Rozpoczęcie roku szkolnego

Zgodnie z tradycją naszej szkoły rozpoczęliśmy rok szkolny uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli, w której uczestniczyli rodzice, nauczycieli oraz uczniowie. Następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły, aby kontynuować inaugurację roku szkolnego 2018/21019. Pani dyrektor I. Bisaga przywitała serdecznie uczniów, zwłaszcza tych, którzy rozpoczęli naukę w naszej szkole. Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym.

„Aktywna tablica” – rządowy program na lata 2017–2019

Nasza szkoła otrzymała 2 zestawy – tablica i projektor w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica”. Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla szkoły na zakup pomocy dydaktycznych, wynosi 14 tys. zł. Ponieważ otrzymaliśmy maksymalne wsparcie finansowe to organ prowadzący szkołę wniósł wkład własny w kwocie 3,5 tys. zł. Całkowita wartość zadania dla szkoły wyniosła w sumie 17,5 tys. zł (wsparcie finansowe 14 tys. zł + wkład własny 3,5 tys. zł).

Sprzątanie Świata – Polska

Nasza szkoła wzięła udział w jubileuszowej 25-tej akcji Sprzątanie Świata – Polska pod hasłem: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. W tym roku porządkowaliśmy teren Dębskiej Woli i Zbrzy. Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.

Pomnik upamiętniający epizod wojenny z 1944 roku w Zbrzy

W dniu 12 września 2018 r. uczniowie klasy VII i VIb wraz z Paniami: W. Domagałą, M. Graczak i M. Pacholec udali się do Zbrzy pod pomnik upamiętniający epizod wojenny z 1944 roku. Po uporządkowaniu terenu wokół pomnika oraz zapaleniu zniczy zebrani wysłuchali krótkiej informacji na temat tych wydarzeń. Odwiedzanie lokalnego miejsca pamięci narodowej jest od kilku lat tradycją naszej szkoły. Pozwala uczniom poznać historię swojej Małej Ojczyzny, a także kształtuje postawy patriotyczne uczniów.

Szkoła w Dębskiej Woli z darmowym dostępem do Internetu. Umowa podpisana!!

  

18.09.2018r. w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie zostało zawarte porozumienie w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jest to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. To właśnie Instytut Badawczy NASK zapewni placówkom możliwość korzystania z szybkiego Internetu o prędkości 100 Mb/s. Dostęp do szerokopasmowego Internetu pozwoli wyrównać szanse edukacyjne w szkołach. Zadowolenia z podpisania umowy nie kryła p. Dyrektor Irena Bisaga. „Dla mniejszych szkół dostęp do Internetu jest niezwykle istotny. Ogromnie się cieszymy, że nasi uczniowie będą mogli korzystać z bezpłatnego Internetu” – powiedziała nasza p. Dyrektor Irena Bisaga. Umowa na bezpłatny Internet szkoła podpisała w ramach funkcjonowania Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) na okres 10 lat.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu, w przedszkolnej sali pojawiły się bajkowe postacie, a były to przedszkolaki z obydwu grup, w pięknych strojach. Były księżniczki, tancerki, wróżki, piraci, policjanci i strażacy. Z okazji tak miłego i wesołego święta odbyły się liczne konkursy – tańce na gazetach, pokaz mody, przechodzenie pod liną, w których dzieci wygrywały kolorowe nagrody oraz pyszny poczęstunek. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego pięknego święta.

Ognisko na powitanie jesieni

Zwyczajem naszej szkoły są ogniska klasowe na początku każdego roku szkolnego. Klasa VIb przywitała jesień ogniskiem, podczas którego uczniowie upiekli kiełbaski i pianki, a przede wszystkim miło spędzili wspólnie czas.

Wyróżnienia w konkursie plastycznym

Uczniowie naszej szkoły: B. Ślusarczyk, J. Graczak, A. Siekiera, A. Litwin, K. Zimoch, M. Życzkowska zdobyli wyróżnienia w konkursie plastycznym „W walce o czyste powietrze” zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Morawicy. Wyróżnione dzieci otrzymały wspaniałe nagrody rzeczowe: głośniki lub słuchawki.

Przyjemne i pożyteczne – wykopki i ognisko

W dniu 14.09.2018r. klasa III udała się pieszo do państwa Szewczyków w Dębskiej Woli. Tam dzieci brały udział w wykopkach ziemniaków. Po przyjemnej pracy czekało na nich ognisko i pyszne kiełbaski oraz zabawy na zielonej łące. Dzień był ciepły , słoneczny i bardzo udany. Dziękujemy Pani Kasi za gościnę.

Ognisko uczniów z klasy VII na pożegnanie lata

19 września 2018r. uczniowie z klasy VII z wychowawcą, korzystając z pięknej, słonecznej pogody spotkali się przy wspólnym ognisku. Oprócz pieczenia kiełbasek i chlebka odbyły się rozgrywki sportowe i wspólne zabawy. Ognisko klasowe sprawiło, że uczniowie  miło i radośnie spędzili czas.

Spotkanie klas II, III z OzoBot-em

W dniach 19-20 września 2018 roku uczniowie klas II i III pod kierunkiem swoich wychowawców uczyli się programowania z małym robotem OzoBot-em. Uczniowie programowali sposób poruszania się robota używając kolorowych kodów graficznych podczas zajęć ,,Dni tygodnia”, ,,Moja droga do szkoły”. Największą radość wywołał robot wtedy, gdy wykonywał wszystkie zaprogramowane polecenia. Zajęcia bardzo podobały się uczniom.

