goście zebrali się, by wspólnie cieszyć się nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Z tej okazji odwiedził naszą placówkę Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. M. Dziewięcki. Nie zabrakło emerytowanych pracowników szkoły: p. I. Bisagi i ks. H. Terpińskiego oraz Rady Rodziców. Na przygotowane przez panie katechetki J. Ślusarczyk i D. Wojciechowską-Buśluk jasełka licznie przybyli rodzice uczniów, by podziwiać swoje pociechy w tym wyjątkowym spektaklu okraszonym pięknymi polskimi kolędami, pastorałkami i lirycznymi piosenkami. Niecodzienny nastrój wprowadził taniec przygotowany przez nasze uczennice pod kierunkiem p. D. Marcinkowskiej. Zgromadzeni wysłuchali fragmentu Pisma Świętego, podzielili się opłatkiem. Życzenia miłym gościom, rodzicom, nauczycielom i uczniom złożyła p. Dyrektor M. Pabian, dziękując osobom odpowiedzialnym za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości. Miłe słowa skierowali do zebranych również przybyli na spotkanie goście. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkim spełnią się usłyszane tego dnia życzenia. Wesołych Świąt!

 

 

Życzenia świąteczne

 

 

Zespół Małe Wolanecki – „Gore gwiazda Jezusowi”

 

Zespół „Małe Wolanecki” pod opieką Doroty Marcinkowskiej wystąpił w składzie: Marcelina Gawior, Gabriela Paluch, Alicja Buśluk, Marlena Kumorowska, Aleksandra Piłat, Julia Ślusarczyk, Antonina Śnioch, Emilia Domagała, Wiktoria Gubała, Natalia Piątek, Antoni Piłat, Alan Krzemiński, Julia Wojtaś, Mikołaj Marcinkowski, Krystyna Piłat – gość specjalny.

Realizacja dźwięku: Radosław Suliga (Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach).

Realizacja video: Dawid Kojs.

Szczególne podziękowania dla Państwa Ramiączek Magdaleny i Jacka za udostępnienie „Lawendowej Chatki” na potrzeby nagrania.

 

 

Zaproszenie

 

Koncert „Małych Wolanecek” i Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy

 

7 stycznia odbył się w kościele Dobrego Pasterza w Oboicach pierwszy z koncertów noworocznych naszego szkolnego zespołu folklorystycznego „Małe Wolanecki” i Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy. To niezwykłe wydarzenie zgromadziło wielu parafian z Obic, Drochowa, Chałupek, rodziców i gości z okolicznych miejscowości. „Małe Wolanecki” dały wspaniały popis swoich możliwości wokalnych, a oprawa muzyczna orkiestry sprawiła, że były wyjątkowe chwile. Zapraszamy na kolejny koncert, który odbędzie się 28 stycznia w kościele św. Maksymiliana w Kielcach.

 

 

 

 

 

Teatr cieni „W drodze do Betlejem”

 

8 stycznia odbyły się w naszej szkole niezwykłe jasełka zaprezentowane przez zespół „Małe Wolanecki” pod kierunkiem p. D. Marcinkowskiej. Na tym niecodziennym spektaklu mieliśmy przyjemność gościć Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. M. Burasa z małżonką, Dyrektror Samorządowego Centrum Kulturyw Morawicy p. H. Kutę, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bilczy p. dr E. Kosowską, emerytowanego katechetę ks. H. Terpińskiego, emerytowaną Dyrektor p. I. Bisagę, Radę Rodziców, przedstawicieli OSP w Dębskiej Woli, rodziców, uczniów naszej szkoły. Gości powitała Dyrektor p. M. Pabian, która złożyła przybyłym i społeczności szkolnej noworoczne życzenia, prosząc, by na chwilę poddać się magii teatru, odnaleźć poezję w prozie życia. Przedstawienie rozpoczął nastrojowy taniec aniołków w białych sukniach przyozdobionych świecącymi elementami. Następnie młodzi aktorzy zobrazowali historię narodzin Jezusa w formie teatru cieni. Spokojna muzyka, piękny śpiew „Małych Wolanecek”, delikatne światło i cienie postaci – wszystko to stworzyło przepiękną inscenizację. Po widowisku zebrani obejrzeli świąteczny teledysk „Małych Wolanecek” – „Gore gwiazda Jezusowi”, by potem wspólnie z naszym zespołem folklorystycznym zaśpiewać znane polskie kolędy i pastorałki. Na miłych gości czekał słodki poczęstunek. Zebrani byli pod wrażeniem wspaniałego widowiska, talentu wokalnego „Małych Wolanecek”, pomysłu i realizacji przedstawienia p. D. Marcinkowskiej.

Gratulujemy p. D. Marcinkowskiej i młodym zdolnym wykonawcom: Ali Buśluk, Adamowi Motyce, Oli Piłat, Tosi Śnioch, Julii Ślusarczyk, Gabrysi Paluch, Marcelinie Gawior, Antkowi Piłatowi, Lenie Grudzień, Wiktorii Gubale, Natalii Piątek, Emilce Domagale, Julii Wojtaś, Mikołajowi Marcinkowskiemu, Gabrysi Ślusarczyk.

