Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Jak co roku zainaugurowaliśmy rok szkolny mszą św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie pani dyrektor I. Bisaga powitała serdecznie uczniów, licznie przybyłych rodziców oraz nauczycieli. W związku z przypadającą w tym roku 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej pani M. Pacholec przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą losu dzieci w czasie tego tragicznego wydarzenia. Całości prezentacji dopełniły wzruszające wiersze i piosenka. Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości i radości płynącej z poznawania świata.

Narodowe Czytanie w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy

7 września w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy wspólnie czytaliśmy osiem nowel wybranych przez Parę Prezydencką w ramach kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Nasza szkoła przygotowała fragmenty „Dobrej pani” E. Orzeszkowej, które odczytali uczniowie: Magdalena Szewczyk, Kinga Zimoch, Jakub Motyka z klasy VIII, Julia Bukowska, Aleksandra Śnioch z klasy VIIb, rodzic p. Zbigniew Motyka, nauczycielka języka polskiego p. D. Wojciechowska – Buśluk oraz p. Dyrektor I. Bisaga. Narodowe czytanie to okazja do przyswojenia sobie wybitnych dzieł polskiej literatury oraz niecodzienna lekcja patriotyzmu.

Warsztaty Majsterkowo w Castoramie

W dniu 11.09.2019r. uczniowie klas 4 i 5 wzięli udział w warsztatach Majsterkowo w Castoramie. Tematem przewodnim były Karmniki – dzieciaki mogły je samodzielnie wykonać i zabrać do domu. Ponadto uczestniczyli w lekcji dotyczącej segregacji śmieci oraz ich wpływu na środowisko. Efekty naszej wspólnej pracy w fotorelacji .

,,Kochane Pierwszaki”

13 września 2019 r. uczniowie klasy I wzięli udział w przedsięwzięciu profilaktyczno- edukacyjnym ,,Kochane Pierwszaki” w Hali Legionów w Kielcach. Oglądali występy artystyczne, uczestniczyli w zabawach, pląsach, konkursach związanych z profilaktyką i bezpieczeństwem dzieci na drodze. Biskup Marian Florczyk pobłogosławił pierwszoklasistów i poświęcił ich tornistry. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia: – pojazdów: strażackiego, policyjnych, wojskowych, – pojazdu quad, – tresury psów. Wszyscy uczniowie otrzymali odblaski i naklejki oraz słodki poczęstunek.

Miejsko–Gminne zawody sportowe czas zacząć!!

Już po raz kolejny nasza Szkoła była gospodarzem Miejsko–Gminnych Zawodów Sportowych inaugurując tym samym nowy rok sportowy 2019/2020 w naszej gminie. Na murawie naszego boiska przez dwie soboty gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych z Morawicy, Bilczy, Obic, Brzezin i Lisowa podczas Indywidualnych Biegów Przełajowych oraz Sztafetowych Biegów Przełajowych. Piękna pogoda sprzyjała młodym sportowcom rywalizować w zaciętej walce o medale. Nasza szkoła może się pochwalić III miejscem Jakuba Motyki w Indywidualnych Biegach Przełajowych w kategorii klas VII–VIII oraz II miejscem dziewcząt w kategorii klas VII–VIII oraz III miejscem chłopców klas VII–VIII w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!!

Poznajemy historię naszej Małej Ojczyzny

17 września 2019r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią M. Stawiarz wybrali się pieszo do Zbrzy pod pomnik upamiętniający epizod wojenny z 1944 roku. Po wysłuchaniu  informacji na temat wojennych wydarzeń związanych z tym terenem uczniowie zapalili pod pomnikiem znicze. Korzystając ze sprzyjającej pogody trzecioklasiści spotkali się przy ognisku , które przygotowali dla nich rodzice. Oprócz pieczenia kiełbasek, ziemniaków i chlebka odbyły się rozgrywki sportowe na placu zabaw w Zbrzy. Atrakcją dla dzieci było też spotkanie ze strażakiem p. Janem Szewczykiem i możliwość oglądania wozu strażackiego od środka. Dla wszystkich był to owocnie, miło i radośnie spędzony czas.

Nasza szkoła wzięła udział w akcji #sprzątaMY

20 września uczniowie, nauczyciele naszej szkoły oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Daleszyce wzięli udział w zainicjowanej przez Kancelarię Prezydenta ogólnopolskiej akcji sprzątania lasów pod hasłem #sprzątaMY. Pracownicy współpracującego z naszą placówką nadleśnictwa dostarczyli sprzątającym worki na śmieci i rękawice. Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę  i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

„Święto Pieczonego Ziemniaka” – inaczej…

21 września uczniowie klasy VI wybrali się do gospodarstwa państwa Litwin Marysi i Jarosława z Dębskiej Woli, aby wspólnie obchodzić „Święto Pieczonego Ziemniaka”. A świętowali nieco inaczej niż dotychczas, gdyż najpierw wspólnie z gospodarzami przystąpili do zbierania ziemniaków, by je później upiec w ognisku. Wykopki, okazały się dużą frajdą dla szóstoklasistów. Po skończonej pracy na uczniów czekały przepyszne smakołyki przygotowane przez najbliższych Oli oraz ognisko, gdzie uczniowie mogli upiec kiełbaski. Piękna pogoda sprzyjała także harcom na świeżym powietrzu w oczekiwaniu na gorące ziemniaczki. Za wspaniałe przyjęcie i świetną atmosferę podczas tego święta oraz przypomnienie młodym uczniom jesiennych zwyczajów na roli serdecznie dziękujemy państwu Litwin.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Stróży

W sobotę, 21 września 2019r. na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Młodzików w zapasach kobiet. W turnieju udział wzięło ponad 120 zawodniczek. Z naszej szkoły udział brały: Ciechanowska Agata i Wojciechowska Agata zajmując 13 miejsce. Gratulujemy odwagi i wytrwałości.

Niecodzienna uroczystość w naszej szkole – Zjazd Absolwentów, którzy ukończyli szkołę 40 lat temu – w 1979r.

Niecodzienna uroczystość w naszej szkole – Zjazd Absolwentów, którzy ukończyli szkołę 40 lat temu – w 1979r. Podróż w czasie – do krainy lat dziecinnych. Wspaniałe spotkanie – drodzy uczniowie, wszystkich Was rozpoznałam – nic się nie zmieniliście (a ja?! ). Bardzo to miłe, że łączą Was tak silne więzi, że zechcieliście spotkać się w tej szkole ze sobą i nauczycielami uczącymi Was wówczas. Cieszę się niezmiernie, że tak ciepło wspominacie Państwo szkolne lata. Mam nadzieję, że inicjatywa spotkań absolwentów będzie kontynuowana.

Poniżej artykuł ówczesnej przewodniczącej klasy – Beaty Szewczyk; krótki fotoreportaż; artykuł Mirosławy Szewczyk oraz prezentacja, którą o dawnej szkole przygotował najmłodszy uczeń tej klasy – Jacek Kopeć. Może ktoś rozpozna bliskich na zdjęciach w prezentacji?

Z serdecznym pozdrowieniem

Irena Bisaga – dyrektor szkoły

Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…

21 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się I Zjazd Absolwentów z 1979r. Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 13.00 uroczystą Mszą Świętą w naszym Kościele, którą celebrował klasowy kolega, ks. Jacek Kopeć. Służbę liturgiczną sprawowali absolwenci: Sławek, Waldek i Zbyszek.

Po Mszy udaliśmy się do szkoły. W progu przywitała nas Pani Dyrektor Irena Bisaga. Pani Dyrektor oprowadziła nas po szkole. Jakaż ona inna, nowoczesna, przestronna, doskonale wyposażona. Z zaciekawieniem, podziwem, przemierzaliśmy korytarze, sale lekcyjne, obiekty sportowe. Z łezką w oku wspominaliśmy: nauczycieli, wychowawców, dawne szczęśliwe, beztroskie lata, czas nauki i zabawy.

Dzwonek, lekcja po 40 latach. Usiedliśmy w ławkach. Pani Irena Bisaga odczytała listę obecności. Nie wszyscy obecni. Minutą ciszy uczciliśmy zmarłych nauczycieli i kolegów.

Ksiądz Jacek wyświetlił prezentację: „40 – lecie zakończenia Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Zjazd Absolwentów z 1979r.”. Na slajdach historia naszej szkoły, bliskie osoby, znajome miejsca.

W miłej atmosferze spędziliśmy kolejne godziny. Żal było się rozstawać. Obiecaliśmy sobie, że teraz nie będziemy czekać tak długo. Na pewno spotkamy się wcześniej.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Irenie Bisaga, Komitetowi Organizacyjnemu Zjazdu, Koleżankom i Kolegom za wspaniale spędzony czas.

Do zobaczenia.

Beata Łapka (Szewczyk)

Fotogaleria:

Spotkanie po latach

„Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień…

Czterdzieści lat minęło, odeszło w cień,

i nigdy już nie wróci, rób, co chcesz.”

Tak śpiewał Andrzej Rosiewicz w filmie „Czterdziestolatek”, tylko słowa a jakże aktualne.

Dnia 21.02.2019r. w szkole Podstawowej w Dębskiej Woli odbył się zjazd uczniów, którzy zakończyli naukę właśnie czterdzieści lat temu. Na spotkanie przybyły również Pani dyrektor mgr Irena Bisaga i mgr Krystyna Szewczyk nauczycielka, która uczyła w tej klasie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, którą odprawił ks. Jacek Kopeć. Przed nabożeństwem była chwila na którą chyba wszyscy uczniowie czekali, chwila spotkania. Padały słowa radości „jak miło cię widzieć, nic się nie zmieniłaś/łeś”, ale również chwile zawahania i zażenowania kiedy nie wszystkich dało się rozpoznać. Po zakończeniu wszyscy zaproszeni udali się do szkoły, jakże innej niż ta którą zapamiętali. Gospodarz szkoły Pani mgr Irena Bisaga oprowadziła swoich byłych uczniów po budynku i tu również nie odbyło się od wspomnień „Pamiętasz tu była nasza klasa to tu uczyliśmy się, a tu była ściana i dalej nie było już nic, tu była sala biologiczna w której było dużo paprotek i stał kościotrup, pamiętasz tam na podwórku były toalety, no tam gdzie stoi teraz ta altanka, a tam gdzie jest parking stał barak w którym mieliśmy zajęcia praktyczne”. Wszyscy byli zachwyceni „nową” szkołą, piękne sale lekcyjne, wyposażone w nowoczesne urządzenia, sala gimnastyczna no i oczywiście toalety.

