Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

Jak każdego roku nowy rok szkolny uczniowie, rodzice i nauczyciele rozpoczęli uroczystą mszą św. odprawioną w kościele parafialnym w Dębskiej Woli. W związku z 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej nauczycielka historii pani M. Pacholec przygotowała prezentację multimedialną na temat przyczyn, przebiegu i skutków tej tragicznej dla naszego kraju wojny. Dalszą część uroczystości poprowadziła pani dyrektor I. Bisaga odnosząc się do spraw organizacyjnych, życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy złożył uczniom zastępca Wójta Gminy Morawica pan Marcin Dziewięcki – absolwent naszej szkoły.

Młodzi badacze odkrywają świat!

Uczniowie klas: II, Va i Vb wzięli udział w projektach edukacyjnych w ramach konkursu Młodzi badacze odkrywają świat! zorganizowanym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Klasa II wraz z wychowawczynią panią A. Kędzior wybrała do realizacji projekt „O czym szumią drzewa ?”, by jak przystało na prawdziwych badaczy pogłębić wiedzę o drzewach, poznać nowe gatunki. Podczas wspólnych spacerów odpoczywaliśmy, pogłębialiśmy naszą wiedzę, zdobywaliśmy nowe doświadczenia. Uczniowie wiedzą, dlaczego warto szanować drzewa, jakie korzyści mamy z ich istnienia. Praca nad projektem bardzo zintegrowała całą klasę. Klasy V wraz z wychowawczyniami panią A. Todorowską i M. Graczak odkrywały sekrety i niezwykłe właściwości ziół rosnących w naszej okolicy. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat ziół, spotkali się z panią farmaceutką E. Brzezińską z punktu aptecznego w Dębskiej Woli, a pan leśniczy P. Kosin zaprezentował leśne rośliny lecznicze. Dzieci zbierały i suszyły zioła, zorganizowały konkurs wiedzy o ziołach dla rodziców. Finałem projektu był krótki apel.

Klasowe ognisko

W dniu 18.09.2014r. klasa II wybrała się na ognisko, które odbyło się na podwórku u jednej z uczennic. Rodzice dziewczynki bardzo serdecznie przyjęli całą klasę. Zadbali o dobrą zabawę i poczęstunek. Były pieczone kiełbaski i ziemniaki z popiołu. Dzieci świetnie się bawiły na placu zabaw i w sadzie. Serdecznie dziękujemy za gościnę.

Warsztaty kulinarne

W dniu 22 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pod hasłem ,,I dziewczyny i chłopaki wiedzą co to zdrowia smaki”. W ramach współpracy z Agencją Rynku Rolnego w Kielcach do szkoły przyjechali: właściciel restauracji Monte Carlo – pan Grzegorz Romański oraz kucharz – Michał Kubicki. W czasie gdy kucharz przygotowywał przysmaki dla dzieci, pan Romański przedstawił prezentację o witaminach i wartościach odżywczych warzyw i owoców. Uczniowie czynnie uczestniczyli  w zajęciach: rozwiązywali rebusy, krzyżówki i zagadki, brali udział w konkursach z nagrodami, przygotowywali sałatkę owocową, koreczki i kanapki. Potem wspólnie spożywali te smakołyki. Wszyscy otrzymali pamiątki: plany lekcji i kalendarze z logo organizatora: ARR – Oddział Terenowy w Kielcach.

Moc buziaków dla naszych chłopaków

Z okazji Dnia Chłopaka życzymy wszystkim chłopcom małym i dużym spełnienia marzeń.

Jesienne spotkanie z przyrodą

26.09.2014r. – pięknego jesiennego popołudnia w klasie II odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem ,,Jesienne spotkanie z przyrodą”. Uczniowie pochwalili się przed rodzicami swoimi zdolnościami aktorskimi prezentując inscenizację o jesieni oraz wiersz ,,Na straganie”. Wspólnie z rodzicami tworzyli wspaniałe stworki z darów jesieni. W czasie gdy uczniowie malowali portrety swoich wytworów rodzice miło spędzili czas gawędząc przy herbatce i smakołykach. Organizatorem spotkania była pani Agnieszka Kędzior – wychowawca klasy II. Rodzice zatroszczyli się o słodki, zdrowy poczęstunek.

Bądź bezpieczny – wizyta policjantów

W dniu 01.10.2014r. naszą szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach pan mł. asp. Mariusz Bednarski oraz sierż. Krzysztof Szczepanik. Panowie przeprowadzili prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań w szkole, w domu, na ulicy. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe tj.112 i 997. Policjanci uświadomili dzieci o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą dorosłą. Natomiast uczniów klas I-III przestrzegali przede wszystkim przed czyhającymi niebezpieczeństwami w Internecie. Na zakończenie spotkania, panowie obdarowali dzieci upominkami, a dzieci dziękując za cenne rady wręczyły dyplom podziękowania. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc.

Święto Drzewa

Jak co roku świętowaliśmy w naszej szkole Święto Drzewa, odwiedził nas pan P. Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce, który opowiedział uczniom klas IV, Vb, VIa o pożytkach płynących z lasu.

Sprzątanie Świata  

O tym, że warto dbać o naszą planetę wiedzą wszyscy, nie wszyscy jednak to robią. Uczniowie naszej szkoły uczą się tego od najmłodszych klas. Przy okazji uczniowie klasy I prowadzili obserwacje przyrodnicze, by sprawdzić co w trawie piszczy i jakie ptaki śpiewają w okolicy szkoły.

Bezpieczne pierwszaki

Bycie pierwszakiem to prawdziwe wyzwania, zwłaszcza jeżeli chce się być pierwszakiem znającym zasady bezpieczeństwa. Wychowawczyni klasy pierwszej p. M. Stawiarz dba o to, by jej klasa potrafiła właściwie zachować się w szkole i w drodze do niej. Klasa pierwsza aktywnie wkroczyła w nowy rok szkolny uczestnicząc w ognisku integracyjno-profilaktycznym ze swoją panią i rodzicami. Dzieci uczyły się zdrowej rywalizacji, współdziałania w grupie, aktywności fizycznej, bo wspólna zabawa jest ciekawsza od siedzenia w domu.

Współpraca z Fundacją Drogi dla Natury

Nasza szkoła nawiązała współpracę z Fundacją Drogi dla Natury, w ramach której odwiedziły nas panie K. Mucha i A. Becker. Przedstawicielki fundacji zaprezentowały uczniom klas piątych multimedialna prezentację na temat ochrony środowiska, dobroczynnego wpływu drzew na życie ludzi. Po prelekcji przeszedł czas na zajęcia praktyczne w terenie, podczas których uczniowie dokonywali obserwacji i pomiarów drzew, uczyli się rozpoznawać gatunki drzew.

Na początku października w ramach programu Drogi dla Natury w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli odbyły się zajęcia dla dzieci pod hasłem „Spotkanie z drzewem”. Uczniowie klas piątych i szóstych dobrani w pary mieli za zadanie zebrać informacje dotyczące wybranego przez siebie drzewa. Następnie swoje obserwacje prezentowali innej parze, która musiała odnaleźć drzewo na terenie szkoły. Dzięki zabawie uczniowie mogli zaobserwować i zapamiętać różnice jakie występują pomiędzy gatunkami. Jednak głównym celem spotkania była możliwość obcowania z przyrodą oraz wzrost świadomości ekologicznej. Koncentrując się na wrażeniach estetycznych i emocjonalnych prowadzący zajęcia starali się zwrócić uwagę dzieci na to, że drzewa są dla nas ważne nie tylko ze względów przyrodniczych, ale też lepiej czujemy się w ich otoczeniu. Pewnie każdy z nas miał w dzieciństwie drzewo, na które się wspinał lub z którego zrywał owoce i które powraca w naszych wspomnieniach. Prowadzący zajęcia mają nadzieję, że przeprowadzone zajęcia chociaż trochę pomogą w tym, żeby dzieci z pokolenia nowych technologii również w przyszłości miały takie drzewo.