V Gminna Spartakiada Lekkoatletyczna w Morawicy

22 września 2018r. wybrani uczniowie wszystkich oddziałów oraz chętni rodzice wzięli udział w V Gminnej Spartakiadzie Lekkoatletycznej w Morawicy. Zawodnicy brali udział w biegach na różnych dystansach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi puchary.

10 – lecie istnienia Punktów Przedszkolnych

30 września w hali sportowej w Bilczy odbyła się uroczystość 10 – lecia istnienia Punktów Przedszkolnych na terenie Miasta i Gminy Morawica. Nasze przedszkolaki wraz z rodzicami mogli uczestniczyć w wielu wesołych zabawach i konkursach. Dzieci z grupy młodszej i starszej, w ślicznych, kolorowych strojach, zaprezentowały na scenie tańce i piosenki. Na koniec imprezy wszyscy poczęstowali się przepysznym tortem.

Święto chłopców z VIb

Dzień Chłopaka w klasie VIb stał się okazją do wycieczki do Kina za rogiem w Morawicy. Przed projekcją uczniowie skorzystali z możliwości zwiedzenia biblioteki w Samorządowym Centrum Kultury oraz obejrzenia wystawy prac dyplomowych uczniów kieleckiego Liceum Plastycznego. Nowoczesne kino zrobiło na szóstoklasistach duże wrażenie. Po seansie uczniowie i towarzyszący im w tym miłym dniu rodzice udali się na poczęstunek. Serdecznie podziękowania dla rodziców, którzy zapewnili transport na wycieczkę oraz zorganizowali to sympatyczne święto.

Kampania społeczna BohaterON – włącz historię

Uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej BohaterON – włącz historię, której celem jest uhonorowanie powstańców warszawskich i edukacja historyczna. W ramach akcji uczniowie, pod kierunkiem nauczycielki historii, wysłali pocztówki do żyjących uczestników powstania warszawskiego, którzy w 1944 roku, przez 63 dni walczyli z hitlerowskim okupantem. W ten sposób powiedzieli Powstańcom: „Dziękujemy! Pamiętamy!”. Jak piszą organizatorzy jest to „projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną”.

Wycieczka do OMPiO w Kielcach

W dniu 03.10.2018 uczniowie klas I,II,III udali się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Tam brali  w zajęciach warsztatowych, podczas których pogłębili wiedzę na temat polskich symboli narodowych oraz wykonali z papieru flagę i godło Polski. Z zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję muzealną oraz dawne więzienie.

Wycieczka do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

W dniu 08.10.2018r. klasy VII i VIII chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Uczniowie zwiedzili siedzibę główną przy ulicy Gdańskiej 13, gdzie w latach 1886-1953 funkcjonowało więzienie kryminalne i polityczne. Oglądali wierne rekonstrukcje cel z okresu funkcjonowania więzienia oraz pamiątki po osadzonych. W celach tego więzienia przetrzymywani byli m.in. Józef Piłsudski, Halina Kłąb-Szwarc – agentka Armii Krajowej. Zwiedzili również wystawę „Drogi do niepodległości”, gdzie mogli zobaczyć bogatą kolekcję broni, mundurów, biżuterii patriotycznej i maszyn drukarskich z końca XIXw. Uczestniczyli także w lekcji muzealnej „Jak feniks z popiołów”. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego, gdzie z ciekawością i dużym zainteresowaniem obserwowali zachowania zwierząt.

Inauguracja kampanii Pola Nadziei 2018/19 w Hospicjum świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach

9 października 2018r. przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem panią Jolantą Ślusarczyk wzięli udział w inauguracji kampanii Pola Nadziei 2018/19. Kampania Pola Nadziei ma na celu uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby ludzi chorych, wymagających opieki hospicyjnej. Akcja ma nieść wsparcie i nadzieję chorym oraz ich bliskim, a także zdobywać środki finansowe na pomoc pacjentom Hospicjum. Jej symbolem jest żółty żonkil, który zasadzony jesienią obumiera, by na wiosnę rozkwitnąć jako symbol budzącego się życia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Kalety w kaplicy hospicyjnej. Po Eucharystii odbyła się prezentacja działań w ramach kampanii Pola Nadziei 2018/19, a na koniec sadzenie żonkili na rabatce przy Hospicjum. Przedstawiciele poszczególnych szkół z rąk księdza biskupa otrzymali cebulki żonkili, które posadzą przed swoimi szkołami.

Świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości – Wycieczka do Muzeum Orła Białego

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego nasza szkołą podejmuje szereg działań, których celem jest uczczenie tej ważnej rocznicy. Jednym z nich była wycieczka do Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. 10 października muzeum zwiedziły klasy I-III, następnego dnia wybrały się tam klasy IV-VI. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami placówki muzealnej, mieli też okazję zasiąść za sterami samolotu. Po zwiedzaniu wszyscy z przyjemnością zasiedli przy ognisku. Podczas wycieczki nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Święto Pieczonego Ziemniaka w przedszkolu

11 października przedszkolaki z grupy młodszej i starszej obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji odbyły się konkursy i zabawy z ziemniakiem w roli głównej – zbieranie ziemniaków na czas, przeciąganie liny, robienie ziemiankowych pieczątek. Przy wspólnym ognisku, rodzice z dziećmi, upiekli pyszne kiełbaski, zjedli pieczone ziemniaki, razem bawili się przy wspaniałej, słonecznej pogodzie na boisku i placu zabaw. Dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji tego wspaniałego wydarzenia.

Dzień Edukacji Narodowej

12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez panie B. Zdybiowską i A. Jasiorowską. Wiązankę wierszy i piosenek zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły wdzięczni uczniowie. Na uroczystości tradycyjnie nie zabrakło Rady Rodziców i przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy Morawica Zastępca Burmistrza p. M. Dziewięckiego, który złożył pracownikom szkoły życzenia z okazji ich święta.

