Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2018/19 – [kliknij tutaj]

 

Akcja – ,,ZRÓB SZALIK Z DOBROCI”

7 grudnia 2018 roku zakończyliśmy akcję „Szalik z dobroci” zorganizowaną przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Jest to akcja, której celem jest obdarowanie bezdomnych i samotnych spotykających się w Kielcach podczas wieczerzy wigilijnej organizowanej przez DCW, szalikami własnoręcznie wykonanymi przez darczyńców. Szkolne Koło Caritas  działające przy naszej szkole zebrało kilkanaście wydzierganych szalików. Zostaną one dostarczone do organizatorów w/w akcji. Mamy nadzieję, że sprawią ogromną radość obdarowanym. Za okazane dobro z serca dziękujemy. Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunami.

Akcja – ,,PACZKA NA ŚWIĘTA”

7 grudnia 2018r. w naszej szkole zakończyliśmy zbiórkę potrzebnych produktów dla wytypowanej przez nas rodziny z terenu naszej gminy. Dary przekazane przez uczniów i nauczycieli zostały zważone, oszacowane oraz pięknie zapakowane. 8 grudnia koordynatorki akcji w szkole panie: Jolanta Ślusarczyk oraz Małgorzata Stawiarz wraz z wolontariuszami dostarczyły świąteczne paczki do Centrum Samorządowego w Morawicy skąd następnego dnia trafiły dla potrzebującej rodziny. Wszystkim ofiarodawcom z głębi serca serdecznie dziękujemy!

Spotkanie z Grupą Rekonstrukcyjną

4 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w pokazie historycznym zaprezentowanym przez Grupę Rekonstrukcyjną. Uczniowie mieli możliwość pogłębić wiedzę na temat uzbrojenia i umundurowania wojska polskiego w różnych okresach historycznych.

Spotkanie z byłym uczniem naszego patrona – p. T. Ślusarczykiem

29 listopada kolejny raz gościliśmy w naszej szkole p. T. Ślusarczyka – mieszkańca Dębskiej Woli, świadka wydarzeń wojennych, ucznia naszego patrona Jakuba Szelesta. Pan Ślusarczyk spotkał się z klasą: IV, VIa i VIb, VII. Wspomnienia o J. Szeleście, trudnego dzieciństwa w czasie II wojny światowej wzbudziły żywe zainteresowanie uczniów, którzy na koniec spotkania serdecznie podziękowali za tę niecodzienną lekcje wychowawcza, lekcje historii naszej małej ojczyzny.

Andrzejki w naszej szkole

29 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Pierwsze miały swój bal klasy młodsze, które zadbały o kostiumy. Wśród wielu barwnych postaci przeważały księżniczki i bohaterowie bajek. Starsze klasy bawiły się równie dobrze. O miłą atmosferę, wesołe przeboje i efekty świetlne zadbał prowadzący zabawę didżej. Andrzejki uświetnił występ szkolnej formacji tanecznej Feelings prowadzonej przez p. S. Ciszyńską. Jak zwykle na uczniów czekał przygotowany przez rodziców pyszny poczęstunek.

Gratulacje dla rodziców Jakuba Motyki

Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne serdecznie gratuluje rodzicom Jakuba Motyki z klasy VII obywatelskiej postawy, dobrego wychowania syna, który znalazł dużą sumę pieniędzy na parkingu szkolnym i oddał ją na ręce Dyrekcji.

Dzień Pluszowego Misia

26 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Dzieci tańczyły z ulubionymi przedszkolnymi misiami, śpiewały im piosenki, próbowały misiowego przysmaku – miodu i wyklejały obrazki z misiami.