70–ta rocznica wydarzeń wojennych we Zbrzy

Urząd Gminy w Morawicy, Szkoła Podstawowa im. J. Szelesta w Dębskiej Woli oraz sołectwo Zbrzy zorganizowali obchody 70–tej rocznicy epizodu wojennego w Zbrzy, podczas których dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Inicjatorem uroczystości był Stanisław Kędzior. Spotkanie rozpoczęła polowa msza św. odprawiona przez proboszcza z Łukowej i z Dębskiej Woli. Zebranych powitał wójt gminy Morawica Marian Buras, oddając cześć tym, którzy dla dobra mieszkańców tych okolic poświęcili życie. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Małe Wolanecki” z Dębskiej Woli, Marii Żebrowskiej, Cecylii Korban oraz chóru Towarzystwa Ziemi Morawickiej, śpiewających podczas mszy św. oraz prezentujących wybór pieśni patriotycznych. Spotkanie okolicznościowe i część artystyczna miały miejsce w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli.

Po raz drugi nasza szkoła uczestniczy w programie KULTHURRA

W tym roku szkolnym w programie uczestniczą uczniowie klasy Va , którzy pod opieką wychowawczyni zmierzą się z projektem „Etnopasje, czyli spotkanie z folklorem”. Wybór tematu projektu nie był przypadkowy,  z Dębską Wolą jest związanych wielu twórców ludowych: Halina Szelestowa, Feliksa Gajda, Tomasz Gajda, Józef Piłat, „Wolanecki”, kapela Korbanów. Celem projektu jest wzbudzanie zainteresowań kulturą ludową naszej wsi, budzenie szacunku do dziedzictwa kulturowego regionu. Uroki wsi uczniowie podziwiali w czasie wycieczki do państwa Jaworskich, gdzie uczestnicy projektu wzięli udział w wykopkach, wyrobie sera. Dzień zakończyło wspaniałe ognisko i zabawy z ziemniakami w rolach głównych; był bieg w workach, rzut ziemniakiem do celu.

Serdecznie dziękujemy Państwu Jaworskim za życzliwe przyjęcie, gościnę i poczęstunek.

Warsztaty w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Uczestnicy projektu „Etnopasje…” postanowili na własnej skórze sprawdzić jak żyło się na wsi w czasach ich pradziadków, dlatego wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której tkali, wyrabiali ciasto na chleb, robili masło, nosili wodę, młócili cepami, prali z użyciem kijanek i maglowali. Zajęcia odbyły się dzięki finansowemu wsparciu szkoły. Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor.

Dzień Edukacji Narodowej

Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.

Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń składamy.

Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące

jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

Takie i wiele innych ciepłych słów skierowali do swoich nauczycieli uczniowie klasy III i VIa, którzy razem ze swoimi wychowawcami: panią A. Jasiorowską i Panem W. Terechem przygotowali akademię. Niezwykłą niespodziankę zgotowali nauczycielom rodzice: Były piękne życzenia, kwiaty i słodka niespodzianka. Serdecznie dziękujemy.

Bezpieczni w sieci i na drodze

17 października klasy piąte wzięły udział w spotkaniu z Policja na temat bezpieczeństwa na drodze i w sieci. Pogadanka odbyła się z inicjatywy wychowawczyń  obu klas, przedstawicieli Policji zaprosiła pani A. Todorowska.

 

Występ „Małych Wolanecek” w Urzędzie Gminy w Morawicy

18 października podczas dni otwartych Urzędu Gminy w Morawicy zaprezentował się nasz szkolny zespół folklorystyczny „Małe Wolanecki”. Występ małych artystek jak zawsze spotkał się z aplauzem publiczności.

Niezwykła lekcja patriotyzmu

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości klasy Va i Vb wybrały się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach na zajęcia warsztatowe pod hasłem „Józef Piłsudski, czyn legionowy w regionie świętokrzyskim”. Uczniowie zwiedzali dawne więzienie, poznali historię walki Polaków o niepodległość, na placu Wolności oddali hołd marszałkowi Piłsudskiemu pod poświęconym mu pomnikiem.

Studentki z Włoch i Turcji gościły w naszej szkole

Dzięki nawiązaniu współpracy z organizacją AISEC we wrześniu nasza szkoła gościła dwie studentki zza granicy: Melissę Ridolfi z Włoch i Gulgin Ganakkale z Turcji. Organizacja AISEC realizowała projekt „Enjoy my origin”, którego celem było zwiększenie efektywności nauki, poprzez kontakt z językiem obcym, dostarczenie uczniom motywacji do dalszego rozwoju interpersonalnego oraz promowanie postaw tolerancji wobec ludzi różnych narodowości. Dzięki tej współpracy nasza szkoła jest postrzegana jako placówka otwarta na innowacje pedagogiczne, jako szkoła wspierająca, dbająca o rozwój uczniów, doskonalenie ich kompetencji językowych poprzez kontakt z tzw. „żywym językiem”. Uczniowie poznawali kulturę i tradycje krajów ojczystych studentek, uczyli się regionalnego tańca tureckiego, wybranych słówek w języku tureckim i włoskim. W zamian za ciekawe lekcje zaprosiliśmy naszych gości na integracyjne ognisko, na basen „Koral” w Morawicy, do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Chwile spędzone razem na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Jesień w przedszkolu

Ku zdumieniu wszystkich dzieci, przedszkole odwiedził wspaniały, nieoczekiwany gość … była nim piękna Pani Jesień, która z koszem jesiennych darów zapukała do naszych drzwi. Dzieci przyjęły ją bardzo miło i chętnie brały udział w jesiennych zadaniach. Pani Jesień sprawdziła znajomość dzieci dotyczącą tej właśnie, barwnej pory roku i przyznała, że przedszkolaki spisały się na medal. Dziękujemy za niezapomnianą wizytę Pani Jesieni i zapraszamy za rok.!!!

Jesienny piknik pod hasłem „Święto Pieczonego Ziemniaka”

W przedszkolu po raz kolejny odbył się piknik pod hasłem „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Z tej okazji wspólnie z rodzicami spotkaliśmy się przy ognisku by bliżej się poznać i mile spędzić czas. Jak przystało na uroczystość Święta Pieczonego Ziemniaka nie mogło zabraknąć „solenizanta” podczas jesiennych konkurencji, tj: „sadzenie i zbieranie ziemniaków”, rzut ziemniakiem do celu, czy wyścigi w workach. Jednak najwięcej emocji wzbudziła konkurencja przeciągania liny, gdzie dzieci miały możliwość rywalizować z nie lada rywalem, czyli wspaniałymi rodzicami, którzy jak zwykle świetnie się spisali. Dziękujemy!!

Projekt edukacyjny ,,Porcja pozytywnej energii”

W dniach 21-25.10.2014r. uczniowie klasy II pod kierunkiem pani Agnieszki Kędzior realizowali program edukacyjny ,,Porcja pozytywnej energii”, którego inicjatorem jest firma marki Cripsy Natural. Jego celem jest uświadomienie dzieciom jak ważne w prawidłowym funkcjonowaniu jest prawidłowe odżywianie oraz zdrowy styl życia. Wychowawca poprzez cykl zajęć o takiej tematyce, wspólne przygotowywanie posiłków, częste ćwiczenia gimnastyczne i spacery przybliża uczniom te wartości. Oczywiście działania w tym kierunku prowadzone są i utrwalane przez cały rok, dzięki czemu uczniowie obdarzeni są pozytywną energią.

Ślubowanie klasy pierwszej

27 października odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów naszej szkoły uczniów klasy pierwszej. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli im rodzice, Wójt Gminy Morawica pan Marian Buras. Dzieci, pod kierunkiem wychowawczyni pani M. Stawiarz, zaprezentowały piękny program artystyczny, po którym nastąpił akt ślubowania. Pasowania na uczniów dokonał pan Wójt z panią Dyrektor. Wielką radość wśród pierwszaków wywołało wręczenie prezentów przez pana Wójta i przedstawicieli wszystkich klas. Uroczystość ślubowania zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, którzy obiecali dołożyć wszelkich starań, aby ich pociechy godnie reprezentowały dobre imię naszej szkoły.

