Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 dla klas I–VIII odbędzie się 1 września 2020r. o godzinie 9.00 na placu szkolnym. Punkt Przedszkolny zapraszamy o godz. 10.00. W przypadku złych warunków pogodowych, spotkanie zespołów klasowych z wychowawcami odbędzie się w wyznaczonych salach.

Dla uczniów poszczególnych klas wyznaczone są osobne wejścia:

 

a)         Oddział Przedszkolny, kl. 0, kl. IV – wejście drzwiami na łącznik do sali gimnastycznej

b)         kl. I i kl. II – wejście drzwiami dawnej „zerówki”

c)         kl. III, kl. V-VIII – wejście drzwiami do szatni

 

W trosce o bezpieczeństwo bardzo prosimy, aby wszyscy uczniowie byli wyposażeni w maseczki bądź inną osłonę ust i nosa.

W związku z panującą sytuacją epidemiczną w kraju zwracamy się do Państwa z prośbą, aby w miarę możliwości zapewnić osobisty dowóz dzieci do szkoły.

Uczniowie, którzy skorzystają z dowozu szkolnego czekają na wyznaczonych przystankach o godz. 8.30. Proszeni są o zakrywanie nosa i ust podczas transportu.

Wszelkie podejmowane działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim uczniom.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

Tradycyjnie 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną spotkaliśmy się od razu w szkole, gdzie czekał na wszystkich uczniów ksiądz H. Terpiński, by zainaugurować nowy rok szkolny wspólną modlitwą. Pani Dyrektor przywitała serdecznie uczniów i rodziców, a następnie omówiła zebranym wytyczne i procedury bezpieczeństwa obowiązujące w naszej placówce. Rok szkolny 2020/2021 z pewnością będzie olbrzymim wyzwaniem dla społeczności szkolnej, dlatego pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, odpowiedzialności za siebie i innych. Wszystkim uczniom, a zwłaszcza uczniom klasy I i IV, życzymy zdrowia, wspaniałych ocen, pasji, dzięki której zdobędziecie wiedzę i rozwiniecie zainteresowania.

 

 

Narodowe Czytanie „Balladyny” J. Słowackiego w naszej szkole

 

Chętni uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w dziewiątej edycji Narodowego Czytania. W tym roku fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego – wybitnego dzieła polskiego romantyzmu, czytane przez naszych zdolnych uczniów znalazły się na portalu Facebook Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy. Malownicze otoczenie naszej szkoły stało się tłem dla opowieści o dwóch siostrach, uczniowie zaś chętnie zostali aktorami, scenarzystami i reżyserami. W akcję czytania włączyła się również pani Ewelina Kostecka – nauczyciel katecheta. Twórcza inwencja przyniosła wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania wiele satysfakcji. Ponownie połączyło nas przekonanie o doniosłości dzieł naszych polskich pisarzy.

 

 

Mistrzostwa Szkół Podstawowych w zapasach dzieci i młodziczek w Stargardzie Szczecińskim 04-05.09.2020

 

Młodziczki: medal Dziewięcka Anna – kat. 42kg, V lokaty: Bukowska Julia – kat. 46kg, Szewczyk Wiktoria – kat. 66kg.

 

 

Odkryj swój prawdziwy talent – Dzień Kropki w przedszkolu

 

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli „Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent. Dzień Kropki stał się inspiracją do kreatywnej lekcji w grupie przedszkolaków. Dzięki współpracy p. Anny Piwowarskiej z p. Anną Rabiej odkrywaliśmy swoje talenty, wysłuchaliśmy opowiadania o dziewczynce Vashtii, tworzyliśmy kropki w wymiarze 3D. To ostatnie wyzwanie technologiczne przyniosło najwięcej zabawy, nie tylko najmłodszym…

 

 

Z technologią i ekologią w bibliotece szkolnej

 

O szacunku i ochronie zwierząt w kreatywny sposób rozmawialiśmy podczas lekcji bibliotecznej w klasie pierwszej. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak dzieci i dorośli mogą dbać o zwierzęta, co mogą zrobić dla ich dobrego samopoczucia. Następnie sięgnęliśmy do bibliotecznych zbiorów, aby tam wspólnie podziwiać piękno zwierząt, które są wolne i szczęśliwe. Każdy z uczniów wybrał zwierzę do samodzielnego kolorowania. Aplikacja wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości pozwoliła uczniom ożywić pokolorowany obrazek. Biblioteczne zabawy z ekologią i technologią sprawiły pierwszakom wiele radości.

 

 

Dzień Przedszkolaka

 

21 września obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Przedszkolaka. Dzieci z grupy młodszej i starszej zaśpiewały piękne piosenki i powiedziały wiersze. Bawiły się i tańczyły z balonami oraz otrzymały pamiątkowe medale. Rodzice zapewnili dzieciom pyszny poczęstunek. Wszystkim naszym Przedszkolakom życzymy dużo zdrowia, uśmiechu i wiele radości!

