Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Zgodnie z tradycją naszej placówki rok szkolny zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli, następnie uczniowie, rodzice, nauczyciele udali się do szkoły, aby kontynuować uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018. Uczniom życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań i pasji.

Warsztaty w Markecie Budowlanym „Castorama” w Kielcach

Uczniowie klasy VI w dniu 06.09.2017r. uczestniczyli w warsztatach w Markecie Budowlanym „Castorama” w Kielcach. Pod okiem specjalisty uczniowie samodzielnie wykonali doniczkę na kwiaty, przygotowali podłoże i posadzili wrzosy. Dzięki ciekawie prowadzonym zajęciom, dzieci dowiedziały się jak na codziennie troszczyć się o swoje najbliższe otoczenie. Podziwiały również pokaz budowy obwodu elektrycznego z niecodziennych elementów.

„Sztuka zaangażowania”

Nasza szkoła została zaproszona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie do kolejnego programu – „Sztuka zaangażowania”, podczas realizacji którego uczniowie przy wsparciu artysty rezydenta zrealizują artystyczne działanie w przestrzeni publicznej prowokując zmianę społeczną w swoim otoczeniu. Koordynatorem projektu jest p. M. Graczak, grupę projektowa stanowi klasa Vb. Pod koniec sierpnia odbyły się dwa dni warsztatów z p. Magdalena Kreis – absolwentką kulturoznawstwa, animacji społeczno-kulturalnej, a także edukacji artystycznej. Zamierzeniem projektu jest doskonalenie umiejętności dostrzegania tego, co nas łączy z innymi ludźmi, budowanie pozytywnych relacji w celu zapobieganiu dyskryminacji i kierowaniu się stereotypami. Kolejne zajęcia we wrześniu, a w październiku wielki finał.

„Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej”

Nasza szkoła wzięła udział w programie dla gmin województwa świętokrzyskiego: „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej”. Program ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Celem programu jest podniesienie jakości edukacji ekologicznej prowadzonej w szkole podstawowej. W ramach dotacji uzyskano pokaźną kwotę na jedną szkołę na zakup pomocy dydaktycznych oraz mebli do pracowni. W ramach programu odbyły się również szkolenia dla nauczycieli we współpracy z ŚCDN. Moduł I – część I – ochrona powietrza atmosferycznego, energia odnawialna, część II – ochrona wód. Moduł II – ochrona gleb i powierzchni ziemi. Cieszymy się niezmiernie, że nasza szkoła pozyskała nowoczesną pracownie ekologiczno-przyrodniczą.

Kampania „BohaterON”

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz dugi włączyli się w ogólnopolską kampanię „BohaterON”. Ma ona na celu upamiętnienie, uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek BOHATERON, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwości społecznej. Bohaterowie, którzy brali udział w powstaniu warszawskim żyją wśród nas, a my pamiętamy o nich. Podobnie jak w roku ubiegłym, wysłaliśmy kartki imienne do sześciu powstańców warszawskich mieszkających w Kielcach. Uczestnicząc w akcji „BohaterON” wyrażamy wdzięczność powstańcom warszawskim za ich bohaterstwo, odwagę i ogromne poświęcenie dla Ojczyzny.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Panie z naszego przedszkola również zadbały o to, by tak ważny dzień był obchodzony z dużym rozmachem. W tym dniu przygotowały dzieci do pierwszych występów przed liczną publicznością oraz zadbały o różne atrakcje dla swoich małych podopiecznych. Cudowną niespodzianką okazał się wstęp niezawodnych rodziców, który wywołał nie lada zdziwienie i radość na widok nieco odmienionych najbliższych. Nie zabrakło niespodzianek i drobnych upominków wręczonych przez panią Dyrektor Irenę Bisaga i Burmistrza pana Mariana Burasa. Dużą niespodzianką był również tort upieczony przez mamę Gabrysi oraz suto zastawiony stół z poczęstunkiem, a także liczne zabawy w sali. Trudno jest opisać jaka radość zapanowała w tym dniu u nas w przedszkolu, dlatego zapraszam do obejrzenia fotokroniki. Zobaczcie to sami!! Dziękujemy wszystkim za nieocenioną pomoc przy organizacji Dnia Przedszkolaka :)

Sztuka Zaangażowania

Za nami kolejne dwa dni warsztatów w ramach projektu Sztuka Zaangażowania z p. M. Kreis. Nasze spotkanie zaczęło się od rozmowy na temat różnic między ludźmi, podczas której grupa projektowa doszła do wniosku, że różnice sprawiają, że jesteśmy oryginalni, wyjątkowi i że dobrze być otwartym na odmienność. Po obejrzeniu slajdów obrazujących  inspiracje kolorem różowym w sztuce współczesnej przeszliśmy do pracy nad koszulkami i torbami w różnych odcieniach różu. Przygotowywaliśmy też różowy płotek i transparenty na październikowy finał projektu. Wykorzystując słoneczną pogodę wybraliśmy się na spacer po lesie oraz rozpaliliśmy ognisko.

Dzień Chłopaka w klasie Vb

Na sportowo świętowała Dzień Chłopaka klasa Vb, która wybrała się z wychowawczynią i rodzicami na ściankę wspinaczkową do Bilczy. Była to okazja do wesołej zabawy, doskonalenia swoich umiejętności wspinaczkowych i integracji. Na koniec chłopcy otrzymali od dziewczynek słodkie niespodzianki. Dziękujemy mamom: p. A. Chodakowskiej, p. M. Szewczyk i p. K. Szewczyk za pomoc w organizacji transportu.

Amerykańska delegacja z wizytą w naszej szkole

27 września odwiedziła naszą szkołę delegacja z miasta Camas w stanie Washington w Stanach Zjednoczonych, która przybyła do Gminy Morawica w ramach współpracy partnerskiej. Gościom towarzyszył p. Burmistrz M. Buras. Na powitanie wystąpił szkolny zespół folklorystyczny Małe Wolanecki. Wizyta była też okazją do uroczystego otwarcia nowej pracowni edukacji ekologiczno-przyrodniczej.

Akcja „Sprzątanie Świata”

Jak każdego roku nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie Świata”, której organizatorem jest Fundacja „Nasza Ziemia”. Hasło tegorocznej edycji to: „Nie ma śmieci – są surowce”, dlatego nasi uczniowie pod opieką wychowawców posprzątali teren Dębskiej Woli i Zbrzy oraz posortowali znalezione śmieci.

Dzień Chłopaka w przedszkolu

29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczynki przygotowały dla chłopców niespodziankę – wraz z paniami wykonały dla nich gitary, na których dzieci wykonały wspaniały koncert. W tym wesołym dniu wymarzone prezenty otrzymali chłopcy, dziewczynki także otrzymały upominki. Szczęśliwe przedszkolaki zjadły pyszny poczęstunek, tańczyły i brały udział w konkursach i zabawach. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

VII Światowy Dzień Tabliczki MnożeniaŚwiatowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września obchodziliśmy w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie przez cały tydzień przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie lekcji i różnych zabaw. Klasa IV przygotowała plakaty informujące o akcji oraz przygotowywała się do roli egzaminatorów tabliczki mnożenia. Momentem kulminacyjnym był dzień przeprowadzania egzaminów z tabliczki mnożenia, który odbywa się  pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Każdy, kto chciał zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodził do stolika komisji i wyciągał  los egzaminacyjny. Na jednym losie znajdowało się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania – otrzymał tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację. W szkole zorganizowane były również patrole egzaminacyjne, które przepytywały z tabliczki mnożenia nauczycieli, pracowników obsługi ,rodziców i inne osoby, które tego dnia były w naszej szkole. Ostatnim punktem wydarzenia był konkurs dla uczniów klas III-VII „Mistrz Tabliczki Mnożenia”, w którym wzięły udział trzyosobowe zespoły klasowe, poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki. Wyniki konkursu: I miejsce: kl. IV, kl. Vb, kl. VI, kl. VII; II miejsce: kl. III; III miejsce: kl. Va. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorem lokalnym był nauczyciel matematyki – W. Domagała.

 

 

Czwarta Spartakiada Lekkoatletyczna za nami…

30.09.2017 na stadionie Moravii odbyła się czwarta spartakiada lekkoatletyczna. Rywalizacja odbyła się w czterech kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I-III i IV-VI oraz klasy 7 szkoły podstawowej i gimnazja. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa przedszkolaków i uczniów oraz rodzice. Zmagania zawodników obserwowali i dopingowali niezawodni kibice. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy złoty medal oraz poczęstunek. Rano na starcie jako pierwsi stanęli zawodnicy z przedszkola. Czekał na nich tor przeszkód i bieg na 40 metrów. Były także biegi w sztafecie dla dzieci i rodziców. Później w biegach na 60, 100 i 200 metrów wystartowały pozostałe grupy uczniów. Emocji oraz zaciętej rywalizacji w tym dniu nie zabrakło nikomu, a sprzyjająca pogoda umilała spędzany czas na stadionie. Tegoroczna Spartakiada przyniosła naszej szkole aż 9 pucharów. Miejscami na podium pochwalić się mogą: Kacperek Dziewięcki, Kuba Mrozicki, Patryk Bąk, cała grupa przedszkolna, a także: Joanna Wojda, Dorota Marcinkowska, Emilia Mrozicka, Piotr Polewczak oraz sztafeta rodziców: Michał Graczak, Emilia Mrozicka, Dorota Marcinkowska i Piotr Polewczak. Gratulujemy wszystkim biorącym udział i dziękujemy za obecność!!

„Zapal Znicz Pamięci”

Z inicjatywy nauczyciela historii p. M. Pacholec uczniowie naszej szkoły kolejny raz włączyli się do akcji „Zapal Znicz Pamięci”. Projekt ten jest realizowany przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przy współudziale Kuratorium Oświaty w Kielcach, Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Patronat nad wydarzeniem objęła wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Udział w projekcie pozwala uratować przed zapomnieniem szereg wyjątkowych miejsc w regionie świętokrzyskim, jednocześnie popularyzując związane z nimi niezwykłe historie wśród młodego pokolenia. Przedstawiciele samorządów klasowych z p. Pacholec zapalili znicze pod pomnikiem we Zbrzy, który powstał jako dziękczynienie Matce Boskiej za uratowanie wsi przed pacyfikacją oraz wyraz wdzięczności wobec L. Wojcińskiego, który wstawił się u okupantów za mieszkańcami Zbrzy.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny zaprezentowany przez klasę Vb przygotowały panie: M. Graczak, A. Jasiorowska. Nastrojowa jesienna dekoracja to dzieło p. A. Kędzior, M. Graczak. Wyjątkowy nastrój zapewniły swoim występem uczennice klasy VI: K. Kozłowska, M. Konopka. W tym ważnym dla społeczności szkolnej święcie wziął udział Burmistrz p. M. Buras.