Warsztaty filmowe z panią reżyser Olgą Kałagate

27-28 października klasa Va uczestniczyła w warsztatach filmowych z Olgą Kałagate – warszawską reżyserką, która wprowadziła uczniów w tajniki filmu. Po zajęciach teoretycznych na temat pracy z kamerą, rodzajów planów filmowych przyszedł czas na nagrania do teledysku piosenki ludowej „Śpiwom jo se śpiwom”. W nagraniu wziął udział szkolny zespół „Małe Wolanecki”, uczniowie klasy Va oraz pani Maria Bisaga – śpiewaczka z Dębskiej Woli. Uczestnicy projektu niektóre ujęcia kręcili samodzielnie, tworzyli scenariusz teledysku, z dużym zaangażowaniem odgrywali swoje role. Drugiego dnia uczestnicy projektu wybrali się do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie trwała praca nad teledyskiem. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody udało się stworzyć niezwykłe dzieło, które zaprezentowane zostanie szerszej publiczności podczas podsumowania projektu.

Pamięć o Jakubie Szeleście

Tuż przed 1 listopada, zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie i nauczyciele naszej placówki wybrali się na grób patrona szkoły, by wyrazić szacunek i pamięć o nim, złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się wspólnie.

Święto Odzyskania Niepodległości

Wyjątkowo uroczyście w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnicy apelu zapoznali się z chwalebnymi momentami historii naszego państwa, poznali przyczyny jej upadku i drogę do niepodległości, a to dzięki interaktywnej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. M. Pacholec. Następnie uczniowie klasy Va zaprezentowali krótki program artystyczny, na koniec pani Dyrektor podkreśliła jak ważną sprawą dla każdego Polaka jest tożsamość narodowa.

Wizyta listonosza

W dniu 25 listopada nasze przedszkole odwiedził pan listonosz. Opowiedział dzieciom o swej pracy, pomógł paniom nadać listy do przedszkolaków i zaprezentował swój strój. Dziękujemy!

Jabłka dla wszystkich uczniów

W dniu 17.11.2014r. dzięki staraniom pani dyrektor I. Bisagi we współpracy z Agencją Rynku Rolnego w Warszawie wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali zapas zdrowych i pysznych jabłek.

Piłki za makulaturę

17 listopada do naszej szkoły przybył wójt gminy Morawica, Marian Buras, aby wręczyć nagrody za udział w zbiórce makulatury i butelek plastikowych. Zaangażowani w tę akcję uczniowie otrzymali piłki.

Andrzejki

27 listopada w naszej szkole odbyły się szkolne andrzejki. Samorząd Uczniowski przygotował tradycyjne wróżby, konkursy i zabawy.

Wizyta górnika

W dniu 8 grudnia naszą szkołę odwiedził górnik – Pan Janusz Bukowski. Przybył on w stroju galowym, który zaprezentował dzieciom z przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz klas I – III. Opowiedział także o swej pracy. Serdecznie dziękujemy!

Jabłka dla naszych uczniów

W dniu 18.12.2014r. wszyscy uczniowie naszej szkoły po raz drugi otrzymali jabłka z grójeckich sadów. Ta miła niespodzianka to zasługa pani dyrektor I. Bisagi, która pozyskała owoce we współpracy z Agencją Rynku Rolnego w Warszawie.

Świętokrzyska Jesień Literacka w naszej szkole

W ramach Świętokrzyskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Morawicy wspólnie ze Związkiem Literatów Polskich Oddział w Kielcach gościliśmy w naszej szkole poetkę panią Kazimierę Szczykutowicz z Kielc, która wprowadziła uczniów klasy Va, VIa, VIb w magiczny świat poezji. Była to niezwykła lekcja języka polskiego. Dziękujemy bardzo pani Szczykutowicz za wizytę i miłe spotkanie.

Spotkanie wigilijne klasy Vb

11 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne klasy Vb, która gościła rodziców i p. dyrektor. Klasa Vb przedstawiła spektakl na temat Bożego Narodzenia, śpiewała kolędy w języku angielskim. Na koniec wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Rozwiązanie konkursu „Wesołych Świąt po angielsku”

17.12.14 odbyło się rozwiązanie konkursu dla klas IV–VI „Wesołych Świąt po angielsku” na najładniejsza kartkę świąteczną z życzeniami po angielsku zorganizowanym przez p. A. Todorowską.

Oto laureaci:

I miejsce – M. Domagała – kl. VIb

II miejsce – M. Pulut – kl. IV

III miejsce – P. Jaworski – kl. VIb

Wyróżnienia: B. Rejment, O. Dudek, N. Baran, M. Dziewięcka.

Kartki Marty i Magdy zostały wysłane studentkom z Włoch i Turcji, które gościły w naszej szkole we wrześniu.

Literackie talenty z klasy VIb

Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy wspólnie ze Związkiem Literatów Polskich Oddział w Kielcach realizowała zadanie pn. Świętokrzyska Jesień Literacka. Zadanie to polegało na przeprowadzeniu cyklu spotkań w szkołach oraz konkursu literacko – dziennikarskiego dla młodych adeptów pióra z terenu Gminy Morawica. W konkursie tym z sukcesem wzięły udział dwie uczennice klasy VIb: Marlena Dziewięcka, która otrzymała II miejsce w kategorii poezja i wyróżnienie w kategorii proza oraz Marta Domagała laureatka Nagrody Specjalnej. Gratulujemy obu utalentowanym literatkom.

Salon Kreatywnych Szkół i Placówek

Z dumą informujemy, że nasza szkoła została zaproszona do Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek powołanego z inicjatywy Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w celu zaangażowania dyrektorów szkół województwa świętokrzyskiego do upowszechniania efektów ewaluacji. Zaproszenie jest dla nas nobilitacją i zarazem wezwaniem do jeszcze efektywniejszej pracy. Nominację do SKSiP otrzymują wyłącznie szkoły, które w wyniku przeprowadzonej ewaluacji zewnętrznej uzyskały bardzo wysoki poziom spełniania wymagań. Warto przypomnieć, że nasza placówka w wyniku ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w maju 2014 r. otrzymała następujące wyniki:

Poziom A – oznaczający bardzo wysoki stopień wypełniania wymagań przez szkołę. Procesy edukacyjne są zorganizowane z sposób sprzyjający uczeniu się.

Poziom B – oznaczający wysoki stopień wypełniania wymagań przez szkołę. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. Respektowane są normy społeczne.

Spotkanie wigilijne klasy I

18 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne klasy I z rodzicami, panią dyrektor. Dzieci już od rana pod czujnym okiem wychowawczyni p. M. Stawiarz przygotowywały niespodzianki dla zaproszonych gości, piekły ciasteczka, dekorowały klasę, ćwiczyły kolędy i wiersze, by jak najpiękniej zaprezentować się licznie przybyłym rodzicom. Uroczysty nastrój, chwile wzruszenia, ale i miła zabawa tak najkrócej można opisać to wyjątkowe spotkanie.

Klasowa wigilia kl. II

W dniu 18.12.2014r.w klasie II odbyła się klasowa wigilia, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice, pani Dyrektor Irena Bisaga i wychowawczyni Agnieszka Kędzior. Uczniowie przedstawili jasełka pt.,,Dobry pastuszek i mały rozbójnik”. Potem wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do poczęstunku przygotowanego przez rodziców. To już kolejna klasowa impreza z udziałem rodziców. Przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze.

Tradycja łączy pokolenia

W naszej szkole kultywowane są tradycje ludowe, gwara, folklor, których uczymy się od starszych pokoleń, twórców ludowych, śpiewaczek. Tym razem nasze zaproszenie przyjęła pani Maria Żebrowska z Dębskiej Woli – autorka pieśni ludowych, śpiewaczka, laureatka wielu nagród. Pani Maria uczyła szkolny zespół „Małe Wolanecki” pieśni z naszego regionu oraz gwary.

