Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2015r. o godz. 900 mszą św. w kościele w Dębskiej Woli rozpoczęła się uroczystość inauguracji roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły rozpoczęliśmy rok szkolny mszą św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli, dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Uczniowie i licznie zebrani rodzice obejrzeli prezentację multimedialna na temat rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowaną przez p. M. Pacholec. Pani Dyrektor przywitała uczniów i rodziców, najserdeczniejsze słowa skierowała do rozpoczynających naukę uczniów klasy pierwszej i czwartej. Wszystkim uczniom życzymy pomyślności w nowym roku szkolnym.

Fundacja Eco Textil OD WAS DLA WAS

Dyrektor Irena Bisaga oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli składają serdeczne podziękowania dla Fundacji Eco Textil OD WAS DLA WAS z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej za przekazanie niecodziennych prezentów dla naszych dwóch uczniów. Rowery rehabilitacyjne, które otrzymali nasi wspaniali chłopcy Wiktor i Piotr wywołały u nich wiele pozytywnych emocji. Za szeroki uśmiech u naszych podopiecznych, cała nasza społeczność szkoły jest bardzo wdzięczna. Ten dar od Fundacji Eco Textil na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy!

Narkotykom mówimy: NIE

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i profilaktyka, dlatego 17 września uczniowie klas szóstych spotkali się z p. K. Dziewięckim, terapeutą uzależnień, aby poznać skutki zażywania narkotyków. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy VIb p. A. Todorowska.

Występ Małych Wolanecek

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 17 września 2015 Małe Wolanecki wystąpiły podczas spotkania „Gwara świętokrzyska piękna i bogata” w Bibliotece Pedagogicznej Kielcach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Prowadzący wykład prof. Stanisław Cygan, specjalista dialektolog opowiadał o cechach gwary świętokrzyskiej np. o mazurzeniu, szadzeniu, denazalizacji. Nie zabrakło przykładów z życia wziętych, wywołujących uśmiech na twarzy zgromadzonych gości. Prowadzący wykład podkreślał, że gwara świętokrzyska jest bogactwem regionu, o które należy dbać i pozytywnie odniósł się do występu naszego zespołu. Szkołę reprezentowało 12 dziewczynek należących do zespołu Małe Wolanecki, które wykonały tradycyjne pieśni ludowe H. Szelestowej. Były także dwa bisy, co potwierdza, że gwara jest lubiana i doceniana. Pani Urszula Salwa, dyrektor PBW podziękowała za występ i wręczyła małym artystkom pamiątkowe upominki.

Ognisko klasy II

Klasa II pod opieką wychowawczyni p. M. Stawiarz wybrała się na ognisko klasowe do państwa K. i M. Szewczyków ze Zbrzy. Po krótkiej pogadance na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, założeniu kamizelek odblaskowych dzieci wyruszyły do Zbrzy. Pogoda dopisała, a serdeczne przyjęcie gospodarzy sprawiło, że dzień był wyjątkowo udany.

Wernisaż wystawy fotografii uczestników projektu „Mali odkrywcy, wielkie możliwości”

18 września w BWA w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej, na której swoje prace prezentowało m. in. szesnaścioro uczniów naszej szkoły oraz nauczycielka naszej szkoły p. M. Graczak. Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki o fotografii. Niezwykłą pamiątką po wakacyjnych warsztatach są katalogi ze zdjęciami uczestników warsztatów. Ta wspaniała przygoda z fotografią, 5 dni profesjonalnych warsztatów pod okiem fotografika p. A. Myśliwca nie doszłaby do skutku, gdyby nie finansowe wsparcie szkoły i otwartość na nietuzinkowe działania p. dyrektor I. Bisagi.

Święto pieczonego ziemniaka – wykopki

18.09.2015 roku uczniowie klasy III wybrali się do Kawczyna do gospodarstwa państwa Chodakowskich, aby uczestniczyć w wykopkach ziemniaków. Okazało się ,że była to dla dzieci wielka frajda. Uzbierały cały wóz kartofli. Po skończonej pracy gospodarze rozpalili ognisko. Po „wcale nie ciężkiej pracy” dzieci zajadały się kiełbaskami i ziemniaczkami. Najwięcej radości sprawiła uczniom przejażdżka na wozie. To było prawdziwe święto pieczonego ziemniaka. Dziękujemy rodzicom za pomoc oraz państwu Chodakowskim za wszystkie atrakcje tego dnia.

Ogólnopolski dzień przedszkolaka

22 września radość z bycia przedszkolakiem czerpały dzieci podczas „Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka”. Na dzieci czekało wiele atrakcji przygotowanych przez panie oraz smakołyki przyniesione przez rodziców. Niewątpliwie w tym dniu zabawom i uśmiechom nie było końca.

Lekcja biblioteczna klasy IV

Jak każdego roku klasa czwarta wybrała się na zajęcia biblioteczne do Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Dębskiej Woli, aby zapoznać się z funkcjonowaniem biblioteki, rozwijać zainteresowania czytelnicze. Dzięki p. bibliotekarce K. Rabiej nasi uczniowie lubią korzystać z zasobów biblioteki, chętnie wypożyczają książki, czasopisma, biorą udział w konkursach plastycznych.

Spotkanie z terapeutami Monaru

Jak niebezpieczne są dopalacze, gdzie szukać wsparcia i informacji na temat uzależnień dowiedzieli się uczniowie i nauczyciele podczas szkolenia z pracownikami kieleckiego Monaru. Spotkanie dla rodziców odbędzie się 18 listopada podczas wywiadówki. Zapraszamy.

Noc w szkole

Niezwykła przygoda, wspaniała zabawa i wyjątkowa atmosfera – tak można krótko opisać nocowanie w szkole klas II, III, VIa. Dzieci pod opieką aż pięciu pań nauczycielek i pani dyrektor miały możliwość wspólnego spędzenia czasu, atrakcji było mnóstwo: rozgrywki sportowe, konkurs talentów, karaoke, bajki opowiadane przez panie, wyścigi w śpiworach. Klasa VI połączyła przyjemne z pożytecznym pracując nad nowym projektem.

Głośno o Szeleście

W tym roku szkolnym klasa VIa z wychowawczynią p. M. Graczak realizuje w ramach programu Kulthurra projekt „Głośno o Szeleście”, którego celem jest przybliżanie i popularyzowanie w środowisku lokalnym, kraju sylwetki naszego patrona Jakuba Szelesta. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Krzywem – rodzinnej miejscowości J. Szelesta. Przesłaliśmy pani dyrektor tamtejszej szkoły informacje o życiu i działalności patrona, zdjęcia naszej szkoły, dębu J. Szelesta, domu patrona, tablicy pamiątkowej poświęconej Szelestowi, sztandaru szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom dowiemy się więcej o naszym patronie.

Dzień chłopaka w przedszkolu

30 września świętowaliśmy wspólnie z przedszkolakami Dzień Chłopaka. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola np: o Dniu Babci, Dniu Mamy, Dniu Taty czy o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy dość hucznie. Życzeń, uścisków, drobnych upominków i słodkości w tym dniu było bez liku. Wszystkim chłopcom, małym czy dużym składamy najgorętsze życzenia!!!

Warzywny dzień w przedszkolu

2 października dzieci przyniosły do przedszkola warzywa, opisywały je i nazywały oraz wykonały pyszne kanapki. Przedszkolaki samodzielnie kroiły, układały warzywne kompozycje i z chęcią zjadły przygotowane przez siebie zdrowe przekąski.

Święto pieczonego ziemniaka klasy VIb

W tym roku klasa VIb pod opieką wychowawczyni p. A. Todorowskiej aż dwukrotnie bawiła się podczas klasowych ognisk: jedno odbyło się przy szkole, drugie u p. M. Szewczyk we wsi Kawczyn, której serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

Sprzątanie Świata

18 września nasza szkoła włączyła się do akcji Sprzątania Świata. Wszystkie klasy pod opieką wychowawców wyruszyły, by uporządkować teren przyszkolny oraz miejscowości Dębska Wola, Zbrza.

Wycieczka klas II i III

20.10.2015 roku uczniowie klas II i III uczestniczyli w wycieczce do Kielc. Zwiedziliśmy Muzeum Zabawek i Zabawy. Potem pospacerowaliśmy po ulicach Kielc: byliśmy w parku i Katedrze, pod pomnikiem J. Piłsudskiego. Po spacerze udaliśmy się do Manufaktury Słodyczy, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „Magia Karmelu”, podczas których uczniowie zobaczyli, jak w magiczny sposób powstają kolorowe karmelki. Własnoręcznie wykonali cytrynowe lizaki. Za swoją pracę otrzymali dyplom, swojego lizaka i paczuszkę cukierków. Bardzo smaczne były te warsztaty!

Spotkanie z Panią Jesień

Jesienią świat nabiera zupełnie innych barw. Drzewa płoną czerwienią i żółcią jak zaczarowane!! W takich okolicznościach wszystko się może wydarzyć. Przekonały się o tym nasze przedszkolaki, kiedy to do ich drzwi zapukał niespodziewany gość.... Pani Jesień! Początkowe onieśmielenie szybko ustąpiło wielkiej radości. Dzieci grzecznie przywitały niezwykłą postać i chętnie brały udział w zabawach prowadzonych przez Panią Jesień (w rolę wcieliła się mama Kacperka Dziewięckiego). Nie tylko pokazała nam, co nosi w swym koszyczku, ale w prezencie ofiarowała go dzieciom. Odchodząc zapewniła nas, że jeszcze kiedyś się spotkamy!! ;-)

Dzień Edukacji Narodowej

13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nie zabrakło pięknych wierszy, piosenek, życzeń i kwiatów. Na uroczystość przybyli: p. Wójt M. Buras, emerytowana nauczycielka p. E. Waligóra oraz przedstawiciele rodziców. Akademię przygotowała p. W. Domagała, o stronę muzyczno-wokalną zadbała p. A. Jasiorowska.

Program „Bezpieczna+”

SZANOWNI RODZICE!

Nasza szkoła przystąpiła do promującego bezpieczeństwo programu „Bezpieczna+”. Zwracamy się z prośbą o wskazanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu dzieci, które Państwa zdaniem powinny zostać poruszone w ramach realizacji programu.

Nasze działania:

W ramach realizacji programu „Bezpieczna+” zrealizujemy następujące działania:

I.                   4 godz. szkolenie dla Rady Pedagogicznej.

II.                Bezpiecznie czyli jak? – Małe projekty badawcze – realizowane metodą projektów przez każdą z 8 klas szkolnych (15 godzin x 8 klas w okresie od X do XII 2015, pod opieką nauczyciela, z zaangażowaniem rodziców) – eksploracja przez dzieci najbliższego otoczenia z perspektywy bezpieczeństwa w różnych sferach życia (szkoła, droga, dzikie zwierzęta, moje prawa, wypoczynek, Internet, kontakt z obcymi, konflikty, i inne). Wykorzystane zostaną następujące formy pracy: obserwacja, wywiad, fotografia, animacja poklatkowa, film, zajęcia warsztatowe, lekcje muzealne, wycieczki edukacyjne i inne – do wyboru przez poszczególnych realizatorów małych projektów. Każda klasa realizująca mały projekt przygotuje prezentację jego rezultatów i przedstawi ją podczas imprezy podsumowującej działania, której uczestnikami będzie społeczność lokalna (dzieci, rodzice, zaproszeni goście). Efekty działań projektowych, przy udziale rodziców i wolontariuszy, zostaną zapisane w formie cyfrowej i będą stanowiły Szkolny Elementarz Bezpieczeństwa.

III.             Sztuka i emocje – weekendowe zajęcia warsztatowe dla dzieci i chętnych rodziców, min. 25 uczestników w każdym z 5 dni zajęć (5 dni x 4 godziny, X-XI 2015), prowadzone przez specjalistów, artystów, ludzi z pasją dotyczące wyrażania siebie i swoich emocji poprzez działania twórcze w różnych dziedzinach sztuki, jako alternatywa dla zachowań agresywnych i niekontrolowanego wyrażania złości i gniewu, kształtujące jednocześnie u dzieci i rodziców postawę aktywnego uczestnika i odbiorcy kultury i sztuki.

