pusta linia
Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli
pusta linia

 

 

Aktualności

 

 

 

Rajd św. Jerzego

 

W sobotę 13 kwietnia harcerze z 1 DH „Szelesty” z Dębskiej Woli wraz z drużynową Dagmarą Wojciechowską-Buśluk oraz panią Małgorzatą Stawiarz wzięli udział w corocznym hufcowym Rajdzie Świętego Jerzego. Tym razem wędrowaliśmy po gminie Łączna. Wzorem patrona skautów, świętego Jerzego, na początku wszyscy harcerze zostali pasowani na rycerzy, a potem musieli wykazać się szeregiem ważnych umiejętności, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Budowaliśmy broń do walki ze smokiem, strzelaliśmy z łuku do ruchomego celu, rozwiązywaliśmy zagadki logiczne i quiz historyczny. Podczas całego rajdu na trasie o długości 10 kilometrów podziwialiśmy też przepiękne widoki. Wędrowały z nami drużyny z Chmielnika, Kielc, Łącznej, Masłowa, Pierzchnicy, Samsonowa, Skorzeszyc, Szumska, Tumlina, Zagnańska. Po dotarciu na koniec trasy zjedliśmy pyszne kiełbaski oraz spotkaliśmy się ze znajomymi. Podczas apelu końcowego wszystkim harcerzom za udział w rajdzie dziękowały także hm. Olga Zawodnik-Purtak, Komendantka Hufca Kielce-Powiat oraz pani Jolanta Żaczek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącznej. Dziękujemy serdecznie pani dyrektor Monice Pabian oraz pani Małgorzacie Stawiarz za pomoc w organizacji rajdu.

To był bardzo udany dzień.

 

 

Lekcja upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej

 

W tym roku przypada 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz mija 80. lat od jej ujawnienia. 13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający prawie 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści. O odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Rosji, w lesie pod Katyniem, nieopodal Smoleńska w kwietniu 1943 roku poinformowali Niemcy. W ten sposób świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej.

Z tej okazji odbyła się w klasie VIII lekcja otwarta przygotowana przez p. M. Pacholec. Uczniowie obejrzeli prezentację, dotyczącą Zbrodni Katyńskiej, by następnie udać się pod cztery dęby posadzone obok szkoły w ramach akcji „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Tam uzupełniali karty pracy opracowane przez nauczycielkę.

Była to niecodzienna lekcja historii, pamięci o pomordowanych rodakach, a przede wszystkim lekcja patriotyzmu.

 

 

Podsumowanie Dni Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

 

Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Od tej pory świętowany jest on na całym świecie. W tym roku przypadał on na 6 lutego, jednak organizacja inicjatyw związanych z tak ważnym tematem może i powinna odbywać się przez cały rok.

W naszej szkole koordynatorem akcji była p. Urszula Młynarczyk, która na początek zaproponowała uczniom udział w szkolnej grze terenowej. Uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w lekcji online pt.: „Digital Welbeing – równowaga między online a offline”. Dotyczyła ona ważnego tematu uzależnienia od Internetu.

Klasa 5 i 6 miała możliwość wcielenia się w rolę ekspertów i opracowania wskazówek dla rozwiązania problemów, z którymi może spotkać się każde dziecko używające sieci na co dzień. W zaproponowanej lekcji informatyki nauczyciel wykorzystał metodę dramy. Ułożone dialogi uczniowie nagrali na roboty Photon, zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” i zaprezentowali klasie.

 

 

Szkolne Koło Caritas wspiera akcję „Pola Nadziei”

 

7 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod opieką p. M. Stawiarz i p. J. Ślusarczyk rozprowadzali wśród parafian Dębskiej Woli żonkile, które zakwitły w przyszkolnym ogrodzie. Kwiaty zostały posadzone w ramach kampanii „Pola Nadziei” – międzynarodowego programu, którego zadaniem jest pozyskiwanie środków na funkcjonowanie hospicjum, ale także szerzenie idei hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy dla bliźniego w potrzebie, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych osób chorych i cierpiących. Zebrane przez naszych uczniów fundusze zostaną przekazane na potrzeby Hospicjum Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie tego szczytnego działania.

 

 

Odkrywanie lokalnej historii przez tworzenie gry o bitwie pancernej w gminie Morawica. Projekt „Szlakiem krzyży pancernych. Bitwa i dziedzictwo gminy Morawica” wkracza w wirtualny wymiar

 

Uczniowie klasy V przenieśli się w świat historycznych wydarzeń podczas warsztatów tworzenia wirtualnych zagadek do gry w Genially. Inspiracją dla tej aktywności była bitwa pancerna w gminie Morawica, która pozostawiła trwały ślad w historii Polski i regionu. Zespoły uczniowskie opracowywały zagadki, które były nie tylko ciekawym wyzwaniem intelektualnym, ale też pozwoliły im na poznanie różnych aspektów tego historycznego starcia. Pracując nad zagadkami zespoły uczniowskie mogły skorzystać z bogactwa wiedzy zgromadzonej na stoliku eksperta. Mapki, zdjęcia, statystyki bitwy, artykuły w czasopiśmie militarnym, notatki przygotowane przez koordynatorkę projektu – to wszystko pomogło im w lepszym zrozumieniu kontekstu bitwy w gminie Morawica. A. Piwowarska, zapoznała uczniów z zasadami tworzenia wirtualnych escape roomów w oparciu o własny historyczny pokój zagadek, który został opublikowany przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki tym warsztatom uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności społeczne i twórcze, ale również pogłębili wiedzę na temat lokalnej historii.

 

 

Zajęcia prewencyjne z przedstawicielami policji

 

„Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 5 kwietnia w naszej szkole. Spotkanie poprowadziły asp. Alicja Bartłomiejczak i mł. asp. Małgorzata Pędzik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach młodszej (klasy IV-VI) i starszej (klasy VII-VIII). Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować będąc świadkami takich zdarzeń. Podczas pogadanki panie policjantki wyjaśniły wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również ostrzegły czego nie należy robić korzystając z Internetu. Uczniowie VII i VIII klasy poznali także ścieżkę edukacyjną i specyfikę pracy w zawodzie policjanta. Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszkom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej. Spotkanie zorganizowała p. Anna Bąk.