Wigilia w naszej szkole

Zgodnie z tradycją naszej szkoły tuż przed świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się, by złożyć sobie życzenia, połamać się opłatkiem, obejrzeć niezwykle przedstawienia przygotowane przez przedszkole i oddział przedszkolny oraz klasę Va. W tym uroczystym dniu towarzyszyła nam pani sekretarz A. Kowalska, pan dyrektor ZS w Obicach J. Węgrzyn, ksiądz proboszcz z parafii w Obicach, radni: Ł. Wojda, P. Pajączkowski, rodzice.

Wycieczka do bawialni ,,Bajkowa Kraina”

W dniu 05.12.2014r. 5-cio i 6-cio latki pojechały na wycieczkę do bawialni ,,Bajkowa Kraina” w Kielcach. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały: wychowawca E. Gondek oraz rodzice: p. Ewelina Dziewięcka, p. Renata Dziewięcka, p. Ewelina Drozdowska. Bawialnia okazała się miejscem dającym przedszkolakom dużo radości. Dzieci miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię. W tym bajkowym miejscu dzieci bawiły się w kącikach tematycznych, zjeżdżały na zjeżdżalni do basenu kulkowego, pokonywały różne tory przeszkód. Było malowanie twarzy, zabawy z nagrodami, tańce i śpiewy. Potem chwila odpoczynku i  przepyszny słodki poczęstunek. Następnie suszenie suszarkami mokrych, spoconych główek. Zadowoleni, lekko zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Rodzice i dzieci dziękują Panu posłowi Lucjanowi Pietrzczykowi za pokrycie kosztów dojazdu :-)

 

Spotkanie z historią

Z jakiego plemienia się wywodzimy, skąd się wzięła nazwa Niemcy, co łączyło Mieszka i Dobrawę można było się dowiedzieć podczas niezwykłego pokazu w wykonaniu dwójki artystów z Lublina. Dużą atrakcję stanowiły dla uczniów narzędzia kar, a zwłaszcza dyby i rycerskie oręże.

Próbny sprawdzian po szkole podstawowej

8 stycznia klasy szóste przystąpiły do próbnego sprawdzianu, w tym roku uczniowie zmagali się również z testem z języka angielskiego.

Sukces młodych badaczy z klas II, Va i Vb

Jak już informowaliśmy klasy II, Va i Vb brały udział w konkursie „Młodzi Badacze Odkrywają Świat”, który polegał na realizacji projektu edukacyjnego kształcącego kompetencje matematyczno-przyrodnicze. Klasa II rozwijała swoja wiedzę na temat drzew rosnących w pobliżu szkoły, a klasy V poznawały właściwości ziół. Praca uczniów została nagrodzona I miejscem klasy II i II miejscem klas piątych. Zwycięskie klasy otrzymały wspaniałe nagrody:

Klasa II

Dwa zestawy Ekobadacza, a w nich Walizka Ekobadacza do obserwacji i badania wód i pH gleb

Zestaw pomiarowy – precyzyjna waga oraz zewnętrzna stacja pogody

Zestaw badawczo obserwacyjny podstawowy (mikroskop i teleskop).

Klasy Va i Vb

Zestaw Ekobadacza: Walizka Ekobadacza do obserwacji i badania wód i pH gleb

Zestaw pomiarowy – precyzyjna waga oraz zewnętrzna stacja pogody

Zestaw badawczo obserwacyjny podstawowy (mikroskop i teleskop).

Dodatkowo 500 złotych na zakup pomocy dydaktycznych, za które kupiono dwa zestawy przyrządów matematycznych, mapa Polski i tzw. oko pająka – nowoczesna lupa.

Projekty koordynowały panie: M. Graczak, A. Kędzior, A. Todorowska.

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia gościliśmy w naszej szkole Babcie i Dziadziusiów naszych uczniów. W dniu ich święta uczniowie wzorowo wyrecytowali wierszyki dla swoich babć i dziadków. Trema nie była im straszna, w końcu na widowni siedzieli kochający dziadkowie. Z pewnością zgromadzonym gościom podobały się przedstawienia oddziału przedszkolnego i jasełka klasy II oraz wiersze i piosenki klasy I, III i przedszkola, ponieważ uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Starsi uczniowie zaprezentowali się grając na fletach tradycyjne „Sto lat”, nie zabrakło również wesołych tańców. Po części artystycznej wszyscy goście zasiedli do stołów na słodki poczęstunek. Serdecznym i miłym życzeniom nie było końca, a własnoręcznie zrobione przez wnuczęta prezenty były miłym zaskoczeniem.

Zabawa choinkowa

29 stycznia w naszej szkole spotkać można było marynarza, Zorro, kowboja, księżniczki, wróżki, aniołki, wojowników i wiele innych roztańczonych postaci z bajek. Zabawa udała się wyśmienicie.

Kulig kl. II

Korzystając z pięknej zimowej aury 06.02.2015 rodzice uczniów klasy II zorganizowali dzieciom kulig z ogniskiem. Zabawa była wspaniała. Po szkolnym boisku krążył ciągnik a za nim  saneczki, a na nich uczniowie, rodzice i pani. Zmarznięte, ale zadowolone dzieci ze smakiem zajadały potem kiełbaskę z ogniska, popijając gorącą herbatką. Nikomu nie przeszkadzał mróz. Dziękujemy rodzicom.

Wspomnienie o Halinie Szelestowej

08 lutego odbyło się w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie stąd”, której bohaterką była wybitna śpiewaczka, autorka pieśni ludowych i niezwykłych kołysanek, mieszkanka Dębskiej Woli – Halina Szelest. Wydarzenie to uświetnił występ naszego szkolnego zespołu „Małe Wolanecki”.

Warsztaty w Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim

 Z inicjatywy pani Dyrektor, klasy Va, Vb i VIb wybrały się na zajęcia do Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, gdzie przekonały się, że nauka może być ciekawa. W świecie wynalazków najwybitniejszego twórcy renesansu zaprezentowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych każdy uczeń świetnie się bawił wykonując doświadczenia z magnezem, projektując własne machiny latające, obserwując pod mikroskopem „życie w kropli wody”.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Rafała Wojdy, który ufundował uczniom przejazd na zajęcia.

Bal walentynkowy

12 lutego odbył się w naszej szkole bal walentynkowy, podczas którego prócz możliwości szalonej zabawy każdy mógł wręczyć i otrzymać dowód sympatii w postaci kartki walentynkowej.

Spotkanie z żołnierzem

W dniu 13.02.2015 do naszej szkoły przybył student Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych – żołnierz- Damian Kędzior. Uczniowie klas 0-III uczestniczyli w spotkaniu z nim. Opowiadał o służbie wojskowej, umundurowaniu, zwyczajach żołnierskich. Uczniowie mogli wspólnie z nim pomaszerować i odbyli musztrę żołnierską.

Jabłka dla naszych uczniów

W dniu 27.02.2015r. wszyscy uczniowie naszej szkoły po raz trzeci otrzymali jabłka. Ta miła niespodzianka to zasługa pani dyrektor I. Bisagi, która pozyskała owoce we współpracy z Agencją Rynku Rolnego w Warszawie. Dziękujemy panu Grzegorzowi Grzybowskiemu za rozładunek jabłek własnym sprzętem.

Drugi próbny sprawdzian klas VI

4 marca uczniowie klas szóstych po raz drugi przystąpili do próbnego sprawdzianu po szkole podstawowej. Już 1 kwietnia szóstoklasiści zmierzą się z prawdziwym sprawdzianem, który będzie miał nową formę, obejmie również język angielski. Trzymamy kciuki za naszych uczniów. Powodzenia!

„Kilometry Dobra”

07.03.2015r. zespół „Małe Wolanecki” wystąpił w Bilczy podczas inauguracji Świętokrzyskich „Kilometrów Dobra”. Jest to ogólnopolska akcja, w którą zaangażowało się aż 30 organizacji pozarządowych. W regionie świętokrzyskim została ona zainaugurowana w gminie Morawica w Bilczy. Zebrane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na rozwój utalentowanej młodzieży.