IV.             Teatr bez przemocy – warsztaty, próby, przygotowanie z dziećmi spektaklu interaktywnego, dotyczącego problemów dzieci w sieci, sposobów ich rozwiązywania i możliwości uzyskania wsparcia. W ramach działania dzieci, we współpracy z psychologiem i opiekunem grupy, opracują scenariusz, bazując na doświadczeniach własnych, tak, aby problemy bohaterów spektaklu byłby rzeczywiste i bliskie odbiorcom. Spektakl będzie narzędziem profilaktycznym i edukacyjnym. Jego celem jest wzmacnianie u odbiorców postaw odpowiedzialnego użytkownika sieci, informacja o tym, co to jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić, od kogo uzyskać wsparcie. Zostanie przedstawiony na podsumowaniu projektu.

V.                Bezpiecznie w Życiu i w Sieci – happening, podsumowanie projektu, uczestnicy – uczniowie nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, zaproszenie goście, w programie: prezentacja małych projektów (bezpieczeństwo w życiu codziennym), Teatr interaktywny (bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i przeciwdziałanie przemocy w sieci), konkursy, zabawy dotyczące bezpieczeństwa oraz spotkanie z przedstawicielami policji i informatykami dla rodziców – dotyczące sposobów kontroli i odpowiedzialności karnej za zamieszczane w sieci materiały, praktyczne porady dotyczące świadomego monitorowania aktywności dziecka w sieci, dystrybucja i uzasadnienie użycia gadżetów odblaskowych.

 

WARSZTATY FILMOWE

Warsztaty z Olgą Kałagate

19 uczniów klas VI wzięło udział w warsztatach kina niemego, które odbyły się 21 października. Warsztaty były pierwszym z cyklu spotkań pod hasłem „Sztuka i emocje”, nasi uczniowie starali się opowiedzieć o emocjach, z jakimi spotykają się w szkole na co dzień.

Ślubowanie I klasy

23 października do społeczności szkolnej dołączyło 18 uczniów klasy pierwszej. Dzieci przygotowane przez wychowawcę p. W. Terecha wspaniale zaprezentowały się przed p. wójtem M. Burasem, rodzicami, nauczycielami i kolegami ze szkoły. Wszystkie klasy przygotowały dla najmłodszych uczniów prezenty, a rodzice zadbali o słodki poczęstunek.

Świętokrzyski „Mam talent”

We wrześniu odbył się casting do świętokrzyskiego „Mam talent”. Z naszej szkoły wzięło udział 20 uczennic. Do następnego etapu dostały się „Małe Wolanecki”. Trzymamy kciuki za następny etap!

Sadzenie drzewek

Tak uczniowie klas VI-tych dbają o wygląd parku przyszkolnego. A więc sadzimy drzewka liściaste, pozyskane od Referatu Rolnictwa, Gospodarki Gruntami i Geodezji UG Morawica dzięki p. E. Włodarskiej.

Pejzaż emocjonalny i fotografia portretowa

24 października odbyły się warsztaty fotograficzne z historyk sztuki p. Izabelą Łazarczyk-Kaczmarek i p. Magdaleną Leśniak – malarką. Zainteresowani fotografią uczniowie pod okiem specjalistów poznawali tajniki fotografii, uczyli się wyrażać emocje z pomocą zdjęć.

Leśne harce przedszkolaków

26 października na swoją pierwszą wycieczkę w nowym roku szkolnym wybrały się obie grupy przedszkolne. Na miejscu dzieci przywitał pan leśniczy Paweł Kosin i zaprosił do swojego królestwa – lasu. Dzieci pod fachową opieką leśniczego wybrały się na krótki spacer po lesie w poszukiwaniu oznak jesieni. Dzieci podczas tego spotkania miały możliwość wykazać się znajomością wiedzy przyrodniczej oraz umiejętnościami plastycznymi. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera oraz cudowna, jesienna aura. Dziękujemy za miłe spotkanie panu leśniczemu oraz towarzyszącym nam mamom ;-)

Wyjazd na grób patrona szkoły

Jak każdego roku uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i rodzice wybrali się na cmentarz w Brzezinach, by złożyć kwiaty, zapalić znicze na grobie naszego patrona – Jakuba Szelesta.

Projekt ,,Link do przyszłości – zaprogramuj swoją karierę”

Z wielką satysfakcją możemy pochwalić się tym, że nasza szkoła jako jedna z trzech w województwie zakwalifikowała się do projektu ,,Link do przyszłości – zaprogramuj swoją karierę”. Celem projektu jest zainteresowanie młodych osób nauką kodowania, pokazanie, że kodowanie to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło radości i satysfakcji. W trakcie spotkania z profesjonalistą, Panem Karolem Kaletą nasi uczniowie rozmawiali o tym, czym jest kodowanie oraz stworzyli pierwsze aplikacje, układając komputerowe puzzle. Najwięcej jednak emocji wzbudził jednak wyścig robotów Finch, które zostały własnoręcznie zaprogramowane przez uczniów. Z pewnością była to bardzo radosna lekcja kodowania!

Pierwszaki w Leśnym Zaciszu

24 września pierwszoklasiści wraz z rodzicami wybrali się na wspólną wycieczkę do Leśnego Zacisza. Wszyscy chętnie zwiedzali zakamarki „Zacisza” a następnie udali się na poczęstunek. Leśna aura sprzyjała harcom dzieci na szeroko rozbudowanym placu zabaw. Spotkanie miało również ważny cel integrację zarówno dzieci jak i rodziców. Za organizację i mile spędzony czas serdecznie dziękujemy rodzicom.

„Pierwszaki – Zdrowo i bezpiecznie do szkoły”

20 października pierwszoklasiści brali udział w akcji „Pierwszaki – Zdrowo i bezpiecznie do szkoły” przeprowadzonej w Galerii Korona Kielce. Groteskowo i humorystycznie pierwszaki uczyły się istotnych problemów z jakimi mogą borykać się na co dzień. Za pośrednictwem bohatera spotkania – Jeża Edka oraz przedstawicieli różnych instytucji dowiedziały się „Czy można się bawić na przejeździe kolejowym, na jakim świetle można przejść przez ulicę, a na jakim nie, czy można na kogoś kichać, jak myć ręce, żeby były czyste, czy można bawić się zapałkami oraz co jeść żeby być zdrowym?” Po spotkaniu na pierwszaków czekała niespodzianka – projekcja bajki w kinie Hellios oraz wspólne zdjęcie w Bawialni.

„Na tropie Ziemniaka”

Pod takim hasłem 30 października odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka” w przedszkolu. Piknik rozpoczęliśmy od zabaw na świeżym powietrzu, w których głównym bohaterem był ziemniak. Przedszkolaki miały za zadanie odnaleźć ukryte ziemniaki na boisku szkolnym, wspólnie z rodzicami „sadzili i zbierali ziemniaki”, przeciągali linę i ściągali się w workach. Wspólna zabawa była świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej. Wyśmienita pogoda, radość i uśmiech na twarzach dzieci to dodatkowe atuty tego święta. Zakończeniem pikniku była degustacja pieczonych ziemniaków oraz kiełbasek. Imprezę możemy zaliczyć do udanych, a wszystko to za sprawą obecności i zaangażowaniu naszych kochanych rodziców, którym bardzo dziękujemy.

Wizyta listonosza

5 listopada do przedszkola zawitał pan listonosz. Opowiedział o swej pracy, zaprezentował swój strój i pomógł paniom nadać listy do dzieci. Dziękujemy!

Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „GRÓD” w Siedlcach

W dniu 18.09.2015r. klasa IV uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do Gospodarstwa Agroturystycznego „GRÓD” w Siedlcach. Jedną z atrakcji było zwiedzanie średniowiecznej kuźni ze starymi narzędziami służącymi do wyrobu broni oraz pokaz  bicia monet. Nie lada atrakcją było zwiedzanie obozu rycerskiego zbudowanego na podobieństwo wojsk sprzymierzonych Króla Władysława Jagiełły przed bitwą grunwaldzką. Uczniowie podziwiali widok najbliższej okolicy z wieży obronnej. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Uczniowie we wspaniałych humorach wrócili do szkoły!

V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 25.09.2015r. pod hasłem „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają! odbył się w naszej szkole V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest on obchodzony w ostatni piątek września. Od kilku lat z tej okazji odbywa się akcja edukacyjna, której celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Jest ona również okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać pozytywny przykład dzieciom, pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. W tym roku do akcji przyłączyli się uczniowie klasy czwartej. Uczniowie wcielili się w role egzaminatorów. Utworzyli oni trzyosobowe Komisje Egzaminacyjne oraz Patrol Egzaminacyjny. Zaopatrzeni w losy przepytywały swoich starszych kolegów, nauczycieli i pracowników obsługi szkoły. Każdy, kto odpowiedział poprawnie na pięć pytań z tabliczki mnożenia umieszczonych na wyciągniętym losie, zdawał egzamin i otrzymywał tytułEksperta Tabliczki Mnożenia” oraz legitymację MT Expert, potwierdzającą przyznanie tytułu. Patrol i Komisje rozdawały również znaczki z logo akcji.

W ramach akcji odbyły się również między klasowe rozgrywki ze znajomości tabliczki mnożenia. Do rozgrywek przystąpiły trzyosobowe zespoły z klas III–VI. Wyniki rozgrywek przedstawiały się następująco:

I miejsce – klasa V

II miejsce – klasy III i VIa

III miejsce – klasa IV

IV miejsce – klasa VIb.

Akcja ta wzbudziła wielkie zainteresowanie zarówno wśród uczniów – egzaminatorów, jak i osób przystępujących do egzaminów.

 

Lekcja pokazowa z języka angielskiego w klasie VIb

Pod koniec października w klasie VIb odbyła się lekcja pokazowa z języka angielskiego z udziałem rodziców, Pani Dyrektor i zaproszonych nauczycieli. Była to lekcja kulturowa przybliżająca tradycję i kulturę święta Halloween, powszechnie uznawanego tylko w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Uczniowie wspólnie z wychowawcą i rodzicami przygotowywali dekoracje, kostiumy, gry i zabawy oraz specjalne przekąski na przyjęcie Halloweenowe. Największą atrakcją była zupa dyniowa zrobiona przez wychowawczynię, surówka z dyni (przygotowana na lekcji), a dyniowe babeczki upieczone przez Natalkę Baran były wyśmienite. Serdecznie dziękujemy za pomoc obecnym na lekcji rodzicom.

Projekt klasy VIa – „Jestem przeciw dyskryminacji” w ramach programu „Bezpieczna+”

„Współczucie i tolerancja czynią z nas ludzi”

Nora Roberts

Cele:

1. poszerzenie wiedzy na temat:

- mechanizmów powstawania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji

- przyczyn braku reakcji u świadków tragicznych zdarzeń i przemocy

- sposobów przełamywania bierności

- skutecznej i bezpiecznej interwencji

2. rozwijanie umiejętności uczestników, dotyczących:

- zapobiegania przemocy rówieśniczej motywowanej uprzedzeniami

- kompetencji, związanych z kształtowaniem u uczniów postaw otwartości i tolerancji

Działania:

- 4 listopada 2015 – wyjazd do Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, zwiedzanie dawnej synagogi, udział w warsztatach kuchni żydowskiej, questing  po Chmielniku – „Śladami zabytków dwóch kultur”.

- Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’ zaprosił nas do uczestnictwa w międzynarodowym projekcie KROKUS organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. 4 listopada uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli zasadzili cebulki żółtych krokusów w pobliżu Domu Cienia znajdującego się na terenie cmentarza żydowskiego. Kwiaty, które zakwitną wiosną mają przede wszystkim przypominać półtora miliona  żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny. Celem projektu KROKUS jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości i stymulowanie dyskusji dotyczącej problemu dyskryminacji, uprzedzeń i nietolerancji.

- 25 listopada 2015 zajęcia w Muzeum Dialogu Kultur na temat: „Dlaczego różnimy się od siebie?” Celem projektu KROKUS jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości i stymulowanie dyskusji dotyczącej problemu dyskryminacji, uprzedzeń i nietolerancji żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Święto Odzyskania Niepodległości

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez p. M. Pacholec i p. M. Graczak z klasą VIa, o oprawę muzyczną zadbała p. A. Jasiorowska. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość, dziś żyjemy w wolnym kraju, ale pamiętamy tragiczną i okupioną krwią drogę do niepodległości. Pamiętamy również, że nasz patron Jakub Szelest brał udział w bitwie warszawskiej, dlatego oddaliśmy pieśnią i wierszem cześć tym, którzy o naszą wolność walczyli.