 

 

Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych

 

 

Nasza szkoła uczestniczy w kolejnym międzynarodowym projekcie pod tytułem:

 

Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych.

Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej.

Akronim: shareEU

Program EUROPA DLA OBYWATELI.

KOMPONENT 1: PAMIĘĆ O PRZESZŁOŚCI EUROPY

Cele i zadania projektu:

Przyczynianie się do zrozumienia przez obywateli Unii, jej historii i różnorodności.

Podnoszenie świadomości na temat pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, jakim jest promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i rozwoju sieci.

Upamiętnienie głównych historycznych punktów zwrotnych w najnowszej historii Europy – 15 lat rozszerzenia UE na Europę Środkową i Wschodnią.

Społeczeństwo obywatelskie i uczestnictwo obywatelskie w reżimach totalitarnych.

Szkolnym koordynatorem projektu jest p. M. Graczak, która będzie realizowała projekt z klasą VIIIb.

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl/ - kliknij tutaj, aby otworzyć link

Innowacja programowo-metodyczna „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

Uczniowie z klas I-III naszej szkoły wezmą udział w projekcie czytelniczym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, który ma zasięg międzynarodowy. Wprowadzana w roku szkolnym 2020/21 innowacja czytelnicza opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Projekt jest zgodny z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021. Udział w projekcie będzie wspaniałą okazją do rozwijania kompetencji kluczowych u naszych uczniów; kreatywności, krytycznego myślenia, kierowania emocjami, inicjatywności.

 

Głośne czytanie i spotkanie z autorką książek. Relacja z naszej biblioteki na portalu Biblioteki Szkolne Online

 

Klasy I-III aktywnie włączyły się w Dzień Głośnego Czytania. Akcja była doskonałym momentem do zainaugurowania wśród najmłodszych czytelników międzynarodowego projektu Czytam z Klasą lekturki spod chmurki. Przewodniczką po projekcie czytelniczym została chmurka Tosia. Dzieci własnoręcznie pomalowały okładki swych lekturników, które przydadzą się na dalszym etapie projektu. Nauczyciele wychowawcy klas oraz koordynujący akcją – Anna Piwowarska głośno odczytali opowiadanie „Zguba”, które napisała pani Renata Piątkowska. Potem mieliśmy wspaniałą okazję do spotkania online z tą wspaniałą autorką książek dla dzieci i laureatką Orderu Uśmiechu. Mamy wielką nadzieję, że czytelnicze wyzwania podjęte podczas Dnia Głośnego Czytania przyczynią się do tego, że wszyscy najmłodsi uczniowie pokochają książki, aktywne słuchanie i zgłębianie się w lekturach.

Relacja z naszej szkolnej biblioteki znalazła się również na portalu Biblioteki Szkolne Online (kliknij w link poniżej)

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć relację z portalu Biblioteki Szkolne Online

 

 

„TO(działa)MY!” – projekt edukacyjno-społeczny UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska

 

Nasz szkoła w roku szkolnym 2020/2021 weźmie udział w projekcie edukacyjno-społecznym „TO(działa)MY”, który jest szansą dla uczniów na rozwijanie umiejętności i kompetencji niezbędnych we współczesnym świecie. Tworzy on dla młodych ludzi przestrzeń do działania w obszarach, które są dla nich ważne i interesujące.

Cele projektu:

* kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży,

* zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzeby swojego najbliższego otoczenia,

* budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z ekologią, zdrowiem i edukacją.

W projekcie wezmą udział uczniowie z klas VI-VIII, szkolnym koordynatorem projektu jest p. D. Wojciechowska-Buśluk.

Dodatkowe informacje oraz film na temat projektu są dostępne na stronach:

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/to-dziala-my

https://youtu.be/bVDefrUQi9w

 

Etno Świętokrzyskie 2020

 

26 września w Opatowie odbył się finał konkursu Etno Świętokrzyskie pod patronatem posła na Sejm RP Bartłomieja Dorywalskiego i starosty powiatu opatowskiego Tomasza Stańka. Konkurs Etno Świętokrzyskie zorganizowany został przez Fundację Świętokrzyską i składał się z trzech kategorii: muzyki ludowej, rękodzieła artystycznego oraz konkursu kulinarnego. Zespół „Małe Wolanecki” zachwycił organizatorów i przybyłych gości piosenkami śpiewanymi gwarą, za co został wyróżniony w kategorii muzyka ludowa. Z racji organizowanego konkursu zespół przygotował wraz z opiekunem panią Dorotą Marcinkowską nagranie jednego utworu z repertuaru. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc przy realizacji nagrania, a zwłaszcza Państwu Kopeć z Dębskiej Woli oraz Państwu Sutowicz z Chmielowic za udostępnienie ciekawych, klimatycznych miejsc do zdjęć, a także seniorce pani Krystynie Piłat serdeczne podziękowania za udział w nagraniu.