 

 

 

Przedstawienie „The Story of Santa Claus” klasy VI

 

12 stycznia odbyło się spotkanie noworoczne przygotowane przez klasę VI pod kierunkiem wychowawczyni p. A. Todorowskiej, podczas którego uczniowie zaprezentowali spektakl w języku angielskim „The Story of Santa Claus”. Na zaproszenie klasy VI przybyły rodziny uczniów oraz Pani Dyrektor M. Pabian, by wspólnie cieszyć się świąteczną atmosferą. O pyszny poczęstunek, który był miłym uwieńczeniem wieczoru, zadbali rodzice.

 

 

Dzień Babci i Dziadziusia w przedszkolu

 

19 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu piękna uroczystość – Dzień Babci i Dziadziusia. Z tej okazji dzieci z grupy młodszej i starszej przygotowały piękny występ – tańce i wierszyki. Niespodzianką był wspólny taniec wnuków z Babciami i Dziadziusiami. Miłą uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych Rodziców. Dziękujemy Babciom i Dziadziusiom za przybycie i dołączając się do życzeń od Pani Dyrektor życzymy wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia i pociechy z Wnuków. Dziękujemy również Rodzicom za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

 

 

01 02

03 04

05 06

07 08

09 10

11 12

13

 

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

 

22 stycznia gościliśmy w szkole Babcie i Dziadziusiów naszych uczniów. W imieniu społeczności szkolnej przybyłych powitała Pani Dyrektor M. Pabian. Wspólnie świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka, podziwiając przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu” zaprezentowane przez klasę II pod kierunkiem p. A. Kędzior. Wiersze i piosenki przygotowała również klasa I z wych. p. M. Stawiarz i klasa III z wych. p. W. Terechem. Na koniec dla gości zaśpiewały „Małe Wolanecki”. Po występach był czas na pyszny poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Wszystkim Seniorom jeszcze raz życzymy zdrowia, pociechy z wnucząt, spełnienia marzeń.

 

 

„Laboratoria Przyszłości”. Robot PHOTON na lekcjach informatyki

 

Robot edukacyjny Photon to wszechstronne narzędzie dydaktyczne o charakterze interdyscyplinarnym, które zostało zaprojektowane z myślą o wspieraniu rozwoju i rozwijaniu kreatywności uczniów w różnym wieku. Wykorzystanie Photona umożliwia tworzenie sytuacji edukacyjnych, które systematycznie wspierają mechanizmy uczenia się, jednocześnie wyzwalając radość i rozbudzając ciekawość poznawczą. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 5 i 6, którzy 22 stycznia pod kierunkiem p. U. Młynarczyk pracowali z wykorzystaniem tego narzędzia na lekcji informatyki.

 

 

Przedszkolaki w teatrzyku „Kubuś”

 

Dnia 24 stycznia dzieci z młodszej grupy przedszkolnej oraz z zerówki wybrały się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na przedstawienie pt.: „O Rybaku i Złotej Rybce”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Bajka „O Rybaku i Złotej Rybce”, opowiedziana w humorystyczny sposób, przypomniała dzieciom o starej prawdzie, że chciwość nie popłaca. I o tym, że prawdziwą wartością w życiu nie są rzeczy materialne. Wprawdzie czasami łatwo je zdobyć, ale też szybko można je stracić. Radosne uśmiechy i gromkie brawa po spektaklu były z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

 

 

Dwujęzyczne Przedszkolaki

 

W ramach innowacji pedagogicznej „Dwujęzyczne Przedszkolaki” 26 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu wyjątkowa lekcja. Dzieci z klasy III wraz z Panią Olą Jasiorowską uczyły przedszkolaków nazw warzyw i owoców w języku angielskim. Zajęcia okazały się wspaniałą zabawą dla wszystkich dzieci – i młodszych i starszych, a co najważniejsze komunikowaliśmy się na niej tylko w języku angielskim. Dziękujemy Pani Oli i klasie III za tą wspaniałą lekcję.

 

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w naszej szkole

 

Kolejny raz przyłączyliśmy się do akcji WOŚP. Celem tegorocznego finału WOŚP jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Już w piątek, 26.01.2024 r., wolontariusze: Jakub Strzeszkowski z klasy VI, Mikołaj Strzeszkowski i Piotr Szewczyk z klasy VIII pod opieką p. A. Todorowskiej zbierali pieniądze do puszek wśród uczniów i nauczycieli. W niedzielę chłopcy kwestowali pod kościołami parafialnymi w Dębskiej Woli i Łukowie. Podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Centrum Samorządowym w Morawicy wystąpił nasz szkolny zespół folkorystyczny „Małe Wolanecki” w towarzystwie Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy.

Dziękujemy rodzicom wolontariuszy za pomoc w organizacji zbiórki pieniędzy.

 

 

Występ „Małych Wolanecek” i Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy

 

28 stycznia w kościele św. Maksymiliana w Kielcach odbył się drugi z cyklu koncertów noworocznych szkolnego zespołu folklorystycznego i Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców Kielc. Połączone siły orkiestry i zespołu dały niezwykły muzyczny efekt, mamy więc nadzieję, że współpraca z orkiestrą będzie się rozwijała. Warto dodać, że wśród muzyków orkiestry jest kilka naszych były i obecnych uczennic, co nas bardzo cieszy. Zachęcamy wszystkich młodych miłośników muzyki do rozwijania swoich pasji w naszym szkolnym zespole folkorystycznym, a także w orkiestrze.