W jednej z takich sal odbyła się lekcja, podczas której, jak to na lekcji bywało Pani mgr Krystyna Szewczyk sprawdziła listę obecności. Niestety nie wszyscy byli obecni, jednym sprawy zawodowe i rodzinne nie pozwoliły zjawić się na spotkaniu, z trzema kolegami nie spotkamy się już i ci uczczeni zostali chwilą ciszy. Następnie ks. Jacek wyświetlił prezentację multimedialną zdjęć z tamtych czasów i wcześniejszych. Po wspomnieniach związanych z wyświetlonymi zdjęciami uczniowie zostali wywołani do odpowiedzi i opowiadali co działo się z nimi przez minione czterdzieści lat, o swojej pracy, rodzinach. Życie pisze różne scenariusze. Losy ludzi są różne część wyjechała z Dębskiej Woli i sporadycznie zagląda do rodzinnej miejscowości. Większość pozakładała rodziny, pracuje, są dziadkami, babciami, ale z sentymentem wspominają tamte czasy. Wymienili się numerami telefonów obiecując że się odezwą. Organizatorom należą się podziękowania za trud związany z przygotowaniem tak miłego spotkania. Szczególne podziękowania należą się Pani dyrektor mgr Irenie Bisadze za ciepłe i tak miłe przyjęcie nas uczniów, absolwentów Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Dziękujemy!!!

A może nasz przykład zachęci innych do takich spotkań i nas do kolejnych.

Mirosława Szewczyk

Prezentacja:

40-lecie ukończenia Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli – 21 września 2019r. Zjazd Absolwentów z 1979 roku – kliknij tu, aby otworzyć – plik pdf

Pomnik upamiętniający epizod wojenny z listopada 1944 roku w Zbrzy

24 września uczniowie klasy VIIb i VIII wraz z wychowawcami i nauczycielem historii udali się do Zbrzy pod pomnik upamiętniający epizod wojenny z listopada 1944 roku. Na miejscu spotkali się z P. Stanisławem Kędziorem, który opowiedział o niedoszłej do skutku pacyfikacji wsi Zbrza. Był wtedy dzieckiem, ale pamięta do dziś te tragiczne wydarzenia. Pan Kędzior opowiedział również historię powstania wsi Zbrza. Następnie uczniowie zapalili znicz pamięci oddając w ten sposób hołd walczącym za Ojczyznę. Odwiedzanie lokalnego miejsca pamięci narodowej wpisuje się w tradycję naszej szkoły. Pozwala uczniom poznać historię Małej Ojczyzny, a także kształtuje postawy patriotyczne uczniów.

Edukacja przyrodnicza w sercu Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego

26 września klasy VIIa, VIIb, VIII wybrały się z wychowawczyniami do Krzyżanowic Średnich, gdzie siedzibę ma placówka edukacyjna Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Sam Park położony jest w obrębie Niecki Nidziańskiej. Obejmuje środkowy i dolny fragment Doliny Nidy, Nieckę Solecką i północno – zachodnią część Garbu Pińczowskiego. Park ten utworzono dla zachowania i ochrony walorów przyrodniczych związanych między innymi z powierzchniowym występowaniem serii gipsowej, tworzącej unikatowy zespół zjawisk i form krasu gipsowego. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych na temat bogactwa NPK, występujących tu okazów flory i fauny. Obejrzeliśmy plantację roślin chronionych m.in. ostu dziewięćsił popłocholistnego oraz formy krasu gipsowego w jaskini w Gackach, na koniec podziwialiśmy pomnik przyrody – sosnę o niecodziennym systemie korzeniowym. Uczestnicy wyjazdu wzięli również udział w ognisku.

Rajd pieszy „Tożsamość i Pamięć” – Kliszów z naszym udziałem

27 września delegacja z naszej szkoły na czele z zespołem „Małe Wolanecki” wyruszyła z Kliszowa na coroczny rajd pieszy „Tożsamość i Pamięć”, organizowany na pamiątkę bitwy, którą stoczono w 1702 roku w Kliszowie – największej bitwy na Ponidziu. Uroczystość rozpoczęła się krótką lekcją historii, którą przybliżył uczestnikom pan Bogdan Skrobisz oraz zapaleniem zniczy pamięci przy obelisku, który upamiętnia to wydarzenie. Następnie grupy wyruszyły do Kasztelanii w Kijach, gdzie odbyło się wiele atrakcji. Na miejscu na uczestników czekała wyśmienita grochówka KASZTELAŃSKA oraz gorąca herbata. Nasz zespół „Małe Wolanecki” debiutował na kasztelańskiej scenie budząc zachwyt wszystkich uczestników rajdu. Po uroczystościach odbyła się wyśmienita zabawa przy muzyce.

Apel w rocznicę powstania Szarych Szeregów

27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i w rocznicę powstania Szarych Szeregów, odbył się w naszej szkole apel, podczas którego Dyrektor p. I. Bisaga odczytała list Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego skierowany do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. W swoim liście minister przypomniał o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie.

Pani Dyrektor nawiązała tutaj do reaktywowanej w naszej szkole 27 września 2019 roku, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, drużyny harcerskiej. Właśnie w rocznicę powstania Szarych Szeregów odbyła się jej pierwsza zbiórka. Pani Dyrektor pogratulowała młodym harcerzom oraz zachęciła uczniów do wstąpienia w szeregi odradzającej się drużyny, której opiekunem jest p. Dagmara Wojciechowska-Buśluk.

VI Gminna Spartakiada Lekkoatletyczna w Morawicy

W sobotę 28 września 2019 r. na Stadionie Miejsko-Gminnym w Morawicy odbyła się VI edycja Spartakiady Lekkoatletycznej. Podczas tych zawodów przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice rywalizowali w biegach na 60m, 100m, 200m, 400 m oraz sztafecie i torze przeszkód. Na uczestników czekało wiele atrakcji tj. pokaz łucznictwa w wykonaniu pani Małgorzaty Olejnik – medalistki igrzysk paraolimpijskich oraz możliwość próbowania swoich sił w tej dyscyplinie, a także nowa dyscyplina lekkoatletyczna dla starszych uczestników: pchnięcie kulą. Każdy zawodnik, niezależnie od zajętego miejsca otrzymał medal oraz poczęstunek ufundowany przez organizatorów. Nasza szkoła była godnie reprezentowana i może pochwalić się dużą ilością zdobytych pucharów zarówno wśród dzieci jak i rodziców.

Dzień Chłopaka w przedszkolu

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy otrzymali piękne medale, upominki oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

Jak się chronić przed cyberprzemocą?

Na to i wiele innych pytań odpowiedział uczniom dzielnicowy p. T. Krężołek, który 30 września odwiedził naszą szkolę, aby omówić z uczniami problem cyberprzemocy. Niezwykle pomocne w uwrażliwianiu na to niepokojące zjawisko okazały się filmy edukacyjne zaprezentowane najstarszym klasom.

Ogólnopolska kampania „BohaterON – włącz historię”

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię” mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego. W tym roku akcja polegała na własnoręcznym wykonaniu kartki i napisaniu kilku słów podziękowania dla Powstańca. Kartki uczniowskie wykonane zostały bardzo starannie, znalazły się na nich rysunki i podziękowania za trud, ofiarność i odwagę w walce o wolność Ojczyzny. Wysyłając kartki do żyjących jeszcze Powstańców wyrażamy im naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

Inauguracja kampanii POLA NADZIEI 2019/2020

02 października 2019r. przedstawiciele naszej szkoły – uczniowie klasy VIIb – Aleksandra Śnioch, Daniel Szewczyk wraz p. Jolantą Ślusarczyk wzięli udział w inauguracji kampanii Pola Nadziei 2019/2020. Celem kampanii jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby osób cierpiących. Uroczysta inauguracja rozpoczęła się Mszą świętą, pod przewodnictwem ks. Bp Andrzeja Kalety, w kaplicy Hospicjum Stacjonarnego im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach przy ulicy Mieszka I. Po nabożeństwie nastąpiła prezentacja działań zaplanowanych w ramach tegorocznej kampanii oraz sadzenie cebulek żonkilowych na rabatce przy Hospicjum. Wiosną, po zakwitnięciu, żonkile będą wykorzystane podczas kwest na rzecz Hospicjum. Delegacja naszej szkoły otrzymała cebulki żonkili, które zostaną posadzone na rabatce przyszkolnej zasilając już założone w ubiegłym roku żonkilowe Pola Nadziei.

W trosce o zdrowe zęby

3 października uczniowie klas VIIa, VIIb, VIII wybrali się z wychowawczyniami na spotkanie z p. stomatolog M. Włosowicz, która przygotowała dla uczniów prezentację multimedialną na temat właściwej higieny, dbałości o zęby.

Z wizytą na grobie patrona szkoły

3 października klasa VIII z wychowawczynią odwiedziła grób patrona szkoły J. Szelesta, aby uporządkować miejsce jego pochówku. Tradycją naszej szkoły jest dbanie o to ważne dla społeczności szkolnej miejsce, modlitwa i pamięć.

Projekt edukacyjny DoMowy

Nasza szkoła kolejny raz uczestniczy w programach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Tym razem do programu DoMowy. Rodzinne historie o słowach przystąpiła p. A. Piwowarska z klasą VI. Z tej okazji 4 października odbyły się warsztaty słowotwórcze przygotowane i przeprowadzone przez p. M. Graczak, które były wstępem do organizowanej przez p. Piwowarską Nocy Bibliotek. Uczestnicy warsztatów poszerzyli swój zasób słownictwa i kolejny raz przekonali się,że nauka może być ciekawa przygodą.

Wizyta Pani Jesieni

4 października do naszego przedszkola przybyła Pani Jesień, obdarowała nas pięknymi darami – kasztanami, żołędziami, owocami i warzywami. Opowiedziała o deszczu i wietrze, zadawała zagadki, częstowała pysznymi owocami i ciasteczkami z orzechami. Dzieci zaśpiewały jej piosenki o jesiennych listkach i podarowały laurki. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok?