 

 kliknij tutaj, aby odtworzyć film

 

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

2 października obchodziliśmy w naszej szkole X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do akcji rozpoczęły się w poniedziałek. Uczennice klasy IV poinformowali uczniów w szkole, że w piątek 02.10.2020r  wraz ze swoim nauczycielem matematyki będą prowadzić akcję. Prosili ich, aby przez cały tydzieńpowtarzali  tabliczkę mnożenia i przygotowywali się do egzaminów. W tym roku ze względu na pandemię, uczniowie odbywali tylko egzaminy pisemne z tabliczki mnożenia przeprowadzane przez Komisje Egzaminacyjne, a nauczyciele i dorośli byli odpytywani przez Patrol Egzaminacyjny. Wszyscy, którzy zdali egzaminy otrzymywali certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorem lokalnym był nauczyciel matematyki – W. Domagała.

 

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć Licencję Organizatora Lokalnego akcji X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Kliknij tutaj, aby otworzyć Podziękowanie dla Dyrektora

Kliknij tutaj, aby otworzyć Podziękowanie dla koordynatora

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji składamy najlepsze życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom naszej szkoły. Do życzeń dołączamy niespodziankę przygotowaną przez klasę VI pod kierunkiem p. D. Wojciechowskiej-Buśluk, z pomocą p. A. Jasiorowskiej, p. A. Bąk oraz Rodziców. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

 

 

 

 kliknij tutaj, aby odtworzyć film

 

Wielka Akcja Zbiórki Książek 2020 w naszej szkole

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w akcji Wielkiej Zbiórki Książek. Publikacje zostaną przekazane szpitalom, domom dziecka, domom seniora, hospicjom, centrom aktywności lokalnej, ośrodkom dla osób w kryzysie bezdomności i innym placówkom pomocowym. Akcję zbierania lektur zorganizowaną przez bibliotekę szkolną przerwała sytuacja epidemiczna. Udało nam się jednak w krótkim czasie pozyskać wiele wspaniałych woluminów, które dla wspomnianych placówek pełnią funkcję terapeutyczną, wspierają proces oswajania emocji i budują relację z drugim człowiekiem. Cenne dary przekazaliśmy do punktu AVIVA w Kielcach, która jest partnerem fundacji Zaczytani koordynującej akcję. Jeszcze raz dziękujemy ofiarodawcom za okazane serce w tak trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

 

Poniżej znajdują się linki do pobrania dyplomów dla:

 

*        dyplom dla Anny Rabiej

*        dyplom dla Joanny Graczak

*        dyplom dla Małgorzaty Graczak

*        dyplom dla Marty Oczachowskiej

*        dyplom dla Norberta Wrony

 

Wkrótce Święto Niepodległości

 

Już niebawem, 11 listopada świętować będziemy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej ważnej dla każdego Polaka okazji zachęcamy do włączenie się do obchodów święta i wzięcia udziału w następujących konkursach szkolnych:

- konkurs plastyczny pod hasłem „Barwy mojej Ojczyzny”, czekamy na Wasze prace, wykonane w dowolnej technice (np. farby, kredki, kolaż), w formacie A4 lub A3, adresat: wszyscy uczniowie i przedszkolaki, termin 6 listopada, zdjęcie pracy należy przesłać na adres: gosialec@vp.pl;

- konkurs wiedzy „Droga Polaków do Niepodległości”, klasy IV-VIII zostaną  zapoznane na lekcji historii z prezentacją multimedialną dotyczącą odzyskania niepodległości, a następnie chętni uczniowie przystąpią do testu wiedzy (szczegółowe informacje zostaną udzielone na lekcji historii);

- konkurs recytatorski „Dla Ciebie, Polsko!” – (klasy IV-VIII) przygotuj recytację wiersza o treści patriotycznej, nagraj filmik i wyślij go na adres m-graczak@wp.pl, pamiętajcie o stroju odświętnym. Wykaz wierszy do recytacji zostanie przekazany Wam na lekcjach języka polskiego;

- konkurs „11 listopada – Ja też świętuję” – ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w naszym kraju, nie możemy się gromadzić, by wspólnie uczcić odzyskania niepodległości przez nasz kraj, dlatego zachęcamy do świętowania we własnym domu, z rodziną: wywieście flagę lub wykonajcie kotylion w barwach narodowych, a następnie przyślijcie zdjęcie flagi na Waszym domu lub Wasze zdjęcie z przypiętym, samodzielnie wykonanym kotylionem.

 

Najlepsze prace zostaną nagrodzone ocenami z języka polskiego i historii, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają wzorowe oceny cząstkowe z zachowania.

Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na publikację na stronie szkoły przysłanych zdjęć prac, filmików.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach, szczegółowe informacje u organizatorek: M. Pacholec, M. Graczak.