Wiwat Niepodległość!

Klasa VIb realizuje w tym roku pod opieką wychowawczyni p. M. Graczak projekt Wiwat Niepodległość! w ramach programu Młodzi w Akcji organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Projekt ma na celu podjęcie  nieszablonowych działań uświetniających 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 12 października klasa VIb organizowała i przeprowadziła bieg „100 kilometrów na 100 lat”, w ramach którego cała społeczność szkolna włącznie z przedszkolem przebiegła łącznie 100 kilometrów. W biegu wzięli również przedstawiciele rodziców, nauczycieli oraz Przewodnicząca Rady Rodziców p. E. Dziewięcka. Uczniowie zadbali o stroje i dekoracje w barwach narodowych, a wszystkich do biegu poprowadziła nasza pani Dyrektor I. Bisaga. Na strudzonych biegaczy czekali rodzice z ciepłym sokiem. Dla klasy prowadzącej projekt rodzice przygotowali biało-czerwony deser. Humory i pogoda dopisały, pozostaje nam tylko krzyknąć z radością: Wiwat Niepodległość!

Wspieramy Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas jak każdego roku włączyli się w akcję Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestując 14 października 2018r. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli oraz w dniach 10.10.18–19.10.18 w naszej szkole. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za okazane serce i wsparcie.

Światowy Dzień Żywności

16 października podczas Światowego Dnia Żywności klasy III, IV, V uczestniczyły w kampanii społecznej organizowanej przez Kielecki Bank Żywności. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu  na temat racjonalnego odżywiania, niemarnowania jedzenia oraz idei przykazywania nadwyżek jedzenia potrzebującym. Uczestnicy warsztatów kulinarnych odkryli łatwe i niedrogie przepisy na  potrawy z produktów, które często nie są właściwie wykorzystywane w gospodarstwach domowych i wyrzucane są do śmieci. Sok „Kubuś” przygotowany własnoręcznie przez uczniów i aromatyczna zupa „Disco” smakowały wyśmienicie.

 

Alarm w szkole! Ewakuacja!

W czwartek, 18 października 2018r. rozległ się w naszej szkole sygnał alarmowy. Wszyscy uczniowie opuścili budynek szkoły wraz ze swoimi nauczycielami, kierując się do odpowiednich wyjść ewakuacyjnych. Wszystkie swoje rzeczy, tornistry, książki i przybory musieli zostawić w klasach. Kiedy dotarli na miejsce zbiórki, dowiedzieli się, że to tylko ćwiczenia. Po złożeniu raportu przez nauczycieli, na ręce pani dyrektor Ireny Bisagi i odnotowaniu liczby uczestników wszyscy wrócili na zajęcia. Przeprowadzenie próbnej ewakuacji to obowiązek każdej szkoły.

Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”

19 października 2018r. posadziliśmy na klombie przed szkołą otrzymane podczas mszy inauguracyjnej cebulki żonkili i te przyniesione przez siebie. Ideę programu ,,Pola Nadziei”, symboliczne znaczenie rozwoju tych roślin i pracy dla dobra innych przybliżyła nam pani Anita Grzesik – koordynator wolontariatu hospicyjnego w Kielcach. Na wiosnę nasze szkolne „Pole nadziei” pokryje się żółtym dywanem. Będzie pięknie! Wszyscy czekamy na ten czas!

Spotkanie z weterynarzem

22 października dzieci z klas 0-III gościły na zajęciach pana  weterynarza Mateusza Szczepskiego, prowadzącego gabinet weterynaryjny w Chmielniku. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowanie właściwych postaw w stosunku do zwierząt. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, szukały odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące pielęgnacji zwierząt, chorób które je dotykają, sposobów leczenia. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Ślubowanie klasy pierwszej

24 października do uczniowskiej braci dołączyły dzieci z klasy pierwszej. Wspaniale przygotowane przez wychowawcę p. W. Terecha zaprezentowały się p Burmistrzowi M. Burasowi, rodzicom, nauczycielom, uczniom naszej szkoły. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe prezenty od zaproszonych gości, uczniów naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości rodzice przygotowali  pyszny poczęstunek dla dzieci.

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas porządkowali grób patrona szkoły

29.10.18. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunkami wybrali się na cmentarz parafialny w Brzezinach, gdzie pochowany jest nasz patron J. Szelest z małżonką. Wolontariusze uporządkowali grób i teren wokół niego. Wyjazd zakończyła wspólna modlitwa za patrona szkoły i wszystkich pochowanych na tamtejszym cmentarzu.

Przedstawienia teatralne dla uczniów

29 października z inicjatywy p. Dyrektor I. Bisagi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniach teatralnych. Klasy młodsze obejrzały ciekawy spektakl „Skarb” dotyczący wartości przyjaźni, natomiast klasy V-VIII wzięły udział w inscenizacji „Na krawędzi”, która dotyczyła uzależnień. Przedstawienia zostały żywo przyjęte przez naszą szkolną społeczność.

Społeczność szkolna odwiedziła grób patrona szkoły

31 października uczniowie, nauczyciele naszej szkoły pod przewodnictwem p. Dyrektor i ks. H. Terpińskiego tradycyjnie wybrali się na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany został nasz patron J. Szelest wraz z małżonką. Jak co roku uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze, połączyli się w modlitwie za naszego patrona i wszystkich zmarłych pochowanych na tym cmentarzu.