Jabłka i marchewki dla naszych uczniów

Dzięki staraniom p. Dyrektor I. Bisagi nasi uczniowie otrzymali jabłka i marchewki.

Pierwszaki świecą przykładem

Uczniowie klasy I pod opieką wychowawcy p. W. Terecha w ramach małego projektu badawczego Bezpieczna+ przygotowali na spotkanie z rodzicami prezentację obrazującą jak niebezpieczne jest niestosowanie odblasków. Ta krótka scenka uzmysłowiła rodzicom i samym pierwszakom, że dzięki odblaskom jesteśmy widoczni i bezpieczni na drodze.

Spotkanie poświęcone kształtowaniu prozdrowotnych nawyków

18.11.2015 roku odbyło się spotkanie poświęcone kształtowaniu prozdrowotnych nawyków, promocji aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety z Dagmarą Wojciechowską–Buśluk koordynatorem programu ,,Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” z PSP w Woli Morawickiej. Podczas tej niecodziennej lekcji omówione zostały zagrożenia chorobowe wynikające z nieprawidłowej diety oraz złych nawyków żywieniowych dzieci i ich rodziców. Wszyscy uczniowie otrzymali ,,Kodeks zdrowego życia” w formie komiksu. Dziękujemy pani Dagmarze Wojciechowskiej–Buśluk za przybycie i cenne wskazówki.

Wizyta w bibliotece

24 listopada dzieci z przedszkola wybrały się do biblioteki. Pani Krysia przeczytała dzieciom „Chorego kotka”, panie zainscenizowały „Pana Hilarego”. Dzieci zwiedziły wszystkie pomieszczenia biblioteki, zobaczyły jakie mogą być książeczki oraz wybrały kilka książek, które pani wypożyczyła i przeczyta im w przedszkolu. Dziękujemy!

Czytające przedszkole

Nasze przedszkole uczestniczy w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” – projekt „Czytające przedszkola”. W ramach akcji wychodzimy do biblioteki, codziennie czytamy dzieciom, czytają dzieciom także zaproszeni goście. Pierwszym naszym gościem była Pani Dyrektor, która przeczytała dzieciom „Rzepkę”. Dziękujemy!

Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

23 listopada odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym p. M. Pytlosem, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie i z inicjatywy rodzica p. K. Skrzyniarz. Zajęcia te odbyły się w ramach realizowanego w naszej szkole programu Bezpieczna+. Serdecznie dziękujemy p. K. Skrzyniarz za pomoc w realizacji działań programowych, a p. M. Pytlosowi za niezwykle ciekawe spotkanie i przydatne szkolenie naszych uczniów.

Spotkanie z Policją

W ramach realizacji programu Bezpieczna+ staramy się, by nasi uczniowie jak najlepiej przyswoili sobie wiadomości na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa, stąd też spotkanie z Policją, której przedstawiciele przybyli do nas na zaproszenie p. A. Todorowskiej. W zajęciach na temat bezpieczeństwa na drodze, bezpieczeństwa w sieci wzięli udział uczniowie klas szóstych.

Warsztaty taneczne

21 listopada odbyły się czwarte z cyklu warsztatów „Sztuka i emocje”, tym razem poświęcone tańcowi. Zajęcia poprowadziła p. U. Machnik.

Warsztaty rzeźbiarskie w ramach działania Sztuka i emocje – program Bezpieczna+

14 listopada odbyły się trzecie z cyklu warsztatów pod hasłem Sztuka i emocje. tym razem nasi uczniowie i chętni rodzice spróbowali swych sił w rzeźbie pod okiem p. U. Święcickiej.

Wernisaż wystawy fotografii i rzeźby

21 listopada w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli odbył się wernisaż otwierający wystawę rzeźby i fotografii pt. „Sztuka i Emocje”. Motywem przewodnim wystawy są emocje, ich indywidualne przeżywanie i wyrażanie. Prace powstały podczas warsztatów artystycznych pod tą samą nazwą realizowanych w szkole w ramach programu MEN Bezpieczna+.

Autorami dzieł są: Ada Baran, Natalia Baran, Sandra Białowąs, Oliwia Dudek, Martynka Dziewięcka, Weronika Dziewięcka, Natalia Fąfara, Zuzia Frączkiewicz, Natalia Frąk, Asia Graczak, Gosia Graczak, Sandra Kasperek, Dawid Kos, Igor Krakowiak, Sylwia Mącznik, Karolina Moskwa, Kuba Motyka, Kuba Mrozicki, Lila Piłat, Agatka Siekiera, Ania Siudak, Matylda Siudak, Ola Smolarczyk, Wiktoria Sułkowska, Kasia Szewczyk, Kinga Szewczyk, Wiktor Wojda. Opiekunem wystawy jest Pani Małgorzata Graczak i Anna Siudak.

Rzeźby i fotografie wzbudziły także wiele emocji wśród odbiorców – dzieci, rodziców, nauczycieli szkoły i zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. Pan Wójt Gminy Morawica Marian Buras wraz z małżonką oraz Prezes Kopalni Wapienia Morawica S.A. z małżonką. Uczuć towarzyszących oglądaniu prac było bardzo wiele. Pojawiły się miłość, wzruszenie, zachwyt, podziw, tęsknota, zrozumienie, niezrozumienie, ciekawość, a nawet niedowierzanie, że autorami tych pięknych dzieł mogą być dzieci. Rozmowy z młodymi artystami przeradzały się niekiedy w zawzięte dyskusje dotyczące interpretacji prac. Jednak dzieci wolne były od obaw. Podczas warsztatów, które prowadzili artyści, dowiedziały się, że obcowanie ze sztuką jest jak budowanie relacji – między twórcą i jego dziełem, między dziełem, a jego odbiorcą. Tworzymy to, co mamy w sobie i patrzymy przez pryzmat własnych doświadczeń i nastrojów. Dlatego te relacje i interpretacje mogą się różnić. Cierpliwie odpowiadały na pytania zwiedzających, pewne tego, że mają prawo odczuwać inaczej.

W uznaniu dla młodych twórców fotografii i rzeźb przyjaciele szkoły przygotowali widowisko poetycko-muzyczne Małe tęsknoty. Z lirycznym repertuarem, wspaniale korespondującym z nastrojem wieczoru, wystąpiły: Renata Dziewięcka (śpiew), Aleksandra Jasiorowska (klawisze), Alicja Lisiak (śpiew), Ula Machnik (taniec), Matylda Siudak (śpiew), Małgorzata Szalińska (słowo poetyckie).

Sztuka i Emocje to cykl warsztatów artystycznych realizowanych w naszej szkole, podczas których dzieci uczą się jak bezpiecznie wyrażać swoje emocje poprzez działania twórcze, to alternatywa dla zachowań agresywnych – powiedziała Pani Dyrektor Irena Bisaga, otwierając sobotni wernisaż. To wielka rzecz, aby we współczesnym systemie edukacji, opartym na testach, średnich, rankingach szkół, spojrzeć na dziecko jak na człowieka, dla którego najważniejsza w życiu wiedza to ta, kim jest, co czuje i jak może to wyrazić, aby nie krzywdzić siebie i innych.

Jak niejednokrotnie podkreślała Pani Dyrektor Bisaga, realizacja tego typu działań możliwa jest dzięki współpracy i zaangażowaniu całej społeczności szkolnej – uczniów, nauczycieli, pozostałych pracowników szkoły i rodziców. Szkoła, którą zarządza, jako jedyna z Gminy Morawica, realizuje projekt w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej Bezpieczna+. Powstał z inicjatywy nauczycielek – Pani Małgorzaty Stawiarz i Pani Małgorzaty Graczak. Zarówno Pani Dyrektor, jak i rodzice wsparli autorki projektu i łącząc wspólne pomysły, wiedzę, umiejętności szkoła pozyskała na ten cel 17000,00 zł, z tego 80% ze środków Wojewody Świętokrzyskiego i 20 % z Gminy Morawica. Sztuka i Emocje – warsztaty artystyczne, z których każdy dedykowany jest innej dziedzinie sztuki i prowadzony przez artystę-pasjonata to jeden z pięciu bloków działań przewidzianych w tym projekcie. Pozostałe to szkolenie rady pedagogicznej, Bezpiecznie czyli jak? – małe projekty realizowane przez wszystkie klasy w szkole, Teatr bez przemocy oraz happening pod nazwą Bezpiecznie w życiu i w sieci dla całej społeczności szkolnej. Wszystkie działania dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa uczniów.

Autorem zdjęć jest p. Andrzej Radomski, do którego kierujemy słowa podziękowania za fotograficzną dokumentację tak ważnego dla naszej szkoły wydarzenia.

Zabawa andrzejkowa

 Jak co roku hucznie świętowaliśmy andrzejki, były tańce, wróżby, pyszny poczęstunek oraz przedstawienie przygotowane przez klasę 0 z wychowawczynią p. E. Gondek.

XVI Akademia Zdrowego Przedszkolaka

20 listopada w ramach akcji XVI Akademii Zdrowego Przedszkolaka zorganizowano warsztaty dla dzieci i rodziców podsumowujące jesienne działania podejmowane przez nauczycielki. Przedszkolaki podczas jesiennego modułu dowiedziały się jak prawidłowo dbać o ząbki i co warto jeść, aby były one zdrowe, a także jak zdrowo się odżywiać, by wzmocnić swój organizm oraz samodzielnie przygotowywały drugie śniadania w każdy piątek. Podczas warsztatów dzieci wspólnie z rodzicami pod fachowym okiem kucharza, p. Justyny Gawior przygotowywały smaczne, a zarazem zdrowe przekąski. Zaś p. dietetyk Dorota Wawrzycka udzieliła kilka cennych rad rodzicom odnośnie odżywiania. Dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach.

,,Cztery strony bajek – wielokulturowa mozaika legend i opowieści” w Publicznej Bibliotece im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

W jakim rytmie tańczą ziarenka ryżu? Dlaczego smok przynosi szczęście w Wietnamie? Jak pozdrowić kogoś w języku wietnamskim? Na te niecodzienne pytania szukaliśmy odpowiedzi w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Klasa II i III ,,Baśnią o Wietnamie” zainaugurowała cykl spotkań organizowanych w ramach współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką Publiczną w Kielcach. Karkołomna lekcja jedzenia pałeczkami, pouczająca baśń o ,,Uczniu i kamiennym psie”, tworzenie wietnamskiego nakrycia głowy z kartonu było inspirującą lekcją otwartości na inną kulturę. Zwiedzanie nowoczesnej Biblioteki Wojewódzkiej dostarczyło wielu wrażeń i z pewnością zaostrzyło nasze czytelnicze apetyty. Zaś taniec ziarenek ryżu porwał nie tylko małych czytelników...ale o tym w krótkiej prezentacji.

Kliknij tu, aby obejrzeć prezentację…

Zasady postępowania z przedmiotami niebezpiecznymi i wybuchowymi

W ramach realizacji programu Bezpieczna+, 27 listopada odwiedził naszą szkołę Patrol Rozminowania z jednostki Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce z prezentacją i pogadanką „Zasady postępowania z przedmiotami niebezpiecznymi i wybuchowymi”. Największą atrakcją był samochód żołnierzy oraz sprzęt saperów.

Przeciw dyskryminacji – klasa VIa w ramach programu Bezpieczna+

 Kolejnym etapem pracy nad projektem edukacyjnym klasy VIa „Jestem przeciw dyskryminacji” była lekcja na temat „Dlaczego różnimy się od siebie?” w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.

Trują i leczą – projekt klasy V – Bezpieczna+

24 listopada w ramach realizacji programu Bezpieczna+ uczniowie klasy V pod opieką wychowawczyni p. U. Zemsty i nauczycielki p. A. Jasiorowskiej udali się do Nadleśnictwa Daleszyce. Tam obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Leśne rośliny trujące i lecznicze”, przygotowaną przez pana leśniczego p. P. Kosina. Wysłuchali wielu ciekawostek o roślinach, które trują oraz o tych, które leczą. Po tej interesującej lekcji udali się do obiektu edukacyjnego w Niwkach na wspólne ognisko. Dziękujemy p. Kosinowi za przekazane wiadomości i mile spędzony czas.