Święto Pieczonego Ziemniaka w Przedszkolu

17 października obydwie grupy przedszkolne obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji odbyły się konkursy i zabawy z ziemniakami w roli głównej – zbieranie ziemniaków na czas, rzut do celu, wyścigi w workach oraz przeciąganie liny. Wesoły czas umilało wspaniałe ognisko i pieczenie kiełbasek. Smakołykiem były też pieczone ziemniaki. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

Konkurs na najciekawszy różaniec

W październiku w naszej szkole odbył się konkurs na najciekawszy różaniec. Uczniowie przygotowali wyjątkowo interesujące różańce z różnorodnych materiałów. Najciekawsze prace zostały nagrodzone pamiątkowym dyplomem i nagrodą rzeczową ufundowaną przez organizatorkę konkursu p. J. Ślusarczyk.

Święto Pieczonego Ziemniaka – ognisko klasy III

18 października uczniowie klasy III z wychowawcą korzystając z pięknej jesiennej pogody zorganizowali ognisko klasowe. Uczniowie zajadali się samodzielnie upieczonymi kiełbaskami.

Ognisko integracyjne klasy VI

18 października uczniowie klasy VI zorganizowali ognisko klasowe. Uczniowie radośnie spędzili czas przy pieczeniu kiełbasek i ziemniaków. Atrakcją były również rozgrywki sportowe.

Wyjazd do Muzeum Dialogu Kultur z Kielcach

18 października klasy: IV, Va, Vb uczestniczyły w warsztatach „Inni, czyli niezwykli” dotyczących tolerancji wobec osób niepełnosprawnych, autystycznych. Po zajęciach uczniowie zwiedzili wystawę rzeźb Józefa Piłata, zapomnianego i niedocenianego twórcy z Dębskiej Woli.

Spotkanie z pielęgniarką p. E. Sułkowską

Na zaproszenie p. A. Todorowskiej przybyła na spotkanie z klasami piątymi p. E. Sułkowska, która jest wykwalifikowaną pielęgniarką. Gość opowiedział uczniom o swojej pracy, predyspozycjach, które trzeba mieć, aby wykonywać zawód pielęgniarki.

„Bezpieczeństwo na piątkę”

Nasi uczniowie z klas piątych w składzie: D. Baran, J. Bukowska, A. Śnioch wzięli udział w konkursie powiatowym zorganizowanym przez Policję „Bezpieczeństwo na piątkę”. Uczniowie przygotowali pod kierunkiem p. W. Domagały plakat promujący bezpieczeństwo w szkole, rozwiązywali test dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na wsi. Kapitan drużyny Dominik Baran pokonał rowerowy tor przeszkód. Na koniec dzieci wzięły udział w szkoleniu z pierwszej pomocy. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali dyplom i upominki.

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Nasza szkoła wzięła udział trwającym od 16 do 22 października Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. Hasło tegorocznego tygodnia to: „Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje”. Wśród wielu podjętych w naszej placówce działań był konkurs wiedzowy na temat zawodów, krzyżówki i łamigłówki dotyczące ginących zawodów, potrzebne materiały przygotowała p. M. Piwowarska. Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w konkursie plastycznym, literackim i informatycznym na pracę pod hasłem „Opowiem Ci o mojej pasji” przeprowadzonym przez p.W. Domagałę, M. Graczak, M. Pacholec. W konkursie literackim najlepiej wypadli: K. Kozłowska – kl. VI, P. Bąk - kl. VII – I miejsce, A. Wróbel – kl. VII – II miejsce, D. Fąfara – kl. VII – III miejsce, K. Sęk – kl. VII, M. Koklet – kl. VI – wyróżnienie. W konkursie plastycznym I miejsce zajęła J. Bukowska – kl. Vb, II miejsce zajęli: D. Szewczyk – kl. Vb, K. Dudek – kl. VII, III miejsce zajęła: A. Wróbel – kl. VII, wyróżnienie: D. Fąfara. Odbyło się również wiele spotkań z przedstawicielami ciekawych zawodów. Z inicjatywy p. Dyrektor I. Bisagi do naszej szkoły zawitali: p. B. Kruk – fotograf, p. M. Jędrzejczyk – radca prawny. Wychowawczyni klasy I, p. M. Stawiarz zaprosiła do swojej klasy górnika p. J. Bukowskiego.

Spotkanie z pszczelarzem

W Ogólnopolskim Tygodniu Kariery uczniowie klas II, III, IV i Vb szukali odpowiedzi na pytanie – skąd się bierze miód? W odkrywaniu właściwej odpowiedzi pomagał dzieciom gość specjalny – Pszczelarz pan Janusz Stanik. Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się: z jakich pszczół składa się pszczela rodzina oraz kto się czym zajmuje w tej rodzinie, jak wygląda strój pszczelarza i dlaczego należy go zakładać oraz w jaki sposób wyjmuje się miód z ula i co się  z nim dalej dzieje zanim trafi do sklepu. Spotkanie z Pszczelarzem poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Na zakończenie spotkanie odbyła się degustacja miodu przywiezionego przez pana z własnej pasieki.

Spotkanie z bibliotekarką p. K. Rabiej

O pracy bibliotekarza opowiedziała uczniom klas piątych p. K. Rabiej, która jak zawsze serdecznie przyjęła nas w progach biblioteki.

„Miło” wyruszyło w świat

Ostatni dzień warsztatów projektu „Miło” z p. M. Kreis spędziliśmy bardzo kreatywnie. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Zbrzy, aby tam podzielić się z jej mieszkańcami pozytywną energią i słodkimi krówkami w specjalnym różowym opakowaniu. Następnie różowy pochód wyruszył do szkoły po drodze pozdrawiając mieszkańców. Różowy megafon i projektowe koszulki w różnych odcieniach różu sprawiły sympatyczne przyjęcie naszych działań. Po dotarciu do szkoły przygotowaliśmy transparenty i wystawę na wielki finał naszego projektu. Cały dzień towarzyszyła nam pani Pola Rożek – autorka filmów, która dokumentowała nasze działania projektowe.

Święto Pieczonego Ziemniaka z klasą IV

19 października uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą wybrali się na pieszy rajd do miejscowości Kawczyn, gdzie mogli hasać dowoli na świeżym powietrzu oraz spędzić miłe chwile przy ognisku piekąc kiełbaski i ziemniaki. Pogoda tego dnia dopisała znakomicie więc każdemu towarzyszył dobry humor. Rodzicom za pomoc w organizacji „Święta Pieczonego Ziemniaka” serdecznie dziękujemy ;) !!!

„Dziennikarze Przyszłości” ruszyli na start!!

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie #Superkoderzy Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Na potrzeby realizacji zadań programu otrzymaliśmy grant w wysokości 3 tysięcy złotych na zakup sprzętu komputerowego i pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć w ramach wybranej ścieżki: „Dziennikarze przyszłości”. W Programie bierze udział klasa IV pod opieką Liderów Programu pani Doroty Marcinkowskiej i Wioletty Domagały. Uczniowie uczą się programowania w praktyce i pogłębiania wiedzy z danego przedmiotu. Rozwijają też kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Dziennikarstwo to nie łatwy zawód, a zebranie materiału prasowego i przygotowanie do druku wymaga również solidnej wiedzy. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy IV, którzy rozbudzeni ciekawością zawodu dziennikarza wybrali się w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery do redakcji Echo Dnia. Jakie predyspozycje powinien mieć dobry dziennikarz? W jaki sposób zbierać materiały do artykułu prasowego? Skąd czerpać informacje? Jak zdobywać kontakty? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi udzielała zaprzyjaźniona pani Redaktor Paulina Baran. Dzięki otwartości i uprzejmości pracowników Echa Dnia uczniowie zwiedzili budynek redakcji, mogli podejrzeć dziennikarzy przy pracy, a także udzielili profesjonalnie wywiadu pani redaktor o czym pisano w Gazecie Echo Dnia następnego dnia;)

Wycieczka klas VI i VII do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

20 października uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Inność oswojona” dotyczących tolerancji wobec osób innej narodowości, wyznania, wyglądu. Uczniowie zwiedzili również wystawę nieżyjącego rzeźbiarza ludowego  Józefa Piłata z Dębskiej Woli.

Spotkanie klas IV i VI z OzoBot’em

W dniu 23 października klasy IV i VI odwiedził miły gość – mały, ale bardzo inteligentny robot OzoBot. Zajęcia z robotami przeprowadził p. Tomasz Gil z firmy EDU SENSE. Uczniowie sami programowali sposób poruszania się i efekty świetlne OzoBot’a za pomocą ekranu monitora. Największą radość wywoływał robot wtedy, gdy wykonywał  wszystkie zaprogramowane polecenia. Zajęcia bardzo podobały się uczniom.

Ślubowanie klasy pierwszej

24 października do naszej szkolnej braci dołączyli uczniowie klasy pierwszej. Wspaniale przygotowani przez wychowawczynię p. M. Stawiarz pięknie zaprezentowali się przed p. Burmistrzem M. Burasem, rodzicami i społecznością szkolną. Ten ważny dla pierwszaków dzień umiliły prezenty od pozostałych klas i pyszny poczęstunek, o który zadbali dumni z pociech rodzice. Pierwszakom życzymy sukcesów w nauce i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

Spotkanie edukacyjne dziewcząt z klas V i VI

W dniu 25 października uczennice klas V i VI uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym „Co musicie wiedzieć o okresie dojrzewania?”.

Podsumowanie projektu „Miło”

27 października odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie projektu „Miło” realizowanego w ramach „Sztuki Zaangażowania” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Na podsumowanie przybyli mili goście: Sekretarz Gminy i Miasta Morawica p. A. Kowalska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola p. R. Dziewięcka, bibliotekarz p. K. Rabiej, rodzice uczniów klasy Vb. W czasie spotkania koordynatorka projektu p. M. Graczak oraz współpracująca animatorka kultury p. M. Kreis opowiedziały o działaniach projektowych, uczniowie klasy Vb zaprezentowali książki zakupione w ramach projektu. Następnie uczestnicy podsumowania wyruszyli, by posadzić kolejne ważne dla naszej społeczności drzewo – symbol projektu – miłorząb japoński.