 

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek” w naszym przedszkolu

 

W naszym przedszkolu realizujemy Międzynarodowy Projekt Czytelniczy – „Magiczna Moc Bajek” – w pierwszym etapie – w październiku – zrobiliśmy maskotkę – Kociak Łobuziak, która towarzyszy nam w czytaniu, nauczyliśmy się projektowej piosenki, przeczytaliśmy książkę o dobrym zachowaniu i magicznych słowach – „Bon czy Ton” Grzegorza Kasdepke, używaliśmy magicznych słów – proszę, przepraszam, dziękuję oraz obejrzeliśmy dobranockę z dawnych lat – „Miś Uszatek”. Czytamy też dzieciom codziennie książeczki. Zachęcamy do czytania bajek także w domu.

 

 

 

 

 

Wizyty na grobie patrona

 

W tym roku sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na to, aby, zgodnie z tradycją, wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wybrali się wspólnie na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany jest nasz patron Jakub Szelest wraz z małżonką. Mimo to przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas, Samorządu Uczniowskiego Klas oraz harcerze z 1 DH w Dębskiej Woli indywidualnie odwiedzali grób Jakuba Szelesta. W dniach poprzedzającym Uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie wraz z opiekunami lub rodzicami, zachowując zasady bezpieczeństwa, uporządkowali pomnik, złożyli kwiaty, zapalili znicze, ofiarowali modlitwę za naszego patrona.

 

 

I Międzynarodowa edycja „Przerwy na czytanie” w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli

 

Trudna sytuacja pandemiczna nie zdołała powstrzymać nas przed...czytaniem! Od najmłodszych przedszkolaczków, poprzez klasy 0, I, II, III czytających w szkole, aż po klasy IV-VIII, które czytały zdalnie. Nauczyciele, wychowawcy, chętni uczniowie wzięli udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie – bcie rekordu w czytaniu na przerwie. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. 190 osób w naszej szkole biło zaszczytny rekord czytając głośno „Piotrusia Pana”, „Akademię Pana Kleksa”, „Mojego przyjaciela, psa”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Drzewo do samego nieba”, „Samotni.pl”, „W pustyni i w puszczy”, „Historię kobiet” i wiele innych porywających tytułów. Mimo fizycznego dystansu i odległości – połączyły nas ciekawe opowieści na kartach książek. Kolejny raz przekonaliśmy się, że czytanie zbliża i porusza!

 

 

Podsumowanie konkursu plastycznego „Barwy mojej Ojczyzny”

 

Konkurs „Barwy mojej Ojczyzny”, ogłoszony z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów postaw patriotycznych, szacunku wobec symboli narodowych, uświadomienie, jak piękne są barwy naszej Ojczyzny. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą zarówno jeśli chodzi o interpretację tematu, jak i różnorodność technik plastycznych. Wykonane prace prezentują wysoki poziom artystyczny.

Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych:

klasy 0-III i przedszkole; klasy 4-8.

W kategorii klasy 0-III i przedszkole – 1. miejsce zajęli: Ala Buśluk (kl. 1.), Szymon Cieślikiewicz (przedszkole), Gabrysia Paluch (kl. 2.), Miłosz Wrona (kl. „0”).

Wyróżniono prace: Julii Paluch (przedszkole) i Norberta Wrony (przedszkole).

W kategorii klasy 4-81. miejsce zajęli: Julia Bukowska (kl. 8b), Joanna Graczak (kl. 7), Marcelina Gawior (kl. 4), Krystian Grzybowski (kl. 5), Aleksandra Śnioch (kl. 8b), 2. miejsce: Agata Ciechanowska (kl. 8b), Kacper Cieślikiewicz (kl. 4), Agata Siekiera (kl. 7), Jakub Siekiera (kl. 4), Krzysztof Skuciński (kl. 5), Agata Wojciechowska (kl. 8b), Bartłomiej Wojciechowski (kl. 4), Jakub Wojciechowski (kl. 5).

Piękną pracę – kotylion w barwach biało-czerwonych wykonała Martyna Mrozicka (kl. 4), natomiast Mateusz Dudek (kl. 4) wspaniale zaprezentował się na tle barw Ojczystych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursach.

Organizatorzy: Małgorzata Graczak, Małgorzata Pacholec.

 

 

102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

 

11 listopada br. będziemy obchodzić 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Drogę Polaków do wolnej Polski przedstawia prezentacja pt. „Droga Polaków do niepodległości”, na którą serdecznie zapraszam.

Kliknij tutaj, aby otworzyć prezentację pt. „Droga Polaków do niepodległości”

Małgorzata Pacholec

 

Konkurs recytatorski „Dla Ciebie, Polsko!”

 

Z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbył się konkurs recytatorski dla klas IV-VIII pod hasłem „Dla Ciebie, Polsko!”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i nagraniu recytacji wiersza o treści patriotycznej. Na konkurs nadesłano dziewięć filmów z recytacjami utworów patriotycznych. Wśród uczestników konkursu prym wiodła klasa czwarta, która zgłosiła największą ilość prac.