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W listopadzie przyszedł czas, aby podsumować szczególny czas w życiu naszej biblioteki. W październiku obchodziliśmy bowiem Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999r. Celem tej akcji jest promocja zasobów biblioteki szkolnej, informacja o różnorodności działań podejmowanych przez biblioteki szkolne. Tegoroczne hasło brzmiało: Biblioteki szkolne rządzą! Przez cały miesiąc w bibliotece czekaliśmy na prace plastyczne, które przedstawiałyby ulubioną postać z bajki (klasy I-III) oraz plakaty reklamujące naszą bibliotekę (klasy IV-VI). W ramach akcji ,,Z ręki do ręki – podaj dalej” uczniowie mogli przekazać książkę dla naszej biblioteki. Z niecierpliwością czekaliśmy również na propozycje książek, które nasi uczniowie chętnie zobaczyliby na naszej bibliotecznej półce. Za wszystkie tytuły podane w ramach akcji ,,Zaproponuj książkę bibliotece” pragniemy gorąco podziękować! Szkolny księgozbiór już w grudniu znacząco się powiększy dzięki programowi „Książki naszych marzeń”. Szkolna biblioteka składa gorące podziękowania dla najmłodszych czytelników – przedszkolaków za pracę zbiorową pt. „Czerwony Kapturek”, natomiast Pani Annie Rabiej za przekazanie darów w postaci pięknych atlasów. Wszystkim uczniom, którzy świętowali z nami w październiku poprzez udział w akcjach i konkursach składamy serdeczne gratulacje! Poniżej zaś lista zwycięzców w konkursach. Do zobaczenia w bibliotece!

Klasy I-III

1 miejsce – Julia Bukowska

2 miejsce – Joanna Graczak

3 miejsce – Agata Siekiera

Klasy IV-VI

1 miejsce – Kinga Zimoch

2 miejsce – Michał Koklet

3 miejsce –Wiktoria Kos

Klasa VIb „Zwierzęta leśne – bezpieczne spotkania”

Mini projekt, który realizowała klasa VIb w ramach projektu Bezpieczna+.

Cele projektu:

a)      poznanie bezpiecznych zasad postępowania przy spotkaniu z dzikimi zwierzętami najczęściej występującymi w naszym regionie tj. wiewiórki, sarny, lisy, dziki, wilki, sowy, bociany

b)      uświadomienie uczniów jakie niebezpieczeństwo dla nich mogą mieć spotkania z dzikimi zwierzętami:

- wścieklizna

- choroby skórne odzwierzęce

- borelioza

- ukąszenia

- pogryzienia

c)      uwrażliwianie uczniów na to, że należy pomagać rannym lub porzuconym przez rodziców zwierzętom, ale tylko razem z dorosłymi (straż leśna, straż gminna, weterynarz, policja)

Podjęte działania:

a)      wyjazd do „Ptasiego Azylu” w Ostrowie

b)      podziwianie aktualnie przebywających tam zwierząt

c)      pogadanka na temat bezpiecznego zachowania się w czasie spotkań z dzikimi zwierzętami

d)     udział w zajęciach edukacyjnych „O Skrętaczach Języka”- zwierzęta w języku polskim

e)      rozpoznawanie odgłosów ptaków z nagrań

f)       czytanie wierszy „Dzik”, „Lis”, „Wilk”- ostrzeganie o niebezpieczeństwie ze strony zwierząt

g)      dokarmianie zwierząt przebywających w „Ptasim Azylu”

Wyjazd do Centrum Nauki Leonardo da Vinci na warsztaty edukacyjne „Bądź pracowity jak pszczoła”

a)      uświadamianie uczniów o niebezpieczeństwie jadu pszczelego dla zdrowia

b)      poznawanie sposobu wytwarzania miodu

c)      uwrażliwianie na ogromną rolę pszczół w życiu człowieka

d)     wykonywanie „domków” z bambusa dla zagubionych pszczół

Spotkanie z Leśniczym – prezentacja o dzikich zwierzętach.

Pierwszaki świecą przykładem również poza szkołą

Uczniowie klasy pierwszej postanowili sprawdzić, kto z mieszkańców Dębskiej Woli nosi odblaski. Pierwszaki wzorowo przygotowane, widoczne z daleka, przekonywały przechodniów, że warto zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo i pamiętać o odblaskach. Uczniowie pod opieką p. D. Marcinkowskiej rozdawali odblaski, a obdarowani nie kryli radości ze spotkania z tak miłymi dziećmi. Brawo pierwszaki.

Warsztaty graficzno-rysunkowe w ramach programu Bezpieczna+

Ostatnie z cyklu warsztatów Sztuka i emocje odbyły się 28 listopada w naszej szkole. Po krótkim wykładzie na temat świadomego wykorzystania bieli i czerni w sztuce przyszedł czas na artystyczne eksperymenty: uczestnicy warsztatów tworzyli czarno-białe obrazy, wyrażali emocje za pomocą czerni i tektury, własnego ciała. Kontrastowe białe i czarne koszulki posłużyły do graficznych poszukiwań. Spotkanie uwieńczył performance – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń. Artysta występujący przed publicznością jest zarówno twórcą jak i materią sztuki. Warsztaty poprowadziła malarka p. M. Leśniak i historyk sztuki p. I. Łazarczyk-Kaczmarek.

„Bezpiecznie na wsi mieszkam, bo czyhające zagrożenia znam!”

Cele projektu:

- poznanie zagrożeń, które mogą nas spotkać na wsi

- poznanie zasad bezpiecznego przebywania na podwórku- sprawdzenie co można zrobić, aby było na nim bezpiecznie

- zbadanie zagrożeń wynikających z kontaktów ze zwierzętami – jak prawidłowo opiekować się zwierzętami, jak do nich podchodzić, czego zwierzęta nie lubią, jak reagują na zachowanie człowieka, czego możemy obawiać w kontaktach ze zwierzętami

- zbadanie zagrożeń wynikających z używaniem maszyn rolniczych – czy dziecko może obsługiwać maszyny rolnicze, czym grozi obsługa maszyn przez dzieci, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą niewłaściwe użytkowanie sprzętów, z jakiej odległości kierowca widzi dziecko zbliżające się do maszyny, jak dobrze zabezpieczyć maszyny przed dziećmi

1. Wycieczka klasy IV do Gospodarstwa Agroturystycznego „Zacisze Leśne” Lisów – Wygwizdów

W ramach projektu „Bezpieczna +” klasa IV w dniu 20.11.2015r odwiedziła Gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze Leśne” w Lisów-Wygwizdów. Chcieliśmy się dowiedzieć jak bezpiecznie opiekować się zwierzętami, czego zwierzęta nie lubią, jak reagują na zachowanie człowieka. Dużą atrakcją było wejście do miniaturowych kozic i owiec, które można było dotknąć oraz dojenie krowy. Pan Paweł Zawadzki, który oprowadzał nas po zwierzyńcu wskazywał jak należy obchodzić się z poszczególnymi zwierzętami, czego można się po nich spodziewać , do których można się zbliżać a do których nie. Wiemy już , że do zwierząt nie wolno podchodzić od tyłu. Wiemy, że hałas powoduje u zwierząt stres i poczucie zagrożenia. Musimy pamiętać , że przestraszone czy spłoszone zwierzę może zachować się nieprzewidywalnie

2. Wyjście do gospodarstwa państwa Marii i Jarosława Litwinów w Dębskiej Woli.

W dniu 04.12.2015r klasa wybrała się pieszo do gospodarstwa Państwa Marii i Jarosława Litwinów w Dębskiej Woli. Celem wyjścia  było sprawdzenie jak bezpieczne obchodzić się z maszynami rolniczymi. Chcieliśmy dowiedzieć się w jaki sposób dbać o sprzęty, jak powinny być zabezpieczone by nie zagrażały zdrowiu i życiu ludzkiemu. Sprawdzaliśmy również widoczność z „zza kierownicy” ciągnika i kombajnu – określaliśmy miejsca, gdzie kierowca nie miał możliwości zobaczyć osób podchodzących do pojazdu. Pan Litwin wyjaśniał dzieciom jak niebezpieczne może być używanie niesprawnych maszyn i nieodpowiednie zabezpieczenie sprzętów doczepianych do ciągnika. Wyjście było też dobrym sposobem poznania zasad prawidłowego poruszania się po drodze.

3. Wizyta w gospodarstwie Państwa Moniki i Grzegorza Zimochów

W dniu 04.12.2015r grupa sprawdzała widoczność z pojazdu (ciągnika), biorąc po uwagę spadki terenu i rodzaj sprzętu. Wiemy, że widoczność ta jest ograniczona, jeżeli człowiek znajduje się na wysokości koła ciągnika.

4. Przygotowanie gazetek klasowych

W ramach projektu wykonali prace rysunkowe nt. „Bezpiecznego obchodzenia się ze zwierzętami” oraz przy współpracy z rodzicami napisali prace „Czy moje podwórko jest bezpieczne?”

Uwaga pies !!! – klasa II –  w ramach projektu Bezpieczna+

Podjęte działania:

a)      Udział w warsztatach z lekarzem weterynarii z Chmielnika. Na warsztatach uczniowie poznali zasady właściwego traktowania zwierząt, jakie nastroje towarzyszą naszym podopiecznym, różne zachowania psa, jego psychikę i sposoby unikania zagrożenia z jego strony, gdzie może uzyskać pomoc, gdy zwierzę jest chore, jakie obowiązki wobec psa ma jego właściciel

b)      wspólnie z wychowawcą ustalono zasady postępowania z psem

c)      wyjazd do Przytuliska dla psów w Lisowie

d)     dzieci dowiedziały się jak zachować się gdy pies atakuje

e)      znalezienie domu  dla bezpańskiego psa , który przebywał na placu szkolnym

 

Bezpieczna+ w klasie III

W ramach programu Bezpieczna+ klasa III realizowała mały projekt „Zdrowe odżywianie”. W ramach projektu klasa podejmowała działania:

- wykonanie piramidy zdrowego żywienia

- wyjazd do Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim na warsztaty „Wielka wędrówka jedzenia”

- spotkanie z dietetykiem i kucharką

- działania kulinarne: kanapki, sałatki, soczek owocowy

- spotkanie z rodzicami „Razem po zdrowie” – promocja zdrowego stylu życia, wykonanie cudaków z warzyw i owoców, przedstawienie

- ułożenie wiersza o swoich działaniach i zaprezentowanie go podczas prezentacji w dniu podsumowania programu Bezpieczna+

Wycieczka do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

W dniu 25.11.2015r. klasa IV uczestniczyła w wycieczce do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Uczniowie zwiedzali muzeum, które jest o tyle ciekawe, że znajdujące się tam eksponaty można dotykać i przymierzać. Uczestniczyli również w warsztatach historycznych nt. „Józef Piłsudski, czyn legionowy w regionie świętokrzyskim”. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie wystawy w Institute Of Design.