Koncert dla Niepodległej

W ramach obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości 5 listopada odbył się w naszej szkole występ Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy, która zaprezentowała uczniom wiązankę utworów patriotycznych. Orkiestrze towarzyszyły wokalistki i konferansjerzy, dzięki czemu poznaliśmy historię znanych utworów patriotycznych. Miło nam było widzieć wśród członków orkiestry uczniów i absolwentów naszej szkoły. Dziękujemy Orkiestrze za wspaniały występ.

Spotkanie z Policjantem

06.11.2018r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z Dzielnicowym sierż. sztab. Tomaszem Krężołkiem z Komisariatu Policji w Morawicy, który przeprowadził pogadankę na temat: „Być bezpiecznym”. Przeprowadzona prelekcja przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy.

Wycieczka przedszkolaków i uczniów klasy II do kina oraz Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy

7 listopada dzieci z Punktu przedszkolnego oraz uczniowie klasy II udali się do Kina za Rogiem w Morawicy, gdzie obejrzeli piękne bajki. Odwiedzili także Urząd Miasta i Gminy Morawica, Centrum Kultury w Morawicy, Bibliotekę Publiczną – gdzie wysłuchali bajki oraz uczestniczyli w zajęciach plastycznych.

Wiwat Niepodległa! Wiwat Polska!

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła w roku 2018 podjęła szereg działań, których ukoronowaniem była uroczysta akademia w dniu 09.11.18. Tego dnia po odśpiewaniu hymnu państwowego społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć niezwykle wzruszający spektakl ukazujący drogę naszej Ojczyzny do wolności z perspektywy wiejskiej rodziny kultywującej polskie tradycje, język i wiarę. W widowisku przygotowanym przez panie: W. Domagałę, M. Graczak i M. Pacholec wzięli udział uczniowie klasy V, VIb, VII i VIII.

Przedstawienie zostało również zaprezentowane szerszej publiczności podczas gminnych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Zdjęcia z tego przedstawienia są do obejrzenia na stronie gminy:

https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?xtyp=14&submenu=210&xmenu=210&schemat=&menu=1&dzialy=1&typ=13&akcja=artykul&artykul=1981

Wystawa „Tak powstała Niepodległa”

W naszej szkole można obejrzeć wystawę „Tak powstawała Niepodległa”, opracowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”, poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Wystawa pomyślana jest jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski. Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Tematy plansz: Walka o polską tożsamość do 1918 roku; Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918; Polska mozaika; Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości; Wyzwania systemu edukacji; Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku; Sportowy duch; Piękne rzeczy; Architektura; W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój; Zdrowie i opieka medyczna. Wystawę dla społeczności szkolnej przygotowały panie: W. Domagała, M. Graczak, M. Pacholec.

Akcja „Rekord dla Niepodległej”

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wspólnie z gronem pedagogicznym, przedstawicielami Rady Rodziców zaśpiewaliśmy przed szkołą 4 zwrotki hymnu narodowego. Uczniowie przygotowali na ten wyjątkowy dzień flagi państwowe, kotyliony.

Wycieczka do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

16 listopada uczniowie klasy 0, I i II udali się do Szkoły Muzycznej w Kielcach, gdzie z przyjemnością w pięknej sali koncertowej wysłuchali utworów muzyki klasycznej. Była to również okazja do obejrzenia na żywo instrumentów muzycznych wykorzystanych w koncercie. Występ młodych artystów ze Szkoły Muzycznej bardzo nam się podobał.

Szkolny konkurs poezji patriotycznej – „Moja ojczyzna”

21 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej ,,Moja Ojczyzna”. Organizatorem konkursu były panie bibliotekarki: Małgorzata Stawiarz, Anna Piwowarska. Do szkolnego etapu po wcześniejszych eliminacjach zakwalifikowało się 18 uczniów z klas I-VIII. Przed komisją złożoną z pań: dyrektor Ireny Bisagi, Beaty Zdybiowskiej w obecności uczniów klasy VIII, nauczycieli bibliotekarzy wytypowani przedstawiciele każdej klasy prezentowali wiersze znanych polskich poetów. Członkowie komisji oceniając wykonania brali pod uwagę dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe tekstu, zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie prezentowali wysoki poziom artystyczny. Bardzo poważnie podeszli do tego zadania. Komisja po długich obradach przyznała wszystkim uczestnikom konkursu jednakowe dyplomy i nagrody. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy samych sukcesów w rozwijaniu zdolności recytatorskich.

Gratulacje dla rodziców Jakuba Motyki

Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne serdecznie gratuluje rodzicom Jakuba Motyki z klasy VII obywatelskiej postawy, dobrego wychowania syna, który znalazł dużą sumę pieniędzy na parkingu szkolnym i oddał ją na ręce Dyrekcji.

Dzień Pluszowego Misia

26 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Dzieci tańczyły z ulubionymi przedszkolnymi misiami, śpiewały im piosenki, próbowały misiowego przysmaku – miodu i wyklejały obrazki z misiami.

Spotkanie z byłym uczniem naszego patrona – p. T. Ślusarczykiem

29 listopada kolejny raz gościliśmy w naszej szkole p. T. Ślusarczyka – mieszkańca Dębskiej Woli, świadka wydarzeń wojennych, ucznia naszego patrona Jakuba Szelesta. Pan Ślusarczyk spotkał się z klasą: IV, VIa i VIb, VII. Wspomnienia o J. Szeleście, trudnego dzieciństwa w czasie II wojny światowej wzbudziły żywe zainteresowanie uczniów, którzy na koniec spotkania serdecznie podziękowali za tę niecodzienną lekcje wychowawcza, lekcje historii naszej małej ojczyzny.

