Wizyty na grobie patrona

 

W tym roku sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na to, aby, zgodnie z tradycją, wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wybrali się wspólnie na cmentarz w Brzezinach, gdzie pochowany jest nasz patron Jakub Szelest wraz z małżonką. Mimo to przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas, Samorządu Uczniowskiego Klas oraz harcerze z 1 DH w Dębskiej Woli indywidualnie odwiedzali grób Jakuba Szelesta. W dniach poprzedzającym Uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie wraz z opiekunami lub rodzicami, zachowując zasady bezpieczeństwa, uporządkowali pomnik, złożyli kwiaty, zapalili znicze, ofiarowali modlitwę za naszego patrona.

 

 

„Niepodległa do hymnu”

 

11 listopada w Święto Niepodległości o godzinie 12.00 harcerze z 1 DH w Dębskiej Woli spotkali się na wirtualnej zbiórce, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Podobnie jak Polacy w całym kraju wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Udziałem w akcji wpisaliśmy się w działania Hufca Kielce-Powiat.

 

 

Dzień Myśli Braterskiej

 

22 lutego wszyscy harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Jest to dzień, w którym wysyłamy sobie życzenia i pozdrowienia. W ramach obchodów tego święta na zaproszenie drużynowej druhny Dagmary Wojciechowskiej-Buśluk w uroczystej zdalnej zbiórce 1 DH w Dębskiej Woli w piątek 19.02.2021r. wzięła udział Komendant Hufca ZHP Kielce-Powiat phm. Olga Zawodnik-Purtak. Podczas bardzo owocnego spotkania harcerze rozmawiali o idei Dnia Myśli Braterskiej, dzielili się swoimi doświadczeniami, zadawali pytania druhnie Oldze, która jest także drużynową 50 DH z Brzezinek. Poza tym nasi harcerze zapoznawali się z przepisem na chlebek skautowy, wspólnie wiązali węzeł przyjaźni, zdobywali odznakę DMB. Z okazji DMB otrzymaliśmy życzenia od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Komendanta ZHP Chorągwi Kieleckiej hm. Tomasza Rejmera, Komendant Hufca Kielce-Powiat phm. Olgi Zawodnik-Purtak, zaprzyjaźnionych drużyn oraz naszych przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy i również pozdrawiamy! Czuwaj!

 

 

Przedświąteczne wizyty na grobie Patrona

 

Przed Świętami Wielkanocnymi przedstawiciele 1 DH w Dębskiej Woli i Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami p. Dagmarą Wojciechowską – Buśluk, p. Agnieszką  Todorowską oraz Rodzicami odwiedzili grób Patrona naszej szkoły Jakuba Szelesta i jego małżonki na cmentarzu w Brzezinach. Zachowując zasady bezpieczeństwa podczas pandemii, w imieniu całej społeczności szkolnej pomodlili się, udekorowali pomnik kwiatami oraz zapalili znicze.

 

 

1 DH z Dębskiej Woli na zajęciach o Japonii

 

23 kwietnia harcerze z 1 Drużyny Harcerskiej w Dębskiej Woli oraz jej sympatycy wzięli udział w zajęciach online na komunikatorze Zoom zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Zajęcia pn. „Japonia dla dociekliwych” poprowadziła Joanna Kwiecień, instruktorka świetlic w Barczy i Dolinie Marczakowej. Wspólnie czytaliśmy „Tokio” Taro Miura i fragmenty „Banzai”, z którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat „kraju wschodzącego słońca”. Używając japońskich „liter” napisaliśmy nazwę tego kraju, nauczyliśmy się kilku japońskich zwrotów. Rozmawialiśmy o święcie hanami, origami, sztuce parzenia herbaty, Samurajach, jujitsu i tradycyjnym stroju japońskim – kimono.