Podsumowanie realizacji projektu Bezpieczna+

11 grudnia Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli zakończyła i podsumowała realizację projektu w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”. Głównym celem działań prowadzonych w szkole było zwiększenie świadomości społeczności szkolnej w szeroko pojętej sferze bezpieczeństwa oraz pokazanie dzieciom atrakcyjnych form zdobywania wiedzy poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań edukacyjnych dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów. Staraliśmy się o uwzględnienie kwestii bezpieczeństwa w różnych obszarach życia, ponieważ nie istnieje coś takiego, jak częściowe poczucie bezpieczeństwa – powiedziała Pani Irena Bisaga, dyrektor szkoły, przedstawiając projekt zebranym gościom, wśród których, obok członków społeczności szkolnej, znaleźli się: Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Martos oraz Pani Ewa Mazurek – pracownik tego Wydziału i jednocześnie opiekun konkursu, Marcin Dziewięcki - Zastępca Wójta Gminy Morawica, Teresa Badowska – Dyrektor Centrum Kultury w Morawicy oraz dyrektorzy szkół z Gminy Morawica. Realizacja projektu trwała 2 miesiące, działania prowadzone były w 5 blokach tematycznych: szkolenie Rady Pedagogicznej – skuteczne reagowanie na agresję i przemoc, Bezpiecznie czyli jak? – małe projekty klasowe na temat bezpieczeństwa w różnych sferach życia, Sztuka i Emocje – warsztaty artystyczne rozwijające umiejętność bezpiecznego wyrażania emocji poprzez działania twórcze, Teatr bez przemocy – spektakl interaktywny o przemocy w sieci, Bezpiecznie w życiu i w sieci – happening podsumowujący projekt. W toku realizacji współpracowano ze specjalistami i artystami. W działania bardzo aktywnie włączyli się rodzice i wszyscy nauczyciele i uczniowie szkoły. Łącznie zrealizowano 180 godzin zajęć pozalekcyjnych w różnych formach: warsztatów prowadzonych przez artystów, specjalistów, wycieczek edukacyjnych, wywiadów terenowych, ćwiczeń praktycznych, spotkań ze specjalistami, konkursów, pracy technikami dramowymi, metodą projektów badawczych. Zajęcia realizowali m.in. Olga Kałagate – reżyser filmowy, Urszula Święcicka – rzeźbiarka, wykładowca ASP w Warszawie, Magdalena Leśniak – malarka, pracownik BWA w Kielcach, Izabela Łazarczyk-Kaczmarek, krytyk i historyk sztuki, pracownik BWA w Kielcach, Urszula Machnik – aktorka i tancerka, absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych SPOT, Małgorzata Szalińska – polonistka, twórczyni wielu spektakli teatralnych i wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży, Dariusz Siudak – praktyk dramy z Ośrodka Terapii Uzależnień Nasz Dom. W działania bardzo aktywnie włączyli się rodzice. Pan Krzysztof Dziewięcki przeprowadził spotkanie dotyczące pułapek uzależnienia, Pani Dagmara Wojciechowska – Buśluk podzieliła się z dziećmi i nauczycielami swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Każda klasa w szkole wraz ze swoim wychowawcą zrealizowała mały projekt badawczy. Działanie polegało na badaniu najbliższego otoczenia pod względem bezpieczeństwa w różnych sferach życia: wzywanie pierwszej pomocy, widoczność na drodze, zachowanie wobec psów, zdrowe odżywianie, bezpieczeństwo na wsi, w gospodarstwie domowym, rośliny lecznicze i trujące, spotkania ze zwierzętami leśnymi, życie bez nienawiści i dyskryminacji. Podczas piątkowego spotkania klasy prezentowały rezultaty swoich badań i działań, dzięki czemu stało się ono swoistym festiwalem bezpieczeństwa. Pokazom dzieci towarzyszyła wystawa fotografii i prac plastycznych stworzonych przez dzieci w trakcie realizacji projektu. Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli pozyskała na ten cel 17005.00 zł, z tego 80% ze środków Wojewody Świętokrzyskiego i 20 % z Gminy Morawica. Wśród wielu słów uznania, jakie padły od gości, którzy odwiedzili w piątek szkołę w Dębskiej Woli, były i takie, że widać, że środki finansowe zostały dobrze wykorzystane. „Projekt Szkoły w Dębskiej Woli został oceniony najwyżej spośród złożonych wniosków. Od początku projekt nam się podobał, jednak efekty i wypracowane rezultaty, które dzisiaj zobaczyliśmy, przerosły nasze oczekiwania.” – powiedziała Pani Kurator Małgorzata Muzoł. Pan Dyrektor Andrzej Martos, dodał, że nawet on nie spodziewał się, jak szeroko można rozwinąć temat bezpieczeństwa.

Przedszkolny konkurs na własnoręcznie wykonaną książeczkę

W grudniu przedszkolaki uczestniczyły w konkursie na własnoręcznie wykonaną książeczkę. Konkurs zorganizowany został w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” – projekt „Czytające przedszkola”. W konkursie udział wzięło dziewięcioro dzieci: Małgosia Pakuła, Gabrysia Paluch, Mateusz Gąsior, Ola Gąsior, Kacper Cieślikiewicz, Lena Mrozicka, Kamil Mrozicki Natalia Tutak, Ksawery Kiełbus. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę. Gratulujemy!

Wizyta w gabinecie stomatologicznym

W grudniu przedszkolaki odwiedziły gabinet stomatologiczny w Dębskiej Woli. Pani doktor stomatolog wraz z asystentką zapoznały dzieci z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej, opowiedziały dzieciom o swoim zawodzie, zaprezentowały przyrządy stomatologiczne. Dziękujemy!

Wigilia klasy II

Przy bardzo licznym udziale rodziców odbyła się uroczysta wigilia klasy II. Uczniowie pięknie przygotowani przez p. wych. M. Stawiarz zaprezentowali polskie tradycje wigilijne, zaśpiewali kolędy.

„The story of Santa Claus”

Dnia 16.12.2015 roku uczniowie kola teatralnego z języka angielskiego pod kierunkiem pani A. Todorowskiej przedstawili sztukę „The story of Santa Claus” dla rodziców klas VIb i VIa. Po przedstawieniu były życzenia świąteczne, łamanie się opłatkiem i poczęstunek. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku.

Spotkanie z panem Kosinem – leśniczym z Nadleśnictwa w Daleszycach

Dnia 16.12.2015 roku odbyło się spotkanie z panem Kosinem – leśniczym z Nadleśnictwa w Daleszycach. Spotkanie zorganizowane było w ramach projektu Bezpieczna + przez panią U. Zemstę i panią A. Todorowską dla klasy V i VIb.

Warsztaty „Magia Świąt Bożego Narodzenia” dla uczniów i rodziców klasy IV

W 18.12.2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne dla uczniów i rodziców klasy IV przeprowadzone przez Panią Wiolettę Domagałę. Na zajęciach wykonano ozdoby i stroiki świąteczne m.in. choinki z szyszek, wacików, piórek, zakrętek, makaronu, bombki z szyszek, z cekinów, piórek, kolorowego papieru. Uczestnicy świetnie bawili się przy wspólnym robieniu świątecznych ozdób. Serdeczne podziękowania dla Pani Wioletty Kozłowskiej i Pani Moniki Zimoch za przekazanie nieodpłatnie części materiałów potrzebnych na zajęcia.

Kiermasz świąteczny

W dniu 21.12.2015r. w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób i stroików świątecznych. Na kiermasz zostały przeznaczone prace wykonane podczas warsztatów plastycznych i z konkursu na stroik bożonarodzeniowy. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na cel charytatywny.

Konkurs dla klas V – „Stroik Bożonarodzeniowy”

W czasie przedświątecznym uczniowie klasy V uczestniczyli w konkursie „Stroik Bożonarodzeniowy”. Przygotowali bardzo piękne stroiki świąteczne z gałązek świerkowych. Wszyscy z dumą pozowali do zdjęć ze swoimi pracami. Komisja miała bardzo trudny wybór. Po burzliwych naradach w dniu 21.12.2015r. wyłoniono najlepsze prace i wręczono drobne nagrody dla: Aleksandra Wróbel, Milena Życzkowska, Alicja Szewczyk, Aleksandra Baran, Wiktoria Sułkowska; wyróżnienia: Wiktoria Rogowska, Agnieszka Głodowicz, Weronika Pietrzyk, Daniel Drozdowski, Patryk Bąk.

„Wesołych Świąt po angielsku”

22 grudnia 2016 roku odbyło się rozwiązanie konkursu z języka angielskiego na najładniejszą kartkę z życzeniami „Wesołych Świąt po angielsku”. Wyróżnienia otrzymali: Milena Życzkowska V, Matylda Siudak VIa, Oliwia Dudek VIa, Natalia Fąfara VIa, Weronika Pietrzyk V, Wiktoria Rogowska V.

Wigilia szkolna

Jak co roku odbyła się w naszej szkole uroczysta wigilia z udziałem licznie zaproszonych gości. To szczególny moment dla naszej małej społeczności szkolnej, moment, w którym każdy z nas czuje, że jesteśmy wspólnotą.

Niezwykłe spotkanie wigilijne w Przedszkolu

20 grudnia 2015 r. zabłysła w naszej szkole pierwsza gwiazda, która zwiastowała spotkanie wigilijne przedszkolnej braci. Dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi były świadkami odtworzonej sceny Bożego Narodzenia. Choć na krótką chwilę wszyscy zgromadzeni oderwali się od codziennego pędu, po to by skupić się na tym, co jest najważniejsze w tych pięknych świętach i znaleźli się w Betlejem, gdzie w lichej stajence narodził się mały Jezus. Inscenizacja „Baśniowych Jasełek” skierowana do dzieci zagrana została przez ich utalentowanych rodziców oraz ich rodzeństwo ze starszych klas pod opieką nauczycielek Doroty Marcinkowskiej, Anny Rabiej i Anny Kościeleckiej. Jak tradycja nakazuje na początku wysłuchano fragmentu Pisma Świętego czytanego przez Radnego Michała Jędrzejczyka. Wszyscy widzowie zgodnie wyrazili swój zachwyt wywołany wspaniałym spektaklem. Chyba nikt do tej pory nie zdawał sobie sprawy, jak wielki artystyczny potencjał drzemie w dorosłych, którzy na co dzień nie przywykli występować przed publicznością, śpiewać czy wcielać się w tak ważne role. Dzieci oglądające przedstawienie żywo reagowały, co jest wspaniałym świadectwem tego, że były to niezwykłe jasełka. Po przedstawieniu wszyscy tradycyjnie przełamali się opłatkiem przy dźwiękach kolęd oraz wspólnie zasiedli do wieczerzy wigilijnej. Serdecznie dziękujemy, że swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Wójt Marian Buras z żoną, Z-ca Wójta Pan Marcin Dziewięcki z żoną, Radny Michał Jędrzejczyk, ks. Henryk Terpiński, rekolekcjonista ks. Jan Dudek, pani katechetka, nauczyciele na czele z panią Dyrektor Ireną Bisaga oraz najbliżsi naszych ukochanych przedszkolaków. Za ogromne zaangażowanie w przygotowanie spotkania wigilijnego oraz grę aktorską szczerze wszystkim dziękujemy i gratulujemy odwagi!! W jasełkach udział wzięli: Piotr Banaszczyk, Aneta Baran, Natalia Baran, Anna Dziewięcka, Magdalena Dziewięcka, Martyna Dziewięcka, Renata Dziewięcka, Weronika Dziewięcka, Aneta Gąsior, Edyta Klimczak, Jakub Motyka, Karolina Moskwa, Kacper Motyka, Renata Motyka, Zbyszek Motyka, Emilia Mrozicka, Jakub Mrozicki, Anna Pakuła, Ewa Rogowska, Bartek Rejment, Ewelina Sadłocha, Anna Siudak, Matylda Siudak, Kinga Szewczyk.

Zabawa choinkowa

Po wytężonej pracy w I semestrze przyszedł czas na zabawę choinkową. Najmłodsze klasy wykazały się największą fantazją w doborze pięknych karnawałowych strojów, dzieci bawiły się wyśmienicie w towarzystwie wychowawców i licznie przybyłych rodziców. Bal uświetnił występ taneczny zespołu prowadzonego przez p. W. Domagałę. Klasa 0 przygotowała pod kierunkiem wychowawczyni p. E. Gondek świąteczne przedstawienie. Po południu odbył się bal klas starszych. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji balu i poczęstunku.

Występ zespołu „Małe Wolanecki” dla WOŚP

W dniu 10.01.2016r. zespół „Małe Wolanecki” wystąpił w Kielcach w szczytnym celu. Był to występ dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziewczynki zaśpiewały kilka pieśni ludowych na kieleckim rynku. Solistki Ola Kołek i Lila Piłat zaśpiewały też kołysanki. Choć było bardzo mroźno, dały radę rozbawić i rozgrzać kielecką publiczność. Potem udzieliły wywiadu na żywo panu Żołądkowi z Radia Kielce.

Koncert w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy

10.01.2016 r. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy niezwykły koncert przygotowała Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy wraz z grupą muzyków z Daleszyc. Przy akompaniamencie instrumentów dętych kolędował zespół „Małe Wolanecki”, ubrany w piękne regionalne stroje, oraz Różyczki Maryi, pięknie prezentujące się w długich niebieskich sukniach. Zespoły wokalne przygotowywały się do występu pod kierunkiem Aleksandry Jasiorowskiej, prowadzącej zespół „Małe Wolanecki”, oraz Pawła Czekaja, opiekuna scholi działającej przy Kościele w Morawicy. W programie koncertu obok kolęd, takich jak „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, znalazły się instrumentalne wersje przebojów kojarzonych z zimową aurą. Słuchacze owacjami na stojąco wyrazili swą wdzięczność i uznanie dla muzyków, wokalistek i pomysłodawcy koncertu, Pawła Czekaja. Koncert w kościele MBNP w Morawicy możliwy był dzięki ks. proboszczowi J. Ciszkowi, który zaprosił połączone orkiestry i zespół „Małe Wolanecki”.