Andrzejki w naszej szkole

29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Pierwsze miały swój bal klasy młodsze, które zadbały o kostiumy. Wśród wielu barwnych postaci przeważały księżniczki i bohaterowie bajek. Starsze klasy bawiły się równie dobrze. O miłą atmosferę, wesołe przeboje i efekty świetlne zadbał prowadzący zabawę didżej. Andrzejki uświetnił występ szkolnej formacji tanecznej Feelings prowadzonej przez p. S. Ciszyńską. Jak zwykle na uczniów czekał przygotowany przez rodziców pyszny poczęstunek.

Młodzi w akcji: „Śpiewamy Niepodległej!”

Klasa VII pod opieką wychowawczyni W. Domagały realizuje projekt Wiwat Niepodległość! w ramach programu Młodzi w Akcji organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Projekt ma na celu podjęcie niecodziennych działań z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W dniu 30 listopada 2018r. klasa VII zorganizowała i przeprowadziła akcję „Śpiewamy Niepodległej”. Grupa projektowa przygotowała własnoręcznie malowane koszulki w biało-czerwonych barwach. Dziewczynki wraz z rodzicami upiekły babeczki i ciasteczka dla uczestników karaoke patriotycznego. Pani Dyrektor Irena Bisaga powitała serdecznie wszystkich uczestników zgromadzonych na sali gimnastycznej. W radosnych nastrojach cała społeczność szkoły śpiewała pieśni patriotyczne dla swojej Ojczyzny. Było wielu chętnych, śpiewali solo, w duetach i zespołach. W śpiewanie włączyli się nauczyciele i rodzice.

Wycieczka do Kina Helios w Kielcach

3 grudnia 2018r. klasy V, VII i VIII wybrały się do Kina Helios w Kielcach na mikołajkowy seans filmowy. Uczniowie podzieleni na dwie grupy obejrzeli filmy „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” oraz „Planeta Singli 2”.

Spotkanie z Grupą Rekonstrukcyjną

4 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w pokazie historycznym zaprezentowanym przez Grupę Rekonstrukcyjną. Uczniowie mieli możliwość pogłębić wiedzę na temat uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego w różnych okresach historycznych.

Akcja – ,,PACZKA NA ŚWIĘTA”

7 grudnia 2018r. w naszej szkole zakończyliśmy zbiórkę potrzebnych produktów dla wytypowanej przez nas rodziny z terenu naszej gminy. Dary przekazane przez uczniów i nauczycieli zostały zważone, oszacowane oraz pięknie zapakowane. 8 grudnia koordynatorki akcji w szkole panie: Jolanta Ślusarczyk oraz Małgorzata Stawiarz wraz z wolontariuszami dostarczyły świąteczne paczki do Centrum Samorządowego w Morawicy skąd następnego dnia trafiły dla potrzebującej rodziny. Wszystkim ofiarodawcom z głębi serca serdecznie dziękujemy!

Akcja – ,,ZRÓB SZALIK Z DOBROCI”

7 grudnia 2018 roku zakończyliśmy akcję „Szalik z dobroci” zorganizowaną przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Jest to akcja, której celem jest obdarowanie bezdomnych i samotnych spotykających się w Kielcach podczas wieczerzy wigilijnej organizowanej przez DCW, szalikami własnoręcznie wykonanymi przez darczyńców. Szkolne Koło Caritas  działające przy naszej szkole zebrało kilkanaście wydzierganych szalików. Zostaną one dostarczone do organizatorów w/w akcji. Mamy nadzieję, że sprawią ogromną radość obdarowanym. Za okazane dobro z serca dziękujemy. Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunami.

Noc w szkole

Klasa VIb wraz z wychowawczynią spędziła 7 grudnia noc w szkole. Był to czas integracji, zabaw i nauki samodzielności: przygotowania posiłku, porządkowania własnych rzeczy, pakowania się. Uczniowie świetnie poradzili sobie w tej niecodziennej sytuacji bawiąc się przy tym doskonale.

Ogólnopolska Olimpiada z Matematyki PIONIER 2018

W dniu 11.12.2018r. uczniowie klas IV-VIII przystąpili do konkursu Ogólnopolska Olimpiada z Matematyki PIONIER 2018, chcąc sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę. Celem olimpiady jest urozmaicenie programu zajęć oraz rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów. Olimpiada jest też okazją do poddania wiadomości uczniów zewnętrznej ocenie. Może w niej startować każdy uczeń, bez względu na wyniki w nauce oraz osiągnięcia na lekcjach matematyki. W tym konkursie nie ma przegranych. Wszystkim gratulujemy udziału i czekamy na wyniki!

Święta pachnące igliwiem – stroiki świąteczne

Zapachniało igliwiem, gdy uczniowie klas V i VI przygotowywali świąteczne stroiki – takie tradycyjne ze świerkowych i sosnowych gałązek, szyszek, bombek. Każdy uczeń mógł się wykazać wyobraźnią i zrobić własny, niepowtarzalny stroik. Wszyscy dumnie prezentowali swoje prace.

Pieczenie pierniczków w przedszkolu

19 grudnia w przedszkolu upiekliśmy pyszne pierniczki Wszyscy ubrani w fartuszki pracowaliśmy nad pysznymi pierniczkami. Dzieci ugniatały ciasto, wałkowały i wycinały kształty.

Spotkanie z Panią Beatą Harabin z Nadleśnictwa Daleszyce

W dniu 19.12.2018r. uczniów klas IV-VII odwiedziły Panie z Nadleśnictwa Daleszyce. Panie przybliżyły ciekawe informacje o środowisku leśnym i jego mieszkańcach. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się w jaki sposób można pomóc zwierzętom przetrwać zimę, dlaczego niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy a inne gromadzą zapasy. Wielką atrakcją cieszyły się przywiezione eksponaty – borsuk, jeż, jemioła… Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu zadając pytania oraz chętnie udzielając odpowiedzi na te zadane przez panią B. Harabin. Uczniowie rozwiązywali również krzyżówki. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało upominek. Dzieci serdecznie podziękowały za spotkanie dzięki, któremu nauczyły się cennych wiadomości o środowisku leśnym.