Wyjazd na grób patrona szkoły

Zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły tuż przed 1 listopada udajemy się na grób Jakuba Szelesta na cmentarz w Brzezinach. Inicjatorem wyjazdów jest ksiądz H. Terpiński, który poprowadził rozważania modlitewne. Jak co roku odwiedziliśmy również groby kombatantów.

W drodze do niepodległości – warsztaty w OMPiO w Kielcach

2 listopada klasy: Vb, VI i VII wybrały się z inicjatywy p. M. Pacholec na zajęcia warsztatowe do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Tym razem uczniowie brali udział w spotkaniu na temat: „Józef Piłsudski – czyn legionowy w województwie świętokrzyskim”. Uczestnicy warsztatów zwiedzili również dawne więzienie oraz ekspozycję ukazującą drogę Polski do odzyskania niepodległości.

Spotkanie z leśniczym p. P. Kosinem

Na zaproszenie p. A. Todorowskiej przybył do naszej szkoły p. P. Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce, który opowiedział uczniom klas: Va, Vb, VI, VII o swojej pracy oraz przedstawił prezentację na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie.

Ogólnopolski Konkurs matematyczny

Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus – Matematyka Plus

W dniu 6 listopada 2017r. w naszej szkole uczniowie klas IV–VI przystąpili do rozwiązywania testów w konkursie matematycznym Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus – Matematyka Plus. Wszyscy z zapałem zabrali się za rozwiązywanie zadań. Czekamy na wyniki!

„Pierwszaki – Zdrowo i bezpiecznie do szkoły”

7 listopada nasi pierwszoklasiści brali udział w akcji „Pierwszaki – Zdrowo i bezpiecznie do szkoły” przeprowadzonej w Galerii Korona Kielce. Celem akcji jest przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa w ich otoczeniu oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. Przedstawiciele KRUS-u, Straży Pożarnej oraz Policji w bardzo ciekawy i przystępny sposób – poprzez wierszyki, piosenki i prelekcje przedstawili zasady bezpieczeństwa.

Akcja „Śniadanie Daje Moc”

8 listopada uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli w wzięli udział  w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Celem akcji jest rozwijanie u dzieci nawyków zdrowego żywienia, zrozumienie, jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców dla rozwoju ich organizmów i prawidłowego funkcjonowania teraz i w przyszłości. Przed przystąpieniem do zrobienia śniadania wychowawczynie: p. A. Kędzior i p. M. Stawiarz zapoznały uczniów z 12 zasadami zdrowego odżywiania. Dzieci  wykonały kolorowe kanapki, sałatki owocowe. Wszyscy chętnie i ze smakiem zjedli kolorowe i zdrowe śniadanie.

Święto Niepodległości

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez p. M. Pacholec, p. M. Graczak, o oprawę muzyczną zadbała p. A. Jasiorowska, dekoracje przygotowała p. W. Domagała. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i słowie wstępnym p. Dyrektor głos zabrała p. M. Pacholec, która przedstawiła prezentację multimedialną obrazującą drogę naszego kraju do wolności, następnie z wiązanką wierszy i pieśni patriotycznych zaprezentowała się klasa Vb. Na koniec wystąpiły Małe Wolanecki, Kasia Kozłowska i Małgosia Konopka. Młodsze klasy zadbały o kotyliony w barwach narodowych i flagi, co sprawiło, że akademia miała odświętny i radosny charakter.

Dzielnicowy Tomasz Krężołek

20 listopada odwiedził naszą szkołę dzielnicowy Tomasz Krężołek, który przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpiecznych zabaw zimowych. Starszy sierżant T. Krężołek przedstawił uczniom prezentację multimedialna dotyczącą praw dzieci.

Spotkanie z p. Kiełbus

22 listopada po raz kolejny naszą szkołę odwiedziła p. Irena Kiełbus – dawna uczennica patrona J. Szelesta. Znamienitego gościa ze śpiewem powitał i wprowadził do szkoły zespół „Małe Wolanecki”. Pani Kiełbus spotkała się z uczniami kl. I-III i VII. Była to okazja, aby dzieci mogły dowiedzieć się jak wyglądała dawna szkoła, czego uczył J. Szelest, jakim był człowiekiem. Spotkania z p. Kiełbus są bardzo ważne dla naszej szkoły, która stara się cyklicznie przybliżać uczniom postać patrona. Jesteśmy wdzięczni, że p. I. Kiełbus odpowiedziała na nasze zaproszenie.

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Śpiewaliśmy misiowe piosenki, odgadliśmy zagadki Dużego Misia, tańczyliśmy z ulubionymi misiami, rysowaliśmy portret misia i urządziliśmy misiowy piknik z pysznym poczęstunkiem.

Mikołajkowa zbiórka dla potrzebujących

W naszej szkole została przeprowadzona  mikołajkowa zbiórka odzieży, zabawek i słodyczy dla potrzebujących. Akcję zorganizowała pani katechetka J. Ślusarczyk z udziałem Samorządu Uczniowskiego w ramach wolontariatu. Zaangażowanie dzieci było wielkie, zwłaszcza uczniów klasy IV, którzy przez dwa tygodnie zbierali dary przynoszone przez uczniów naszej szkoły. Zebrane rzeczy zostały przekazane 30.XI.2017 do MGOPS w Morawicy oraz do Caritas w Kielcach. Pani Dyrektor I. Bisaga pochwaliła zrozumienie dla potrzeb drugiego człowieka, jakim wykazali się nasi uczniowie. Organizatorzy zbiórki dziękują za dar serc każdemu ofiarodawcy i wolontariuszom.

Zabawa andrzejkowa w naszej szkole

Niezwykle udana była w tym roku zabawa andrzejkowa. Młodsze klasy i przedszkolaki przygotowały barwne kostiumy, a dzieci wspaniale bawiły się przy wesołej muzyce, nie zabrakło konkursów i wróżb andrzejkowych. Rodzice zadbali o pyszny poczęstunek. Starsze klasy porwały do tańca nawet nauczycieli. W miłej atmosferze upłynął nam czas andrzejkowej zabawy.

Kolejne zajęcia w projekcie „Super Koderzy”

30 listopada 2017r. odbyły się kolejne zajęcia z programowania dla uczniów klasy IV w ramach projektu „Super Koderzy”. Uczniowie z zapałem pisali kolejne programiki w Scretchu.

Przedstawienie profilaktyczne „W krainie bajtów”

Z inicjatywy p. Dyrektor I. Bisagi uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „W krainie bajtów”, którego celem było zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu oraz ukazanie niebezpieczeństw czyhających na użytkowników sieci.

Filmowe Mikołajki

4 grudnia klasy Va, Vb, VI, VII wybrały się do kina Helios na mikołajkowy seans filmowy. Młodsze klasy obejrzały familijny film „Mikołaj w nas”, a VI i VII „Listy do M”. Na grzecznych uczniów czekał Mikołaj i słodka niespodzianka.

Przedmikołajkowe spotkanie z kulturą

5 grudnia uczniowie klas 0 i IV naszej szkoły pojechali do Exbudu, aby spotkać się z żywym teatrem i zobaczyć widowisko muzyczne pt. „W Krainie Lodu”. Musical wzbogacony efektami specjalnymi, projekcjami multimedialnymi i grą świateł nawiązywał do cieszącego się popularnością filmu „Kraina Lodu”. Uczniowie z wielką ciekawością śledzili losy: Anny, Elzy, bałwana Olafa oraz zabawnego renifera Svena. Zainteresowanie wzbudzała nie tylko świetna gra aktorska, ale również efekty specjalne w postaci dymu, sztucznego śniegu i iluminacji świetlnych. Wyjazd na musical dla klasy IV był prezentem mikołajkowym od rodziców za co serdecznie dziękujemy!!

Widowisko teatralne pt.: „W romantycznej scenerii z muzyka filmową w tle”

Uczniowie klasy VI i VII wybrali się do Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy na II część Dziadów Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów z Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy przygotowanych przez panie: R. Juśkiewicz i L. Kubicką. Innowacyjność tego spektaklu polegała na wykorzystaniu do spektaklu romantycznej muzyki filmowej ze znanych produkcji filmowych, jak Avatar czy Opowieści z Narnii. Widzów zachwyciła wspaniała scenografia oraz talent aktorski wykonawców.

Zima będzie bezpieczniejsza!

5.12.2017r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w warsztatach i prelekcji przeprowadzonej w Centrum Kongresowym Targów Kielce w ramach V edycji projektu ,,Bezpieczna Woda – edycja zimowa – Bezpieczny Lód”. Podczas spotkania ratownicy ze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze opowiedzieli w jaki sposób ratować osoby, pod którymi załamał się lód, jak należy się w zimie właściwie ubierać oraz w jaki sposób się rozgrzać, gdy zmarzniemy. Zdobytą wiedzę uczniowie mogli przećwiczyć podczas warsztatów, gdzie m.in. uczyli się przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową na manekinach. Niespodzianką dla wszystkich było spotkanie z reprezentantami drużyny PGE VIVE Kielce.

„Bezpieczne pierwszaki”

6 grudnia do klasy pierwszej przybył Starosta kielecki p. M. Godowski, Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Morawica p. A. Kowalska, przedstawiciele Policji, aby w ramach akcji „Bezpieczne pierwszaki” przekazać uczniom kamizelki odblaskowe, odblaski. Sympatyczny koziołek uwrażliwił dzieci na niebezpieczeństwa czyhające na drodze. Na koniec pierwszaki otrzymały słodkie niespodzianki.

„Majsterkowe Mikołajki”

6 grudnia uczniowie klasy IV i III uczestniczyli w warsztatach w Markecie Budowlanym „Castorama” w Kielcach. Pod okiem specjalisty nasi uczniowie samodzielnie wykonali karmnik dla ptaków. Niesamowitych wrażej dostarczyła uczniom praca z użyciem wkrętarki, młotka i gwoździ. Dzięki ciekawie prowadzonym zajęciom, dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi oraz mogły podziwiać pokaz budowy obwodu elektrycznego z niecodziennych elementów.