Dzień Babci i Dziadka

14 stycznia zawitali do naszej szkoły wyjątkowo mili goście: babcie i dziadziusiowie naszych uczniów, aby obejrzeć przygotowane specjalnie dla nich występy przedszkolaków, klasy 0, I, II, III, zespołu tanecznego oraz folklorystycznego. Wszystkie dzieci starały się, by przed swoimi najbliższymi zaprezentować się jak najlepiej śpiewając, tańcząc czy jak w przypadku klasy III prezentując zdolności aktorskie w przedstawieniu „Calineczka”. Po części artystycznej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Koncert w kościele w Dębskiej Woli

31.01.2016r. w ostatnim dniu ferii „Małe Wolanecki” wraz z Różyczkami Maryi z Morawicy i dwoma połączonymi orkiestrami dętymi z Morawicy i z Daleszyc zaśpiewały kolędy w kościele w Dębskiej Woli. Było miło, rodzinnie i hucznie! Na sam koniec koncertu wszyscy odśpiewali radosne 100 lat dla naszego proboszcza ks. Henryka Terpińskiego z okazji imienin i urodzin.

Konkurs informatyczny „Lepszy Internet zależy od Ciebie! Szanuj prawo autorskie i chroń dane osobowe w sieci”

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie informatycznym organizowanym przez WSEPiNM im. Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz SODMiDN w Kielcach. Celem konkursu było uwrażliwianie dzieci na przestrzeganie prawa autorskiego w Internecie oraz ochronę danych osobowych i innych informacji jakie publikujemy w sieci. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie gry planszowej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI i przebiegał w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Wyniki konkursu w etapie szkolnym: Kinga Zimoch – kl. IV, Aleksandra Kołek i Lilianna Piłat – kl. VIa, Katarzyna Kozłowska – kl. IV. Do etapu wojewódzkiego przeszła praca Kingi Zimoch z klasy IV.

Konkurs informatyczny „Lepszy Internet zależy od Ciebie! Szanuj prawo autorskie i chroń dane osobowe w sieci” – rozdanie nagród i wyróżnień

W dniu 08.02.2016 uczestniczyliśmy w Świętokrzyskim Dniu Bezpiecznego Internetu w związku z udziałem naszych uczniów w konkursie informatycznym organizowanym przez WSEPiNM im. Edwarda Lipińskiego w Kielcach i SODMiDN w Kielcach. Podczas obchodów zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Kinga Zimoch kl. IV.

„Dzień Kota” w przedszkolu

17 lutego przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu dzieci poznały różne rasy kotów. Dowiedziały się jak należy opiekować się i prawidłowo żywić koty. Uczestniczyły także w licznych „kocich zabawach” i konkursach: naśladowały zachowanie kotów, oglądały ilustracje przedstawiające koty, rozwiązywały zagadki o najpopularniejszych bajkowych kotach. Jednak największą radość sprawiło im wcielenie się w ulubione kotki. Nie łatwym zadaniem, ale za to smacznym okazało się picie mleka z talerzyka. Na podsumowanie dnia w przedszkolu dzieci wcieliły się w postacie bajki „Pan Kotek był chory”.

Przedszkolaki w bibliotece na spotkaniu z poetką Panią Bogumiłą Izabelą Skórą

7 marca przedszkolaki wybrały się do Biblioteki Publiczno–Szkolnej, gdzie czekała na nich niespodzianka – poetka Pani Bogumiła Izabela Skóra oraz pani Krysia – bibliotekarka. Pani Bogusia przeczytała dzieciom bajkę pod tytułem „Biedronkowo”, którą napisała specjalnie dla dzieci. W czasie czytania pokazała słuchaczom własnoręcznie wykonane ilustracje. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy biedronek. Pani Krysia pokazała dzieciom książeczki znajdujące się w bibliotece, których bohaterami są biedronki. Przedszkolaki pięknie liczyły kropki na biedronkach, zaśpiewały Paniom piosenki o biedronkach i serdecznie podziękowały za spotkanie. Czytanie odbyło się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – projekt „Czytające Przedszkola”. Dziękujemy Pani Bogusi i Pani Krysi.

Spotkanie z poetką B. Skórą

7 marca z okazji Tygodnia Kultury Języka Polskiego klasa VIa uczestniczyła w spotkaniu z p. B. Skórą poetką z naszej gminy. Po zapoznaniu się z dorobkiem literackim naszego gościa przyszedł czas na wspólne czytanie poezji autorstwa p. Skóry. Dziękujemy p. K. Rabiej za organizację tej niezwykłej lekcji i serdeczne przyjęcie w bibliotece.

Konkurs plastyczny „STOP DOPAŁKOM”

Konkurs plastyczny „STOP DOPAŁKOM” miał na celu uświadomienie uczniom szkodliwego wpływu używek (dopalaczy) na organizm człowieka oraz rozwijanie odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie. Wyniki etapu szkolnego konkursu: Lilianna Piłat kl. VIa, Aleksandra Kołek VIa, Natalia Fąfara VIa, Adrianna Baran VIa. Wyróżnienie: Oliwia Dudek VIa.

Święto Kobiet

Tradycyjnie 8 marca odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Kobiet. Wszystkim kobietom małym i dużym życzymy wszystkiego najlepszego.

„Święto Kobiet, Święto Kobiet jest najbardziej wyjątkowe…”

8 marca dziewczynki z obu grup przedszkolnych dość nietypowo obchodziły swoje święto. W tym dniu w ślicznych kreacjach poczuły się jak gwiazdki na czerwonym dywanie. Oklaskiwane przez kolegów z grupy z dumą prezentowały się na wybiegu.

Projekt „Głośno o Szeleście” w ramach programu KULTHURRA

Nasza szkoła po raz trzeci realizuje projekt w ramach programu KULTHURRA organizowanego przez CEO w Warszawie. Jednym z działań projektowych jest przygotowanie dla najmłodszych uczniów książeczek do malowania na temat działalności naszego patrona Jakuba Szelesta. 8 marca autorka projektu p. M. Graczak przeprowadziła wspólnie z bibliotekarkami realizującymi projekt edukacyjny promujący rozwój czytelnictwa p. A. Piwowarską i M. Stawiarz zajęcia w klasie II. P. M. Stawiarz przedstawiła uczniom prezentację na temat budowy książki. P. M. Graczak przybliżyła dzieciom postać patrona szkoły podkreślając jego znaczenie dla naszej małej ojczyzny i szkoły. Z przygotowanych ilustracji uczniowie złożyli książeczki, by pod opieką pani A. Piwowarskiej zaprojektować własną okładkę. W ten sposób każde dziecko stworzyło indywidualną, oryginalną historyjkę obrazkową o życiu i działalności patrona szkoły. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy, a jej efekty można oglądać w bibliotece szkolnej.

Starodruki i liberatura

W ramach obchodów Tygodnia Języka Polskiego 10 marca odbyło się spotkanie klas IV-VI z pracownicami Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach. Panie przywiozły ze sobą niezwykłe okazy książek: od bardzo malutkich do olbrzymiego atlasu, od starych do nowoczesnych książek o niecodziennej formie. Uczniowie podziwiali książkę w butelce, album o Kielcach, który ma 14 metrów długości, książki, w których czytelnik sam zestawia własne wiersze korzystając z gotowych wersów. Serdecznie dziękujemy Paniom bibliotekarkom za odwiedziny i ciekawe zajęcia.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 13–15 marca odbyły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. 14 marca uczniowie uczestniczyli w spektaklu, mszy św. oraz w drodze krzyżowej na Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy. We wtorek dzieci brały udział w nabożeństwie w kościele parafialnym w Dębskiej Woli.

Edukacja z Urzędem Statystycznym w Kielcach

W dniu 16.03.2016r. w naszej szkole odbyły się lekcje dla klas IV-VI na temat: „Czy znacie miejsce, w którym mieszkacie?” przeprowadzone przez pracownicę GUS. Podczas zajęć prowadzonych przez pracowników Świętokrzyskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Kielcach uczniowie zdobywali wiedzę na temat systemu statystyki publicznej, badań statystycznych i interpretowania ich wyników.

Konkurs Ogólnopolski „Przetwarzam, więc jestem” w ramach projektu Odpakowani.pl

Odpakowani.pl to ogólnopolski projekt, którego celem jest ochrona środowiska poprzez wykształcenie w dzieciach nawyku gospodarowania odpadami. Przedsięwzięcie jest realizowane przez wydawnictwo AGA PRESS ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zachęca on do społecznej wrażliwości na problem segregacji i recyklingu zużytych opakowań i aktywnej profilaktyki, by nasza planeta nie stała się górą śmieci. Akcja potrwa do końca czerwca 2016 r. Zatem przez cały rok szkolny 2015/2016 pomysłodawcy projektu, poprzez publikacje w Internecie i w prasie, będą uczyć i radzić, co robić, aby ustrzec Ziemię przed lawiną odpadków oraz wskazywać, jak można ponownie wykorzystać zużyte opakowania i inne śmieci. W ramach projektu Odpakowani.pl w marcu 2016 nasi uczniowie z klas IV-VI wzięli licznie udział w konkursie na wykonanie pracy z odpadów. Uczniowie wykonali prace bardzo ciekawe i efektowne m.in. Kinga Szewczyk (kl. VIb – wiatrak), Aleksandra Kołek (kl. VIa – budka lęgowa), Kinga Zimoch ( kl. IV – wazon na kwiaty), Aleksandra Wróbel (kl. V – puzzle), Lilianna Piłat (kl. VIa – gra zręcznościowa), Wiktoria Kos (kl. IV – karmnik dla ptaków), Małgorzata Konopka (kl. IV – gra scrable), Natalia Baran (kl. Vb – Ferbisie), Alicja Szewczyk (kl. V –piesek Złomek), Dominika Fąfara (kl. V – ekologiczny but), Emilia Świder (kl. V – maskotka Ferbi), Martyna Dziewięcka (kl. VIb – szkatułka na biżuterię), Katarzyna Szewczyk (kl. VIb – wytłaczanka na jajka lub pudełko na drobiazgi), Kacper Tutak (kl. IV – lampa), Daniel Dziewięcki (kl. VIb – kwiatek w wazoniku), Oliwia Dudkiewicz (kl. V – dom z ogródkiem), Natalia Fąfara (kl. VIa – szkatułka z biżuterią).

Konkurs Ogólnopolski „Przetwarzam, więc jestem”

W ramach projektu Odpakowani.pl w marcu 2016 nasi uczniowie z klas IV-VI wzięli licznie udział w konkursie „Przetwarzam, więc jestem” na wykonanie pracy z odpadów. Jedna z uczennic – Alicja Szewczyk z kl. V otrzymała WYRÓŻNIENIE!

Konkurs „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”

Kolejny rok uczniowie naszej szkoły przygotowali prace plastyczne na konkurs o bezpieczeństwie na wsi. Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III: Emilia Buśluk, klasy IV-VI: Kinga Zimoch. Prace tych dwóch uczennic przekazano do etapu gminnego konkursu.

Konkurs plastyczny „W trosce o nasze bezpieczeństwo”

W marcu odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny „W trosce o nasze bezpieczeństwo”, w którym wzięło udział kilkanaście dzieci z klas I-VI. Przyznano na etapie szkolnym następujące miejsca: kategoria klas I-III: Joanna Graczak, Agata Wojciechowska kl. III, Emilia Buśluk kl. II; wyróżnienia: Krzysztof Wojda kl. II, Aleksandra Śnioch kl. III; kategoria klas IV-VI: Matylda Siudak kl. VIa, Emilia Świder kl. V, Natalia Baran kl. VIb. Prace te zostały przekazane do Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Dni Bezpiecznego Internetu – Luty 2016

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu pod hasłem: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” w naszej szkole w klasach I-VI (w czasie zajęć komputerowych) zostały przeprowadzone lekcje z wykorzystaniem materiałów multimedialnych na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, netykiety, ochrony danych i prawa autorskiego w sieci oraz zabezpieczania komputera. Przeprowadzone zostały konkursy:

Konkurs dla klas IV-VI wiedzy o ochronie danych osobowych i prawie autorskim w Internecie „Wiedzę o Internecie mam, jestem mistrzem mówię Wam!”