I miejsce w konkursie recytatorskim „Dla Ciebie, Polsko!” zajęli następujący uczniowie:

Agata Siekiera – klasa VII, Kacper Cieślikiewicz – klasa IV, Mateusz Dudek – klasa IV, Martyna Mrozicka – klasa IV.

II miejsce:

Marcelina Gawior – klasa IV, Jakub Siekiera – klasa IV, Bartłomiej Wojciechowski – klasa IV, Jakub Wojciechowski – klasa IV.

Wyróżnienie:

Antoni Bukowski – klasa IV.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałej patriotycznej postawy, talentu i zaangażowania.

Organizatorki: Małgorzata Graczak, Małgorzata Pacholec.

 

   

 

   

 

  

 

Do hymnu…

 

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu” i 10 listopada o godz. 11.11 odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na ograniczenia wynikajace ze stanu epidemii klasy I-VIII zaśpiewały hymn „online”, natomiast przedszkole i klasa 0 w swojej grupie.

 

PRZEDSZKOLE I KLASA 0

 

 

 

 

KLASA I

 

 

KLASA II

 

 

 

KLASA IV

 

 

KLASA V

 

 

KLASA VI

 

 

Klasa VII

 

 

KLASA VIIIA

 

 

KLASA VIIIB

 

 

„Niepodległa do hymnu”

 

11 listopada w Święto Niepodległości o godzinie 12.00 harcerze z 1 DH w Dębskiej Woli spotkali się na wirtualnej zbiórce, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Podobnie jak Polacy w całym kraju wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Udziałem w akcji wpisaliśmy się w działania Hufca Kielce-Powiat.

 

 

Podziękowanie za udział w akcji „Szkoła do hymnu”

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Cieszę się, że tak wielu uczniów i nauczycieli uczciło w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości.

W tegorocznej akcji wzięło udział 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

 

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom – kliknij tutaj, aby otworzyć dyplom

 

Z poważaniem

Anna Ostrowska

Rzecznik Prasowy MEN

 

Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki Z Rakiem

 

Nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM za rok szkolny 2019/2020. Program Szkoły Promującej Europejski Kodeks Walki z Rakiem realizowaliśmy w minionym roku szkolnym podczas ZDROWYCH DNI, czyli dni bez słodyczy, słodkich napojów, niezdrowych przekąsek, z długą przerwą na świeżym powietrzu. Ponadto szkolny koordynator programu Dagmara Wojciechowska-Buśluk przeprowadziła spotkanie informacyjne dla rodziców na temat zdrowego trybu życia. Również nauczyciele i wychowawcy organizowali różne zajęcia, konkursy, pogadanki oraz wspólnie z uczniami analizowali treść komiksu „Kodeks Zdrowego Życia”.

 

Kliknij tutaj, aby pobrać: CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM

 

Kliknij tutaj, aby pobrać: komiks dla dzieci pt. „Kodeks Zdrowego życia”

 

Kliknij tutaj, aby pobrać: komiks dla młodzieży pt. „Kodeks Zdrowego życia”

 

Jesień w kadrze klasy 8b

 

Uczniowie klasy 8b w ramach godziny wychowawczej wykonywali fotografie jesieni. Zadaniem uczniów było przygotowanie zdjęć krajobrazu lub detalu jesiennego. Wśród prac dominują te prezentujące złotą polską jesień, ale nie zabrakło również deszczowych ujęć. Oto najciekawsze z nich, wszystkie zdjęcia można obejrzeć w krótkiej animacji zamieszczonej poniżej.

 

 

 

Sukces zespołu „Małe Wolanecki”

 

23 listopada br. szkolny zespół „Małe Wolanecki” zajął zaszczytne 2 miejsce w konkursie Dziecięca Estrada Folkloru zorganizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wysłuchały historii powstania tej lubianej przez wszystkich maskotki, opowiedziały o swoich ukochanych misiach, śpiewały misiowe piosenki, kolorowały misie oraz pozowały w misiowej foto – budce do wesołych zdjęć.

 

 

„Zdrowo, smacznie, kolorowo!”

 

Klasa IV na godzinie z wychowawcą rozmawiała na temat zdrowego odżywiania się. Okazało się, że uczniowie starają się dbać o swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną i spożywanie posiłków bogatych w warzywa i owoce. Przygotowali również w czasie lekcji zdrowe posiłki. Królowały owocowe sałatki, sałatki warzywne, koktajle owocowe, owocowe szaszłyki, pankejki z owocami i musem malinowym, kanapki a nawet pojawiło się spaghetti ze szpinakiem. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje popisowe dania a rodzice czuwali nad ich bezpieczeństwem.

 

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć Piramidę zdrowia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

 

Klasa VIII b realizuje projekt #shareEU

 

Celem projektu jest przede wszystkim przyczynianie się do zrozumienia przez obywateli Unii, jej historii i różnorodności. Podnoszenie świadomości na temat pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, jakim jest promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i rozwoju sieci.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego jedynego w swoim rodzaju partnerstwa gospodarczego i politycznego między 27 krajami europejskimi jakim jest Unia Europejska, uczniowie klasy VIII b skorzystali podczas godziny wychowawczej z kącika edukacyjnego na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/poland/home_pl.