Cyrk Heca

7 grudnia w naszej szkole wystąpił cyrk Heca. Uczniowie z radością obserwowali popisy akrobatyczne, występy pieska. Wielką atrakcją był wąż oraz możliwość spróbowania własnych sił w sztuczkach cyrkowych.

Stroiki Bożonarodzeniowe

Zapachniało świętami, gdy uczniowie klas IV-VI przygotowywali świąteczne stroiki – takie tradycyjne ze świerkowych i sosnowych gałązek, szyszek, bombek i takie nowoczesne. Każdy uczeń mógł się wykazać wyobraźnią i zrobić własny, niepowtarzalny stroik.

Koncert kolęd w wykonaniu Małych Wolanecek

14 grudnia szkolny zespół folklorystyczny Małe Wolanecki wystąpił dla licznie zgromadzonej publiczności z koncertem kolęd w Bibliotece Pedagogicznej w Kielcach. Po występie zespół wraz klasą Vb zwiedził wystawę w Dworku Laszczyków poświęconą kulturze Łemków, a zwłaszcza ich Bożemu Narodzeniu.

Występ w Samorządowym Centrum Kultury

Prawie 30 uczniów naszej szkoły zaprezentowało swoje uzdolnienia aktorskie i wokalne na scenie Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy. Dzieci przygotowane przez p. A. Kędzior i p. J. Ślusarczyk przedstawiły licznie zgromadzonej publiczności widowisko „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”.

Wigilijne spotkanie dla samotnych i starszych

Już po raz dwudziesty drugi odbyło się organizowane przez GOPS w Morawicy wigilijne spotkanie dla samotnych. Tym razem osoby samotne i starsze z terenu Gminy Morawica gościliśmy w naszej szkole. W Wigilii uczestniczyli: Burmistrz p. M. Buras, Sekretarz p. A. Kowalska, p. Kazimiera Szałas, kierownik GOPS w Morawicy. Uroczystość rozpoczął występ uczniów naszej placówki, którzy zaprezentowali sztukę „Mały pastuszek i wielki rozbójnik” przygotowaną pod kierunkiem nauczycielek Agnieszki Kędzior i Jolanty Ślusarczyk. Po wspólnej modlitwie, poprowadzonej przez księdza Henryka Terpińskiego, podzielono się opłatkiem. Pan Burmistrz złożył wszystkim świąteczne życzenia. O przygotowanie potraw wigilijnych zadbała Rada Rodziców oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola. Pani Dyrektor I. Bisaga wyraziła wdzięczność za pomoc w organizacji tej uroczystej wieczerzy jak zawsze pomocnym rodzicom, p. Prezes R. Dziewięckiej oraz OSP w Dębskiej Woli. O świąteczny nastrój zadbał zespół ludowy „Drochowianki”, który zaprezentował licznie zgromadzonym gościom wiązankę kolęd. To było niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło społeczności naszej szkoły poczuć magię świąt, stało się okazją do podzielenia się dobrem, życzliwością. Nauczyło nas, że wspólnym trudem jesteśmy w stanie czynić rzeczy wielkie, za co wszystkim dziękujemy.

Konkurs na własnoręcznie wykonaną książkę

W grudniu dzieci z Punktu Przedszkolnego uczestniczyły w konkursie na własnoręcznie wykonaną książkę w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – Projekt Czytające Przedszkola. W konkursie wzięło udział dziewięcioro dzieci. Książeczki można oglądać na wystawie przy wejściu do przedszkola. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz nagrodę.

Anioły zagościły w naszej szkole

Tuż przed Bożym Narodzeniem w naszej szkole pojawiło się mnóstwo aniołów, niektóre były maleńkie, inne miały metr wzrostu, jedne były z piernika inne z kolorowych piórek. Tak nasi uczniowie odpowiedzieli na konkurs przeprowadzony przez katechetkę p. J. Ślusarczyk. Świąteczną atmosferę podkreślały tez szopki wykonane przez uczniów oraz samodzielnie zaprojektowane i wykonane przez nich kartki bożonarodzeniowe.

Konkursy, konkursy, konkursy…

W dniu 20.12.2017r. na uroczystym apelu rozstrzygnięto konkursy: Konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną z życzeniami po angielsku „Wesołych Świąt po angielsku”. Wyróżnienia otrzymali: Dorota Cora kl. VI, Patryk Bąk kl. VII, Kinga Zimoch kl. VI, Igor Pajączkowski kl. Vb, Sebastian Woźniczko kl. Vb, Aleksandra Wróbel kl. VII, Milena Życzkowska kl. VII, Joanna Graczak kl. IV, Katarzyna Kozłowska kl. VI, Klaudia Kubicka kl. IV. Po raz pierwszy odbywający się konkurs w ramach Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus z biologii i przyrody. Osoby z największą ilością punktów to: Emilia Buśluk i Jaoanna Graczak. Mamy również wyniki XXVIII edycji konkursu matematycznego Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus – Matematyka Plus. Laureatami konkursu są: Laureat II stopnia –Joanna Graczak kl. IV, Laureat V stopnia – Emilia Buśluk kl. IV, Laureat V stopnia – Aleksandra Śnioch kl. Vb. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy. Gratulacje!!!

Warsztaty w Castoramie

20 grudnia uczniowie klas II i Vb uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Castoramie, podczas których wykonywali dekoracje bożonarodzeniowe – choinki. Celem warsztatów rozwijanie kreatywności, umiejętności manualnych, a także zwiększanie świadomości ekologicznej. Wszystkie choinki zostały wykonane samodzielnie przez uczniów pod okiem specjalistów z Castoramy z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Zajęcia były okazją do świetnej zabawy, bo nie codziennie uczniowie maja okazję pracować prawdziwymi przystosowanymi do ich wieku narzędziami.

Wigilia w naszej szkole

21 grudnia odbyła się szkolna Wigilia, był to czas wzajemnych życzeń, łamania się opłatkiem, wspólnego śpiewania kolęd. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania fragmentu Pisma Św. przez nauczyciela p. W. Terecha. Następnie zaproszeni goście, a wśród nich Zastępca Burmistrza p. m. Dziewięcki, wysłuchali montażu słowno-wokalnego w wykonaniu uczniów. Program przygotowała katechetka p. J. Ślusarczyk.

Kolędnicy w szkole w Dębskiej Woli

6 stycznia 2018r. do naszej szkoły zawitali niecodzienni goście. Na zaproszenie p. Dyrektor I. Bisagi przybyła z występem grupa kolędników z Wiślicy. Przy akompaniamencie kapeli ludowej wystąpiła liczna grupa barwnych przebierańców przypominając zebranej publiczności niemal zapomniany wesoły zwyczaj odwiedzania w okresie Bożego Narodzenia rodzin przez kolędników. Spotkanie stało się okazją do kultywowania tradycji i gwary ludowej, ale przede wszystkim do miłego spędzenia czasu, cieszenia się atmosferą świat. W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. Zastępca Burmistrza Gminy Morawica p. M. Dziewięcki, przedstawiciele Urzędu Gminy w Morawicy, rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy wsi z obwodu naszej szkoły. Najwięcej emocji wśród zebranych wzbudziły harce diabełka oraz śmierć z kosą, która porwała do tańca samego Zastępcę Burmistrza. Po występie nastąpiło wspólne kolędowanie z udziałem szkolnego zespołu folklorystycznego „Małe Wolanecki” oraz zebranych gości. Wesoły nastrój wprowadziły również wspólne tańce występujących i publiczności, do których zachęcały żywe takty muzyki ludowej. Na koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Wystawa „Ojcowie niepodległości”

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym jubileuszem w naszej szkole przygotowana została przez panie: M. Pacholec, M. Graczak, W. Domagałę wystawa „Ojcowie niepodległości”, która przybliża sylwetki wielkich patriotów: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Podczas otwarcia wystawy nauczycielka historii p. M. Pacholec ogłosiła również wyniki konkursu wiedzowego na temat życia i działalności J. Piłsudskiego z okazji 150- rocznicy jego urodzin. Konkurs ten zainaugurował w naszej szkole obchody Roku Niepodległej. Pani Dyrektor I. Bisaga pogratulowała zwyciężczyniom konkursu: Agacie Siekierze, Joannie Graczak, Emilii Buśluk - z kl. IV, Aleksandrze Śnioch, Magdalenie Litwin - z kl. Vb, Magdalenie Szewczyk z kl. VI.

Program edukacyjny „Lubella inspiruje i edukuje”

Dlaczego produkty zbożowe są tak istotne w codziennej diecie? Jakie wartości ma makaron? Co powinna zawierać „śniadaniówka” ucznia, by zapewnić mu energię na cały dzień? Na te pytania pozwolił nam odpowiedzieć program edukacyjny „Lubella inspiruje i edukuje”, w którym udział wzięła klasa VI. Kampania przygotowana we współpracy z zespołem dietetyków i metodyków, realizuje ideę uczenia się przez doświadczenie. Program inspiruje uczniów do zdobywania wiedzy poprzez angażowanie różnych zmysłów w proces uczenia się. Dzięki temu zdobyte informacje na temat roli produktów zbożowych w codziennej diecie mogą być właściwie przyswojone i zapamiętane. Uczniowie szukali samodzielnie informacji na temat produktów zbożowych. Pracując w grupach przygotowywali plakaty na temat produktów zbożowych. Mieli również możliwość zdrowej rywalizacji i sprawdzania swoich umiejętności podczas kreatywnej gry zespołowej. Czekały na nich do zaliczenia cztery zadania. Wspaniałym doświadczeniem było wspólne gotowanie potraw – podzieleni na grupy samodzielnie przygotowali wspaniałe śniadanie – Jogurtowe pancakes, przystawkę – Sałatkę z makaronu kokardki, pomidorkami i rukolą, obiad – Świderki z kurczakiem w sosie śmietanowym i deser – Deser jogurtowy. W programie edukacyjnym „Lubella inspiruje i edukuje” zdobywa się nie tylko wiedzę ale i fantastyczną zabawę.

Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole

12 stycznia odwiedzili nas wolontariusze WOŚP z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół w Obicach wraz z opiekunką p. M. Zacharz. Uczennice gimnazjum zapraszały do udziału w 26 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nasi uczniowie jak zawsze chętnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel.