Konkurs dla klas V-VI na prezentację w programie Power Point „Lepszy Internet zależy od ciebie! Ochrona danych osobowych i prawo autorskie w sieci”

Konkurs dla klas II-IV na pracę w programie graficznym Paint „Do czego wykorzystuję Internet?”

Konkurs wiedzowy dla klas II i III „Bezpieczny Internet”

Konkurs plastyczny dla klasy I-III „Do czego wykorzystuję Internet?”

Na stronie internetowej szkoły został umieszczony BANER DBI 2016 oraz informacja o przeprowadzonej inicjatywie. Dla rodziców zostały przygotowane ulotki o darmowych programach antywirusowych oraz o stronach internetowych traktujących o bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie brali udział w konkursie wojewódzkim „Lepszy Internet zależy od ciebie. Szanuj prawo autorskie i chroń swoje dane w sieci” dla klas IV-VI organizowany przez Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

W marcu odbył się uroczysty apel, na którym zostały ogłoszone wyniki konkursów oraz rozdane dyplomy i słodycze. Apel uświetnił zespół taneczny naszej szkoły wykonując układ choreograficzny do piosenki „Fajnie w Internecie”. Oto wyniki konkursów:

Konkurs wiedzowy „Wiedzę o Internecie mam, jestem mistrzem mówię Wam!”

Kl. IV: I Patryk Skrzyniarz, II Zuzanna Frączkiewicz, III Kinga Zimoch; wyróżnienia: Bartłomiej Wach, Jakub Mrozicki, Malwina Starula, Katarzyna Kozłowska, Wiktoria Kos, Wiktor Banaszczyk, Kacper Tutak.

Kl. V: I Wiktoria Sułkowska, II Kornelia Kiełbus, III Aleksandra Baran; wyróżnienia: Wiktor Sołtys, Agnieszka Głodowicz, Natalia Piotrowicz, Kacper Dudkiewicz.

Kl. VIa: I Norbert Babiarski, II Matylda Siudak, III Oliwia Dudek; wyróżnienia: Igor Kaczor, Igor Jaworski

Kl. VIb: I Katarzyna Szewczyk, II Natalia Baran, III Weronika Dziewięcka: wyróżnienie: Kinga Szewczyk, Adrian Szewczyk, Sylwia Mącznik

Konkurs na prezentację w Power Point: „Lepszy Internet zależy od ciebie! Ochrona danych osobowych i prawo autorskie w sieci.” kl. V-VI

I Lilianna Piłat VIa, II Wiktoria Rogowska V, III Natalia Fąfara VIa

Konkurs na pracę w programie graficznym Paint: „Do czego wykorzystuję Internet?”

Kl. II: I Joanna Graczak, II Emilia Buśluk, III Krzysztof Wojda

Kl. IV: I Kinga Zimoch, II Malwina Starula, III Katarzyna Kozłowska, Zuzanna Frączkiewicz; wyróżnienia: Magdalena Szewczyk, Małgorzata Konopka, Piotr Skuciński

Konkurs wiedzowy „Bezpieczny Internet”

Kl. II: Karina Krajkowska, Franciszek Szafranek, Joanna Graczak; wyróżnienie: Wiktoria Kucharska, Julia Szewczyk, Bartłomiej Wojda, Małgorzata Kubicka, Emilia Buśluk

Kl. III: I Filip Woźniak, II Śnioch Aleksandra, III  Dawid Chodakowski; wyróżnienia: Agata Ciechanowska, Daniel Szewczyk,  Konrad Adamiec

Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!

Konkurs na najpiękniejszą pisankę

Tuż przed świętami p. E. Gondek zorganizowała szkolny konkurs na najpiękniejszą pisankę. Dzieci wykazały się wielka pomysłowością i fantazją w zdobieniu jajek. Najlepsze prace zostały wyróżnione, a wszyscy uczestnicy otrzymali małe upominki ufundowane przez organizatorkę.

Rok Henryka Sienkiewicza

W ostatnim dniu obchodów Tygodnia Kultury Języka Polskiego klasy II–VI udały się do Oblęgorka, gdzie znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza – patrona roku 2016. Klasy II–IV po zwiedzeniu pałacyku pisarza udały się na lekcje na temat „Afrykańskie baśnie i legendy”, dzieci wykonywały również własne maski inspirowane kulturą Czarnego Lądu. Klasy starsze obejrzały dom pisarza i uczestniczyły w zajęciach na temat naszej lektury „W pustyni i w puszczy”.

Sprawdzian po szkole podstawowej już za nami

Uczniowie klas szóstych zmagali się 5 kwietnia z testem z języka polskiego i matematyki, a po krótkiej przerwie przystąpili do testu z języka angielskiego. Wyniki już pod koniec maja. Trzymamy kciuki.

Czekoladowy zawrót głowy

12 kwietnia swoje święto ma CZEKOLADA. Jest chyba najpowszechniejszym wyrobem cukierniczym cieszącym się uznaniem w każdej grupie wiekowej. W przedszkolu dzieci świętowały Dzień Czekolady z dużą dawką radości, gdyż czekolada właśnie jest źródłem endorfin. Najpierw poznały jej skład, sposób powstawania, a następnie same wzięły się do działania i przygotowały słodki blok czekoladowy oraz czekoladowe babeczki.

Konkurs matematyczny EDI PANDA

W dniu 12 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI sprawdzali swoją wiedzę w konkursie matematycznym EDI PANDA.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Uczniowie klas IV-VI uczcili ten dzień spotykając się przy dębach katyńskich posadzonych przy naszej szkole, wysłuchali pogadanki na temat zbrodni katyńskiej wygłoszonej prze inicjatorkę obchodów p. M. Pacholec. Spotkanie zakończyło się minutą ciszy ku czci pomordowanych w Katyniu.

Spektakl teatralny „Nie wszystko złoto, co się świeci”

W dniu 19.04.2016r. uczniowie przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz klas I-IV oglądały spektakl teatralny „Nie wszystko złoto, co się świeci” o tematyce profilaktycznej.

Spotkanie z por. J. Zawadzkim

19 kwietnia uczniowie klas IV i VI a uczestniczyli w spotkaniu z por. J. Zawadzkim, uczestnikiem powstania warszawskiego, żołnierzem AK. Ta niezwykła lekcja historii, spotkanie z bohaterem walczącym o wolną Polskę, świadkiem wydarzeń, o których czytamy w podręcznikach historii wywarła na uczniach wielkie wrażenie. Niezwykła osobowość p. Zawadzkiego, ogrom doświadczeń i umiejętność dotarcia do słuchaczy sprawiły, że społeczność naszej szkoły jest bardzo wdzięczna naszemu gościowi za przybycie i poświęcenie nam czasu. Spotkanie zorganizowały: p. M. Pacholec, p. W. Domagała, p. M. Graczak.

Zapaliliśmy znicz pamięci

22 kwietnia z inicjatywy nauczycielki historii p. M. Pacholec nasza szkoła włączyła się do akcji „Zapal znicz pamięci” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej ze Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Punktualnie o godz. 12.00 uczniowie klas IV-VI i zapalili świece pod pomnikiem upamiętniający niedoszłą pacyfikację wsi Zbrza i Dębska Wola. Chcemy, by ta akcja była swoistą lekcją patriotyzmu, by uzmysławiała młodym ich narodową i pokoleniową powinność. Na prośbę organizatorów akcji nasza szkoła przesłała zdjęcia pomnika wraz z opisami wydarzeń, które tam się rozegrały. IPN stworzy specjalną mapę, która będzie uzupełniana, a także podejmie się weryfikacji historycznych wydarzeń, które rozgrywały się w wielu miejscach w województwie.

Tydzień czytania w przedszkolu i w szkole

Tydzień Czytania to doskonała okazja, aby przypomnieć dorosłym, jak ważne jest głośne czytanie dzieciom. To również zachęcanie uczniów do podjęcia samodzielnej podróży intelektualnej i pokazanie im, że czytanie jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Z radością obserwowaliśmy ogromne zaangażowanie rodziców naszych przedszkolaków i uczniów w akcję głośnego czytania, jaka odbyła się w dniach 18-22 kwietnia. Pani Dyrektor Irena Bisaga gorąco zachęcała uczniów do sięgania po książki, gdyż jak stwierdziła są one nieodłącznymi przyjaciółmi człowieka. Wybrane książki to nowości, jakie biblioteka szkolna pozyskała w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Tydzień głośnego czytania przez rodziców w szkole i w przedszkolu to część projektu edukacyjnego mającego na celu promować czytelnictwo. Wszystkim rodzicom, którzy poświęcili nam swój cenny czas serdecznie dziękujemy! Słowa wdzięczności kierujemy na ręce pań: Eweliny Sadłochy, Anny Pakuły, Lucyny Siekiery, Renaty Dziewięckiej, Wioletty Bukowskiej, Marianny Litwin, Renaty Motyki, Justyny Kuc, Anny Siudak, Anny Wojdy i pana Tomasza Dudka.

Warsztaty w ramach Lokalnego Klubu Kodowania

Dzięki zaangażowaniu pani Wioletty Domagały i biblioteki szkolnej klasy szóste uczestniczyły w warsztatach zachęcających do nauki kodowania. Celem projektu, w którym uczestniczy nasza szkoła jest zainteresowanie młodych osób nauką programowania. Uczestnicy warsztatów mogli się w praktyce przekonać, jak wiele radości może dać tworzenie własnych programów w języku Scratch i ożywienia za ich pomocą robotów Finch. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.

Dzień Ziemi

Tradycyjnie w kwietniu obchodziliśmy Święto Ziemi, z tej okazji program artystyczny przygotowała klasa V z wychowawczynią p. U. Zemstą.

Debata klas szóstych z p. Wójtem M. Burasem

Po raz kolejny odbyło się w naszej szkole spotkanie Wójta Gminy Morawica z uczniami najstarszych klas. Była to okazja, by bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem samorządu lokalnego. Pan Wójt odpowiedział na wiele pytań o planowane inwestycje, swoją pracę, hobby, ulubioną książkę. Przedstawicielki obu klas szóstych podziękowały w imieniu wszystkich uczniów za poświęcony im czas.

Dzień z ulubioną książką

28 kwietnia dzieci przyniosły do przedszkola ulubione książeczki, wszystkie przeczytaliśmy, obejrzeliśmy i poszliśmy z nimi do bibliotek szkolnej, gdzie Pani Ania Piwowarska opowiedziała nam jak należy o nie dbać, aby jak najdłużej się nimi cieszyć, dziękujemy!

Wiwat Maj, Trzeci Maj!!!

Uroczystą akademią i prezentacją multimedialną uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji Maja. Pełne patriotyzmu spotkanie przygotowały panie: M. Pacholec, A. Piwowarska, oprawa muzyczna: A. Jasiorowska.

Kolejne spotkanie z por. J. Zawadzkim

Tym razem p. Zawadzki odpowiedział na zaproszenie klas V i VIb oraz ich wychowawczyń: p. U. Zemsty, p. A. Todorowskiej. Ta niezwykła lekcja historii, patriotyzmu na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania.

Konkurs plastyczny „W trosce o nasze bezpieczeństwo” – etap powiatowy

W etapie powiatowym konkursu „W trosce o nasze bezpieczeństwo” uczennica klasy VIb Natalia Baran otrzymała wyróżnienie! W dniu 05.05.2016r. uczennica wzięła udział w uroczystym rozdaniu nagród w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

Konkurs matematyczny Olimpiada Wiedzy Archimedes.PlusMatematyka.Plus (25 edycja)

W dniu 9 maja 2016r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie matematycznym Olimpiada Wiedzy Archimedes.PlusMatematyka.Plus. Uczniowie rozwiązywali testy.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

13 maja w Centrum Samorządowym w Morawicy odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Wzięli w nich udział również uczniowie klas szóstych naszej szkoły. Podczas spotkania Wójt Marian Buras przedstawił ciekawą prezentacją dotyczącą realizacji inwestycji zrealizowanych na terenie gminy Morawica przy udziale środków finansowych pochodzących z funduszy europejskich. Następnie młodzież udała się na spacer po zabytkowym zrewitalizowanym parku oraz zwiedzanie zabytkowej zrewitalizowanej oficyny. O tych i innych ciekawych zabytkach na terenie gminy Morawica opowiedział przewodnik Grzegorz Pabian z Punktu Informacji Turystycznej w Morawicy.