Młodzi w akcji: „Choinka dla Niepodległej!”

Klasa VII pod opieką wychowawczyni W. Domagały realizuje projekt Wiwat Niepodległość! w ramach programu Młodzi w Akcji organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W dniu 19 grudnia 2018r. przeprowadzili koleją akcję „Choinka dla Niepodległej”. Od Nadleśnictwa Daleszyce pozyskaliśmy żywe drzewko – pachnącą lasem polską jodłę. Drzewko przygotował dla nas leśniczy z Radomic Pan Zbigniew Harabin. Uczniowie w domu z rodzicami wykonali ozdoby choinkowe w barwach biało-czerwonych. Przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII przygotowali łańcuchy w barwach narodowych. W ten grudniowy dzień na korytarzu naszej szkoły stanęła choinka. Pierwsze ozdoby powiesiły Panie z Nadleśnictwa Daleszyce. Kolejne ozdoby wykonane własnoręcznie zawiesili uczniowie klasy VII. Przy drzewku zebrali się przedstawiciele przedszkolaków i uczniów poszczególnych klas ze swoimi kawałkami łańcuchów, które łączyli kolejno tworząc jeden wspólny. Łańcuchem przyozdobili choinkę. Działaniom towarzyszył radosny gwar i duma z wykonanego zadania.

Świąteczne pyszności

Tuż przed świętami klasa VIb z wychowawczynią przygotowała pyszne świąteczne ciasteczka, których zapach roznosił się po całej szkole. Uczniowie samodzielnie upiekli na godzinie wychowawczej dwa rodzaje ciastek, by potem kosztować efektów swojej pracy z uczniami i nauczycielami. Nic tak nie łączy jak wspólna praca, zwłaszcza, gdy jej efekty są tak pyszne.

Wigilii czas, czas radości

W czwartek 20 grudnia odbyło się w naszej szkole tradycyjne spotkanie opłatkowe uświetnione niezwykle nastrojowym występem naszych uczniów przygotowanych przez panią katechetkę J. Ślusarczyk. Na zaproszenie społeczności szkolnej w naszej placówce pojawili się liczni goście: Burmistrz p. M. Buras, radny p. M. Jędrzejczyk, ksiądz S. Durek z parafii Obice, Przewodnicząca Rady Rodziców p. E. Dziewięcka oraz rodzice. W radosnej, świątecznej atmosferze wszyscy łamiąc się opłatkiem złożyli sobie życzenia.

Próbny egzamin klasy ósmej

Wielkimi krokami zbliża się egzamin klasy ósmej. Aby zapoznać się z procedurą tego ważnego sprawdzianu, nasi uczniowie przystąpili do próbnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Ósmoklasistom życzymy powodzenia i połamania długopisów.

Zabawa choinkowa

10 stycznia tuż przed feriami odbyła się zabawa choinkowa. O wesołą atmosferę zadbał prowadzący dyskotekę didżej. Nie zabrakło konkursów, dedykacji muzycznych i wspólnych tańców. Tradycyjnie rodzice przygotowali klasom pyszny poczęstunek.

Wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

13 stycznia podczas 27 finału WOŚP nasi uczniowie wystąpili na scenie Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy. Naszą szkołę reprezentował zespół folklorystyczny Małe Wolanecki, zespoły taneczne oraz soliści: Kinga Sęk, Aleksandra Śnioch, Antonina Piłat, Antonina Drozdowska, Sylwia Bisaga.

Dzień Babci i Dziadka z humorem i przytupem

Wyjątkowy charakter miały w tym roku w naszej szkole obchody Dnia Babci i Dziadka. Na zaproszenie pani dyrektor I. Bisagi przybyli do naszej szkoły członkowie zespołu folklorystycznego Wiśliczanie, którzy zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności wiązankę pieśni i tańców ludowych, a następnie ludowy zwyczaj  kolędowania. Barwne stroje, skoczna muzyka wesoło, wspaniały poczęstunek przygotowany przez rodziców powodowały, że humory dopisywały, a do tańca włączali się kolejni goście. Krótki występ przygotował też dla seniorów nasz szkolny zespół Małe Wolanecki. Życzenia Babciom i Dziadziusiom złożył Burmistrz p. M. Buras. Wśród przybyłych gości nie zabrakło również lokalnych stowarzyszeń i przyjaciół naszej szkoły.

    

Warsztaty fotograficzne

Podczas ferii można było uczestniczyć w naszej szkole w wielu ciekawych zajęciach sportowych i edukacyjnych. Miłośnicy fotografii mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych pod hasłem „Zima w obiektywie”, efekty tych zajęć prezentujemy poniżej. Jednocześnie zachęcamy do uwieczniania piękna zimy, na Wasze prace czekamy do końca lutego. Nagrody czekają. Szczegółowe informacje u pani W. Domagały i p. M. Graczak.

Filmowe spotkania z „Emotkami”

30 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w seansie filmowym na  szkolnej sali gimnastycznej, podczas którego obejrzeli film „Emotki”. Jak w prawdziwym kinie nie zabrakło prażonej kukurydzy i dobrej zabawy.