Święto Kobiet

Z okazji tego wyjątkowego święta uczniowie pod opieką pani A. Todorowskiej i W. Terecha przygotowali uroczysty apel, tego dnia nawet bardzo małe kobietki usłyszały miłe życzenia, otrzymały prezenty. W imieniu wszystkich pań dziękujemy!

Dzieci z przedszkola z wizytą w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Dębskiej Woli

19 marca dzieci z przedszkola wybrały się do Biblioteki Publiczno–Szkolnej w Dębskiej Woli, gdzie zapoznały się z księgozbiorem biblioteki, oglądały książeczki, zobaczyły jak małe oraz jak duże i ciężkie mogą być książki, rozwiązywały „smerfowe” zagadki oraz zwiedziły wszystkie pomieszczenia biblioteki. Dzieci wysłuchały też bajki „Chory kotek” czytanej przez panie i ilustrowanej maskotkami. Dużą atrakcją było wspólne wyrywanie rzepki do czytanego przez panią bibliotekarkę Krysię tekstu. Po „wyrwaniu” rzepki dzieci ze smakiem ją schrupały.

W podziękowaniu zaśpiewały dla pani bibliotekarki piosenki o wiośnie oraz wręczyły własnoręcznie wykonane kartki. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali książeczki z wklejoną informacją o godzinach otwarcia Biblioteki, a także słodki poczęstunek. Dziękujemy!

Witamy wiosnę

Z utęsknieniem wszyscy uczniowie czekali na przybycie wiosny, aż w końcu przyszła. Do naszej szkoły zawitała nieco wcześniej, bo już 20 marca, przywitali ją uczniowie w barwnych strojach, a przede wszystkim z ochotą do zabawy. Pod opieką pani B. Majchrzyk uczniowie przygotowywali smaczne kanapki, sałatki i kolorowe prace plastyczne. Nowością było karaoke, które bardzo przypadło dzieciom do gustu, niektórzy decydowali się nawet na solowe popisy. Na koniec spaliliśmy Marzanny i wróciliśmy z gaikiem do szkoły.

Rekolekcje wielkopostne

W tym roku rekolekcje były bardzo wyjątkowe za sprawą prowadzących ze Wspólnoty św. Pawła. Oprócz spotkań modlitewnych w szkole i kościele uczniowie, nauczyciele i rodzice brali udział w drodze krzyżowej na Kalwarii świętokrzyskiej w Morawicy.

Apel w sprawie zaniechania wypalania traw i pozostałości roślinnych!!!

Szanowni Rodzice!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach zwraca się do Państwa za naszym pośrednictwem w związku z dużą ilością pożarów traw, łąk i pozostałości roślinnych o niewypalanie tych miejsc, gdyż skutkuje to wyjałowieniem ziemi, śmiercią wielu gatunków pożytecznych zwierząt i mikroorganizmów, naraża na spalenie lasy i domostwa. Co roku w Polsce, w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Każdy pożar to interwencja straży pożarnej, która sporo kosztuje, a koszty tych działań ponosi całe społeczeństwo. Wypalanie traw jest zabronione i podlega karze aresztu lub grzywny. Apelujemy o rozsądek. Nie wypalaj traw – nie niszcz środowiska naturalnego, mienia oraz zdrowia i życia ludzkiego.

Sprawdzian po szkole podstawowej

1 kwietnia uczniowie klas szóstych zdawali swój pierwszy poważny egzamin wykazując się wiedzą z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.

WIELKANOC

Niech te święta Zmartwychwstania Pańskiego będą pełne nadziei i wiary,

radosnych spotkań przy wielkanocnym stole, smacznego święconego jajka,

niech zawita wiosna nad nami a nad całym światem pokój.

Życzy dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli

Sadzimy drzewa wokół szkoły

10 kwietnia z inicjatywy księdza H. Terpińskiego przy udziale uczniów, pani Dyrektor i nauczycieli posadzono drzewa, by teren wokół szkoły nawiązywał do podworskiego parku, służył społeczności szkolnej i lokalnej.

75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Pięć lat temu w naszej szkole w ramach akcji „Katyń. Ocalić od zapomnienia” posadzone zostały dęby pamięci czterech ofiar zbrodni katyńskiej związanych z gminą Morawica. Wokół tych dębów spotkali się z inicjatywy nauczycielki historii p. M. Pacholec nasi uczniowie, by wysłuchać krótkiej pogadanki na temat tego tragicznego wydarzenia, minuta ciszy uczcić pamięć poległych w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie.

Kulthurra!

22 kwietnia o godz. 13.00 w naszej szkole odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu „Etnopasje, czyli spotkanie z folklorem” realizowanego przez klasę Va w ramach programu Kulthurra!

Pamiętamy o naszym patronie

Klasa I i Va wybrały się pod dom patrona naszej szkoły J. Szelesta, by wspomnieć jego osobę, porozmawiać o jego zaangażowaniu w życie wsi i szkoły, walce o wolność kraju.

Klasa Va bierze udział w ogólnopolskim programie „Ja czytam”

Klasa Va pod kierunkiem wychowawczyni zgłosiła się do ogólnopolskiego programu wydawnictwa Operon „Ja czytam”, którego celem jest rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Pomocą służą uczniom materiały dydaktyczne, nagrania i fragmentu książek udostępnione przez wydawnictwo.

Podsumowanie projektu „Etnopasje, czyli spotkanie z folklorem”

 Po kilku miesiącach pracy 22 kwietnia przyszedł czas, żeby pochwalić się jej efektami przed społecznością szkolną i gośćmi. Na nasze zaproszenie odpowiedział pan M. Dziewięcki – zastępca Wójta Gminy Morawica, pani K. Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, pani T. Badowska – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, p. B. Ryń – kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej, p. B. Wojciechowska – kierownik Działu Etnografii MWK, p. J. Piasta – koordynator Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek, do których należy nasza szkoła, p. H. Bielecka – z Referatu Oświaty Urzędu Gminy w Morawicy, p. E. Okońska z Radia Kielce, p. M. Bisaga – nestorka zespołu „Wolanecki”, p. F. Rysińska, i p. W. Piłat z zespołu „Wolanecki”, p. M. Żebrowska – solistka, p. C. Korban – pieśniarka, poetka ludowa, p. F. Korban z kapelą, rodzice. Po uroczystym powitaniu przez p. dyrektor I. Bisagę chlebem i solą, koordynatorka programu p. M. Graczak omówiła etapy powstawania projektu, nastąpiła prezentacja teledysku i nagrań. Klasa Va – uczestnicy projektu zaśpiewała piosenkę swojego autorstwa do znanej melodii ludowej. Następnie wystąpił szkolny zespół ludowy „Małe Wolanecki” oraz zaproszone śpiewaczki i kapela. Spotkanie uwieńczył poczęstunek w ludowym stylu: zalewajka, pierogi i kapusta z grochem, rodzice Va przygotowali pyszne ciasta.

Naszym teledyskiem zainteresowała się TVP Kielce, materiał na jego temat ukazał się w Informacjach 22 kwietnia. 24 kwietnia ukazał się artykuł w Echu Dnia, 23 kwietnia Radio Kielce nadało audycję na temat naszego projektu. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc przy realizacji projektu, a zwłaszcza p. B. Ryń z MWK, dzięki której zrobiło się o nas głośno.

Nasz teledysk i nagrania z projektu można obejrzeć:

https://www.youtube.com/watch?v=CSgfxzscB1U

https://www.youtube.com/watch?v=i-UqH_qsTC0

https://www.youtube.com/watch?v=3sIsisIpS8I

https://www.youtube.com/watch?v=PCk8o3kxv08

https://www.youtube.com/watch?v=GL2LeGV19l8

https://www.youtube.com/watch?v=vE7i40A9q0A

https://www.youtube.com/watch?v=YJplJzKVmcch

https://www.youtube.com/watch?v=UrI4orbnw9Q

„Bliskie spotkanie ze sztuką”

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Sztuki przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III spotkali się z artystką – rzeźbiarką i poetką panią Dorotą Mostowiec. Dzieci miały okazję poznać pracę rzeźbiarza od podstaw, a więc od wyboru odpowiedniego drewna, dłuta i sztukę rozplanowania pracy, figury którą chce się wykonać. Pani Mostowiec zaprezentowała kilka swoich prac. Jak sama powiedziała najczęściej rzeźbi w drewnie lipowym, gdyż jest ono najbardziej miękkie. Dzieci mogły dotknąć i obejrzeć z bliska płaskorzeźby naszego gościa. Jednak rzeźbiarstwo to niejedyna pasja pani Doroty. Dzieci usłyszały również piękne bajki i wiersze napisane specjalnie dla nich. Serdecznie dziękujemy za przemiłe spotkanie.

