Zaproszenie na SZKOLNY KONKURS ŚWIĄTECZNY: STROIKI I KARTKI ŚWIĄTECZNE!

 

 

Świąteczne dyktando

 

Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w świątecznym dyktandzie, które odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.10. Poniżej znajdziecie tekst, zapoznajcie się z nim i przygotujcie. Na najlepszych czekają nagrody niespodzianki.

 

Dyktandokliknij tutaj, aby otworzyć

 

Próbne egzaminy ósmoklasistów

 

5, 6 i 7 grudnia uczniowie klasy ósmej mieli okazję zmierzyć się z egzaminami z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Zapoznali się z procedurami obowiązującymi w ich czasie, a także ćwiczyli umiejętność planowania czasu pracy nad arkuszem.

 

 

Słodkie spotkanie z Zippim

 

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, dlatego klasa druga, która realizuje program profilaktyczny „Przyjaciele Zippiego” uczyła się współpracy w grupie podczas dekorowania czekoladowych babeczek. Dzieci wykazały się dużą cierpliwością i starannością pięknie ozdabiając wypieki. Zabawa była dosłownie pyszna.

 

 

Wizyta Mikołaja w przedszkolu

 

6 grudnia Mikołaj odwiedził nasze przedszkolaczki, przyniósł im cały wór prezentów. Dzieci powitały go wspaniałym występem. Radości i śmiechu było wiele, bo Mikołaj najwyraźniej wiedział, że w naszym przedszkolu są tylko grzeczne dzieci i miłe Panie. Dziękujemy Mikołaju i zapraszmy za rok.

 

 

 

Lekcje o zdrowiu w klasie siódmej

 

W ramach programu profilaktyczno-wychowawczego klasa 7 na lekcjach biologii poznawała zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia. Uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne na temat diety wegańskiej, diety wegetariańskiej, chorób cywilizacyjnych, chorób układu pokarmowego. Ponadto wzięli udział w konkursie plastycznym propagującym zdrowie pt.: „Piramida żywieniowa”. Najładniejsze prace zostały ocenione celująco i umieszczone na wystawce. Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to: Jakub Siekiera, Julia Adamiec, Zuzanna Adamiec, Maja Matuszewska, Tomasz Bisaga, Nadia Pańszczyk, Marcelina Gawior, Kacper Cieślikiewicz.

 

 

„Mali botanicy” z klasy V

 

Klasa V w ramach lekcji biologii wzięła udział w projekcie „Mali botanicy”, którego celem było zebranie, ususzenie, oznaczenie 20 roślin oraz przygotowanie zielnika. Uczniowie do końca listopada przynosili swoje prace, za które otrzymali oceny celujące.

 

 

Zabawa andrzejkowa w naszej szkole

 

30 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa, na której nie zabrakło tradycyjnych wróżb, wesołych tańców i smacznego poczęstunku. W przyjemnej atmosferze bawili się wszyscy nasi podopieczni: od przedszkolaków do ósmoklasistów.

 

 

Ogólnopolska kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży #FakeNoMore

 

 

Uczniowie klas 7 i 8 wraz z wychowawcami uczestniczyli w Ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #FakeNoMore. Głównym założeniem kampanii jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z praktycznymi narzędziami, które umożliwią im skuteczne rozpoznawanie, analizowanie i weryfikowanie informacji z serwisów społecznościowych, Internetu czy mediów. Dla dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego pierwsze spotkanie zatytułowane „Prywatność w sieci” odbyło się w środę, 29 listopada 2023 r. i poprowadził je Andrzej Rylski, starszy specjalista ds. projektów społecznych z działu profilaktyki cyberzagrożeń NASK. Prowadzący mówił o ochronie danych osobowych oraz socjotechnikach wykorzystywanych do oszukiwania internautów. Zasugerował  również, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z publicznie dostępnych sieci Wi-Fi. Wydarzenie swoim patronatem objęło Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Inicjatywę organizuje Centrum Edukacji Medialnej oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

 

Turniej zapaśniczy „Mata w każdej szkole”

 

28 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. L. Więckowskiego, wzięli udział w turnieju zapaśniczym „Mata w każdej szkole” zorganizowanym przez Fundację Andrzeja Suprona i Gminę i Miasto Chęciny. Celem turmnieju jest m.in. popularyzacja zapasów, promowanie zdrowego stylu zycia oraz idei Fair Play. Gratulacje dla naszym młodych adeptów zapasów.

 

 

Spotkanie z żołnierzem

 

27 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z żołnierzem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach – kapitanem Damianem Kędzior. Gość opowiadał o swojej pracy: zapoznał uczniów ze specyfiką pracy żołnierza, o umundurowaniu, opowiedział o pobycie na misjach zagranicznych. Uczniowie z ciekawością oglądali zdjęcia i słuchali opowieści.