Strona ta zawiera gry, informacje o konkursach oraz interaktywne ćwiczenia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Zawierają one wiele ciekawych informacji na temat UE. Z materiałów można korzystać zarówno w szkole, jak i w domu. Strona zawiera też informacje o studiach i wolontariacie za granicą.

Taka wiedza z pewnością przyda się uczniom realizującym projekt #shareEU w realizacji głównego zadania projektowego: w najbliższej okolicy, na terenie naszej gminy odnajdziemy i sfotografujemy inwestycje zrealizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Od 2004r. w Polsce dofinansowanie uzyskało około 200 tys. projektów, które znacząco podniosły jakość życia Polaków, przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorstw, poprawy infrastruktury, edukacji i wielu innych dziedzin. Więcej na temat projektu #shareEU można znaleźć tutaj:

https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl – kliknij tutaj, aby otworzyć link

 

 

Andrzejkowa zabawa w przedszkolu

 

Młodsze i starsze przedszkolaki świetnie się bawiły podczas zabawy andrzejkowej. Wesołe, tańce, konkursy i zabawy wywoływały szerokie uśmiechy na ich buziach. Dzieci zjadły też pyszny poczęstunek zapewniony przez Rodziców. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tej wesołej zabawy.

 

 

Dzień Górnika

 

4 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Górnika. Rozmawialiśmy o tym trudnym zawodzie, oglądaliśmy kawałki węgla i soli, zdjęcia i filmiki z kopalni. Podziwiamy górników za ich trud i życzymy wszystkiego dobrego.

 

 

„Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”

 

05.12.2020r. Aby poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia został ogłoszony przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych konkurs plastyczny pod nazwą: „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”, w którym to wzięli udział nasi uczniowie. Tematem przewodnim było wykonanie ozdoby świątecznej z motywem wojskowym. Jury w składzie Iwona Wójcik – Kurowska, Angelika Wojewoda i Krzysztof Ziółkowski spośród 119 nadesłanych prac wybrali najpiękniejsze. W zaszczytnym składzie zdolnych młodych artystów z terenu naszego województwa znalazła się uczennica klasy 7 Emilia Buśluk otrzymując wyróżnienie w kategorii ozdoba świąteczna dzieci w wieku 12 – 15 lat.

 

 

Wizyta Świętego Mikołaja

 

7 grudnia odwiedził przedszkolaków wspaniały gość – Święty Mikołaj, wręczył dzieciom upominki, w zamian dzieci zaśpiewały mu mikołajkowe piosenki. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego wesołego dnia.

 

 

Lekcja z ekspertem na temat Unii Europejskiej

 

7 grudnia klasa 8b, biorąca udział w projekcie #shareEU uczestniczyła w lekcji online z p. Karoliną Plutką z kieleckiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct. Spotkanie odbyło się na platformie szkolnej i dało możliwość porozmawiania się z ekspertem w dziedzinie Unii Europejskiej. Nasz gość przedstawił uczniom prezentację multimedialną na temat międzynarodowej wspólnoty 27 krajów, do której od 2004 r. należy również Polska. Uczniowie po obejrzeniu prezentacji mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie na temat instytucji, funduszy unijnych, ciekawostek na temat państw członkowskich.

Serdecznie dziękujemy p. K. Plutce za ciekawe zajęcia.

 

 

Warsztaty plastyczne w ramach projektu #shareEU

 

8 grudnia 2020r., z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego, odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyczne pod tytułem: „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie #shareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”.

Warsztaty plastyczne to kolejne działanie w ramach projektu #shareEU, w którym bierze udział klasa 8b z wychowawczynią. Poprowadziły je dwie edukatorki ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach: Pani Maria Bednarska oraz Pani dr Aleksandra Potocka-Kuc. W warsztatach wzięli udział nauczyciele i uczniowi klasy 8b, była to wspaniała okazja do integracji, oderwania się od pracy zdalnej przy komputerze, poszerzenia wiedzy na temat państw członkowskich UE i rozwinięcia uzdolnień plastycznych

Pracę i efekty spotkania można podziwiać na poniższych zdjęciach.

 

 

Podsumowanie projektu #shareEU

 

Klasa VIIIb z wychowawczynią p. M. Graczak realizowała projekt „Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej” #shareEU, zorganizowany przez Powiat kielecki w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz europejskimi uniwersytetami z Włoch (Universita Degli Studi Dell’Aquila, L’Aquila) i Słowacji (Univerzita Mateja Bela, Bańska Bystrzyca).

Projekt ma przyczynić się do lepszego zrozumienia demokratycznych procesów społecznych zachodzących w Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest stworzenie ponadnarodowej debaty i refleksji na temat działań związanych z kształtowaniem obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach posttotalitarnych.