Święto Ziemi

Jak co roku nasza szkoła brała udział w obchodach tego ekologicznego wydarzenia: klasy IV i VIb pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały uroczysty apel, a klasy I i Va uporządkowały teren od domu J. Szelesta do szkoły.

Wycieczka do Ptasiego Azylu

30 kwietnia dzieci z przedszkola udały się na wycieczkę do Ptasiego Azylu w Ostrowie. Pan Janusz Wróblewski przyjął nas bardzo serdecznie, opowiedział nam o swoim wieloletnim zamiłowaniu do zwierząt oraz przedstawił swoich kuracjuszy. Po zwiedzaniu czekała na dzieci wspaniała zabawa na placu oraz ognisko z kiełbaskami.

Wiwat Maj! Trzeci Maj!

Uroczysta akademia, prezentacja multimedialna na temat Konstytucji 3 Maja i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Barwy mojej ojczyzny” zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski – tak w tym roku świętowaliśmy rocznicę uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. O niezwykle poetycką i wzniosłą oprawę akademii zadbały organizatorki: p. M. Pacholec i p. A. Piwowarska.

Pytanie na śniadanie

5 maja nasz zespół ludowy „Małe Wolanecki” wystąpił w programie „Pytanie na śniadanie”. O projekcie „Etnopasje...” opowiedziała p. Dyrektor I. Bisaga. Była to niezwykła okazja do podejrzenia telewizji od kuchni. Dziewczynkom najbardziej spodobał się make up oraz spotkanie z p. B. Opałko, który wciela się w rolę Pigwy.

Relację możecie obejrzeć na stronie:

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/19933304/projekt-unijny-tokarnia-cz3

Debata z Wójtem Gminy Morawica

W związku z przypadającym w tym roku 25-leciem samorządu terytorialnego w dniu 8 maja odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas VI z panem Wójtem Gminy Morawica mgr inż. M. Burasem. Pan Wójt opowiedział o roli samorządu w życiu obywateli oraz o planowanych inwestycjach na terenie gminy. W dalszej części spotkania miała miejsce debata, w czasie której nasz gość odpowiedział na wiele uczniowskich pytań. Spotkanie to pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę na temat samorządności w kraju, kształtować świadomość obywatelską.

Niecodzienne spotkanie

W dniu 11.05.2015 roku uczniowie klas I, II uczestniczyli w spotkaniu z Panią Ireną Kiełbus – byłą uczennicą naszego patrona Jakuba Szelesta. Gość przybliżył dzieciom postać naszego wieszcza, opowiadał o życiu w dawnych czasach, o szkole.

Wizyta dzieci w Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

20 maja dzieci z Punktu Przedszkolnego wybrały się do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Pan Józef Głuszek pięknie opowiedział o tradycji garncarstwa w naszej okolicy. Dzieci obejrzały z zainteresowaniem miejsce pracy garncarza, piece do wypalania glinianych naczyń oraz wiele przedmiotów wykonanych z gliny – kubki, gwizdki, garnki i wiele innych. Przedszkolaki zrobiły własne gliniane kubeczki, które na garncarskim kole pomogła im wykonać Pani Elżbieta Klimczak. Serdecznie dziękujemy!

Zdrowe i smaczne marchewki dla naszych uczniów

 Nasza pani Dyrektor I. Bisaga po raz kolejny wykazała się operatywnością i troską o uczniów pozyskują dla nich marchewki. Każdy uczeń otrzymał 30 kilogramów tego warzywa. Społeczność naszej szkoły serdecznie dziękuje panu Grzybowskiemu, który znów pomógł w rozładunku płodów rolnych.

Dzień Mamy i Taty

Wszystkim mamusiom i tatusiom nasi uczniowie dedykowali bardzo bogaty program artystyczny. Były śpiewy i tańce, wiersz, popisy gry na instrumentach. Klasy I i II ugościły swoich rodziców po południu prezentując piękny program artystyczny, klasa I piosenki i wierszyki, klasa II przedstawienie „Calineczkę”. Całości dopełniły bajecznie kolorowe stroje.

Międzynarodowy Dzień Biblioteki

Z tej właśnie okazji klasa VIb odwiedziła Bibliotekę Publiczno-Szkolną w Dębskiej Woli, by zapoznać się z funkcjonowaniem biblioteki i pracą bibliotekarza. Pani K. Rabiej serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i ciekawe zajęcia.

Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

14 maja 2015r. uczniowie klas szóstych przystąpili do szkolnego etapu Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, który przygotowała i przeprowadził nauczycielka historii p. M. Pacholec.

Największą ilość punktów uzyskali:

Marta Domagała kl. VIb

Tomasz Graczak kl. VIb

Gabriela Szewczyk kl. VIb

Gabriela Czekaj kl. VIa

Klaudia Kowalska kl. VIa

Niecodzienna lekcja historii

Pan T. Ślusarczyk świadek wydarzeń II wojny światowej, były uczeń J. Szelesta spotkał się z klasami piątymi 15 maja, by pokazać miejsca działań wojennych, opowiedzieć nam o naszym patronie.

Sukces Daniela Drozdowskiego

Daniel Drozdowski, Mateusz Kuc, Wiktoria Sułkowska oraz Aleksandra Wróbel reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji J. Tuwima, który odbył się 20 maja 2015r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Kielcach. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 76 uczestników z ponad 30 szkół. Nasz uczeń Daniel Drozdowski recytacją wiersza „Rycerz Krzykalski” podbił serca jury i publiczności zdobywając II miejsce i atrakcyjną nagrodę. Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym małym artystom. Uczniów do konkursu przygotowała p. M. Pacholec.

Konkurs komunikacyjny

W dniu 22.05.2015 uczniowie kl. II wzięli udział w Gminnym Konkursie Komunikacyjnym ,,Bądź bezpieczny na drodze”, który odbył się w Bilczy. Zajęli I miejsce.

„Bądź Eko – Bądź Trendy”

25 maja br. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbył się konkurs „Bądź Eko – Bądź Trendy”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie i zaprezentowaniu stroju z surowców wtórnych oraz materiałów plastycznych. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy Va: O. Dudek, S. Kasperek, N. Fąfara. II miejsce przypadło naszej uczennicy Natalii Fąfarze za rewelacyjną prezentację sukienki wykonanej z kolorowych gazet.

Sukcesy naszych uczniów

Natalia Fąfara, Oliwia Dudek, Emilia Świder, Sandra Kasperek, Wiktoria Sułkowska wzięły udział w gminnym konkursie ,,Bądź Eko – bądź trendy”. Przygotowały stroje  ekologiczne z odpadów. Natalia Fąfara zdobyła II miejsce. Gratulacje.

Dla Mamy i Taty

W deszczowe popołudnie 26.05.2015r. na zaproszenie uczniów kl. I i II do naszej szkoły przybyli rodzice, aby uczcić Dzień Mamy i Taty. Uczniowie przedstawili program artystyczny, kl. I – wiersze i piosenki dla rodziców, a kl. II przedstawienie ,,Calineczka”. Po artystycznych przeżyciach wszyscy wspólnie wypili herbatkę i poczęstowali się ciastem przygotowanym przez kochane mamy.