 

 

 

 

Aleksandra Piłat wśród laureatów XII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KOLĘD, PASTORAŁEK I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH „KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI”

 

28 stycznia br. w Kościele Akademickim Jana Pawła II w Kielcach odbył się finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda płynie z wysokości” organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Uczestników Konkursu oceniało jury w składzie Tomasz Kordeusz – kierownik Działu Kultury WDK, prof. Janusz Król – profesor nadzwyczajny w Instytucie Edukacji Muzycznej, Aleksandra Gronek-Piotrowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, dr Katarzyna Lisowska – wokalistka, kompozytorka, doktor sztuk muzycznych.

Nasza uczennica Aleksandra Piłat przeszła pozytywnie eliminacje i wystąpiła w wielkim finale, w którym otrzymała III miejsce w kategorii solista 9-12 lat. Dodatkowo Ola została wyróżniona Nagrodą Specjalną: Profesjonalnym nagraniem piosenki w Studiu United Records ufundowaną przez Fundację im. St. Kudelskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

 

 

Klasa VII w Kinie Helios w Kielcach

 

W dniu 02.02.2024 r. uczniowie klasy VII pod opieką p. W. Domagały i p. M. Graczak obejrzeli film „Akademia Pana Kleksa” w Kinie Helios w Kielcach. Jest to uwspółcześniona wersja bajki Jana Brzechwy. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do Akademii, aby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności. Wycieczka była okazją do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskiej.

 

 

Lekcja w SCK w Morawicy

 

05.02.2024 r. w ramach zajęć lekcyjnych klasa 2 z wychowawcą – Agnieszką Kędzior udała się do Morawicy. Tam uczniowie uczestniczyli w zajęciach o kinie. W „Kinie za Rogiem” obejrzeli film „Miś Padminton”. Obejrzeli prezentację o kinie przygotowaną specjalnie na zajęcia. Zwiedzili wystawę i bibliotekę w Samorządowym Centrum Kultury.

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. DBI odbywa się pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”, a tegoroczna 21. edycja inicjatywy skupia się na założeniach europejskiej Strategii na Rzecz Lepszego Internetu dla Dzieci, czyli poprawie jakości usług cyfrowych i przystosowanie ich dla najmłodszych użytkowników, a także gwarancja ochrony i szanowania dzieci w Internecie. Chociaż bezpieczeństwo w sieci jest sprawą, o którą musimy dbać każdego dnia, to DBI zorganizowany 6 lutego w naszej szkole przez p. U. Młynarczyk był doskonałą okazją do przypomnienia młodym użytkownikom sieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Właśnie z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej, rozwiązywali krzyżówki, odszukiwali korzystając z planu budynku szkoły ukrytych na jej terenie liter, z których potem wspólnie ułożyli hasło promujące DBI. Podczas tej efektownej zabawy uczniowie rozwijali wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci,ćwiczyli umiejętność pracy w grupie, korzystania z infrormacji, posługiwania się planem.

 

 

Wycieczka do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach

 

Klasy IV, V i VI odwiedziły Energetyczne Centrum Nauki, gdzie nauka staje się czystą przyjemnością. Celem wycieczki było poznanie tajemnic energii poprzez zabawę i eksperymentowanie. Najpierw uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę, gdzie mogli samodzielnie eksperymentować z różnymi metodami wytwarzania energii – od prądu wodnego po energię słoneczną. Każdy miał okazję uczestniczyć w praktycznych doświadczeniach, które sprawiły, że fizyka stała się jeszcze bardziej fascynująca. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do kina, gdzie obejrzeli film na temat wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki wizualnym efektom i ciekawym animacjom, uczniowie zrozumieli procesy, które kryją się za dostarczaniem prądu do naszych domów. Młodzi naukowcy nie mogli się doczekać kolejnego etapu wycieczki – warsztatów dotyczących luminescencji. Tam dowiedzieli się, jak ta tajemnicza cecha pojawia się w przyrodzie, a także sami przeprowadzili eksperymenty, które pozwoliły im zobaczyć luminescencję na własne oczy!

Po takiej intensywnej lekcji nauki przez zabawę, wróciliśmy do szkoły pełni nowych doświadczeń i chęci do dalszego odkrywania tajemnic świata nauki. Wycieczkę zorganizowali wychowawcy: Agnieszka Todorowska, Dagmara Wojciechowska-Buśluk i Anna Piwowarska.

 

 

Wspaniały bal w naszej szkole

 

7 lutego w naszej szkole można było spotkać piękne królewny oraz wróżki, wielu bohaterów bajek, a to za sprawą zabawy karnawałowej, która tradycyjnie odbyła się w miłej atmosferze, a dzięki staraniom rodziców nie zabrakło również smaczengo poczęstunku. Dzięki zabawom przygotowanym przez klasę ósmą równie dobrze bawiły się klasy starsze. To było wspaniałe zakończenie I semestru roku szkolnego 2023/2024.

