Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2018/19 – [kliknij tutaj]

 

Trenuj zapasy z nami

Przypominamy, że w naszej szkole prowadzone są bezpłatne zajęcia z zapasów organizowane przez LKS „Znicz” Chęciny. W ramach zajęć dzieci poznają tajniki i technikę zapasów, rozwijają swoją sprawność fizyczną świetnie się bawiąc.

Zapraszamy na treningi w poniedziałki i wtorki o 17.00.

 

Egzamin ósmoklasistów

Nasi ósmoklasiści przystąpili do trzydniowego egzaminu, który stanowi podstawę do przyjęcia do szkół w kolejnym etapie edukacyjnym. 15 kwietnia uczniowie zmagali się z testem z języka polskiego, 16 kwietnia będą rozwiązywać test z matematyki, ostatniego dnia egzaminów – 17 kwietnia wykażą się wiedzą z języków obcych: angielskiego lub niemieckiego. Naszym ósmoklasistom życzymy powodzenie, trzymamy kciuki, aby wyniki przez nich osiągnięte pozwoliły dostać się im do wymarzonych szkół.

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną

W Niedzielę Palmową, jak co roku zanieśliśmy do Kościoła palmy, aby poświęcić je na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie i wykonali piękne prace. Palmy zachwyciły kolorystyką, precyzją wykonania oraz pomysłowością pod względem różnorodności materiałów z jakich zostały wykonane. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni.

Wycieczka na lotnisko w Masłowie

11 kwietnia przedszkolaki wraz z uczniami klasy II udali się na lotnisko w Masłowie, gdzie obejrzeli samoloty, zwiedzili teren lotniska, oraz zjedli pyszne kiełbaski z grilla. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji wycieczki.

Przedszkolny konkurs plastyczny – „Kapelusz Panny Marzanny”

W marcu przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym „Kapelusz Panny Marzanny”. Piękne wiosenne kapelusze wykonało siedmioro dzieci. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrodę. Gratulujemy!

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 08-09.04.19 społeczność naszej szkoły uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych, to szczególny czas refleksji, modlitwy i wyciszenia. Zgodnie z tradycją szkoły uczniowie z nauczycielami i rodzicami wzięli udział w drodze krzyżowej na Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy.

I Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

W dniu 5 kwietnia 2019r. w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się I Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, w której wzięło udział ponad 200 dzieci z terenu Gminy Morawica. Nagrody ufundował współorganizator gali – Urząd Miasta i Gminy Morawica. Konkurs otworzył Burmistrz pan Marian Buras. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Przewodniczący pan Paweł Czekaj – kapelmistrz Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej w Morawicy, Członkowie jury: pani Iwona Wójcik-Kurowska z ramienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Kierownik Klubu Wojskowego, pani Anna Urszula Woźniak – V-ce Prezes koła Nr1. im „Korpusu Jodła” Światowego Związku Żołnierzy Amii Krajowej Okręgu Kielce, pułkownik pan Leszek Steć – Starszy Inspektor Drużyn Strzeleckich, Dowódca Jednostki Polskiego Korpusu Drużyn Strzeleckich w Skarżysku-Kamiennej. Uczestnicy konkursu rywalizowali w kategorii solista i zespół w następujących grupach wiekowych: klasy 0, I–III, IV–VI, VII–VIII i III gimnazjum. Wszyscy uczniowie biorący udział w gali otrzymali pamiątkowe gadżety, zaproszenia na lotnisko w Masłowie i pokazy przeciwpożarowe w Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, a na laureatów konkursu czekały statuetki, nagrody rzeczowe oraz zaproszenia do Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, które objęło honorowy patronat nad konkursem. W tym szczególnym dla społeczności szkolnej dniu odwiedzili nas goście z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Marii Majewskiej w Kielcach z Panią dyr. Joanną Błońską. Podopieczni ośrodka wraz z wychowawcami przygotowali program słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym. Gościnnie z wiązanką pieśni patriotycznych wystąpił również zespół harcerzy z Bodzentyna. Niecodzienną atrakcją dla uczestników konkursu był pokaz uzbrojenia i ciężkiego sprzętu wojskowego przeprowadzony przez Polski Korpus Drużyn Strzeleckich. Wielka gala piosenki patriotycznej w naszej szkole była niezwykłą, żywą lekcję patriotyzmu, a uczestnicy zmagań konkursowych zaprezentowali zapisaną w nutach historię Polski.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. J. Szelesta w Dębskiej Woli serdecznie dziękuje za udział w I Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej uczestnikom konkursu, nauczycielom przygotowującym małych artystów oraz reprezentantom Rady Rodziców z Dębskiej Woli: p. M. Dziewięckiej i p. E. Paluch za pomoc w organizacji, przeprowadzeniu konkursu oraz pozyskiwaniu sponsorów.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA OBSZERNEJ GALERII ZDJĘĆ!