 

Więcej o celach i zadaniach projektu tutaj: https://shareeu.europeistyka.uj.edu.pl

 

Klasa VIIIb w ramach projektu, uczestniczyła z grupą nauczycieli w zajęciach warsztatowych pod nazwą „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie #shareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej dzięki lekcji online z przedstawicielką kieleckiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct p. K. Plutką. Dużo dowiedzieli się na temat funduszy unijnych, co pomogło im w przygotowaniu głównego zadania projektowego, czyli prezentacji multimedialnej na temat wykorzystania tych funduszy w Gminie Morawica. Uczniowie w swojej najbliższej okolicy szukali informacji o inwestycjach wspartych dotacjami z Unii. Rozmawiali z mieszkańcami gminy, z uwagą odnosili się do tablic informacyjnych dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy. Bardzo cenne okazały się informacje pozyskane od pracowników Urzędu Miasta i Gminy Morawica. Na podstawienie zebranych danych powstała prezentacja, przedstawiająca część działań sfinansowanych dzięki funduszom unijnym.

 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją – kliknij tutaj, aby otworzyć

 

 

Podsumowanie I międzynarodowej edycji V ogólnopolskiej akcji Przerwy na Czytanie 2020

 

W tegorocznej akcji Przerwy na Czytanie wzięło udział 874 placówek oświatowych z Polski i ze świata. W X 2020r. 149 851 osób czytało na przerwie. Akcja była realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej nasza szkolna społeczność również wzięła udział w biciu tego zaszczytnego rekordu. Otrzymaliśmy właśnie podziękowania od organizatora akcji. Ponadto na stronie Biblioteki szkolne online promującej działalność bibliotek szkolnych i pracę nauczycieli bibliotekarzy znalazła się relacja z naszego czytelniczego wyzwania jako przykład dobrych praktyk upowszechniających czytelnictwo. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom i uczniom, którzy wzięli udział w naszej bibliotecznej próbie sił.

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć stronę Biblioteki szkolne online

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć DYPLOM ZA UDZIAŁ W I MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI PRZERWY NA CZYTANIE 2020

 

Pierwszy, jesienny moduł projektu CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki zakończony

 

Innowacja pedagogiczna w naszej szkole ma na celu rozbudzić wyobraźnię literacką uczniów, sprawić, by lektura kojarzyła się z czymś fajnym, zintegrować zespól klasowy, rozwinąć aktywność czytelniczą, poruszyć ważne kwestie związane z ochroną środowiska. Pierwszy moduł jesienny, mimo przeszkód epidemicznych, można uznać za zakończony. Uczniowie z klas I-III dzielnie uczestniczyli w wielu działaniach w ramach działań projektowych. Mamy nadzieję, że zbliżający się moduł zimowy również przyniesie naszym uczniom wiele niezapomnianych wrażeń. Jakie wyzwania towarzyszyły naszym milusińskim podczas jesiennej edycji? O tym można przekonać się oglądając prezentację. Innowację koordynuje A. Piwowarska, nad realizacją projektu czuwają wychowawcy klas I-III – M. Stawiarz, A. Kędzior, W. Terech. Wszystkie zespoły za zaangażowanie otrzymały podziękowania od głównego organizatora międzynarodowego projektu CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki.

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć POTWIERDZENIE realizacji modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW dla klasy I

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć POTWIERDZENIE realizacji modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW dla klasy II

 

Kliknij tutaj, aby otworzyć POTWIERDZENIE realizacji modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW dla klasy III

 

 

„Elektroniczna Kartka Bożonarodzeniowa”

 

 

Zapraszamy do konkursu uczniów klas IV-VIII. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

a) klasy IV-VI

b) klasy VII-VIII

Prace powinny nawiązywać tematycznie do religijnych symboli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia (np. szopka, aniołowie, itp.) Autorskie prace muszą być wykonane w dowolnym programie graficznym i  nie mogą zawierać żadnych gotowych elementów cudzego autorstwa.

Plik powinien być zapisany: EKB_ klasa _imię_ nazwisko (przykład: EKB_IV_Jan_Kowalski).

Przy ocenie prac pod uwagę będzie brana: zgodność z tematyką konkursu, wartość artystyczna , pomysłowość i kreatywność uczniów.

 

Prace należy przesłać na adres: wiolalec@vp.pl do dnia 18.12.2020r.

Organizatorzy: Wioletta Domagała, Urszula Młynarczyk

 

Świąteczne konkursy matematyczne

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji chcemy zaprosić Was do udziału w matematycznych konkursach bożonarodzeniowych.

 

1. „Świąteczne zadanie matematyczne” – dla uczniów klas IV-VIII

Konkurs dla wszystkich uczniów klas IV-VIII. Wystarczy ułożyć zadanie, w treści nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia i przesłać w terminie do 18 grudnia 2020r. Pamiętaj, żeby do treści zadania dołączyć jego rozwiązanie, aby nie trzeba było się głowić „co autor miał na myśli…”. Prace konkursowe muszą być pracami własnymi, niepublikowanymi wcześniej. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę.