Szkolny etap konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym

W szkolnym etapie konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym, który odbył się 16 maja 2016r., wzięło udział 8 uczniów z klas szóstych. Najlepiej z pytaniami poradziły sobie uczennice: Aleksandra Kołek, Adrianna Baran, Lilianna Piłat. Wymienione uczennice będą reprezentowały naszą szkołę 30 maja podczas gminnego konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym. Życzymy powodzenia

Kolejna akcja głośnego czytania

Za nami kolejna akcja głośnego czytania w szkole. Tym razem fragmenty książek zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach programu „Książki naszych marzeń” odczytali wychowawcy klas oraz uczniowie. Jednocześnie przypominamy rodzicom o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują wiele czasu. Czytajmy dzieciom! W liście otwartym Ireny Koźmińskiej – prezesa Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom” do rodziców czytamy, że „czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu”. Akcją głośnego czytania pragniemy gorąco zachęcić wszystkich uczniów do częstszych wizyt w bibliotece szkolnej, zatem……do zobaczenia w bibliotece!!!

Fotograficzny portret naszych czytelników

Podsumowaniem czytelniczych przedsięwzięć w bibliotece szkolnej jest akcja „Zostań twarzą naszej biblioteki”. Chętni uczniowie i nauczyciele promują czytelnictwo poprzez fotografię. Wszystkim śmiałkom, którzy do tej pory wzięli udział w akcji serdecznie dziękujemy! Jednocześnie pragniemy zachęcić wszystkie osoby do dalszego udziału w takiej formie promowania czytelnictwa. Wszystkie zdjęcia zostaną wykorzystane podczas podsumowania projektu czytelniczego w czerwcu. Na zgłoszenia czekamy w bibliotece. Jednocześnie przypominamy, że do końca maja można przesłać zdjęcie na konkurs „Z książką mi do twarzy”. Drodzy Czytelnicy naszej szkolnej biblioteki! Jeśli lubicie czytać, fotografia to Wasza pasja, weźcie udział w konkursie fotograficznym. Szczegóły konkursu umieszczone są w ogłoszeniach, które wiszą w każdej klasie. Zapraszamy do biblioteki!!!

Konkursy ekologiczne

Jak co roku uczniowie naszej szkoły w maju uczestniczyli w konkursach ekologicznych organizowanych przez gminę Morawica w ramach XI edycji programu edukacji ekologicznej mieszkańców gminy Morawica:

I. „Ekologia się opłaca” dla klas I-VI – uczniowie przynosili makulaturę i butelki PET

II. „Śmieciowe inspiracje” dla klas I-VI – uczniowie przygotowali ciekawe prace z odpadów

III. „Na straży czystego powietrza” dla klas III-VI- uczniowie przygotowywali prace plastyczne.

W czerwcu ogłoszono wyniki:

W konkursie „Śmieciowe inspiracje” wyróżnienia otrzymali: Krystian Grzybowski kl. I, Emilia Buśluk kl. II, Kinga Zimoch kl. III

W konkursie „Na straży czystego powietrza” II miejsce zajęła Emilia Świder kl. V oraz wyróżnienie otrzymała Milena Życzkowska kl. V

Spotkanie uczniów klasy II z panem Tadeuszem Ślusarczykiem

W dniu 30.05.2016r. uczniowie klasy II uczestniczyli w spotkaniu z Panem Tadeuszem Ślusarczykiem, który przybliżał uczniom postać patrona szkoły oraz opowiadał o czasach II wojny światowej.

Wyjście klasy IV pod dom patrona szkoły Jakuba Szelesta

30 maja 2016 klasa IV wraz wychowawcą wybrała się na wycieczkę pod dom Jakuba Szelesta, w którym w czasie II wojny światowej odbywało się tajne nauczanie.

Przedszkolaki w Teatrze „Kubuś” w Kielcach

30 maja dzieci z przedszkola udały się do Teatru „Kubuś” w Kiecach, gdzie obejrzały spektakl „O Rybaku i Złotej Rybce”.

Gminny Konkurs o Samorządzie Terytorialnym

Dnia 30 maja 2016 roku w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VIa: Adrianna Baran, Aleksandra Kołek, Lilianna Piłat, które wykazały się dużą wiedzą na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz naszej gminy. Pierwsze miejsce spośród uczniów szkół podstawowych w gminie zajęła Adrianna Baran, a drugie Aleksandra Kołek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Przedszkolny Dzień Dziecka na sportowo

1 czerwca przedszkolaki podczas pikniku świętowały ważny dla nich dzień „Dzień Dziecka”. Pogoda i tym razem dopisała harcom na świeżym powietrzu.

Dzień Dziecka w naszej szkole

Pod znakiem zabawy, rozgrywek sportowych, pikników i miłej atmosfery upłynął nam Dzień Dziecka w naszej szkole. Wszystkim dzieciom życzymy, by radość z bycia dzieckiem i uśmiech towarzyszyły im przez długie lata.

Dzień Mamy i Taty

3 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Mamy i Taty. Dla licznie przybyłych rodziców wystąpiły ich pociechy. Każda klasa przygotowała jakąś poetycką, teatralną, wokalną lub taneczną niespodziankę. Po popisach małych artystów przyszedł czas na słodki poczęstunek.

Gminny Dzień Dziecka

4 czerwca na stadionie klubu Moravia odbył się Gminny Dzień Dziecka. Nie zabrakło licznych atrakcji: rozgrywek sportowych, wesołych zabaw, słodkich niespodzianek. Uczniowie i rodzice reprezentowali naszą szkołę w kilku konkurencjach. Największy sukces odnieśli rodzice w bumper ball. Gratulujemy zwycięzcom.

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

6 czerwca w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci wystąpiły z przedstawieniem artystycznym – śpiewały, tańczyły i mówiły wiersze. Następnie odbył się poczęstunek oraz zabawy sportowe z udziałem dzieci i rodziców (wyścig w workach, przeciąganie liny, wyścig w butach rodzica). Dziękujemy Rodzicom za wspaniałą zabawę!

Wycieczka na Święty Krzyż

7 czerwca odbyła się wycieczka klas I–III na Święty Krzyż. Uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od wirtualnej podróży do epoki średniowiecza, czyli Osady Średniowiecznej w miejscowości Huta Szklana. Tam, pod czujnym okiem baby jagi zapomnieli na chwilę o multimedialnych gadżetach i poznali sposób życia dawnych ludzi. Największą satysfakcję naszych milusińskich przysporzyło samodzielne przygotowanie przekąski z dawnych lat, podpłomyka. Po sytym posiłku, kolejką uczniowie udali się na Święty Krzyż, a tam czekały na nich piękne widoki z gór, zwiedzanie Bazyliki oraz zakupy na kramach.

Wycieczka do Ogrodzieńca

9 czerwca odbyła się wycieczka klas: IV, V, VIa, VIb do Ogrodzieńca. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia zamku w Ogrodzieńcu, następnie uczniowie zjedli pyszny obiad, po którym rozpoczęła się fantastyczna zabawa w domu strachów, na torze saneczkowym, w parku doświadczeń fizycznych, parku miniatur, parku rozrywki.

Spotkanie ze Strażakami

10 czerwca swoją obecnością zaszczycili nas strażacy z OSP Chałupki. Wizyta strażaków wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły, zarówno tych najmłodszych jak i nieco starszych. Podczas spotkania uczniowie zaznajomili się z trudną pracą strażaka, jego strojem oraz wyposażeniem wozu. Zawodowy Strażak Piotr Polewczak jak co roku zweryfikował wiedzę dzieci odnośnie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Uczniowie w nagrodę mogli pohasać w wozie strażackim oraz lać wodę z węża. Nie zabrakło w tym dniu słodkości od zaprzyjaźnionych strażaków. Dziękujemy za fascynujące spotkanie. Wierzymy, że zaowocuje ono w przyszłości.

II Festyn Rodzinny

W niedzielę 12 czerwca 2016 r. odbył się II Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli. Piękna pogoda oraz bogaty program sprawił, że wokół szkoły zgromadzili się mieszkańcy naszej oraz sąsiadujących miejscowości. Rada Rodziców, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne, przy współudziale licznych sponsorów pozyskanych przez Radę Rodziców, zorganizowali wspaniałą imprezę. Główną atrakcją festynu były dmuchane zjeżdżalnie, bajkowy zamek i basen z kulkami. Dzieci chętnie zatrzymywały się przy punkcie, gdzie były malowane twarze i włosy. Ogromne zainteresowanie wzbudził występ Klubu Karate Morawica z senseiem Andrzejem Horną. Zaproszeni goście zaprezentowali pokaz na najwyższym poziomie. W grupie karateków występowały także dzieci i rodzice z Dębskiej Woli i Zbrzy. Dzięki „Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dębska Wola” nasi uczniowie mogli wziąć udział w pokazie chemiczno-fizycznym, przygotowanym przez Centrum Nauki Leonardo da Vinci z Podzamcza Chęcińskiego. Dla amatorów strzelania Stowarzyszenie przygotowało stanowisko paintballowe. Zawody w rzucie oponą zorganizowane przez firmę: Usługi Wulkanizacyjne i Pomoc Drogowa Artur Skuciński z Drochowa Dolnego przyciągnęły wielu uczestników, dla których właściciel firmy ufundował nagrody. Dopełnieniem wyśmienitej zabawy była muzyka na żywo wykonywana przez Urszulę Śnioch, darmowy poczęstunek: pyszne ciasta, lody, wata cukrowa, pączki i napoje, a także kiełbaski z grilla obsługiwanego przez rodziców. Organizatorzy – Rada Rodziców – bardzo dziękują wszystkim sponsorom, którzy z dobrego serca wsparli naszą imprezę.

Dziękujemy Pani Dyrektor, nauczycielom i rodzicom za pomoc i współpracę. Świetna impreza! Z niecierpliwością czekamy na festyn w przyszłym roku!!!

Spotkanie z policjantem pt. „Bezpieczne wakacje”

14 czerwca w progach naszej szkoły zagościł policjant z KP w Morawicy pan sierż. Tomasz Krężołek. Spotkał się z dziećmi po to, by ostrzec jak spędzić nadchodzące wakacje bezpiecznie. Prelekcja dość ciekawa, bowiem zawierała cenne wskazówki, np. Jaką przyjąć bezpieczną pozycję, gdy atakuje nas pies. Najmłodsi uczniowie mieli również okazję wsiąść do policyjnego auta i przyjrzeć się jego wyposażeniu, co sprawiło im mnóstwo radości. Dziękujemy za spotkanie!!!

Przedszkolaki w Leśnym Zaciszu

15 czerwca odbyła się wycieczka przedszkolaków do Leśnego Zacisza. Dzieci zaczęły wyprawę od zwiedzania szeroko rozbudowanego Zwierzyńca, a następnie hasały na ogromnym placu zabaw. Na zakończenie miłego pobytu w Leśnym Zaciszu czekała na nich smaczna przekąska.

Podsumowanie projektów „Głośno o Szeleście” i „Twarze naszej biblioteki”

16 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Głośno o Szeleście” realizowanego przez p. M. Graczak w ramach programu Kulthurra i „Twarze naszej biblioteki” w ramach rządowego programu książki naszych marzeń, który koordynowała p. A. Piwowarska we współpracy z p. M. Stawiarz. Na podsumowaniu gościliśmy Wójta p. M. Burasa, p. T. Badowską, p. M. Parlicką–Słowik, p. J. Węgrzyna, przedstawicieli rodziców. Wspaniale zaprezentowali się w programie artystycznym uczniowie kl. II, III oraz V. Efektem finalnym projektu „Głośno o Szeleście” było stworzenie przez uczennice klasy VIa animacji poklatkowej na temat życia i działalności naszego patrona. Narratorem historii jest uczennica klasy III – A. Śnioch. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ytLK_82WQ-c

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Jak każdego roku uroczystości rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym w Dębskiej Woli, następnie na sali gimnastycznej Wójt naszej gminy p. M. Buras wręczył stypendium uczennicy A. Kołek oraz w nagrody w konkursach plastycznych organizowanych przez U.G. Pani Dyrektor  wręczyła nagrody książkowe i świadectwa najlepszym uczniom. Klasy szóste przekazały sztandar szkoły nowemu pocztowi sztandarowemu i pożegnały się wzruszającym programem artystycznym. Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.