Spotkanie z p. pielęgniarką

12 stycznia na zaproszenie p. E. Gondek przybyła do oddziału przedszkolnego p. pielęgniarka E. Adamska z Ośrodka Zdrowia w Dębskiej Woli, która uczyła dzieci jak właściwie dbać o zęby. Uczniowie dowiedzieli się również jak zdrowo się odżywiać i dbać o higienę osobistą.

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka, z tej okazji licznie odwiedzili nas seniorzy. Każdy występujący z tej okazji uczeń starał się, aby wypaść jak najlepiej przed tak miłą publicznością. Po części oficjalnej dziadkowie i babcie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Spotkanie z Policjantami na temat bezpieczeństwa w sieci i na drodze

30 stycznia, w związku ze zbliżającymi się feriami, w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami p. P. Skuzą i p. G. Krukiem, którzy przeprowadzili pogadankę oraz zaprezentowali film na temat bezpieczeństwa w Internecie i podczas poruszania się po drodze. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania policjantów wykazując się wiedzą i rozsądkiem. Wszystkim uczniom życzymy miłych i bezpiecznych ferii.

Zabawa choinkowa

31 stycznia szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, na której bawiły się księżniczki, wróżki w asyście smoków, piłkarzy, duszków. Barwny bal klas młodszych i przedszkola odbył się w obecności licznie zebranych rodziców, którzy zadbali o pyszny poczęstunek. Od godziny 14.00 bawiły się klasy starsze, którym wyjątkowo do gustu przypadł prowadzący tańce DJ Emil. Efekty świetlne, wesołe takty sprawiły, że do zabawy włączyli się również nauczyciele. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla swoich pociech.

Przedstawienie kukiełkowe „Bajka o szczęściu”

31 stycznia na zaproszenie p. Dyrektor zawitał do naszej szkoły teatrzyk „Tomcio”, który zaprezentował uczniom i przedszkolakom przedstawienie kukiełkowe „Bajka o szczęściu”. Obserwując przygody bohaterów inscenizacji dzieci mogły przekonać się, że szczęście dają nie pieniądze, ale przyjaciele. Po przedstawieniu klasa pierwsza miała niecodzienną okazję spróbować swoich sił w odgrywaniu scenek z wykorzystaniem teatralnych lalek.

Spotkanie z absolwentem naszej szkoły ks. T. Biesagą

5 lutego na zaproszenie katechetki p. J. Ślusarczyk przybył do nas dawny uczeń naszej placówki – salezjanin, etyk, nauczyciel akademicki ks. prof. T. Biesaga z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wybitny teolog spotkał się z nauczycielami, przedstawił prezentację na temat: „Problemy etyczne początku i trwania życia ludzkiego”.

Filmowe spotkanie z Minionkami

7 lutego uczniowie naszej szkoły oglądali wspólnie film „GRu, Dru i Minionki”. Nie zabrakło oczywiście popcornu, dzięki czemu dzieci czuły się jak w prawdziwym kinie. Tę miła niespodziankę przygotowała dla uczniów p. Dyrektor z okazji nadchodzących ferii.

Wizyta w bibliotece

7 lutego w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – projekt „Czytające Przedszkola” dzieci z Punktu Przedszkolnego udały się do biblioteki. Przedszkolaki zwiedziły pomieszczenia biblioteki, dowiedziały się jak wypożyczać książki, oglądały ulubione książeczki, wysłuchały bajki czytanej przez bibliotekarkę – Panią Krysię oraz zaśpiewały Pani Krysi zimową piosenkę. Dziękujemy.

Jabłka dla naszych uczniów

8 lutego nasi uczniowie otrzymali jabłka. Było to możliwe dzięki wieloletniej współpracy naszej placówki z Agencją Rynku Rolnego.

Konkurs Plastyczny „Jestem dzielny – badam się z uśmiechem”

Konkurs plastyczny „Jestem dzielny – badam się z uśmiechem” zorganizowany jest przez DIAGNOSTYKA Oddział Kielce z okazji jubileuszu 20-lecia firmy. Konkurs ma na celu wybranie postaci zwierząt na naklejki jubileuszowe dla dzielnych, małych Pacjentów. Celem konkursu jest stworzenie możliwości szerokiego i aktywnego udziału dzieci oraz młodzieży w aktywnościach artystycznych, rozpowszechnienie wiedzy na temat profilaktyki zdrowia oraz roli badań laboratoryjnych w dbałości o zdrowie człowieka, przełamanie u dzieci lęku przed wizytą w medycznym laboratorium diagnostycznym, ukazanie przez młodych twórców sposobu na przełamanie tego lęku (związanego z wizytą w laboratorium),wdrażanie i rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy twórczej, pobudzenie aktywności twórczej jako formy spędzania czasu z rodziną. Konkurs adresowany jest do dzieci z klas I– VI szkół podstawowych Województwa Świętokrzyskiego (wszystkie powiaty) oraz Województwa Łódzkiego (powiaty: Opoczno, Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Skierniewice).Warunkiem uczestnictwa było wykonanie przez dziecko jednej pracy w dowolnie wybranej technice (kredki, farby), praca konkursowa musi zawierać postać zwierzęcą – symbolizującą pacjenta przychodzącego do punktu pobrań laboratorium na badania stanu swojego zdrowia, prace mogą być wykonane w formacie A4 lub A5, pracę należy odpowiednio zabezpieczyć foliową koszulką lub kartonową teczką, podpisane na odwrocie. Nasza szkoła przesłała na konkurs ponad 50 prac z klas I-VI. Czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone na początku maja.

Dzień Kobiet

Tradycyjnie 8 marca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji panowie pod kierunkiem p. W. Terecha przygotowali część artystyczną. Występ uświetnił pokaz taneczny szkolnych grup tanecznych oraz piosenki w wykonaniu Z. Frączkiewicz, K. Kozłowskiej i koncert skrzypcowy M. Konopki.

Dzień Kobiet w klasie Vb

9 marca uczniowie klasy Vb wspólnie świętowali Dzień Kobiet na kręglach i pizzy. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy współorganizowali wyjazd z wychowawczynią klasy.

Czytamy, rozmawiamy, świat zmieniamy

Z inicjatywy p. Dyrektor klasa Vb, która realizowała w bieżącym roku szkolnym projekt „Miło”, rozpoczęła cykl czytania w poszczególnych klasach. Wybór książek nie był przypadkowy, ich tematyka dotyczyła przede wszystkim tolerancji, szacunku wobec odmienności kulturowej, religijnej, światopoglądowej. Czytane teksty stają się zaczątkiem dyskusji na te trudne tematy, dzięki czemu nasi uczniowie stają się otwarci, tolerancyjni i empatyczni.

Dni Bezpiecznego Internetu 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu. Włączamy się do międzynarodowej akcji! - Obrazek 1Na przestrzeni lutego i marca Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli włączyła się w obchody Dnia  Bezpiecznego Internetu (DBI) odbywającego się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 byli Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI 2018 zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji. W ramach Dni Bezpiecznego Internetu 2018 w naszej szkole nauczyciele klas I-VII na zajęciach komputerowych i informatyce przeprowadzili lekcje na temat bezpieczeństwa w sieci i kulturalnego zachowania (Netykieta). Odbyło się spotkanie z policjantem na temat bezpieczeństwa w sieci. Zostały zorganizowane konkursy i oto ich zwycięzcy: Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie i kulturalnym zachowaniu „Jestem bezpieczny i kulturalny w Internecie”: kl. I - I miejsce: Natalia Tutak, Bartek Ślusarczyk; wyróżnienia: Martyna Mrozicka, Antoni Bukowski, Alicja Wojda, Lena Mrozicka, Grzegorz Szewczyk, Tomasz Bisaga, Zuzanna Adamiec, Kacper Cieślikiewicz, kl. II - I miejsce: Krzysztof Skuciński, Jan Cieślikiewicz, Piotr Szewczyk; wyróżnienia: Ksawery Zawiślak, Piotr Sołtys, Krzysztof Kotarowski, kl. III - I miejsce: Klaudia Skrzyniarz, Jakub Dziewięcki, Wiktor Woźniak; wyróżnienia: Sylwia Bisaga, Paweł Dudek, Anna Dziewięcka, kl. IV - I miejsce: Joanna Graczak, Małgorzata Kubicka, II miejsce: Agata Siekiera, Aleksandra Litwin, III miejsce: Emilia Buśluk; wyróżnienia: Krzysztof Wojda, kl. Va - I miejsce: Dominika Sułkowska, II miejsce: Kacper Skuciński, III miejsce: Maksymilian Wieczorek, Igor Pajączkowski; wyróżnienia: Filip Szymoniak, Damian Fabian, kl. Vb - I miejsce: Bartosz Kędzior, Konrad Adamiec, II miejsce: Julia Bukowska, Filip Woźniak, III miejsce: Daniel Szewczyk; wyróżnienia: Paulina Mącznik, Wiktoria Szewczyk, Agata Ciechanowska, Daria Siniak, kl. VI - I miejsce: Wiktor Banaszczyk, II miejsce: Katarzyna Kozłowska, III miejsce: Patryk Skrzyniarz, Kinga Zimoch, Kacper Tutak; wyróżnienia: Kacper Motyka, Jakub Motyka, Zuzanna Frączkiewicz, Kl. VI - I miejsce: Dominika Fąfara, Wiktoria Sułkowska, II miejsce: Kacper Dudkiewicz, III miejsce: Katarzyna Dudek; wyróżnienia: Oskar Gawior, Daniel Drozdowski. Konkurs plastyczny „Jestem kulturalny w sieci” dla klasy I: I miejsce: Kacper Cieślikiewicz, II miejsce: Martyna Mrozicka, Lena Mrozicka, III miejsce: Bartek Ślusarczyk; wyróżnienia: Zuzanna Adamiec, Tomasz Bisaga. Konkurs graficzny „Jestem kulturalny w sieci „dla klas II-III: I miejsce: Klaudia Skrzyniarz - kl. III, II miejsce: Sylwia Bisaga - kl.III, Jakub Dziewięcki - kl. III, III miejsce: Wiktor Woźniak –kl. III; wyróżnienia: Jaworski Patryk - kl. III, Jan Cieślikiewicz - kl. II, Krzysztof Kotarowski - kl. II, Paweł Dudek- kl. III. Konkurs na prezentację „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” dla klas IV-VII: I miejsce: Joanna  Graczak - kl. IV, II miejsce: Kinga Zimoch - kl. VI, Agata Siekiera - kl. IV, III miejsce: Katarzyna Kozłowska - kl. VI; wyróżnienia: Małgorzata Konopka i Julia Kubicka - kl.VI, Karolina Moskwa i Wiktoria Kos - kl. VI. W pracowni przygotowana została  gazetka ścienna z zasadami kulturalnego zachowania w Internecie, a na apelu szkolnym odbyło się podsumowanie działań i rozdanie skromnych upominków. Nasza akcja DBI została zgłoszona do ogólnopolskich obchodów i znajduje się na mapie inicjatyw: https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html.