2. Matematyczna „Świąteczna Krzyżówka” – dla uczniów klas IV-VIII

Konkurs polega na ułożeniu krzyżówki, której rozwiązaniem będzie hasło związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Hasłami do krzyżówki mają być dowolne pojęcia matematyczne. Prace mogą być wykonane dowolną techniką na kartce formatu A4. Należy oddać dwie prace: jedną krzyżówkę pustą, a drugą rozwiązaną wraz z hasłem głównym. Prace należy przesłać w terminie do 18.12.2020r. Prace konkursowe muszą być pracami własnymi, niepublikowanymi wcześniej. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę.

3. Matematyczna „Świąteczna Kartka” – dla uczniów klas IV-VIII

Konkurs polega na wykonaniu kartki świątecznej tematycznie związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Kartkę wykonujemy w formacie A5 (kartka z bloku złożona na pół), ale do wykonania obrazów świątecznych na niej należy wykorzystać wycięte z papieru figury geometryczne płaskie (trójkąty, kwadraty, prostokąty, trapezy, koła, równoległoboki itp) różnej wielkości i różnego koloru. To z nich układamy obrazy. Prace należy przesłać w terminie do 18.12.2020r. Prace konkursowe muszą być pracami własnymi. Każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę.

 

Przy ocenie pracy pod uwagę brana będzie: zgodność pracy z tematyką konkursu, poprawność merytoryczna, oryginalność i pomysłowość, jakość i estetyka wykonania.

 

Prosimy przy wysyłaniu e-maila w temacie wpisać nazwę konkursu.

No to wszystkie myślące głowy – do roboty!

 

Wszystkie prace przesyłamy na adres: wiolalec@vp.pl w nieprzekraczalnym terminie do 18.12.2020r.

Organizatorzy: Wioletta Domagała, Urszula Młynarczyk

 

„STOPY OGRZANE MIŁOŚCIĄ”, „ŻYCZĘ CI”

 

„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,

lecz przez to czym dzieli się z innymi...”

Jan Paweł II

 

Szkolne Koło Caritas działające przy naszej szkole oraz biblioteka szkolna włączyły się do akcji organizowanych przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu w Kielcach: „STOPY OGRZANE MIŁOŚCIĄ” oraz „ŻYCZĘ CI”. W ramach akcji trwających w naszej szkole od 13 listopada do 11 grudnia zebraliśmy 100 par ciepłych skarpet, które dostarczyliśmy do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Skarpetami zostaną obdarowani bezdomni na święta Bożego Narodzenia. Zebraliśmy również 36 pięknych kartek własnoręcznie wykonanych i podpisanych przez dzieci klas od I do IV. Kartki trafią do Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie, wrażliwość, życzliwość i bezinteresowną chęć czynienia dobra.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam obfitości łask Bożych oraz radosnych przeżyć płynących z narodzin Dzieciątka.

 

Opiekunowie i członkowie SKC oraz nauczyciele biblioteki

 

 

Boże Narodzenie 2020

 

Klasa II wraz z wychowawcą Agnieszką Kędzior składa całej szkolnej społeczności życzenia zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2021. Obyśmy jak najszybciej powrócili do szkoły.

W tych trudnych warunkach zdalnego nauczania  przygotowaliśmy film, niech choć trochę odda klimat Bożego Narodzenia. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia.

 

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia...

 

Pomimo tego, że nie jesteśmy razem w szkole, jesteśmy ze sobą podczas zajęć dydaktycznych zdalnych, uczniowie poszczególnych klas i ich rodzice kontaktują się na bieżąco z wychowawcami i nauczycielami. Dziś szczególnie, także podczas tych spotkań „wszyscy wszystkim ślą życzenia”. Życzymy Pani Dyrektor, Nauczycielom, Pracownikom naszej szkoły, wspaniałym Dzieciom i ich Rodzicom, wszystkim Naszym Przyjaciołom zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz błogosławieństwa Bożego i wszelkiego dobra w 2021 roku! Do życzeń dołączamy film poetycko-muzyczny z udziałem naszych uczniów i przedszkolaków przygotowany pod kierunkiem księdza Henryka Terpińskiego, p. Eweliny Kosteckiej i p. Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk.

 

 

Życzenia świąteczne

 

Szanowna Pani Dyrektor, Kochani Nauczyciele,

niestety nie możemy złożyć Państwu życzeń osobiście, dlatego przesyłamy je za pośrednictwem tej strony. Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się w szkole.

 

 

 

 

Z wyrazami szacunku

Samorząd Uczniowski

 

Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice!

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny,

dużo zdrowia, cierpliwości dla aktualnej rzeczywistości,

pogody ducha, szczęśliwszego Nowego Roku 2021

życzy dyrektor szkoły Irena Bisaga