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie przez cały tydzień przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie lekcji i różnych zabaw. Klasa VI przygotowała plakaty informujące o akcji oraz przygotowywała się do roli egzaminatorów tabliczki mnożenia. Momentem kulminacyjnym był dzień przeprowadzania egzaminów z tabliczki mnożenia, który odbywa się  pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Każdy, kto chciał zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodził do stolika komisji i wyciągał los egzaminacyjny. Na jednym losie znajdowało się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania – otrzymał tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację. W szkole zorganizowane były również patrole egzaminacyjne, które przepytywały z tabliczki mnożenia nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i inne osoby, które tego dnia były w naszej szkole. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorem lokalnym był nauczyciel matematyki – W. Domagała.

Noc Bibliotek

„Znajdźmy wspólny język” to hasło tegorocznej Nocy Bibliotek – ogólnopolskiej akcji promującej biblioteki i czytanie. 4 października uczniowie klas trzeciej i szóstej, wraz z nauczycielami Małgorzatą Stawiarz, Dorotą Marcinkowską i Anną Piwowarską przyłączyli się do niecodziennego świętowania. Łamanie tajemniczych kodów QR, szyfrów ukrytych w szkolnych zakamarkach, potyczki z hugonotkami – aforyzmami sławnego matematyka, zabawy językowe i słowotwórcze, pozwoliły nam odnaleźć klucz do ukrytego w bibliotece skarbu. Późnym wieczorem odbyło się pidżamowe party, rozgrywki sportowe i bitwy na poduszki. Nocne myszkowanie w najstarszej, zabytkowej części szkoły, zaaranżowane przez panią dyrektor Irenę Bisagę, wzbudziło wiele niezapomnianych emocji. Niepowtarzalny klimat naszej szkoły, zabawy i rozmowy do rana, spowodowały, że parafrazując tegoroczne hasło Nocy Bibliotek „Znaleźliśmy wspólny język”.

Wyjazd do kina w Morawicy

7 października klasa I  z wychowawcą wybrała się do Morawicy. Uczniowie odwiedzili ,,Kino za Rogiem”, gdzie obejrzeli film ,,Jaskiniowiec”. Dzięki życzliwości opiekuna kina poznali budowę sali kinowej, miejsca skąd wyświetlane są filmy. Była to ciekawa lekcja o kinie. Potem pospacerowaliśmy po parku, odwiedziliśmy Centrum Samorządowe i bibliotekę. Nasza mała ojczyzna stała się bardziej bliska.

Rajd pieszy i harcerska noc w szkole

14 października członkowie szkolnej drużyny harcerskiej wraz z opiekunem p. Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wybrali się na rajd pieszy na Baranią Górę, czyli na najwyższe wzniesienie w gminie w Paśmie Zbrzańskim, do kapliczki św. Tekli. Podczas drogi śpiewaliśmy piosenki harcerskie m.in. ,,Stokrotkę”, zatrzymaliśmy się przy krzyżach z elementami czołgów z czasów II wojny światowej oraz podziwialiśmy krajobrazy. Na szczycie przy kapliczce poznaliśmy historię św. Tekli oraz legendę o niej, a także uporządkowaliśmy to miejsce. Kolejno wędrowaliśmy fragmentem drogi leśnej na Chmielowice, którą dotarliśmy do kapliczki św. Huberta. Stamtąd drogą leśną wracaliśmy do szkoły, zbierając po drodze śmieci. 18 października dwudziestu jeden naszych nowych harcerzy z opiekunem drużyny Dagmarą Wojciechowską-Buśluk wzięło udział w harcerskiej nocy w szkole. Tego dnia do naszej szkoły przybyło około osiemdziesięciu harcerzy z drużyn należących do kieleckiego hufca. Wśród nich były zuchy, drużyny harcerskie i starszoharcerskie. Dzięki życzliwości naszych gości mogliśmy podpatrzeć jak działa profesjonalna drużyna harcerska oraz jak harcerze spędzają czas na biwaku. Nasi harcerze na wzór doświadczonych kolegów dostali pierwsze zadania jak przygotowanie kolacji i sprzątanie po niej, uporządkowanie miejsca noclegu, przestrzegania ciszy nocnej. Goście zaprosili nas na kominek, czyli wieczorne spotkanie drużyn, wspólne śpiewanie, zabawy, zapalenie światełka jedności oraz przekazanie iskierki przyjaźni. Jesteśmy bardzo wdzięczni kadrze biwaku za wspaniałe spotkanie i nowe doświadczenia oraz p. Dyrektor i p. Annie Bąk za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu harcerskiej nocy w szkole.

Dzień Edukacji Narodowej

15 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, była to okazja, by podziękować wszystkim nauczycielom, obsłudze szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów. Szczególne podziękowania należą się naszej pani Dyrektor I. Bisadze, która dba o wspaniałą, rodzinną atmosferę w naszej szkole. Do życzeń i podziękowań przyłączył się również p. Burmistrz M. Buras. O oprawę uroczystości zadbały p. D. Wojciechowska-Buśluk i p. A. Jasiorowska, które przygotowały z uczniami wspaniały program artystyczny.

Światowy Dzień Żywności

16 października podczas Światowego Dnia Żywności uczniowie klasy III, V, VIIb i przedstawiciele klasy VIII uczestniczyli w kampanii społecznej organizowanej przez Kielecki Bank Żywności. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną  na temat racjonalnego odżywiania, wysłuchali wykładu o niemarnowaniu jedzenia oraz idei przykazywania nadwyżek jedzenia potrzebującym. Uczestnicy warsztatów kulinarnych przygotowali samodzielnie koktajl bananowy, a dzięki poczęstunkowi przygotowanemu przez uczennice Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach odkryli łatwe i niedrogie przepisy na potrawy z produktów, które często nie są właściwie wykorzystywane w gospodarstwach domowych i wyrzucane są do śmieci. Obecność mediów stała się okazją do wypowiadania się naszych uczniów na temat zdrowej żywności i racjonalnego gospodarowania żywnością. Na koniec dzieci przygotowały w ramach wolontariatu paczki dla seniorów z produktów zebranych w kieleckim Banku Żywności.

Pierwszaki 2019

16 października klasa I uczestniczyła w akcji Echa Dnia „Pierwszaki 2019”. W inauguracji siedemnastej edycji akcji „Pierwszaki 2019”, którą zorganizowano w galerii Korona w Kielcach wzięli udział policjanci, straż pożarna, drogowcy, karatecy, pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, partnerzy i sponsorzy oraz jeż Edek. Służby uczyły dzieciaki, jak być bezpiecznym. Piękny pokaz umiejętności dali na scenie karatecy z Kieleckiego Klubu Sportowego Karate .Pierwszaków w doskonały nastrój wprawili także pracownicy Krajowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy zaprezentowali spektakl „KRUSikowo” omawiający kwestie bezpieczeństwa w domu oraz w gospodarstwie rolnym. Na spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego – pani Iwona Widłak, inspektor do spraw społecznych i promocji zdrowia w nietypowy sposób przekazywała wiedzę na temat zdrowia i higieny. Ze sceny, razem z Jeżem Edkiem opowiedziała dzieciom, jak żyć zdrowo i prawidłowo o siebie dbać. Po zakończeniu spotkania dzieci udały się na scenę, gdzie wykonano im zdjęcia klasowe, które ukażą się w specjalnym dodatku do „Echa Dnia”. Wszystkie Pierwszaki dostały w prezencie od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego odblaski. W kinie obejrzeli film o ochronie środowiska. Organizatorem wydarzenia jest „Echo Dnia” oraz echodnia.eu. Partner Strategiczny: Galeria Korona Kielce.

Pierwszoklasiści uroczyście ślubują…..

22 października był szczególnym dniem dla naszych pierwszaków – z rączkami skierowanymi na sztandar szkoły złożyli uroczyste ślubowanie i zostali włączeni do braci uczniowskiej. Symbolicznego pasowania dokonali Pani Dyrektor – Irena Bisaga oraz Burmistrz Miasta i Gminy Morawica – Marian Buras, zaś specjalnego błogosławieństwa udzielił ksiądz Henryk Terpiński. Te jakże podniosłe momenty zostały poprzedzone częścią artystyczną w nietradycyjnej odsłonie. Wychowawca klasy – p. Agnieszka Kędzior zaangażowała do współpracy rodziców, czego efektem była inauguracja uroczystości w formie poloneza w wykonaniu uczniów i ich mam. Pierwszoklasiści dali się poznać jako wspaniali artyści – zaprezentowali scenki teatralne o zaletach zmiany statusu z przedszkolaka na ucznia, przedstawiali życie szkolne poprzez wiersze i piosenki oraz skradli serca publiczności odśpiewanym i zatańczonym kujawiaczkiem. Na koniec nie zabrakło życzeń, prezentów i pamiątkowych zdjęć. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wspaniałych wspomnień związanych nie tylko z dniem ślubowania, ale również z całą podróżą edukacyjną, która przed nimi.

W teatrze na spektaklu „Kochając Różę”

W dniu 22.10.2019r. uczniowie klas VII i VIII obejrzeli spektakl wystawiony przez Teatr „ARTENES” z Wrocławia pt. „Kochając Różę”. Aktorzy, wykorzystując tekst „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, ukazali ponadczasowość utworu, prawdę o człowieku i jego kondycji. Spektakl ciekawie przygotowany, dostarczył wielu wrażeń i tematów do przemyśleń dla każdego.

Dzień Misia w przedszkolu

25 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie, tańczyły z nimi, śpiewały misiowe piosenki oraz spróbowały przysmaku, który wszystkie misie uwielbiają – pysznego miodu.

Dzień Przedszkolaka w Bilczy

26 października przedszkolaki z grupy młodszej i starszej wystąpiły z tańcami z okazji Dnia Przedszkolaka zorganizowanego przez Miasto i Gminę Morawica na hali sportowej w Bilczy. Przedszkolaki uczestniczyły również w wielu wesołych zabawach i obejrzały wspaniałe przedstawienie. Więcej informacji oraz zdjęć na stronie Miasta i Gminy Morawica: kliknij tutaj

Pasowanie na Przedszkolaka

29 października odbyło się w naszej Szkole Pasowanie na Przedszkolaka. Na początku wystąpili dla dzieci nasi drodzy rodzice – wystawili przedstawienie „Na straganie”. Po nich przyszedł czas na występy przedszkolaków – najpierw zaprezentowała się grupa młodsza z piosenkami, tańcem i wierszykami, później wystąpiła grupa starsza również z wierszami, tańcem i piosenkami. Swymi pięknymi i radosnymi występami dzieci udowodniły, że są już prawdziwymi przedszkolakami. Pasowania na przedszkolaka dokonał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica Pan Marcin Dziewięcki wraz z Panią Dyrektor Ireną Bisagą. Dzieci otrzymały piękne upominki od Pana Burmistrza oraz wspaniałe dyplomy i medale. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tej pięknej uroczystości.