Występ Małych Wolanecek

10 marca nasz szkolny zespół folklorystyczny wystąpił na zaproszenie Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie w Pasażu Świętokrzyskim w Kielcach, gdzie wziął udział w akcji promującej kulturę i tradycję ludową pod hasłem „Robimy Marzanny, Wyplatamy Palmy”.

„Roztańczone Puzzle” w Bilczy

W dniu 18 marca 2018r. soliści, duety i zespoły taneczne z naszej szkoły uczestniczyły w turnieju tanecznym „Roztańczone Puzzle” w Bilczy. Tancerze z terenu naszej gminy Morawica rywalizowali w kilku kategoriach tanecznych i wiekowych. Nasi tancerze wywalczyli nagrody: w kategorii soliści I-III: Sylwia Bisaga – II miejsce, w kategorii duety I-III: Alicja Wojda i Lena Mrozicka – II miejsce, w kategorii duety IV-VI: Joanna Graczak i Agata Siekiera – III miejsce, Kinga Zimoch i Magdalena Szewczyk – III miejsce, w kategorii zespół I-III: ISKIERKI II–III miejsce, w kategorii zespół IV-VI: CRAZY GIRLS – III miejsce. Piękne występy dały również zespoły ISKIERKI I i LITTLE SHOCK uczestniczące w kategorii przedszkolaki i klasy 0 i soliści z kategorii IV-VI: Zuzanna Frączkiewicz. Najlepszym tancerzom turnieju wręczono puchary, medale i dyplomy.

Rekolekcje wielkopostne

19 i 20 marca społeczność naszej szkoły uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. Była to okazja do zadumy, wspólnej modlitwy.

VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w konkursie „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” celem, którego jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych uczniów szkół podstawowych. Konkurs na etapie szkolnym przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: I grupa wiekowa – klasy 0–III szkoły podstawowej, II grupa wiekowa – klasy IV–VII szkoły podstawowej. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 w dowolnej technice na temat zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób. Wyniki konkursu na etapie szkolnym: I grupa wiekowa – klasy 0–III szkoły podstawowej: I miejsce: Gabriela Paluch – kl. 0, II miejsce: Krystian Grzybowski – kl. II, III miejsce: Martyna Mrozicka – kl. I; II grupa wiekowa – klasy IV–VII szkoły podstawowej: I miejsce: Joanna Graczak - kl. IV, II miejsce:  Emilia Buśluk - kl. IV, III miejsce: Milena Życzkowska - kl. VII. Prace te przekazano do etapu gminnego.

Klasa VI szuka Wiosny

W dniu 21 marca klasa VI wybrała się na poszukiwanie Wiosny… Trudno było ją dostrzec, ale pierwsze oznaki już są. Spod śniegu przebijają się pierwsze roślinki, na drzewach można dostrzec bazie i pierwsze pąki…

Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

Nasi uczniowie, Magdalena Szewczyk i Kinga Zimoch z klasy VI pod opieką Pana Leszka Więckowskiego uczestniczyli w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs odbył się 22 marca 2018r. W tym roku dziewczynom nie udało się dostać do finału, ale i tak jest to olbrzymi sukces, ponieważ wiedza pożarnicza obejmuje szeroki wachlarz informacji z zakresu pierwszej pomocy, prewencji i szczegółowej wiedzy pożarniczej.

Wystawa pt. Ostern – Wielkanoc w Niemczech i w Polsce

Wraz z uczniami klas IV-VII stworzyliśmy wystawę pt. Ostern – Wielkanoc w Niemczech i w Polsce. Uczniowie przygotowali prace nawiązujące do kultury Niemiec i Polski, wskazując podobieństwa i różnice w obchodzeniu tych Świąt, ucząc się przy okazji nowego słownictwa.

Dzień Wiosny

Wiosna w tym roku przywitała naszych uczniów zdrowymi i kolorowymi sałatkami. Każda z klas przygotowywała smaczny poczęstunek, co było okazją do wspólnej zabawy, promowania zdrowego trybu życia.

„Kolczasta przyjaźń”

3 kwietnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli pouczające przedstawienie „Kolczasta przyjaźń”, którego bohaterowie po wielu perypetiach docenili wartość przyjaźni.

VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

Znamy już wyniki etapu gminnego  konkursu „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. Wyniki konkursu na etapie gminnym: w kategorii I grupa wiekowa – klasy 0–III szkoły podstawowej: Gabriela Paluch kl. 0 - I miejsce, Martyna Mrozicka kl. I – wyróżnienie; II grupa wiekowa – klasy IV–VII szkoły podstawowej: Joanna Graczak - kl. IV - III miejsce, Emilia Buśluk – kl. IV – wyróżnienie. Gratulacje!

Spotkanie z byłym uczniem patrona szkoły – p. T. Ślusarczykiem

12 kwietnia klasy I-III uczestniczyły w spotkaniu z p. T. Ślusarczykiem, który był uczniem J. Szelesta. Nasz gość opowiedział uczniom również o czasach swojego dzieciństwa podczas II wojny światowej. Dziękujemy p. T. Ślusarczykowi za cykliczne spotkania w naszej szkole, cenne dla naszej społeczności informacji na temat patrona szkoły.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu na terenie Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD. Wiosną 1940 r. NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były grzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Pamiętamy o tych wydarzeniach i podobnie, jak w ubiegłych latach, uczniowie wraz z nauczycielami udali się pod dęby katyńskie, aby oddać hołd ofiarom tej okrutnej zbrodni.

Magia w naszej szkole

13 kwietnia uczniowie naszej szkoły obejrzeli występ magika. Magiczne sztuczki bardzo podobały się dzieciom, które ochoczo brały udział w występie.

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Kielcach

W dniu 17.04.2018r. uczniowie klas Va, Vb i VI uczestniczyły w zajęciach w Muzeum Narodowym w Kielcach nt. „Komendant, dziadek, marszałek – Józef Piłsudski”. Podczas pobytu uczniowie zwiedzili wystawę Sanktuarium Józefa Piłsudskiego, poznali życiorys Józefa Piłsudskiego, z akcentem na historię wkroczenia I Kompanii Kadrowej do Kielc w sierpniu 1914r. i powstania I Pułku Legionów w Kielcach (obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego) oraz inicjatywy podejmowane ku upamiętnieniu postaci Józefa Piłsudskiego (Sanktuarium, Dom PW i WF). Podczas warsztatów uczniowie wyjaśniali czym jest patriotyzm, odwaga, pamięć, tradycja i w czym obecnie mogą się przejawiać a na kartach pracy kompletowali mundur oraz uzbrojenie żołnierzy Legionów Polskich.

Kolejne szkolne wydarzenie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

19 kwietnia uczniowie klas IV–VII uczestniczyli w programie edukacyjnym pt. „Polska – moja Ojczyzna” zorganizowanym przez agencję szkolno-przedszkolną LUPUS w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia miały na celu kształtowanie miłości do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz utrwalenie wiadomości na temat naszych symboli narodowych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, definiowały pojęcia: ojczyzna, patriota, wymieniały symbole narodowe, wędrowały przy pomocy zdjęć po różnych miejscach w Polsce i w Europie oraz rozpoznawały zwierzęta żyjące w naszej ojczyźnie. Uczniowie bardzo chętnie rozwiązywali różne zagadki związane z naszym krajem. Za każdą prawidłowo udzieloną odpowiedź zostały odsłaniane poszczególne części zakrytej planszy. Po odgadnięciu wzorowo wszystkich zadań uczniowie wyrecytowali wiersz autorstwa W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało „Dyplom Małego Patrioty”. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych okazała się możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii w strojach powstańców.

Spotkanie z dzielnicowym st. sierż. T. Krężołkiem

19 kwietnia po raz kolejny odwiedził naszą szkołę st. sierż. T. Krężołek, który dba o to, by nasi uczniowie mieli dużą świadomość jak dbać o bezpieczeństwo.

Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej

http://staszow.pl/g/i/76/7660/Urzad_Marszlkowski_logo-0-944x590.jpgW tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w projekcie pod nazwą Świętokrzyska Szkoła Edukacji Szachowej organizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kielcach. W październiku Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przeszkoliło ponad 230 nauczycieli, którzy są liderami edukacji szachowej w swoich placówkach. Z naszej szkoły udział w szkoleniu wzięły Panie Małgorzata Stawiarz i Agnieszka Kędzior. Na początku marca trafiło do 124 świętokrzyskich szkół ponad tysiąc zestawów szachów zakupionych przez Urząd Marszałkowski. Przekazane szachy zostały wykorzystane podczas lekcji do rozwoju u uczniów samodzielnego myślenia i kreatywności, motywacji do samodzielnej pracy umysłowej, a także kształtowanie nawyku samokontroli i samooceny swoich działań. Ponadto ważnym aspektem edukacji szachowej w szkole jest jej istotny wpływ na zwiększenie umiejętności matematycznych wychowanków, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego i rozwiązywania problemów. Dzieci bardzo chętnie rozgrywają partie szachowe. Szczególną atrakcją są te rozgrywane ze swoimi nauczycielami.

Edukacja przyrodnicza w szkolnym ogródku

Korzystając z pięknej pogody klasa I wraz z wychowawczynią p. M. Stawiarz rozpoczęła wiosenne prace w szkolnym ogródku. Dzieci uczyły się jak dbać o przyrodę, jak pielęgnować rośliny, aby przyniosły plon. Taka lekcja przyrody bardzo przypadła do gustu pierwszakom.

„Scratch – day #SuperKoderów”

23 kwietnia koderzy z klasy IV pod opieką nauczyciela pani Wioletty Domagały zorganizowali dzień kodowania w naszej szkole. Do udziału we wspólnej zabawie zaprosili najbliższych, rodziców, dziadków, przyjaciół oraz lokalne media przygotowując wcześniej zaproszenie w formie nagrania. W tym dniu nasi #SuperKoderzy zamienili się rolami i to oni uczyli najbliższych jak pracować ze Scratch'em. Zabawa była wyśmienita. Jak się okazuje kodowanie nie jest takie trudne i każdy może się tego nauczyć. Dziękujemy wszystkim za udział w „Scratch – day”.

