Wizyta Pani Jesieni

 

4 października do naszego przedszkola przybyła Pani Jesień, obdarowała nas pięknymi darami – kasztanami, żołędziami, owocami i warzywami. Opowiedziała o deszczu i wietrze, zadawała zagadki, częstowała pysznymi owocami i ciasteczkami z orzechami. Dzieci zaśpiewały jej piosenki o jesiennych listkach i podarowały laurki. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok?

 

 

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

4 października obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie przez cały tydzień przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie lekcji i różnych zabaw. Klasa VI przygotowała plakaty informujące o akcji oraz przygotowywała się do roli egzaminatorów tabliczki mnożenia. Momentem kulminacyjnym był dzień przeprowadzania egzaminów z tabliczki mnożenia, który odbywa się  pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Każdy, kto chciał zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodził do stolika komisji i wyciągał los egzaminacyjny. Na jednym losie znajdowało się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na wszystkie pytania – otrzymał tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację. W szkole zorganizowane były również patrole egzaminacyjne, które przepytywały z tabliczki mnożenia nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i inne osoby, które tego dnia były w naszej szkole. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i dziękujemy za udział w akcji. Koordynatorem lokalnym był nauczyciel matematyki – W. Domagała.

 

 

Projekt edukacyjny DoMowy

 

Nasza szkoła kolejny raz uczestniczy w programach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Tym razem do programu DoMowy. Rodzinne historie o słowach przystąpiła p. A. Piwowarska z klasą VI. Z tej okazji 4 października odbyły się warsztaty słowotwórcze przygotowane i przeprowadzone przez p. M. Graczak, które były wstępem do organizowanej przez p. Piwowarską Nocy Bibliotek. Uczestnicy warsztatów poszerzyli swój zasób słownictwa i kolejny raz przekonali się,że nauka może być ciekawa przygodą.

 

 

Z wizytą na grobie patrona szkoły

 

3 października klasa VIII z wychowawczynią odwiedziła grób patrona szkoły J. Szelesta, aby uporządkować miejsce jego pochówku. Tradycją naszej szkoły jest dbanie o to ważne dla społeczności szkolnej miejsce, modlitwa i pamięć.

 

 

W trosce o zdrowe zęby

 

3 października uczniowie klas VIIa, VIIb, VIII wybrali się z wychowawczyniami na spotkanie z p. stomatolog M. Włosowicz, która przygotowała dla uczniów prezentację multimedialną na temat właściwej higieny, dbałości o zęby.

 

 

Dzień Chłopaka w przedszkolu

 

30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy otrzymali piękne medale, upominki oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

 

 

Jak się chronić przed cyberprzemocą?

 

Na to i wiele innych pytań odpowiedział uczniom dzielnicowy p. T. Krężołek, który 30 września odwiedził naszą szkolę, aby omówić z uczniami problem cyberprzemocy. Niezwykle pomocne w uwrażliwianiu na to niepokojące zjawisko okazały się filmy edukacyjne zaprezentowane najstarszym klasom.

 

 

Rajd pieszy „Tożsamość i Pamięć” – Kliszów z naszym udziałem

 

27 września delegacja z naszej szkoły na czele z zespołem „Małe Wolanecki” wyruszyła z Kliszowa na coroczny rajd pieszy „Tożsamość i Pamięć”, organizowany na pamiątkę bitwy, którą stoczono w 1702 roku w Kliszowie – największej bitwy na Ponidziu. Uroczystość rozpoczęła się krótką lekcją historii, którą przybliżył uczestnikom pan Bogdan Skrobisz oraz zapaleniem zniczy pamięci przy obelisku, który upamiętnia to wydarzenie. Następnie grupy wyruszyły do Kasztelanii w Kijach, gdzie odbyło się wiele atrakcji. Na miejscu na uczestników czekała wyśmienita grochówka KASZTELAŃSKA oraz gorąca herbata. Nasz zespół „Małe Wolanecki” debiutował na kasztelańskiej scenie budząc zachwyt wszystkich uczestników rajdu. Po uroczystościach odbyła się wyśmienita zabawa przy muzyce.