Dzień Rodziny w Przedszkolu

29 maja obie grupy przedszkolne świętowały „Dzień Rodziny”. Dzieci przywitały swych ukochanych rodziców tańcem i piosenką oraz życzeniami z okazji ich święta. Mali artyści, pełni animuszu i śmiałości w tym jakże ważnym dniu chcieli zaprezentować się jak najlepiej, choć niejednemu z nich towarzyszyła trema. Niektóre dzieci po raz pierwszy odważyły się wystąpić przed tak liczną widownią. Po części artystycznej na rodziców czekał poczęstunek oraz niesamowite emocje z racji przygotowanych gier i zabaw. Rodzice wspólnie ze swoimi pociechami mogli rywalizować w licznych konkurencjach sportowych. Emocji w tym dniu nie zabrakło. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie ;-)

Dzień Dziecka w Przedszkolu

31 maja obie grupy przedszkolne prezentowały swoje umiejętności podczas Dnia Dziecka w Morawicy.

Dzień Dziecka i Dzień Patrona Szkoły

W tym roku oba te ważne święta obchodziliśmy pierwszego czerwca. Uczniowie wykazali się wiedzą o J. Szeleście rozwiązując krzyżówkę, startując w indywidualnym konkursie na temat życia i działalności patrona szkoły. Wszystkie klasy wykonały prace plastyczne na wylosowany temat. Potem nastąpiły gry i zabawy na świeżym powietrzu i sali gimnastycznej oraz dyskoteka. Rodzice postarali się o pyszne lody.

Kolejna dostawa marchewki

03 czerwca nasi uczniowie i mieszkańcy Drochowa otrzymali kolejną porcję zdrowej marchewki. Pani Dyrektor dokłada w tym roku wiele starań, by dzieciom nie zabrakło witamin.

Bezpieczne wakacje

Co robić, by wakacje były bezpieczne i jak pomóc poszkodowanemu uczyli się uczniowie klas piątych podczas godzin wychowawczych i spotkania z pielęgniarką p. G. Dudek.

Wszystkie kolory świata

Uczniowie klas I, II, V wzięli udział w projekcie ,,Wszystkie kolory świata” organizowanym przez UNICEF, pod patronatem Majki Jeżowskiej. Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie ,że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym (konkretnie na szczepionki dla dzieci). W ramach akcji uczniowie wspólnie z opiekunami przygotowywali laleczki, którym wymyślali historię (imię, pochodzenie, marzenia, zainteresowania). Oglądali filmy o kulturze krajów afrykańskich. Na szczepionki dla dzieci przekazaliśmy kwotę 90 zł.

Wycieczka do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

Klasa I i II wybrały się na pieszą wycieczkę do Chałupek, by poznać bogate tradycje garncarskie, spróbować samodzielnej stworzyć naczynia gliniane podpatrując pracę znakomitej t twórczyni p. E. Klimczak. Po muzeum oprowadził dzieci jak zawsze kompetentny i przemiły pan J. Głuszek.

Spotkanie ze strażakami

11 czerwca w naszej szkole odbyło się fascynujące spotkanie ze strażakami z OSP Dębska Wola i OSP Chałupki. Spotkaniu przyświecało hasło „Strażak w akcji”. Celem tego spotkania było przede wszystkim poszerzenie informacji na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak również przybliżenie dzieciom pracy strażaka. Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, począwszy od przedszkola do klasy II wysłuchali pogadanki przeprowadzonej przez doświadczonego zawodowego strażaka Piotra Polewczaka z Chałupek oraz Mirosława Piłata i Dawida Marcinkowskiego z OSP w Dębskiej Woli. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, jak strażak przygotowuje się do akcji oraz jak wygląda jego praca. Przy okazji przypomniały i utrwaliły sobie numery alarmowe. Zakończeniem pierwszej części było wręczenie dyplomów i nagród dzieciom biorącym udział w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Strażak w akcji”. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się druga część spotkania, zajęcia praktyczne. Pod fachowym okiem strażaków dzieci podziwiały wyposażenie wozów strażackich, a także miały możliwość przymierzyć hełm oraz wspólnie ze strażakami lać wodę z węża. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem. Całość uwieńczyła piękna pogoda. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze przy dźwięku syren strażackich. Na zakończenie spotkania strażacy poczęstowali dzieci słodyczami. Serdecznie dziękujemy za przybycie i solidne przygotowanie. Swoją obecnością zaszczycił nas Piotr Polewczak, Mirosław Piłat, Dawid Marcinkowski, Michał i Krzysztof Bisaga, Tomek Dziewięcki, Radosław Biesaga oraz Łukasz Rabiej.

OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS-LINGUA.PLUS English Plus

 12 czerwca poznaliśmy laureatów organizowanego co roku w naszej szkole przez p. A. Todorowską konkursu z języka angielskiego. Najlepsze wyniki uzyskali: W. Rogowska kl. IV, K. Sęk kl. IV, A. Wróbel kl. IV, K. Thomas kl. VIb, O. Dudek kl. Va, O. Dudkiewicz kl. IV, M. Domagała kl. VIb. Gratulujemy.

Wycieczka do Tokarni

12.06.2015 roku uczniowie klas 0, I, II zwiedzili Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Uczestniczyli też w lekcji ,,Dawne gry i zabawy”. Wiele śmiechu i radości sprawiło im toczenie fajerek, czy celowanie w paliki wbite w ziemię.

Dziecięca Sesja Rady Gminy Morawica

Z  okazji Dnia Dziecka nasi uczniowie wzięli udział w Dziecięcej Sesji Rady Gminy Morawica. Wójt Marian Buras wręczył im nominacje na radnych, a potem zapytał o pomysły na to, co zrobić, by gmina była bardziej przyjazna dla dzieci. III Sesję Dziecięcą poprowadził, jak to jest w zwyczaju, najstarszy wiekiem radny, w tym wypadku nasza uczennica Dominika Sołtys. Następnie, na dzieciaki czekała pierwsza poważna decyzja – wybór przewodniczącego. Podczas sesji, młodzi radni przedstawili władzom gminy swoje wnioski dotyczące rozwoju gminy z punku widzenia dzieci. Podczas sesji wręczono nagrody i dyplomy dla uczniów biorących udział w gminnym konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym, w którym drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Gabriela Czekaj z naszej szkoły. Gratulujemy Gabrysi i przygotowującej ją do konkursu p. M. Pacholec.

Podwójny sukces w Woli Morawickiej

09.06.15 w Woli Morawickiej odbył się I Gminy Przegląd Wokalny „Wakacyjna przygoda”, w którym nasze uczennice zajęły dwa pierwsze miejsca: w kategorii klas I-III i IV-VI. Gratulujemy. Do konkursu przygotowała dzieci p. A. Jasiorowska.

Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w Warszawie

Klasa Va realizująca w tym roku z wych. M. Graczak projekt „Etnopasje, czyli spotkanie z folklorem” została zaproszona na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych na Zamek Królewski w Warszawie. Szkoła Podstawowa im. J. Szelesta w Dębskiej Woli realizowała w ramach programu edukacji kulturalnej KULTHURRA projekt „Etnopasje, czyli spotkanie z folklorem” – dotyczącego kultury ludowej naszej wsi. Program ten jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór do programu przeprowadzony został w formie ogólnopolskiego konkursu dla nauczycieli na projekt dotyczący zajęć artystycznych. Spośród projektów nadesłanych z całej Polski wybrano tylko dziesięć. Szkoła Podstawowa im. J. Szelesta w Dębskiej Woli to jedyna szkoła z województwa świętokrzyskiego, która uczestniczyła w programie KULTHURRA. Autorką i koordynatorką zwycięskiego projektu jest nauczycielka języka polskiego pani Małgorzata Graczak. Projekt to okazja do poznania historii, kultury małej ojczyzny. To podróż do korzeni, sięgnięcie do tradycji ludowych. Prezentację rozpoczęła uroczysta gala w sali balowej Zamku Królewskiego, w której uczestniczyła p. minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje działania projektowe w Arkadach Kubickiego, gdzie spotkało się 90 zespołów uczniowskich z całej Polski. Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tak znamienitym gronie. Była to okazja do promocji działań szkoły, zaprezentowania naszego regionu, wymiany doświadczeń z innymi szkołami. Po spotkaniu realizująca projekt klasa Va zwiedziła Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Pomnik Małego Powstańca, Ogród Saski. Największą atrakcją dla dzieci okazał się Stadion Narodowy. Wychowawca, klasa Va i rodzice uczniów serdecznie dziękują p. Dyrektor za sfinansowanie przejazdu na OPPM. Szkoła Podstawowa im. J. Szelesta dziękuje Urzędowi Gminy Morawica za przekazanie folderów, przewodników oraz gadżetów reklamowych wykorzystanych do przygotowania stanowiska wystawowego naszej placówki.