Z wizytą na grobie patrona szkoły

30 października, zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie, nauczyciele pod przewodnictwem p. Dyrektor i ks. H. Terpińskiego wybrali się na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany został nasz patron J. Szelest wraz z małżonką. Jak co roku uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze, połączyli się w modlitwie za naszego patrona i wszystkich zmarłych pochowanych na tym cmentarzu. Społeczność szkoły odwiedziła również grób Ignacego Skowrona oraz ścianę pamięci poświęconą mieszkańcom parafii Brzeziny, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Po raz kolejny bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”

04 listopada 2019r. poszerzyliśmy nasze „Pole Nadziei”, sadząc kolejne cebulki żonkili na klombie przed szkołą oraz na rabatach wokół szkoły. Posadziliśmy ponad 400 cebulek żonkili. Część cebulek otrzymaliśmy podczas mszy inauguracyjnej akcję „Pola Nadziei” oraz 300 od Caritas Diecezji Kieleckiej. Przez cały rok przybliżamy ideę programu „Pola Nadziei”, symboliczne znaczenie rozwoju tych roślin i pracy dla dobra innych. Czekamy na czas, kiedy nasze rabaty pokryją się żółtym dywanem.

Święto Niepodległości

8 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęliśmy o godz. 11.11 odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy VIIb deklamowali wiersze patriotyczne, a historyczny aspekt tego ważnego dla każdego Polaka dnia przedstawiła p. M. Pacholec, która przygotowała na tę okazję prezentację multimedialną. Dzieci przygotowane przez p. W. Domagałę zaprezentowały taniec z flagą, a potem wszyscy odśpiewali znane i lubiane pieśni patriotyczne. Prym wiedli tego dnia harcerze przygotowani przez p. D. Wojciechowską-Buśluk.

Wspólnie uczciliśmy Święto Niepodległości

8 listopada o godz. 17.00 do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. M. Dziewięcki z żoną, regionalista i pisarz p. S. Kędzior, Kierownik Działu Zaopatrzenia Kopalni Wapienia „Morawica” p. S. Nowak, Dyrektor SCK w Morawicy p. T. Badowska, p. H. Kuta, mieszkańcy Dębskiej Woli, rodzice, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Przybyłych gości przywitała serdecznie Dyrektor naszej placówki p. I. Bisaga. Tego dnia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, całości dopełniła krótka prezentacja multimedialna ukazująca zmagania Polaków w drodze do niepodległości. Następnie wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali wiązankę pieśni patriotycznych, z których każda poprzedzona była informacją na temat jej powstania i historii. Rodzice oraz nauczyciele organizujący uroczystość zadbali o pyszne ciasto. Niezwykłą oprawę uroczystości zapewniła p. A. Jasiorowska, która zadbała o muzykę na żywo. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, wspólne świętowanie i życzliwość w stosunku do naszej placówki.

Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości

11 listopada w gminnych obchodach 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę licznie wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. W uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym w Morawicy uczestniczyli: p. Dyrektor Irena Bisaga, przedstawiciele nauczycieli, rodziców, uczniów, harcerze oraz członkowie zespołu Małe Wolanecki w strojach ludowych. Wszyscy wzięli udział w barwnym korowodzie niepodległościowym, który prowadziły poczty sztandarowe. Kolejno delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę”. W popołudniowej części artystycznej nasi uczniowie pod kierunkiem p. Wioletty Domagały przedstawili taniec patriotyczny. Małe Wolanecki przygotowane przez p. Dorotę Marcinkowską oraz nasze harcerki zaśpiewały pieśni patriotyczne i recytowały wiersze.

Więcej informacji na stronach:

Miasta i Gminy Morawica: kliknij tutaj

Miasta i Gminy Morawica: kliknij tutaj

Echo Dnia: kliknij tutaj

Edukacja przyrodnicza z Nadleśnictwem Daleszyce

Na zaproszenie p. A. Piwowarskiej przybyła do naszej szkoły p. B. Harabin pracownica Nadleśnictwa Daleszyce, która spotkała się z klasami IV-VIII. Opowiedziała o zwyczajach zwierząt leśnych dzieląc się z uczniami ogromną wiedzą i pasją. Taka lekcja biologii na długo pozostanie w pamięci uczniów. Dziękujemy p. B. Harabin za kolejne już spotkanie, poświęcony czas i materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli.

Spotkanie z byłym uczniem naszego patrona – p. T. Ślusarczykiem

18 listopada po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole p. Tadeusza Ślusarczyka – mieszkańca Dębskiej Woli, który był uczniem nasze go patrona. Pan Ślusarczyk spotkał się z uczniami kl. III i IV. Nasz gość opowiedział uczniom o czasach swojego dzieciństwa w czasie w czasie II wojny światowej, jak wyglądała nauka w dawnej szkole, jakim nauczycielem i człowiekiem był nasz patron Jakub Szelest. Dziękujemy p. Tadeuszowi Ślusarczykowi za spotkanie i bezcenne informacje o patronie. Taka żywa lekcja historii na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Projekt „Wychowanie Przez Czytanie – Z Książką W Świat Wartości” – Wokół Przyjaźni, Szacunku I Uczciwości

W listopadzie roku szkolnego 2019/2020 uczniowie wybranych klas realizowali projekt Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości – Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, której celem jest promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Podczas lekcji bibliotecznych uczniowie pod opieką Anny Piwowarskiej czytali książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, a następnie omawiali wybrane wartości, takie jak: szacunek, przyjaźń i uczciwość. Dzieci wypowiadały swoje zdanie na temat omawianych wartości, bohaterów opowiadania, brały udział w grach i zabawach, które poruszały temat przyjaźni, szacunku i uczciwości. Akcja wszystkim się spodobała, zachęciła do czytania i równocześnie przypomniała, jak ważnymi wartościami są szacunek, przyjaźń, solidarność. Cały projekt przebiegał w miłej atmosferze, uczniowie byli bardzo zaciekawieni treścią książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i z pewnością do tej lektury wrócą. Najważniejsze jest to, że mieli okazję zastanowić się nad tym, co w ich życiu jest najważniejsze i przypomnieli sobie, jak należy traktować drugiego człowieka.

Wizyta kombatanta – pana Stanisława Śmietany

21 listopada na zaproszenie p. Anny Piwowarskiej i p. Leszka Więckowskiego gościliśmy ostatniego żyjącego na ziemi morawickiej kombatanta – pana Stanisława Śmietanę. Klasa szósta uroczyście przywitała szanownego gościa; były patriotyczne wiersze i występy Małych Wolanecek. Drużyna harcerska na cześć Pana porucznika założyła oficjalne umundurowanie. Dziewczynki z klasy trzeciej również przyłączyły się do występów poprzez zaśpiewanie pieśni patriotycznej. Podczas niezwykłej lekcji historii nie zabrakło rozmów o dramatycznych losach mieszkańców naszej małej Ojczyzny w okresie drugiej wojny światowej. Zaangażowanie uczniów, podniosła atmosfera wywarły duże wrażenie na naszym gościu. Dziękujemy Panu Stanisławowi Śmietanie za wizytę i przybliżenie naszym uczniom historycznych wydarzeń sprzed lat.

Występ „Małych Wolanecek” przed szczególną widownią – pacjentami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach

21 listopada 2019r. Zespół „Małe Wolanecki” pod opieką pań: Jolanty Ślusarczyk, Małgorzaty Stawiarz i Doroty Marcinkowskiej gościnnie wystąpił przed szczególną widownią – pacjentami Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Dziewczęta zaprezentowały utwory z własnego repertuaru oraz utwory patriotyczne. Był to niezwykły występ zarówno dla nas jak i naszej widowni, która z radością w oczach włączyła się do wspólnego śpiewania. Czas spędzony w Hospicjum był wyjątkowy. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie oraz radość ze wspólnego śpiewania!!

Gminne zawody sportowe w koszykówkę z naszym udziałem!!

23 listopada odbyły się gminne zawody sportowe w Koszykówkę dziewcząt w Szkole Podstawowej w Brzezinach. Do walki stanęło pięć drużyn z Dębskiej Woli, Morawicy, Bilczy, Obic i Brzezin. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła 3 miejsce w składzie: Wiktoria Szewczyk, Agata Wojciechowska, Agata Siekiera, Małgosia Kubicka, Wiktoria Kucharska, Antosia Piłat i Ania Dziewięcka w kategorii klas 4–6.

Spotkanie z Panią Dietetyk

Klasa VI dbając o profilaktykę swojego zdrowia spotkała się z panią Pauliną Wałdon – dietetyk, omawiając jak zdrowo i smacznie odżywiać się podczas przerw w szkole. Pani Paulina uzmysłowiła uczniom podczas prelekcji jak niezdrowe i szkodliwe są uwielbiane przez nas gotowe przekąski (typu rogaliki, chipsy) oraz słodkie napoje. Zachęcała również uczniów do samodzielnego przygotowywania zdrowych przekąsek w domu częstując przyniesionymi przez siebie ciekawymi i zdrowymi zamiennikami. Promując Europejski Kodeks Walki z Rakiem uczniowie klasy VI przygotowywali już podczas zajęć smaczne, warzywne sałatki oraz uczyli się jak sporządzić koktajl, oczyszczający organizm z toksyn.

Mikołajki w naszej szkole

6 grudnia w naszej szkole nie sposób było znaleźć kogoś kto się nie uśmiechał. Mikołaj niewątpliwie o nikim nie zapomniał. Na jednych czekały bilety do kina, na innych prezenty, zaś na najmłodszych spotkanie z samym Św. Mikołajem. Emocji i wrażeń było co nie miara. Ale nie tylko otrzymywanie prezentów przynosi radość, jeszcze większych emocji dostarcza dawanie. Dlatego w tym roku klasa VI postanowiła wyręczyć Świętego Mikołaja i przygotowała się do tego święta losując dużo wcześniej komu przypadnie przygotować drobny upominek. Po czym przez kolejne tygodnie każdy uczeń planował szczególny zakup upominku, by trafić w gust wylosowanej osoby. Prezenty były jak najbardziej trafione co prezentuje foto relacja.