 

 

 

Pokaz zapaśniczy LKS „Znicz” Chęciny

 

8 lutego odbył się w naszej szkole pokaz zapaśniczy LKS „Znicz” Chęciny, podczas którego podopieczni klubu zaprezentowali swoje umiejętności, zachęcając uczniów do aktywności fizycznej. Spotkanie z młodymi sportowcami bardzo spodobało się zebranym na sali gimnastycznej uczniom. Do trenowania zapasów przekonywał prezes LKS „Znicz” Chęciny p. Z. Grudzień oraz trenerki: p. E. Gibalska i p. K. Bukowska.

Warto przypomnieć, że w naszej szkole treningi zapaśnicze odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki o godz. 17.00. Zapraszamy do spróbowania własnych sił w zapasach.

 

 

Pokaz historycznej grupy rekonstrukcyjnej z Lublina

 

8 lutego mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć grupę rekonstrukcyjną z Lublina, która przeprowadziła nas przez fascynującą podróż do czasów Powstania Styczniowego! Nasi uczniowie przenieśli się w czasie, aby uczestniczyć w walce o wolność naszej Ojczyzny. To wyjątkowe doświadczenie historyczne było dostępne dla wszystkich uczniów, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Mieli oni niepowtarzalną okazję poznać ubiór oraz broń używaną przez powstańców. Była to żywa lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci, inspirując do dalszych poszukiwań i szacunku dla naszego dziedzictwa narodowego.

 

 

Dzień bez plecaka

 

9 lutego nasi uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością, ponieważ tego dnia plecaki pozostały w domach. Zamiast nich pojawiły się walizki, kosze, pudła, lodówki turystyczne, a nawet beczka. Dzień bez plecaka, zorganizowany przez p. U. Młynarczyk, był okazją do popisania się przez uczniów pomysłowością i dowcipem.

 

 

Bezpieczne ferie

 

W ramach zajęć o bezpieczeństwie w czasie ferii – 09.02.2024 r. – w klasie 2 gościła pani pielęgniarka – mama jednego z uczniów – pani Marta. Po rozmowie o tym, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe pani Marta przypomniała zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zasady wzywania pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak postępować w razie zadławień czy utraty przytomności. Wiele emocji sprawiły zajęcia z fantomem, któremu nadano imię – Stefan.

 

 

Biwak harcerski w Promniku

 

W dniach 9-11 lutego 2024 roku w pierwszy weekend ferii zimowych 1 Drużyna Harcerska „Szelesty” z Dębskiej Woli wraz z drużynową dh. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wzięła udział w Zimowym Biwaku Harcerskim Hufca Kielce-Powiat w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Promniku w gminie Strawczyn. Jak zawsze na biwakach nie było nawet chwili na nudę! Były zajęcia w grupach, podczas których harcerze zdobywali nowe umiejętności np. z szyfrów czy taneczne, była gra terenowa i oczywiście poczta walentynkowa. W sobotni wieczór wzięliśmy udział w kominku, podczas którego poszczególne drużyny prezentowały scenki dramowe przedstawiające różne książki w tym lektury. My prezentowaliśmy „Akademię Pana Kleksa”. W nocy z soboty na niedzielę kolejni harcerze z naszej drużyny złożyli przyrzeczenie harcerskie. Na biwaku z nami byli również harcerze z: Ćmińska, Daleszyc, Kielc, Pierzchnicy, Tumlina i Zagnańska.

Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji wyjazdu na biwak p. Dyrektor Monice Pabian, p. Małgorzacie Graczak oraz p. Waldemarowi Terechowi.

 

Fotorelacja na FB

https://www.facebook.com/KielcePowiat

 

 

Wycieczka zawodoznawcza

 

Dnia 26.02.2024 r. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką p. Urszuli Młynarczyk, p. Wioletty Domagały oraz p. Anny Bąk udali się do Radia Kielce oraz do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego. Poznali historię powstania Radia Kielce, specyfikę pracy dziennikarza radiowego oraz wzięli udział w warsztatach interaktywnych na terenie nowego obiektu pn. Centrum Edukacji Medialnej. Dzięki uprzejmości p.dyrektor z Liceum Sztuk Plastycznych, nasi podopieczni zwiedzili różne pracownie artystyczne oraz zapoznali się z kryteriami rekrutacji, aby móc w przyszłości zostać uczniem tej szkoły.

 

 

Wycieczka do Muzeum Garncarstwa w Chałupkach

 

27.02.2024 r. uczniowie klasy 2 gościli w Muzeum Garncarstwa w Chałupkach. Jako pierwsza grupa wzięła udział w warsztatach z panią E. Klimczak w nowo powstałym budynku przy Muzeum. Uczniowie lepili z gliny wielkanocnego baranka. Pod okiem pana kustosza zwiedzili Muzeum i wysłuchali ciekawych opowieści o garncarstwie. Bardzo dziękujemy za wspaniale spędzony dzień.

 

 

Warsztaty krawieckie

 

07.03.2024 r. w klasie drugiej – gościła mama jednej z uczennic – pani Agnieszka, pod okiem której odbyły się wspaniałe warsztaty krawieckie. Uczniowie uczyli się przyszywania guzików oraz szycia na maszynie. Powstały ciekawe poduszeczki – igielniczki, które trzeba było wypełnić watą, zszyć i ozdobić. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach. Spotkanie zainicjowała wychowawczyni – Agnieszka Kędzior.