Dzień Babci i Dziadziusia w przedszkolu

1 lutego dzieci z grupy starszej i młodszej wystąpiły z wierszykami, piosenkami i tańcami dla swych ukochanych babć i dziadziusiów. Zebranych gości przywitała Pani dyrektor Irena Bisaga wraz z księdzem Henrykiem Terpińskim. Po występach przedszkolaków zatańczyły także starsze dzieci z zespołu tanecznego. Po obejrzeniu wspaniałych występów babcie i dziadkowie udali się na pyszny poczęstunek przygotowany przez niezawodnych Rodziców. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego wspaniałego święta.

Czytające Przedszkole

Nasze przedszkole uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” – projekt „Czytające Przedszkola”. W ramach akcji piękne bajki czytała nam Pani dyrektor Irena Bisaga oraz Pani Ania Piwowarska ze szkolnej biblioteki. Dziękujemy.

Konkurs „Bezpieczne ferie”

Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w szkolnym konkursie na pracę w programie Paint i prezentację w programie Power Point na temat: „Bezpieczne ferie”. Oto wyniki: w kategorii – praca w programie Paint: I miejsce: Sylwia Bisaga, II miejsce: Jakub Dziewięcki i Paweł Dudek, III miejsce: Anna Dziewięcka, Klaudia Skrzyniarz; w kategorii- prezentacja w Power Point: I miejsce: Joanna Graczak, II miejsce: Aleksandra Litwin, III miejsce: Aleksandra Śnioch. Gratulacje dla nagrodzonych i wszystkich uczestników.

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

14 lutego na zaproszenie p. W. Domagały i p. M. Graczak przybył do naszej szkoły ratownik medyczny, który przeszkolił uczniów klas I-VIII z udzielania pierwszej pomocy. Następnie odbył się szkolny konkurs pod hasłem „Na ratunek”, w którym uczestniczyły trzyosobowe zespoły z klas V-VIII. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie pomocy poszkodowanemu w konkretnej wskazanej przez ratownika medycznego sytuacji. Najlepiej poradzili sobie przedstawiciele klasy V, drugie miejsce zajęła klasa VIb, na podium znalazła się drużyna klasy VII. Zwycięzcom gratulujemy wiedzy i umiejętności. Brawo.

„Randka w ciemno z książką” – walentynkowa propozycja klasy piątej

Walentynkowa akcja klasy piątej skierowana do młodszych dzieci wzbudziła wiele pozytywnych emocji i uśmiechów. Piątoklasiści pięknie zapakowali książki, które sami wybrali ze szkolnej biblioteki. Umieścili w nich karteczki z zabawnymi hasłami zachęcającymi do zakochania się…w literaturze. Sprawili tym samym miłą niespodziankę klasie czwartej, której to wypożyczyli swoje walentynkowe propozycje z biblioteki. Pani Dyrektor Irena Bisaga podkreślała, że czytanie książek może być wspaniałą przygodą, Walentynki zaś doskonałą okazją do randki w ciemno...z książką.

Spektakl „Balladyna”

15 lutego uczniowie klas VIa, VIb, VII wybrali się z wychowawczyniami na przedstawienie teatralne „Balladyna”. Ta niezwykła opowieść J. Słowackiego wywarła bardzo duże wrażenie na widzach.

Dzień kota w przedszkolu

18 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Kota. W tym dniu dzieci zmieniły się w kotki, założyły kocie uszy, miały namalowane wąsy, piły mleko, śpiewały piosenki o kotkach oraz wyklejały obrazki z kotami.

Projekt „Z książką w świat wartości”

Miło nam poinformować, że nasza szkolna biblioteka otrzymała dotację w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kwota 5 tysięcy, którą pozyskali nauczyciele bibliotekarze została przeznaczona na zakup nowości wydawniczych oraz lektur. Celem realizowanego w szkole projektu „Z książką w świat wartości” było wspieranie rozwoju moralnego uczniów oraz promowanie czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką bibliotekarza uczniowie rozmawiali o ważnych normach etycznych i społecznych; solidarności, empatii, szacunku. Uczniowie odczytali fragmenty książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Pod hasłem tolerancji omówiliśmy zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Wypełniliśmy Wielki Test Integracji udostępniony online przez Fundację Orange. Wspólnie obejrzeliśmy również wzruszający film „Zobacz we mnie człowieka”, który ilustruje główne problemy osób z niepełnosprawnościami. W młodszych klasach odczytaliśmy fragmenty książek, które w przystępny sposób przybliżyły dzieciom czym jest patriotyzm, przyjaźń, odpowiedzialność. Rozmawialiśmy o skutkach nadmiernego oglądania telewizji i wielogodzinnego spędzania czasu przed komputerem. Pani Dyrektor Irena Bisaga odczytała rodzicom list o wpływie czytania na rozwój dzieci. Zachęcamy szczerze do czytania i refleksji nad ważnymi wartościami, również w oparciu o książki. Do zobaczenia w bibliotece!

Z wizytą w bibliotece

Klasa IV w ramach zbliżającego się Tygodnia Kultury Języka Polskiego wybrała się z p. M. Graczak do Publiczno-Szkolnej Biblioteki w Dębskiej Woli. Bibliotekarka p. K. Rabiej zapoznała uczniów z zasadami pracy i korzystania z biblioteki, oprowadziła uczniów po bibliotece, zapoznała z jej ofertą i nowościami wydawniczymi. Następnie odbyło się spotkanie z absolwentem naszej szkoły p. D. Młodawskim, który opowiedział uczniom o swojej pasji – rysowaniu. Zaprezentował dzieciom swoje prace, zapoznał z rodzajami ołówków, papieru, jakie wykorzystuje podczas rysowania. Pasją p. Daniela są karykatury, każdy z uczniów wykonał pod okiem rysownika pierwsze karykatury. Na zakończenie uczniowie otrzymali prezenty – karykatury autorstwa p. Daniela oraz zakładki i plany lekcji od p. bibliotekarki. Serdecznie dziękujemy p. K. Rabiej za kolejne ciekawe spotkanie w bibliotece, p. D. Młodawskiemu za poświęcony nam czas i lekcję rysunku.