Światowy Dzień Książki w przedszkolu

23 kwietnia w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” projekt „Czytające Przedszkola” obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Dzieci wysłuchały bajki czytanej przez Panią Dyrektor oraz wykonały własne książeczki.

Wycieczka do Krakowa

W dniu 24 kwietnia 2018 roku uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Zwiedzaliśmy ciekawe miejsca i zabytki dawnej stolicy Polski – wzdłuż brzegu Wisły doszliśmy do wawelskiego Smoka. Stalowy smok wszystkim się bardzo podobał. Był tu też czas  na robienie klasowych fotek. Kolejnym punktem na liście do zwiedzenia był Wawel, czyli dawna rezydencja królów polskich. Przeszliśmy przez dziedziniec, podziwiając charakterystyczne dla Wawelu krużganki. Byliśmy w katedrze wawelskiej, gdzie znajdują się sarkofagi królewskie. Następnym punktem naszej trasy krakowskiej było Stare Miasto, gdzie podziwialiśmy przepiękne kamienice na Rynku Głównym i Sukiennice. Byliśmy też w Kościele Mariackim, który jest wspaniałym zabytkiem w stylu gotyckim. W środku oglądaliśmy największy na świecie drewniany, skrzydłowy ołtarz autorstwa Wita Stwosza, którego prawe skrzydło jest obecnie odnawiane. Wybiła godzina 12, więc z wieży kościoła Mariackiego rozległ się hejnał grany przez trębacza. Ponieważ wszyscy są już trochę zmęczeni ilością wrażeń i marszem, więc dzielimy się na dwie grupy i ruszamy – jedna do McDonalda druga do KFC przy krakowskim Barbakanie. Po skończonym posiłku powędrowaliśmy do autokaru i podjechaliśmy pod Lodowisko Cracovii. To był nasz ostatni i główny cel wycieczki czyli oglądanie widowiska na lodzie „Królowa Śniegu”. Spektakl był przepiękny, stroje bajecznie kolorowe, a aktorzy zachwycali swoimi umiejętnościami łyżwiarskimi. Wycieczka była udana, ale minęła stanowczo zbyt szybko.

Olimpiada Wiedzy Archimedes.Plus - Matematyka.Plus

Nasza szkoła w dniu 25.04.2018r. wzięła udział w konkursie Olimpiada Wiedzy Archimedes.Plus – Matematyka.Plus. Jest to konkurs, który odbywa się dwa razy w ciągu roku szkolnego – w listopadzie i w kwietniu. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas III-VII. Może w nim startować każdy uczeń, bez względu na wyniki w nauce oraz osiągnięcia na lekcjach matematyki. W tym konkursie nie ma przegranych, jest on organizowany dla zwiększenia motywacji uczniów do sprawdzenia swoich umiejętności. Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę niespodziankę i pamiątkowy dyplom. Dodatkowo uczniowie, którzy zdobędą maksymalną ilość punktów (100pkt) dostają dodatkową nagrodę. Udział w konkursie jest płatny. Czekamy na  wyniki.

Projekt „Moje kompetencje – Twój sukces” – szkolenie dla uczniów

Nasza szkoła realizuje w bieżącym roku szkolny projekt „Moje kompetencje – Twój sukces”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Zadania eksperta realizuje p. K. Kędzior. W ramach projektu podjęto szereg działań w obszarze rozwoju kompetencji kluczowych wspomagających umiejętność uczenia się m.in. szkolenia dla nauczycieli, szkolenie dla rodziców. 23 kwietnia uczniowie klas IV-VII wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez pracownice Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku na temat: „Techniki i sposoby efektywnego uczenia się”.

Akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

27 kwietnia 2018 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy IV i Vb. Na zakończenie uroczystości zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Gminny Konkurs Zawodoznawczy „Mój wymarzony zawód”

W środę, 9 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im J. Szelesta w Dębskiej Woli odbyła się I edycja Gminnego Konkursu Zawodoznawczego „Mój wymarzony zawód”. Konkurs był skierowany do uczniów klas VII z terenu naszej gminy. Głównym celem konkursu było zaplanowanie przez uczniów swojej przyszłości zawodowej oraz prezentacja wybranego przez siebie zawodu. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy mieli za zadanie opracowanie w formie teczki portfolio informacji o wybranym zawodzie ze szczególnym uwzględnieniem opisu wybranego zawodu, wykonywanych czynności zawodowych, predyspozycji kandydata, miejsca i warunków pracy oraz ścieżki edukacyjnej prowadzącej do zdobycia zawodu. W części drugiej uczniowie przed jury przedstawili z uzasadnieniem swój wymarzony zawód. Prezentacja mogła mieć różną formę, także przekazu artystycznego. Konkurs zorganizował doradca zawodowy – pani Mirosława Piwowarska. Uroczystej inauguracji dokonała dyrektor szkoły – pani Irena Bisaga, witając serdecznie wszystkich uczniów wraz z opiekunami. Do konkursu przystąpiły 4 szkoły podstawowe, łącznie 9 uczestników. Po naradzie jury uznało, że na szczególne wyróżnienie zasługuje praca Franciszka Kruka ze Szkoły Podstawowej w Morawicy, który zajął pierwsze miejsce. Na miejscu drugim uplasowało się troje uczniów: Wiktoria Rogowska ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, Wiktoria Sułkowska ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli oraz Jan Malczewski ze Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. Trzecią lokatę zdobyli: Wiktoria Sobieraj ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, Katarzyna Dudek i Dominika Fąfara ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli, Magdalena Durło ze Szkoły Podstawowej w Morawicy oraz Michał Sosiński ze Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. Wręczenia nagród dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica – pan Marian Buras oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli – pani Irena Bisaga. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez pana Burmistrza w postaci pendrive, breloczka pluszowego lub słuchawek dousznych oraz kijka do selfie. Dyrektor szkoły I. Bisaga i organizator p. M. Piwowarska serdecznie dziękują panu Burmistrzowi za ufundowanie nagród, opiekunom: pani Magdalenie Kwiatkowskiej, pani Joannie Chorzępa, pani Beacie Matyni, pani Ewie Ozimirskiej za udział i przygotowanie uczniów do konkursu oraz wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysiłek w opracowaniu teczki portfolio i ciekawe przedstawienie prezentacji wybranego zawodu. Usatysfakcjonowani wystąpieniami uczniów i pełni pozytywnych pokonkursowych wrażeń, już dziś zapraszamy do kolejnej edycji konkursu zawodoznawczego za rok.

Wycieczka przedszkolaków do Teatru „Kubuś” w Kielcach

10 maja dzieci młodsze i starsze z Punktu Przedszkolnego udały się do Teatru „Kubuś” w Kielcach, gdzie obejrzały przedstawienie „Pan Bam i Ptak Agrafka”. Dzieci zapoznały się z wyglądem teatru, zawodem aktora oraz z zasadami zachowania w teatrze.

Debata z Burmistrzem p. M. Burasem

10 maja gościliśmy w naszej szkole Burmistrza Miasta i Gminy Morawica p. M. Burasa, który przedstawił uczniom klas VI-VII prezentację multimedialną na temat funkcjonowania i rozwoju naszej gminy. Następnie p. Burmistrz odpowiadał na pytania uczniów dotyczące jego pracy, samorządu terytorialnego oraz zadań zaplanowanych do realizacji przez Gminę Morawica.

Szlakiem ku Niepodległości

15 maja uczniowie klas Vb i VI uczestniczyli w grze terenowej „Szlakiem ku Niepodległości” zorganizowanej przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Było to kolejne działanie przeprowadzone przez nauczycielki: p. M. Pacholec, p. W. Domagałę i p. M. Graczak związane z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas kilkugodzinnego spaceru dydaktycznego uczniowie wędrując po mieście rozwiązywali zadania związane z miejscami pamięci poświęconymi J. Piłsudskiemu oraz postaciom, dzięki którym żyjemy w niepodległej i wolnej Ojczyźnie.

„Magia teatru”

Miłośnicy teatru z klas IV-VII wybrali się na przedstawienie teatru Artenes z Wrocławia pt.: „Magia teatru”, które w ciekawy sposób zaprezentowało historie teatru od starożytności do teatru współczesnego, interaktywnego. Nasi uczniowie po raz kolejny aktywnie uczestniczyli w kulturze rozwijając kompetencje społeczne.

Świętujemy Dzień Mamy i Taty

25 maja przybyli do szkoły rodzice naszych uczniów, aby wspólnie świętować Dzień Mamy i Dzień Taty. Z tej okazji p. A Kędzior przygotowała program artystyczny oraz przedstawienie z klasą II. Wystąpiły przedszkolaki, klasa 0 przygotowana przez p. E. Gondek, klasa I pod kierunkiem p. M. Stawiarz, klasa III przygotowana przez p. W. Terecha. Klasa IV zaśpiewała piosenkę, zatańczył też szkolny zespół taneczny. Życzenia rodzicom złożyła p. dyrektor I. Bisaga oraz ksiądz H. Terpiński. To miłe święto zakończył słodki poczęstunek.

IV Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Dnia 28 maja 2018r. w Centrum Samorządowym w Morawicy odbył się IV Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: klasy I-III - Anna Dziewięcka, Klaudia Skrzyniarz, Karol Tywoniuk; klasy IV-VI - Aleksandra Śnioch, Magdalena Szewczyk, Kinga Zimoch; klasa VII - Aleksandra Wróbel, Alicja Szewczyk, Kinga Sęk. Uczestnicy konkursu odpowiadali na wiele pytań dotyczących gminy oraz zasad jej funkcjonowania. Nasi uczniowie poradzili sobie doskonale. W kategorii klas IV-VI 1. miejsce zajęła M. Szewczyk, 2. miejsce - A. Śnioch, a 3. miejsce przypadło K. Zimoch. W kategorii klas VII i II, III gimnazjum 2. miejsce zajęła A. Wróbel, a 3. miejsce A. Szewczyk. Serdecznie gratulujemy!