 

 

Preorientacja zawodowa w przedszkolu

 

W dniu 8 marca na zaproszenie p. Ewy Gondek – wychowawcy starszej grupy „0”, do naszego przedszkola zawitała pani Karolina Moćko, która wykonuje zawód higienistki stomatologicznej. Pani higienistka opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz w jaki sposób należy dbać o zęby. Przedszkolaki mogły obejrzeć narzędzia służące do pracy w tym zawodzie a także przymierzyć strój służbowy. Serdecznie dziękujemy pani Moćko za przeprowadzenie bardzo ciekawych i potrzebnych dla naszego zdrowia zajęć.

 

 

Dzień Kobiet

 

8 marca, od rana w każdej klasie i oddziale przedszkolnym chłopcy szykowali niespodzianki dla swoich koleżanek i pań. Obdarowywali je upominkami, kwiatkami, życzeniami. Niezwykłym prezentem dla wszystkich dziewczynek i pań była przygotowana pod kierunkiem p. W. Terecha akademia, podczas której wybrzmiały wspaniałe piosenki, wruszające wiersza i miłe życzenia. Męska część Grona Pedagogicznego podarowała wszystkim paniom pracującym w naszej szkole kwiaty. Ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej, przybyłych z tej okazji emerytowanych pracowników szkoły i rodziców.

Wszystkim kobietom i kobietkom życzymy, aby atmosfera tego dnia towarzyszyła im przez cały rok, a panom i chłopcom dziękujemy za pamięć i wspaniałe uhonorowanie tego typowo kobiecego święta.

 

 

Uwaga konkurs!

 

 

Z okazji Święta Matematyki zapraszamy do udziału w konkursie pt.: „Miasto Pi”.

Regulamin:

Narysuj na kartce w kratkę formatu A4 słupki szerokości 1cm, których wysokości będą równe (w centymetrach) kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Z tak powstałego kształtu stwórz miasto według swojego pomysłu.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-7.

Cele konkursu:

Rozbudzanie kreatywności, rozwijanie zainteresowania matematyką.

Organizatorzy: Urszula Młynarczyk, Wioletta Domagała, Dorota Marcinkowska.

 

Tydzień Kultury Języka 2024

 

12 marca, w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka, odbył się w naszej szkole konkurs pod hasłem „Z językiem polskim za pan brat” zorganizowany przez nauczycielki p. M. Graczak, p. D. Wojciechowską-Buśluk. W zmaganiach konkursowych wzięli udział przedstawiciele klas IV-VIII, którzy musieli zmierzyć się z rebusami ortograficznymi, znajomością lektur, frazeologizmami, a nawet kalamburami. Wszystko po to, by doskonalić umiejętność poprawnego posługiwania się językiem ojczystym oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze.

 

 

Projekt „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica” nagrodzony grantem na realizację od Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą

 

 

Projekt „Szlakiem krzyży pancernych: Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica” otrzymał grant w kwocie 4500 zł na realizację od Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą. Fundacja Szkoła z Klasą, założona w 2015 roku, jest organizacją pozarządową specjalizującą się w edukacji, wywodzącą się z programu Szkoła z Klasą, działającego od 2002 roku.

Projekt skupia się na rozwijaniu kompetencji społecznych i obywatelskich poprzez realizację działań terenowych, zaangażowanie rodziców, mieszkańców oraz współpracę z lokalną społecznością. Rekrutacja do projektu przebiegała dwuetapowo, z pierwszym etapem trwającym od 24 sierpnia do osiągnięcia limitu 300 zgłoszeń. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 75 projektów, które zostały ocenione przez Komisję Ekspertów, a ostatecznie do programu Edukacja Inspiracja zakwalifikowało się 30 osób.

Koordynatorka projektu, Anna Piwowarska uczestniczyła w spotkaniu w Warszawie poświęconym omówieniu szczegółów projektu oraz planowaniu działań. Spotkanie to stanowiło istotny etap w przygotowaniach do realizacji projektu „Szlakiem krzyży pancernych: Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”, umożliwiając zdobycie dodatkowej wiedzy i wsparcia dla przedsięwzięcia.

 

Poniżej link do strony: Fundacja Szkoła z Klasą

https://www.szkolazklasa.org.pl/siodme-spotkanie-sieciujace-programu-edukacja-inspiracja/

 

 

Projekt „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”

 

 

W czasach, gdy chmury wojny przesłoniły niebo, gmina Morawica stała się świadkiem dramatycznych chwil, które przeszły do historii Polski. Wspomnienia bitwy pancernej, która rozegrała się w styczniu 1945 r., wciąż ukryte są w zakamarkach tej ziemi, jak strzępy zapomnianej epopei. Krzyże pancerne, zbudowane z elementów pozbieranych z pól bitewnych, stanowią nie tylko memento przeszłości, lecz także przypominają o nieuchronnej potrzebie pojednania i zgody. Ich obecność na naszej ziemi, gdzie kiedyś huczały armaty i szalała wojenna burza, jest jak symboliczne zawołanie, by zamiast broni wznosić mosty, zamiast wojny, szerzyć pokój i wzajemne zrozumienie. Po 78 latach, rzeka Czarna Nida odsłoniła światu legendarny czołg Bergepanther. Ten majestatyczny znak z przeszłości, który przez dziesięciolecia tkwił w głębinach, niespodziewanie pojawił się na powierzchni, jakby chcąc przypomnieć o swym istnieniu i o znaczeniu, jakie miał w historii tych ziem. To odkrycie przywołuje wspomnienia dawnych dni i ukazuje, że historia gminy Morawica, chociaż często zagubiona w nurtach czasu, wciąż potrafi zaskakiwać i inspirować… Wyruszamy, by zgłębić tajemnicę legendarnej Pantery i uczcić dziedzictwo przodków, które wciąż żyje w naszych sercach  i umysłach.