Kinowe Mikołajki

Z okazji Mikołajek w dniu 06.12.2019r uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wyjeździe do Kina Helios w Kielcach na wybrane filmy – „#Jestem M. Misfit”, „Czarownica 2” i „1800 gramów”. Było spotkanie ze Św. Mikołajem, czas na zdobienie pierniczków i lody.

Sukces uczniów naszej szkoły w zawodach zapaśniczych

7 grudnia w Chęcinach odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny – „Pierwszy Krok Zapaśniczy”, w których wzięło udział trzynaścioro naszych uczniów i uczennic. Start w zawodach okazał się owocny, bowiem każdy z reprezentantów naszej szkoły stanął na podium. Sukcesy uczniów przyczyniły się do zajęcia przez naszą szkołę II miejsca w klasyfikacji drużynowej. Indywidualna klasyfikacja naszych uczniów w poszczególnych kategoriach wagowych: D. Szewczyk kl. VIIb – I miejsce; D.Fabian kl. VIIa – II miejsce; K. Tywoniuk kl. V – III miejsce; O. Orliński kl. VIIa – II miejsce; F. Szymoniak kl. VIIa – I miejsce; S. Woźniczko kl. VIIa – II miejsce; M. Szymoniak kl. V – I miejsce; Bukowski A. kl. III – III miejsce; W. Szewczyk kl. VIIb – II miejsce; A. Ciechanowska kl. VIIb – II miejsce; A. Wojciechowska kl. VIb – II miejsce; J. Bukowska kl. VIIb – III miejsce; M. Kubicka kl. VI – III miejsce. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i trzymamy kciuki za następne zawody.

XII edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach

7 grudnia zespół „Małe Wolanecki” wystąpił podczas XII edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach w składzie: Joanna Graczak, Agata Siekiera, Wiktoria Kucharska, Karina Krajkowska, Antosia Piłat, Marcelina Gawior, Natalia Tutak i Gabrysia Paluch. Dziewczęta prezentowały dawne pastorałki: „W tej kolędzie” i „Śliczna Panienka”.

Kiermasz świąteczny już za nami!!

Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się tygodniowy Kiermasz Ozdób Świątecznych. Na specjalnie przygotowanych stoiskach znalazły się słodkie pyszności oraz własnoręcznie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje przygotowane zarówno przez naszych uczniów i utalentowanych rodziców. Wszystkie ozdoby zostały zaprezentowane w holu. Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie całej społeczności szkolnej. Przygotowania do świątecznego kiermaszu trwały już od listopada. Uczniowie pod opieką i kierunkiem nauczycielki Marcinkowskiej Doroty przygotowywali rozmaite dekoracje świąteczne: zawieszki z makaronu, bombeczki, choinki, stroiki, bałwanki, aniołki, itp. oraz dekorowali pierniki. Efekt ich pracy był wspaniały!! Drobna część wszystkich ozdób została również wystawiona na Bożonarodzeniowym Kiermaszu w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy. Dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły za pomoc i zaangażowanie podczas kiermaszu, w szczególności klasie 6, która przejęła opiekę nad przebiegiem kiermaszu. Dziękujemy kupującym za hojność i wsparcie, dziękujemy za wzmożone dyżury na holu podczas trwania kiermaszu oraz serdeczne dziękuję kierujemy do wszystkich tych, którzy ofiarowali na rzecz kiermaszu przygotowane przez siebie ozdoby świąteczne.

Przedświąteczne majsterkowanie klasy VI

18 grudnia uczniowie klasy VI majsterkowali podczas warsztatów  w Castoramie w Kielcach. Celem zajęć było rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej. Pod opieką pracowników Castoramy oraz pań Marcinkowskiej Doroty i Piwowarskiej Anny uczniowie wykonali karmniki oraz choinki. Dodatkowo uczestniczyli w lekcji dotyczącej smogu i segregacji śmieci oraz ich wpływie na środowisko.

Jasełka Bożonarodzeniowe klasy „0”

W dniu 18.12.2019r. w  naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klasy „0” pod kierunkiem Pani Ewy Gondek. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, mali aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Po przedstawieniu przedszkolaki wraz z rodzicami przystąpili do przygotowywania ozdób świątecznych, którymi udekorowali choinkę w sali. Ten przedświąteczny dzień zakończył się wigilią.

„O osobach z niepełnosprawnościami” – w bibliotece rozmawiamy o integracji

W grudniu uczniowie klas siódmych wzięli udział w projekcie zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. We współpracy z fundacją Humanity in Action Polska (HIA Polska) podczas cyklu spotkań zorganizowanych przez Annę Piwowarską rozmawialiśmy o tym:

* kim są osoby z niepełnosprawnościami i jaka jest ich sytuacja w Polsce,

* skąd się biorą stereotypy, dyskryminacja i mowa nienawiści wobec tej grupy społecznej,

* czym jest model społeczny niepełnosprawności i dlaczego jest ważny,

* jak reagować na mowę nienawiści i dyskryminację m.in. za pomocą interaktywnej książki „O osobach z niepełnosprawnością”.

Odpowiadaliśmy również na pytania związane z tematyką niepełnosprawności, oraz o tym jak efektywnie wspierać osoby z tej grupy społecznej.

Spotkanie opłatkowe

W piątek 20 grudnia odbyło się w naszej szkole tradycyjne spotkanie opłatkowe uświetnione niezwykle nastrojowym występem uczniów przygotowanych przez panią katechetkę J. Ślusarczyk i p. D Wojciechowską-Buśluk. Na zaproszenie społeczności szkolnej w naszej placówce pojawili się liczni goście: Zastępca Burmistrza p. M. Dziewięcki, Dyrektor ZS w Obicach p. J. Węgrzyn, Przewodnicząca Rady Rodziców p. R. Motyka oraz rodzice. W świątecznej atmosferze wszyscy złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem najpiękniejszych polskich kolęd.

Finał WOŚP

12 stycznia 2020r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w zbiórce pieniędzy dla WOŚP. Nasi uczniowie wystąpili podczas finału WOŚP w Urzędzie Miasta i Gminy w Morawicy, gdzie zaśpiewali piosenki oraz zaprezentowali układy taneczne. Wystąpił m.in. Zespół „Małe Wolanecki”, zespoły taneczne klas 0-III oraz IV-VI. Na skrzypcach zagrała uczennica kl. VIII Małgorzata Konopka. W pięknej kolędzie mogliśmy także oglądać dziewczynki z kl. III.

Szkolny bal choinkowy

16 stycznia szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, na której bawiły się księżniczki, wróżki w asyście smoków, piłkarzy, duszków. Barwny bal klas młodszych i przedszkola odbył się w obecności licznie zebranych rodziców, którzy zadbali o pyszny poczęstunek. Od godziny 14.00 bawiły się klasy starsze. Efekty świetlne, wesołe takty sprawiły, że do zabawy włączyli się również nauczyciele. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla swoich pociech.

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe daty i jedne z najsympatyczniejszych dni w roku oraz bardzo ważna uroczystość w kalendarzu imprez szkolnych. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole 21 stycznia babcie i dziadziusiów naszych uczniów. Miłych gości przywitała ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia pani dyrektor I. Bisaga. Następnie nasi uczniowie oraz przedszkolaki zaprezentowali specjalne przygotowany na tę okoliczność program artystyczny. Były wierszyki, piosenki i jasełka. Wnuczęta pamiętały również o własnoręcznie wykonanych upominkach. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. Wszystkim Babciom i Dziadziusiom jeszcze raz życzymy zdrowia, szczęścia i wielu okazji do wspólnych spotkań w naszej szkole.

Konferencja „II Wojna Światowa na terenie Gmin Morawica, Chęciny, Sitkówka-Nowiny”

W dniu 17.01.2020r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w konferencji historycznej dot. „II Wojny Światowej na terenie Gmin Morawica, Chęciny i Sitkówka Nowiny” w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, której organizatorem była Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy”. Głównym tematem tego spotkania były działania wojenne prowadzone na terenie gminy Morawica, a mianowicie bitwa pancerna w Morawicy, Lisowie i Radomicach. O tych wydarzeniach, o czasach wojennych, o tym co się wydarzyło po bitwie opowiedzieli pracownik oddziału kieleckiego IPN oraz pracownik Archiwum Państwowego w Kielcach. Gośćmi byli także przedstawiciele Bundezwery, którzy opiekują się Krzyżem Pojednania w Radomicach a na znak przyjaźni i porozumienia od lat przyjeżdżają do gminy Morawica dla upamiętnienia tych, którzy w tej bitwie zginęli.

Program profilaktyczny „Archipelag Skarbów”

W dniach 21-22.01.2020r. uczniowie klasy VIII  wraz z wychowawcą uczestniczyli w programie profilaktycznym opartym na badaniach naukowych Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Program jest skierowany do młodzieży w wieku 14-16 lat i ma na celu uczyć ich zdrowego i mądrego stylu życia oraz tego jak unikać alkoholu, narkotyków i przemocy. W trakcie zajęć ukazywana jest młodzieży waga wzajemnego szacunku jako podstawa budowania relacji z innymi ludźmi. Przekazywana jest  wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Trenerzy programu  dają uczniom konkretne wskazówki, jak radzić sobie z zakochaniem,  agresją , złością i gniewem. Uczniowie przechodzą trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczą, jak umieć się przeciwstawić presji rówieśników – jak powiedzieć NIE. Warsztaty zakończyły się Festiwalem Talentów, podczas którego uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich prac obrazujących poruszane przez trenerów treści.

Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat „Bajda” w Mójczy

24 stycznia harcerze z I Próbnej DH w Dębskiej Woli pod opieką druhny Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk wyjechali na trzydniowy Zimowy Biwak Hufca Kielce-Powiat ,,Bajda” do Mójczy. W pierwszym dniu wzięliśmy udział w apelu rozpoczynającym biwak oraz byliśmy uczestnikami świeczkowiska, podczas którego każda drużyna prezentowała zadanie przedbiwakowe. My opowiedzieliśmy o naszej miejscowości, zaprezentowaliśmy legendę o św. Tekli, której nazwę nosi kapliczka na Baraniej Górze. Zaśpiewaliśmy także piosenkę naszego zespołu Małe Wolanecki o naszej miejscowości. W nocy nasi harcerze wzięli udział w grze, którą prowadziły postaci z baśni i legend. Sobotę rozpoczęliśmy krótką poranną zaprawą, a później wszyscy uczestnicy biwaku zostali przydzieleni do patroli i wzięli udział w zajęciach. Były szyfry, węzły, musztra, samarytanka, znaki patrolowe i sprawności. Dla naszych harcerzy to wspaniała nauka i zabawa. Po obiedzie wzięliśmy udział w grze terenowej. Ubrani w kamizelki z latarkami i otrzymaną mapą wyruszyliśmy w poszukiwaniu świętego Graala. W drodze wykonywaliśmy różne zadania. Po kolacji wzięliśmy udział w świeczkowisku, podczas którego wysłuchaliśmy gawędy i poszczególne patrole prezentowały swoje zadania. Oczywiście nie zabrakło pląsów, piosenek, okrzyków harcerskich. W niedzielę po śniadaniu wzięliśmy udział w kolejnej grze terenowej, a na zakończenie odbył się uroczysty apel kończący biwak. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i bogaci o nowe doświadczeni harcerskie. Czuwaj!

Spotkanie noworoczne z jasełkami i koncertem orkiestry

26 stycznia odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie noworoczne, na które przybyli zaproszeni goście: Sekretarz Miasta i Gminy Morawica Pani A. Kowalska, Stowarzyszenie Artystów Ludowych i Miłośników Folkloru Drochowianie, twórcy ludowi z Dębskiej Woli, przyjaciele szkoły, rodzice i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wieczór rozpoczął koncert Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy stanowiący wprowadzenie do jasełek przygotowanych przez rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Niezwykłą atmosferę wprowadziło wspólne kolędowanie. Spotkanie to było również okazją do miłych rozmów przy kawie i cieście.

Zapasy – zgrupowanie na Ukrainie

Od 25 stycznia do 02 lutego 2020r. uczennice kl. VIIb: Agata Wojciechowska i Wiktoria Szewczyk przebywały na zgrupowaniu na Ukrainie trenując zapasy z koleżankami z zaprzyjaźnionego klubu zapaśniczego „Favorit” w Klesiw.

Czytające Przedszkole – wizyta w Bibliotece

21 lutego, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – projekt – Czytające Przedszkole, przedszkolaki odwiedziły Szkolną Bibliotekę. Bibliotekarka – Pani Ania przeczytała dzieciom piękną bajkę, pokazała księgozbiory oraz opowiedziała o tym jak wypożycza się książki i że należy je szanować i o nie dbać. Dziękujemy Pani Ani za wspaniała lekcję biblioteczną.

I Gminny Festiwal Folklorystyczny „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

25 lutego 2020r. w naszej szkole odbył się I Gminny Festiwal Folklorystyczny „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, w którym wzięły udział szkoły z terenu Gminy Morawica. Nagrody w postaci pucharów ufundował współorganizator Festiwalu – Urząd Miasta i Gminy Morawica, zaś bilety do kina ufundowała pani Anna Skucińska ze Stowarzyszenia Artystów Ludowych i Miłośników Folkloru Drochowianie. Festiwal miał na celu kultywowanie tradycji naszego regionu, promowanie i zachowanie gwary jako rdzennej mowy oraz popularyzację pieśni i przyśpiewek ludowych z naszego regionu. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Przewodnicząca pani Barbara Choroś – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Morawica, Członkowie jury: pani Helena Baran, pani Maria Żebrowska, pani Anna Skucińska oraz pani Krystyna Piłat. Uczestnicy Festiwalu rywalizowali w kategorii solista i zespół w następujących grupach wiekowych: klasy I–III oraz IV–VIII. W tym szczególnym dla społeczności szkolnej dniu, ostatnim dniu karnawału rozbrzmiała muzyka, taniec i śpiew. Młodzi artyści w ludowych strojach prezentowali przygotowane utwory w pięknych aranżacjach scenicznych. W zmaganiach konkursowych rywalizowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Obicach, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach oraz Szkoły Podstawowej im. Ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy. Nasza szkoła jako główny organizator Festiwalu zrezygnowała z udziału w konkursie na rzecz innych szkół. Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli serdecznie dziękuje za udział w I Gminnym Festiwalu Folklorystycznym wszystkim uczestnikom, nauczycielom przygotowującym małych artystów oraz reprezentantom Rady Rodziców z Dębskiej Woli: p. M. Dziewięckiej i p. E. Paluch za nieocenioną pomoc w organizacji i przeprowadzeniu Festiwalu.

Sukces „Małych Wolanecek” podczas eliminacji do XXII edycji Festiwalu „Muzyczna Scena Dla Ciebie” 2020

29 lutego br. „Małe Wolanecki” wzięły udział w eliminacjach do XXII edycji Festiwalu „Scena Dla Ciebie” zainicjowanego przez Dom Kultury Zameczek w Kielcach. Zgodnie z werdyktem komisji dziewczęta zakwalifikowały się do koncertu finałowego w Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach.

Występ na scenie podczas finałowego koncertu z udziałem gwiazdy wieczoru – Zespołu Feel 13 marca 2020r. to dla nas niezwykły zaszczyt i duże wyróżnienie.

Spotkanie z leśnikiem – Panią Beatą Harabin z Nadleśnictwa Daleszyce

W marcu przedszkolaków oraz uczniów klas I–III odwiedzili pracownicy nadleśnictwa Daleszyce: P. Beata Harabin oraz stażysta Pan Mateusz. Celem spotkania było przybliżenie ciekawych informacji o środowisku leśnym i jego mieszkańcach. Dzieci odwiedził także wspaniały gość – Ryś maskotka. Pani leśnik opowiedziała dzieciom o zwyczajach tego wielkiego kota. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało upominek. Dzieci serdecznie podziękowały za wspaniałą lekcję przyrody.

Teraz czas na czytanie – apel biblioteki szkolnej

W tym szczególnym czasie nie chcemy zostawiać naszych drogich czytelników. Choć biblioteka szkolna jest nieczynna, szukamy najlepszych form komunikacji z naszymi miłośnikami książek. Bądźmy razem, choć każdy w swoim domu. Zachęcamy do wykorzystania tej trudnej sytuacji, w jakiej nagle wszyscy się znaleźliśmy, na czytanie książek, budowanie więzi, zdobywanie nowych umiejętności za pomocą wartościowych źródeł wiedzy.

Serwis Legimi przygotował za darmo kolekcję 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszym nastolatkom. Wszystkie książki dostępne są w formie ebooka, a część z nich dodatkowo można wysłuchać jako audiobooka. Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych.

Poprzez bibliotekę cyfrową https://polona.pl/ zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.

Darmowe, opracowane, pełne teksty lektur, e-booki, audiobooki i pliki DAISY na wolnej licencji znajdują się również na stronie https://wolnelektury.pl/.

W razie problemów z dostępnością lektur prosimy o kontakt; piwowarska1976@gmail.com oraz malgorzata.stawiarz@tlen.pl.

Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci to święto obchodzone co roku w dniu 2 kwietnia. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, który znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Autor ten stworzył takie utwory jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1980 roku, w tym roku rolę tę pełni Litwa. Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata. Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata jest litewski pisarz Kęstutis Kasparavicius. „Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając ją w ręce. (...) Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.”

Pamiętajmy Drodzy Dorośli, że czytanie to najlepszy i najtańszy sposób na wspólny czas z dzieckiem. Czytanie łączy, zabiera nas w krainę fantazji, z książką poznajemy świat. Z bohaterami możemy się utożsamić, z nimi cieszyć się, czasem zasmucić. Dzięki nim wprowadzamy dziecko w świat wartości, emocji, uczymy się wspólnie je nazywać i przeżywać.

Poniżej archiwalna fotorelacja ze spotkań z naszymi ukochanymi czytelnikami. Mamy wielką nadzieję, że niebawem będziemy mogli spotkać się w bibliotece!

Udział w akcji #zostańwdomu 1 DH w Dębskiej Woli

Nasza drużyna harcerska zakończyła okres próbny i od 1 kwietnia jesteśmy 1 Drużyną Harcerską z Dębskiej Woli w Hufcu ZHP Kielce – Powiat. My również włączyliśmy się do akcji #zostańwdomukliknij tutaj, aby otworzyć stronę na Facebooku. Wykonaliśmy swoje zdjęcia w mundurach, zebraliśmy je, a druhny Joanna i Antonina zadbały o ich obróbkę komputerową na potrzeby akcji. Mimo obecnej sytuacji nie przerwaliśmy naszych działań. Cały czas jesteśmy w kontakcie za pomocą komunikatora, a w środy o 16 odbywają się nasze zdalne zbiórki, podczas których harcerze realizują zadania z prób harcerskich, przygotowujemy się do złożenia przyrzeczenia, śpiewamy, rozmawiamy, planujemy. Czuwaj!

#zostańwdomu

Uczniowie klasy VI przyłączyli się do akcji „Będzie dobrze – zostań w domu”!! Podczas trwania pandemii uczniowie zachęcają swych najbliższych, by zostali w domu tworząc napisy z rozmaitych przedmiotów podręcznych. Chcieli tym samym zwrócić w nietypowy sposób uwagę na ważny problem rozprzestrzeniania się wirusa i dać innym wiarę w to, że wszystko z czasem ułoży się pomyślnie.

 

Niebieski kwiecień w szkolnej bibliotece

Kwiecień to Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. W tym roku chętni nauczyciele i uczniowie wzięli udział w wyzwaniu „Zaświeć w kwietniu na niebiesko”. Na profilu społecznościowym naszej biblioteki umieszczaliśmy zdjęcia z niebieskimi elementami. Chętni czytelnicy odpowiadali na pytanie, dlaczego w kwietniu świecimy na niebiesko. Rodzic, który pierwszy odpowiedział na frapujące nas pytanie otrzymał nagrodę książkową, którą przekażemy po kwarantannie. Celem akcji było podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wszystkim śmiałkom, którzy wzięli udział w naszej akcji serdecznie gratulujemy! Pokazaliśmy, że nie jesteśmy zieloni w temacie autyzmu!

 

W Dzień Ziemi pamiętaj – nasza planeta to nasz wspólny dom!

Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Musimy pamiętać, że zmiany, jakich dokonujemy w jednym miejscu, mogą mieć wpływ na osoby żyjące po drugiej stronie świata. Można powiedzieć, że to, co robimy, pozostawia długotrwały ślad – swoisty odcisk naszej działalności. Dlatego każdy z nas, przez dokonywanie odpowiednich wyborów i podejmowanie właściwych działań, może pozostawiać mniejsze ślady i przyczynić się do walki z niekorzystnymi zmianami w środowisku naturalnym. Z tego powodu musimy dbać o nasz dom! 22 kwietnia – w Dzień Ziemi, pomyśl jak dbać o nasze wspólne dobro. W tym roku zostajemy w domu i myśląc o naszej planecie, musimy chronić nasze zdrowie. Pomyśl, co Ty w tej sytuacji możesz dziś zrobić dla swojej Ziemi? Posprzątaj ogródek lub pobliski las. Jeżeli masz możliwość zasadź kwiatki lub drzewka w ogródku. Segreguj śmieci, oszczędzaj wodę. Zapamiętaj, nasza Ziemia to nasza wspólna sprawa, musimy dbać o nią przez cały rok!

Szkolna akcja – „Gest dla ZIEMI”

22 kwietnia nasi niezawodni uczniowie wraz z rodzicami przyłączyli się do Szkolnej Akcji „Gest dla ZIEMI” tym samym świętując 50 rocznicę obchodów Dnia Ziemi. Wyposażeni w rękawiczki, worki

i maseczki aktywnie włączyli się w akcję oczyszczania naszej planety, by pomóc środowisku naturalnemu normalnie funkcjonować. Ze względu na trwającą pandemię w naszym kraju zakres działań naszych uczniów skupiał się przede wszystkim na najbliższym otoczeniu. Niektórzy sprzątali pobliskie łąki, lasy, inni podlewali wysuszoną ziemię i rośliny, jeszcze inni sadzili rośliny. Wszystkie te działania są w obecnych czasach niezwykle istotne!!

Dziękujemy Wam za ten drobny, ale jakże istotny gest dla naszej ZIEMI!! Choć w akcji działaliśmy osobno to na pewno dla wspólnego dobra. Jesteście wspaniali!!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – konkurs fotograficzny

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. To doroczne święto organizowane przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pragniemy przyłączyć się do świętowania DNIA KSIĄŻKI poprzez konkurs fotograficzny. Zachęcamy do wysyłania zdjęć z ulubioną książką – może być selfie, zdjęcie rodzeństwa, fotografia rodzinna z książką w tle. Zdjęcia należy przesyłać na mail: piwowarska1976@gmail.com, bądź malgorzata.stawiarz@tlen.pl. Fotografie można wysłać również poprzez aplikację Messenger na profil społecznościowy Szkolnej Biblioteki w Dębskiej Woli: https://www.facebook.com/anna.piwowarska.9828. Konkurs trwa w dniach 23 kwietnia-28 kwietnia. Na zwycięzcę czeka nagroda książkowa, która zostanie przekazana po powrocie do szkoły. Niech zainspiruje Was hasło tegorocznego święta „Książki są lustrem, widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie”. Kreatywnego świętowania!

#Akcja Żonkile – uczciliśmy pamięć o poległych w getcie warszawskim

Biblioteka szkolna, wychowawcy klas V i VI wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie 77 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN bez wychodzenia z domu mogliśmy zwiedzać wystawę muzealną, zaś w przestrzeni internetowej na profilu społecznościowym biblioteki szkolnej uczciliśmy pamięć poległych w getcie warszawskim. Akcji Żonkil od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. W tym roku pamięć o wydarzeniach połączyła i nas, choć nietypowo, bo wirtualnie. Jesteśmy bardzo dumni z uczniów, którzy w momencie izolacji pozostali otwarci na drugiego człowieka. Empatia, wzajemne wsparcie, współczucie i brak podziałów na lepszych i gorszych będą dla nas wszystkich obroną przed nietolerancją i nienawiścią.

Słuchowisko „O powstaniu Kielc” i Tydzień Kultury Języka

Uczniowie klasy VI biorący udział w zajęciach koła języka polskiego oraz zajęciach świetlicy pod kierunkiem opiekuna Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk nagrali zdalnie słuchowisko „O powstaniu Kielc”. Wykorzystali do tego opanowany wcześniej tekst do inscenizacji legendy, którą przygotowali na podsumowanie Tygodnia Kultury Języka organizowanego w dniach 9-13 marca przez nauczycielki Małgorzatę Graczak i Dagmarę Wojciechowską-Buśluk. W tym roku hasło przewodnie TKJ brzmiało: Chrońmy klimat i język. Łączy je: czystość i świeżość, radość i urok, przestrzeń i wolność. W ramach TKJ klasy IV-VIII w naszej szkole pisały wesołe dyktando z przysłowiami, a indywidualnie uczniowie brali udział w konkursie recytatorskim „Przyroda i ekologia w poezji”. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Konkurs recytatorski „Patriotyzm w poezji”

Świetlica szkolna zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim pn. „Patriotyzm w poezji”, który odbędzie się w piątek 8 maja o godzinie 10.00, oczywiście za pomocą komunikatora. Celem konkursu jest popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej, utrwalanie poczucia dumy narodowej. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas I-VIII. Należy wybrać sobie samodzielnie, z pomocą Rodziców (lub skontaktować się z wychowawcami świetlicy) wiersz o tematyce patriotycznej z podręcznika do języka polskiego, Internetu lub swoich książek. Może to być utwór o barwach, symbolach narodowych, postawie patriotycznej, naszej ojczyźnie, jej historii. Zwycięzcy otrzymają oceny wzorowe z zachowania, drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy po powrocie do szkoły. Zgłoszenia (do 7 maja) oraz kontakt z wychowawcami świetlicy (D. Wojciechowska-Buśluk, D. Marcinkowska) poprzez komunikator Messenger oraz na adresy e-mail: dagmara.busluk@wp.pl, door.mar89@gmail.com. Wszystkim zgłoszonym uczestnikom przekażemy indywidualnie informację na temat technicznej realizacji konkursu. Zapraszamy do udziału w konkursie!!!

Konstytucja 3 maja

3 maja1791 roku w Warszawie sejm Rzeczypospolitej przyjął Ustawę rządową, zwaną jako Konstytucja 3 maja.

Dokument ten regulujący podstawowe zasady ustroju państwa, uważany jest za drugą konstytucję w historii świata (po amerykańskiej, uchwalonej 4 lata wcześniej) i pierwszą w dziejach Europy (4 miesiące przed francuską). Przeforsowanie ustawy było kulminacją reformatorskiej działalności Sejmu Czteroletniego (Wielkiego), obradującego w latach: 1788-1792.

Konstytucję opracowywało wiele osób, wśród nich sam król Stanisław August Poniatowski i najwybitniejsi reformatorzy Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski.

Przyjęty dokument czynił Rzeczpospolitą dziedziczną monarchią konstytucyjną. Zniesiono główne fundamenty dawnego ustroju: wolną elekcję, liberum veto, konfederacje. Władzę, po śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, miał przejąć władca z dynastii (saskiej) Wettynów. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy, w skład której wchodziła władza ustawodawcza sprawowana przez dwuizbowy Sejm, składający się z senatu i izby poselskiej. Władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, składającą się z prymasa i pięciu ministrów mianowanych przez króla. Ponadto Konstytucja 3 maja zapowiadała reorganizację władzy sądowniczej. Sądy miały być całkowicie niezależne od dwóch pozostałych władz.

Chłopom obiecano opiekę państwa, a mieszczan zapewniono, że zostaną wprowadzone w życie wcześniejsze decyzje Sejmu Czteroletniego, zapowiadające dostęp do urzędów, prawo nabywania dóbr ziemskich i gwarancje nietykalności bez wyroku.

Aby czuwać nad bezpieczeństwem państwa wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy oraz ustanowiono podatki 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa.

Postanowienia ustawy majowej centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań.

Mimo, że Konstytucja 3 maja nie zdążyła wejść w życie, a jej uchwalenie faktycznie przyspieszyło upadek Rzeczypospolitej, akt ten okazał się jednym z najważniejszych w polskiej historii.

Małgorzata Pacholec

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim uczestnikom konkursu bibliotecznego, którzy tak licznie wzięli udział w naszym przedsięwzięciu. To dzięki Wam, drodzy czytelnicy mogliśmy wirtualnie świętować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jury konkursu jest pod szczególnym wrażeniem rodzinnego zdjęcia z książką, którego autorką jest Wiktoria Kucharska z klasy szóstej. Fotografia ta zdobywa pierwsze miejsce w naszym konkursie. Drugie miejsce zajmuje Wiktor Grzegorczyk z klasy trzeciej. Miejsce trzecie wędruje do najmłodszych uczestników naszej zabawy- Małgorzaty i Romana Pakułów. Laureaci konkursu otrzymują nagrody książkowe, które przekażemy po kwarantannie. Uczestnicy naszej zabawy otrzymują nagrody z zachowania. Serdecznie dziękujemy naszym drogim czytelnikom za udział w zabawie, inwencję twórczą i kreatywność! Wszyscy jesteście wspaniali!

Wirtualne „Pola Nadziei” 2019/2020

Epidemia koronawirusa sparaliżowała niemal wszystkie sfery naszego życia. Chociaż nasze rabaty na placu szkolnym pokryły się żółtym dywanem, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas nie mogli ich zerwać i jak w poprzednim roku z żonkilowymi przypinkami zbierać fundusze na rzecz opieki dla osób chorych z Hospicjum im. św. Matki  Teresy z Kalkuty w Kielcach. Pomoc jest jednak bardzo potrzebna dlatego zdecydowano, by zbiórkę przenieść do sieci. Zachęcamy całą społeczność naszej szkoły do udziału w zbiórce. Wolontariusze i opiekunowie SKC.

Wirtualne „Pola Nadziei” 2019/2020

Wesprzyj podopiecznych Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Każda złotówka rozkwitnie nadzieją. Nie możesz pomóc finansowo, wspieraj modlitwą.

Kliknij na poniższą grafikę, aby wesprzeć podopiecznych Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Tydzień Bibliotek – rysuj i bloguj razem z nami!