Do Hymnu

W dniu 02.04.2019r. o godz. 9.45 uczniowie i kadra pedagogiczna naszej szkoły odśpiewali pieśni: „Rotę” oraz „Boże cos Polskę”. Akcja ta odbywała się w ramach Ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych Do Hymnu organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

   

Trenuj zapasy z nami

Przypominamy, że w naszej szkole prowadzone są bezpłatne zajęcia z zapasów organizowane przez LKS „Znicz” Chęciny. W ramach zajęć dzieci poznają tajniki i technikę zapasów, rozwijają swoją sprawność fizyczną świetnie się bawiąc. Zapraszamy na treningi w poniedziałki i wtorki o 17.00.

Trening w Parku Trampolin

Uczniowie trenujący zapasy pod opieką trener p. Ewy Gibalskiej wybrali się 29 marca 2019r. do Parku Trampolin „FlySky” w Kielcach, gdzie ćwiczyli stabilizację i akrobatykę.

#ZespolKolorowychSkarpetek – klasa V obalała stereotypy w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa

Klasa V wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, której celem jest zagwarantowanie osobom z zespołem Downa pełnej akceptacji w społeczeństwie. W tym roku obchody koncentrowały się wokół hasła ,,Nikt nie zostanie pominięty”, które jest cytatem z rezolucji ONZ z 25 września 2015r. na temat przekształcania świata na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uczniowie klasy V okazali solidarność z osobami z zespołem Downa poprzez założenie kolorowych skarpetek nie do pary (symbolu różnorodności genetycznej). Piątoklasiści obejrzeli wzruszający teledysk z udziałem mam i ich chorych dzieci, długo rozmawiali na temat potrzeb osób z zespołem Downa, pod kierunkiem wychowawcy obalali stereotypy dotyczące osób dotkniętych trisomią 21. Jacy są zatem ludzie z zespołem Downa? Okazało się, że są różni, podobnie jak my. Zawsze jednak oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Podsumowaniem akcji było namalowanie czarnej linii prostej na dłoni, symbolu solidarności z osobami z zespołem Downa.

Występ magika

28 marca odbył się w naszej szkole występ magika, który bawił uczniów sztuczkami i wesołymi zabawami. Spotkanie z artystą wzbudziło wiele radości wśród uczniów nie tylko  tych najmłodszych.

Żywa lekcja historii w naszej szkole

27 marca gościli w naszej szkole Pasjonaci Ożywionej Historii, którzy zaprezentowali naszym uczniom pokazy militarne, inscenizacje historyczne oraz umundurowanie wojsk biorących udział w II wojnie światowej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość nie tylko rozwinąć wiedzę na temat historii naszego kraju, ale również mogli przymierzyć mundury wojskowe, przyjrzeć się z bliska broni.

Witaj Wiosno!

„Przyleciały skowroneczki

Z radosną nowiną,

Zaśpiewały, zawołały

Ponad oziminą:

- Idzie wiosna! Wiosna idzie!”

W dniu 21.03.2019r. odwiedził nas miły gość WIOSNA! Przedszkolaki, oddział przedszkolny i uczniowie klas I-VIII z radością ją powitały. Było przestawienie w wykonaniu uczniów klas VII, IV i V. Przedszkolaki powitały ją piosenką i wiosennymi strojami. Każda klasa przygotowała wiosenną sałatkę i plakat na temat „Wiosna przyszła!”. Jury miało trudny orzech do zgryzienia – plakaty były przepiękne a sałatki wyglądały smakowicie.