Klasy V i VIa poznawały tajemnicę kosmosu w Energetycznym Centrum Nauki

Ziemia i jej najbliższe otoczenie skrywa jeszcze wiele niespodzianek. Jak wyglądałoby życie na innych planetach? Jakie skarby kryją się pod swoją powierzchnią? Ile mielibyśmy lat? Jaka byłaby nasza waga? Na te intrygujące pytania o kosmosie znają już odpowiedź uczniowie klasy V i VIa, którzy wybrali się z wychowawczyniami 20 lutego do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach na warsztaty edukacyjne „Poza Ziemią”. Dzieci zwiedziły również interaktywną wystawę dotyczącą energii.

„Z niepełnosprawnością na TY”

W dniu 06.03.2019r. naszą szkołę odwiedziły panie z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Marii Majewskiej w Kielcach z Panią dyr. Joanną Błońską. Przeprowadziły warsztaty dla klas VII i VIII „Z niepełnosprawnością na Ty”. Wprowadziły nas w świat osób niepełnosprawnych. Pokazały jak trudno komunikować się z osobie niesłyszącej, jak osobie niewidomej pokonać choćby najmniejsze przeszkody, jak pracować niepełnosprawnymi rękami. Zajęcia pozwoliły uwrażliwiać naszych uczniów na potrzeby innych. Serdeczne podziękowania za wspaniałe zajęcia.

8 marca – Święto Kobiet

Jak każdego roku nasi wspaniali panowie przygotowali dla wszystkich małych i dużych kobiet akademię z okazji ich święta. Były wiersze, piosenki, tańce, życzenia i kwiaty. Swoimi umiejętnościami wokalnymi popisały się również przedszkolaki, które jak zwykle zachwyciły publiczność zaangażowaniem i optymizmem.

Pouczające spotkanie z Koziołkiem Matołkiem

11 marca uczniowie przedszkola i klas 0-V wzięły udział w przedstawieniu teatralnym „Koziołek Matołek”. Sympatyczni bohaterowie opowiadali uczniom o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na dzieci na co dzień. Zabawne, pouczające scenki skłaniały dzieci do zastanowienia, które bawiąc się uczyły się właściwego zachowania w stosunku do nieznajomych osób, życzliwości w stosunku do kolegów, asertywności.

Przedstawienie klasy V

W ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka 14 marca klasa V pod kierunkiem p. M. Graczak i p. A. Piwowarskiej przygotowała dla społeczności szkolnej przedstawienie „Dzień na Olimpie”. Spektakl był interpretacją znanych mitów greckich, a uczniowie z pasją i zaangażowaniem wcielili się w role mieszkańców Olimpu.

Rodzice zaproszeni na Olimp

Zachęceni sukcesem przedstawienia „Dzień na Olimpie” uczniowie klasy V zaprosili na specjalne popołudniowe przedstawienie swoich rodziców. Miłych gości powitała pani Dyrektor I. Bisaga. Mali aktorzy dali z siebie wszystko wzbudzając radość publiczności. Po inscenizacji odbył się słodki poczęstunek dla aktorów i ich rodziców.

Do czego prowadzi przemoc?

Na to pytanie poznali odpowiedź uczniowie klas IV–VII, którzy 14 marca z inicjatywy p. Dyrektor I. Bisagi obejrzeli przedstawienie profilaktyczne. Spektakl wzbudził żywą reakcję młodzieży, stał się przyczynkiem do dyskusji na temat agresji, mowy nienawiści.

Inspirująca lekcja ekologii klas V i VIb w Instytucie Designu w Kielcach

15 marca klasy V i VIb uczestniczyły w warsztatach w Instytucie Designu w Kielcach. Zajęcia związane były z programem „Poznaj Potwora, czyli elementarz ekoninja” i zachęcały do włączenia się w ochronę środowiska. Uczniowie mogli własnoręcznie przygotować oryginalne torby na zakupy. W trosce o czystość naszego otoczenia materiałowe siatki wielokrotnego użytku powinny zastąpić plastikowe reklamówki. Torby zaprojektowane samodzielnie przez uczniów klas V i VIb były kolorowe i niepowtarzalne. Niecodzienna lekcja ekologii, gry planszowe pomogły utrwalić uczniom nawyki ograniczania produkcji odpadów i poznać zasady ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Uczniowie obejrzeli również wystawę „Karol Śliwka. Polskie Projekty, Polscy Projektanci”. Znalazły się na niej szkice, projekty, notatki wybitnego twórcy ponad czterystu rozpoznawalnych grafik.

Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka

W dniach 11–15 marca 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Kultury Języka. Uczniowie klas IV–VIII wzięli udział w licznych konkursach zorganizowanych i przeprowadzonych przez nauczycielki języka polskiego: p. M. Graczak i p. B. Zdybiowską. 19 marca podczas podsumowania tego święta poznaliśmy klasowych mistrzów ładnego pisania, ortografii i frazeologii, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i bardzo dobre oceny z języka polskiego. Na koniec uczniowie klasy VIII zaprezentowali interpretację fragmentów „Zemsty” A. Fredry przygotowaną pod kierunkiem p. Zdybiowskiej. Scenki te zostały przedstawione na II Międzyszkolnym Konkursie Zespołów Teatralnych organizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. P. Ściegiennego w Bilczy, gdzie ósmoklasiści zdobyli III miejsce oraz dwa wyróżnienia dla Daniela Drozdowskiego i Katarzyny Dudek.