W pogoni za Panterą! Rozkład naszych manewrów podczas projektu:

1.         Odkrywcy tajemnic w lokalnych archiwach.

Eksploracja Archiwum Państwowego w Kielcach – odnajdujemy dokumentację historyczną związaną z bitwą pancerną w gminie Morawica. Ten etap projektu pozwoli nam odkryć zapomniane historie, dokumenty, fotografie oraz inne artefakty, które mogą być cennym źródłem informacji o naszego przeszłości regionu.

2.         Warsztaty w terenie  z ekspertem na szlaku krzyży pancernych.

W trakcie warsztatów z ekspertem, rodzice i dzieci będą pracować razem nad konkretnymi zadaniami, przejdziemy questing oraz zintegrujemy się z historią w tle.

3.         Historie rodzinne z bitwą pancerną w tle.

Napiszemy opowieść, uwzględniając wybrane faktograficzne elementy historii. Wykorzystamy elementy storytellingu. Opowieść znajdzie się potem na wystawie dotyczącej bitwy pancernej.

4.         Cyfrowa ekspedycja po pancernym dziedzictwie gminy Morawica.

Warsztaty w genially – zaprojektowanie gry o bitwie pancernej w gminie Morawica. Tworzenie wystawy cyfrowej oraz stacjonarnej o pasjonującej historii lokalnej.

5.         W pogoni za czołgiem Pantera!

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie został przewieziony czołg wydobyty z Czarnej Nidy. Warsztaty „Co nosił żołnierz polski w plecaku podczas II wojny światowej?”

6.         Spotkanie z pancerną historią gminy Morawica.

Podsumowanie projektu. Zaproszenie osób współpracujących przy projekcie, społeczności szkolnej. Występy artystyczne. Prezentacja wystawy stacjonarnej na temat bitwy pancernej w gminie Morawica.

 

Pomysłodawczynią oraz koordynatorką projektu jest Anna Piwowarska. Grupa projektowa obejmuje klasy IV, V, chętne osoby z pozostałych klas.

 

„Góra Grosza”

 

W naszej szkole każdego roku prowadzona jest akcja „Góra Grosza”, której koordynatorem jest p. Agnieszka Todorowska, a głównym organizatorem akcji Towarzystwo „Nasz Dom”. Zbiórkę pieniędzy prowadzili członkowie Samorządu Szkolnego, którym udało się zebrać 137 zł 46 gr. Kwota ta została przekazana organizatorom akcji, wesprze pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin z terenu całej Polski.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

 

 

Pantera na start! Rozpoczynamy projekt „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”

 

Tajemnicze szyfry, łamigłówki, dokumentalne kulisy wydobycia Pantery z pobliskiej rzeki stały się przedmiotem dociekań dla młodych historyków z klasy piątej. Escape room przygotowany przez koordynatora projektu i wychowawcę – Annę Piwowarską wymagał od uczestników warsztatów wykorzystania umiejętności szybkiego łączenia faktów oraz współpracy w grupie. Rozpoczęliśmy tym samym naszą ekscytującą podróż po projekcie, gotowi do odkrywania kolejnych fascynujących sekretów naszej przeszłości.

 

 

Rekolekcje wielkopostne

 

 

W dniach 18-19.03.2024 r. w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które były okazją do wspólnej modlitwy, zastanowienia się nad swoim postępowaniem, spowiedzi. Uczniowie, pod opieką nauczycieli i licznie zebranych rodziców, brali aktywny udział w nabożeństwach, w drodze krzyżowej, rozważaniach wielkopostnych.

 

 

Zaproszenie

 

 

Wiosna w poezji i piosence

 

20 marca 2024 roku w klasie 2 odbył się konkurs pn. „Wiosna w poezji i piosence”. Uczniowie na forum klasy przedstawiali samodzielnie wybrane wiersze lub piosenki o tematyce wiosennej. Zielona, wiosenna dekoracja, słoneczko wpadające przez okno wprowadziło wszystkich w wesoły nastrój. Uczniowie otrzymali oceny celujące.

 

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” 2024

 

W środę 20 marca br. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W rozgrywkach wzięło udział 21 uczestników reprezentujących szkoły z terenu Miasta i Gminy Morawica. Eliminacje zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych. W składzie jury byli st. kpt. Paweł Nyk oraz kpt. Tomasz Różański oraz mł. kpt. Jakub Brzoza.