W poszukiwaniu własnych korzeni

11.06. 2015r. klasa III wraz ze swym wychowawcą p. W. Terech podjęła trud pieszej wędrówki do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Dębskiej Woli. Z wielkim zapałem wyruszyliśmy w trasę. Pierwszym przystankiem był dom naszego patrona szkoły Jakuba Szelesta. Przypomnieliśmy sobie jego zasługi i poświęcenie dla współmieszkańców. Nasz pan pogłębił jeszcze naszą wiedzę o nim. Następną przerwą w naszej wyprawie był przydrożny krzyż zbudowany z luf czołgów i samobieżnych dział. Dowiedzieliśmy się o bitwie podczas II wojny światowej, która rozegrała się na terenach naszych miejscowości i skąd wzięły się takie oryginalne krzyże. Ruszyliśmy dalej i osiągnęliśmy cel naszej wyprawy. Serdecznie powitał nas kustosz muzeum p. Józef Głuszek, który w bardzo ciekawy sposób zapoznał nas z historią naszych miejscowości i zgromadzonymi eksponatami. Niektórzy z nas zobaczyli zdjęcia i opisy, w których pojawiły się znajome nazwiska. To byli nasi pradziadkowie, którzy zajmowali się garncarstwem. Zrozumieliśmy powiedzenie, że nie święci garnki lepią. Na placu czekało na nas następne wyzwanie. Sławna ze swych wyrobów nie tylko w Polsce p. Elżbieta Klimczak zapraszała nas do garncarskich kół, abyśmy spróbowali własnych sił i odkryli talenty naszych przodków w lepieniu z gliny. Udało się. Ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Pan kustosz zaprosił nas do obejrzenia swojej prywatnej kolekcji przedmiotów, których przeznaczenie trudno było odgadnąć. Zachwyciła nas następna pasja p. Głuszka, hodowla … a w niej pawie, bażanty, gołębie, kuropatwy, kaczki, gęsi, ozdobne kurki i staw z rybami, które podziwialiśmy podczas karmienia. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Wiemy, że możemy być dumni z osiągnięć naszych przodków.

Śmieciowe inspiracje

W dniu 17.06.2015 w Urzędzie Gminy w Morawicy nastąpiło rozdanie nagród w konkursie ,,Śmieciowe inspiracje” – Festiwal Recyklingu – Zielone Dzieciaki organizowanym przez UG w Morawicy. Uczennica Emilia Buśluk z kl. I zajęła II miejsce, a Uczennice: Natalia Brzozowska – kl. I i Magdalena Litwin – kl. II – wyróżnienia. Emilka zrobiła stoliczek z akcesoriami, Natalka skrzyneczkę z biżuterią, a Magda traktor. Wszystkie prace zostały wykonane z odpadów. Gratulujemy.

Wycieczka do Ojcowa

18 czerwca odbyła się wycieczka klasy IV, Va, Vb do najmniejszego w Polsce, ale bardzo urokliwego parku narodowego. Wspaniałe widoki, ciekawe informacje, źródełko miłości i pyszna pizza – tak w kilku słowach można opisać naszą wycieczkę. Niezapomniane wrażenia pozostawiło w uczestnikach zwiedzanie ze świecami Jaskini Ciemnej.

Festyn Rodzinny

W dniu 20.06.15r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się Festyn Rodzinny. Dmuchany zamek i zjeżdżalnia cieszyły się wielką popularnością nie tylko wśród najmłodszych dzieci. Starsi uczniowie mieli szanse sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie w grze paintball. Festyn uatrakcyjnił gościnny występ klubu karate z Morawicy. Nie zabrakło też pysznych kiełbasek z grilla, prażynek, pączków i napojów. W czasie trwania imprezy dzieci uczestniczyły w konkursie karaoke i korzystały z artystycznego malowania twarzy. Wiele emocji dostarczyły mecze między rodzicami i wychowankami naszej szkoły. Całość imprezy umiliła muzyka na żywo w wykonaniu pani Urszuli Śnioch. Wspaniała atmosfera zabawy na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników imprezy. Rodzinny festyn to efekt współpracy grona pedagogicznego i Rady Rodziców. Program festynu obfitował w liczne atrakcje dzięki staraniom wielu osób m.in. p. J. Bukowskiego, który wystąpił z inicjatywą przekazania 1000 zł. z Funduszu Sołeckiego na rzecz festynu. Niezwykła energią w pozyskiwaniu sponsorów imprezy wykazała się p. R. Motyka – przewodnicząca Rady Rodziców.

Pożegnanie klasy VIb

Klasa VI b pod kierunkiem p. M. Graczak przygotowała nietuzinkowy prezent dla nauczycieli i rodziców z okazji ukończenia  szkoły. Obejrzyjcie koniecznie!!!

 https://www.youtube.com/watch?v=Hq2ir2Nds74

Leśne Zacisze

25 czerwca przedszkolaki tuż przed zakończeniem roku szkolnego spędziły wspaniałe chwile w Leśnym Zaciszu. Po zwiedzaniu wszystkich urokliwych zakątków tego miejsca posiliły się grillowaną kiełbaską, by dalej hasać ile sił w bogato rozbudowanym placu zabaw. Wrażeń w tym dniu było co niemiara.

Zakończenie roku szkolnego

26 czerwca 2015r. o godz. 9:00 Mszą Św. w Kościele w Dębskiej Woli rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego w naszej szkole. W szkole Wójt Gminy M. Buras wręczył stypendium dla najlepszego absolwenta – Marty Domagały oraz nagrody dla uczestników konkursu plastycznego organizowanego przez Urząd Gminy. Pani dyrektor I. Bisaga pogratulowała wyników w nauce najlepszym uczniom przekazując im nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem. Klasy szóste pożegnały się krótkim programem artystycznym przekazując sztandar szkoły klasom piątym.

Wycieczka do osady średniowiecznej w Hucie Szklanej

4 sierpnia „Małe Wolanecki” wraz z opiekunką zespołu p. A. Jasiorowską i p. M. Graczak wybrały się do osady średniowiecznej w Hucie Szklanej, by przekonać się jak wyglądało życie w dawnych czasach. Mimo upału wszyscy bawili się wspaniale biorąc udział w grach zespołowych oraz warsztatach lepienia z gliny. Każda dziewczynka przygotowała sobie amulet, spróbowała podpłomyków i magicznego wywaru. Najciekawsze było spotkanie z czarownicą, która oprowadziła nas po osadzie oraz zagrodzie kowala, zielarki, szewca , snycerza.

Warsztaty fotograficzne z BWA w Kielcach

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zorganizowało projekt „Mali odkrywcy, wielkie możliwości”, którego celem było doskonalenie umiejętności fotografowania. Zgłosiła się do niego nasza szkoła, by w dniach 10 – 14 sierpnia wziąć udział w profesjonalnych zajęciach pod okiem fotografika p. A. Myśliwiec, historyk sztuki p. I. Łazarczyk–Kaczmarek i malarki p. M. Leśniak. Przez pięć dni szesnaścioro uczestników intensywnie poznawało sztukę fotografowania zwiedzając również kieleckie muzea – Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawy i Zabawek oraz Park Geologiczny Wietrzna, ogrody włoskie Pałacu Biskupów Krakowskich, Katedrę, Instytut Designu. Prace naszych uczniów będzie można obejrzeć we wrześniu podczas wernisażu w BWA w Kielcach.