Dzień Dziecka

30 maja świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka: uczniowie obejrzeli film „Dzieciak rządzi”, jak w prawdziwym kinie nie zabrakło popcornu i napojów. Następnie odbyła się dyskoteka, a miłośnicy sportu rozegrali mecze piłki nożnej. Z okazji Dnia Dziecka wszystkim uczniom życzymy uśmiechu, radości i spełnieni marzeń.

Dzień Dziecka w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy

3 czerwca dzieci z całej gminy świętowały Dzień Dziecka przed Urzędem Miasta i Gminy Morawicy. Wśród licznie występujących zaprezentowali się również uczniowie naszej szkoły: zespół folklorystyczny Małe Wolanecki oraz zespoły taneczne. Popisy naszych małych artystów zostały entuzjastycznie przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność.

Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

Jak każdego roku 5 czerwca świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Przedstawiciele klas IV-VII rozwiązywali test wiedzy o Jakubie Szeleście – naszym patronie. Największą wiedzą wykazały się drużyny z klasy Va i Vb, które bezbłędnie odpowiedziały na wszystkie pytania. Tuż za nimi uplasowali się przedstawiciele klasy IV, natomiast III miejsce zajęła klasa VI.

Bezpieczne wakacje

Z okazji Tygodnia Profilaktyki w naszej szkole na zaproszenie p. A. Kędzior przybyli do naszej szkoły pracownicy Straży Miejskiej z Morawicy, którzy rozmawiali z uczniami o tym, jak unikać niebezpieczeństw w czasie wakacji. Mamy nadzieje, że spotkanie to zaowocuje nie tylko wiedzą, ale i sprawi, że wszyscy uczniowie spędzą wakacje aktywnie, bezpiecznie i zdrowo.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach od 4 do 8 czerwca odbył się w naszym przedszkolu Tydzień Czytania Dzieciom, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, projekt – Czytające przedszkola. W tygodniu z książką, czytała nam Pani Ania Piwowarska z biblioteki, oraz mamy – Pani Ewelina Dziewięcka oraz Pani Barbara Wiącek. Przedszkolaki odwiedziły także Bibliotekę Szkolną. Serdecznie dziękujemy za udział w naszej akcji.

IV Festyn Rodzinny

10 czerwca w naszej szkole odbył się IV Festyn Rodzinny. Liczne atrakcje przyciągnęły całe rodziny. Wielką radość wśród dzieci wzbudziły dmuchane zjeżdżalnie, karuzela, suchy basen z piłeczkami, punkt malowania twarzy. Nieco starsi chętnie brali udział w rozgrywkach sportowych, podczas których świetnie bawiły się całe rodziny. Tegoroczny festyn uświetniły występy morawickiej Gminno- Szkolnej Orkiestry Dętej, której członkami są również  nasi uczniowie, absolwenci, nauczyciele, rodzice. Kapelmistrz P. Czekaj umożliwił wszystkim chętnym zapoznanie się z instrumentami muzycznymi i próbę gry na nich. Dzięki sponsorom przybyli goście mogli skosztować pysznej kiełbaski, na wielbicieli słodyczy czekały lody, pączki, ciasta. W rodzinnej atmosferze, przy muzyce na żywo bawiło się z nami ponad trzysta osób, a wśród nich tradycyjnie wiceburmistrz p. M. Dziewięcki z rodziną. Tak wspaniała impreza mogła się odbyć dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób: Rady Rodziców z jej przewodniczącą p. R. Motyką i wice przew. E. Dziewięcką, radnym – p. M. Jędrzejczykowi i Ł. Wojdzie, Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola – z prezesem R. Dziewięcką, Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu naszej szkoły. Wiele serca okazali pozyskani przez p. przewodniczącą R. Motykę sponsorzy, którzy odpowiedzieli na potrzeby naszej lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola uczestnicy pikniku mogli spróbować swoich sił w paintballu, a najmłodsi korzystali z malowania twarzy i włosów. Rodzice przygotowali pyszne ciasta oraz dbali o obsługę tego niezwykłego święta. Piknik w naszej szkole był okazją do wspólnej zabawy, przyjemnego spędzenia czasu i integracji całej społeczności lokalnej. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców serdecznie dziękują za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu IV Pikniku Rodzinnego: sponsorom, radnym Dębskiej Woli i Zbrzy, Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola, Rodzicom i mieszkańcom.

O naszym festynie można również przeczytać na stronie UMiG Morawica pod linkiem:

https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=1&artykul=1624&akcja=artykul

Sprawozdanie z realizacji zajęć w pracowni przyrodniczo – ekologicznej

W czasie roku szkolnego 2017/2018 w pracowni ekologicznej odbywały się lekcje przyrody i zajęcia pozalekcyjne, na których wykorzystywano pomoce z wyposażenia pracowni. Klasy I–III korzystały z gier ekologicznych, puzzli, oglądały filmy przyrodnicze, badały i obserwowały pogodę dzięki stacji meteorologicznej w ramach zajęć edukacji ekologicznej. Wykorzystywano jako część lekcji plansze z ekosystemami jeziora, łąki, lasu. Klasa IV na zajęciach w terenie wykorzystywała przyrządy do obserwacji okazów; lupa, lornetka. Wykonywano doświadczenia na mierzenie zawartości tlenu w wodzie, badano stan powietrza atmosferycznego. W czasie zajęć pozalekcyjnych wykorzystano mikroskopy do obserwacji gotowych preparatów i preparatów przygotowywanych przez uczniów. W ramach działań pracowni ekologicznej przygotowywano trasy przejścia przez uczniów wokół terenu szkoły, które sprzątano podczas akcji Sprzątanie Świata 2018. Zorganizowano spotkanie z leśnikiem panem Pawłem Kosinem z nadleśnictwa w Daleszycach. Uczniowie wykonywali plakaty z okazji dnia ziemi, które posłużyły jako dekoracja na gazetkę z okazji wyżej wymienionego święta. Prace wykonane przez uczniów oraz wyposażenie pracowni mogli oglądać rodzice podczas spotkań klasowych. Zdjęcia i sprawozdanie z realizacji działań pracowni zamieszczono na stronie internetowej szkoły.

Szkolny Program Profilaktyczny ,,Zdrowe i bezpieczne wakacje”

W dniach 04.06.2018-08.06.2018 w naszej szkole realizowano program profilaktyczny ,,Zdrowe i bezpieczne wakacje”. Autorem programu jest pani Agnieszka Kędzior. W ramach programu przeprowadzono wiele działań: pogadanki w klasach na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa; spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej z Morawicy; spotkanie z panią pielęgniarką; nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej; konkursy plastyczne i literackie: kl. 0-III ,,Bezpieczne wakacje”, kl. IV-VI ,,Używkom mówię stop”. W dniu 14.06.2018 roku dokonano podsumowania programu ,w którym uczestniczył Burmistrz Miasta i Gminy Morawica – Pan Marian Buras. Rozdano ok 40 nagród ufundowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy. Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy II w przedstawieniu,, Nie płacz Koziołku”.

Szlakiem wydarzeń II wojny światowej

13 czerwca klasy IV, Va, Vb, VI wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer edukacyjny po okolicy. Naszym przewodnikiem był dawny uczeń patrona naszej szkoły J. Szelesta – pan T. Ślusarczyk, który był świadkiem wydarzeń z czasów II wojny światowej. Dziękujemy p. T. Ślusarczykowi za kolejne ciekawe spotkanie.

Występ Małych Wolanecek w Tokarni

15 czerwca szkolny zespół folklorystyczny Małe Wolanecki wystąpił na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach podczas spotkania o charakterze równościowym „Bez barier z Ekonomią Społeczną – Tradycja i Nowoczesność”. Zespół zaprezentował wiązankę pieśni regionalnych wywołując aplauz wśród zgromadzonej publiczności. Następnie uczestniczył w lekcji muzealnej pn. „W dawnej szkole”. Nasi uczniowie spróbowali swoich sił w zabawach, w jakie bawili się dziadkowie, zwiedzali Park Etnograficzny.

Wyniki konkursu na najładniej uporządkowaną klasę

19 czerwca podczas rozstrzygnięcia konkursów szkolnych poznaliśmy klasy, które najlepiej dbały o porządek w swoich klasach. Konkurs był prowadzony przez cały rok, członkowie Samorządu Szkolnego wraz z opiekunem p. A. Todorowską raz w miesiącu kontrolowali czystość w salach lekcyjnych. Gratulujemy zwycięzcom: klasie I, IV, Vb.

Ogólnopolskie Konkursy – Olimpiada Wiedzy Archimedes.Plus

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskich konkursach Olimpiada Wiedzy Archimedes.Plus – Matematyka.Plus oraz Olimpiada Wiedzy Archimedes.Plus – Lingua.Plus Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas III-VII. Mamy już wyniki konkursu Mamy też laureatów! W konkursie matematycznym: Aleksandra Śnioch (kl. Vb) – laureat IV stopnia, Magdalena Litwin (kl. Vb) – laureat IV stopnia, Joanna Graczak (kl. IV) – laureat V stopnia. W konkursie z języka angielskiego: Patryk Bąk (kl. VII) – laureat V stopnia. Laureatom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie GRATULUJEMY!!!

Rozstrzygnięcie konkursów o patronie szkoły

19 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i wiedzowego o Jakubie Szeleście – patronie naszej szkoły zorganizowanych w Dniu Patrona Szkoły – 5 czerwca przez p. M. Graczak i p. A. Todorowską. Najładniejsze prace namalowały uczennice: N. Tutak z kl. I, A. Piłat z kl. III oraz O. Drozdowska z kl.III. W konkursie wiedzowym wzięły udział reprezentacje klas IV – VII. Największą wiedzą wykazały się drużyny z klasy Va i Vb, które bezbłędnie rozwiązały test. II miejsce zajęła klasa IV, III miejsce przypadło klasie VI. Klasa VII tym razem poza podium. Uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez organizatorki.

Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

Tradycyjnie uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. Następnie w szkole przywitaliśmy delegacje z gmin partnerskich z Niemiec i Stawigudy. Goście towarzyszyli nam podczas programu artystycznego przygotowanego przez nauczycielki: A. Jasiorowską i S. Ciszyńską oraz występu Małych Wolanecek. Burmistrz p. M. Buras wręczył stypendia dla najlepszych uczennic, a p. Dyrektor nagrodziła uczniów ze średnią powyżej 4.75, a także tych, którzy nie opuścili żadnej lekcji. Na koniec rozdane zostały nagrody w konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy, upadkom zapobiegamy”. Wszystkim uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.