W eliminacjach wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W I grupie wiekowej dla klas I-IV szkoły podstawowej uczeń klasy IV Mikołąj Wawrzycki zajął III miejsce. Gratulujemy serdecznie Mikołajowi sukcesu.

 

 

Na tropie lokalnej historii w Archiwum Państwowym w Kielcach.

Realizujemy projekt „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica”

 

21 marca uczniowie klas IV i V pod opieką Anny Piwowarskiej i Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk mieli niezwykłą okazję do odkrywania tajemniczej przeszłości podczas wycieczki do Archiwum Państwowego w Kielcach. Dzięki merytorycznemu wsparciu pana Konrada Maja, archiwisty oraz autora książki o bitwie pancernej w gminie Morawica, nasi uczniowie mogli zgłębić zakamarki historii w niepowtarzalny sposób. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się z bogatą dokumentacją archiwalną, głównie związaną z miejscowością Dębska Wola, budynkiem szkoły oraz postacią jej Patrona Jakuba Szelesta. Uczniowie z zaciekawieniem przeglądali stare dokumenty, zdjęcia i mapy, które ożywiały historię ich własnej społeczności. Podczas wizyty, nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje archiwum, jakie skarby są w nim przechowywane i jak z nich korzystać.

Niezapomnianym momentem było również zwiedzanie miejsc zwykle niedostępnych dla zwiedzających, takich jak magazyny, pracownie digitalizacji czy konserwacji. Uczniowie mieli okazję spojrzeć za kulisy i zobaczyć, jak wygląda praca nad zachowaniem i ochroną dokumentów historycznych.

Dziękujemy panu Konradowi Majowi oraz Archiwum Państwowemu w Kielcach za niezapomniane doświadczenia!

 

 

Powitanie wiosny

 

21 marca uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w powitaniu wiosny nad zalewem w Morawicy. W pięknym kolorowym korowodzie wyruszyli wokół zalewu, aby w obecności morawickich morsów, Burmistrza U i M w Morawicy spalić i utopić symboliczną zimę – pannę Marzannę.

 

 

Spotkanie z pielęgniarką

 

22.03.2024 r. z inicjatywy p. W. Terecha i Klubu Wiewiórka odbyło się spotkanie uczniów klas 1-3 ze szkolną pielęgniarką. Pani Karolina poruszyła tematykę higieny osobistej uczniów oraz higieny rąk. Odbył się pokaz i nauka dokładnego mycia dłoni.

 

 

Spotkanie wielkanocne w naszej szkole

 

24 marca 2024 roku odbyło się w naszej szkole „Misterium Męki Pańskiej” przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. D. Marcinkowskiej, p. J. Ślusarczyk i p. D. Wojciechowskiej-Buśluk. Wzruszająca inscenizacja Drogi Krzyżowej, Śmierci i Zmartwychwstania skłoniła oglądających do zastanowienia się nad sensem życia każdego z nas. To przejmujące przedstawienie religijne miało niecodzienną formę teatru cieni. Wymownej całości dopełniły wzruszające pieśni śpiewane przez chór Cantabile oraz koncert Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy. Po występie, przybyli na spotkanie goście tj. zastępca burmistrza p. M. Dziewięcki, dyrektor ZPO w Morawicy p. J. Kuzia, ks. H. Terpiński, podzielili się wrażeniami ze spektaklu, złożyli wszystkim gościom życzenia z okazji nadchodzących świąt. Pani dyrektor M. Pabian podziękowała dzieciom i ich opiekunom za wspaniały występ mówiący o najważniejszych wydarzeniach dla wszystkich chrześcijan. Prawdziwie rodzinna atmosfera udzieliła się gościom podczas degustacji potraw przygotowanych przez rodziców i pracowników szkoły.

 

 

Konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną „Happy Easter”

 

Na parterze naszej szkoły można podziwiać efekty corocznego konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną „Happy Easter” organizowanego przez p. A. Todorowską. Kartki zachwycają pomysłowością, wykonaniem, ale i życzeniami zapisanymi w języku angielskim, gdyż celem konkursu jest wdrażanie uczniów do swobodnego używania języka angielskiego. Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali ocenę celującą za dodatkową pracę. Gratulujemy umiejętności plastycznych i językowych, życząc wszystkim Happy Easter!

 

 

Wielkanocne kodowanie, roboty Photon i generator gier liczbowych na lekcjach matematyki w klasie IV

 

O tym, że matematyka jest ciekawa wiedzą uczniowie klasy 4, którzy na lekcjach matematyki rozwijają swoje umiejętności wykorzystując różne, czasem nieoczywiste materiały dydaktyczne oraz pomoce. Przed świętami mieli okazję ćwiczyć grafomotorykę oraz koncentrację uzupełniając wielkanocne kodowanki. Prace przyozdobiły gazetkę ścienną w klasie. Na lekcjach uczniowie pod opieką p. U. Młynarczyk wykorzystują także roboty Photon zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Ostatnio sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą dzielników i podzielności rywalizując w grupach. Nauczyciel wykorzystał również generator liczb losowych, by uczniowie mogli przekonać się, która liczba jest podzielna przez 5.