 

 

V Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w SP Dębskiej Woli

 

Dnia 27 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się V Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wydarzenie to, objęte patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, miało na celu promowanie talentów wokalnych uczniów, kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży; przybliżanie młodemu pokoleniu ojczystej historii zawartej w pieśniach i piosenkach, a także stworzenie okazji do integracji reprezentantów lokalnych szkół podstawowych.

W konkursie wzięli udział soliści i zespoły ze szkół w Brzezinach, Morawicy, Bilczy, Dębskiej Woli, Nidzie, Obicach oraz Woli Morawickiej. W szkole w Dębskiej Woli gościło około pięćdziesięciu utalentowanych muzycznie artystów wraz z opiekunami.

Występy wokalistów oceniała Komisja Konkursowa, której przewodniczyła Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, pani Hanna Kuta. W jury zasiadali także: muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, kapelmistrz Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy, pan Paweł Czekaj; instruktor ds. upowszechniania muzyki w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, członek Zespołu Pieśni i Tańca Morawica, pan Radosław Suliga; oraz przedstawiciel Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, kapitan Damian Kędzior.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych na konkurs uczestników, ich opiekunów oraz członków jury przez dyrektora SP w Dębskiej Woli, panią Monikę Pabian. Następnie miały miejsce prezentacje dwudziestu czterech pieśni i piosenek konkursowych w kategoriach wiekowych kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII. Występy artystów zapowiadali harcerze z I Drużyny Harcerskiej „Szelesty” w Dębskiej Woli. Wszyscy wokaliści zaprezentowali się wspaniale, zachwycali nie tylko talentem wokalnym, ale też oryginalną interpretacją sceniczną wybranych przez siebie utworów. Słuchacze mogli podziwiać nie tylko śpiew, ale również akompaniament instrumentów,  takich jak gitara czy skrzypce. Gdy zakończyły się występy konkursowe, jury udało się na obrady, natomiast goście zostali zaproszeni do obejrzenia tańca patriotycznego w wykonaniu uczennic klas II-III ze SP w Dębskiej Woli oraz na poczęstunek przygotowany dla uczestników rywalizacji i ich opiekunów.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na werdykt jury, który ogłosiła przewodnicząca komisji, pani Hanna Kuta. Zwycięzcy odebrali statuetki z rąk Sekretarz Miasta i Gminy Morawica, pani Anny Kowalskiej, natomiast wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i pamiątkowe kubki. Ogłoszenie wyników rozpoczęto od kategorii klas I-III, w której pierwsze miejsce zajęły ex aequo Julia Kaczor ze Szkoły Podstawowej w Obicach oraz Nikola Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Na drugim miejscu uplasował się zespół drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Morawicy, a trzecie miejsce zdobyła uczennica tej samej szkoły Laura Ziółkowska. W tym przedziale wiekowym Komisja Konkursowa przyznała także wyróżnienie dla Gabrieli Gil z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. W kategorii wiekowej klas IV-VI pierwsze miejsce przypadło Aleksandrze Piłat ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Drugie miejsce ex aequo zajęły Natalia Znój ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach oraz duet Klaudia Kiczor i Zuzanna Pyczek ze Szkoły Podstawowej w Bilczy. Na trzecim miejscu uplasował się zespół: Oliwia Kwapisz, Jan Pawlusek i Wiktor Sutowicz ze Szkoły Podstawowej w Obicach. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Alicja Buśluk ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli oraz Oliwia Golmento z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajął Tomasz Ochmanowski ze Szkoły Podstawowej w Bilczy. Na drugim miejscu uplasowała się Maja Szczykutowicz z zespołem z kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Morawicy. Trzecie miejsce zdobyła Antonina Drozdowska ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało Marcelinie Gawior ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Pana Mariana Burasa za ufundowanie nagród i poczęstunku dla uczestników konkursu. Jesteśmy wdzięczni Komisji Konkursowej za życzliwość, poświęcony czas i owocną współpracę. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom oraz ich Opiekunom za przygotowanie oryginalnego wykonania tradycyjnych pieśni oraz współczesnych wzruszających piosenek patriotycznych, które nawiązywały swą wymową do podniosłej atmosfery listopadowego Święta Niepodległości.

Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację konkursu: pani Małgorzacie Graczak, pani Urszuli Młynarczyk, pani Agnieszce Kędzior oraz harcerzom z 1 Drużyny Harcerskiej „Szelesty” w Dębskiej Woli.

 

Organizatorzy

- D. Wojciechowska-Buśluk i D. Marcinkowska.