 

 

Apel w rocznicę powstania Szarych Szeregów

 

27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego i w rocznicę powstania Szarych Szeregów, odbył się w naszej szkole apel, podczas którego Dyrektor p. I. Bisaga odczytała list Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego skierowany do dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów. W swoim liście minister przypomniał o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą w harcerstwie.

Pani Dyrektor nawiązała tutaj do reaktywowanej w naszej szkole 27 września 2019 roku, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, drużyny harcerskiej. Właśnie w rocznicę powstania Szarych Szeregów odbyła się jej pierwsza zbiórka. Pani Dyrektor pogratulowała młodym harcerzom oraz zachęciła uczniów do wstąpienia w szeregi odradzającej się drużyny, której opiekunem jest p. Dagmara Wojciechowska-Buśluk.

 

 

Edukacja przyrodnicza w sercu Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego

 

26 września klasy VIIa, VIIb, VIII wybrały się z wychowawczyniami do Krzyżanowic Średnich, gdzie siedzibę ma placówka edukacyjna Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Sam Park położony jest w obrębie Niecki Nidziańskiej. Obejmuje środkowy i dolny fragment Doliny Nidy, Nieckę Solecką i północno – zachodnią część Garbu Pińczowskiego. Park ten utworzono dla zachowania i ochrony walorów przyrodniczych związanych między innymi z powierzchniowym występowaniem serii gipsowej, tworzącej unikatowy zespół zjawisk i form krasu gipsowego. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych na temat bogactwa NPK, występujących tu okazów flory i fauny. Obejrzeliśmy plantację roślin chronionych m.in. ostu dziewięćsił popłocholistnego oraz formy krasu gipsowego w jaskini w Gackach, na koniec podziwialiśmy pomnik przyrody – sosnę o niecodziennym systemie korzeniowym. Uczestnicy wyjazdu wzięli również udział w ognisku.

 

 

Niecodzienna uroczystość w naszej szkole – Zjazd Absolwentów, którzy ukończyli szkołę 40 lat temu – w 1979r.

 

Niecodzienna uroczystość w naszej szkole – Zjazd Absolwentów, którzy ukończyli szkołę 40 lat temu – w 1979r. Podróż w czasie – do krainy lat dziecinnych. Wspaniałe spotkanie – drodzy uczniowie, wszystkich Was rozpoznałam – nic się nie zmieniliście (a ja?! ). Bardzo to miłe, że łączą Was tak silne więzi, że zechcieliście spotkać się w tej szkole ze sobą i nauczycielami uczącymi Was wówczas. Cieszę się niezmiernie, że tak ciepło wspominacie Państwo szkolne lata. Mam nadzieję, że inicjatywa spotkań absolwentów będzie kontynuowana.

 

Poniżej artykuł ówczesnej przewodniczącej klasy – Beaty Szewczyk; krótki fotoreportaż; artykuł Mirosławy Szewczyk oraz prezentacja, którą o dawnej szkole przygotował najmłodszy uczeń tej klasy – Jacek Kopeć. Może ktoś rozpozna bliskich na zdjęciach w prezentacji?

 

Z serdecznym pozdrowieniem

Irena Bisaga – dyrektor szkoły

 

 

Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…

21 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się I Zjazd Absolwentów z 1979r. Spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 13.00 uroczystą Mszą Świętą w naszym Kościele, którą celebrował klasowy kolega, ks. Jacek Kopeć. Służbę liturgiczną sprawowali absolwenci: Sławek, Waldek i Zbyszek.

Po Mszy udaliśmy się do szkoły. W progu przywitała nas Pani Dyrektor Irena Bisaga. Pani Dyrektor oprowadziła nas po szkole. Jakaż ona inna, nowoczesna, przestronna, doskonale wyposażona. Z zaciekawieniem, podziwem, przemierzaliśmy korytarze, sale lekcyjne, obiekty sportowe. Z łezką w oku wspominaliśmy: nauczycieli, wychowawców, dawne szczęśliwe, beztroskie lata, czas nauki i zabawy.

Dzwonek, lekcja po 40 latach. Usiedliśmy w ławkach. Pani Irena Bisaga odczytała listę obecności. Nie wszyscy obecni. Minutą ciszy uczciliśmy zmarłych nauczycieli i kolegów.