Z okazji Tygodnia Bibliotek serdecznie zapraszamy uczniów do konkursu plastycznego. Narysujcie projekt okładki do Waszej ulubionej książki. Technika prac dowolna – chwytajcie kredki, mazaki, klej, nożyczki! Liczy się radość tworzenia, dowolność techniki oraz wyobraźnia! Może wymyślicie projekt okładki do książki, której to Wy będziecie autorem? Wymyślcie zatem jej tytuł, skomponujcie ilustrację na okładce, podpiszcie swym imieniem i nazwiskiem. Zdjęcie swej pracy wyślijcie na maila biblioteka.debskawola@tlen.pl lub w wiadomości Messenger na funpage biblioteki szkolnej https://www.facebook.com/anna.piwowarska.9828. Na Wasze prace czekamy z niecierpliwością do 18 maja. Z wielką przyjemnością informujemy również, że ruszył blog biblioteki szkolnej. Pod linkiem https://bibliotekadebskawola.blogspot.com, który możecie skopiować i wkleić w pasku adresu internetowego, obejrzycie pierwsze wpisy na naszym blogu. Może dowiecie się „Dlaczego Kubuś szeleści w szkolnej bibliotece?” Bardzo pragniemy, aby blog biblioteki miał wielu autorów. Może macie talent pisarski, który chcecie rozwijać? Wszelkie propozycje na wpisy na blogu wysyłajcie na maila biblioteki szkolnej, w wiadomości Messenger na funpage biblioteki szkolnej. Czekamy również na Was w aplikacji Microsoft TEAMS. Radosnego i twórczego Tygodnia Bibliotek!

Dzień Niezapominajki w 1 DH w Dębskiej Woli

Dzień Niezapominajki obchodzony jest 15 maja. W tym dniu przypominamy o potrzebie ochrony przyrody, dbania o nią. Dodatkowo „Niezapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. Również harcerze 1 DH włączyli się w działania Hufca Kielce-Powiat. Podczas zbiórki harcerskiej zapoznaliśmy się z ideą święta, wykonaliśmy prace „Niezapominajki”, które będą nam przypominać o naszym spotkaniu, ubrani na niebiesko przesłaliśmy swoje zdjęcia drużynie i Hufcowi Kielce-Powiat z zapewnieniem, że nigdy o sobie nie zapomnimy. Zdalnie nagraliśmy wspólnie wiersz „Niezapominajki” Marii Konopnickiej, a w Dniu Niezapominajki przesyłamy harcerzom z drużyny, znajomym i przyjaciołom zapewnienie o pamięci, pozdrowienia, miłe słowa, komplementy. W tym dniu również indywidualnie lub z najbliższymi, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa podczas pandemii wychodzimy na zewnątrz, do swojego ogrodu, pobliskiego lasu, na polanę, rozglądamy się wokół, robimy zdjęcie przyrody, zbieramy śmieci, jeśli na takie napotkamy i szukamy…niezapominajek.

Święto Polskiej Niezapominajki” w GAK „Projektornia”-15.05.2019 r. niezapominajka http://wielki-czlowiek.pl/wp-content/uploads/2018/04/niezapominajki-300x300.png

Jan Paweł II w naszych sercach

18 maja obchodzić będziemy 100 rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. W nadchodzących dniach znajdźmy czas na chwilę refleksji nad jego życiem, nauczaniem i Jego rolą we współczesnej historii Polski, Europy i świata. Młodzież, której nie było dane żyć w czasach jego nauczania zachęcamy do zapoznania się z jego spuścizną i zaczerpnięcia z niej sił oraz nadziei na przyszłość. Na serwisie internetowym https://jp2.tvp.pl znajdują się materiały o życiu Jana Pawła II – filmy dokumentalne, homilie, zdjęcia, teksty publicystyczne, relacje ze spotkań oraz setki materiałów filmowych ze wszystkich pielgrzymek Świętego Jana Pawła II. W zasobach serwisu są także filmy fabularne o tematyce papieskiej, religijnej, jak np. Jan Paweł czy film Miłość i miłosierdzie – poświęcony Świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej. W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Telewizja Polska S.A. – TVP1 oraz Polskie Radio (Jedynka) wyemitują w poniedziałek, 18 maja 2020r. o godzinie 18.00, widowisko muzyczne zatytułowane: „Santo subito – Prorok naszych czasów”, podczas którego zostaną, zaprezentowane utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka. W celu uczczenia pamięci tego wybitnego Polaka, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz organizuje koncert pt. „Jan Paweł II zawsze w naszych sercach”. Premiera tego wydarzenia odbędzie się 18 maja (poniedziałek) o godzinie 17.00 na profilu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/suw.kielce.

Wolontariusze i opiekunowie SKC

Podsumowanie konkursu świetlicy szkolnej „Patriotyzm w poezji”

8 maja odbył się konkurs recytatorski „Patriotyzm w poezji” organizowany przez świetlicę szkolną. W konkursie wzięło udział siedem osób, które bardzo pięknie recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. Wśród nich byli: Antonina Drozdowska, Karina Krajkowska, Emilia Buśluk, Bartłomiej Wojda, Paolo Cesarini Nanni, Karolina Babiarska, Dorota Cora. Wszyscy otrzymali wyróżnienia, wzorowe oceny z zachowania, „wirtualne” dyplomy, które otrzymają w formie papierowej razem z upominkami, kiedy spotkamy się w szkole. Wszystkie recytacje prezentujemy w formie filmu, w którym możemy obejrzeć też prace wykonane na zajęciach plastycznych i świetlicowych przez naszych uczniów. Uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałej dykcji, znakomitej pamięci oraz odwagi i aktywności. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

D. Wojciechowska-Buśluk, D. Marcinkowska

Przyroda w obiektywie

Uczniowie klas 7 podczas zdalnej nauki na zajęciach plastyki starali się ukazać piękno otaczającej nas przyrody. Celem tychże zajęć było stworzenie ciekawych fotografii ukazujących piękno i niezwykłość polskiej przyrody. Gdyż świat fauny, flory oraz przyrody nieożywionej, które nas otaczają kryją w sobie nieskończoną ilość ekscytujących tematów oraz form wartych uchwycenia. Uczniowie zostali zmotywowani do pracy w terenie z aparatem i telefonem, by choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i rozejrzeć się dookoła, by pobudzić zainteresowanie przyrodą oraz sztukami wizualnymi. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością i kreatywnością, a efekty ich pracy można zobaczyć w załączonym filmie.

26 maja – Dzień Matki

Pomimo trudnej rzeczywistości pamiętamy o Was kochane Mamy i choć nie mamy możliwości przygotowania uroczystości specjalnie na ten dzień, przygotowaliśmy dla Was niespodziankę w postaci filmiku. To dla Was przypominamy i przeżywamy na nowo wspólne chwile spędzone podczas uroczystości w szkole. Jesteście cudowne – zawsze możemy na Was liczyć!! Dziękujemy …

Dzień Matki

Drogie Mamy!

Z okazji Waszego Święta,

dużo zdrowia, cierpliwości,

ogromnej z macierzyństwa radości,

pociechy i dumy ze swych latorośli,

szacunku od nich i miłości.

Życzą dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami

Dzień Dziecka

„Gdy śmieją się dzieci, śmieje się cały świat” (Janusz Korczak)

http://sp3.ostroda.pl/galeriazdjec/wiadomosci/2017/indeks.jpg

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wszystkim Uczniom małym i dużym życzymy radości na każdy dzień, dziecięcej wiary w rzeczy niemożliwe oraz nieustającej miłości najbliższych. Niech uśmiech promienieje na Waszych twarzach codziennie i niech nigdy nie opuszcza Was dziecięca ciekawość świata. Wszystkie Wasze marzenia i te duże, i te najmniejsze niechaj się spełnią.

Życzy Dyrekcja, Grono Pedagogiczne

Dzień rodziny „na sportowo”

6–7 czerwca nasza szkoła zainicjowała Dzień Rodziny obchodzony w nieco innej, aktywnej formie. W tych dniach zachęcaliśmy uczniów do podejmowania wspólnej aktywności fizycznej z całymi rodzinami, by zacieśniać więzi rodzinne i tym samym promować aktywny styl życia. Łącznie udało nam się przebyć 213,84 km biegając lub jeżdżąc na rowerze. To świetny wynik!! ZWYCIĘSKĄ RODZINĄ okazała się rodzina Ani Dziewięckiej, którzy łącznie zrobili 88,28 km podczas wycieczki rowerowej. Gratulacje!! Podziękowania również dla innych uczestników sportowych zmagań. Cudownie się spisaliście.

Mali czytelnicy – wielcy projektanci! Podsumowanie akcji biblioteki szkolnej „Zaprojektuj okładkę swojej książki”

Niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością wykazały się przedszkolaki, które odpowiedziały na apel biblioteki szkolnej. Projekt okładek ukochanych książek w wykonaniu najmłodszych czytelników to prace, które zachwyciły nas bogactwem kolorów i kształtów. Wierzymy, że projektując okładki książek, maluchy miały okazję do wspaniałej zabawy! Dziękujemy Pani Annie Rabiej za wspaniałą współpracę przy okazji naszego bibliotecznego przedsięwzięcia. Wierzymy, że najmłodsi czytelnicy naszej szkoły zapamiętają, że z książek można czerpać wiele mądrości i radości. Dziękujemy Wam kochani za Wasze zaangażowanie!

 

Egzamin ósmoklasistów już za nami

W dniach 16-18 czerwca w całej Polsce, w tym również w naszej placówce, odbył się egzamin ósmoklasisty, podsumowujący naukę w szkole podstawowej. W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 23 uczniów. W pierwszym dniu zdający zmagali się z zadaniami z języka polskiego, w drugim z matematyki. W trzecim dniu odbył się egzamin z języka angielskiego i języka niemieckiego. Egzamin przebiegł bez zakłóceń, zgodnie z ustalonymi procedurami i z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią. Wszyscy uczniowie zgłoszeni do egzaminu wzięli w nim udział. Dla ósmoklasistów był to prawdziwy sprawdzian wiedzy i umiejętności nabytych w naszej szkole. Wszystkim życzymy jak najlepszych wyników i dostania się do wymarzonej szkoły!

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

26 czerwca 2020r. zakończyliśmy rok szkolny 2019/2020.

XXIII Ogólnopolskie Igrzyska LZS zawody w zapasach kobiet – 28-29 sierpnia 2020 Ciechanów

Młodziczki wywalczyły trzy brązowe medale. Szewczyk Wiktoria. Natomiast Anna Dziewięcka – VIII miejsce. W klasyfikacji klubowej zdobyłyśmy I miejsce na 26 klubów!