Szkolny konkurs poezji patriotycznej – „Moja ojczyzna”

21 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej ,,Moja Ojczyzna”. Organizatorem konkursu były panie bibliotekarki: Małgorzata Stawiarz, Anna Piwowarska. Do szkolnego etapu po wcześniejszych eliminacjach zakwalifikowało się 18 uczniów z klas I-VIII. Przed komisją złożoną z pań: dyrektor Ireny Bisagi, Beaty Zdybiowskiej w obecności uczniów klasy VIII, nauczycieli bibliotekarzy wytypowani przedstawiciele każdej klasy prezentowali wiersze znanych polskich poetów. Członkowie komisji oceniając wykonania brali pod uwagę dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe tekstu, zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie prezentowali wysoki poziom artystyczny. Bardzo poważnie podeszli do tego zadania. Komisja po długich obradach przyznała wszystkim uczestnikom konkursu jednakowe dyplomy i nagrody. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy samych sukcesów w rozwijaniu zdolności recytatorskich.

Wycieczka do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

16 listopada uczniowie klasy 0, I i II udali się do Szkoły Muzycznej w Kielcach, gdzie z przyjemnością w pięknej sali koncertowej wysłuchali utworów muzyki klasycznej. Była to również okazja do obejrzenia na żywo instrumentów muzycznych wykorzystanych w koncercie. Występ młodych artystów ze Szkoły Muzycznej bardzo nam się podobał.

Akcja „Rekord dla Niepodległej”

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wspólnie z gronem pedagogicznym, przedstawicielami Rady Rodziców zaśpiewaliśmy przed szkołą 4 zwrotki hymnu narodowego. Uczniowie przygotowali na ten wyjątkowy dzień flagi państwowe, kotyliony.

Wystawa „Tak powstała Niepodległa”

W naszej szkole można obejrzeć wystawę „Tak powstawała Niepodległa”, opracowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”, poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Wystawa pomyślana jest jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski. Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Tematy plansz: Walka o polską tożsamość do 1918 roku; Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918; Polska mozaika; Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości; Wyzwania systemu edukacji; Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku; Sportowy duch; Piękne rzeczy; Architektura; W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój; Zdrowie i opieka medyczna. Wystawę dla społeczności szkolnej przygotowały panie: W. Domagała, M. Graczak, M. Pacholec.

Wiwat Niepodległa! Wiwat Polska!

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła w roku 2018 podjęła szereg działań, których ukoronowaniem była uroczysta akademia w dniu 09.11.18. Tego dnia po odśpiewaniu hymnu państwowego społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć niezwykle wzruszający spektakl ukazujący drogę naszej Ojczyzny do wolności z perspektywy wiejskiej rodziny kultywującej polskie tradycje, język i wiarę. W widowisku przygotowanym przez panie: W. Domagałę, M. Graczak i M. Pacholec wzięli udział uczniowie klasy V, VIb, VII i VIII.

Przedstawienie zostało również zaprezentowane szerszej publiczności podczas gminnych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Zdjęcia z tego przedstawienia są do obejrzenia na stronie gminy:

https://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?xtyp=14&submenu=210&xmenu=210&schemat=&menu=1&dzialy=1&typ=13&akcja=artykul&artykul=1981

Wycieczka przedszkolaków i uczniów klasy II do kina oraz Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy

7 listopada dzieci z Punktu przedszkolnego oraz uczniowie klasy II udali się do Kina za Rogiem w Morawicy, gdzie obejrzeli piękne bajki. Odwiedzili także Urząd Miasta i Gminy Morawica, Centrum Kultury w Morawicy, Bibliotekę Publiczną – gdzie wysłuchali bajki oraz uczestniczyli w zajęciach plastycznych.

Spotkanie z Policjantem

06.11.2018r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z Dzielnicowym sierż. sztab. Tomaszem Krężołkiem z Komisariatu Policji w Morawicy, który przeprowadził pogadankę na temat: „Być bezpiecznym”. Przeprowadzona prelekcja przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy.

Koncert dla Niepodległej

W ramach obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości 5 listopada odbył się w naszej szkole występ Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy, która zaprezentowała uczniom wiązankę utworów patriotycznych. Orkiestrze towarzyszyły wokalistki i konferansjerzy, dzięki czemu poznaliśmy historię znanych utworów patriotycznych. Miło nam było widzieć wśród członków orkiestry uczniów i absolwentów naszej szkoły. Dziękujemy Orkiestrze za wspaniały występ.