Dni Bezpiecznego Internetu 2019

Na przestrzeni lutego i marca Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli włączyła się w obchody Dnia  Bezpiecznego Internetu (DBI) odbywającego się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu 2019 – Działajmy razem!”. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). W ramach Dni Bezpiecznego Internetu 2019 w naszej szkole nauczyciele klas I-VIII na zajęciach komputerowych i informatyce przeprowadzili lekcje na temat bezpieczeństwa w sieci, kulturalnego zachowania, praw autorskich i własności intelektualnej oraz zasad współpracy w Internecie. W pracowni została przygotowana gazetka ścienna „Bezpiecznie w sieci”. Zostały też przeprowadzone konkursy: w klasach I-VIII zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu „Bezpiecznie działam w sieci”; konkurs dla klas I-IV: „Działajmy razem! Bezpiecznie w Internecie! ”- rysunek dowolną techniką na kartce w formacie A4 lub pracę w programie Paint; konkurs dla klas V-VIII: „Działajmy razem! Bezpiecznie w Internecie!”- konkurs na przygotowanie prezentacji w dowolnym programie (ze zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo w sieci, prawo autorskie, własność intelektualną i współpracę między użytkownikami Internetu); konkurs drużynowy „Działajmy razem!” dla grup z poszczególnych klas V-VIII. Oto wyniki: konkurs wiedzowy „Bezpiecznie działam w sieci”: klasa I: I miejsce: Mateusz Gąsior, Blanka Siadkowska, II miejsce: Igor Dziopa, Oliwier Moskwa; klasa II: I miejsce: Alicja Wojda, Tomasz Bisaga, II miejsce: Natalia Tutak, Grzegorz Szewczyk, III miejsce: Bartosz Ślusarczyk, Antonii Bukowski; klasa III: I miejsce: Ksawery Zawiślak, II miejsce: Piotr Szewczyk, III miejsce: Krzysztof Kotarowski; klasa IV: I miejsce: Wiktor Woźniak, Klaudia Skrzyniarz, II miejsce: Sylwia Bisaga, Anna Dziewięcka, III miejsce: Patryk Jaworski; klasa V: I miejsce: Bartłomiej Wojda, Emilia Buśluk, II miejsce: Karina Krajkowska, III miejsce: Agata Siekiera; klasa VIa: I miejsce: Damian Fabjan, II miejsce: Kacper Skuciński, III miejsce: Dominik Baran ;klasa VIb: I miejsce: Julia Bukowska, II miejsce: Magdalena Litwin, Bartosz Kędzior, III miejsce: Agata Wojciechowska; klasa VII: I miejsce: Kacper Motyka, II miejsce: Zuzanna Frączkiewicz, Kinga Zimoch, III miejsce: Jakub Motyka, Jakub Mrozicki; klasa VIII: I miejsce: Daniel Drozdowski, Kinga Sęk, II miejsce: Bartosz Rejment, III miejsce: Martyna Kojac, Emilia Świder. Konkurs plastyczny dla klas I-IV: „Działajmy razem! Bezpiecznie w Internecie! ”: I miejsce: Oliwia Piątek II miejsce: Bartosz Ślusarczyk, III miejsce: Marcelina Gawior, Zuzanna Adamiec. Konkurs graficzny dla klas I-IV: „Działajmy razem! Bezpiecznie w Internecie! ”: I miejsce: II miejsce: III miejsce:. Konkurs na prezentację dla klas V-VIII: „Działajmy razem! Bezpiecznie w Internecie!”: I miejsce: Joanna Graczak, II miejsce: Magdalena Litwin, III miejsce: Aleksandra Śnioch i Agata Ciechanowska, Kinga Zimoch, wyróżnienie: Wiktoria Kucharska, Karina Krajkowska, Piotr Posłowski. Konkurs drużynowy „Działajmy razem!”: I miejsce: Klasa VII, II miejsce: Klasa VIb, III miejsce: Klasa VIa. Działania podsumowano na apelu szkolnym – rozdane zostały dyplomy dla najlepszych. Dziękujemy za liczny udział w konkursach, wysoki poziom prezentowanej wiedzy i oddanych prac. Zapraszamy za rok! Nasza akcja DBI 2019 została zgłoszona do ogólnopolskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2019 i znajduje się na mapie inicjatyw: https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html pod numerem: 103967.