 

 

Klasa 8 na Świętokrzyskiej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych

 

26 marca uczniowie klasy 8 pod opieką wychowawczyni p. Urszuli Młynarczyk oraz nauczyciela doradztwa zawodowego p. Anny Bąk wzięli udział w Świętokrzyskiej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych. Wydarzenie zorganizowane w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach rozpoczęło się od prezentacji krótkiego filmiku przygotowanego przez każdego z wystawców. Uczniowie mogli również obejrzeć krótkie pokazy zapaśnicze, piłkarskie, musztrę paradną, posłuchać orkiestry. Mamy nadzieję, że bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami braci uczniowskiej tych szkół umożliwiło naszym uczniom podjęcie decyzji dotyczącej wyboru dalszej drogi kształcenia.

 

 

Wielkanoc w klasie 2

 

27 marca 2024 roku w klasie 2 odbył się koncert piosenek i recytacja wierszy o tematyce wielkanocnej. Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Świąteczne życzenia, malowanie jajek i koncert wprowadziły wszystkich w wielkanocny nastrój.

 

 

Warsztaty ogrodnicze

 

27 marca do klasy 2 przybyły ogrodniczki – p. Monika i p. Kasia. Mamy pomagały dzieciom wykonać wiosenno-świąteczne stroiki z żywych kwiatów. (Rodzice zakupili sadzonki kwiatów, pojemniczki, ziemię, ozdoby). Praca „w ziemi” bardzo się uczniom podobała, wiele się nauczyły, a stroiki ozdobią wielkanocne stoły.

 

 

IV Międzyszkolny Konkurs Zespołów Teatralnych

 

27 marca w Szkole Podstawowej w Bilczy odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Zespołów Teatralnych, naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: „Ananasy z V klasy” i „Chłopcy z VI klasy”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu krótkiej inscenizacji lektury obowiązkowej. Miło nam poinformować, że grupa uczniów z klasy V przygotowana przez p. D. Wojciechowską-Buśluk zajęła III miejsce. Gratulujemy sukcesu pani i uczniom klasy V.

 

 

Życzenia świąteczne

 

 

Konkurs plastyczny – klasa 2

 

Uczniowie klasy 2 wzięli udział w konkursie plastycznym, której tematem było wykonanie kartki wielkanocnej, organizowanym przez Bibliotekę Publiczno-Szkolną w Dębskiej Woli oraz Samorządowe Centrum Kultury w Morawicy. 3 kwietnia uczniowie zostali zaproszeni na rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy książki i upominki. I miejsce otrzymała – G. Dudek, II – W. Gierczak, III – J. Wojtaś.

 

 

Zajęcia prewencyjne z przedstawicielami policji

 

„Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 5 kwietnia w naszej szkole. Spotkanie poprowadziły asp. Alicja Bartłomiejczak i mł. asp. Małgorzata Pędzik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach młodszej (klasy IV-VI) i starszej (klasy VII-VIII). Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować będąc świadkami takich zdarzeń. Podczas pogadanki panie policjantki wyjaśniły wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również ostrzegły czego nie należy robić korzystając z Internetu. Uczniowie VII i VIII klasy poznali także ścieżkę edukacyjną i specyfikę pracy w zawodzie policjanta. Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszkom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej. Spotkanie zorganizowała p. Anna Bąk.

 

 

Odkrywanie lokalnej historii przez tworzenie gry o bitwie pancernej w gminie Morawica. Projekt „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica” wkracza w wirtualny wymiar

 

Uczniowie klasy V przenieśli się w świat historycznych wydarzeń podczas warsztatów tworzenia wirtualnych zagadek do gry w Genially. Inspiracją dla tej aktywności była bitwa pancerna w gminie Morawica, która pozostawiła trwały ślad w historii Polski i regionu. Zespoły uczniowskie opracowywały zagadki, które były nie tylko ciekawym wyzwaniem intelektualnym, ale też pozwoliły im na poznanie różnych aspektów tego historycznego starcia. Pracując nad zagadkami zespoły uczniowskie mogły skorzystać z bogactwa wiedzy zgromadzonej na stoliku eksperta. Mapki, zdjęcia, statystyki bitwy, artykuły w czasopiśmie militarnym, notatki przygotowane przez koordynatorkę projektu – to wszystko pomogło im w lepszym zrozumieniu kontekstu bitwy w gminie Morawica. A. Piwowarska, zapoznała uczniów z zasadami tworzenia wirtualnych escape roomów w oparciu o własny historyczny pokój zagadek, który został opublikowany przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki tym warsztatom uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności społeczne i twórcze, ale również pogłębili wiedzę na temat lokalnej historii.

 

 

Szkolne Koło Caritas wspiera akcję „Pola Nadziei”

 

7 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod opieką p. M. Stawiarz i p. J. Ślusarczyk rozprowadzali wśród parafian Dębskiej Woli żonkile, które zakwitły w przyszkolnym ogrodzie. Kwiaty zostały posadzone w ramach kampanii „Pola Nadziei” – międzynarodowego programu, którego zadaniem jest pozyskiwanie środków na funkcjonowanie hospicjum, ale także szerzenie idei hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy dla bliźniego w potrzebie, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych osób chorych i cierpiących. Zebrane przez naszych uczniów fundusze zostaną przekazane na potrzeby Hospicjum Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie tego szczytnego działania.