Ksiądz Jacek wyświetlił prezentację: „40 – lecie zakończenia Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Zjazd Absolwentów z 1979r.”. Na slajdach historia naszej szkoły, bliskie osoby, znajome miejsca.

W miłej atmosferze spędziliśmy kolejne godziny. Żal było się rozstawać. Obiecaliśmy sobie, że teraz nie będziemy czekać tak długo. Na pewno spotkamy się wcześniej.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Irenie Bisaga, Komitetowi Organizacyjnemu Zjazdu, Koleżankom i Kolegom za wspaniale spędzony czas.

Do zobaczenia.

Beata Łapka (Szewczyk)

 

Fotogaleria:

 

Spotkanie po latach

„Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień…

Czterdzieści lat minęło, odeszło w cień,

i nigdy już nie wróci, rób, co chcesz.”

Tak śpiewał Andrzej Rosiewicz w filmie „Czterdziestolatek”, tylko słowa a jakże aktualne.

Dnia 21.02.2019r. w szkole Podstawowej w Dębskiej Woli odbył się zjazd uczniów, którzy zakończyli naukę właśnie czterdzieści lat temu. Na spotkanie przybyły również Pani dyrektor mgr Irena Bisaga i mgr Krystyna Szewczyk nauczycielka, która uczyła w tej klasie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, którą odprawił ks. Jacek Kopeć. Przed nabożeństwem była chwila na którą chyba wszyscy uczniowie czekali, chwila spotkania. Padały słowa radości „jak miło cię widzieć, nic się nie zmieniłaś/łeś”, ale również chwile zawahania i zażenowania kiedy nie wszystkich dało się rozpoznać. Po zakończeniu wszyscy zaproszeni udali się do szkoły, jakże innej niż ta którą zapamiętali. Gospodarz szkoły Pani mgr Irena Bisaga oprowadziła swoich byłych uczniów po budynku i tu również nie odbyło się od wspomnień „Pamiętasz tu była nasza klasa to tu uczyliśmy się, a tu była ściana i dalej nie było już nic, tu była sala biologiczna w której było dużo paprotek i stał kościotrup, pamiętasz tam na podwórku były toalety, no tam gdzie stoi teraz ta altanka, a tam gdzie jest parking stał barak w którym mieliśmy zajęcia praktyczne”. Wszyscy byli zachwyceni „nową” szkołą, piękne sale lekcyjne, wyposażone w nowoczesne urządzenia, sala gimnastyczna no i oczywiście toalety.

W jednej z takich sal odbyła się lekcja, podczas której, jak to na lekcji bywało Pani mgr Krystyna Szewczyk sprawdziła listę obecności. Niestety nie wszyscy byli obecni, jednym sprawy zawodowe i rodzinne nie pozwoliły zjawić się na spotkaniu, z trzema kolegami nie spotkamy się już i ci uczczeni zostali chwilą ciszy. Następnie ks. Jacek wyświetlił prezentację multimedialną zdjęć z tamtych czasów i wcześniejszych. Po wspomnieniach związanych z wyświetlonymi zdjęciami uczniowie zostali wywołani do odpowiedzi i opowiadali co działo się z nimi przez minione czterdzieści lat, o swojej pracy, rodzinach. Życie pisze różne scenariusze. Losy ludzi są różne część wyjechała z Dębskiej Woli i sporadycznie zagląda do rodzinnej miejscowości. Większość pozakładała rodziny, pracuje, są dziadkami, babciami, ale z sentymentem wspominają tamte czasy. Wymienili się numerami telefonów obiecując że się odezwą. Organizatorom należą się podziękowania za trud związany z przygotowaniem tak miłego spotkania. Szczególne podziękowania należą się Pani dyrektor mgr Irenie Bisadze za ciepłe i tak miłe przyjęcie nas uczniów, absolwentów Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Dziękujemy!!!

A może nasz przykład zachęci innych do takich spotkań i nas do kolejnych.

Mirosława Szewczyk

 

Prezentacja:

40-lecie ukończenia Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli – 21 września 2019r. Zjazd Absolwentów z 1979 roku – kliknij tu, aby otworzyć – plik pdf